Philips hoopt dit jaar op omzet van f 7 miljard Akkoord tussen EV A-ministers Nederlander gemiddeld in '63 verzekerd voor 4187 - DE BEURS - Bod Heineken op Cobra PERMANENTE MEUBELSHOW v. DUIVENBODEN N.V. Stijging netto-winst weer 7 Geen emissie te verwachten Weer EEG-steun voor export Frans graan naar China Rotterdam leent 75 min a 5.5 Japanse „Prince" wil in ons land gaan assembleren Wilton-Fijenoord -Bronswerk 12 pet dividend Verslag Verzekeringskamer Werknemers ook commissarissen laten aanwijzen" SCHEEP VAART BERICHTEN Kort economisch nieuws Scholten, Foxhol verwacht een gelijke winst Meer hulp van de gereformeerden aan Indonesië Stork heeft een reken-tekenmachine VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 21 Prijsbinding Kleuren TV Weer vertrouwen in Engeland EEN MOOIE NIEUWE VLOER Storten 15 december BEZOEKT DE SPAARNE 11 t/o DAMSTRAAT en TEYERMUSEUM Steeds toonaangevend in stijl en klasse INTERIEURADVISEURS Ged. Oude Gracht 108 Kruisstraat 22 Over hoger kapitaal CNV in rapport 'n JZ,ew<uistein Bedrijfsnieuws ASW Smits kleding Kemo Netam Metaverpa Drukkerij De Boer Oostzee/Hillegersberg Hl, WALL STREET In de huidige liquiditeitsplanning van Philips is geen plaats voor een emissie. Er bestaan geen plannen voor een con verteerbare obligatielening en er zijn geen onderhandse leningen opgenomen. De liquiditeitspositie geeft geen aan leiding tot bijzondere maatregelen. Al dus een aansluiting op de gistermorgen bekendgemaakte cijfers van het concern over het derde kwartaal 1964, die een daling van de liquide middelen ten op zichte van ultimo september 1963 ver tonen van 154 min. Conform de verwaothingen zal de omzet stijging in 1964 in de orde van grootte van 12 percent liggen en men hoopt dit jaar een totale omzet te bereiken van zeven miljard gulden (in 1963 was de omzet ƒ6.224 miljoen). Tevens verwacht men een bevredigende winstmarge. Bij Philips hoopt men dat dit jaar de stijging van de netto winst gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar te weten minstens zeven percent. Per ultimo 1964 waren de aandelen Philips als volgt over de diverse landen verspreid: Nederland 36 percent, Ver. Staten 29, Zwitserland 15, Frankrijk 12, Ver. Koninkrijk 4, Duitsland 2, diversen (waarvan de voornaamste zijn België en Oostenrijk) 2 percent. Per ultimo 1963 was het percentage voor Nederland 33 en voor de Ver. Staten eveneens 33, voor diversen 1 en voor de overige landen was het gelijk. Omtrent het mogelijk uitgeven van aan delen met een nominale waarde van tien gulden zijn geen bijzonderheden bekend. De omzetstijging in huishoudelijke apparaten is boven het gemiddelde ge weest. Bij Philips gelooft men niet in een kopersstaking naar aanleiding van de op heffing der individuele verticale prijsbin ding per 1 december. Wel merkt men, dat het inkoopbelei-d van de handel voorzich tiger is geworden, hetgeen een sfeer van onzekerheid heeft geschapen. Men zal moeten afwachten hoe de verkoop met Sinterklaas en Kerstmis verlopen zal. Gesproken wordt van „een vervelende toestand", juist in deze belangrijke sei zoenmaanden. Men wijst er op dat Philips zijn prijzen ten opzichte van 1954 ondanks loonstijgingen heeft weten terug te brengen. De 15 percent extra heffing door de Engelse regering stoort Philips in zijn integratiepatroon. Een tijdlang kan nog uit voorraad in Engeland worden geleverd, in de hoop dat hier sprake zal zijn van een tijdelijke maatregel. Afgewacht zal moeten worden hoe een en ander op te vangen, maar erg optimistisch is men hierover bij Philips niet. Wat de kleuren-tv betreft, dit is vooral een kwestie der unificatie van het systeem. Men acht het Amerikaanse systeem de voorkeur verdienen boven het Franse en Duitse aangezien de Amerikanen hiermee al geruime tijd ervaring hebben opgedaan. Men acht het niet uitgesloten dat tegen 1970 de kleuren-tv in Europa een markt van 600.000 tot 800.000 toestellen zal hebben bereikt op een totale markt van negen miljoen. Vanaf 1967 zal waarschijnlijk het ene land na het andere met uitzendingen in kleuren beginnen. De vraag naar de gewone tv-toestellen en -onderdelen is thans in sommige Janden zo groot, dat Philips in het vierde kwartaal met de produktie tekort zal schieten. Het over schot in bepaalde landen kan echter niet elders worden gebruikt wegens de ver schillende kanalensystemen. Daarom hoopt men dat de normalisatiegedachte, waaraan gewerkt wordt, zich zal laten gelden. Wat de investeringen betreft, ligt Philips dit jaar ongeveer 30 tot 40 miljoen hoger dan het vorige jaar. De Europese commissie heeft besloten een aanvullende steun toe te staan voor de uitvoer van tarwe naar het Verre Oos ten. Dit betekent, dat het landbouwfonds van de E.E.G. de helft van de subsidie zal dragen, die Frankrijk moet verlenen om Franse tarwe tegen concurrerende prijs te kunnen aanbieden aan communis tisch China. Het zou gaan om een aan bod van een miljoen ton. Het is niet de eerste keer, dat Frank rijk tarwe aanbied aan Peking. Het vorig jaar kon dit zonder subsidie gebeuren omdat de prijzen op de wereldmarkt gunstig waren. Het jaar daarvoor was eveneens een subsidie nodig. Ook toen nam het E.E.G.-landbouwfonds daarvan een deel voor zijn rekening. GENèVE (AFP-Reuter) De ministers van de landen die verenigd zijn in de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), hebben vanmorgen na een overleg dat acht uur duurde overeenstemming bereikt over de omstreden Britse invoerheffing van vijftien percent. Over de inhoud van het akkoord werd niets meegedeeld maar Patrick Gordon Walker, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, zei na afloop van de besprekingen dat allen met het re sultaat gelukkig zijn en zijn Deense ambt genoot Haekkerup verklaarde: „Ik geloof dat de EVA het heeft overleefd". Er zal vandaag een communiqué wor den gepubliceerd. Volgens Haekkerup zal het communiqué een zin bevatten waarin de Britse regering zich bereid verklaart zeer binnenkort te beginnen met geleidelijke afschaffing van de invoerheffing. „Als gevolg hiervan is het vertrouwen van de EVA in Groot- Brittannië hersteld," aldus de Deense mi nister. Advertentie legt u zelf in een oogwenk met Terry-tegels. En wat voor 'n vloer! Echt om op te lopen: zacht verend, mollig. Een Terry-vloer dempt alle geluid door zijn vilt-onderlaag en heeft een 1400 grs vinyl-toplaag per mt. Terry vergt geen onderhoud en is slipvrij. Terry-tegels zijn zelfklevend, dus: tegel op zijn plaats leggen, aandrukken en klaarvoor jaren! Terry is niet alleen in tegels verkrijgbaar maar natuurlijk ook in banen van 200 cm. U Vraagt uw woninginrichter een folder of schrijf naar: Ife TERRY-VLOEREN IMPORT, RIJKSWEG NOORD 11 - SITTARDf VLOERBEDEKKING Op 30 november kan worden inge schreven op de reeds aangekondigde 51/2 percent obligatielening, groot 75 min, ten laste van de gemeente Rotter dam. Stortingsdatum is 15 december. De lening heeft een looptijd van 25 jaar en is verdeeld in stukken van 1000 nomi naal. Koers van uitgifte is, zoals gemeld, 99% percent. Aflossing geschiedt a pari in 20 gelijke of nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst in 1970. Vervroegde aflos sing is voor het eerst in 1974 toegestaan: tot en met 1978 a 101% percent, daarna a 101 percent. Aan de lening is een schuld register verbonden. Officiële notering van de lening ter beurze van Amsterdam en Rotterdam wordt aangevraagd. (Zoals bekend, is deze lening een zo genoemde guichetlening, uit te geven door en voor rekening van de gemeente Rotter dam. De banken fungeren dus slechts als inschrijf kantoren. Het is voor het eerst sinds jaren dat een gemeente rechtstreeks aan de markt komt met een lening van een dergelijke omvang. Red.). OPLOPENDE MARKT Beursplein 5 reageerde op de kwartaal cijfers van het Philipsconcem met een lagere koers voor het Philips-aandeel ten opzichte van het officiële slotniveau van woensdag. Het geringe aanbod van de Advertentie TOKIO (AFP) De in Tokio gevestigde Prince Automobile Company treft voor bereidingen voor de assemblage van haar personenwagens in Nederland, van waar uit zij zouden moeten worden afgezet in Europa, zo wordt vernomen uit betrouw bare kring die nauw contact met de fa brikant onderhoudt. Meegedeeld werd dat een directeur van Prince kort geleden uit Nederland is teruggekeerd; hij had daar besprekingen gehouden met de Nederland se automobielindustrie. Als gevolg van de ze besprekingen verwacht Prince voor het einde van dit jaar met een vooraanstaand bedrijf in Den Haag of een andere on derneming een overeenkomst voor samen werking te sluiten en omstreeks de zomer van het volgend jaar m.et de produktie te beginnen. Prince beeft 'plannen voor de assembla ge van ongeveer honderd wagens per maand in de beginperiode. Het zullen in hoofdzaak personenwagens van het mo del „Prince Gloria" met een motor van 1900 cc zijn, omdat er in die klasse op de Europese markt nog betrekkelijk wei nig concurrentie is. Voorts bestaan er in de Japanse auto industrie plannen voor de vestiging van een dienstverleningscentrum in de bui tenwijken van Amsterdam, welk centrum auto-onderdelen zou moeten leveren. Het ligt in het voornemen van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord n.v. over 1964 een dividend uit te keren van 12 percent. Dit dividend zal dan worden betaald over het tot ongeveer 34 min verhoogde kapitaal, als de houders van aandelen en/of con verteerbare obligaties in de n.v. Brons- werk en in de n.v. Fabriek van Brons- werken v.h. Becht en Dyserinck gebruik maken van het aanbod tot omwisseling van hun stukken in aandelen en/of con verteerbare obligaties Wilton-Fijenoord n.v. Dit blijkt uit een gezamenlijk be richt van de besturen der betrokken ven nootschappen. Zoals bekend willen Bronswerk en Wil ton een fusie aangaan, via een tot houd stermaatschappij getransformeerde ven nootschap Wilton-Fijenoord (Wilton- Fijenoord-Bronswerk n.v.). Vóór 1 sep tember 1965 zullen, indien het bod ge stand wordt gedaan, de dan nog niet ter omwisseling aangeboden converteerbare obligaties Bronswerk vervroegd worden afgelost tegen 103 percent. Uiterlijk don derdag 3 december kunnen de stukken ter omwisseling worden aangemeld. Uiter lijk 18 december zal worden bekendge maakt of het aanbod gestand wordt ge daan. Uit de tussentijdse balans van Wilton- Fijenoord blijkt dat over de eerste acht maanden van 1964 een resultaat vóór af schrijvingen is behaald van 8,2 miljoen, waarvan bijna 2 miljoen als voordelig saldo van overige baten en lasten. Het vergelijkbare resultaat over geheel 1963 was 12.9 miljoen. Wilton keerde toen 13 percent dividend uit. Volgens de glo bale tussentijdse gecombineerde balans van Bronswerk blijkt dat tot 8 augustus een winst was behaald van 1,6 miljoen Over 1963 werd een onveranderd dividend betaald van 8 percent. Het aanbod tot omwisseling geschiedt ».m. onder voorbehoud van goedkeuring tot uitgifte van 514 percent converteer' bare obligaties, alsmede tot wijziging van de statuten van Wilton. Wilton had in het lopende boekjaar tot dusver gemiddeld 5572 werknemers in dienst. Bij Bronswerk bedroeg het aantal werknemers in augus tus circa 2800. De binnenlandse levensverzekeringmaat schappijen kunnen wederom op een toe genomen produktie aan verzekeringen in 1963 wijzen, zo blijkt uit het verslag van de Verzekeringskamer. De kamer legt ech ter alle nadruk op het kostenvraagstuk. Het totale verlies op onkosten van de maatschappijen in tien jaar is gestegen van 41,3 miljoen in 1954 tot 117,1 miljoen in 1963. Hier staat tegenover dat het gezamenlijke bedrijf in 1963 een winst op interest en sterfte-mutaties van circa 255 miljoen boekte. De snelle toeneming van de onkostenverliezen schrijft de kamer toe aan de uitzonderlijke hoge produkties en aan de kosten-inflatie. De boekwaarde van de gezamenlijke be leggingsportefeuille vermeerderde met 1,1 tot 11,7 miljard. In totaal hebben de binnenlandse maatschappijen voor 2.037 miljoen belegd, waarvan 1.029 miljoen betrekking had op herbelegging. Aan de hypothekenportefeuille is, zowel absoluut als relatief, de grootste uitbrei ding gegeven. De balanswaarde van de effecten bedroeg per ultimo 1963 1.159 miljoen, waarvan 815 miljoen obligaties. De koerswaarde van alle effecten bedroeg 1.404 miljoen. In ons land bestonden eind 1963 per 1000 inwoners 2.143 polissen van levens verzekering. Het gemiddeld verzekerde bedrag per hoofd van de bevolking was 4.187 3.824). Rekening houdend met de koopkracht van de gulden is het ver zekerde bedrag per hoofd in 1963 iets meer toegenomen dan in 1962. Het premie inkomen van het levensverzekeringbedrijf steeg tot 1.288 miljoen 1.166 miljoen) of 2,73 (2,68) percent van het nationale inkomen. In totaal stonden per eind 1963 98 ondernemingen onder toezicht van de Verzekeringskamer. Zij hadden een ge zamenlijk verzekerd bedrag van 55,24 miljard. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) is van mening dat de werk nemer een nauwere band met de onder neming moet hebben dan een loutere contractsverhouding. De werknemer be boort deelgenoot, lid te zijn van de onderneming. Dit is het centrale thema, waaromheen de verbondsraad van het C.N.V. zijn standpunt ten aanzien van de problematiek rond de structuur en rechtsvorm van de onderneming, heeft opgebouwd. De verbondsraad beeft deze week zijn standpunt bepaald. Eer der deze week gaf het N.K.V. uiting aan zijn meningen over deze materie. Wanneer men wil dat de werknemer meer dan een contractsverhouding tot de onderneming heeft en voelt, en uit de ge hele koers van het bedrijfsbeleid spreekt deze wens, dan moet dit verlangen ook tot uitdrukking komen in de wettelijke structuur van de onderneming, aldus het C.N.V. Het verbond meent voorts dat „in aan sluiting op de in Nederland groeiende praktijk" de positie van de raad commissarissen versterkt behoort te wor den tegenover de aandeelhouders en ook de werknemers het recht behoren te heb ben om commissarissen aan te wijzen. Naar het oordeel van het verbond zou de wettelijke regeling in overeenstemming met de werkelijkheid moeten worden ge bracht door een bepaling, waarin tot uit drukking komt dat de taak van de com missarissen is de algemene belangenbe hartiging van de vennootschap door, onder meer, het verlenen van advies en bijstand en het houden van toezicht. Hieruit volgt, dat de raad van commissarissen en dus niet de vergadering van aandeelhouders de leden van de directie benoemt en de jaarstukken vaststelt. De bevoegdheden van de ondernemingsraad zullen naar het oordeel van het verbond vooral op het terrein van de economische medezeggen schap moeten worden uitgebreid. Advertentie U zult tevreden zijn ANEGANG 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 en Aagtekerk 19 v. Rotterdam n. Marseille. Abbekerk 18 v. Iquique n. Plstro. Abida 19 dw. Reunion n. Polu Bukom. Acila 19 te Willemstad. Acteon 19 v. Sunderland n. Shellhaven. Alkes 19 15 mijl n Algiers n. Beirouth. Alkmaar 19 v. Kielerkanaal n. Turku. Almkerk 18 te Singapore. Amerskerk 20 v. Tripoli n. Genua. Ammon 19 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelkroon 19 te Aden. Amstelmeer 20 te Albany. Archimedes pass. 19 Quessant n. Rotterdam. Argos 19 te Tel Aviv. Arkeldijk 18 v. Rota n. Marseille. Artemis 19 te Rotterdam. Asmidiske 19 dw. Brindisi n. Augusta. Barendrecht 19 v. Singapore n. Perz. Golf. Batu 19 te Port Elisabeth verw. Boissevain 19 te Montevideo. Burl S. Watson 19 dw. Kaap Hatteras n. Curasao. Caltex Eindhoven 19 v. Bahrain n. Kaapstad. Caltex Leiden 19 v. Suez n. Bahrain. Caltex Naples 19 dw. Kaap Roca n. Ahrein. Camitia 1» v Porta Cardon n. Mersey. Celebes 19 rede Veravel. Ceres 20 te Guayaquil verw. Congokust 19 V. Lagos n. Takoradi. Daphnis 19 v. Barbados n. Nickerie. Eemland 19 v, Sao Francisco n. Rio Grande. Esso Rotterdam 19 dw. Den Helder n. Port Said. Forest Lake 20 te Abadan verw. Friesland 20 te Chittagong. Gabonkust 19 v. Port Harcourt n. Duala. Glessenkerk 20 te Newcastle. Gooiland pass. 19 Beachyhead n. Tenerife. Gulf Swede 19 v. Suez n. Mena. Hathor 19 te Hamburg verw. Hector 19 v. Izmir n. Istanbul, Hector 19 v. Rotterdam n. Liverpool. Hoogkerk 19 te Bremen verw. Kalydon 20 te Stockholm verw. Karachi 20 te Hsingkang verw. Katsedijk 19 v. Antwerpen n. Hamburg. Katwijk 20 te Yawatta, Keizerswaard 20 te Berre verw. Kelletia 20 te Matias de Galvez verw. Kenia 19 dw. Recife n. Point Fortin. Kinderdijk 19 te Rotterdam. Kopionella 20 te Soerabaya verw. Korovina 19 ten anker Suez. Kossmatella 20 te Thameshaven. Kreon 20 v. Mayaguez n. San Juan. Laertes 19 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Langkoeas 20 te Tg. Mani verw. Leiderkerk 20 te Karachi verw. Liberiakust 19 v. Lissabon n. Rotterdam. Mariekerk 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Marnelloyd 19 v. Port Said n. Lissabon. Mataram 20 v. Khorel Mufattah, 20 te Kuwait. Medon 19 te Antwerpen. Minos 19 Brunsbuttelkoog verw. Minos 19 te Brunsbuttelkoog. Montferland 19 te Montevideo v.erw. Moordrecht pass. 19 Formosa n. Mena al Ahmadi. Mylady 20 v. Ceuta n. Abidjan. Neder Waal 21 te Aden. Nieuw Amsterdam 19 v. New York n. Cobh. Nijkerk 20 te Melbourne verw. Oostkerk 19 te Rotterdam. Polydorus pass. 19 Kp. Finisterre n. Port Said. Prins der Nederlanden 20 te Aruba. Pygmalion 19 te Izmir. Radja 19 v. Aqaba n. Suez. Roebiah 19 v. Rotterdam n. Bremen. Roepat pass. 19 Lands End n. New York. Rossum 19 v. Fortaleza n. Belem. Rotte 19 ten anker Baai Verte. Rotti 19 v. Karachi n. Bahrein. Scherpendrecht 19 v. Sint Vincent n. Rotterdam. Schiekerk pass. 19 Suez n. Singapore. Schielloyd 19 v. Londen n. Amsterdam. Senegalkust 19 v. Abidjan n. Douala. Serooskerk 19 v. Marseille n. Barcelona. Siaoe 19 te Balikpapan. Simonskerk 19 v. Beira n. Dar es Salaam. Sommelsdijk 20 v. Antwerpen n. Port Ever glades. Stad Delft 19 v. Kaohsiung n. Keelung. Steven 19 v. Port Harcourt n. Le Guaira. Straat Chatham 18 v. Dakar n. Burutu. Straat Cook 19 dw. Timor n. Singapore. Straat Cumberland 20 te Lorenco Marques verw, Straat Singapore 20 te Melbourne verw. Straat Van Diemen 20 te Port Swettenham. Tamara 19 v. Ceuta n. Lavera. Telamon 19 v. Carupano n. St. Vincent. Tjibantet 20 te Port Swettenham verw. Tjinegara 19 te Risdon. Towa 19 dw. Kaap Hatteras n. Houston. Triton 19 te Santo Domingo. Van Linschoten 19 v. Durban n. Beira. Viana 19 v. Balboa n. Wilmington. Vitrea pass. 19 Straat Hormuz n. Geelong. Vivipara 20 te La Spezia. Waibalong 19 te Waigapu. Waikelo 19 v. Tandjong Priok n. Kupang. Waingapoe 20 te Surabaja verw. Waiwerang 20 te Tandjong Priok verw. Westertoren 19 v. Milazzo n. Teesport. Willem Ruys 19 te Wellington. Woensdrecht 19 dw. Kaap Guardafui n. Aden Wonorato 21 te Chalna. Zafra 19 v. Porto Miranda n. Portland Maine. Zaria 19 v. Porta Cardon n. Gothenburg. Zeeland 20 te Port Swettenham verw. Zonnekerk 20 te Antwerpen. Aandeelhouders van N.V. Stoomspinnerij Twenthe wordt voorgesteld te benoemen tot directeuren de heren J. H. F. Kesseler Almelo en M. K. H. Vos te Haaksbergen en tot commissaris dr. A. de Graaf te Hengelo Tevens zal een statutenwijziging - worden voor gesteld. De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreservepercentage voor de periode van november tot en met 21 december 1964 onver anderd vast te stellen op nul. Koninklijke Scholten, Foxhol verwacht dat de winst in het boekjaar 1963-1964 on geveer gelijk zal zijn aan die van het vorig boekjaar. Dit zal de vennootschap in staat stellen nagenoeg hetzelfde dividend uit te keren over het door een bonusuitkering met 1.7 miljoen tot 17.9 miljoen ver hoogde kapitaal. Over 1962-1963 werd een dividend uitgekeerd van tien percent in contanten, alsmede tien percent in aan delen ten laste van de agioreserve. Begin 1965 krijgt Scholten de beschik king over Emsland Staerke GmbH, één van de vooraanstaande Duitse producenten van aardappelmeel, dextrine etc. Het bedrijf zal zelfstandig doorwerken. De ASW-Apparatenfabriek deelt mee dat de omzet in de eerste drie kwartalen van het lopende boekjaar met ongeveer veer tig percent is gestegen. De orderporte feuille is zeer gunstig. Er wordt een resul taat verwacht dat iets hoger zal zijn dan in het vorig boekjaar. ASW boekte een winst in 1963 ter verdeling van 521.000 bij een geplaatst aandelenkapitaal van 2.41 miljoen. Het dividend was 13 percent in contanten. De omzetten bij Smits (Kleding) zijn in de eerste drie kwartalen van 1964 ruim 20 percent hoger geweest dan in de over eenkomstige periode van 1963. De directie verwacht een iets beter resultaat. Over 1963 werd 11 percent uitgekeerd. In een buitengewone vergadering van Kemo (Corsetten) is van directiezijde mee gedeeld dat de kostenstijgingen zullen wor den opgevangen door een verhoogde omzet. Er wordt over het lopende boekjaar een ongeveer gelijke winst verwacht. De omzet bij Netam is blijkens een tus sentijdse mededeling tot nu toe groter ge weest dan in 1963. De kostenstijgingen wer den hierdoor opgevangen. Er wordt een onveranderd dividend verwacht van 15 per cent, waarvan 10 percent in aandelen. Het resultaat van Metaverpa zal niet veel afwijken van dat in 1963. De omzet steeg in de eerste negen maanden met 30 per cent. Over 1963 werd 11 percent dividend uitgekeerd. Drukkerij De Boer in Hilversum ver wacht, een dividend dat niet lager zal zijn dan in 1963 toen 11 percent werd uitge keerd, waarvan 2'It percent in agio-aan- delen. De omzetten konden sterk worden vergroot. Begonnen is met de montage van de in 1965 in gebruik te nemen koperdiep druk-rotatiepers. De Mij Oostzee verwacht over 1963 een redelijke winst. Over 1963 werd 4 percent dividend betaald. Mij Hillegersberg ver wacht dat geen volledige dekking voor de normale afschrijvingen zal worden gevon den. Over 1963 werd 6 percent uitgekeerd De kerkelijke hulpverlening aan In donesië door het Werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken zal worden uit gebreid, aldus is meegedeeld door dr. J, van Klinken, directeur van het algemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken, die onlangs een oriëntatiereis heeft gemaakt door Indonesië, Hongkong, India, Pakistan en Perzië. De verwach ting is, dat de verschillende kerken in Nederland bij de hulp aan Indonesië een gemeenschappelijk beleid gaan voeren Ook voor projecten in andere landen wordt overleg gepleegd met de stichting oecu menische hulp aan kerken en vluchtelin gen. In Indonesië zal de Senen-kraamkliniek in Djakarta worden herbouwd. Voorts zal een docent worden gezonden naar de school voor imbeciele kinderen „Sumber Asih" in Djakarta. In Djokja zal een studenteninternaat worden gebouwd, terwijl voorts steun zal worden verleend aan de christelijke kraamkliniek in Semarang. Behalve deze projecten waarvoor in totaal 315.000 gulden is uitgetrokken zullen de Gereformeerde Kerken ook het ontwikkelingswerk ter hand nemen op het eiland Soemba, waarheen al voor 90.000 gulden aan landbouwmateriaal onderweg is. Er bestaan plannen om een deel van de boerenbevolking te laten verhuizen naar vruchtbare vlakten rondom Lewa. In Hongkong hebben de gereformeerden 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een tweede tehuis voor vluchtelingenkinderen. In Pakistan wordt een nieuw project aangepakt in samenwerking met de rooms-katholieke kerk namelijk de ont wikkeling van een groot irrigatiegebied in de omgeving van Jati. Verder richten de gereformeerde kerken zich voornamelijk op het onderwijs in Pakistan: zij zoeken twee leraren voor de christelijke tech nische school in Gujranwala, gaan de uitbreiding van het internaat van deze school financieren en zijn van plan om een nieuw internaat te bouwen voor de leerlingen van het Murray College Sialkot. Ook zal hulp worden geboden aan de Sunrise school voor blinden in Laho re. De psycholoog dr. J. van Weelden die in Perzië de blindenzorg leidt, zal naar Lahore gaan voor het geven van adviezen In totaal heeft het werelddiakonaat voor Pakistan 150.000 gulden uitgetrokken. In India tenslotte zal het vluchtelingen werk worden gesteund. Tot dusver is dit jaar bij het gerefor meerd Werelddiakonaat al 1,1 miljoen gulden binnengekomen. beroepshandel kwam in een zeer dunne markt. De winstcijfers werden door de beurs bevredigend genoemd, doch de ver wachtingen waren te hoog gespannen. De officiële beurs opende voor Philips op 158,40, waarna de prijs aantrok tot 158.50 159.10). Het publiek nam de stukken uit de markt. De handel in Phi lips was tamelijk actief. Koninklijke Olie stelde bepaald teleur met een opening op 161.40 162.30). Ook dit fonds kon zich gedurende de verdere beursduur herstel len tot 161.90. Dit op vraag van het publiek. Unilever bleef zich goed houden met een prijs van 146.30 146.10). AKU prijshoudend op een koers van 485/4, ter wijl Hoogovens een kleinigheid lager werd geadviseerd op 571. VERHANDELDE FONDSEN 19 nov. 18 nov. Totaal 429 404 Hoger 145 (33,8%) 152 (37,6°/o) Lager 185 (43,l°/o) 166 (41,1%) Gelijk 99 (23,1%) 86(21,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie 161,50 gb-162,10 Philips 158 gb-158,60 gl Unilever 146,10-146,50 Stemming: Kalm. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U484%-485 484 Hoogovens 570 gb-571 572 Kon. Olie 161,10-161,30 161,00 Philips 158,10-158,30 gl 158,30 Unilever 146,50-147,00 147,30 Vorige slotkoers A'dam Rubber H.V.~ A.K.U Deli M;j Hoogovens Philips Gerr Bez Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.ivj Ned. Stoomv. Mij Ommeren, Phs. v. Scheep/. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 AMRO Bank Alg. Bank Ned. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel'* Patent Bols Bührm.-Tettero'1'1 Fokker Ford Gelder Kon. Pap Gist Spir.f. Kon Van der Heem Heinekrens Bier Hoogenbosch Sch Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Be?b Ned. Kabelfabr Philips Pref Stokvis Tho as"en D Ver. Machinebib' Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenburg-Org Billiton Mij II Aluminium Ltd.. American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel. Shell Oil U.S. Steel ÏIOV» 144% 485% 119,50 569 158,55 146,15 740% 161,95 102% 72,— 138% 130 244 128% 208,— 232, 499, 129,50 66,50 294% 629 Va 420 206 2'2.30 "18 243% 930 131 290 322 445 326 412 909% 272 "38% *8 20 194 700 170 437 190 988% 430 32% 15% 55% 37% 76 98% 96'/! 45% 59% 56% Gedane noteringen. (Verstrekt door AMRO Bank) Wall Street heeft gisteren een stapje terug gedaan bij een ongeanimeerde han del. Winstnemingen veroorzaakten aan het slot fractionele verliezen, maar Du Pont 6% op 235%. Goedkoper werden staal- fondsen, sporen, non-ferro's en rubbers. Auto's, olies en luchtvaartfondsen lagen wat vaster. Het zakennieuws lag verdeeld: een lichte stijging van de kleinhandels verkopen, maar een daling van de auto- produktie deze week. Er werden 1384 fondsen verhandeld. De omzet daalde tot 5.570.000 shares tegen 6.560.000 shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 888.71 (—3.00), sporen 218.21 (—0.20) en open bare nutsfondsen 155 09 (plus 0.25). Heinekens bierbrouwerij heeft besloten een bod uit te brengen op de uitstaande aandelen van de N.V. „Cobra" inclusief dividend 1963/'64 van 180 percent in con tanten. Een bericht zal zo spoedig mogelijk verschijnen. Cobra is een beleggingsmaatschappij van aandelen in bierbrouwerijen en aanver wante bedrijven. Heineken bezit 75 percent in het kapitaal van Cobra. De laatste beurskoers van Cobra was 138 gb. Het geplaatste kapitaal beloopt 21 miljoen. De computer-afdeling van machinefa briek Stork in Hengelo is er na een jaar van intensieve onderzoekingen in geslaagd een voor Europa geheel nieuwe toepas sing voor een electronische rekenmachine met een daardoor bestuurde tekenmachi ne te vinden, namelijk het maken van instructietekeningen en het uitvoeren van alle daarmee samenhangende berekenin gen. t' Ketelconstructiebureau en de pijpen- buigerij van Stork profiteren thans reeds van de met aanzienlijk grotere snelheid en nauwkeurigheid machinaal verkregen berekeningen, die een aanmerkelijke ar beidsbesparing en tijdwinst betekenen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21