NAVO-parlementariërs krijgen niets concreets mee naar huis r I KENT Nieuw licht op houding van paus Pius XII in GIEBELS WERELDNIEUWS Wie Wat Waar 1965 1 J. BRIJS „TOTAL" DE SINT Van dag tot dag Drie mijnwerkers in Zuid-Afrika gered Documenten uit Bonn en Londen gepubliceerd „De massale vergassing van joden is propagandistisch overdreven VS. gooit 150 oude raketten op de schroothoop raatótoel fie (Dp de VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1964 Bezorgd Doordrijven is uit ÏBUIIUlIHMIHUHUHUIlï BENZINE - SERViCESTATION Wassen - smeren - reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 Kosygin ontvangt aantal Amerikaanse zakenlieden KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak Onduidelijk Bolwerk Onder druk Partijdigheid Volwaardige gereedschappen IJZERHANDEL Een gezond aandoend verzet uit parle mentaire en andere maatschappelijke kringen tegen de ongezond aandoende po gingen van het kabinet om door „hef bomen" als weggeldverhoging, duurdere kleuterscholen en verhoging van college gelden op een gemakkelijke manier veel geld los te wrikken, wekt het vertrouwen dat deze absurditeiten niet zullen door gaan. De voorgenomen maatregelen gaven al dadelijk bij hun aankondiging in het re geringsprogramma de indruk, op tame lijk amateuristische overwegingen te zijn gebaseerd. Er sprak een ernstig gebrek aan begrip voor de gevoeligheden des volks uit, waardoor wellicht nog meer een psychologische dan een beleidsblun- der zou zijn gemaakt. Dat parlementaire „rotten in het vak" deze gevoeligheden beter begrijpen,, is natuurlijk in de eerste plaats inhaerent aan hun representatieve taak, maar aangezien de kabinetsleden voor hun benoeming tot minister toch ook wel enig contact met hun kiezers en de maatschappij in het algemeen moeten hebben gehad, zou men hebben mogen verwachten dat zij niet over maatregelen zouden hebben gaan peinzen, die niet al leen anachronistisch maar bovendien so ciaal onsympathiek moesten aandoen. Het is echter te vrezen dat sommige ka binetsleden nog steeds zinnen op een ge forceerde doorvoering van hun denkbeel den, waarbij de gevaren voor het voortbe staan dezer regering zullen toenemen. De algemene indruk overheerst dat een ze kere onverschilligheid voor de gerecht vaardigde verlangens van de openbare mening zich in de belangrijkste kwesties zal blijven demonstreren, waardoor de parlementaire wrevel wel eens tot een uitbarsting zou kunnen komen. (Van onze correspondent) PARIJS Met de kopieën op zak van de nietszeggende eindresolutie die voor kennisgeving aan de regeringen van de vijftien Iedenstaten zal worden gezonden, hebben donderdagavond de tweehonderd NAVO-parlementariërs afscheid van el kaar zo niet van Parijs genomen. Gisteren hebben in de openbare vergadering nog verschillende leden het woord gevoerd zonder veel nieuwe gezichtspunten te openen. Na de aanvallen van de tegenstanders uit de andere landen hoorde men voor het eerst echter ook enige reserves over de M.L.F. uit de monden van een gezagheb bende Amerikaan en een dito Duitser. Zo verklaarde de bekende Westduitse socialist Carlo Schmidt dat hij zijn omzich tige steun aan het project weer zal intrek ken, indien de Frans-Duitse betrekkingen door de M.L.F. in ernstig gevaar zouden worden gebracht. In het kader van onze streek Kenne- merland gezien moet de conclusie van de gemeenteraad van Bloemendaal, dat toe voeging van fluor aan het drinkwater on gewenst is, van groot belang worden ge acht. B. en W. van Bloemendaal zijn niet eens met een voorstel gekomen, maar hebben heel verstandig het punt ter discussie gesteld. Met zeer aanvaardbare en praktische argumenten is de raad in meerderheid tegen de fluoridering. Bloemendaal dus niet, Velsen wel, Zand voord niet, Haarlem wel, Heemstede (als klant van de Amsterdamse waterleiding) moet accepteren wat de hoofdstad uitein- delijk op dit punt uit de leiding laat ko men, maar is toch voorbestemd om in de toekomst bij een coördinatie van drinkwa tervoorziening in Kennemerland te worden betrokken. Dit bont patroon van drinkwa ter-soorten in een zo betrekkelijk klein ge west is een afspiegeling van het gebrek aan bestuurlijke samenwerking een on derwerp waaraan ons blad sedert geruime tijd critische commentaren heeft gewijd. Het is duidelijk de bedoeling en ook de ontwikkeling in onze streek dat zo spoedig mogelijk een stevige, efficiënte sa menwerking ontstaat. Of die ontstaan zal is afhankelijk van wat betrokken gemeen ten opbrengen aan wil en inzicht op dit gebied. De diensten dezer gemeenten op diverse terreinen van openbaar nut wer ken nog steeds onder moeilijke, geïsoleer de omstandigheden, waarvan de inwoners der streek de dupe zijn. Het is in het geval van de fluor duide lijk, dat niet een openbaar nut maar een politiek stokpaardje voor de wagen is ge spannen. De P.v.d.A. is mentaal gefluori deerd, ofschoon sommige leden in be stuurslichamen persoonlijk veel objectie' ver tegenover de kwestie blijken te staan. Omwille van bepaalde politieke verhoudin gen is de K.V.P. geneigd de fluor te ac cepteren. Ook daar echter zijn leden per soonlijk niet overtuigd van het nut. Als men de argumentatie van de Bloemendaal- se tegenstanders verneemt, moet men de conclusie trekken dat afgezien van strikt medische en daardoor slechts door deskundigen te géven redenen de prak tische verwezenlijking van gefluorideerd drinkwater zo ingewikkeld, kostbaar en ingrijpend is, dat het onverantwoord moet heten om met één pennestreek een streek- of stadsbevolking fluor op te dringen. Bloemendaal heeft in alle opzichten een logisch en voorzichtig besluit genomen, dat gericht moet heten op een onvermijde lijke toekomst van sterker, efficiënter streekbestuur. Het Nederlandse K.V.P. kamerlid profes sor Duynstee zag een viertal redenen van politieke aard om zich achter de M.L.F. te plaatsen waarvan hij vooral een nog in tiemere binding tussen de Verenigde Sta ten en Europa verwachtte. Waarom op dit moment nu de po litieke dooi internationaal juist schijnt in gezet, plotseling zoveel haast met de M.L.F. moet worden gemaakt, heeft nie mand duidelijk weten te maken, alle woor den erover ten spijt. De M.L.F. deed ons onder de debatten denken aan het kada ver uit Ionesco's toneelstuk „Comment én debarrasser", een kadaver dat maar niet sterven wil en dat men met goed fat soen evenmin de deur uit weet te krijgen. De M.L.F. scheen enkele maanden gele den ook ongeveer dood, ofschoon nog niet begraven te zijn. Maar daarna begon het geraamte eensklaps weer levenstekenen te vertonen. Dat de Westduitsers zich veel moeite geven de patiënt of het levende lijk te redden is niet zo moeilijk te be grijpen. Langs de weg van de M.L.F. zouden zij immers onder Amerikaanse auspiciën het voorportaal van de atoom club kunnen worden binnengeleid. En een soortgelijke bezorgdheid werd ook door de vermaarde Amerikaanse pre sident van de congrescommissie van Bui tenlandse Zaken, senator Fulbright, uitge sproken die in zijn geval echter gericht was op de verhouding tussen Oost en West. HET JAARBOEKJE Zie advertentie elders in dit blad. SASOLBURG (Zuid-Afrika) (AP) Drie Afrikaanse mijnwerkers die sinds maandag door een brand 137 meter onder de grond in een kolenmijn bij Sasolburg opgesloten waren, zijn vandaag gered. Twintig van hun kameraden die tegelijk van de buitenwereld afgesloten werden, zijn vermoedelijk allen om het leven ge komen. Elf kompels worden nog als ver mist beschouwd, negen mannen, wier stoffelijke resten geborgen werden zijn gisteren begraven. De mijn ligt 65 kilo meter ten zuiden van Johannesburg. Lastiger is te verklaren waarom de Amerikanen met alle geweld de M.L.F. eveneens willen doordrijven, de M.L.F. waarvan het eerste effect niettemin wel dreigt te zullen worden dat de NAVO er het loodje bij zal moeten leggen. De meest plausibele verklaring is misschien wel dat president Johnson nu bereid is alles, de NAVO inbegrepen, op het spel te zetten om generaal De Gaulle politiek om hals te brengen. Want inderdaad zou de M.L.F. het iso lement van Frankrijk in de Westelijke we reld totaal en definitief maken. Een zwa re prijs, vooral omdat generaal De Gaul le die zich van nature nu eenmaal niet zo gemakkelijk laat elimineren al open lijk heeft gespeeld met de gedachte even tueel in Moskou het tegenwicht te zoeken voor het verlies dat hij dan in het Wes ten zal lijden. Wanneer dat inderdaad de bedoeling van Washington is dan kan men ook de zin en de achtergrond begrijpen van de uitspraak die generaal De Gaulle dezer dagen in de ministerraad zou hebben ge daan. Die uitspraak luidde dat hij zich aan de vooravond bevond van de zwaarste veldslag die hij in zijn lange carrière van militair en staatsman tot dusver heeft moeten leveren. Advertentie MOSKOU (AFP) De Russische eer ste minister Kosygin heeft tegen 92 Amerikaanse zakenlieden, die donderdag ochtend door hem in het Kremlin zijn ontvangen, verklaard dat het beginsel van een vreedzame internationale samen leving een plechtanker van de Russische buitenlandse politiek blijft. Enkele zakenlieden, die de ontvangst van bijna twee uur hebben bijgewoond, verklaarden dat Kosygin een toespraak van ongeveer veertig minuten heeft ge houden. Zij volstonden met de medede ling dat zij het door Kosygin aangevoer de „bijzonder bemoedigend" achtten voor de toekomst van de Amerikaans-Russi sche betrekkingen. President Johnson bekijkt aandach tig het nieuwe borstbeeld van wijlen president John Kennedy. Het beeld is bestemd voor een bibliotheek in de Amerikaanse plaats Cambridge. (Telefoto). Advertentie KENT KING SIZE P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH LONDEN (AP). - „In zijn hart wordt men er telkens weer van overtuigd dat paus Pius XII aan de kant van de as-mogendheden staat'. Dit schreef in 1941 de ambassaderaad van de Duitse ambassade bij het Vaticaan Fritz Menshausen. Het memorandum werd onder meer gepubliceerd in de Britse serie „Documenten over de Duitse buitenlandse politiek waarvan het dertiende deel zojuist is ver schenen. De documenten zijn afkomstig uit nazi-archieven die door de Britten in 1945 werden buitengemaakt. Ook in West-Duitsland zijn door de Zwitserse historicus professor Saul Friedlander documentaire voorbeelden van de pro- Duitse gevoelens van deze paus gevonden, die hem „zeer hebben geschokt'. Deze documenten zijn onlangs gepubliceerd in een Westduits weekblad. „De plaatsvervanger van Christus heeft nauwelijks een duidelijk herderlijk woord gesproken tegen de misdaden van de bruin- gehemde machthebbers", aldus het week blad onder de kop „Pius XII en de Duit sers". Op de omslag van het blad staat een foto van de paus, terwijl hij tussen twee Duitse soldaten doorloopt die« voor hem het geweer presenteren. „Hij heeft de nazi's nooit met de ker kelijke ban bedreigd zoals hij in 1949 wel met de communisten heeft gedaan. Hij is nooit ingegaan op verzoeken van de wes terse geallieerden om zijn zegen te geven aan de kruistocht tegen Adolf Hitler van de westerse geallieerden." „Toen paus Pius XII de misdaden van de nazi's veroordeelde, deed hij dat in on duidelijke bewoordingen en later alleen met gemeenplaatsen. In zijn protesten heeft hij nooit openlijk het derde rijk met name genoemd. Hij protesteerde slechts als het om katholieken ging." „De oorlogsmachine van Hitier rolde over het protestantse Denemarken en het protestantse Noorwegen de paus zweeg. Hitier liet zijn vernietigingscommando's door Polen zwermen de paus protes teerde. Zeshonderdduizend Serven van de Russisch-orthodoxe kerk werden door het katholieke Oestasja regime pro-Duits in Kroatië opgeofferd de paus zweeg." In het artikel wordt de sympathie voor de Duitsers verklaard uit het feit dat de paus enkele jaren als pauselijk nuntius in München en Berlijn was geweest, waar hij diep respect had gekregen voor de Teu toonse levensstijl. Hij zou daar ook bijeen komsten hebben bijgewoond van de nazi's als belangstellend toeschouwer om er meer van te weten te komen. „Zijn manier van werken was Duits Duits was zijn nauwkeurigheid en Duits zijn hang naar gezag." Behalve dat hij de Duitsers graag mocht zo schrijft het blad kan de sympathie van de paus voor de as Rome-Berlijn ook wor den toegeschreven aan het feit dat de Duit se legers destijds het enige bolwerk vorm den tegen een communistisch Europa. Dit heeft hem er toe gebracht onderhan delingen te beginnen met het doel de Ver enigde Staten en Engeland over te halen de partij van nazi-Duitsland te kiezen in een gemeenschappelijke kruistocht tegen de Sovjet-Unie. De paus stelde bij deze onderhandelings pogingen voor dat de S.S. Hitier door een andere leider zou vervangen, waarschijnlijk de commandant van de S.S., Heinrich Himmler. Hoewel de paus heel goed wist wat de joden onder Hitier te wachten stond, heeft hij weinig gedaan om hen te redden, zelfs als de ongelukkigen vlak voor het Vati kaan werden samengedreven om naar de gaskamers te worden gezonden. In januari 1943 vertelde de paus de Amerikaanse diplomaat Harold Tittmann dat hij van mening was dat de geallieer de berichten over de massale vergassin gen van joden „om propagandistische re denen wat worden overdreven". „Hoewel de paus zelf heeft gezegd dat hij van verschillende kanten onder druk is gezet heeft hij zich niet laten dwingen tot demonstratieve verklaringen tegen het transport van joden uit Rome. In deze moeilijke kwestie heeft hij al het mogelij ke gedaan om zijn betrekkingen met de Duitse regering niet te schaden." De tot nu toe onbekende documenten van de nazi's die de basis van het arti kel vormen, zijn heel toevallig ontdekt door de Zwitser Saul Friedlander die onder zoekswerk verrichtte in de archieven van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn over de nazipolitiek met betrekking tot de Verenigde Staten. Friedlander is hoogleraar in de nieuwe geschiedenis aan het beroemde instituut voor internationale studie in Genève. WASHINGTON (Reuter en AP) Zes Amerikaanse bases van het strategische luchtmachtcommando en twee marine scheepswerven zullen worden gesloten en 150 verouderde intercontinentale ballisti sche raketten worden gedemonteerd. Dit heeft de Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, gisteren bekendge maakt. De documenten zullen spoedig in boek vorm worden gepubliceerd In de Britse „Documenten over de Duit se buitenlandse politiek", wordt een ge sprek aangehaald, dat paus Pius XII op 16 september 1941 voerde met de Italiaan se ambassadeur Attolico. Deze zegt: „De paus heeft tegenover mij gewag gemaakt van de vele jaren, die hij in Duitsland heeft doorgebracht en van zijn gehechtheid aan de Duitsers. Zelfs hier, in Rome ontvangt hij elke dag op het Vatikaan alle Duitsers, die hem komen bezoeken zonder zelfs te eisen dat zij voor hem knielen, zoals alle anderen doen. Soms onderbreekt hij zelfs het da gelijkse rapport van de staatssecretaris om hen te ontvangen". Volgens Attolico zou hij ook gezegd heb ben: „o, als Duitsland mij slechts met rust had gelatenmijn houding met betrek king tot deze oorlog, in het bijzonder op dit tijdstip, zou geheel anders zijn geweest.' Over de betekenis van deze passage weidt het momerandum niet uit. Een hoge funktionairs in het Vatikaan heeft de beweringen in Londen en Ham burg dat paus Pius XII in de tweede we reldoorlog pro-Duits is geweest „partij dig" genoemd. De funktionaris, die niet wilde dat zijn naam zou worden gepubli ceerd, zei: „Deze zaak heeft betrekking op duidelijke partijdige documenten gezien de bron van de documenten. Het zijn docu menten van slechts één van de belangheb bende partijen." Een tijdbeeld O! Komt toch eens kijken wat ik op mijn lijstje vindt. Plakboek, boortjes, breikatoen en lint. Lapje boerenbont, een schaal met bolle tjes in grind, Muiltjes, houten bootje en een popje (maar in z'n blootje Want 't moet nog aangekleed door Sint). Wat verder? Ja, nog wat van die din getjes. Voor gordijntjes wathoe heet 't wat bénen ringetjes. Het warenhuis is groot, heel groot. Vijf verdiepingen in totaal, de kelder meegere kend. 't Is er een drukte van belang. Men trapt er elkaar de hielen kapot. De kas sa's rinkelen verzenuwd over alles en al len heen. Het warenhuis is één geweldige kraamkamer waar iedere sekonde goede gevers geboren worden. De verkoopsters ijlen als overwerkte zusters daartussen door. De muiltjes komen tot mij in ruil voor een vies papiertje waar ik toch geen prijs op stel, ook het houten bootje en het popje (in z'n volstrekte blootje). Het plak boek is hard en hoekig en fungeert als een soort zwaard om mij een doorgang te snij den door het massieve koperslichaam. Ik heb alles, behalve... Ja, behalve dan die dingetjes. Hoe heten ze... die benen ringetjes. Voor gordijntjes. 't Verkopersgilde in de kelder glim lacht fijntjes, Zegt: Och kom nu toch, ringetjes van béén? Da's iets uit een grijs verleen. Van plastic zijn ze nu. Wie volgt? U? Kan ik u dienen, dame? Kan ik U helpen, meneer? Dat 's dan zesachtennegentig samen. Néé, dame, écht, benen ringetjes die zijn er niet meer. Maar probeert U nog es afdeling vitrage. Op de tweede étage. Boven achter een bril en een stapel keu kenvalletjes wacht een treurige juffrouw mijn komst af. Haar vak ligt geheel ver laten. Wat kom ik dan doen? Aha, ringetjes, Van béén?! Nee, daarvan heb ik er geen. V zult beneden moeten zijn. Afdeling Doe Het Zeivers, in het soe- terrein... Ook daar geen been voor aan 't gordijn „Tja, 't spijt me," zegt ze strak. Gaat U dan nog maar es naar t Handwerkvak." Een verdieping lager worstelen en daar liggen de handwerken, goed verstopt ach ter een dubbele rij ruggen, die zich bui gen over het raffia, de kopjes van kurk, beugels en smeedijzeren gespen voor aan een jurk. Ik schreeuw daar overheen: Hebbu soms ringetjes van been?! 't Antwoord is een kort en verbolgen: Néén. Tweede étage, afdeling vitrage. Ik: plastic en metaal alleen, géén been. Dan in de kelder bij de knutselaar mis schien. Nee. daar heb 'k 't ook al gezien Kortom: ik zocht me naar en ging ver baasd, verdrietig heen, Een vijf verdiepingenhuis vol waar en nog niet eens zo'n simpel ringetje van been... Cri Stellweg Advertentie wordt er jaloers op GEREEDSCHAPKISTEN (naar keuze gevuld!) voor houtbewerking LUXE ZAKMESSEN in diverse uitvoeringen ONVERSLIJTBAAR AMERIKAANS SCHAAF- EN VIJLGEREEDSCHAP GED. OUDE GRACHT 5 t.o. Postkantoor HAARLEM TEL. 17438 Ondergrond. Twee Franse grotverkenners zijn van plan lange tijd onder de grond door te brengen. Zij hopen, dat hun be proeving waardevolle informatie voor de toekomstige Amerikaanse ruimtevaart experimenten zal opleveren. Lidmaatschap. In Madrid is een proces aan de gang tegen 38 mannen en een vrouw. Ze zijn in staat van beschuldiging gesteld in verband met stakingen die verleden jaar in de steenkoolmijnen van Asturië, in Noord-Spanje, werden gehou den. De 39 worden beschuldigd van lid maatschap van een ondergrondse com munistische organisatie. Stembusstrijd. Ongeveer 33 miljoen Italia nen zullen maandag en dinsdag naar de stembus gaan om nieuwe gemeente- en provinciale raden te kiezen. Nieuwbouw. Arbeiders die de laatste hand zouden leggen aan een nieuwe rooms- katholieke kerk in de Engelse stad Leeds zagen tot hun ontsteltenis dat het gebouw was ingestort. Slechts één muur was blijven staan. De kerk zou op 29 november in gebruik worden genomen. Borgsom. Het hoofd van de afdeling Joodse zaken van Hitiers ministerie van Buitenlandse Zaken, Eberhardt von Thadden, is overleden aan bij een auto ongeluk opgelopen verwondingen. Er was een gerechtelijk onderzoek tegen hem aan de gang naar zijn rol in de oorlog. Om op vrije voeten te kunnen blijven had hij een borgsom van 1,8 miljoen gulden moeten storten. Arrestaties. Premier Lal Bahadoer van In dia heeft zeker 104 mensen laten arres teren. De meesten van hen waren com munisten uit Kerala waar voedselge brek heerst. Boete. De eigenaar en de beheerder van een woningcomplex in Washington zijn allebei tot 150 dollar boete veroordeeld. Zij hadden geweigerd een kamer te ver huren aan een neger. Ondubbelzinnig. Otto Eisenmann, parle mentslid en voorzitter van de Vrije De mocratische partij in de Westduitse staat Sleeswijk-Holstein, meent dat een einde gemaakt moet worden aan de dubbele moraal, een voor de overwonnenen en een voor de overwinnaars: „Duitsland is per slot van rekening niet het enige land, dat de tweede wereldoorlog heeft veroor zaakt." Hij wil een algemene amnestie voor alle nazi-oorlogsmisdadigers en stopzetting van de herstelbetalingen aan Israel. Oprichter. In de Franse stad Neuilly-sur- Seine is op 66-jarige leeftijd overleden Henri Theodore Pigozzi, de oprichter van de Simca-autofabrieken. Belachelijk. De bekendmaking, dat Napo leon Bonaparte aan de gevolgen van een vergiftiging is overleden, heeft in de ge boortestad van de keizer, Ajaccio op Corsica grote opwinding veroorzaakt. De Corsicanen willen een officieel protest indienen. „Het is belachelijk om te zeg gen dat de keizer vergiftigd is," zo werd gezegd

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3