ook baas over Canadese ploeg Programma voor de competitie zaalhandbal is nog beperkt SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Nieuwe kaliberwalserij en voor Hoogovens officieel in gebruik Nederlands schaakteam bleef Geef iets van KAN knipt auto's Zetel Mij voor Geneeskunst naar Utrecht Santpoort leidt in damcompetitie van Kennemerland Geen pardon voor Belgische nazi's „Jenever is geen medicijn" Machine perst en VS bereid tot gesprek met de Kongo-rebellen ÈlSf® Rumoerige Kamerzitting Belgische militairen klopten Nederlanders Loonsverhogingen Zaanenbos Monsterachtig Huren VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1964 Geef iets goeds Geef iets van GOUD dus JUWELIER - I. KAN HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Telefoon 13004 Telstar-jeugd speelde in selectie-elftal Op het terrein van de schroothandel „Hollandia" in het westelijk havengebied van Amsterdam heeft een aantal politie autoriteiten een demonstratie bügewoond van een nieuw type pers- en knip- machine voor autowrakken. Het apparaat heeft slechts enkele minuten nodig om een auto tot een kleine klomp ijzer samen te persen en vervolgens in plakken schroot te knippen. De machine is nieuw voor Nederland en zal binnenkort worden aangevuld met een tweede, die voor deze handeling slechts dertig seconden nodig heeft. Het ligt in de bedoeling van de directie van „Hollandia" om ook in enkele andere cen traal liggende steden dergelijke machines op te stellen. De hoge kosten van de ap paratuur vragen echter een constante aan voer van autowrakken. Met de vemietigingsmachine is met na me de Amsterdamse politie zeer ingeno men. De kraanwagens van de politie ver wijderen per jaar ongeveer duizend auto wrakken die door de eigenaren op straat zijn achtergelaten. Nederland heeft de afgebroken wedstrijd tegen Israel uit de achtste ronde van de Schaakolympiade zoals verwacht in een 3-1 zege weten om te zetten en won daarna met ZVt-l'/i van Canada. Nadat Bouwmeester woensdag in eerste zitting had verloren van de Israëliër Kraidman, wonnen donderdag achtereen volgens Kuypers van Porath, Langeweg van Aloni en Prins van Stepak. Het Nederlands herstel zette zich dus later op de dag voort. Onze landgenoten wonnen met 21/s-l1/i van het niet al te sterke Canada en stegen daardoor een plaatsje op de ranglijst. Zij bezetten nu de twaalfde plaats. De overwinning op de Canadezen had groter kunnen zijn, maar Kuypers overzag aan het eerste bord tegen Janofsky een finesse. Bij het afbreken was zijn stelling hopeloos geworden. Langeweg kreeg tegen Vranesic de zege cadeau. De Canadees gaf in de opening een pion weg, schrok daarvan en zette prompt een stuk in. Op de veertiende zet stond de Nederlander al gewonnen. Zuidema drukte Maksasy langzaam van het bord. Op een gegeven moment had hij een toren kunnen veroveren, maar hij zag die mogelijkheid over het hoofd. Het gaf niet. De stelling van de Nederlander bood ook zonder dat voldoende winstkansen, zoals hij bekwaam aantoonde. Prins stond tegen Witt duidelijk beter. Maar met het verstrijken van de tijd verwaterde het voordeel enigszins, zodat hij met remise igenoegen moest nemen. De overige uitslagen, achtste ronde: Ver. Staten—Canada 2,/»-l1/s, West-Duitsland— Roemenië P/j-IVj en afg. partij, Bulgarije De gemeenteraad van Utrecht heeft be sloten een stuk bouwterrein op het Kana leneiland te verkopen aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, die thans in Am sterdam is gevestigd. Het is de bedoeling op deze grond een gebouw van zeven verdiepingen te doen bouwen, waarin gehuisvest zullen worden het algemeen secretariaat van maatschap pij, aan de Landelijke Specialistenvereni ging, de Landelijke Huisartsenvereniging, de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband, het Nederlands Huisartsen Genootschap en aan het Bureau Medische Registratie en het Sociaal-Economisch bu reau van de maatschappij. Ook zal ruimte worden gereserveerd voor het Verbond van Medische studenten-Faculteitsvereni gingen, Zondag start de zaalhandbalcompetitie, zij het nog zeer beperkt. De overgangs klassen komen pas de volgende week in actie en ook het aantal wedstrijden in de districtsklassen is nog vrij klein. Toch ko men er al Haarlemse ploegen in de zaal. De heren van De Blinkert en Concordia trekken naar de Sporthal Zuid (oude RAI) in Amsterdam om het op te nemen tegen respectievelijk Niloc 2 en WVGV. Van zo'n eerste competitiedag valt wei nig te vertellen. Er kan alleen worden afgegaan op de prestaties van verleden jaar. De Blinkert heeft het toen bijzonder moeilijk gehad en zich slechts ten koste van Amstel kunnen handhaven in de eer ste klasse. Niloc 2 promoveerde het vorig seizoen, maar lijkt toch wat zwakker dan de Haarlemse ploeg, die weinig wijzi gingen telt. De wedstrijd Niloc 2-de Blin kert (op veld 4) begint om 14.30 uur. Con cordia debuteert in de tweede klasse en de ploeg bestaat voornamelijk uit jonge, veel belovende spelers, die echter weinig routi ne hebben. Mogelijk zijn hun technische capaciteiten en snelheid voldoende om het Wees per WVGV te bedwingen, doch ge makkelijk zullen de Haarlemmers het niet krijgen, (veld 4, 12.30 uur). De damesploeg van Full Speed neemt het op tegen SEW uit Nibbixwoud. Een IJmuider zege zou aangenaam verrassen. In de sporthal te Heemskerk worden zondag en zaterdag alleen afdelingswed strijden gespeeld, doch hier zijn een paar interessante ontmoetingen bij. Zo komen in de 1ste klasse heren ZVM en Rapiditas tegen elkaar uit en we geloven, dat deze ploegen in de oompetitie hoge ogen zullen In net damtoemooi om het kampioen schap van Kennemerland heeft Santpoort na vijf ronden de leiding genomen. Aan genomen dat Santpoort de afgebroken wedstrijd tegen Heemstede 2 wint. Voor lopig is de stand 97 in het voordeel van Santpoort. Sportief en Beverwijk gaven elkaar niets toe (99). De ene afgebroken partij moet de beslissing opleveren. HDC 3 won met 155 van Sportief 2. VKD 2 won met 128 van het Haar lemse KNC. Santpoort 2Zandvoort 137 Aan de kop is de stand: Santpoort 5 gesp. 10 pnt.; Heemstede 5 gesp. 6 pnt.; Sportlef en Beverwijk behouden nog kan sen op de clubtitel van Kennemerland. gooien, (aanvang 13.30 uur). In de dames lste klasse moet ADO toch wel van TYBB kunnen winnen. Deze laatste ploeg is danig verzwakt door het vertrek van enke le prominente speelsters (aanvang 13.00 u.). BRUSSEL (AP) De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 148 tegen vijf stemmen bij vier onthoudin gen het wetsontwerp aangenomen waarin bepaald wordt dat de doodstraf, die bij verstek tegen collaborateurs werd uitge sproken, pas over dertig in plaats van twintig jaar zal verjaren. Het ontwerp is hoofdzakelijk bedoeld om de collaborateur Léon Degrelle, die na de oorlog ter dood veroordeeld werd, te ver hinderen straffeloos uit Spanje naar Bel gië terug te keren. De tegenstemmers waren de afgevaar digden van de Vlaamse Volksunie, die een algehele amnestie eisten. Ze werden hef tig door socialistische en liberale kamer leden aangevallen. De vier communisti sche kamerleden onthielden zich van stem ming. Zij vinden de maatregel niet ver genoeg gaan. Tot drie keer toe moest 't debat worden onderbroken voor het tumult dat ontstond door pro-nazistische uitroepen van de pu blieke tribune. Een vrouw en twee man nen werden uit de zaal verwijderd omdat ze riepen: „Degrelle komt terug voor de grote schoonmaak", „daagt hem voor de Belgische rechter als u durft" en „Leve Degrelle". Argentinië 2-2. Negende ronde: Rusland- Ver. Staten 3-0 en 1 afg. partij, Polen— Spanje 2-1 en 1 afg. partij, Argentinië— Joegosl. 2-1 en 1 afg. partij, Roemenië Bulgarije 1-2 en 1 afg. partij, Israel— Hongarije 2-2. De stand na de negende ronde is: 1. Rus land 25 pnt. en 2 afg. partijen; 2. Tsjecho- Slowakije 2OV2 pnt.; 3. Argentinië 20 pnt. en 1 afg. partij; 4. Hongarije 20 pnt.; 5. Ver. Staten 19 pnt. en 1 afg. partij6. Roemenië I8V2 pnt. en 2 afg. partijen; 7. Joegoslavië I8V2 pnt.; 8. West-Duitsland 181/a pnt.; 12. Nederland 14 punten. Van onze correspondent) Dat jenever een medicijn is zullen wei nig mensen nog willen aannemen. Maar in Nigeria staat op flessen medicijn-jenever van de erven Lucas Bols te lezen, dat hierin een „geneeskrachtige drank" zit dat een „opwekkend, spijsvertering bevorde rend en hartversterkend middel" is. Voorts wordt er een lijstje kwalen opgesomd dat met een glaasje Bols kan worden be streden. Dit wordt onthuld door het weekblad „De Groene Amsterdammer" van deze week, waarin de Amsterdamse medicus dr. O. M. de Vaal een artikel heeft geschreven over het misbruik van de goedgelovigheid en de kwakzalverij in de ontwikkelings gebieden. Bij het artikel is het etiket van een kruik Bols afgedrukt waarop behalve het handelsmerk van deze aloude Amsterdam se distilleerderij een verklaring staat af- gedruKt over de „buitengewoon genees krachtige eigenschappen van dit middel bij jicht, chronische reumatiek, waterzucht, winderigheid, maag- en darmkrampen, het slecht functioneren van nieren, blaas en urinewegen, acute of chronische spijsver teringsmoeilijkheden, zwakte, trage bloeds omloop, algemene aftakeling Op het hoofdkantoor van de erven Lucas Bols in Amsterdam is men wel even ge schrokken van de publikatie. De jenever wordt in extract-vorm uit Nederland naar Afrika geëxporteerd en in Nigeria door een Nigeriaanse onderneming verwerkt, gebot teld en in de handel gebracht. Of de tekst van de etiketten in Amsterdam of in Nige ria is gemaakt, wordt nog onderzocht In ieder geval wordt overwogen het eti ket te wijzigen. Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft donderdagavond in Brussel een wed strijd tegen de Belgische „jassen" met 2-0 verloren. Het was een levendige, aan trekkelijke wedstrijd, waarin de Belgen al na drie minuten door Nivelles de lei ding namen. De Nederlandse tegen-acties waren verre van ongevaarlijk, maar Sa- ris schoot eenmaal in vrije positie tegen doelman Vandervecken en Verdonck scoorde wel, maar stond buitenspel. In de 76ste minuut vergrootte Beuriet na een pass van Janssens de score tot 2-0. In de editie van 13 november 1964 te kent P. Biben protest aan tegen de ge bruikelijke manier van doen bij de ver hogingen van de lonen. Een verhoging in percenten, zo meent hij terecht, is onbil lijk tegenover de laagstbetaalden, omdat één percent van 100 nu eenmaal minder is dan één percent van 200. Wanneer bovendien deze wijze van verhoging van de lonen gedurende langere tijd wordt toegepast, komen de inkomsten van de loontrekkenden zover uiteen te liggen, dat de verschillen in beloning niet meer in re delijke verhouding staan tot de verschil len In prestatie. De resultaten van deze verstoorde ver houding zijn duidelijk. Elke groep loon trekkenden voelt zich bevoorrecht boven de financieel lager gewaardeerden en ach tergesteld bij de hoger gesalarieerden. De aldus groeiende afgunst werkt verzwak kend op het gevoel van saamhorigheid van de loontrekkenden en dus gemeen schapsontbindend. Een verhoging van een gelijk aantal cen ten per uur voor iedereen is een nogal voor de hand liggende oplossing. Deze op lossing zal echter pas aanvaardbaar zijn, als de verstoorde verhoudingen weer eni germate zijn rechtgezet. Het middel daar toe is een loonsverhoging, waarbij de lager gesalarieerden een aanzienlijk hoger percentage toegedacht wordt dan de be ter bedeelden: een degressieve loonsverho ging dus. P. Biben wil weten welke partij en wel ke vakbond hij naast zich vindt. Voor zo ver mij bekend heeft geen der vakbonden zich tegen percentuele loonsverhogingen uitgesproken. Bij de politieke partijen ligt dat anders. De P.S.P. ijvert sinds lang voor een degressieve loonsverhoging. Dat de resultaten zo pover zijn komt mede doordat zovelen (nog) aan de kant blij ven staan. 3V. A. HARMS, Velsen-noord. Het spijt mij en ook velen die het Zaa nenbos in Haarlem bezoeken dat de over last van hondevuil gebleven is. Sinds het verslag in uw Haarlemse editie van 4 juli 1964 over deze kwestie is er niets veran derd. Borden worden niet geplaatst; is dat te ouderwets? Opvoedkunde, wat is dat? B. M. BUINING. Haarlem. Naschrift: De gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen in Haarlem deelt mee dat de situatie nauwelijks ver beterd is na het rondschrijven van B. en W. aan de omwonenden van het Zaanen bos. De directeur van deze dienst, de heer J. A. Dorresteijn, doet een beroep op alle bezoekers van het park het Zaanenbos schoon en onbeschadigd te houden. Van de zijde van de politie deelt men mee dat het niet te doen is om de niet-aangelijnde honden in het plantsoen te achtervolgen en de eigenaars ervan op te sporen. In dez* rubriek warden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn voUe naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. In uw blad van 7 november 1964 schreef dr. H. Riemens een artikel: „De NAVO- kernvloot en wij". Het is om mijn warme instemming met zijn betoog te uiten dat ik u schrijf, maar ook om zijn „beschuldi ging" te ontgaan die opgesloten ligt in zijn woorden: „Het is lichtelijk verbijsterend dat deze consequentie van de oprichting ener multilaterale kernvloot (gedoeld wordt op de mogelijkheid dat Duitsland zodoende training met kernwapens kan opdoen. H.) nog niet heeft geleid tot meer reacties bij het Nederlandse volk dan tot dusverre merkbaar zijn geweest". Welnu: ik zou het een onvergeeflijke morele en politieke fout van onze regering achten, als zij zich leende tot zo iets monsterach tigs als meedoen met een NAVO-kernvloot. Het lid zijn van de NAVO alleen al is een steun aan de negatieve krachten van ge weld en wantrouwen in de wereld, maar meedoen met kernbewapeningHeeft het woord van de Hervormde Kerk. waar bij ten aanzien van kernwapens het woord dienstweigering is gebruikt, dan helemaal niets te zeggen aan de heren? K. J. HONDIUS, Helvoirt. Het nieuws dat uw blad bekend maakt over minister Bogaers loopt wel de spui gaten uit. Hoe denkt de minister de huur van oude woningen gelijk te trekken met die van nieuwe woningen? De minister vergeet één ding: dat de arbeiders het niet zo breed hebben als de minister zelf met zijn jaarloon van ongeveer 60.000. Minister Bogaers kan er gemakkelijk over heen stappen want van die welvaartslonen kan de helft wel af. Hoe zouden de ouden van dagen het moeten opbrengen? W. JONGEMAN, Haarlem Advertentie Drie jeugdspelers van Telstar maakten gisteren deel uit van een A selectie-elftal, dat in Zeist een oefenwedstrijd speelde te gen een ander geselecteerd elftal. Het was een ontmoeting in het kader van de voorbereiding op het Uefa jeugdtoemooi. Galis, Cleeren en Van den Gevel speelden voor Telstar in een A-team, dat veel ster ker was dan het B-elftal. Het kwam tot uitdrukking in een 7-1 overwinning. Clee ren maakte één doelpunt, de overige kwa men op naam van Cruyff van Ajax (4), Van der Veen van Heracles (2) en Jansen van Feijenoord (1). Op de voorgrond de Rolls Royce met koningin en prins die gistermiddag een bezoek hebben gebracht aan Hoogovens waar zij getuige waren van de officiële ingebruikneming van de nieuwe kaliber- walserijen. Hier rijdt de stoet op weg naar Hoogovens door Velsen-Noord. Koningin en prins toonden zich bijzonder geïnteresseerd in het fabrikageproces dat zich in deze walserijen voltrekt. Zij werden uitvoerig ingelicht door de directieleden die hen op hun rondgang door de walserijen vergezelden. Na de rondleiding en een langdurig samenzijn in de ruime ontvangsthal die als restauratie was ingericht, reden de hoge bezoekers terug naar Soestdijk. Op de foto: koningin Juliana neemt afscheid van de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. In het midden de heer P. R. Bentz van den Berg, een der directieleden van Hoogovens. WASHINGTON (Reuter en AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat de V.S. bereid zijn tot rechtstreekse onderhande lingen met de Kongolese opstandelingen leiders over de veiligheid van de Ameri kaanse onderdanen, die in Stanleystad worden gevangen gehouden. De Amerikaanse ambassadeur in Leo- poldstad zal opdracht krijgen aan de op standelingenleider Gbenye te zeggen dat diens aanbod tot het houden van bespre kingen wordt aanvaard. Het aanbod was overgebracht door premier Kenyatta van Kenia, die op verzoek van de Amerikaanse regering al eerder op Gbenye een beroep had gedaan om de aangekondigde execu tie van de terdoodveroordeelde zendeling Carlson af te gelasten. Berichten over het verloop van de oer woudoorlog in Kongo zijn schaars. De re geringstroepen zijn tot 45 kilometer ten noorden van Kindoe opgerukt. Stanleystad ligt ongeveer 400 kilometer ten noorden yan Kindoe.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5