Nieuwe vaargeul in havenmond IJmuiden Sleepzuiger Seaway zorgt voor voldoende diepte J. v. KOOTEN Meer tulpen geplant, minder export, toch geen overschot... Hoe kan dat? Burgerlijke stand Beverwijk -JUDOCLUB „IJMUIDEN" WAAROM A VERSTOOK f IK ZOVEEL Europoort wellicht in 1970 in gebruik Opheffing van stichting kinderverzorging in Velsen Kerk in grensgebied Beverwijk-Heemskerk in gebruik genomen Duits schip aan grond gelopen Arqnd Reym Voor de VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 7 J. L. PLENCKERS, 2e dan, gedipl. leraar van de Nederl. Jiu Jitsu- en Judobond, geeft iedere woensdag van 26 uur en zaterdag van 16 uur Judoles in de gymzaal van de Moerberg- school, Kerkstraat 1. Leeftijd vanaf 7 jaar. Belangstellenden zijn welkom. Inlichtingen ook dagelijks telefonisch Amsterdam 020-722722 Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Tegenvaller Onvoldoende bakens ELECTRISCHE DEKENS Philips - Erres e.a. v.a. 79.00 V erkeersobservatie met radar is te vermoeiend OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL En de Denen? Amerikaan tegen „monument" De sleepzuiger Seaway die volgende maand naar IJmuiden komt om de vaargeul op grotere diepte te bren gen. Het zeeschip kan in zware dei ning en stormweer normaal door werken. Minister van Aartsen heeft in de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Europoort in 1970 in gebruik en in 1972 gereed kan zijn. De werken in oostelijk en midden-Rozenburg zullen in 1968 gereed zijn. De minister hoopt een ontwerp-haven- nota eind december op zijn bureau te hebben. Na interdepartementaal beraad zal deze nota dan waarschijnlijk in de eerste helft van 1965 gepubliceerd kunnen worden. De minister moest enkele boze opmer- .kingen van de heren Tolman (CH) en Aantjes (A.R.) aanhoren omdat nog gene Aantjes (A.R.) aanhoren over de vissersha ven van Harlingen. Hij zei dat nog over leg gaande is over de definitieve vestiging van de Zeeuwse mossel visserij. Advertentie De vorderingen die gemaakt zijn bij de wrakopruiming in de havenmond van IJmuiden maken het noodzakelijk de hui dige vaargeul tussen de havenhoofden enigszins naar het zuiden te verleggen. De nieuwe vaargeul, die uiteraard met boei en aangegeven zal worden, komt nu ge deeltelijk ten zuiden van de wrakresten van de J. P. Coen en de Tjikini te liggen, dus tussen deze wrakken en de scherm- kop van de zuidpier. De vaargeul in de IJmuidense havenmond, op het ogenblik gemiddeld 150 meter breed, zal In de toe komst tussen de 200 en 350 meter breed worden. Dat heeft ir. J. van Dlxhoorn, hoofd van het bouwbureau Havenmond IJmuiden, woensdagmiddag in het voorlichtingscen trum van de stichting Rijnmond-Noordzee kanaal meegedeeld in een bijeenkomst van loodsen, leden van de kustwacht, de ha vendienst en employés van de combina tie wrakopruiming. Ir. Van Dixhoom gaf eerst een toelich ting op de tot dusver bereikte resultaten bij de wrakopruiming met behulp van de zuigers Haringvliet en Sliedrecht XIX. Ten zuiden van de tonnenlijn ZHA-ZHB is een diepe put ontstaan, waarin onder meer het wrak van de Prinses Juliana der Neder landen, een met cement volgestopte Rijn boot, en een vliegtuig zijn geschoven. Tus sen de kop van de Coen en de kop van de Tjikini zijn .verder talrijke kleipere wrak- resten op lager niveau gebracht. Ook de 'boegen van genoemde schepen zijn nu in de put gezakt. De bodem is ter plaatse gebracht op lager dan 20 meter N.A.P. Advertentie De stichting voor kinderverzorging te Velsen, in het leven geroepen in 1939, met het doel de duurzame verzorging en op voeding, in en buiten inrichtingen, van be hoeftige minderjarigen, waarover haar de voogdij was opgedragen, zal worden opge heven, indien de gemeenteraad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van burgemeester en wethouders. In 1952 deelde de toenmalige minister van Justitie mede, dat de eigenlijke zorg voor de verwaarloosde en bedreigde jeugd tot de taak van het particulier initiatief behoort en de overheidsbemoeiing zoveel mogelijk beperkt behoort te blijven tot subsidiëring en toezicht. Na 1952 hebben zich in de gemeente Velsen geen moeilijkheden voorgedaan met het vinden van een particuliere voog dijvereniging en uitgaande van de huidige feitelijke toestand, waarbij de stichting zich haar werkterrein ziet ontnomen, ach ten B. en W. het niet noodzakelijk deze stichting te laten voortbestaan. verwerken. Het schip is niet zo lang gele den teruggekeerd uit Nigeria waar het de mond van de Bonnie-rivier heeft uitge diept. Het laatste halfjaar was de Seaway in de Nieuwe Waterweg aan het werk. De capaciteit van de hopper bedraag 4000 m3. De sleepzuiger kan werken op een baggerdiepte van 23 meter. De Seaway is uitgerust met twee 2000 pk Smit-Bolnes motoren en met hydraulische deiningcom- pensatoren, waardoor de zuiger ook bij ruwe zee en zelfs bij windkracht acht vol op in bedrijf kan blijven. Een tegenvaller was dat het deel van de Tjikini direct achter het voorschip op een diepte van 10 meter bleef steken. Dit gedeelte is namelijk door explosies dusda nig omgekruld dat er nauwelijks enige beweging in is te krijgen. Er zal nu ge tracht worden niet van de oostkant maar van de westkant uit het wrak op de ge wenste diepte te brengen. Waarschijnlijk zal het achterschip van de Tjikini volgens ir. Van Dixhoorn op een grotere diepte dan 20 meter gebracht moeten worden. Dit zal van de zuidkant af geprobeerd wor den. De maximum diepgang van de sche pen in de IJmuidense havenmond zal voor lopig beperkt zijn tot 11,80 meter. Moge lijk zullen in het voorjaar schepen met een diepgang van 38 39 voet binnen kunnen lopen. In dit verband werd door enkele aanwe zige loodsen de aandacht gevestigd op de huns inziens onvoldoende betonning bij de zuidpier, met het gevolg dat reeds tal van schepen op de onderbouw van dit nieuwe havenhoofd vast liepen. Dit is een kwestie die in de eerste plaats aanhangig gemaakt moet worden bij de directeur vfc'n het" Loodswezen, aldus ir. Van Dixhoorn. H(j gaf toe dat er een gebrek aan boeien is. Tenslotte werd een uitnemend filmpje vertoond over de W. D. Seaway een van de grootste sleepzuigers ter wereld, die in de loop van de volgende maand naar IJmuiden zal komen om de toegang tot de IJmuidense buitenhaven op de gewenste diepte te houden. De Seaway, eigendom van de Westmin ster Dredging Company, is ruim 100 me ter lang, bijna 18 meter breed en heeft een holte van 8,60 meter. Van deze hypermoderne sleepzuiger wordt verwacht dat zij binnen twee maan den een miljoen kubieke meter zand zal De machtige zuigbuizen van de Sea way kunnen een baggerdiepte van 23 meter bereiken. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Uit de uitvoerstatistiek van het Produktschap voor Siergewassen blijkt wel, dat het bloembollenvak naarstig kan gaan speuren naar tulpen die niet aan de markt zijn gekomen. Het eigenaardige feit doet zich voor, dat er veel meer tulpen zijn opgeplant dan in 1962, dat de export dit jaar is teruggelopen en dat er geen tulpen over zijn. Men heeft er allerlei theorieën over. Indien het juist zou zijn, dat er zoveel minder bruikbare tulpen waren, dan is er iets mis met de cultuur. In dat geval zou het een geluk zijn, dat Engeland zelf steeds meer gaat telen en daardoor minder invoert, want anders zou de chaos bij de inkoop niet te overzien zijn geweest. Engeland kocht in 1962 meer dan vijftien miljoen kilo gram bloembollen en nu nauwelijks elf miljoen. Deze statistiek van uitvoer loopt over de periode van juli tot en met oktober. Na oktober zijn wel zo goed ais alle bollen De ingebruikneming van 'n nieuw kerk- gebouwtje van de vrije evangelische ge meente, in het grensgebied van de ge meenten Heemskerk en Beverwijk, aan de Van Riemsdijklaan hoek Hoogdorperweg, heeft gisteravond plaatsgehad, waarbij on-' der anderen aanwezig waren de burge meester van Heemskerk, de Beverwijkse wethouders E. Gerritsen en W. Vessies, en wethouder P. de Graaf, die het ge meentebestuur van Heemskerk vertegen woordigde. Ds. H. Raven leidde de dienst. Zijn predikatie was ontleend aan Openba ringen 22-17: „en de geest en de bruid zeg gen „kom", en die dorst heeft, kome; en die wil, neme het water des levens om niet". Vele sprekers voerden hierna het woord. Burgemeester J. G. S. Bruinsma deed dit mede namens de gemeente Heemskerk. Beverwijks burgemeester zei onder meer: „Dit kerkgebouw is grotendeels door eigen kracht tot stand gekomen. Het is een hou ten gebouw, maar het gaat er niet om, waar Gods woord gesproken wordt, want ook in een houten gebouw kan de geest heel goed zijn. Wij wensen u in dit geeste lijk centrum al het goede onder Gods zegen toe". De indrukwekkende dienst werd besloten met het gezamenlijk zingen van gezang 135 „Dankt, dankt nu allen God, met blijde feestgezangen." geëxporteerd, zodat men nu een goed over zicht heeft. Er werd in deze periode van dit jaar iets meer dan 62 miljoen kilo gram uitgevoerd. In 1962 in dezelfde pe riode 65.500.000 kg. We moeten de cijfers van de uitgevoerde aantallen afwachten, die omstreeks juni van het volgend jaar worden bekend gemaakt, om juiste conclu sies te trekken. De mogelijkheid bestaat dat er zoveel hyacinten en narcissen minder zijn uitge voerd, dat het verschil daiaruit te verkla ren is. Dit ligt echter niet in de lijn van de ontwikkelingen. Insiders zijn van me ning, dat er iets met de tulpen aan de hand is. Er werd in 1962 meer dan 4200 ha geteeld en in dit jaar bijna 5000. Van daar dat men een maand geleden stom verbaasd was te bemerken, dat de export ten opzichte van 1962 niet gestegen was. Hoe het ook zij, de bloembollen hebben tot nu toe een bedrag van 244.465.599 opgebracht. Dat is achttien miljoen gul den meer dan twee jaar geleden. Er zijn dus goede prijzen gemaakt. West-Duitsland heeft weer een groot ge deelte van de gehele export tot zich ge trokken. Bijna drieëntwintig miljoen kilo gram is over onze oostgrens gegaan. Meer dan dertig percent! Men maakt er zich zorgen over, want „Duitsland zat ver leden jaar al vol". Men koopt er regel matig meer, net als de Zweden, die overi gens iets beneden 1962 zijn gebleven. Dat kleine land, dat bijna een kilogram van de beste en duurste bloembollen per hoofd van de bevolking koopt begint de Verenig de Staten aardig opzij te streven. Dat enorme kontinent haalt nog niet eens de acht miljoen kilogram en blijft daarmede al weer een miljoen kg beneden Advertentie volmaakt veilig VELSERDul. >,1 G 173 IELE OON 4402 Vor-»1 «'-"at is in dichte mist het Duitse schip „Ludwigshafen" (6753 brt.) van de Hamburg-Amerika Lijn uit Hamburg op de Westerschelde omhoog gevaren. Het schip ligt tegen de zeedijk bij Hansweert. Om kwart over elf is de „Ludwigshafen" op eigen kracht vlot gekomen. Er waren vijftien sleepboten ter assistentie naar het schip gevaren, maar hun hulp is niet nodig geweest. GEBOREN: Maatje W., dr. van A. P. van der Meet en P. M. Kloet; Marjolein, dr. van G. M. de Wit en M. F. Joostens; Freddy, zn. van B. Snip en J. Zwitser; Antoon J., zn. van A. J. van Balen en T. Lieverst; Lidwina C. M., dr- van P. S. van 't Hoff en W. A. M. Schoort; Nienke, dr. van B. Gij sen en E. Buma; Dirk A-, zn. van A. J. van der Horst en W. H. van Roon; Silvia M., dr. van P. R. van der Kolk en A. van Dorp; Aart, zn. van J. G. van den Berg en J. J. Ver donk; Inge dr. van H. Mooij en A. C. M. I. Geldermans. ONDERTROUWD: F- G. Schmidt en P. G. van den Wijngaard; J. W. Numan en K. J- A. de Ruijter; H. Hartog en H. de Groot; C. A. Gerritsen en M. W. C. Rozemeijer; K. P. Huisman en E. I. A. Keuzekamp; H. T. IJkema en E. Ek- hart; W- van der Vaart en G. Hofstra; M. A. J. Post en M. G. van der Steen; J. Kruse en A. T. Kuipers; H. J. Seeder en C. J. Kosters; A. Stoof en R. D. van der Linden. OVERLEDEN: J. Wentink, oud 56 jr., geh. met A. van Harlingen; K. Bouw- knegt, oud 55 jr., geh. met G- de Bie; E. Hijmering, oud 30 jr., geh. met J. J. van Diepen; M. E. J. van Noordt, oud 46 jr., geh. met H. P. Schenk; W. Koster, oud 56 jr., geh. met D. van Lunteren; M. C- van der Park, oud 56 jr., ongehuwd; H. van Riessen, oud 67 jr., geh. met J. de Wolf; C. Dumoré, oud 91 jr., geh. gew. met C. Kerkhoven; P. van Galen, oud 68 jr., geh. met C. Schmeltz. Als over enige tijd zal worden begonnen met het vernieuwen en verbreden van het nog smalle gedeelte in rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) ten oosten van Delft een gedeelte dat bijna drie kilometer lang is zal een verkeersobservatie door de Delftse politie noodzakelijk zijn. Ge dacht is aan het toepassen van televisie voor dit doel, maar aangezien daarvan bij mist geen gebruik gemaakt kan worden is een proef genomen met rivierradar. Of schoon het verkeer op het radarscherm duidelijk waargenomen kan worden is de politie toch niet tevreden over de proef, Het observeren van het verkeer op het ra darscherm was namelijk uitermate ver moeiend. Het snelle en intensieve verkeer op de smalle weg is uiteraard niet te ver gelijken met het veel langzamere en veel minder intensieve scheepvaartverkeer Voor de komende verkeersobservatie tij dens de werkzaamheden aan rijksweg 13 die geruime tijd zullen duren, zal de poli tie toch televisie gebruiken. Advertentie ,V ..h'K- I L''V voor alle rijbewijzen KERK WEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 1962. De Nederlandse bloembollenexport verliest daar steeds meer de greep op de markt. Het is niet met zekerheid te zeg gen, omdat men niet in andermans boe ken kan lezen, maar er schijnen zaken te zijn, die hun omzet daar wel zien stijgen. Hun verkoopmethoden zouden wel zijn aan gepast aan de Amerikaanse gewoonten. De vrij kleine groep van exporteurs op Frankrijk slaagt er in ieder jaar wat meer te verkopen. Ze hebben dit jaar de vier miljoen kilo overschreden en dat tegen een gemiddelde prijs per kilogram, die bo ven het algemeen gemiddelde van 3.94 ligt. Deze exporteurs maakten in doorsnee iets meer dan 4.50. We weten betrekkelijk weinig van de ex port. Cijfertjes zijn wel leuk, maar wie verklaart de voortdurende stijging van de uitvoer naar Denemarken? Men is bang geweest van de Deense pogingen om een voet aan de grond te krijgen in de Scan dinavische landen. De teelt zou een ge vaar voor ons land worden. Maar waarom importeren de Denen dan elk jaar meer Nederlandse bloembollen? Kunnen ze zelf niet genoeg telen of zijn de Nederlandse toch beter. Meer dan 800.000 kilogram is een mooie hoeveelheid en daarenboven 250.000 kg meer dan '62! Nog even een paar landen achter het ijzeren gordijn. We hoorden wel eens verhalen, dat men daar nog steeds de bloembollen niet ver geten is. Er zou zelfs een lek zitten in Finland. Officieel staan prettige hoeveel heden geregistreerd. Bulgarije kwam van 782 kg in 1963 op bijna 130.000 nu. Oost- duitsland van vier op vierentwintigdui zend. Hongarije en Joegoslavië zakten iets, Polen steeg tot 61.000 en Tsjecho- slowakije kwam van tweeënveertig op bij na negenentwintigduizend kilogram. Nog niets in vergelijking met voor de oorlog, maar we zijn al blij, dat daar weer wat ruimte voor bloembollen komt. De Sovjet Unie krijgt ook steeds meer in teresse, maar blijft toch nog iets bij Po len achter. Het bloembollenvak of de leiding daar van mag nu gaan zoeken naar tulpen. Cij fertjes verzamelen om te constateren of de vermoedens juist zijn lijkt dringend nood zakelijk om tijdig maatregelen te kunnen treffen. „U bent een bravour-mannetje, hè. Het was bijna de laatste keer geweest!" De Haar lemse politierechter keek ernstig-verwijtend naar een 20-jarige monteur uit Amster dam die woensdag in de verdachtenbank stond. Op 22 juli, 's avonds omstreeks tien uur, suisde hfj in zjjn sportauto over de Zeeweg in Overveen. Nadat hij een andere auto had gepasseerd kwam het fatale moment. Hfj raakte van de weg af en vloog via de middenberm naar de rechterkant van de weg. Twee meisjes van respectievelijk 17 en 19 jaar en een andere monteur, van 21 jaar, allen uit Amsterdam, werden uit de auto geslingerd. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Daar kwam de 21-jarige monteur bij, die in de auto had liggen slapen en niets van het gebeurde had gemerkt. Verdachte zei dat hij na het passeren was geschrokken en was geslipt. Een van de meisjes, die beiden voorin zaten, had plotseling het grote licht uitgedaan. „U wijt het gebeurde aan het uitvallen van het licht? Ik denk dat u veel te hard reed. Hard en roekeloos". Verdachte antwoord de: „Ongeveer 80 km." In het verbaal dat na het ongeluk was opgemaakt verklaar de een van de meisjes: 120 en soms wel 140 km. De officier van Justitie eiste we gens het roekeloos rijden en veroorzaken van letsel een gevangenisstraf van zes we ken en toewijzing van een civiele vorde ring van 144,- aan het 19-jarige meisje. De politierechter onderstreepte nog eens de roekeloosheid en hoge snelheid en het feit dat ze met z'n drieën voorin zaten, een beletsel om goed te manoeuvreren. Hij veroordeelde verdachte tot zes weken waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toewijzing van de civiele vordering. Een 37-jarige arts uit Beverwijk hoorde 500,- of 50 dagen tegen zich eisen en ont zegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Hij was op de Delftlaan in Haarlem door de Haarlemse politie aan gehouden, nadat deze een telefoontje had gekregen dat er een automobilist slinge rend over de weg reed. De arts vertelde drie borrels te hebben gedronken, maar dat hij door een plotseling opkomende ver moeidheid was overvallen. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir liever in het midden te laten of het hier een kwestie van drank of vermoeid heid was. Hij nam het verdachte wel kwa lijk, omdat deze twee maanden vóór het gebeurde ook was veroordeeld. Hij eiste eerder genoemde straf wegens het onvoor zichtig rijden; het rijden onder invloed achtte de officier niet bewezen. De politie rechter sprak verdachte voor dit feit vrij maar veroordeelde hem voor de manier waarop hij had gereden, tot 500,- en vier maanden ontzegging met aftrek. Drie militairen en een verkoper uit Utrecht, Venlo en Venray stonden terecht omdat zij het op 2 augustus 's nachts in Zandvoort wat bont hadden gemaakt. Ze genoten van hun strandwandeling, maar toen ze reclamevlaggen zagen hangen, kwamen ze op een kwajongensachtig idee. Ze zagen er wel iets in deze mee te ne men, als 'n soort souvenir. Andere „souve nirs" waren parasols. De politierechter vond het een waanzinnig idee. Meenemen ging echter niet: de attribu ten pasten niet in hun auto. De officier vond het „Gekke gedragingen en erger lijk optreden". Hij eiste 75,- of 15 dagen. De politierechter veroordeelde hen tot 50, of 10 dagen. Tot een boete van 300,- of 30 dagen en drie maanden ontzegging veroordeelde de politierechter een 39-jarige bedrijfseconoom uit Amerika, die momenteel in Haarlem verblijft. De Amerikaan is deze maand met zijn auto in de Jansstraat ter hoogte van de Ridderstraat tegen een huis ge botst. Hij zei te zijn misleid door een licht dat plotseling voor hem opdoemde. Het huis, dat onder monumentenzorg ressor teert en waarin voor ruim f 400,- scha de ontstond, staat daar waar de weg van eenrichtings- in tweerichtingsverkeer over gaat. Verdachte was ook ten laste gelegd dat hij onder invloed zou hebben gereden. Van 's morgens tien tot 's avonds tien had hij vermouth, bier, whisky, wijn en gin-tonics gedronken. Toen het ongeluk gebeurde zat zijn toekomstige vrouw bij hem in de auto. Zij werd met een lichte hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. De officier vond het rijden onder in vloed niet bewezen. „Het ongeval is te wij ten aan onoplettendheid en alcoholge bruik," was zijn mening. Hij eiste f 500,- of 50 dagen en zes maanden ontzegging. De raadsman, mr. J. Roggeveen, bracht de moeilijke situatie van de straat naar voren. Hij vroeg vrijspraak van al het tenlaste gelegde of een formele straf, om dat er naar zijn mening geen overtuigend bewijs was geleverd voor de verkeersfout en het rijden onder invloed De politie rechter veroordeelde de Amerikaan alleen voor het feit dat hij tegen het huis was gebotst.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7