T ele visiecamera's de Velser tunnel bespieden in het verkeer Toezicht in controlekamer via een achttal ontvangers Anderhalf jaar wegens steken met mes geëist Bankstellen Schepen, rederijen en werven RAIFFEISENBANK IJMUIDEN A. R. de BOER Haarlemse rechtbank Lagere prijzen voor schorseneren en peen Havenberichten Heemskerk werkt mee aan EGKS-woningbouw Gevonden voorwerpen Telstar-reserves naar Feijenoord 2 Kermisgeld moest van inbraak komen ook voor particuliere geldzaken een bankrekening bij de ƒ825.— Woninginrichting VERSPUY VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 '9 Televisie-ogen Medische verzorging tijdens het weekeinde Verkeersdrempels Betere verlichting Examens I' Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Aangesloten bij de Coop. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht CONSTANT - verlovingsringen PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Kerkelijk nieuws Stichting Nutsspaarbank In de gemeente Velsen 3.50 voor een apart geschenk stoutenbeek Een jaar geëist tegen jonge Beverwijker (Van een onzer verslaggevers) In de oostbuis van de Velser tunnel wor den op het ogenblik uitgebreide proeven genomen met een systeem van bewaking en beveiliging door middel van televisie Langs de tunnelweg staan sinds enkele dagen acht op palen bevestigde camera's opgesteld, die beelden van het verkeer doorgeven aan de controlekamer in de tunnel, waar ze op acht monitors worden geprojecteerd. Elke camera bestrijkt een bepaalde sectie van de rijbaan en vormt met een van de monitors een gesloten circuit. Op deze manier kan de dienst doende beambte in de controlekamer met één oogopslag zien of en zo ja in welk deel van de tunnel iets aan de hand is wat tegen de normale gang van zaken indruist. Dat kan een stilstaande auto zijn, een verkeersongeval of een andere oorzaak, die direct ingrijpen noodzakelijk maakt. De televisieapparatuur in de Velser tun nel is in de eerste plaats bedoeld als een proefneming voor de Amsterdamse Coen- tunnel. Als het experiment slaagt zal ook de Velser tunnel met een dergelijke in stallatie worden toegerust. Van Rotter damse zijde volgt men eveneens met gro te belangstelling het „televisiedebuut" van de Velser tunnel. Indien dit succes oplevert zal mogelijk ook de Maastunnel met behulp van televisie worden bewaakt en beveiligd. Dit is een van de acht 40 cm grote televisiecamera's in de Velser tunnel, die de verkeersbeelden doorgeven aan de monitors in de centrale con trolekamer. Al op 1 april van dit jaar maakten wij melding van het plan van Rijkswaterstaat om het toezicht op het verkeer in de Vel ser tunnel te doen uitoefenen via „ogen" van televisiecamera's. De voorbereidende werkzaamheden hebben nogal wat tijd ge vergd en op het ogenblik wordt het sys teem alleen nog maar in de oostbuis ge proefd. Naderhand zullen ook in de west buis camera's worden geplaatst Het systeem van tunnelbeveiliging en -bewaking is in nauwe samenwerking met de directie Sluizen en Stuwen van Rijks waterstaat en prof. M. P. Breedveld, hoogleraar te Delft in de toegepaste elec- tronica, ontwikkeld door het Amsterdam se ingenieursbureau Berg en Burg. De ap paratuur is van de Belgische electronische industrie A.C.E.C. De ongeveer 40 cm. grote camera's drie in de tunnel zelf en vijf langs de rijbaan daarbuiten brengen een helder en scherp verkeers beeld van het weggedeelte dat zij bestrij ken op de ontvangers in de controleka mer, die een beeldbuis van 24 cm. heb ben. UMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023; J. de Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954; H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675. Apotheek: Apotheek Pleyer, Planeten- weg 52. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8669; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJ- muiden-Oost, zuster A. N. Enklaar, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden, tel. 02550-8163; voor Driehuis, Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid, zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560-6054; voor Velsen-Noord, Vel- sen-Zuid en IJmuiden-Oost, zuster I. C. Bovenkerk, Huis te Wissenlaan 17, Santpoort, tel. 02560-6424. Tandartsendienst voor Velsen en Heems kerk, alleen voor spoedgevallen zater dag en zondag van 1717.30 uur: J. L. Henneman, Akerendamlaan 23, Bever wijk, tel. 02510-23830. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-Station, tel. 02560-8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, telefoon 02560-8249. BEVERWIJK EN VELSEN-NOORD Artsen: Voor de artsen Fierstra jr., Fierstra sr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zater dag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M- H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 02510-23340; zondag van 9 tot 24 uur: J. H. M. Rolink, Duin- vlietstraat 8, Velsen, tel. 02510-23745. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeylmans, van zaterdag 12 uur tot zon dag 24 uur: F. J. G. Swaab, Kunenplein 48, Beverwijk, tel. 02510-24169. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen- Noord en Heemskerk (uitsluitend voor spoedgevallen) zaterdag en zondag van 17-0017.30 uur: J. L. Henneman, Ake rendamlaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 23830. Apotheek: Vanaf zaterdag 12.30 uur tot zondag 24 uur, voor Beverwijk, Velsen- Noord en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen, Apotheek Duinwijk, Populie renlaan 44, Beverwijk, tel. 02510-23388. Wanneer het systeem volledig werkt zoals het is ontworpen vertonen de acht monitors geen beeld zolang er in de tun nel niets abnormaals aan de hand is. Zo dra echter een auto tot stilstand komt, laat de monitor die in verbinding staat met de camera in dat gedeelte van de tunnel waar de auto is gestopt, automa tisch dat beeld zien. In de tunnelweg zijn namelijk op bepaalde afstanden pneuma tische verkeersdrempels gelegd, die weer via een ingewikkeld electronisch systeem in verbinding staan met de televisieont vangers in de controlekamer. Vele automobilisten zien deze rubber drempels in de Velser tunnel aan voor kabels waarmee hun snelheid wordt ge meten. Niet zelden reageren ze dan door bij het zien van zo'n „verklikker" krach tig te gaan remmen tot schade van deze kostbare drempels, die juist zijn be doeld om de veiligheid van het verkeer in de tunnel te bevorderen. Een andere op handen zijnde verbete ring in de Velser tunnel is de verande ring van de plafondverlichting. De huidige dwars geplaatste TL-lampen veroorzaken hinderlijke reflexen, al geruime tijd gele den o.a. door de A.N.W.B. onder de aan dacht van Rijkswaterstaat gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal een aan eengesloten lijnverlichting in de lengte van de tunnelbuis de tegenwoordige afzon derlijke TL-buizen vervangen. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen economie: J. P. Ebbinge (Bad hoevedorp. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen biologie: W. J. de Munk (Lisse); voor het kandidaatsexamen geschiedenis: W. F. Ridder van Rappard (Haarlem), cum laude. Advertentie In het moderne betalingsverkeer is de bankgiro ook voor particulieren de meest efficiënte wijze van betalen en ontvangen. Al uw periodieke betalingen kunt u automatisch door de Raiffeisenbank laten verrichten. En voor uw overige betalingen is een opdracht (formulieren worden u gratis verstrekt) aan de bank voldoende. Dagafschriften geven een duidelijk overzicht van ontvangsten en uitgaven. (Voor uw huishoud-kasboek Laat uw salaris en kinderbijslag uitbetalen via de RAIF FEISENBANK. Benut de voordelen van een eigen bank rekening met bankgiro-mogelijkheden. Verhoogt boven dien uw financiële reserves door een deel van uw tegoed automatisch op een spaarrekening te laten bijschrijven. VOLLEDIGE BANKSERVICE o sparen o rekening-courant o bankgiro o effecten o assurantiën o reisdeviezen RAIFFEISENBANK ,Tk blijf erbij dat ik poging tot dood slag bewezen acht en handhaaf derhalve mijn eis van achttien maanden gevange nisstraf met aftrek". Dit zei donderdag middag de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank in zijn requisitoir tegen een 40-jarige elektromonteur die er van verdacht werd zijn liefdesrivaal met een klein mesje enkele steken toegebracht te hebben. De zaak diende donderdagmiddag voor de tweede maal voor de Haarlemse recht bank. Op donderdag 2 oktober had de rechtbank zich al geruime tijd met de zaak bezig gehouden. Op het laatste mo ment achtte ze toen echter het horen van nog een getuige noodzakelijk. Ook deze kon tijdens de hervatte zitting weinig bij- Op de speciale veiling van schorseneren en winterpeen te Beverwijk was de aan voer van schorseneren eens zo groot als die van de peen: er werd in totaal 60.000 kilo nero aangevoerd tegen 30.000 kilo peen. De handel was stroef. Bij de nero's werd de eerste soort goed verkocht, al waren de prijzen niet zo hoog als vorig jaar; men had grote moeite om de C-sor- tering kwijt te raken. Voor de A's werd van 50 tot 63 cent per kilo betaald, ter wijl voor de B's de prijzen tussen de 30 en 43 lagen. Als men nog heel mooie C-kwaliteit had, dan werd er tussen de 8 en 15 cent per kilo betaald, maar er ging ook nog heel wat voor zes cent per kilo weg, en dan kwam men zo zachtjes aan bij de veevoederprijs. Bij de peen zag men de grootste be langstelling uitgaan naar de D-peen, de grove peen, die van 14 tot 16 cent per kilo noteerde. De B-sortering varieerde van 10 tot 12V2 cent per kilo, terwijl de C-peen van 12 tot 15 cent per kilo no teerde. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Lenne, van Guernsy; Warma, Jacobstad; Delft, Rot terdam; Calvijn, Horneborg; Max Schnell, Bremen; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Victress, Londen; Yewforest, Swansea; Kurki, Kotka; Hermes, Antwerpen; Batavier 3, Koeping; Eos, Rotterdam; Loyality, Gdynia, IJmuiden; Falke, Antwerpen; Drente, Rahja, Zaandam; Neerlandia, Gothenburg; Jupiter, Memel; Mare Liberum, Dagenham; King Fisher, Felixstowe; Yewarch, Swansea; Vliestroom, Shoreham; Descubridor, Dordrecht, IJmuiden; Berkel- stroom, Hull; Jans, Londen; Tilly, Sandvik, Zaandam; Steckelhoern, Duala; IJsel, Londen; Swift, Londen; Rikke Skou, Rotterdam; Kassei, Antwerpen; Botno, Rotterdam; Jean E., Londen; Vanda, Londen; Staffan, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Theano, naar Rotterdam; Medon, Antwerpen; Service, Ramsgate; Stad Alkmaar, El Ferrol, IJmuiden; Ruby, Truro, IJmuiden; Leonidas, Rotterdam; Suerte, U.S. Gulf; Friendheim, Upsala; Butja- dingen, Gent; Oosterdiep, Delfzijl; Batavier 3, Rotterdam; Stella, Rouaan, Velsen; Geertje Buisman. Helsinki; Mare Liberum, Dagenham; Flevo, Rotterdam; Senorita, Monrovia; Falke, Rotterdam; Robox, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Pergo, van Kopila; Joma, Norrbro; Heriot, Grangemouth; Delfborg, Ramvik, Zaandam; Barhoeft, Rostock; Herm Kiepe, Pateniemi; Taras, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Jacco, naar Rotterdam, van Koog a. d. Zaan; Juno, Rot terdam; Libertas, Rotterdam; Victress. Ips wich; Spaarnekerk, Bremerhaven; Wien, Ant werpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). zonderheden toevoegen. Ze had de vc dachte een beweging zien maken, die ze als een por omschreef. Vroeger had ze tegen de politie verklaard dat het een ste kende beweging zou zijn geweest. Het drama had zich afgespeeld in de la te avond van 24 juli. De elektromonteur had met zijn vrouw en het latere slacht offer, met wie de vrouw een verhouding had, de avond in een café doorgebracht. De medeminnaar was eerder wegge gaan maar had de elektromonteur buiten opgewacht. Er was een vechtpartij ont staan, waarbij een der mannen plotse ling door messteken gewond bleek. Nie mand heeft het toebrengen van steken ge zien. De verdachte beweert niet te weten of hij gestoken heeft. De raadsman van de elektromonteur, mr. O. H. van Wijk, wees er in zijn plei dooi ook deze keer op dat de zaak geheel in nevelen gehuld en volkomen onover zichtelijk is. Hij meende dat er voldoen de twijfel aanwezig is om de man vrij te spreken. Behalve de vrijspraak verzocht hij bovendien de elektromonteur, die nog steeds in preventieve hechtenis zit, direct vrij te laten. Een gelijk verzoek had mr. Van Wijk vier weken geleden al gedaan toen de zaak voor het eerst voorkwam. Evenals toen wees de rechtbank ook nu bet verzoek af. De uitspraak is bepaald op donderdag 3 december om half tien. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Advertentie in vele modellen treft u bij ons en wat meer zegt, de afwerking en de soliditeit van de konstruktie zijn bij onze bankstellen werkelijk af I Wij etaleren deze week een robuust model, bestaande uit een royale 3-zits bank 2 fauteuils. Oerdegelijke stoffering met skai armleggers. Werkelijk een klasse bankstel en dat voor Komt u ook eens binnen kijken, want we kunnen natuurlijk lang niet alles etaleren. U kunt dan op uw gemak alles bekijken en komblneren met onze eethoeken en bergmeubels. Voor betere meubelen in elke prijsklasse De gemeenteraad van Heemskerk, die gisteravond in openbare vergadering bij eenkwam, zal dit volgende week donder dag opnieuw doen, ter bespreking van het door alle fractievoorzitters ondertekend adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met betrekking tot wetsvoorstel voor de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. De raad verleende een krediet voor voor bereidende werkzaamheden ten behoeve van de bouw van E.G.K.S.-woningen. Alvorens gisteravond aan de agenda werd begonnen, werd de film vertoond, welke door Hoogovens tijdens de viering van Heemskerks negenhonderste verjaar dag werd opgenomen; deze rolprent werd onlangs aan het gemeentebestuur van Heemskerk ten geschenke gegeven. Burgemeester H. Nielen sprak zijn grote dankbaarheid uit aan het adres van Hoog ovens, die zich in zovele opzichten een wa re vriend van de Heemskerkers heeft ge toond. Bij de behandeling van de agenda ble ken verschillende raadsleden blij te zijn met de aangevangen werkzaamheden ter uitvoering van het plan Zuidbroek, waar de Algemene Woningbouwvereniging IJmond gaat bouwen. Maar toen wethou der Roozen een huurprijs van 26,60 per week voor deze woningwetwoningen ont hulde, verminderde het enthousiasme Jviet name de 'fiéèr Nijdeken (P.v.d.A.) wees er op, dat de huurders een inkomen van 160 per week zou moeten hebben om zich een dergelijke woning te kunnen ver oorloven. Burgemeester Nielen vond deze huur ook niet mals, maar hij wees er op, dat het vaststellen van de huren niet een zaak is waarover Heemskerk het voor het zeggen heeft. Ook het plan om E.G.K.S.-woningen ten noordoosten van de Neksloot te bouwen lokte kritiek uit: de heer Nijdeken vond het maar een droeve zaak, dat men uit gerekend daar woningen gaat neerzetten, terwijl elders toch nog zoveel open stuk ken liggen. De voorzitter wees er op, dat binnen kort een herziening van het streekplan IJmond-noord te verwachten is en dan zal snel worden overgegaan tot de uitvoering van de plannen ten aanzien van Meersteijn en Zuidbroek, die tot dusver zijn blijven liggen. De heer Nijdeken meende uit goede bronnen te weten, dat 'n beslissing ter zake nog wel enige tijd zou uitblijven. De raad ging akkoord met het door B en W. gevraagde krediet ad 125.000 ten behoeve van voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van de E.G.K.S.-wonin gen. Geref. Kerken Beroepen te Middelburg (4de predikants plaats): P. Noomen te Wormerveer; te St. Laurens: M. V. J. de Craene te Baar land; te Bolsward (2de predikantsplaats, in combinatie met Schettens): G. v. Hal- sema te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Werkendam: B. Bijleveld te Bussum. Geref. Gemeenten Beroepen te Clifton (U.S.A.): A. Ver- gunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Nieuw-Beyerland: A. Hof man te Zeist. Voor een kort bezoek was in IJmuiden de fabriekshektrawler Zeeland, die ge bouwd is door de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot in Bolnes voor Canadese reke ning, de Fishery Products Ltd. te St. John's op Newfoundland, als eerste van een serie van vier. Het is een fabriekshektrawler met een slipway in het achterschip, groot 700 bru to reg. ton. De lengte over alles bedraagt 50,90 m., de lengte tussen de loodlijnen 43,00 m., de breedte 9,20 m. en de holte tot bovendek 6,75 m. De hoofdmotor is een Werkspoor van 1250 pk., die met de ver stelbare schroef van de brug af is te be dienen. Het ontwerp van deze schepen is door de werf gemaakt, in samenwer king met de rederij. De visserij-inrichting is ontwikkeld en ontworpen door „Euro trawlers" N.V., een dochteronderneming van de Scheepsbouwwerf Gebr. Pot. Het schip heeft in IJmuiden ijs geladen en is daarna naar zee vertrokken. De eerste van een serie visverwerkende motorschepen, in aanbouw bij de Konink lijke Mij. De Schelde te Vlissingen voor Russische rekening, is te water gelaten. De echtgenote van de Russische ambas sadeur in ons land verrichtte de doop plechtigheid en gaf het schip de naam Rembrandt. De schepen hebben een lengte over al les van 103.59 m., breedte 16,60 m. en een diepgang van 5,50 m. en het draagvermo gen is 2600 ton. Als hoofdmotor wordt in de machinekamer geplaatst een Schelde- Sulzer van 3.000 pk. De door trawlers aan gevoerde vis wordt aan boord van deze schepen verwerkt, ingevroren en in koel- ruimen opgeslagen. De hektrawler Rijnmond IV. KW. 85 van de Rederij en Haringhandel N. Parlevliet jr., die, evenals de Rijnmond III KW. 44 enige maanden dienst heeft gedaan voor het onderzoek van de Noordzeebodem op eventuele aanwezigheid van olie, is in IJmuiden aangekomen en zal weer voor de visserij in gereedheid worden gebracht. Advertentie Vroeg begonnen veel gewonnen Bij de Velsense politie werden de vol« gende voorwerpen als gevonden aangege ven: hamer, handdoek met broekje, auto sleutel, sjaal, herenhandschoenen, kinder portemonnee met inhoud, damesporte monnee met inhoud, Duitse herdreshond, ijzeren kruiwagen, rijksdaalder, ketelpak, autoped, ijsmuts, damesschoen, voorhamer, honderiem, dameshandschoenen (glacé), overall, jongensjack, kinderwantje, poesje, dekzeil, gereedschap, kraan met afsluit- dop, strandscherm, dubbele fietstas, tasje met ketelpak, welpenpetje, konijnen, re genjas, rechter herenhandschoen, ingevul de voetbalpool, bril in étui. Inlichtingen over deze voorwerpen wor den dagelijks verstrekt aan het hoofd bureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur eventueel zullen worden af gegeven. Advertentie Origineel Zweeds glaswerk. Sierlijk van vorm in pe&ehttge heldere kleuren. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Zaterdag staat voor de Telstar-reserves de belangrijke uitwedstrijd tegen Feije noord 2 op het programma. Belangrijk, omdat voor deze ontmoeting de voorlopige bezetting van de bovenste plaats in de reserve-eerste-divisie als inzet geldt. Mo menteel bezetten de Rotterdammers met 1 punt voorsprong op Telstar deze eervolle plaats, maar in de loop van deze compe titie is toch wel gebleken, dat de voet ballers uit de Maasstad niet meer zo'n overheersende positie innemen als voor heen meermalen het geval is geweest. Bij voorbaat kansloos zijn de Telstar-reserves dan ook niet, al is het een feit, dat ze dan beter voor de dag moeten komen dan zaterdag tegen Willem 2. De opstelling van Telstar is: Egner; Jager en Rijnders; Van Wooning, Van Kampen, Versluys; Immers, Bakker, André, Beke, Marijt. De stand in de reserve-eerste-divisie is Feijenoord 12 18 Sparta 12 12 Telstar 12 17 SVV 12 12 M V V 11 14 Volendam 12 12 ADO 12 13 Ajax 12 11 D W S 11 12 Enschede 11 10 P S V 12 12 Go Ahead 12 10 Heracles 12 12 NAC 11 9 Excelsior 12 12 Willem 2 12 2 Twee weken na zijn ontslag uit de ge vangenis had een 19-jarige los-arbeider uit Beverwijk wéér ingebroken. Hij zocht geld voor de kermis. Bij een groothandel in ta baksartikelen aan de Vondelweg in Be verwijk stal hij vijftig sloffen sigaretten, die hij op de kermis verkocht. De helers zullen nog terechtstaan. „Hij moet het nu maar eens goed voe len", vond de officier en eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk De verdediger, mr. Cohen, kon de op voedende waarde van zo'n lange straf niet inzien en bepleitte deswege clementie. Uitspraak op 3 december.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9