Exil IN DE KOMENDE WEEK DE Gevarieerd disconieuws Het kleurige leven van De Toulouse-Lautrec V rouwenr echten - een misdadige dwaasheid ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 Erbij PAGINA ZES Nog meer stukken van Heijermans voor de televisie i Voor de Nederlandse schermen deze week weer opmerkelijk veel buitenlandse televisieseries: Bonanza, de Dick van Dyke-show, de Tom Eweïl-show, de Tijdcapsule, Petticoat Junction, de Beverly Hillbillies, de Lucille Ball-show, East side west side, waarbij dan nog films komen en de nodige van het buitenland gekoch te documentaire programma's. Vooral de bezetting van het tweede net schijnt Hilversum en Bussum voor problemen te hebben gesteld. Daar tegenover staat dat de series een flinke dosis aan luchtig amusement brengen, wat een aangename afwisse ling is op de ernstige dingen die dagelijks op het scherm worden ge projecteerd. ZATERDAG Nederland I. De K.R.O. begint 's mid dags met het derde deel van Hardy's Logboek, „Huisje Boompje Beestje" en het kinderprogramma Barend de Beer en Lancelot in de vooravond. Na het Journaal en Brandpunt weer de Mid- avondserenade: de Amerikaanse bur geroorlog, een herfstimpressie, de elf de aflevering van Bonanza, waarin Ben Cartwright en z'n drie zonen telkens an dere avonturen beleven, die evenwel al lemaal op hetzelfde neerkomen, een musical in Victoriaanse stijl en de George Mitchell Singers. Alvorens we het allerlaatste nieuws van de week krijgen eerst nog een slot beschouwing over de inmiddels gesloten zitting van het concilie. Nederland 2. Vier programma-onder- delen op deze zaterdagavond van de AVRO. Lichte onderwerpen allemaal, te beginnen met „Zoo Zoo", 'n instruc tief dierenprogramma, dan de gebroe ders Antoon en Jan van Hooff. Dick van Dyke is deze keer verhuisd naar het tweede net. Dick is nu dank zij z'n zoon in een netelige situatie ge raakt. Hij is nl. door de onderwijzeres aangewezen als Vader van de Wijk, en om zijn prestige bij zoonlief te bewa ren moet hij die eervolle benoeming zich wel laten aanleunen. In Combo dat uit Woerden komt treden op Willy and the Giants, het trio van Louis van Dijk, Rachel Rob- bins, Giovanni Zecca en John Kendall and the Heralds. Tenslotte „Hoe maakt u het", afkom stig uit de Koninklijk Nederlandse Glas fabrieken te Leerdam, waar het per soneel zal laten zien, hoe het een fraai geslepen wijnglas, een doodgewone fles of kostbare unica maakt. De roman tiek uit het glasblazen is echt nog niet helemaal verdwenen. Overigens is „Hoe maakt u het" niet alleen een instructie ve uitzending: men weet, de personeels leden mogen wensen doen en die wor den vervuld. Zo krijgt deze zaterdag avonduitzending een gezeligheidskarak- ter. ZONDAG Nederland 1. De NTS heeft het voor nemen om de moord op president Ken nedy te herdenken met een uitzending van een uur. Er zijn drie verschillende filmdocumentaires van de NBC, CBS en David Wolper. Het middagprogram ma wordt besloten met een kerkdienst vanuit de gereformeerde Petra-kerk in Veenendaal. Het avondprogramma begint met een Engelse film over de Londense mist en alles wat daarmee samenhangt: gezond heidsvraagstukken, problemen van het hoe en waarom en tenslotte beschou wingen over de mogelijkheid om einde lijk eens van deze luchtverontreinigen de „fog" af te komen. Na Sport in Beeld en de Wereld van Vandaag naar Brussel, waar Rudy Car- rell in het van de Expo Amerikaanse Theater zijn maandelijkse show presen teert. Deze keer geregisseerd door de Vlaamse regisseur Jef Bruyninck. Be halve de Mounties, het ballet van Jan Arntz en het orkest van Frans de Kok komen er ook weer enkele bijzondere gasten. Van Carrell naar Maigret. Het tweede TV spel dat Nederland uitzendt in sa menwerking met de Belgische televisie, gebaseerd op de detectiveverhalen van de vermaarde Georges Simenon, is ge titeld „De moedwillige vergissing". Die vergissing vindt plaats als de commis saris nijver werkt aan een rapport voor de minister. Er komt een moordzaak tussen waardoor hij de minister moet laten wachten. Medespelenden behalve de vaste klanten (Kees Brusse, Mieke Verstraete, Marcel Hendrickx, Wies An dersen) o.m. Richard Flink, Rie Gil- huys, Ann Hasekamp, Peronne Hosang, Jules Croiset, Ellen de Thouars en Jan Vreeken. Nederland 2. Natuurlijk De Tijdcap sule en de Tom Ewell show. Verder brengt de NTS o.m. Fanatici, een En gelse documentaire over de strijd voor het vrouwenkiesrecht. De AVRO maak te voor de NTS het „muzikale prenten boek" over de Parijse jaren van Tou louse Lautrec, de Franse schilder. Het is precies honderd jaar geleden dat hij werd geboren. Medewerkenden aan dit prentenboek zijn o.m. Justus Bonn, Do- gi Rugani, Rien van Noppen en Nora Kranz. Alex de Haas was de samen steller. Na de tweede uitzending van Sport in Beeld volgen nog opnamen van het op treden van het Indonesische dansen semble Nusantara in het Scheveningse Kurhaus. Het gezelschap bestaat voor namelijk uit zeer knappe amateurs. In Nederland gaf het enkele voorstellingen onder auspiciën van de ambassade van Indonesië en van het Nederlands minis terie van O.K. en W. Er wordt niet alleen inheemse muziek gespeeld; de heer Taeng Soetekno, rector aan het conservatorium van Bandoeng heeft ook veel westerse muziek gearrangeerd voor d« typisch Indonesische instrumenten. MAANDAG Nederland 1. De herhaling van de En gelse lessen 1 en 2 van Walter en Con nie wordt gevolgd door Kenmerk met de Bijbelvertelling en allerlei onderwer pen op kerkelijk gebied. De NTS brengt na het Journaal en de tien minuten po litiek een film van een half uur, ge titeld „Crazy days", een soort comedy caper. De hoofdfilm is de beroemde film van Jules Dassin: „Du rififi chez les hommes". Een belangrijk deel van het celluloid wordt benut voor het opnemen en weergeven van een van de meest op zienbarende inbraken, die ooit op het witte doek werd gebracht. Nederland 2. Voor vele jeugdige kij kers zal het hoogtepunt van de avond het halfuurtje zijn met „Waauw", het programma van Henk Scholten, Ton Kool en Douglas Squires. Acht tophits worden gespeeld en uitgebeeld o.m. door cartoons, foto's en dansen. Wim Jaap van der Laan presenteert het pro gramma. Naast de Douglas Squires dansers treedt als gasten o.m. op het zangeresje Ilonka Biluska, dat 'n lied je zingt uit haar vaderland, Zuid-Afri- ka. De KRO biedt na deze inleiding po litiek: een documentaire die door Henk Neuman werd bewerkt over de grote man van communistisch China, Mao Tse Toeng en de informatie van de KRO correspondent uit Keulen. Daarna de rubriek „Vrouwenlevens"; Enny Meunier draagt de trieste monoloog „De onbestorven weduwe" van Carlo Terron voor. DINSDAG Nederland 1. 's Avonds na het Jour naal voor gehoorgestoorden de Engelse les van Walter en Connie, dan het Jour naal en de rubriek Achter het Nieuws. Quizmaster Theo Eerdmans komt met assistentie van Maud van Praag in „Tel uit je winst". Een nieuwe quiz die rechtstreeks wordt uitgezonden. Deelnemers zijn P. R. H. Ramakers uit Nijmegen (autorensport), mevr. A. Kieft-Kriek uit Wormerveer (Willy Al- berti), S. H. Postma uit Leeuwarden (wereldkampioenschappen schaken), H. Matzer uit Veghel (de Beatles), R. Krijgsman uit Rotterdam (boksen), C. Hoogendoorn uit Ede (Nederlandse munten) en A. W. Verhoeven uit Til burg (Piet Moeskops). Na dit spel de litteraire rubriek met het VARA debuut van ex-AVRO-mede- werker H. A. Gomperts en tenslotte een uitzending van 35 minuten met het Lu- relei cabaret. Er komen vijf program ma's dit seizoen. De uitzending komt uit Concordia uit Bussum. De vijf Lu- releiers spelen speciaal voor de TV ge schreven schetsjes van Guus Vleugel en enkele succesnummers van hun pro gramma van vorig jaar, waaronder Tango Mortale. Een tien minuten uit zending van het Humanistisch Verbond sluit deze dinsdagavond af. Nederland 2. Allereerst de proefuit- zending die Dick van Bommel maakte van een Nederlandse Hootenanny onder de titel „Zing er eens uit." Volkslied jes gezongen door jongelui voor een ge hoor van middelbare scholieren en stu denten. Optredenden in dit programma, dat als het aanslaat door meerdere zal worden gevolgd: Martin Lodewijk, het Lowland trio, de Beat town skiffle group en de Lighttown skiffle group. Na ongedwongen muziekmaken, onge dwongen lachen en wel om de moeder en haar mooie dochters, die Station Pet ticoat bewonen. In de serie „Wat zegt zo'n naam U nog", waarvan de verschillende om roepverenigingen er een of meer voor hun rekening nemen, is de NCRV bij drage gewijd aan leven en werken van de bioloog Swammerdam. Na twin tig minuten een amusementsprogramma van vijftig minuten, dat als titel draagt „Liselot". Het is het verhaal van het meisje Liselot, dat verdwaalt in een groot warenhuis en pas na sluitingstijd weer de goede weg vindt. Een verhaal met zang en dans, muziek en ballet. Tegen tienen nog Attentie en „In op spraak". WOENSDAG Nederland 1. Het KRO programma begint met het Sportprogramma van Een aflevering van de serie Maigret: Wies Andersen als assistent van Mai gret, doet navraag naar de vermoorde vrouw. Links van hem Jan Vreeken en rechts Monique van Swoll. (Zondag) Jan Cottaar. Na Brandpunt het varié téprogramma Piste van Jos van der Valk. Voor dit seizoen is een beetje ver nieuwing doorgevoerd. De KRO heeft nl. samenwerking gekregen met de Bel gische en de Zwitserse televisie. Deze gaan niet alleen de Pisteprogramma's overnemen, maar zijn ook ingeschakeld bij de voorbereiding. Alle televisiesta tions uit de drie landen zullen ieder een eigen Piste produceren. De kijkers krij gen nu de gelegenheid enkele zeer dure wereldvariéténummers te zien. Nadat de camera's weer levensblije avonturen hebben geregistreerd van de inwoners van Blijkerk (in Stadhuis op Stelten) wordt de avond besloten met een documentaire „Eucharistie". Deze week begint in Bombay het Eucharis tisch Congres, dat door Paus Paulus VI wordt bezocht. Onder de titel: „Verbon den tot Hij komt", zal men in deze do cumentaire antwoorden proberen te ge ven op de problemen van de hedendaag se Eucharistie-viering. Nederland 2. De AVRO houdt op donderdagavond altijd een flink deel van de zendtijd beschikbaar voor de serie Confrontatie, waarin met zorg ge kozen buitenlandse documentaires zijn opgenomen. Deze avond: „Remarkable Comrades". Het is een uitgebreide ABC (Amerikaanse) documentaire over de Italiaanse communistische partij, haar ontstaan, structuur en toekomst. Van de Duitse televisie kocht de AVRO voor het tweede net een aantal televisiespelen. Het zijn speciaal voor de TV bewerkte stukken. Vanavond „Georges Dandin", een toneelstuk van de Franse acteur en blijspeldichter Mo lière. „Georges Dandin" is een tragie- komedie over een bedrogen echtgenoot. Hoofdpersoon is een goedmoedige, maar heel domme boer, die er aardig bij zit, maar die één ideaal niet ver- wezelijken kon, nl. maatschappelijk er- Een documentaire over Mao Tse Toeng: ook tijdens de reizen wordt er nog gewerkt. Maandag kenning te vinden. Daarom trouwt hij met de dochter van een aan lager wal geraakt edelman, wat hem geen geluk brengt. De domme boer is Wolfgang Reichmann, z'n echtgenote Gritt Bot cher, de baron Hans Mahnke en diens gade Erna Sellmer. DONDERDAG Nederland 1. Het NCRV-programrna gaat van start met Barend de Beer en de Beverley Hillbillies. Na het journaal de strip van Pa Pinkelman en Atten tie. Het eigenlijke avondprogramma begint met een gespeelde filmfantasie, die Jan van Hillo maakte in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De titel is „Con Moto". De beelden laten de men sen zien in hun gejaagdheid en druk- doenerigheid. Het televisiespel is gere gisseerd door Gerard Reekers. Vervol gens „Asmodee" van Francois Mauriac, het eerste toneelstuk dat deze nobel- prijswinnaar schreef. Hans van den Bergh verzorgde de vertaling. De rol van de diabolische huisleraar Balise Couture wordt gespeeld door Coen Flink. Hij is de man, die in dienst treedt van een adellijke weduwe en die op geestelijk terrein zijn meesteres vol komen de baas is. Andere medespelen den zijn Ank van der Moer, Etha Cos- ter, Arnold Gelderman, Arend Hauer en Albert van Doom. Nederland 2. Op het tweede net de VARA, die begint met een brokje vro- „Asmodee": het t.v. spel van Frangois Mauriac. V.l.n.r.: Michèle v. d. Erve, Ank v. d. Moer, Coen Flink, Roger v. d. Erve en Louise Saalborn. (Donderdag) lijkheid: „Lucilles roeping." Lucille Ball's dochter gaat naar haar eerste bal. Dat geeft verscheidene verwikke lingen. Vervolgens het culturele fomm (met o.a. de heer Gomperts), dat zich onder de regie van Milo Anstadt gaat bezig houden met aktuele zaken op het gebied van de kuituur in de ruimste zin des woords. Alvorens aktuele zaken aan bod komen in Achter het Nieuws, nog een aflevering van East Side West Side, de Amerikaanse serie over de be levenissen van een sociale werker (George G. Scott). Deze krijgt het deze keer te stellen met Ritchie Bailey, een weken in een nachtclub. Het werden er twintig! HET WERK BEVIEL hem toch niet. Hij kocht een restaurant in de New- yorkse artiestenwijk Greenwich Villa- ge. Daar werden spontane zangfeesten georganiseerd. Het slot van het lied was, dat Belafonte besloot naar de showbusiness terug te keren. Deze keer als zanger. In 1950 zocht hij een reper toire bijeen van volksliedjes uit vijftien landen. Hij trad ermee op in de Village Vanguard Night Club. Aanbiedingen om op te treden in films sloeg hij evenmin af als het maken van platen. BELAFONTE HOUDT bezoek- en recetterecords bij van de plaatsen waar hij optreedt. In 1956 brak hij het 39 jaar oude record van het Lewisohn Stadium in New York. Na verschillende filmrollen maakte hij in 1958 op zijn Europese tournee zijn debuut: in Londen, Parijs, Rome, Mi laan, Stockholm, Kopenhagen en Brus sel. In 1960 volgde een buitenlandse tournee door Hawaii, Japan, de Philip- pijnen, Australië en Griekenland. Hij trad drie weken op in een volle dig bezet „Greek Theatre". Henny Schoute Een muzikaal gekleurd prentenboek uit de Parijse jaren van Henri de Toulouse-Lautrec, „Le gai Paris de Monsieur Henri" zendt de N.T.S. zon dagavond 22 november op Nederland 2 uit. De datum van uitzending werd niet willekeurig gekozen. Op 24 november 1864 honderd jaar geleden dus werd de later zo beroemd geworden Franse schilder en etser Henri de Tou louse-Lautrec geboren. Hij stierf in 1901 na een leven van hoge kunstzin, maar ook van tegenslagen en ziekte. Bekend is het gebrek, dat een stem pel op zijn leven drukte. Op 14-jarige leeftijd namelijk overkwam hem bij het paardrijden een ongeval en na ruim een jaar nog eens. Door beide ongeluk ken werd de groei van zijn benen on derbroken, maar zijn romp nam de normale omvang van een volwassene aan. Daardoor werd hij een soort dwerg. Deze omstandigheid bleek evenwel voor de misdeelde Lautrec de voornaam ste prikkel te worden voor de ontwik keling van het tekentalent, dat al vroeg in hem werd ontdekt. Zo droevig als de omstandigheden wa ren waarin Lautrec verkeerde, zo vro lijk was het Parijs waarin hij leefde en werkte. Dat vrolijke Parijs nu wordt in herinnering gebracht in dit N.T.S.- programma, waaraan medewerken Nora Kranz, Justus Bonn, Dogi Ruga ni, Rien van Noppen, een orkest on der leiding van Johnny Holshuysen en een ballet onder leiding van Jack Bow. Samenstelling en draaiboek zijn in handen van Alex de Haas, produktie en regie berusten bij Fred Oster. Vijftig jaar geleden waren er in Engeland gerespecteerde en welopge voede dames, die winkelruiten ingooi den en kerken in brand staken. Zij werden in de gevangenis gezet en als gewone misdadigers behandeld. Alles wat zij deden en waarvoor zij leden had slechts één doel: het verkrijgen van kiesrecht. Het idee van deze z.g. suffragettes leek in die tijd even ab surd als ondenkbaar. Zelfs koningin Victoria vroeg: „Wat is dit voor een misdadige dwaasheid?" Emily Pankhurst, die samen met haar dochters Christabel en Sylvia de suffragettes-beweging op militante wijze organiseerde, antwoordde daar op? „Ik moet voor mijn rechten strij den net als de mannen eens moesten vechten voor de hunne". Die strijd werd gewonnen. Het kiesrecht voor vrouwen boven dertig jaar werd in 1918 verleend, waarna in 1928 het jaar waarin Emily Pankhurst stierf het kiesrecht al vanaf 21-jarige leeftijd werd verworven. De uitspraak van Koningin Victo ria werd gekozen als titel van een Engelse documentaire over de strijd voor het vrouwenkiesrecht, een pro gramma dat de NTS zondag 22 no vember van 20.30 tot 21.20 uur op Nederland 2 uitzendt. veteraan uit de tweede wereldoorlog en van de strijd in Korea. VRIJDAG Nederland I. Het programma van de AVRO begint met Rooster. Vervolgens het Journaal, Televizier en dan de Dan ny Kaye Show. Medewerkers zijn be halve Danny zelf, de zingende, dansen de en acterende Carol Lawrence en de komiek Don Knotts. Ook Joe en Eddy laten zich weer horen met hun „sen sationele sound". Willem Duys presenteert vervolgens „Voor de Vuist weg". Nederland 2. Tinneke Roeffen zal in dit seizoen voor de K.R.O. een aantal Kleinkunstportretten „tekenen". Model staan grote figuren uit de Nederlandse kleinkunst, die de kijkers een blik wil len gunnen op hun artiestencarrière. Vanavond Alexander Pola, de man van o.a. „Negen heit de klok", waarvoor hij vele teksten schreef. Onlangs bracht de N.C.R.V. twee een- acters van Herman Heijermans op het scherm. Er zullen nog meer stukken van deze grote Nederlandse toneel schrijver volgen. In dit Heijermans jaar kan men nog rekenen op een reprise van „Op Hoop van Zegen" met Mimi Boesnach in de rol van Kniertje en op een uitvoering van „Nocturne". De VARA heeft deze dramatische schets in een bedrijf op het programma gezet voor de tweede kerstdag. Dat is geen toeval, want Heijermans heeft ve le malen zijn stukken in première ge geven op tweede kerstdag. In Nocturne spelen o.m. mee Magda Janssens, Phi lippe la Chapelle en Henk van Buuren, drie zeer bejaarde tonelisten. Na een optreden van „Les garcons de la Rue" en een 25 minuten durend programma over de in Haarlem wo nende schilder Kees Verwey. Hierna de eerste van een reeks Italiaanse mu sicals, die de K.R.O. aankocht van de Italiaanse televisie. Het is „De bak kersknecht van Venetië". Eenmaal per maand zal men een dergelijke musci- cal die meestal op een bekend boek is gebaseerd uitzenden. De K.R.O. spreekt van parodistische musicals, waarin internationale schlagers v an een andere tekst worden voorzien. HET WERD PLOTSELING stil in het Griekse (openlucht) Theater in Los Angeles. Ruim 4000 jonge mensen zaten rechtop in het amfitheater. Ze keken gefixeerd naar de man beneden, die in grote lichtbundels werd gevangen. Een donkere man in een donkere broek en een wit overhemd; een microfoon in de hand: Harry Belafonte, klaar om te be ginnen aan het langste optreden dat ooit een man in het beroemde „Greek Theatre" zou houden. Het was 23 augus tus 1963. HARRY BELAFONTE had, nauwe lijks óp, al die duizenden in zijn ban. Hij trok ze aan als een magneet met zijn eenvoud en spontane artisticiteit. Hij was bezig aan een show met een hoofdletter. Het publiek zag weer wat hij kon; het kende zijn capaciteiten maar toch overrompelde hij weer. Zijn optreden werd opgenomen, met de dansers, het koor en het publiek en verscheen op twee langspeelplaten met de titel „Belafonte at the Greek Theatre". (RCA Victor LSO 6009-112). HET ALBUM ZIET er verzorgd uit, met illustraties, een inleiding en de titels van de liedjes en met bijzonder heden over de inhoud. Op kant 1 staan: Look over yonder-Be jny woman, gal (een gevangenislied met humoristische tendens); Glory manger (een Kerstmis-spiritual); Shake that little foot een lied over kinderen); Windin' road (volkslied) Hoedown blues zang begeleid met dans). Kant 2: Try to remember (uit „The fantas- sticks"); Why 'n' why (een boodschap aan ouders); Contemporary dance (20ste eeuwse volksmuziek); In my Father's house (een religieus lied). Kant 3: Hayoshevet beganim (een bijbels lied); Cruel war (Iers verzetslied); Pig (een lesje in filosofie); Sailor man (volks lied); Merry menuet (een satirisch lied); Boot dance (dans met laarzen). Kant 4: Zombie jamboree (zang, dans dans en samenspraak met publiek). DIT IS BELAFONTE HARRY BELAFONTE werd in 1926 in New York City geboren. Hij ver huisde met zijn ouders voor enkele jaren naar Jamaica, maar keerde weer naar New York terug. Na zijn dienst tijd bij de marine nam hij toneellessen. Hij was een klasgenoot van Marlon Brando en Tony Curtis. In zijn „magere" jaren moest hij zijn toneelloopbaan op geven. Hij ging in de kledingindustrie. Via een relatie echter kreeg hij een contract voor een optreden van twee n-tnnrmfinnnriirfinii

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18