Paus kiest de zijde van behoudende kerkvorsten HET WEER TT j p K.V.P. wil de eerste oefening beperkt zien tot 18 maanden Belgische para's staan gereed op Ascension Luchtramp in Zweden eist vele doden Vrijstelling voor derde zoon uit een gezin bepleit Jv UST Spaans scheepje zonk na aanvaring met Nederlandse kruiser Oss heeft primeur ^an de twee-in-één- woning Mierenplaag in hoofdstedelijk ziekenhuis Bevrijding gijzelaars in Kongo hun doel Begrotingstekort in Haarlem tot 1,5 miljoen teruggedrongen PWN verhoogt watertarieven met 20 percent GHRISTIAANSE 5 WIE WAT WAAR 1965 SOe JAARGANG NUMMER 17 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 Verklaring over de joden niet goedgekeurd Drie decreten N.V- CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN éeè MORRIS 'éeforeyouêuif! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Vrij zacht COIFFURES DE VRIES Het woord is aan pnnniiniiniininiin TIP VOOR SINT-NICOLAAS Ons jaarboekje Zie advertentie op pagina 10. J Ifcnaaamimmaminniir In de krant van heden: Desintegratie van het Westen II pagina Bezuinigingen voorgesteld Wnnf DAMESKAPSALON ROME (AP, AFP) Paus Paulus VI heeft het besluit van het presidium van het Vaticaans concilie om de stemming over het schema van de godsdienstvrij heid uit te stellen tot de vierde zitting bekrachtigd. Hij heeft daarmee het protest van meer dan duizend concilievaders naast zich neergelegd. Kardinaal Tisserant, de voor zitter van het presidium, heeft vrijdag meegedeeld dat het schema op de vierde zitting zo spoedig mogelijki n stemming zal worden gebracht. In tegenstelling tot eerdere berichten is ook de eindbeslissing over de ontwerp- verklaring over de niet-christenen en de Joden naar de vierde zitting van het con cilie verwezen. Vrijdagochtend maakten 242 concilievaders voorbehoud tegen de Advertentie verklaring. Voor stemden toen 1651 prela ten en 99 tegen. De vergadering werd het vrijdag niet eens over een verzachting van de strenge kerkelijke wetgeving te gen gemengde huwelijken. Met 1592 tegen 427 stemmen werd besloten deze kwestie aan de paus voor te leggen. Het concilie heeft vandaag drie decre ten uitgevaardigd. De decreten handelen over de eenheid, over de kerk en over de katholieke Oosterse kerken. Het eerste decreet beoogt de eenheid onder alle christenen te bevorderen door gebed en samenkomsten met andere chris tenen. Het decreet over de kerk bevat een zeer belangrijke theologische definitie van het concilie namelijk dat van de bisschop pelijke collegialiteit. Het bevestigt het pri maatschap van de paus en de kerkelijke opvatting dat de paus onfeilbaar is in belangrijke uitspraken over de kerkelijke leer. Het derde decreet erkent als geldig ge mengde huwelijken tussen katholieken van de Oosterse riten en orthodoxen welke door orthodoxe geestelijken gesloten wor den. Vroeger gold dat deze door een ka tholieke geestelijke ingezegend moesten worden. De twee in de tweede zitting uitgevaar digde decreten betroffen een vergaande hervorming van de liturgie en een aan sporing tot een christelijk gebruik van de moderne massacommunicatiemiddelen. Onderwerpen die op de vierde zitting afgehandeld moeten worden zijn: de kerk in de moderne wereld, de verklaringen over de joden en de vrijheid van gods dienst, de pastorale plichten van de bis schoppen. de goddelijke openbaring, het priesterschap, de christelijke opvoeding, de godsdienstige orden en de seminaries. Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar wat mot regen, maar ook enkele ver spreid voorkomende opklarin gen. Vrij zacht weer met zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen La Fare: Aan mijn gebreken dank ik mijn deugden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I T Êa^ J' f J F Tsl jH Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I B I J I I I I I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers afgehaald aan ons bureau, 20 cent, Haarlem: hooHred. en alle afd. Tel. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING IJmride, Courant no 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -X- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije In New York is onlangs de Verra- zano-brug over de Hudsonrivier ge reedgekomen. De brug, die genoemd is naar een Franse zeevaarder, heeft bijna een miljard gulden gekost. Het brugdek bevat twaalf rijbanen. Het middelste overspanningsaedeelte is bijna dertienhonderd meter lang, dat is bijna honderdvijftig meter langer dan de Gouden Poortbrua in San Francisco. Vandaag wordt de nieuwe brug officieel geopend. AENGELHOLM (Zuidwest-Zweden) (Reuter). Een Convair van de Zweedse luchtvaartmaatschappij Linjeflyg is vrij dag met 43 mensen aan boord veronge lukt toen het in Aengelholm zou landen. Eenendertig ingezetenen kwamen om het leven. Vlak voordat het zou gaan landen op het vliegveld van Aengelholm in Zweden explodeerde een toestel van de binnenlandse dienst van de SAS. Zeker 31 van de 43 passagiers kwa men om het leven. De ravage op de plaats waar de wraktstukken neer vielen was enorm. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Hoe is het ontstaan?4 Minister Toxopeus en de Bijlmermeer 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kerkdiensten 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuwsS Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 24 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Zaterdagochtend stond vast dat zeker tien van de 43 inzittenden nog in leven waren. Een echtpaar kon vrijwel onge deerd uit het vliegtuig lopen. Andere over levenden zijn zwaar gewond. Alle inzit tenden waren Zweden. Het toestel, dat van Stockholm op weg was naar Malmö, had wegens het slechte weer niet kunnen landen op het vliegveld van Halmstad. Toen het in Aengelholm zou landen ontplofte het. Een woordvoerder van het vliegveld Aengelholm verklaarde in de loop van de nacht dat het moeilijk was het juiste aan tal slachtoffers vast te stellen, omdat en kele overlevenden, klaarblijkelijk onge deerd, doch vermoedelijk met een zenuw schok, naar nabij gelegen boerderijen zijn gelopen. De Nederlandse kruiser „De Ruyter" is vanmorgen om half acht bij mistig weer voor de haven van Barcelona in aanvaring gekomen met een klein Spaans scheepje, de „Mallor Qint". Het houten scheepje, dat zeven man aan boord had, begon terstond te zinken. Zes opvarenden konden worden gered. De bemanning van het fregat „Van Ewyck", dat in de nabijheid van de krui ser voer, heeft geruime tijd met motorbo ten naar de zevende opvarende van het Spaanse vaartuig gezocht. De Katholieke Volkspartij wil de duur van de eerste oefening van dienstplich tigen op 18 maanden gesteld zien. Zij acht het ongewenst, mede gezien de ontwikkelingen op dit gebied in de om ringende landen, dat nog veertig per cent van de Nederlandse dienstplich tigen momenteel langer dan 18 maanden dient. De partij wil verder dat aan dienstplichtigen een vergoeding wordt toegekend welke in verhouding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon. Verder acht de partij de tijd gekomen voor een regeling van de rechtspositie van dienstplichtigen beneden de rang van tweede luitenant. Nu hi verband met het „doorwerken" van de geboortegolf in de nabije toekomst het vrijstellingsbeleid wellicht wat rui mer gehanteerd kan worden wil de K.V.P. een eerste prioriteit verleend zien aan de vrijstelling van de derde broeder, een zaak waarvoor zij al jarenlang heeft ge pleit. Verder wordt een lans gebroken voor het zoeken van een juist evenwicht tussen de gezinsbelangen van de militair en de belangen van de militaire dienst, in het bijzonder bij het overplaatsingsbe- ieid. De minister van Defensie dient jaar lijks te kunnen beschikken over een eigen woningcontingent. Om op redelijke termijn een oplossing te bewerken voor de huidi ge woningnood van het militaire personeel acht de K.V.P. het nodig een stringent overplaatsingsbeleid te voeren. Goede interne verhoudingen binnen de De onder leiding van de vice-voor- zitter van het Centrale Comité en premier van communistisch China, Tsjoe en Lai, staande delegatie is na deelneming aan de herdenking van de oktob er-revolutie in Moskou te ruggekeerd in Peking. Bij aankomst in Peking werd hij hartelijk begroet door Mao tse Toeng die de delegatie van het vliegveld kwam afhalen. krijgsmacht van hoog tot laag en goe de verhoudingen naar buiten worden nood zakelijk geacht. In de gehele samenleving zijn de opvattingen over de intermenselij ke verhoudingen gedurende de laatste de cennia sterk veranderd. Ook in de krijgsmacht dienen deze ver anderde opvattingen duidelijk gestalte te krijgen, uiteraard met handhaving van de noodzakelijke tucht en erkenning van de nodige hiërarchie. Aldus de conclusies van een speciale commissie van de K.V.P., waarmee het dagelijks bestuur zich heeft verenigd. Binnenkort zal in Oss worden begonnen met de bouw van een nieuw type woning, de twee-in-één-woning. Het zijn royale eengezinswoningen, die vooralsnog uit twee wooneenheden bestaan. De toekomstige eigenaar-bewoner moet zich verbinden de tweede wooneenheid gedurende bijvoor beeld 5 jaar te verhuren aan een in over leg met het gemeentebestuur gekozen echt paar. De gemeente verplicht zich dit ge zin na verloop van die termijn andere woonruimte aan te bieden. Daarna dient de eigenaar-bewoner het pand tot eengezins huis te verbouwen. De twee-in-één-woningen wijken in gun stige zin af van de vroegere duplexwonin- gen, die wegens een te beperkte inhoud geen ideale oplossing konden bieden. Zij zijn ontworpen door de architecten J. Peterse en P. C. van Lierop te Oss (een huis van 375 kubieke meter) en door Jef Molenaar te Oss (een huis van 418 kubieke meter). Van deze twee typen zijn plannen voorbereid voor de bouw van 48 en 52 huizen. De stichtingskosten voor deze huizen variëren van ongeveer 41.000 tot onge veer 45.000, afhankelijk van de grond prijzen. De gemeente Oss zal hypothe caire geldleningen verstrekken tegen het zelfde rentepercentage als waarvoor de gemeente het geld leent. In het Amsterdamse Burgerziekenhuis heerst op het ogenblik een mierenplaag. De mieren gebruiken de kokers, waardoor onder meer verwarmingsbuizen lopen, als hun verbindingswegen tussen keukens, gangen en ziekenkamers. Volgende week zal een zuiveringsdeskundige proberen de mieren te verdrijven. Advertentie BRUSSEL (AP, AFP en ANP). - De Verenigde Staten en België werken samen om de blanke gijzelaars on geveer duizend te redden die in het gebied van Stanleystad in Kongo door rebellen worden vastgehouden. Ongeveer vijfhonderd Belgische para chutisten de zogenaamde „rode ba retten zijn door de Amerikaanse luchtmacht uit België overgevlogen naar het onder Brits bewind staande eiland Ascension voor de Afrikaanse westkust. Zij zijn gereed elk ogenblik dat daartoe bevel wordt gegeven bij Stanleystad vanuit de lucht te landen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties heeft in verband met deze ontwikkeling verklaard dat elke situatie die de wereldvrede in gevaar brengt dient te worden voorgelegd aan de Veiligheids raad. Zij meent dat door het overbren gen van de luchtlandingstroepen van Bel gië naar Ascension zulk een toestand is ontstaan. Onderhandelen bekend gemaakt dat een aantal regerin gen was ingelicht over de actie om Bel gische parachutisten over te vliegen naar Ascension. De onderhandelingen in Nairobi zullen worden gevoerd door de Amerikaanse am bassadeur ter plaatse, William Attwood. Gbenye heeft drie onderhandelaars aange wezen, namelijk zijn „minister van Bui- telandse Zaken" Kanza, de eerste minister van Kenya, Kenjatta, en de secretaris generaal van de organisatie voor de Afri kaanse eenheid, Diallo Telli. Een woordvoerder van de regering van premier Tsjombe heeft vrijdagavond de Belgische regering gewaarschuwd dat el ke eenzijdige zending van troepen naar Kongo door haar als agressie zal worden beschouwd. Er moet haar daartoe eerst een voorstel worden gedaan. De regering Tsjombe zal zulk een voorstel „in wel willende overweging nemen". Zij verzet zich eveneens tegen het voeren van on derhandelingen met de afgevaardigden van de opstandelingenleider Gbenye. Uit New Delhi komt het bericht dat de regering van India haar goede diensten heeft aangeboden bij de Afrikaanse lei ders om de vrijlating van de blanke gij zelaars te bewerkstelligen. De Kongolese rebellenleider Gbenye heeft zich naar aanleiding van een bood schap van de Amerikaanse regering be reid verklaard te onderhandelen over de veiligheid van ongeveer zestig Ameri kaanse gijzelaars die door hem gevangen gehouden worden. Hij heeft Nairobi als plaats voor het overleg voorgesteld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft voorbereidingen ge troffen om in de hoofdstad van Kenya dit overleg te beginnen. Het heeft tevens Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben aan de leden van de gemeente raad een nota inzake de begroting 1965 aangeboden, waarin ze aan de raad maat regelen voorstellen om het geraamde be grotingstekort voor volgend jaar van 3.350.000 te verminderen met 1.430.000. Deze post zal nog met 350.000 verlaagd kunnen worden, omdat de begrotingspost van het bedrjjf openbare werken met dit bedrag verminderd zal kunnen worden. Dit betekent dan dat het begrotingstekort voor 1965 tot 1.570.000 zal zjjn teruggedrongen. Een verdere verbetering van de begro tingspositie hopen B. en W. te bereiken door in de komende jaren een scherp, doch verantwoord beleid te voeren op basis van een meerjarenplan voor de gewone dienst. Het Haarlems college schrijft in de nota er tevens op te rekenen dat de uitkeringen op grond van de Wet Financiële Verhou dingen de gemeente meer armslag zullen geven en dat de normuitkeringen voor enkele sectoren van de gemeentelijke zorg meer op de uitgaven zullen worden af gestemd. „Indien deze veronderstelling niet in vervulling zou gaan, dan moet de finan ciële toekomst voor onze gemeente als zeer somber worden gekenschetst", aldus B. en W. van Haarlem in de nota. Het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland gaat met ingang van 1 ja nuari 1965 de tarieven voor water verho gen met gemiddeld 20 percent. Als reden voor deze verhoging voert het bedrijf aan dat het waterverbruik per hoofd van de bevolking steeds toeneemt, waardoor het P.W.N. genoodzaakt is de waterwinnings middelen, transportleidingen en distribu tienetten sterk te vergroten. Voorts zijn de personeelskosten in een tijdsverloop van vier jaar met 70 percent gestegen, hiervan is slechts 13 percent een gevolg van personeelsuitbreiding. De ex ploitatierekening 1964 zal dan ook met een vrij aanzienlijk nadelig saldo sluiten. De laatste tariefverhoging had in 1958 plaats. Het duingebied, dat bij de stichting van het P.W.N. de enige bron van de water voorziening in Noord-Holland was kon al lang niet meer in de behoefte naar drink water voorzien. Sinds 1957 werd water uit de Lek naar de duinen gevoerd. Ook dit bleek niet meer toereikend en daarom is men dit jaar al begonnen met het bouwen van een groot pompstation bij het IJsel- meer waarvoor een bedrag van ruim 40 miljoen gulden is uitgetrokken. Verder is het de bedoeling het bemete- ringsprogramma voor de huishoudelijke aansluitingen in een periode van 8 10 jaar te voltooien. De hieruit voortvloeien de kosten voor de geabonneerde zullen voor een belangrijk deel door het PWN gedekt worden. Advertentie Ook voor u de meest perfecte permanent behandelingen PERMABEL STYLING PERMA TIÈDA Voor uw afspraken telefoon 8168 LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1