Nationale ambities en wensen verscheuren Europese eenheid De grootste gemene deler wordt steeds maar kleiner Zambia nodigt Peking uit een ambassade te openen WERELDNIEUWS r Van dag tot dag DE DESINTEGRATIE VAN HET WESTEN Eenpartijstelsel wordt overwogen Zweedse officieren naar Turkije Krantenmagnaat Howard overleden Honderden doden door wervelstorm ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 Verschillend Vrees Logica Deense vissersschepen door Polen opgebracht Ambities FBI-directur Hoover noemt King leugenaar Duitse regering vraagt informaties over nazimisdaden 0p de ^^raatótoel Schroder Van harte welkom Dat zegt uw horloger. Hij toont u de Plato horloges graag. Met een gratis reparatie-cheque en een volledige garantie is een Plato horloge een waardevol bezit, waar mee u niets kan gebeuren. Wanneer men in gezonde objectiviteit tegenover de r.k. kerk wil oordelen over de persoonlijkheid van wijlen paus Pius de Twaalfde met betrekking tot dient: houding in de oorlog, dient men uit te gaan van een zeer algemene overweging: de overweging die men eveneens laat gel den bij andere personen in een bepaalde functie of positie tijdens de oorlogssitua tie, namelijk, dat het bijzonder moeilijk is om zich in de gemoedgesteldheid, het karakter en de reacties van personen in oorlogstijd te verplaatsen. Oordelen is dan ook bijna onmogelijk. Men kan slechts zeggen: het zou beter zijn ge weest indienMaar dat is een be oordeling achteraf, bij afstandneming van een afgerond verschijnsel als de oor log nu is geworden. De oude en nieuwe documenten over de houding van de paus, alsmede de getui genissen van personen die hem hebben gekend en de feiten die algemene beves tiging hebben gekregen door historische ontwikkelingen, doen vermoeden dat Pius XII een persoonlijke voorkeur had voor de natie Duitsland boven bijvoorbeeld de Sovjet-Unie. Veel verder kan men al niet gaan, want een dergelijke voorkeur werkt al meteen verblindend en misleidend en kan de paus uiteraard tot dwalingen heb ben gebracht bij de beoordeling van de vraag, of in een bepaalde situatie Duitse daden uitdrukkelijk door de kerk moes ten worden veroordeeld. „Wie van u zon der zonden is, werpe de eerste steen" is een woord dat in deze aangelegenheid heel wat meer opheldering zal kunnen brengen dan een nauwkeurige uiteenrafe ling van alles wat de paus heeft gezegd, gedaan of niet gedaan. Dat paus Pius heeft gefaald in de ver wachtingen, die de r.k. gelovigen meen den te mogen koesteren van hun paus in situaties als die tussen 1940 en 1945, staat wel vast. Het is echter de vraag of die verwachtingen niet wat te hoog zijn geweest. Het lijkt daarom niet uitgeslo ten dat de gevolgen van de strijd rondom de figuur van deze paus niet alleen het aanzien van paus Pius XII zullen ontluis teren, maar het algemene sterk over spannen beeld van de betekenis der pauselijke woorden en daden en reëler proporties zullen terugbrengen, voorzover deze buiten essentiële geloofspunten zul len gaan. Dat kan uiteindelijk alleen maar een winst zijn voor de werkelijkheidszin der katholieken ten aanzien van de wereldlijke organisatie hunner gemeenschap en de menselijkheid hunner leiders. Die werke lijkheidszin is modern en dringend no dig, nu de schade die onwerkelijkheden hun geloofsbeleving toebrengen, met de dag duidelijker wordt. Het is immers niet voor niets dat het concilie als een soort lawine bezig is uitgeholde schijnwaarhe den en zinloze erfstukken op te ruimen. Als de onthullingen over de oorlog Pius XII onttakelen tot een zeer feilbare, met menselijke zwakheden en onvolkomenhe den beladen mens, behoeft daar niemand om te treuren, tenzij hij niet tegen naak te waarheden kan. (van onze speciale correspondent) PARIJS. Een week luisteren naar de conferentie van NAVO-parlementa- riërs betekent een week luisteren naar de Babylonische spraakverwarring waar in het Westen verstrikt raakt. De tolken vertalen weliswaar nauwkeurig, maar men beseft luisterend door de koptele foons naar hun vriendelijke stemmen dat woorden als integratie, gemeenschap, Europa, Atlantische eenheid in het Frans, Duits, Engels en Amerikaans een verschillende betekenis hebben. Ze zijn geladen met verschillende nationale in houd en ambities. Worden deze abstracties gebruikt in een argumentatie over concrete zaken als NAVO en M.L.F. dan wordt de dovemans- dialoog totaal. Het is dus uw schuld niet als u het allemaal niet meer kunt volgen. De sprekers kunnen het zelf ook niet. Men is weer eens op bezoek bij Kafka. Wil men weer een voet aan de grond krijgen, iets begrijpen van wat er onder die spraakverwarring schuil gaat dan moet men zich niet bezighouden met het pro en contra van kwesties als de M.L.F. maar terugkeren naar de nationale uit gangspunten over de westelijke eenheid. Die eenheid wil iedereen, dat is waar, maar over de vorm ervan bestaan diep gaande verschillen, die voortspruiten uit de even verschillende gedachten die de re geringen zich vormen over de wereld en de plaats daarin van hun landen. Die gedachten zijn van de grote, middel grote en kleine westelijke staten zó ver schillend dat over de uitleg van een schijn baar zo simpel begrip als Atlantische een heid geen fundamentele overeenkomst meer kan bestaan. De nationale belangen overheersen de internationale. Een voorbeeld: de Amerikanen verlan gen een Atlantische gemeenschap waarin een al of niet verenigd Europa wordt geïn corporeerd en waarin zij uit hoofde van hun economische en nucleaire macht uiter aard de eerste viool zouden spelen. Zij willen door middel van die gemeenschap hun Europese problemen regelen en te ge lijkertijd de Europese landen binden aan de regelingen die zij met hun Europese te genstander, de Sovjet-Unie, eens zouden moeten treffen. Maar zij ontzeggen tege lijkertijd hun Europese partners de be voegdheid om mee te beslissen over de Amerikaanse belangen in andere wereld delen, in Azië en Latijns Amerika bijvoor beeld. Aan de andere kant van de schaal staat de Franse conceptie: een Europees-Ame rikaanse alliantie van twee gelijkwaardi- gen. Dus eerst een verenigd Europa naar Frans model. Niet federaal, want dat zou de kleine landen te machtig maken. Niet met Engeland, want dat zou Frank rijk naar de kroon kunnen steken. Frank rijk streeft binnen zo'n Europese gemeen schap naar de eerste plaats, die Amerika in een Atlantische gemeenschap voor zich opeist. Zou dat Europa naar Frans model een- (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) LUSAKA De regering van het een maand oude Zambia het vroegere Brit se Noord-Rhodesië de jongste onaf hankelijke staat in Afrika, heeft Peking uitgenodigd om hier een Chinese ambas sade te openen. Maar men koestert geen plannen om een diplomatieke vertegen woordiger uit Zambia naar Peking te stu ren. Dit vernam ik uit de mond van de vice-president van Zambia, de heer R. C. Kamanga. Op de vraag of deze diplomatieke ouver ture niet de deur openzet voor een com munis! isch-Chinese infiltratie in de jonge staat, antwoordde vice-president Kaman ga: „Niet alleen Moskou of Peking kan een gevaar voor ons vormen. Het gevaar kan zowel uit het Oosten als uit het Westen komen, beide blokken zijn even gevaarlijk". De 35-jarige vice-president legde in zijn ruime, maar overigens onopvallende kan toor aan de Onafhankelijkheidslaan de vroegere Koning Georgelaan uit, dat Zambia nog niet over de middelen be schikt om op de juiste wijze op te tre den tegen ondergrondse activiteiten van buitenlandse mogendheden. „Wij gedragen ons humaan", zo zei hij, „en we hopen dat andere naties ons ook vanuit dat gezichtspunt zullen bekijken". Op een vraag over zijn recente geluks telegram aan de regering van Kenya, waar pas een één-partijstelsel is ingevoerd zei vice-president Kamanga, dat zijn geluk wens niet noodzakelijk betekende, dat hij een voorstanden was van een één-partij- systeem in zijn eigen land Zambia. Wel zei hij dat de in het telegram vervatte wensen overeenkwamen met de opvattingen van al zijn collega's in de regering van Zam bia, „maar", zo ging hij later vertrouwe lijk wordend en wat aarzelend verder, „Eigenlijk zouden we hier wel een één partijstelsel willen hebben, maar we moe ten een weg zoeken om dat systeem in te voeren. „We voelen weinig voor oplegging door middel van een wet, en we zijn zeker niet van plan om dit stelsel aan het volk van bovenaf op te dringen. Een referendum op dit moment over deze kwestie wensen we niet. We zullen doen wat het volk wenst. In Europa zal men waarschijnlijk geen begrip hebben voor de manier, waarop wij deze kwesties behandelen. Een één- partijsysteem is een normale zaak in onze maatschappij. Wij hebben nu een verschil lend, een Westers, systeem aanvaard, maar daar kunnen we niet alles inpas sen." In het parlement van Zambia zijn op het ogenblik drie partijen vertegenwoor digd. Ondertussen bekomt de jonge staat van de feestroes van de onafhankelijkheids feesten en tracht men te wennen aan de gewone, ernstige gang van zaken van alle dag. Hier en daar hangt in Lusaka nog een flard vlaggedoek overblijfsel van de feesten van een maand geleden. En 's avonds kan men de Afrikanen langs de Kairo-weg zien lopen, terwijl ze de over vloedige étalages bekijken met het gevoel dat ze spoedig hun deel daaraan zullen hebben. Want deze week zijn gloednieuwe bankbiljetten in omloop gebracht. Nog trilt de lucht na van de feestop- winding, maar verscheidene inwoners van de jonge staat, die ik sprak, vrezen de onvermijdelijke kater. Surseance. De Amsterdamse rechtbank heeft de n.v. Centropa Chalet Service, een bungalowbouw en exploitatiebedrijf in de hoofdstad, surseance van betaling verleend voor acht maanden, ingaande 11 september. Centropa heeft een schul denlast van circa 1.3 miljoen. Er zijn ongeveer 300 crediteuren; 200 daarvan zijn mensen, die aan de financiering van de bouw van bungalows in Italië hebben deelgenomen. maal gevormd zijn met een economische en militaire (ook nucleaire) macht die min of meer gelijkwaardig is aan de Ame rikaanse dan wordt het tijd voor het na tuurlijk bondgenootschap der gelijken. En evenzeer als Amerika zijn legitieme inte resse in Europa in overleg met zijn part ner zou mogen nastreven, zo zal Europa dat in de rest van de wereld mogen doen. Tussen die twee verschillende concep ties die ontdaan van bittere spot over Gaullistische grandeur en Amerikaans neo kolonialisme, ieder hun eigen onweerlegba re nationale logica hebben, liggen de ande re. Die van de gewezen wereldmacht Groot-Brittannië en die van het geampu teerde Duitsland. Beide willen een Atlanti sche eenheid, maar om verschillende rede nen. Groot-Brittannië omdat het door Frankrijk buiten Europa wordt gehouden, omdat het restant van macht ontleent aan zijn „speciale verhouding" met Amerika en omdat het zich het best in staat acht die Atlantische gemeenschap naar een re delijk arrangement met Oost-Europa te voeren waaraan Groot-Brittannië behoefte heeft. Duitsland, West-Duitsland wel te ver staan, streeft ernaar omdat het geen ande re keus heeft. Het heeft onvoldoende macht om zijn hereniging op eigen kracht af te dwingen, het moet zijn kracht ontle nen aan een bondgenootschap. Het blijft binnen dat bondgenootschap overigens voor een verscheurende keuze staan: een oriëntatie op Amerika of Frankrijk. Het wordt daarbij niet gedreven door de vraag wie van de twee bondgenoten het best die hereniging tot stand zal kunnen brengen, maar door de vraag wie van de twee het eerst op Duitse kosten een overeenkomst met Oost-Europa tot stand zou willen brengen. Het zoekt daarom, door zich aan die partners te binden, die partners aan zich te binden: en te verplichten de her eniging tot stand te brengen, althans niet KOPENHAGEN (Reuter) Twee Zweedse officieren, die in hun land tot acht maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld omdat zij in dienst van de V.N. op Cyprus wapens voor de Turken hebben gesmokkeld zijn vrijdag per vliegtuig in Kopenhagen aangekomen. Zij verklaarden op doorreis te zijn naar Turkije op uitno diging van een Turkse krant. De luitenants Hjalmarsson en Linh ver telden, dat de Zweedse autoriteiten van hun reis op de hoogte zijn. Zij zijn tegen hun vonnis in hoger beroep gegaan en be vinden zich in afwachting van de uit spraak van het Hooggerechtshof, op vrije voeten. Er is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling van hun zaak in ho ger beroep. De officieren hebben beloofd tijdig terug te zijn. Zij werden aanvanke lijk tot twee jaar veroordeeld, maar hun straf werd verminderd. NEW YORK (Reuter) Roy Wilson Ho ward, voorzitter van het bestuur der Scripps-Howard bladen, is vrijdagavond op 81-jarige leeftijd na een hartaanval in een Newyorks ziekenhuis overleden. Tot 1953 was Howard president-directeur- generaal van de Scripps-Howard organisa tie. Hij trok zich daarna terug. 33 jaar lang was hij hoofdredacteur van de New York World Telegram and Sun, tot 1960, toen hij directeur werd. De Scripps-Howard organisatie bouwde hij op samen met E. W. Scripps die in 1926 overleed. Scripps schreef eens over hem: „Zijn manier van optreden is krach tig en het tegengestelde van bescheiden. Brutaliteit straalt uit zijn gehele gezicht en klinkt door in elk woord. Hij is eer zuchtig en heeft veel zelfrespect, maar hij zal nooit indigestie krijgen door het likken van mijn voetzolen". WARSCHAU (Reuter) Een functiona ris van de Deense ambassade in War schau heeft vrijdag meegedeeld, dat een aantal Deense vissersvaartuigen donder dag door Poolse schepen naar de haven van Gdynia is opgebracht, waar zij wor den vastgehouden. De vissers worden er van beschuldigd binnen de Poolse territo riale wateren te hebben gevist. Het aan tal vastgehouden schepen is niet bekend. De ambassade heeft de kwestie opgeno men met het ministerie van buitenlandse zaken in Warschau. Het Poolse persbureau PAP meldde vrij dagavond dat de acht Deense en twee Westduitse vissersvaartuigen nadat boetes variërend van negentig tot ongeveer 270 gulden waren betaald, weer zijn vertrok ken uit Gdynia. De vissers moesten boven dien de proceskosten betalen. De vissersvaartuigen waren opgebracht, omdat er reeds in het verleden in voor komende gevallen op was gewezen dat vis sen in de Poolse territoriale wateren schending van de internationale regelingen inhield, aldus PAP. Vrouw valt in put. Tijdens een emmertje water halen in een regenput achter haar woning in Meijel in Noord-Limburg is de 34-jarige mevrouw R. EngelsVan Dijk vrijdag in de put gevallen en ver dronken. de Duitse deling te formaliseren. Het pro beert daarom ook de keuze tussen Was hington en Parijs uit te stellen, zo moge lijk tot St. Juttemis, want het kiezen van de een zal de andere haast onvermijdelijk tot pacteren met het Oosten brengen. Er zijn tenslotte, men zou het haast ver geten, de kleine landen waaronder het on ze. Wij streven naar een zo ver mogelijke gemeenschap, omdat wij onze nationale blangen beter kunnen beschermen tegen de ambities van de partners door vastge legde spelregels dan door onze eigen ge ringe macht, die ons slechts in uitzonder lijke gevallen (zoals nu bij de M.L.F.) in staat stelt op de wip plaats te nemen. Ons ideaal is dus logisch: een federaal Euro pa als onderdeel van een geformaliseerde Atlantische gemeenschap. Het spijtige van al deze volstrekt logi sche standpunten is alleen dat zij onder één noemer te brengen zijn. Iedereen ge bruikt dezelfde woorden om iets anders aan te duiden. Dat kunnen de schoonste dromen over de gemeenschap der demo cratieën niet verbergen. Houdt dat in dat men op moet houden met p g e n Nee, alleen dat men niet mag pogen te forceren. Dat men tevreden moet zijn met de groot ste gemene deler, al wordt die steeds klei ner nu de dreiging van buiten afneemt. ATLANTA (Reuter) Martin Luther King heeft de directeur van de F.B.I., Edgar Hoover, donderdag een telegram ge zonden naar aanleiding van een door deze geuite beschuldiging dat King „de meest notoire leugenaar van het land" zou zijn. Hoover had in een vraaggesprek gezegd dat dominee King had gelogen toen hij be weerde dat agenten van het F.B.I, in Al bany (Georgia) niet optraden bij klach ten van negers tijdens de rassenongere- geldheden, omdat deze agenten afkomstig waren uit het zuiden van de Verenigde Staten. Hoover zei dat vier van de vijf F.B.I.-agenten uit het noorden komen. In een korte verklaring bij zijn tele gram zegt King: „Ik kan mij niet voor stellen dat de heer Hoover een dergelijke verklaring aflegt zonder dat hij onder zware druk staat. Hij gaat blijkbaar ge bukt onder de zware iast en verantwoor delijkheden van zijn ambt". In zijn tele gram zegt de Nobelprijswinnaar de doel matigheid van de F.B.I. in rassenaange- legenheden en in het bijzonder in gevallen als bomaanslagen en mishandeling ern stig te betwijfelen. BONN (DPA) De Westduitse regering verzoekt allen die over nieuwe bewijzen van nazimisdaden beschikken deze ten spoedigste ter beschikking te stellen van het bureau in Ludwigsburg. In mei 1965 zullen dergelijke misdaden verjaren en verlenging van de verjaringstermijn is grondwettelijk niet mogelijk. Er zal ook een oproep worden gericht tot de regerin gen van de landen die door de Duitsers bezet zijn geweest. Kinderspel Mijn kleindochters zijn doktersdochters en het beroep dat hun vader met ernst en toewijding uitoefent, is voor hen een spel, een spel met een oneindig aantal va riaties. Vandaag spelen ze ziekenhuisje, gisteren was het bevallinkje. Vooral dat laatste spel biedt vele mogelijkheden, want hun poppenvoorraad is groot. Maar de jongste verzet zich. „Ik wil niet aldoor bevallen, bah! Gis teren moest ik óók al drie keer!" En dus wordt het ziekenhuisje. De divan in de voorkamer wordt met tal van kussens en plaids als bed inge richt. Er wordt heen en weer gelopen en ijverig gefluisterd. Ik zit in de achterka mer en doe of ik verdiept ben in een boek. Af en toe worden er snelle blikken op mij geworpen, maar ik gedraag me keurig en niet éénmaal hoeven ze streng: Niet kijken! te roepen. Dan komt de oudste op de tenen naar me toe. „Opa, mag ik je bril?" „Neen kind, dat kan niet. Dan kan ik niet lezen". „Heb je dan geen andere?" „Een zonnebril, mag dat?" „Nou vooruit dan maar, als je niets an ders hebt." We zoeken de zonnebril op en ze ver dwijnt ermee in het ziekenhuis. Na een poosje mag ik komen kijken. Het is een indrukwekkend tafereel. Da jongste ligt op de divan, omringd door kussens, met de zonnebril op de buik. Naast haar op een tafeltje staat het zout vaatje, de peperbus en nog een menigte potjes en pannetjes. De zuster heeft een zakdoek om het hoofd gebonden en staat bij het voeteneind streng toe te zien. ,Opa", zegt de zieke, „nou was jij de dokter en jij maakte me beter". „Ja", zeg ik wat aarzelend, „maar dan moet ik toch eerst weten wat je hebt". „Dat kan je toch wel zien!" roept de verpleegster bits. „Wat heeft ze dan? Het is wel dom van me, maar ik weet het niet". „Nou", ratelt de zuster, „je ziet toch; ze heppet op d'r blindedarm en als je blind bent, dan moet je een bril op en als je een bril op hebt, dan kan je kijken, en als je kijken kan, dan hoef je niet open-gereerd te worden!" De diagnose is gesteld. En nu is de the rapie eenvoudig. Met een appel in de hand springt de zieke uit bed en huppelt met de zuster de tuin in. „Morgen doen we weer bevallinkje," roept de verpleegster. „Veel leuker!" En ze heeft gelijk. Want de wereld moet voortbestaan. Dat begrijpt een kind. Rotsblokken, modder en ontwortelde bomen vormen een barricade van zo'n dertig meter hoog op een van de hoofdwegen bij het Oostenrijkse Landl, dat deze week door een aard verschuiving werd bedreigd. De ver sperde hoofdweg is onbruikbaar ge worden voor alle verkeer. Deskundi gen menen dat het maanden zal du ren voordat men de barrière heeft opgeruimd. MANILLA (AFP) Ongeveer driehon derd mensen zijn omgekomen door het ge weld van de wervelstorm „Louise" die vrijdag het centrum en zuiden van de Philippijnen heeft geteisterd met windsnel heden die soms 240 kilometer per uur be reikten. Alleen in de provincie Surigao del Norte, op het eiland Mindanao, zijn volgens pers berichten honderd tot tweehonderd men sen het slachtoffer van de storm gewor den. Negen schepen die de verbinding tus sen de eilanden van de archipel verzorg den, zijn met hun bemanningen en passa giers in de golven verdwenen. Honderd duizend mensen zouden dakloos zijn. Ook al heeft kolonel Glenn van de Amerikaanse mariniers als eerste mens uit de westelijke wereld een ruimtereis van drie ronden om de aardbol gemaakt, toch blijft het vlie gen met conventionele straalvliegtui gen voor hem een zaak waarbij de veiligheid op de eerste plaats komt. Zorgvuldig controleert hij een straal jager op de marinebasis El Toro in Californië alvorens te beginnen aan zijn laatste serie solovluchten. Kolo nel Glenn staat kort voor het einde van zijn militaire loopbaan. Na 23 jaar actieve dienst zal hij aan het eind van dit jaar in de burgermaat schappij terugkeren. Advertentie p 1 L. AT O Bik met gratis reparatie- Imp. J. Hart N.V. Leidseplein - Amsterdam J Bodemstijging. De aardbeving die in maart van dit jaar Alaska trof heeft tot gevolg gehad dat daar de grootste bo demstijging plaatsvond die ooit werd waargenomen. De zeebodem voor de kust kwam ongeveer vijftien meter om hoog. Geheje bergen waren soms an derhalve meter verschoven. De eilanden Montague en Latouche kwamen tussen de viereneenhalve en negen meter dichter bij elkaar te liggen. Niet rokers. Volgens jaar zullen in West- Berlijn taxi's voor niet-rokers gaan rij den. Dat is door het stadsbestuur be paald. Afschaffen. Koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft de functie van eerste- minister afgeschaft. Om geschillen tus sen de koning en premier uit te sluiten bepaalde Feisal, dat het staatshoofd voortaan aan het hoofd van de „kabinets raad zal staan. De leden van deze raad worden door de vorst benoemd. Bij ont stentenis van koning Feisal wordt de raad geleid door zijn broer en waar schijnlijke opvolger, emir Chaled Abdoel Aziz. Lening. Engeland zal India een lening ge ven van 47 miljoen gulden, bestemd voor de reorganisatie van een scheepswerf in Bombay en voor twee fregatten, die op die werf zullen worden gebouwd. Vrijuit. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken heeft de disciplinaire vervolging stopgezet tegen de commis saris van de staatspolitie Theo Savecke, die ervan beschuldigd wordt medeplich tig te zijn geweest aan het neerschieten van gijzelaars in Italië en het wegvoe ren van joden uit Tunesië tijdens de oorlogsjaren. Savecke trad vooral in de openbaarheid in oktober 1962 tijdens de nachtelijke inval in de bureaus van het weekblad „Der Spiegel". Hij werd reeds in april vorig jaar geschorst. Dank. Paus Paulus VI heeft op een audiën tie zijn oude ondérwijzer bedankt, dat deze vroeger zo streng voor hem is ge weest. Nondduik. Een 25-jarige man heeft van af de Newyorkse Brooklyn brug van een hoogte van ruim 48 meter een duik genomen in de East River, omdat hij geen werk had. Nadat de bemanning van een politieboot hem uit het water had gevist, was zijn enige klacht „een beet je pijn in de rug". Reddingsactie. Het Italiaanse ministerie van Openbare Werken heeft een wets ontwerp opgesteld om de scheve toren van Pisa te redden. Misschien zal een internationale prijsvraag voor de beste methode worden uitgeschreven. Kettinggangers. Aanhangers van aartsher tog Otto van Habsburg hebben vrijdag, op diens 52e verjaardag, een van de toegangspoorten van het slot Hofburg, de voormalige residentie der Oostenrijkse keizers, met kettingen afgesloten. De wo- woningen van twee socialistische minis ters ondergingen hetzelfde lot. De brand weer moest er aan tes pas komen om de kettingen te verbreken. De daders lieten bovendien nog pamfletten achter waarop stond dat „Otto van Habsburg niet voor eeuwig uit het land kan wor den gehouden". Hartaanval. Generaal Wladyslaw Anders, die tijdens de tweede wereldoorlog plaatsvervangend commandant was van de Poolse strijdkrachten, heeft tijdens een diner in New York een hartaanval gehad. Hij zou een onderscheiding krij gen voor „zijn grote leiderschap in de strijd tegen het communisme". verwarmend. Barbara Hutton, cle fgename van de Woolworth-miljoenen, 'ie dit jaar haar zevende echtgenoot, de aotiaanse prins Doan de Champassak uwde, is onderscheiden met de Lao- aanse orde van de „miljoenen olifan- en met de witte parosol". Ze bekende dat ze geen idee heeft waarom, maar ze achtte het een grote eer voor het Amerikaanse volk. „Het is hartverwar mend iemand te vinden die ons mag", zegt ze.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3