„Zoo" bij Nieuw Rotterdams Toneel Gala van hedendaagse Nederlandse muziek BOLS -eiken dag een glaasje Speeis Frans stuh over de vraag: Wie xijn wij?" Piet Zwart kreeg David Roëll Prijs Koningin bij jubileum Residentie Orkest Ned. Dans Theater kreeg volle zaal Vijf miljoen voor een Cézanne ISSER0OKBOLS BOLSfSSERAUUD Alleen BOLS kan BOLS maken Expositie RZ0D geopend Jo Vincent zong voor bejaarden I maagzuurklachten verdwijnen met norac „Goethe in Dachau" door Nico Rost ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 7 Haarlemse expositie van vogels in Vleeshal open H. R. nabeschouwingen „De Zendeling" Damshuizer Kerkelijk nieuws De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisiepro gramma Nieuwe boeken DE FRANSE SCHRIJVER Vercors (pseudoniem voor Jean Bruller) is in ons land voornamelijk bekend door zijn novelle over de Duitse bezetting „Le silence de la Mer". Maar in 1953 publiceerde hij tevens een roman „Les animaux déna- turés", die hij als basis gebruikte voor zijn in 1963 uitgekomen toneelstuk „Zoo, Ou l'assassin philantropique". In dit stuk wordt in de vorm van een komedie de vraag aan de orde gesteld naar de aard van het wezen „mens". Vercors weet, als regelrechte voortzetter van een typisch-Franse traditie, deze fundamentele vraag zonder enige zwaar tillendheid in een knap gevonden dramatische constructie vorm te geven. HIJ LAAT IN DE binnenlanden van Nieuw-Guinea een soort levende wezens ontdekken, die het midden houden tussen hoog ontwikkelde apen en laag ontwikkel de mensen. Een journalist in het gezel schap ontdekkingsreizigers komt er toe een nakomeling bij een van de wijfjes van dit diersoort te verwekken uit een kruising (door inseminatie) met een menselijke va der, en deze „baby" vervolgens om te brengen teneinde een gerechtelijke uit spraak uit te lokken over de vraag of hier een moord heeft plaatsgehad of niet. Het komt hem namelijk van het grootste be lang voor en de kracht van Vercors stuk schuilt erin dat hij dit belang met klemmende redenen aantoont dat er een uitspraak wordt gedaan over het wezen van de mens. Wordt namelijk niet nauw keurig bepaald of het nieuwe soort wezens mensen of dieren zijn dan zouden die arme Johan Schmitz in een scène uit „Zoo" van Vercors. „tropies" immers vogelvrij zijn. Er heeft zich namelijk al dadelijk een grootindus trieel gemeld die hen wil exploiteren als gratis arbeidskrachten. Als een verslag van het proces aangaan de deze kwestie zien we dan een aantal geleerde getuigen wanhopig op zoek naar een definitie van het wezenlijk menselijke. Lichamelijke kenmerken blijken al gauw niet afdoende, maar ook de geestelijke bie den weinig houvast: waar begint een stel sel van klanken een taal te worden? Wan neer gaat dierlijke nieuwsgierigheid over in menselijke wetenschapsdorst? VOORAL HET EERSTE deel van Ver cors blijspel slaagt erin op amusante wij ze twijfel te wekken aan een aantal vast staande normen en tevens aan te tonen hoe alles op losse schroeven komt te staan als men geen antwoord vindt: de priester moet weten of de „tropies" een ziel heb ben; de justitie moet weten of men een „tropie" mag doden; de economie kan ontwricht worden als men de „tropies" mag kweken en exploiteren. En de mens blijkt niet in staat om dit basisvraagstuk op te lossen. Na de pauze is het vooral, dat ook een aantal zwakkere kanten van het stuk aan het licht komen. Was het van de aan vang af al de vraag of het voorleggen van de zaak aan een rechtbank niet een wat willekeurige opzet was en „pour le besoin de la cause" verzonnen om de han deling een gemakkelijke leidraad te geven, in dit tweede deel wordt een bijkomstig De 79-jarige Nederlandse nestor van de toegepaste typografie, de heer Piet Zwart uit Wassenaar, heeft gistermiddag de aan hem toegekende David Roëll Prijs van het Prins Bernhard Fonds ontvangen uit han den van de voorzitter van dit fonds, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, tijdens een bijeenkomst in de David Roëll-zaal van het Rijksmuseum in Amsterdam. Het was de eerste keer dat deze prijs (groot 6000) werd uitgereikt. Zij is ge noemd naar wijlen jhr. dr. D. C. Roëll, die hoofddirecteur is geweest van het Rijks museum en lid van het dagelijks bestuur van het Prins Bernhard Fonds. De prijs is ingesteld ter bekroning van het gehele oeuvre van een Nederlandse kunstenaar en wordt zo mogelijk om de twee jaar toegekend, als erkenning van zijn uitzonderlijke bijdrage aan de Neder landse cultuur op het gebied van de beel dende kunst, de toegepaste kunsten of de architectuur. Piet Zwart heeft zich gedurende meer dan een halve eeuw beziggehouden met de vormgeving van het gebruiksvoorwerp in de meest uitgebreide zin van het woord, met de architectuur en de fotografie, maar bovenal met de typografie, aldus de jury. Het werk van Zwart is omvangrijk en veelzijdig. Werk van Helmut Salden. Van 27 novem ber af zal in het Museum Meermanno- Westreenianum in Den Haag een ten toonstelling worden gehouden van het werk van de letterontwerper en boek verzorger Helmut Salden. Behalve voor beelden van typografie, boekbanden en stofomslagen omvat de tentoonstelling talrijke typografische ontwerpen, waar onder een nieuwe letter, ontworpen in opdracht van het ministerie van O., K. en W. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 9 januari. kenmerk het gebruik van het vuur door de tropies plotseling aangegrepen om tot een dramatische afwikkeling te komen. Ja, de „tropies" blijken mensen, maar een foefje redt de journalist nog net van de galg. Zo zijn er nog wel wat meer zwakke argumenten in Vercors gedachten- spel aan te wijzen, maar de verdienste van zijn stuk blijft een vérstrekkend pro bleem aan het geamuseerde publiek te hebben voorgelegd. DE VOORSTELLING van het Nieuw Rotterdams Toneel, waarvan gisteravond de première ging in de Rotterdamse Stads schouwburg, heeft en misschien wel wat al te nadrukkelijk de nadruk gelegd op de blijspelkanten van het stuk. De on macht van zoölogen, filosofen, juristen, theologen en moralisten zou wellicht wat klemmender hebben gewerkt als de ac teurs niet zo duidelijk parodistisch te werk waren gegaan. Overigens werd er juist in dit vlak veel vermakelijks te zien gegeven: Adolf Rij kers speelde een duidelijk op Schweitzer geïnspireerde volkenkundige en Luc Lutz excelleerde als een kruising tussen Ein stein en een aap (waar dat dan ook op geslagen mag hebben). Er werd een prachtig vaag patertje weg gegeven door Steye van Brandenburg en ook de meeste andere getuige-ondeskun- digen gaven vlot typeerwerk te zien, met uitzondering van een onverstaanbare en onuitstaanbare Duitser van Pieter Lu.tz. Johan Schmitz bracht nog een van zijn sympathieke wijze mannen op de been en Enny Meunier was voortreffelijk zijn schalkse echtgenote. DE OPVOERING HAD overigens veel van haar charme te danken aan de vooral op tempo werkende regie van Rob d e Vries, het eerder handig dan mooie decor van Wim Vesseur en de op het gehoor vlekkeloze vertaling van Adriaan Morriën. Hans van den Bergh TER GELEGENHEID van het zestigjarig jubileum van het Residentie-Orkest vond gisteren in de Kursaal in Scheveningen een galaconcert plaats, dat werd aangeboden door de Vereniging Vrienden van het Residentie-Orkest. Het concert werd opge luisterd door de aanwezigheid van de koningin en een groot aantal hoogwaardig heidsbekleders, waaronder de minister en staatssecretaris van O. K. en W., burge meester Kolfschoten en leden van het corps diplomatique. Verder was uiteraard de gehele Nederlandse muziekwereld aan wezig. Men had het bijzonder zinvolle en sym pathieke idee gehad het concert te wijden aan de Nederlandse muziek: voor de pauze twee werken uit de eerste helft van de twintigste eeuw, na de pauze twee recente werken, die beide speciaal voor dit concert waren gecomponeerd. DIEPENBROCKS Elektramuziek, Pijpers Derde Symphonie, van Baarens pianocon cert en de Symphonische Klankfiguren van Henk Badings vormden zo een programma dat mede door het karakter van gala-con cert haast een demonstratie werd voor de muziek van de twintigste eeuw. Te hopen valt, dat deze demonstratie in de toekomst zijn weerspiegeling zal vinden in de nor male programma's van het orkest. Het gedeelte voor de pauze bevatte, ge lijk gezegd, werken van Diepenbrock en Pijper. De Suite die prof. dr. E. Reeser een aantal jaren geleden samenstelde uit de muziek die Diepenbrock in 1920 schreef bij Elektra van Sophocles, geeft slechts zeer gedeeltelijk de intenties van de componist weer: Diepenbrocks Elektramuziek is wer kelijke toneelmuziek; in de combinatie met toneel werkt deze muziek buitengewoon goed, als orkestsuite vertoont deze muziek toch wel vrij veel zwakke of in de 44 jaar die het werk oud is verbleekte passages. DAT LAATSTE BEGINT langzamer hand ook in Pijpers derde duidelijk te wor den. Natuurlijk zal het begin van dit werk niets van zijn kracht verliezen, evenmin als het nog altijd diep indrukwekkende slot. Maar speciaal de langzame delen gaan ons langzamerhand wat sentimenteel aan doen de tijd begint aan Pijpers Derde te knagen. Dit zegt uiteraard niets over de uitzonderlijk belangrijke plaats die Willem Pijper in de Nederlandse muziek heeft in genomen en nog altijd inneemt; het kan hoogstens iets zeggen over de kwaliteit van de derde symphonie. DE STUKKEN VAN NA de pauze zijn gecomponeerd ingevolge een opdracht van de Johan-Wagenaarstichting; beide waren ze bestemd voor dit speciale concert. De overeenkomsten tussen de stukken zijn hiermee uitgeput. Waar Badings het zoekt in een dikke, kleurloze orkestmassa, zoekt van Baaren het in een heldere, kleurrijke en economische schrijfwijze. Waar van Baaren 'n beknopt en intens werk schrijft, Prijzen uitgereikt Vrijdagavond heeft de heer J. C. B. Fa ken, voorzitter van de vereniging „De Gekleurde Zanger" in de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem de jaarlijkse vogelexpositie van deze vereniging van vogelliefhebbers geopend en de prijzen uit gereikt aan de winnaars van dit jaar. In aanwezigheid van het voltallig be stuur der vereniging en een groot aantal belangstellenden dankte de voorzitter al len, die de tentoonstelling mogelijk heb ben gemaakt, waaronder „Haarlems Bloei" alsmede enkele bedrijven. Ook richtte de heer Faken zich tot de heren Daniëls en Vrolijk, die de vogels gedu rende de expositie zullen verzorgen. De wisselbeker in de A-klasse der kleur- kanaries ging naar de heer G. Koele- meyer, die tevens als herinneringsprijs een legpenning van de gemeente Haar lem kreeg. De wisselbeker in de B-klas se der kleurkanaries werd toegewezen aan de heer C. W. v. d. Dool. Hij kreeg te vens een wisselbeker in de A-klasse „sier- vogels". De Smithuis-wisselbeker ging de finitief naar de heer W. J. Kompier. Bij de parkieten behaalde de heer F. Beswerde in de A-klasse de wisselbeker. In de soort tropische vogels ging de wis selbeker naar de heer C. Dubbelman. Advertentie probeert Badings het te vinden in lang durige lawaaiige orkestopstapelingen, die weinig effect sorteren. Het is duidelijk waar mijn voorkeur ligt: Kees van Baaren's Concerto per pianoforte e orchestra is een nieuw bewijs dat deze componist een van de belangrijkste van ons land is de klankfiguren van Henk Badings kunnen met al hun gemarcheer bij ons weinig genade vinden. Overigens mag zeker niet vergeten worden dat Theo Bruins op de van hem bekende wijze de solopartij alles gaf wat erin zit. IN DE PAUZE VOND op het toneel nog een korte huldiging van het jubilerend ensemble plaats, waarbij het woord ge voerd werd door de staatssecretaris, de burgemeester en de voorzitter van de Orkeststichting. Daarbij reikte de staatssecretaris aan twee leden van het orkest, de heren De Ruyter en Sons de versierselen uit be horende bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. Ad Interim HET NEDERLANDS DANS THEATER dat gisteren voor een vrijwel gevulde Schouwburgzaal in Haarlem optrad, heeft niet het geannonceerde programma kun nen presenteren. Ballerina Willy de la Bije was plotseling ziek geworden en daar mee vervielen Béjart's Sonate a trois en Harkarvy's Recital voor cello en acht dansers. Dat was wel spijtig en men kan zich afvragen of het niet dienstig is een schaduw-" team te vormen, zodat de stands in redding kunnen brengen. Bij het Dans Theater is dat echter moeilijk wij geven het toe omdat men een betrek kelijk kleine troep heeft en desondanks een uitgebreid repertoire bezit. Dat uitge breide repertoire kwam nu goed te pas. Het programma werd geheel gewijzigd en kreeg een Van Manen-accent. DE „PETITE SUITE" vormde een luch tige entree. Dit werkje van Marten Mole- ma is geen hoogvlieger. Het is een vlinde- rig balletje op,muziek van Ilja Humik, wat warrelig en zonder diepte. Kortom: divertimento. „Kwartet" van Harkarvy op intrigeren de muziek van Lex van Delden heeft de pretentie meer te zijn dan verstrooiing. Technisch zit het ballet wel goed in elkaar, maar er spreekt geen bezieling uit, al thans Milly Gramberg, Czamy, Flier en Sanders konden die er niet inleggen. Meer indruk maakte „Symfonie en 3 mouvements" van Van Manen. De artis tieke leider van het Dans Theater beitelde strakke, knappe lijnen op de muziek van Stravinsky. Er werd ook uitstekend ge danst, zodat dit ballet het beste onderdeel werd van de avond. NA DE PAUZE WERD „Wedding cake", een choreografie van Sanders op muziek van Saint-Saëns, snel vergeten als voor spel tot „Omnibus". Het was een huwe lijkstaart zonder kraak of smaak. Dat de herdruk van „Omnibus" er wel en goed inging bij het voor een groot deel jeugdige publiek laat zich denken. Het boe kenbalballet van Van Manen boekte een groot succes. Een speels en amusant slot van een genoeglijke avond zonder indruk wekkend ballet. LONDEN (DPA) Een schilderij van Paul Cézanne (18391906) zal in het bezit komen van de Londense National Gallery voor een bedrag van ongeveer vijf miljoen gulden. Het is een stuk uit de latere jaren van Cézanne, „Les Grandes Baigneuses" ge naamd. De koop is tot stand gekomen na langdurige onderhandelingen. De regering heeft 125.000 pond ter beschikking gesteld. De National Gallery zal een zelfde bedrag neertellen, en de rest betaalt een onbe kende particuliere maecenas. Advertentie Erna Spoorenberg, Ellen Cramer, Henri Knap en Edwin Rutten mochten in Wim Ibo's Cabaretkroniek, gisteravond op het eerste net, een keertje anders dan anders doen. Dat lukte de een natuurlijk beter dan de ander, maar het zou een kniesoor zijn die op dit wel grappige experiment critiek ging uitoefenen. Pikant en ten dele verzadigd van een Engelse zelfspot, die zelfs de B.B.C. te gortig was, waren de liedjes van de Engelse cabaretier Paddy Roberts, die eveneens te gast bij lbo as. Otto Dijks eenakter „De Zendeling", reeds eerder opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel, leende zich bijzonder goed voor een t.v.-voorstelling. De schrij ver noemt het een burleske, hetgeen een kwalificatie is die voor alles aan een klucht zonder enige diepte doet denken. Het leek ons echter meer een nachtmer rie van de mens, die ook in zijn privéleven voortdurend belaagd en geplaagd wordt door goedwillende, behulpzame fraseurs,' voorzien van mooie en minder mooie idea len. Zo'n praatjesmaker, wiens mond over loopt van belachelijke gemeenplaatsen, werd subliem getypeerd door John Lan- ting, die dezelfde rol reeds bij genoemd gezelschap speelde. Cor van Rijn bood hem zoals verwacht kon worden sterk te genspel als het mannetje, dat de beklem mende goedheid van de griezel moest on dergaan. En, zoals het in een droom met al zijn onwaarschijnlijkheden ook wel gaat, stond Bep Dekker als het ware tussen hen in, met beide voeten op de grond, als het goede burgervrouwtje. Wat ons betreft mag de V.P.R.O. of een andere t.v.-sectie nóg eens een toneelstuk van deze Neder landse schrijver opvoeren. Advertentie In de Ahoy-hallen in Rotterdam is gis teravond een programma van koor- en sa menzang uitgevoerd voor chronisch zieken en bejaarden. De sopraan Jo Vincent, die 30 december '53 in Haarlem een streep zette onder haar carrière als concertzan geres, trad op als gastsoliste, dus voor het eerst sedert elf jaar. Zij zei onze verslaggever: „Ik hoop dat iedereen begrijpt, dat dit een uitzondering is. Ik ben nu 66 jaar en echt niet meer van plan te gaan optreden, maar voor ouden van dagen en chronisch zieken wil ik graag één keer een uitzondering maken". Mevrouw Vincent, die sedert 1953 in Wassenaar woont, had niet veel moeite in de grote Ahoyhal haar duizendkoppige gehoor te bereiken. Zij zong, begeleid door Gerard Hengeveld, oude Duitse en Franse liederen. Het concert, waaraan duizend koorleden en 75 musici deelnamen, stond onder leiding van dirigent Arie Pronk. In het Huis van Looy te Haarlem is vrijdagavond een expositie geopend van het schildersgenootschap K.Z.O.D. (Kunst Zij Ons Doel). De tentoonstelling, die schil derijen, heelden, etsen en tekeningen van rond dertig kunstenaars omvat, werd in geleid door de heer C. Wydooge, een kunst lievend lid van de vereniging. In zijn openingswoord zei hij, dat er in 1961 voor rond 10 miljoen gulden aan kitsch in Nederland was gekocht. „Wat hier hangt is het bekijken en kopen meer dan waard." Op de tentoongestelde werken is bovendien een rijkssubsidieregeling van 35 percent van toepassing. De tentoonstelling duurt tot 4 januari. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschede-Oost: D. Biesma te Aalsmeer en J. Keuning te Veenendaal. Beroepen te Nieuw-Vennep: J. W. de Bruin te Zaandam. Advertentie Geen last meer van hinderlijk maag zuur. Eén tabletje na het eten is al vol doende. Uw apotheker of drogist heeft Uw doosje Norac klaar staan. Doosje met 50 tabletjes nu f 1,60. Hen prpdukt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij" HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 10.00 CON VENT VAN KERKEN. 11.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammo- foonmuziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klassieke grammofoonmuziek. 9.45 Nws CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Gereformeer de Kerkdienst. KRO: 11.15 Medaillon, klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige fei ten uit de muziekgeschiedenis. 12.10 Boekbe spreking. 12.20 De Springplank: jonge artiesten. 12.45 Marsmuziek (gr.) 12.50 Buitenlands com mentaar. 13.00 Nieuws 13.10 De drie Muske tiers, licht programma. 13.30 Voor de jeugd. 14.00 Bariton en piano: klassieke liederen. 14.25 Moderne muziek voor twee piano's. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte gram mofoonmuziek. sportreportages en -uitslagen. 16.30 Grammofoonmuziek. 16.45 Nieuws over het Concilie IKOR: 17.00 Hervormde Kerk dienst. 18.00 Oecumenisch nieuws. 18.05 Woord en Wederwoord. 18.30 Zingt het voorbedachte lied. 18.50 De kerk aan het werk, reportage. 19.00 De Open Deur. NCRV: 19.30 Veel gevraag de gewijde muziek (gr.) 20.00 Nieuws. 20.07 Medidatie KRO: 20.15 Internationale volkslie deren. 20.35 Wat de vrouw wil, hoorspel. 21.30 Klassieke kamermuziek (gr). 22.05 Wissewas- sen. licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Instrumentaal ensemble: licht-klassieke werkjes. 23.10 Muziek van de Lage landen, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17 00 VARA. 18.30 VPRO. 20.00- 24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en so cialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd program ma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 In strumentaal ensemble: klassieke muziek. 10.30 Ad rem. 10.50 Klassieke orkestmuziek V 11.25 Lichte romantische muziek. AVRO: 12.00 Licht orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.15 Die schokkende dag in november, een kort pro gramma over John F. Kennedy. 13.25 Knipper licht, een programma voor alle weggebruikers. 14.05 Klankomrankte levens, muzikale biografie 15.05 Stereofonische uitzending: Residentie or kest en solist: moderne muziek. 15.50 Harpspel (gr.) 16.00 Koste(r)liik rendez-vous. cabaret. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor tieners (gr.) 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal VPRO: 18.30 De kerkdienst, lezing (VI) 18.45 Parlando. 19.30 Korte kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest, koor en solisten: The Geisha, operette. 21.15 Lichte grammofoonmu ziek. 21.30 Wie is de schuldige 1: De gokkers, hoorspel. 22.00 Gitaarduo (grKlassieke mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Franse chansons (gr.) 23.30 Metropole orkest: romantische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMEND AAL. 245.3 m. 1223 kHz. 9.30 Ds. G. Toornvliet. 11.00 Ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 15 nov. 1964. 15.15 Kinderdiensl. 16.00 Ds. P. N. Krqyswijk. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12 55 Programmaoverzicht en berichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en beleantoconcert. 15.30 Sportuit- zending en gevarieerde muziek (17.00 Nieuws) 18.00 Nieuws. 18.03 Pianorecital. 18.30 Katholie ke uitzending. 19.00 Nieuws 19.40 Gevarieerd muzikaal programma. 22.00 Nieuws en berich ten. 22.15 De nachtegaal. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00 Einde. Kennedy-vredesbos. Het Joods Nationaal Fonds Nederland heeft 12.500 gulden ingezameld voor 2.438 bomen voor het „Kennedy-vredesbos" bij Jeruzalem. Het Joods Nationatal Fonds in de Verenigde Staten is twee dagen na Kennedy's dood met deze actie begonnen. De eerste bo men zullen zondag worden geplant. HILVERSUM I. 400 m. 746 kc.S. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berich- ten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude kamermuziek (gr.). 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 3.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr. en opn.) 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Musette-en semble en zangsolisten. 12.25 Voor boer en tuin der 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgelconcert: populaire werken. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal ensemble: amusementsmuziek. 13.55 Lichte orkestmuziek: Britse en Amerikaanse volkswijsjes (gr.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Oude gewijde muziek (opn.). 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Lichte or kestmuziek (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble: Oude en klassieke liederen. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 17.50 Regeringsuit zending: Culturele ontmoetingen in Suriname en de Nederlandse Antillen. Spr.: Rudy Bedacht. 18.00 Marinierskapel der Koninklijke Marine. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. Bij de tijd. Een veertiendaagse radio-uitgave van de Partij van de Arbeid, voor de mikro- foon gebracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand. Tekst en regie: Gabri de Wagt. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereofoni sche uitzending: Metropole-orkest: amusements muziek. 19.55 Op de man af, praatje. 20.00 Pia no-spel (gr.) 20.20 De nalatenschap van Tho mas Garrique Masaryk, hoorspel-documentaire. 21.25 klassieke pianomuziek (gr.) 21.50 Wereld panorama. 22.00 Licht ensemble: Franse volks liedjes. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Aan de bronnen van de muziek, muzikale lezing. 23.20 Stereofoni sche uitzending: Lichte orkestmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 290 m. 1007 kc.s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram mofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Stereo- fonische uitzending: Klassieke kamermuziek (gr.). VPRO: 9.40 Droom en werkelijkheid, over denking. VARA: 10.00 Voor de huisvrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Literair klankbeeld over Augusta de Wit. 11 30 Semi-klassieke orkestwerken (gr.). 12.00 Licht ensemble met zangsoliste. 12.25 Ac tualiteiten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht instrumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Elektronisch orgel: lich te muziek. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzika le lezing. 14.30 Het einde van de reis, hoorspel, (herhaling van 21 oktober jl.). 15.45 Clavecim- belrecital (opn): klassieke muziek. 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven dé zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht pianospel. 17.30 Een uitzending uit de Betuwe. 17.50 Mili tair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.45 Gram mofoonmuziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Onder de afwas, een programma alleen voor mannen, die niet mogen afdrogen. 19.30 Parle mentair overzicht. 19.45 Regeringsuitzending: Samenwerking met ontwikkelingslanden. Paul de Waart in gesprek met prof. dr. P. Kuin, voor zitter commissie ontwikkelingslanden van de Raad van Nederlandse Werkgeversbonden en mr. J. Everts, chef van de Direktie Financiële en economische ontwikkelingshulp van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. 20.00 Nieuws. 20.05 N.I.V.O.N. 40 jaar: feestavond. 20.30 Ether forum. 21.00 Klein gedrukt, cabaretprogramma. 21.20 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.40 Concertgebouworkest en solist: klassieke en moderne muziek, (stereofonische uitzending). (In de pauze: 22.30-22.40 Nieuws) 23.25 Herman Gorter, literair klankbeeld. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Voor de landbouwers. 12.15 Lichte muziek. (12.25 VOOR ZATERDAG NEDERLAND I. NTS: 15.00 Weekjournaal KRO: Hardy's log boek, TV-film. 15.55 Ballet en jeugdkoor. 16.15 Huisje, boompje, beestje, adviezenrubriek. 17.00- 17.45 Voor de kinderen. KRO-NCRV: 19.30 Ba rend de Beer. KRO: 19.35 Sir Lancelot. TV- film. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt. 20.50 Midavondserenade: amusementspro gramma. 21.35 Bonanza, TV-film. 22.25 Concilie- nabeschouwing. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 Zoo Zoo, maandelijks dierenprogramma. 20.30 Dick van Dyke Show. 20.55 Combo: Tiener instuif NTS: 21.20-22.10 Hoe maakt u het? amusementaire. NOORDZEE 18.30 Rln Tin Tin. 18.59 Mr. Magoo. 19.07 Lastige gevallen; 19.19 Beatlemania. 22.00 „Op stand der gedoemden". VOOR ZONDAG NEDERLAND I NTS: 15.45-16.45 Documentaire Herdenking John F. Kennedy. 16.45-17.00 Pauze. CVK: 17.00- 18.00 Gereformeerde kerkdienst. 19.30 Smog. de sluipmoordenaar, documentaire over de beruch te Londense mist 19.55 Kort filmpje. 20.00 Jour naal. 20.05 Sport ln beeld. VARA: 20.30 De we reld van vandaag. 20.40 Impressie uit Brussel. 20.45 Rudi Carrell Show. 21.30 De moedwillige vergissing, TV-spel in de Maigret-serie. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 19.30 De Tijdscapsule. TV-film voor de jeugd 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show. TV-film. 20.30 Vrouwenrechten, een misdadige dwaasheid, Engelse documentaire. 21.20 Toulou se Lautrec, muzikaal spel. 22.00-22.15 Sport in beeld. 22.15-22.45 Indonesisch dans- en mu ziekprogramma. NOORDZEE 18.30 Robin Hood. 18.58 Popeve. 19.06 John F. Kennedy (documentaire). 22.00 Ben Casey. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Engelse les. CVKflKOR/RKK: 19.30 Bijbelverhaal voor kinderen. 19.35 Ken merk, veertiendaagse kroniek van de kerken. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20 20 Po litieke uitzending: De Boerenpartij. 20.30 Cra zy days: Oude lachfilms. 21.00 Terwijl Parijs slaapt (Du Rlfifl chez les hommes), speelfilm, (beide keuringen 18 jaar). 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Waauw. eigen-gedanste hitparade 20.25 Docu mentaire over Mao Tse Toeng. NTS: 21.05 Vrouwenlevens: De onbestorven weduwe, voor dracht. KRO: 21.45-22.10 Onze man in Keulen. TV-NOORDZEE 18.30 Supercar. 18.59 Mr. Magoo; 19.06 Wist u dat? 19.18 Dangerman. 22.00 87th Precinct. Weerbericht en berichten). 12.50 Beursberich ten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws, 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nieuws) 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.05 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws en mededelingen. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, radio- kroniek en correspondentie uit Nederland. 19.40 Lichte muziek. 19 45 Programma over de missie. 20.00 Lichte muziek met commentaar 20.45 Ka mermuziek. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Operakroniek. 22.55 Operafragmenten. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VAN „GOETHE IN DACHAIT, het al bijna klassiek geworden dagboek van Nico Rost, geschreven tijdens zijn ver blijf in het Duitse concentratiekamp, is een nieuwe druk verschenen (Uitg. Kruseman, Den Haag). Wij vestigen er graag de aandacht op, vooral nu het op nieuw actuele betekenis heeft gekregen door de nieuwste reeks Duitse processen tegen oorlogsmisdadigers een reeks die wellicht de laatste zal zijn nu in West- Duitsland de oorlogsmisdaden over enige maanden als „verjaard" zullen worden beschouwd. IN ZIJN INLEIDING tot het dagboek wijst ds. J. J. Buskes er op, hoe belangrijk het is dat boeken als „Goethe in Dachau" ons ervoor bewaren, de periode van het nationaal-socialisme te vergeten, want „wanneer we dit verleden vergeten omdat we het willen vergeten in die kunst hebben we het ver gebracht lopen we het risico, dat het op de een of andere manier een nieuw heden wordt". Het boek van Nico Rost is waarschijnlijk uniek onder de vele boeken over oorlog en verzet omdat het ln belangrijke mate een confrontatie is van „litteratuur en werkelijkheid" (zoals de ondertitel danook luidt), maar dan van een bepaald soort voornamelijk klassieke Duitse littera tuur met een zeer ongewone, afschuwelijke werkelijkheid: die van het nazi-concen tratiekamp. Het was misschien ook wel een unieke prestatie, dat Rost er in ge slaagd is, niet alleen zijn leven maar ook zijn menselijkheid en zijn menselijke waar digheid te redden door bij het ondergéan van die gruwelijke Duitse werkelijkheid geestelijke houvast te zoeken in de onver gankelijke litteraire nalatenschap van èn- dere Duitsers, in de eerste plaats Goethe. „Steeds meer doden", schreef Rost op 2 maart 1945, „nu reeds weken achter el kaar. Ik heb gezworen alles in het werk te stellen, al mijn krachten te gebruiken, om deze doden later weer tot leven te wekken in wat ik schrijven zal. Ze moe ten herleven, opdat de anderen die na hen komen, niet zullen sterven". UIT DIE EED is „Goethe in Dachau" voortgekomen, als een monument voor de slachtoffers van de nazi's. Dat een her druk van dit bezielende en aangrijpende boek nodig is gebleken, mogen wij mis schien beschouwen' als een hoopgevend teken dat vele Nederlanders vooralsnog niet van zins zijn, het verleden te vergeten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7