De koning van de shag Elek Schwartz uitgeroepen tot grootste Swert Schaep Duinwij ck behaalde na zestien jaar eindelijk badmintontitel Herenploeg van De Blinkert is competitie uitstekend begonnen Kinheim bezorgde leider DCO een nadrukkelijke nederlaag Toon Ebben liet de Olympische ruitersportelite achter zich Behoud van nationale turntitel kost Jaegers geen moeite Alie Effern doorgedrongen tot de finale van de dames NIEMEYER HALFZWARE SHAG Ongeslagen team in de competitie niet meer in te halen Concordia scoorde bijzonder moeizaam Schaatsrecord van Jaap Hoorneman op de 3000 meter Halfweg door forse zege mede op kop MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 11 De pittige shag die prettig rolt. Verpakt in plastic pouch dus vers tot de laatste draad. Dames turnploeg tegen Frankrijk in Aalsmeer ia Succes voor team van KIS in zitvolleybaltoernooi Jaegers mat Okker en Hajer wonnen Advertentie SAMSON Elek Schwartz, de vroegere coach van het Oranjetteam, is in Nederland nog lang niet vergeten. Toen een commissie van academisch gevormde heren in Nijmegen opdracht kreeg voor de plaat selijke carnavalsvereniging „Het swerte Schaep" een geschikt ere-lid op te sporen, dacht men direct aan de man in Portugal. Elek Schwartz werd als meest bekritiseerde persoon in de pers, radio en televisie uitgeroepen tot het grootste „Swerte Schaep" van Neder land. Hij werd uitgenodigd op kosten van de carnavalsvereniging de prijs in ontvangst te komen nemen. Schwartz kon zich echter niet vrijmaken, zodat Roel Wiersma zaterdag in Nijmegen de honneurs waarnam. Namens de Ben- fica-trainer nam de oud-aanvoerder van het Nederlands elftal de hulde blijken in ontvangst, onder meer een foto-boek en een beeldje „Marieke van Nimweigen". Schwartz werd voorts onderscheiden met het ere-teken van de carnavalsvereniging „Het swerte Schaep". Na de halve finale van de Nederlandse tumkampioenschappen in Den Haaig wer den de turnsters aangewezen die Neder land zullen vertegenwoordigen in de strijd tegen Frankrijk. De wedstrijd wordt zater dagavond gehouden in de grote veilinghal van „Bloemenlust" in Aalsmeer. De Neder landse ploeg bestaat uit de dames Griet van Essen (Quick, Huizum), Thea Belmer (KDO, Amsterdam), Ria Rietveld (Hercu les, Bodegraven), Alie Effem (Bato, Haar lem) en Nel van Bekkum (De Halter, Alk maar). De wedstrijd begint 's avonds om half acht. De herenploeg van de Blinkert is de zaal handbalcompetitie uitstekend begonnen en versloeg in een boeiende en bijzonder aan trekkelijke wedstrijd de Amsterdamse Ni- loc-reserves. De Haarlemmers dit sei zoen met doelman Hartendorp, Deen 1, v. d. Geest, Koers, Deen 2, Ligtenberg, Tjal- ma, Driessen, Weiter en Honkoop had den een wat aarzelende start en hiervan maakte Niloc, dat snel en degelijk combi neerde, dankbaar gebruik door een 2-0 voorsprong te nemen Spoedig kwam de Blinkert los en Deen 2 (die een knappe wedstrijd speelde) en Driessen zetten de achterstand om in een 4-2 voorsprong, die door Koers tot 5-2 vergroot werd. Een snelle Niloc-aanval werd doeltref fend afgerond en een felle schuiver zorg de voor 5-4. In hoog tempo bleven beide ploegen spelen en de Blinkert (zonder één enkel zwakke plek) liet fraaie staaltjes zaalhandbal zien. Niloc kon de Haarlem mers tot de rust niet meer benaderen, al was de stand halverwege voor de Amster dammers beslist niet ontmoedigend. (9-7). Na de hervatting bleef het spel goed. De gasten speelden wat beter en vooral de cirkellopers werden menigmaal fraai aangespeeld Dat de wedstrijd toch span nend bleef, kwam voornamelijk door du bieuze beslissingen van de scheidsrechter, die aan Niloc een aantal zeer aanvechtba re strafworpen toekende. Hierdoor bleef het verschil in doelpunten klein. Goede treffers scoorden Honkoop en Deen 2. Ook v. d. Geest had succes met onhoudbare grondballen. Via 13-10 en 15-14 werd het uiteindeiljk 17-15 voor de Haarlemmers. Hoewel Concordia in de tweede klasse het tegen het Weesper WVGV niet tot een overwinning kon brengen, kunnen de Haar lemmers toch op een goede wedstrijd te rugzien. Oppelaar, ten Have, Heyers, Dompeling, van Rheenen, Verdam, Sie- mons, Blom, v. d. Lande en Selier kwa men zeker tot aanvaardbaar spel al was de afwerking bijzonder slecht. De begin periode was ontegenzeggelijk voor Con cordia, dat wel enkele kansen kreeg, doch driemaal achtereen de paal ramde. Eindelijk was het toch raak, Selier werd door Siemons goed aangespeeld en pas seerde de toortreffelijke Weesper-keeper. Een schuiver bracht de score in even wicht. De Haarlemmers waren technisch wat beter, maar WVGV verstond de kunst om doelpunten te maken. De Weespenaren liepen snel uit tot 7-3. Verdam (die te veel tegen de goed blokkende gastheren schoot) van Rheenen en Selier (mooi aan gespeeld door Dompeling) zorgden toch nog voor een hoopgevende 9-7 ruststand. De eerste tien minuten in de tweed» helft zijn beslissend geweest voor de uit slag. Toen liep WVGV snel uit tot 14-9, voornamelijk omdat de overigens goed keepende Oppelaar weinig kijk had op de verre, lage schoten. In de slotfase kwam Concordia weer wat terug, doch de ach terstand was te groot en WVGV trok met 17-13 aan het langste eind. Geen reden voor pessimisme bij de Haarlemmers, maar wat meer vuurkracht zou zeer wel kom zijn. De dames van Full Speed startten met een nederlaag. Met 3-1 bleef SEW de meer dere. De damesontmoetingen in de 1» klasse van de afdeling Haarlem leverden weinig krachtsverschil. ADO won met moeite van TYBB (3-2), terwijl IEV-De Blinkert 2 op 2-2 werd afgesloten. De be langrijke herenwedstrijd ZVM-Tapiditag werd met 12-8 door de Haarlemmers ge wonnen. De kampioensploeg van Duinwijck. Staande v.l.n.r. Jos Reiimers, George Mallart, Boudewijn Ridder, zittend v.l.n.r Imre Rietveld en Maria Ridder. Het team van Haarlem, dat het kampioenschap behaalde: v.l.n.r. de Engelsman Jim McKinley, Agnes Geene, Felice de Nooijer en hoek Alders. Toon Ebben heeft zondagmiddag tijdens het internationale indoor concours hippique te Brussel een prachtige en internationaal zeer hoog gewaardeerde prestatie geleverd door de overwinning voor zich op te eisen in het puissance springconcours. Ebben bleef met Kairouan als enige zonder straf- punten in de derde barrage, die ging over een oxer van 1,70 meter hoog en 2,10 me ter breed en over de muur, die een hoogte had van 2,10 meter. Tot deze barrage waren met Ebben doorgedrongen de Olympische kampioen, de Fransman Pierre Jonquiere d'Oriola, met Labrador, de Belgische kampioen Cha ron met Jerdy en de Duitse Olympische ruiter Alwin Schockemöhle met Zukunft. Van dit kwartet hield d'Oriola zijn paard voor deze barrage op stal, daar hij het niet in staat achtte deze machtige hinder nissen te springen. Charon maakte geen fout op de oxer, maar faalde op de muur. Zijn vier strafpunten zouden hem echter de tweede plaats brengen, want Schocke möhle miste zowel de oxer als de muur en kwam daarmee op 8 strafpunten. Op de vijfde plaats eindigde de oud-Olympi sche kampioen (1960), de Italiaan Raimon- do d'Inzeo, op „Bells of Clomwell". De combinatie Ebben op Prins Ayax en Pruikemaker op Attilla won de tweede prijs met 35 punten en een tijd van 73 sec. in een concours voor twee ruiters. De overwinning was voor de Braziliaan Nelson Pessoa op Cangaceiro en de Duit ser Alwin Schockemöhle op Dascha, die 36 punten behaalden in de tijd van 68.7 sec. Op de derde plaats eindigden de Duitsers Winkler op Sans Souci III en Schridde op Kamerad met eenzelfde puntenaantal als onze landgenoten (35), maar met een slechtere tijd: 76 sec. Achter de Duitser Herman Schridde, de Braziliaan Nelson Pessoa en de Italiaan se kapitein Oppes eindigde Ebben met Kai rouan zaterdag in Brussel al op de vierde plaats in een individuele wedstrijd. Ebben liet de grote sterren als de gebroeders d'Inzeo ver achter zich. Er namen 24 rui ters aan dit springconcours deel. Komend weekeinde is Jumping Amsterdam na de ze wedstrijden in Brussel de tweede re vanche van de Olympische Spelen. De 31-jarige Jaap Hoorneman uit Drum men heeft dit weekeinde de eerste lange- baan wedstrijden van het schaatsseizoen 1964-1965 gewonnen. Tijdens de ontmoeting die werd gehouden op de Deventer kunst ijsbaan, toonde hij vooral zijn superiori teit op de 3000 meter. Nadat hij deze af stand reeds vrijdag zegevierend in 5.00.7 had afgelegd, liet Hoorneman zaterdag d# chronometers over de zelfde afstand door het slechte weer was de 3000 meter in plaats van de 5 km gekomen stil staan op 4.58.1. Dit betekende een record verbetering van precies twee seconden. Het oude record staat sinds 21 december 1962 op naam van de Voorburger Chris Meeuwisse. In het begin van dit jaar reed Hoorneman al eens 4.58.0 maar deze tijd is evenals de 4.52.2 van Siebold d» Vries gereden tijdens de militaire kam pioenschappen nooit erkend. Door de verrassende nederlaag van ri vaal Drop Shot tegen het Heerlense HBC (6-2), waaraan het verblijf van Ferry Son- neville in Indonesië niet vreemd Is, heeft het Haarlemse Duynwijck een week vroeger dan werd verwacht de nationa le badmintontitel behaald. Duinwijck dat al zestien jaar in de hoogste klasse uit komt is er nooit eerder in geslaagd het kampioenschap te veroveren, al was men In de tijd van Els Robbé, Bob Loo en Leen Verhoef er vaak dicht bij De Haarlem mers die nog geen punt verspeelden ver sloegen zondag de Kortenaer met 6-2. De huldiging zal nog een week op zich laten wachten, want geen Duinwijcker had deze gang van zaken verwacht. DCO heeft dan eindelijk het bitter van de nederlaag moeten proeven in de HVB- competitie. Kinheim stuurde de leiders van de eerste klasse met een 4-2 neder laag huiswaarts. Halfweg kwam daardoor gelijk met DCO aan de kop van de rang lijst, terwijl DSOV en DSS, die tegen el kaar gelijk speelden, een puntje nader bij kwamen. Het wordt daarom zeer span nend in de HVB. In de eerste helft van de wedstrijd Kin- heim-DCO hielden de ploegen elkaar goed in evenwicht, want nadat Snijders de thuisclub de leiding had bezorgd, scoorde Burghout uit een penalty de gelijkmaker (1-1). Na de rust viel al spoedig de be slissing, want nadat Kinheim middels een penalty van Smit opnieuw de leiding had genomen, zakte DCO in elkaar en werd het door Seysener en Snijders 4-1. Daarna kon Burghout nog eenmaal scoren voor DCO (4-2). DIO gaf Halfweg dermate goed partij, dat eerst in het laatste kwartier Halfweg de overwinning van 5-0 kon forceren. De Nieuwe werkte de bal in eigen doel en enigszins gelukkig kwam H'weg daardoor aan de leiding. Tegen het einde ging het hard, want Snijders scoorde drie goals en Wim Franken ook nog één. DSS en DSOV gaven elkaar bitter weinig toe en omdat de verdedigingen te sterk bleken bleef het 0-0. THB blijft met pech kampen en verloor opnieuw niet helemaal verdiend van Ter rasvogels (2-1). Voor rust gaf De Klerk Terrasvogels de leiding en daarna ver grootte deze speler de voorsprong tot 0-2. Daarna kwam THB door Mul op 1-2 en toen stonden paal en lat de gelijkmaker in de weg. Bij EHS-DSK gaf de rust een 0-0 score te zien en toen DSK middels Tiggelaar en Koekkoek een 2-0 voorsprong nam, scheen een verrassende zege in zicht. Maar EHS herstelde zich en nadat Veltmeyer en v. d. Haas de stand weer in balans hadden gebracht, kon in de laatste minuut Van Dusschoten uit een penalty nog het win nende doelpunt voor EHS scoren (3-2). Spaarndam won ternauwernood van BSM Voor rust gaf Verdurmen Spaarndam de leiding, maar toen Verbeek twee minuten voor het einde gelijk maakte, scheen een gelijkspel in het verschiet. Juist voor het eindsignaal schoot Boender Sp'dam ech ter nog naar de 2-1 zege. DCO 11 17 Kinheim 10 11 Halfweg 11 17 Spaarndam 9 9 DSOV 11 15 BSM 11 9 EHS 11 14 DIO 6 DSS 10 12 DSK 11 5 Terrasvogels 12 12 THB 11 3 In de tweede klasse heeft WH zijn lei dende positie versterkt door een 5-2 zege over Vogelenzang, nadat de rust met 2-2 was ingegaan. WH scoorde door Van Bee- kum en Gras (elk tweemaal) en Domis- se. DIOS liet een punt aan SHS dankzij een 3-3 gelijkspel, nadat SHS met 2-0 en 3-2 de leding had gehad. Geel Wit nestelde zich wat steviger op de derde plaats door een 5-0 zege over Spaarnestad (rust 4-0) terwijl Vliegende Vogels in SVY zijn meer dere moest erkennen. De IJmuidenaren wonnen met 3-2 na een 1-1 ruststand. Alliance en TZB deelden de buit, want na een 1-0 score bij de rust door Van Velsen, maakte Castien na rust gelijk. Heemstede kon bij Nieuw Vennep met 2-1 de volle buit weghalen nadat de rust met 1-1 was ingegaan door Van Gils (0-1) en Visbeen. Van de Bosch hielp daarna Heemstede aan de zege. DSB is aan de beterende hand want de ruststand in de strijd met Spaar- nevogels (1-1) werd tevens eindstand. WH 12 21 VI. Vogels 12 12 DIOS 12 19 Vogelenzang 10 9 Geel Wit 11 16 Spaarnev. 12 7 Heemstede 12 16 Alliance 9 6 SVY 13 16 Nw. Vennep 11 4 TZB 12 13 Spaarnestad 11 4 SHS 12 12 DSB 11 3 Het zit-volleybaltoemooi voor militaire oorlogsslachtoffers, dat zaterdag in de Frederik Hendrik-kazerne te Blerick werd gehouden, is gewonnen door de Ken- nemer Invaliden Sportclub uit Beverwijk. De tweede en derde plaatsen werden inge nomen door de teams uit Haarlem (De Muggen) en Maastricht. Aan de aanvoer ders van de twaalf deelnemende ploegen reikte de burgemeester van Venlo een fraaie beker uit. Ook „Haarlem" heeft de vlag gehesen. Zoals verwacht, hebben de volgelingen van Wolters met groot machtsvertoon het kampioenschap in de eerste klasse be haald. Duinwijck 3 werd met 6-2 versla gen. Om de hoofdklasse te bereiken zullen de Haarlemmers promotiewedstrijden die nen te spelen, de vermoedelijke tegenstan der zal Ragazzi zijn. Dat „Nijmegen" als hekkesluiter in de hoofdklasse, de moed nog niet heeft opge geven heeft „Velsen" aan de lijve onder vonden. Met liefst 7-1 werden de Velsena- ren door hun tegenstanders geklopt. Vel sen heeft zich dus niet van de strijd om het behoud kunnen distancieren. De stand luidt nu: Duinwijck 7-14, Drop Shot en HBC 7-7, de Kortenaer 7-6, Velsen 7-5 en Nijmegen 7-3. De halve finales van de Nederlandse tumkampioenschappen in Den Haag heb ben de zekerheid gegeven, dat Willy Jaegers zijn kampioenstitel opnieuw ge makkelijk zal veroveren. Bij de dames wordt het heel wat spannender, omdat niet minder dan vier a vjjf turnsters een rol zullen spelen als in Rotterdam de finale wordt gehouden. Hierbij is ook de Bato-turnster Alie Effern nog niet kans loos, want in deze halve finale bezette zjj fraai de zesde plaats. De beide andere Haarlemse turnsters, Tini Boot en Maartje Koning bleken niet in staat zich voor de finale te kwalifi ceren, omdat zij naast goede prestaties, nog de routine misten om in dit gezelschap van topturnsters constant werk te kunnen leveren. Tini Boot kwam op de zestiende plaats met 31,60 p., Maartje Koning werd twintigste met 31,05 p. Tini Boot was wel heel dicht bij een finaleplaats, toen zij op de balk met een mislukking te kampen kreeg, waardoor zij moest afspringen en punten verloor. Maartje Koning faalde aan de brug en kreeg teveel puntenaftrek om nog te kun nen meetellen. Alie Effem had te kampen met de zenuwen, waardoor enkele van haar prestaties beneden de verwachting bleven. Toch heeft zij zeer goede dingen gepres teerd en vooral haar oefening aan de brug en haar paarde sprong waren van goede kwaliteit. Een bijzondere beloning voor haar werk was wel, dat zij na deze wedstrijd op grond van haar prestaties werd gekozen in de nationale ploeg, die zaterdagavond in Aalsmeer tegen Frank rijk zal uitkomen. Griet van Essen won met zeer klein ver schil van Thea Belmer en Jannie Vier- stra, onze nationale jeugdkampioene, plaatste zich, voor het eerst bij de keur- turnsters van de partij, direct al als derde. Vierde werd de Amersfoortse Willy Gie- len, die vooral met haar subliem uitge voerde vrije oefening en haar oefening aan de brug bijzonder opviel. Ria Rietveld vierde haar come-back succesvol. Om na zo lange afwezigheid zich direct weer bij de top te plaatsen, is een prestatie die aller respect afdwingt. Bjj de turners was veel minder span ning. Willy Jaegers turnde wat matter dan wjj van hem gewend zjjn, maar de grote voorsprong die hjj al in de kwart finale had behaald, zal daar niet vreemd aan zjjn. Zjjn rekoefening was echter weer ouderwets gedurfd, hoewel zjjn afsprong, een halve schroef uit reuzenslinger, niet helemaal gelukte. De Twentenaar Gerrit ten Bos nestelde zich op de tweede plaats en zijn correcte afwerking der moeilijke oefenstof viel ook nu weer op. Vooral aan het rek was hij prima op dreef. Op de voet wordt hij ge volgd door de beide Amsterdammers Kees Pruys en Ger Praamstra, die met zeer goed en constant turnen hun bij de kwartfinale opgelopen achterstond zelfsl belangrijk wisten in te lopen. De Volendammer Theo Bos toonde zich de turner met een correcte afwerking en vaak goede beheersing van de oefenstof, maar hij heeft nu en dan een tekort aan uithoudingsvermogen, waardoor aan de gaafheid van de oefening als geheel tekort wordt gedaan. Er waren ook een paar jongere turners, die als nieuwelingen in de finale zullen meedoen. Zij bleken echter nog zekerheid in hun werk en vooral routine te missen, waardoor hun turnen dikwijls een wat nerveuze indruk maakte. Als resultaat van deze halve finales komen de volgende turnsters en turners, met de daarachter vermelde totalen, in de finales uit: Heren: Uitslagen kwart- en halve finale tezamen: 1. Willy Jaegers (Wilhelmina, Bocholtz) 111,85 p.; 2. Gerrit ten Bosch (Hercules- Hebe, Enschedé) 107,45; 3. Kees Pruys (DOS, Amsterdam) 105,90 p.; 4. Gerrie Praamstra (DOS, Amsterdam) 105,35 p.; 5. Theo Bos (Mauritius), Volendam) 104,35 p.; 6. G. v. d. Berg (Sparta, Driebergen) 101,85 p.; 7. Jaap v. d. Berge (Blijdorp, Rotter dam) 101,50 p.; 8. Jan Snellenberg (Attila, Utrecht) 100,80 p.; 9. Gerard Sallé (Keizer Otto, Naarden) 100,25 p.; 10. D. Benschop (Attile, Utrecht) 99,35 p.; 11. W. Deuters (Mauritius, Volendam) 99,40 p. Dames: uitslagen halve finales: 1. Griet van Essen (Quick, Huizum) 36,45 p.; 2. Thea Belmer (KDO, Amster dam) 36,40 p.; 3. Jannie Vierstra (Quick, Huizum) 36,35 p.; 4. Willy Gielen (Attila, Amersfoort) 35,90 p.; 5. Ria Rietveld (Her cules, Bodegraven) 35,80 p.; 6. Alie Effern (Bato, Haarlem) 35.50 p.; 7. Nel van Bek kum (De Halter, Alkmaar) 34,70 p.; 8. Pini de Jong (Hercules, Bodegraven) 32,65 p.; Greetje Holter (DOS, Amsterdam) 32,55 p.; 10. Maike Drenth (Quick, Huizum) 32,55 p.; 11. Gepke de Jong (Kralingen, Rotterdam) 32,25 p.; 12. en 13. Martie Kiezenbrink (VZOD, Deventer) en Marrie van der Schoor (Hercules, Hebe, Enschedé) beiden 32,20 p. De Nederlanders Tom Okker en Jan Hajer zegevierden in de eerste ronde van het heren-enkelspel in een internationaal tennistoernooi in Sydney. Tom Okker won met 6-3, 6-2 van de Australiër Eastburn en Jan Hajer zegevierde met 6-1, 6-4 over de Australiër Haslan. In het herendubbel hadden de Nederlanders een walkover. Grietje van Essen van Quick Huizum op de evenwichtsbalk. Zij zou na de halve finale op de eerste plaats staan in het kampioenschap turnen voor dames.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11