„Loonbeleid kan weieens zaak van regering worden Martin Bormann zou leven in Paraguay Hoop voor blanke gijzelaars in Kongo nog niet vervlogen BONT Brits disconto van vijf tot zeven pet verhoogd HET WEER Sovjet-Unie komt op voor Stanleystad de handel 1 december Philips geeft richtlijn voor Loods met copra en bloembollen in Haarlemmermeer uitgebrand T j n j, Liever nog uitstel gelijke beloning mannen en vrouwen Overleg in Nairobi is vandaag begonnen Ter versterking pond sterling Advertenties met „adviesprijs" Yan Wingerden legt functie neer De honderdduizend op nr. 11296 «W'MORRIS (eforeyou$uy! S WEE WAT WAAR 1965 50e JAARGANG NUMMER IS MAAND* 13 NOVEMBER 1964 VOORZITTER PROT. WERKGEVERS VOOR NAAR ..nèt even anders! NAPPA- EN SUÊDE JASJES Het blijft zacht Okker-Hajer door Emerson-Stolle gewipt ONS JAARBOEKJE nu dagelijks verkrijgbaar NVV-secretaris Het woord is aan In de krant van heden: Hoofdprijzen staatsloterij Hoge prijzen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING G^kentofÏj'mlT ZrZZ.'^m. In Kenia wordt onderhandeld over de vrijlating van de blanke gijzelaars in Stanleystad. Derde van links premier Kenyatta van Kenia. Geheel rechts de Amerikaanse ambassadeur William Attwood. (Telefoto) Het loonbeleid voor het volgend jaar staat deze week wel in het bijzonder in de belangstelling door een serie ver gaderingen die of rechtstreeks verband houden met dat beleid of nauw hierbij zijn betrokken. De belangrijkste bijeen komst is uiteraard woensdag als het be raad in de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, 's Avonds komt dan de Vak- raad voor de Metaal bijeen om de be sprekingen voort te zetten over de nieuwe Metaal C.A.O. Zoals men zich zal herinneren is van de kant van de werknemers zeven percent gevraagd. FRANKFORT (Reuter) De eerste openbare aanklager in Frankfort, dr. Fritz Bauer, heeft een beloning van 100.000 mark uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot het vinden van Martin Bor mann, Hitiers plaatsvervanger. Dr. Bau er zegt over voldoende bewijzen te beschik ken om te kunnen aantonen, dat Bormann zich schuilhoudt in Zuid-Amerika. Bormann is door het geallieerde mili taire tribunaal in Neurenberg bij verstek ter dood verdoordeeld als oorlogsmisdadi ger. In 1954 werd door een rechtbank in Berchtesgaden verklaard dat Bormann overleden was. Dr. Bauer zegt er bijna zeker van te zijn, dat Bormann in Parguay is, waar ook dr. J. Mengele, arts van het vroege re concentratiekamp Auschwitz, zich zou ophouden. Paraguay heeft echter elke medewerking geweigerd aan het opsporen van ex-nazi's die zich misschien in het land bevinden, aldus heeft dr. Bauer nog meegedeeld. Advertentie De Britse centrale bank heeft met Ingang van vandaag het bankdisconto van vijf tot zeven percent verhoogd. Een woordvoerder van de bank verklaarde vanmorgen, dat tot de maatregel was overgegaan om de internationale positie van het pond sterling te versterken. Er zullen zo zei hij vermoedelijk geen an dere maatregelen volgen. De Britse mi nister van Financiën James Callaghan zal vanmiddag in het Lagerhuis een ver klaring afleggen óver de verhoging, die de grootste is sinds juli 1961 toen de Conservatieven gedwongen waren tot een versoberingscampagne. Op de Londense valutamarkt heeft het pond scherp gereageerd op de verhoging. De koers steeg met 5/s dollar-cent tot 2.787/8 dollar. Vrijdag was het pond tot 2.7825 dollar gedaald, de laagste koers In acht jaar tijd en het punt dat de centrale bank steun-aankopen moest gaan doen. Aangenomen wordt dat de bank alleen Advertentie 8ARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar morgen enkele verspreid voor komende opklaringen. Over wegend matige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. voor 30 60 miljoen dollar pond sterling heeft opgekocht. De daling van de koers was een teken dat buitenlanders hun sterlingreserves afstootten, omdat zij bang voor devaluatie waren. Een woordvoerder van de Britse Kamer van Koophandel heeft over de verhoging gezegd dat daardoor ongetwijfeld de kos ten van het levensonderhoud zullen stij gen. Hij zei dit ten zeerste te betreuren, maar de onvermijdelijkheid van de maat regel in te zien. Het pond sterling had het de laatste dagen zwaar te verduren. Vrijdag opende het pond op de Londense wisselmarkt op 2.7854 dollar, een niveau waarop de Britse centrale bank verplicht werd het met 10 miljoen pond uit de goudreserves te ondersteunen. Aan het Beursplein in Amsterdam LEOPOLDSTAD (Reuter, AP en AFP). De kwestie van de blanke gijzelaars in Stanleystad heeft Kongo opnieuw in het brandpunt van de aandacht geplaatst. In betrekkelijk korte tijd hebben zicb de volgende ontwikkelingen voorgedaan: 0 De Sovjet-Unie heeft geëist dat „alle buitenlandse inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Kongo onmiddellijk moet worden beëindigd". 0 België en de Verenigde Staten hebben bij de Verenigde Naties aangedrongen op „dringende verzoeken aan alle leden om onmiddellijke vrijlating" van de bijna duizend buitenlandse burgers, die door de Kongolese opstandelingen in Stanleystad in gijzeling worden gehouden. 0 De blanke gijzelaars zijn zaterdag uit Stanleystad weggevoerd. Het is niet bekend waarheen. 0 In Nairobi, de hoofdstad van Kenya, worden vandaag pogingen gedaan om door overleg vrijlating van de gijzelaars te bewerkstelligen. Kanza, de mi nister van Buitenlandse Zaken van het Stanleystad-bewind is gisteren één dag te laat in Nairobi aangekomen. 0 Volgens geruchten zijn de Belgische parachutisten, die op het Britse eiland Ascension werden gestationeerd, al in Stanleystad neergelaten. 0 De terechtstelling van de Amerikaan dr. Carlson is opnieuw uitgesteld Opstandelingenleider Gbenye heeft een staakt het vuren als absolute voorwaarde gesteld voor onderhandelingen over de evacuatie van de buitenlandse gijzelaars. De New York Times schrijft vandaag nog dat de droppings van Belgische para chutisten op Stanleystad „waarschijnlijk" is. reageerden de internationale waarden van morgen op het bericht van de Britse discontoverhoging met lagere koersen. Koninklijke Olie daalde van 162.50 tot 161.20, Unilever van 147.20 tot 146.50 en Philips van 158.70 tot 158.30. Het geringe aanbod kwam hoofdzakelijk van Londense zijde. Het publiek hield het hoofd koel en bood geen stukken aan. De omzet was minimaal. In het algemeen vond men in beurskringen de verhoging wat te drastisch. Men had gerekend op een verhoging tot 6 percent. Philips heeft nu in een brief aan zijn Nederlandse handelaren in televisie, radio en andere elektrotechnische ar tikelen de pas aangegeven waarin deze zidlen moeten lopen na 1 december, als het verbod op de uniform gehandhaafde verkoopprijzen van kracht wordt. Als de detaillisten zich niet aan de Philips- riclitlijnen houden, kunnen hun kor tingen door de fabriek worden verlaagd en kan zelfs hun erkenning als Philips- handelaar worden ingetrokken. Voorwaarden zijn o.m. dat de presentatie van Philips-toestellen in etalage en winkel aan de Philips-normen moet voldoen, dat er vakkundige demonstratie mee moet worden gegeven, en dat er geen „soort gelijke" artikelen onder eigen handels naam uitgebracht mogen worden. De fabriek kan niet meer verbieden dat een handelaar een lagere prijs rekent voor een toestel dan zij heeft aangegeven. Hij mag dus onder de „adviesprijs" gaan, waarmee Philips van 1 december af gaat adverteren. Maar hij mag niet suggereren dat hij korting geeft aan zijn klanten, in vergelijking tot die „adviesprijs", Het komt dus hier op neer dat Philips welbewust het hoofd biedt aan de be doeling van de bewindslieden van Econo mische Zaken dat de consument óók in de gelegenheid moet zijn wat minder kost baar gepresenteerde en met minder service omgeven produkten tegen een lagere prijs te kopen. Wil een handelaar het niet eventueel via de rechter aan de stok krijgen met de fabriek, dan zal hij geen op lage kosten draaiende televisie-tot-en-met- strijkijzers-markt kunnen beginnen met „pak rnee"-kratten op stapels in zijn zaak. Voor de tweede maal tijdens hun tennis- toernee door Australië stuitten Okker en Hajer in het dubbelspel op de Austra lische kampioenscombinatie Emerson/ Stolle. Het treffen vond plaats in de kwartfinales van de kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales in Sydney. Okker en Hajer verloren met 36, 79, 36. Tom Okker bereikte met de Australische mejuffrouw Sherriff de tweede ronde van het gemengd dubbelspel. Zij wonnen met 86 61 van Figg/Eastburn (Australië). Volgens het blad heeft het Kongolese leger bijna alle chartervliegtuigen van de Kongolese luchtvaartmaatschappij gevor derd en is het thans bekend, dat alle vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht, vier grote transportvliegtuigen in begrepen zijn overgebracht naar een basis in Kamina, vanwaar de droppings- vluchten zullen worden ondernomen. De terechtstelling van de 36-jarige Ame rikaanse zendeling dr. Carlson, die door de Kongolese opstandelingen ter dood is ver oordeeld, is voor de tweede maal opge schort. Dit blijkt uit zondagavond door ra- dio-Stanleystad uitgezonden berichten. Het is de tweede maal, dat de aangekondigde terechtstelling van dr. Carlson is opge schort. (Zie verder pagina 7) Advertentie Tenslotte komt donderdag het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (CSWV) in Scheveningen bijeen voor de jaar lijkse ledenvergadering. Op de vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland die vandaag en morgen in Oosterbeek bijeen komen heeft de voor zitter de heer H. H. Wemmers de vraag aan de orde gesteld of het bedrijfsleven maar niet alle verantwoordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid naar de overheid moet verleggen. Wel is dat verleggen gezien de ervaringen van de afgelopen tijd het laatste waartoe wij moeten komen, omdat naar de heer Wemmers zei, wij zoveel mogelijk zelf moeten bepalen wat er in 1965 met de lonen kan gebeuren. De heer Wemmers zei over de onder handelingen in de Stichting van de Arbeid, dat overeenstemming nog niet is uitge sloten. De vakbeweging heeft vorige week haar wensen voor 1965 zo gewijzigd, dat een basis voor verder overleg aanwezig wordt geacht. Deze wijziging betreft vooral de afgrenzing naar boven die naar het oordeel van de werkgevers noodzakelijk is om in 1965 een verantwoord loonbeleid te voeren. Niettemin bevatten de gewijzigde voor stellen van de vakbeweging nog enkele on verteerbare punten: de zogenoemde onder nemingsgewijze differentiatie en een op trekking van het minimum-inkomen tot 110 per week. (Zie verder pagina 7). De heer C. W. van Wingerden, algemeen secretaris van het N.V.V., zal om gezond heidsredenen zijn werkzaamheden voor deze vakcentrale moeten staken. Al in 1959 moest hij om gezondheids redenen het alles vragende voorzitterschap overdragen aan D. Roemers, maar hij bleef als algemeen secretaris lid van het dagelijks bestuur van het N.V.V. De heer Van Wingerden, die o.a. plaatsvervangend voorzitter van de Sociale Economisch^ Raad is geweest, heeft voor de Partij van de Arbeid zitting in de Eerste Kamer. Hij is 58 jaar. Bij de heden gehouden trekking van de staatsloterij is de hoofdprijs van hon derdduizend gulden gevallen op lot num mer 1 1 2 9 6. De zes series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Schiedam, Den Haag Amersfoort, Tilburg en Hoogezand. Elbert Hubbart: De theologie wil veel meer de vragen stellers bevredigen dan de waarheid verkondigen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Feuilleton 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Zij vielen niet in de prijzen maar desondanks trokken zij veel aandacht tijdens de in de Amsterdamse RAI gehouden internationale honden tentoonstelling „Winner 1964". Uit twaalfhonderd honden werd de dwergpoedel Wychover Sindy" als beste hond aangewezen. Dit duo had als combinatie de grootste (een St. Bernhard) en de kleinste (een Chihuahua) zeker een prijsje ver diend, dunkt ons. Een grote loods van de bloembollen kwekerij en drogerij van de N.V. Entho ven aan de Hillegommerdijk in Haarlem mermeer is zondagavond totaal uitge brand. In de droogloods van het bedrijf lagen bloembollen, aardappelen en een grote partij copra, die afkomstig was van het Indonesische vrachtschip „Tjokroa minoto". Vroege berichten suggereerden een schade van vierhonderdduizend gul den. Noch de direktie, noch de betrokken inspecteur van politie kon dit vanmor gen echter bevestigen. Ook over de oor zaak van de brand tast men eveneens nog Het trieste overblijfsel van de opslag en droogloods van de N.V. Enthoven aan de Hillegommerdijk in Haarlem mermeer, waar gisteravond brand uitbrak. De schade is aanzienlijk. in het duister. Vanmorgen waren tech nici van het T.N.O. bezig met het inspec- teren van de drooginstallaties. De brand werd zondagavond om tien voor zes ontdekt. De copra die in de loods te drogen lag verspreidde een ge weldige hitte. Het vuur laaide meters hoog op. Met alle macht bestreden de brandweren van Hoofddorp, Nieuw-Ven- nep en Lisserbroek de vlammen. Het woonhuis, dat tegen de loods ie aangebouwd kon worden behouden. Twee zoons van de heer Enthoven wa ren vanmorgen nog met het opruimen en het onderzoek bezig. De copra was afkom stig van het Indonesische schip, dat on langs in de haven van Amsterdam uit brandde. „Er rust kennelijk geen zegen op," ver klaarde Dick Enthoven. Hij kon niet ver tellen of de in de loods opgeslagen kopr* nog gebroeid heeft. Een trieste bijkomstig heid was wel, dat de heer Enthoven sr., die zondag juist uit het ziekenhuis werd ontslagen, direct het nieuws van de brand te verwerken kreeg. Enkele jaren geleden in 1959 brand de een ander deel van het bedrijf uit. Inmiddels werd op deze plaats een nieuw® schuur gebouwd, die nu slechts matige schade opliep. Het sein „brand meester" kon vannacht om half een gegeven worden. Tot laat in de morgen is de brandweer met het na blussen bezig geweest. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. 100.000.—: 11296 5.000,—: 9211 2.000,—: 16771 1.500.—: 3668 15585 19848 20145 1.000.—: 1208 3670 8244 9161 12059 400,—: 2839 3383 6312 8944 9880 10961 15013 19704 19847 20614 200,—: 2436 3166 3395 4968 5386 6047 6158 6169 6221 6261 6574 7128 8827 9749 10581 11166 13727 16044 16499 16980 16991 17433 18171 21454 Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Yyp j|^ Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1