Vier doden en vijf gewonden bij frontale autobotsing AGENDA 3 i I i olie stookt kan beter stoken PAM KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO VALDA en Ook een Nederlander omgekomen bij vliegramp in Zweden Kardinaal Alfrink naar Bombay Negert doden in het verkeer Koningin Juliana sprak met leden Olympische ploeg Hervormde predikant in Elburg weer op de kansel Van schrik overleden Nieuwe AMX-voertuigen worden eerst onderzocht W einig verandering 2 HST MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Kerkelijk nieuws voelbaar meer warmte merkbaarmeer service PAM voor zorgeloos warm wonen vv, de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht ^verfrist^j^^^AoF Godfried Bomans door Limburg gehuldigd WEERRAPPORTEN 1 Zs zw zw zw Een van de slachtoffers van de vlieg ramp welke vrijdagavond bij Aengelholm in Zuid-Zweden plaatshad, is de Nederlan der mr. D. J. Bakker, die sinds 1957 in Zweden werkte. De heer Bakker, die in 1921 op Java ge boren werd, was adviseur bij de Organisa tie voor Economische Europese Samenwer king en bij het Europese Produktiviteits- bureau (EPA). Zijn vrouw en zijn vier kinderen wonen in Australië. Zoals bericht is kwamen bij het vliegongeluk 31 mensen om het leven. Kardinaal Alfrink is vandaag uit Rome naar Bombay vertrokken, waar het eu charistische wereldcongres wordt gehou den. De kardinaal zal ook de Nederlandse missionarissen bezoeken in Pakistan en India. Op de heenreis bezoekt de kardi naal in Karachi Nederlandse Francisca nen. Het eucharistisch congres in Bombay begint op 28 november en duurt tot 6 december. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg 15 tussen Rotterdam en Den Bosch zijn zondag vier personen om het leven gekomen en vijf vrij ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het restaurant „Leuven" bij de gemeente Herwijnen. In de ene auto zaten drie jongemannen. Zij kwamen alle drie om het leven. Van de inzittenden van de andere wagen, een familie uit Arkel, was een vrouw op slag dood. De rijksweg is ter plaatse vrij smal, maar van een onoverzichtelijke situatie, een kruising of enig ander obstakel is geen sprake. De verkeerspolitie heeft kunnen vaststellen dat de auto uit Wijchen met grote snelheid op de linker rijbaan moet hebben gereden. De slachtoffers zijn de 22-jarige A. J. M. van den Heuvel uit Wijchen, de 24- jarige A. C. H. Hendriks en de 25-jarige H. A. Hussom, beiden uit Nijmegen. Van de familie uit Arkel kwam de 30-jarige mevrouw S. M. Versluis om het leven. In Amsterdam werd zaterdagmiddag de 65-jarige mevrouw A. T. Brinkhuizen- De Jong ernstig gewond, toen zij plotse- c Concertgebouw, dinsdag 20.15 uur: Con cert door Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk. M.m.v. N.Ph.O., Kees Bornewasser (orgel), Nelly Groeneveld (sopraan) en David Hollestelle (bas). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Eddie slaat alles", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 uur en dinsdag 20 uur: „Some like it hot", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 uur: „Gisteren vandaag en morgen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Inspecteur „Monocle" van de geheime dienst", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 uur: „Ciske de rat", 14 j. Dinsdagavond geen filmvoor stelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 uur: „Boven de achttien", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Avontuur in Tanger", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur: „Duivelse driften", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o.a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbrueh, Breitner, Mondriaan, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. Tot 1 december. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Tot 1 december. Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur en zondag van 10-18 en 20-21 uur. Maandag, dinsdag en woens dag van 21-22 uur: Grammofoonplaten- concert: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13). Eerste etage: Tot 6 december Expositie van schilderijen en aquarellen van J. J. Doeser. Bootzaal: „100 Ambach ten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103). Tot 4 januari: Expositie van werken van leden „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 14-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaame 16) Perma nente tentoonstelling van tekertingen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Tot 14 december: „Le poète total". Expositie van tekeningen, foto's, ontwerpen en één maquette van Le Corbusier. Dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 uur. Openluchttheater Bloemendaal (Wilhel- minapark): Tot 6 december: Kunstmarkt. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 14-17 uur. Bloemendaaisestraatweg 133 (Santpoort): Tot 28 novemberTentoonstelling van schilderijen van Claude Estang. Dagelijks (behalve zondag en dinsdagmiddag) van 10-13 uur en van 14-18 uur. DIVERSEN Raadhuis Bennebroek: vandaag 20 uur: Gemeenteraadsvergadering. Minerva (Heemstede): dinsdag 20.15 u.: Wereldreizigersserie. Simon de Waard over „In het land van de Puszta's". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 20 november). Advertentie MAANDAG 23 NOVEMBER City, 20 uur: „Irma la Douce". Stadsschouwburg, 20 uur: Toneeluit voering „De Jantjes", door PALVU-KZOS. Patronaatsgebouw, 19.30 uur: Ontspan ningsavond voor invaliden en gehandi capten. Herv. Jeugdhuis, 20 uur: Toneelavond Herv. Toneelgroep: „Zeg het niet tegen Mathilde". DINSDAG 24 NOVEMBER City, 20 uur: „Irma la Douce" (één voorstelling). Stadsschouwburg, 20 uur: Toneeluit voering ..De Jantjes", door PALVU-KZOS. Zomerlust, Santpoort, 20 uur: Jan van Dommelen speelt: „De koppelaarster". Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30—12 en 1416.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77: 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort-Zuid (in samenwerking met r.k. bibliotheek (Velsen), Wijkcentrum De Duinpan, Wil lem de Zwijgerlaan te Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. MAANDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hoe slaag ik in de liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Strip- Girls van Soho". W.B. Theater, 20 uur: „Tien van het Vreemdelingenlegioen". Promenade, 20.00 uur: Fusievergadering „Raiffeisenbank". DINSDAG 24 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hoe slaag ik in de liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Strip- Girls van Soho". Kennemer Theater, 20 uur: Maatschap pij tot Nut v. h. Algemeen, lezing door Jan Strijbos. Her. Vereniginsgebouw, 20 uur: Avond voor Friese vereniging „Us Memmeael". ling tussen twee geparkeerde auto's de Hagedoornweg in Amsterdam-Noord op liep en aangereden werd door een auto bus. In een ziekenhuis is zij later over leden. In Njjkerk kwam zaterdagmiddag de 78-jarige heer A. van den Akker om het leven toen hij per fiets de weg bij zijn woning wilde oversteken. Hij werd door een auto overreden. De 22-jarige G. de Ruiter uit Beets is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen hij op de Edam- merweg nabij Warder met zijn motorfiets slipte, met het hoofd tegen een betonnen paaltje sloeg en vervolgens bewusteloos in de sloot langs de weg viel, waardoor hij verdronk. Zondagmorgen zagen voor bijgangers de motorfiets in de berm lig gen en vonden toen het stoffelijk over schot in de sloot. In Uitgeest kwamen zaterdagavond twee bromfietsers met elkaar in botsing op het fietspad langs de provinciale weg. De ene bromfietser, de 36-jarige heer M. H. Sjouw uit Wormer overleed later in het ziekenhuis te Zaandam. De andere brom fietser werd vrij ernstig gewond in het zelfde ziekenhuis opgenomen. Bij Ootmarsum is zondagavond de 23- jarige bromfietser H. B. J. Koehorst uit Lattrop uit de bocht van de weg ge vlogen en tegen een paal gebotst. Hij was op slag dood. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Vinkeveen J. v. Sliedregt te Baarn. Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk C. Harinck te Utrecht, die bedankte voor Capelle aan de IJssel. Godfried Bomans is zaterdag be noemd tot drager van de „Hoge Orde van de Gulden Humor", een onder scheiding die hem na de Limburgse schilder Charles Eyck en de eveneens uit Limburg afkomstige cabaretier Toon Hermans ten deel viel. De onderscheiding werd de heer Bomans uitgereikt door Jean Janssen, Opper- flaaris van Geleen, die met zijn Raad van Elf en alle Dansmariekes er een dol feest van maakte. Advertentie VRAAG INLICHTINGEN BIJ: OLIEMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. DOKWEG 14 - IJMUIDEN - TEL. 02550 - 4602 95. De nacht was al gevallen, toen het goede schip Kokanje vlak voor de opening in de rotsen was aangekomen. Bram wierp het anker uit. ,En nu maar wachten," zei hij opge wekt. Ze maakten het zich gezellig met soep, gehakte biefstuk en warme broodjes en Bram las voor uit „Robinson Crusoe" wat ze allemaal prachtig vonden. Ongemerkt was het laat geworden. Bram wilde net voorstellen om te gaan slapen en de vol gende morgen vroeg verder te varen om dat er tóch niets gebeurde, toen een hevig geraas hem het spreken onmogelijk maak te. Tutu en Karo verbleekten van schrik. En zelfs Bram werd een beetje wit om de neus. Zij renden naar dek en daar zagen zij, wat er gebeurd was. Onverwacht, zó maar, was het water van de zee geste gen totdat het de opening in de rotsen helemaal vulde met schuimend, brullend en kolkend water. „Lieve help," zei Brammetje geschrok ken. „Dat moet Heer Truffel hebben ge wetenen hij heeft het ons niet ver teld. Als we door hadden gevaren, zouden we door het stijgende water tegen de rots zijn gedrukten dan waren we met man en muis vergaan. „Jammer en zonde", zei Karo. Hij be doelde, dat het jammer voor de man en zonde van de muis zou zijn geweest. Daar was hij nu eenmaal de scheepskat voor. .EN NU WORDT HET EEN SCHIP 016 8RUé> VAN VISSER WAS 60ED - NU, MET DAT SCHIP KOMEN W6 6 AU IA/ KtAAR 1 PAS OP JE VIN6ERS, 1636-6 Na de de Limburgse schilder Charles Eyk en de uit Limburg afkomstige Toon Hermans, is nu Godfried Bomans be noemd tot drager van „de hoge orde van de gulden humor". Deze onderscheiding wordt voortaan jaarlijks door de geza menlijke Limburgse carnavalsverenigin gen toegekend aan iemand die zich bijzon der verdientelijk heeft gemaakt op het ge bied van de humor. De orde werd de heer Bomans zater dagavond in het Astatheater te Beek in Limburg aangeboden op een bont carna valesk feest dat door vele autoriteiten en Limburgse carnavalshoogheden werd bij gewoond. Godfried Bomans werd de feestzaal bim nengeleid door de schutterij van Berg en Ter Blijt, die zich voor deze gelegenheid gestoken had in de zelfde kleurrijke uni- formen als op De Nachtwacht van Rem brandt te zien zijn. In zijn dankwoord zei Bomans onder meer dat de Limbur gers behoren tot de weinigen die de lol van humor weten te onderscheiden. Koningin Juliana heeft zich zaterdag in Eindhoven in hotel „Cocagne" ongeveer een uur op ongedwongen wijze onderhou den met 34 leden van de Nederlandse Olympische ploeg, die in Tokio in de finales één van de eerste zes plaatsen veroverden. De ontmoeting van de lands vrouwe met de deelnemers en deelneem sters aan de Olympische spelen had min of meer een besloten karakter en er was van tevoren geen enkele publiciteit aan ge geven, zulks op uitdrukkelijke wens van Hare Majesteit zelf. De ontmoeting geschiedde op uitnodi ging van de „Club van 144", waarvan de leden prominente figuren zijn, die veel presteren voor de sportbeoefening. Ook Prins Bernhard is lid van deze club. De koningin arriveerde tegen vijf uur per auto voor hotel Cocagne, waar zij be groet werd door burgemeester ir. H. B Witte en het bestuur van de Club van 144. De zwemster Ada Kok bood de koningin een boeket orchideeën aan. De eersten die aan de koningin werden voorgesteld waren Anton Geesink en de wielrenners Gerben Karstens en Evert Dolman, win naars van de gouden medaille. Anton Geesink bood namens de gehele Neder landse ploeg een gouden herinneringsme daille van de Olympische Spelen aan. Hoewel het in de bedoeling van de ker- keraad van de Ned. Hervormde Kerk te Elburg lag, ds. P. G. A. van der Wiel gisteren niet in de morgendienst te laten voorgaan, heeft de commissie van op zicht van het moderamen der Ned. Herv. Kerk er anders over beslist. Aan ds. van der Wiel werd te kennen gegeven dat hij toch de ochtenddienst diende te leiden De kerk was flink bezet. Onder het ge hoor van de predikant bevond zich een groot aantal journalisten en politiemannen in burger. Ds. Van der Wiel, die uiter lijk onbewogen de kansel betrad, hield zijn preek naar aanleiding van Marcus 9 25 „En Jezus, ziende dat de schare geza menlijk toeliep, bestrafte den onreinen geest, zeggende tot hem: „Ik beveel u, ga uit van hem en kom niet meer in hem". In zijn preek zinspeelde ds. Van der Wiel met geen enkel woord op over de gebeurtenissen van vorige week. De bijna voltallige kerkeraad (twee leden waren ziek) woonde de dienst bij. Na de kerkdienst werd de auto van ds. Van der Wiel bestormd door fotojournalisten. De kerkeraad, die de vorige zondag zijn predikant voor het front van diens gemeen te schuld aan overspel had laten belijden, is inmiddels hiervoor door het provinciaal kerkbestuur ter verantwoording geroepen. Het moderamen van de provinciale kerkvergadering in Gelderland heeft de kerkeraad erop gewezen, dat de raad zijn klacht tegen de predikant had moeten doorzenden aan de provinciale commissie voor het opzicht. Deze week zal de scriba van de kerkeraad door de commissie wor den gehoord. De eigenaar van het gebouwen complex aan de Kleiweg in Rotterdam, dat zater dagnacht afbrandde, de 53-jarige heer C. van der Gaag, is in een ziekenhuis overle den. De heer Van der Gaag, die enkele huizen verder woonde was, toen hij van de brand hoorde, in pyama naar buiten ge sneld. Hij kreeg van schrik een hartaan val. Riool van 150 miljoen. Van de ruim 800 km riolering in Den Haag is 302 km zo zeer verouderd, dat er gevaar bestaat voor inzakken. Vernieuwing zal een uit gave vergen van 150 miljoen. De ge meente wil 150 km in de komende 20 jaar vervangen. Kosten 500 per meter, zonder de bedragen die nodig zijn voor het herstel van het wegdek. Benen verbrand. In een pension in Utrecht is een 79-jarige vrouw 's avonds om streeks acht uur onwel geworden en vlak voor een brandende gashaard op de grond gevallen. De volgende morgen om halfelf werd zij pas gevonden. Zij was bewusteloos en had zeer ernstige brand wonden aan beide benen. In zorgwek kende toestand is zij in een ziekenhuis opgenomen. „Westerdam" gaat weer varen. Het pas sagiers-vrachtschip „Westerdam" van de Holland-Amerika Lijn, dat uit de vaart was genomen, zal 24 november een reis gaan maken van Rotterdam naar Philadelphia en via New York en Antwerpen retour, daar wegens een dreigende havenstaking aan de oostkust van de V.S. het ladingaanbod zeer groot is. Maaswater gezakt. De eerste hoogwater periode van de Maas gedurende dit win terseizoen is achter de rug. Zaterdag is de stuw in de Maas te Roermond weer in gebruik genomen evenals de stuwen te Belfeld en Sambeek. Ook het pont- veer tussen Wessem en Maasbracht is weer in de vaart gebracht, alsook het pontveer te Kessel. De hoogste water stand die de afgelopen week werd be reikt op de Maas was 5.35 m. boven N.A.P. Sinds enige maanden gaat er, met uit zondering van de lichte tanks, geen enkel AMX-voertuig meer naar de legeronderde len. Zowel de gepantserde personeelsvoer- tuigen als de gemechaniseerde houwitsers worden, als zij van de Franse fabriek in ons land aankomen, ondergebracht in op slagplaatsen en niet meer doorgezonden naar de onderdelen van de landmacht waarvoor ze bestemd zijn. De legerleiding hoopt dat in maart da verstrekking aan de landmachtonderdelen kan worden voortgezet De maatregel is genomen om goed overzicht te kunnen krijgen van de mankementen die zich aan de motoren en de koppelingen van de voer tuigen voordoen en anderzijds om een pe riode te hebben waarin de Franse en Ne derlandse technici kunnen zoeken naar een oplossing voor de moeilijkheden. Boven dien moeten de technische dienstonderde len de gelegenheid hebben om de repara ties van de reeds bij de landmacht dienst doende voertuigen te verwerken. Hoeveel nog niet aan de troep afgeleverde voertui gen er op dit moment in de opslagplaatsen staan is niet bekendgemaakt. «lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllf De aanvoer van zachte lucht hield het gehele weekeinde aan. De eerstkomende dagen zal hierin geen wijziging komen. In de zuidwestelijke luchtstroming tussen een langgerekt hogedrukgebied dat zich uit strekt van Rusland via Frankrijk naar het zuidelijk deel van de oceaan en een lage drukgebied op het noordelijk deel van de oceaan komt een frontale zone voor, die vandaag over Engeland naar het oosten trok. Het front veroorzaakt aanvankelijk ook in ons land plaatselijk wat regen, maar morgen zijn in verband met een zwakke rug van hoge luchtdruk enkele verspreid voorkomende opklaringen moge lijk. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 00 01 ni j 7/5 h winc rich 01 q ai Den Helder geheel bew. wzw 11 0.2 Ypenburg motregen 11 0,2 Vlissingen geheel bew. zzw 10 1 Eelde geheel bew. wzw 10 0,3 De Bilt geheel bew. zw 11 1 Twente geheel bew. w 11 0,4 Eindhoven geheel bew. wzw 10 0,2 Z.-Limburg geheel bew. wzw 8 0,1 Helsinki sneeuw zzw -8 5 Stockholm motregen w 1 14 Oslo mist windst. 5 0,8 Kopenhagen regen w 6 0,2 Aberdeen geheel bew. windst. 14 1 Londen geheel bew. zzw 12 0 Amsterdam motregen zw 12 0,1 Brussel geheel bew. 9 0 Luxemburg zwaar bew. windst. 7 0 Parijs geheel bew. w 9 0 Bordeaux geheel bew. windst. 7 0 Grenoble geheel bew. windst. 9 0 Nice zwaar bew. zw 14 0 Berlijn motregen wzw 7 1 Frankfort zwaar bew. zzw 11 0 München half bew. wzw 8 0 Zürich mist windst. 10 0 Genève geheel bew. windst. 8 0 Locarno onbewolkt windst. 21 0 Wenen zwaar bew. 10 2 Innsbruck geheel bew. wnw 10 0 Belgrado licht bew. windst. 9 1 Athene licht bew. nnw 0 Rome onbewolkt windst. 18 0 Barcelona half bew. nnw 15 0 Madrid onbewolkt windst. 17 0 Mallorca zwaar bew. windst. 20 0 Lissabon zwaar bew. nw 17 0 Dinsdag 24 november Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur. Maan op 21.44 uur, onder 13.18 uur. Maanstanden 26 nov. 8.10 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 november Hoog water 5.59 uur en 18.19 uur. Laag water 1.36 uur en 13.57 uur. Dinsdag 24 november Hoog water 6.49 uur en 19.13 uur. Laag water 2.27 uur en 14.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2