Sint Nicolaas bezocht zaterdag alle stadsdelen van Velsen Loenaersloot Nieuwe trawler voor België Relletjes op scheepswerf in Oostenrijk GASFORNUIZEN Winkelruit vernield Noorse tanker zat vast op zuiderpier V erkeer songevallen in Velsen Feestavond voor 335 Hoogoven jubilarissen Havenberichten Leger des Heils- korps ging rond Jongen uit Santpoort nam brommers weg 260.- 360.- 299.- HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 Verkiezingen in Italië Sint Nicolaas zette zaterdagmiddag om halfdrie voet aan wal op IJmuidens grondgebied. Met een van Wijsmuller's sleepboten, de Hector geëscorteerd door door drie kleine vaartuigen arri veerde de Sint aan het IJmuidens Sluis- piein Op de loopplank van het gepavoi- seerd vaartuig werd de hoge gast uit Spanje verwolkomd door wethouder J. van Leeuwen, namens het gemeentebe stuur van Velsen, en de heer J. Van der Kroft, voorzitter van de Velser Jeugd Centrale. Wethouder Van Leeuwen heette de Sint hartelijk welkom. Hij kon de Goedheilig man vertellen, dat de Velsense jeugd be ter opgepast heeft dan de voorgaande ja ren, gezien het verminderd aantal gesneu velde ruiten en baldadigheden. De verte genwoordiger van het Velsense gemeen tebestuur hoopte het volgend jaar de Sint in het dan gereedgekomen Stadhuis in het hart van de gemeente te kunnen ontvan gen. In zijn beantwoordingsrede hoopte/Sint Nicolaas dat de jeugd beter op gaat let ten in het verkeer. Hij verwacht dat het volgend jaar het aantal verkeersslachtof- Advertentie fertjes in Nederland en dus ook in Velsen gedaald zal zijn in verhouding met dit jaar. De Sint kon zich nog goed herinne ren, dat hij tijdens zijn laatste bezoek aan Velsen het college van burgemeester en wethouders de eerste klok van het klok- kespel en het nieuwe Stadhuis heeft aan geboden. Al was deze klok van marsepein en chocolade. Wellicht zou hij in plaats van geleid door radar, volgend jaar op het geluid van het klokkespel in de toren van het dan gereedgekomen nieuwe Raadhuis de IJmuidense haven kunnen binnenvaren. De rijtoer van de Sint, die zijn schim mel op stal had laten staan en die ge bruik maakte van een open auto, werd een groot succes. Door de grote kinderzee kon de auto van de Goedheiligman, die zichtbaar ingenomen was met de enthou siaste bezoekers in IJmuiden, slechts stapvoets rijden. De drie begeleidende Zwarte Pieten liepen naast en achter de auto en stopten royaal lekkers in de han den van de kinderen. De Pieten hadden vah Sint Nicolaas speciale instructies ge kregen voor het strooien: er werd zoveel mogelijk "op grasgazons gestrooid, terwil- le van de veiligheid. In Oud-IJmuiden ging de drumband „Voorwaarts" de stoet vooraf; in de Kompasstraat werd de muzikale begelei ding overgenomen door het jeugdcorps van de „IJmuider Harmonie" en het tam boer- en pijperscorps van de christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" was in IJmuiden-Oost aan het woord. Na de tocht door IJmuiden kon de Sint een beetje op adem komen tijdens de rij toer door het rustiger Driehuis en genie ten van het uitgebreide Sinterklaasliedjes repertoire van de IJmuider Harmonie, die het muzikale element van de intocht van de Sint in Driehuis uitstekend voor haar rekening nam. Ook in Driehuis stonden op de trottoirs de kleine en grotere mensen in lange rijen om de stoet aan zich voorbij te laten trek ken en om de tractatie van de Zwarte Pieten in ontvangst te nemen Per trein kwam Sint Nicolaas op het station Santpoort-Zuid aan. Gezeten in een auto en geëscorteerd door zijn Pieten kon de Sint ook in Santpoort constateren hoe welkom hij was. Voorafgegaan door het muziekkorps „Soli Deo Gloria" maakte de Goedheiligman precies volgens het route- en tijdschema de intocht door Santpoort-Zuid. De muzikale wisseling vond plaats bij de Valckenhoeflaan. Het fanfarekorps „Wilhelmina" verzorgde de muzikale omlijsting van de intocht van de Sint in het noordelijke deel van Sant poort. Ook hier lieten de kinderen en de Zwarte Pieten zich niet onbetuigd. De Sint, die vergezeld was van drie knechten, kwam Velsen-Noord binnen van het pontveer af, waar zich een flinke rij van versierde auto's van neringdoenden uit „Noord" had opgesteld. Het gezelschap uit Spanje was gezeten in een fraaie, met twee paarden bespannen zwarte open ca lèche, zodat het voor ieder goed zichtbaar was. De ontvangst op het plateau aan het Stratingsplantsoen was massaal en hier verwelkomde de heer W. P. J. Mudde, namens de contactcommissie Velsen- Noord van de Velser Gemeenschap, de goedheilig man. Hij kon daarbijgewagen van de vele vorderingen in dit gemeente- deel in het laatste jaar, waar veel tot stand is gekomen, dank zij gemeentelijke bemoeingen, die nu ook weer zullen lei den tot een nieuw verenigingsgebouw in De Gilden. Sint Nicolaas had nog enkele wensen, die wel in het vooruitzicht zijn gesteld, maar nog niet tot realisering waren ge komen. Het was moeilijk voor hem Vel sen-Noord te bereiken, omdat hij dacht, via het „geplande" grote viaduct bij de spooroverweg in de Wijkerstraatweg te kunnen aankomen, maar nu moest hij nog gebruik maken van het verlegde pont- veer. Voorts had hij gezocht naar de door de gemeente beloofde bosaanplant nabij de Velser tunnel, maar hij hoopte, dat dit volgend jaar eindelijk voor de ouders met kinderen en voor de bejaarden een welko me oplossing zou worden voor de passie ve recreatie van de „noordelingen". Op sommige plaatsen is ook de nieuwe straatverlichting nog niet in toepassing gebracht. De Sint maakte daarna de bijna een uur durende rondtocht door alle delen van „Noord", gevolgd door de honderden kinderen, die langs de gehele route rijke lijk konden grabbelen naar de lekkernijen die de zwarte Pieten strooiden. Bij het gemeentelijk wijkcentrum, nam de Sint afscheid van Velsen-Noord. ETNA met thermometer en afdekplaat DORDRECHT met glasnuit NESTOR MARTIN met ther mostaat Pelgrim, Junker en Ruh, Küppersbuseh. Alle fornuizen zijn ook geschikt voor aardgas. Wij regelen de betaling op prettige wijze. Voor vakkundige voorlichting en plaatsing Lange Nieuwstr. 433 IJmuiden Centrum GalerQ Telefoon 4654 In de nacht van zaterdag op zondag is een grote winkelruit van een kruide- niersbedrijf aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden vernield. Van de dader ont breekt tot dusver elk spoor. Advertentie Zondag omstreeks het middaguur is tij dens een dichte mist de ongeveer 9.000 brt. metende Noorse tanker Nora vastgelopen op het zich nog onder water bevindende verlengstuk van de IJmuidense zuidpier. De Nora kwam omstreeks half 3 zondag middag op eigen kracht los en is zondag avond doorgevaren naar Amsterdam. De Nora, die van Manchester op weg was naar Amsterdam, was slechts ten de le geladen met creosoot. Het zicht was nog geen vijftig meter en er was nog geen loods aan boord gestapt, toen de Noor dichter dan de bedoeling van de gezag voerder was het zuidpiergedeelte onder water waarvan hij op de hoogte was was genaderd. Toen men zich op de brug ongerust begon te maken, was het al te laat. Het was een groot geluk, dat de Nora niet maximaal geladen was en nagenoeg geen vaart had. Sleepboothulp is er niet aan te pas gekomen: de Noor kwam op eigen houtje weer los, om onmiddellijk daarop op veiliger afstand voor anker te gaan. Schade van enige betekenis werd niet geconstateerd en nadat de rijkshaven meester daartoe toestemming had verleend is de Nora te halfacht zondagavond, via de IJmuider Noordersluis, verder gevaren naar de haven van bestemming. Op de Kennemerlaan in IJmuiden is zon dagnacht een personenauto in de bocht bij de Julianabrug geslipt daarna tegen een kettingafsluiting gereden en vervolgens ge kanteld. De bestuurder, een 20-jarige bankwerker uit Beverwijk, kreeg geen let sel. Van de afsluiting werden vijf ijzeren palen vernield. De politie heeft de auto in beslag genomen. Doordat zij geen voorrang verleende ii zaterdagmiddag een 17-jarige bromfietser op het kruispunt KruidbergerwegRoos- en Beeklaan in Santpoort tegen een perso nenauto gereden. Het meisje is met een hersenschudding naar het Antoniuszieken- huis gebracht- Op de Beecksanghlaan in Velsen-Noord is zaterdagmorgen een motorfiets door een zware trekker met oplegger klem gereden. De bestuurder van de trekker wilde een voetganger laten passeren maar versper de daarbij de doorgang van de motorrij der, een 42-jarige lasser uit Velsen-Noord, De 39-jarige vrouw van de lasser werd van de duo geslingerd. Zij kreeg een bloed uitstorting en een schaafwond aan een voet. Morgenavond wordt in Krasnapolsky te Amsterdam een feestelijke bijeenkomst gehouden van de directie van Hoogoven» IJmuiden en de jubilarissen in 1964 bij ge noemd bedrijf. Bij de jubilarissen zijn er 35 die er veertig jaar op hebben zitten, da overige driehonderd hebben 25 dienstjaren achter de rug. Directie en jubilarissen zullen gezamelijk aan een feestmaaltijd zitten; de jubilarissen zullen vergezeld zijn van hun vrouwen. Na de feestmaal tijd biedt het programma: opera, ballet en kleinkunst. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Jan Zizki, van Bilbao; Noorderkroon, Abo; Cormoran, Kadelykke; Texelstroom, Hull; Ruth, Manty» luoto; Deo Gratias, Londen; Laus, Gefle: Reno vatie, Yxpila; Geestdiep, Maassluis; Waver- stroom, Goole; Nomadisch, Mantyluoto; Jetty, Grimsby; Luctor, Londen; Alme, Swansea; Buka, Londen; Rex, Londen; Grazia, Karlstad; Hinde, Londen; Labotas, Gdynia; Netherland» Coast, Newcastle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Yewforest, naar Londen, IJmuiden; Loudima, Dakar; Bram, Dagenham; Ebba Victor, Hamburg; Dietert, Hamina, IJmuiden; Berkelstroom, Antwerpen; Jean E., Londen; Iris Clausen, Great Yarmouth; Wolanda, Londen, Zaandam; Selenga, Riga; Delphina, Wabana, IJmuiden; Spaarnestroom, Huil; Vilsund, Malmoe, Zaandam; Nerlandia, Gothenburg: Staff a, Stockholm; Vechtstroom, Goole; Grodziec, Stettin; Heriot, Leith; Kukl, Hamina; Botno, Bergen; Osiris, Bremen; Taras, Rotterdam; Roseneath, Newcastle; Delfzijl, Narvik; Helen, Narvik; Brettenham, Bremen; Eos, Gibraltar; Amyntas, Cyprus; Jupiter, Richmond; Frans van Seumeren, Newcastle; IJsel, Londen, IJmuiden; Descubridor, Palermo, IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Deborah, van Londen; Bertha Entz, Narvik; Zwerver, Londen; Hada 2, Par; Pioneer, Par; Saint Thomas, L» Havre; Stork, Felixstowe; Frejo, Swansea; Hontestroom, Grangemouth; Jonet, Rochester, Zaandam; Stella Maris, Dublin; Clangula, Liverpool; Rhone, Norrkoeping; Zaanstroom, Portsmouth; Quo Vadis, Hauki- pudas; Neerlandia, Workington, IJmuiden; Phideas, Rotterdam; IJsselborg, Jacobstad; Medon, Gent; Newfate, Archangel; Anita Thya- sen, Port Etienne; Nora, Manchester; Trito, Dublin; Hollandia, Swansea. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Clan Mac- lae, naar Londen: Vliestroom, Shoreham; Netta, Londen; Willemijn, Fowey; Loppersum. Houston; Birgitte Cord, Bremen; Hermes, Fort de France; Delft, Bremen; Wilmara, Puerto Ordraz; Marathon, Hamburg. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Panor- mitis, van Stettin; Aldebaran (Fin.), Kotka; Borneo, Barcelona: Tottesund, Kristinestad, Velsen; Laertes, Antwerpen; Otto, Rauma; Draco, Aarhus; Leo, Halden; Bzura (GDY 256), Noordzee, IJmuiden. Maandag vertrok uit IJmuiden: Confid, naar Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schio van of naar Amsterdam is gegaan). Na een afwezigheid van twaalf jaar heeft het stafmuziekkorps van het Leger des Heils zaterdag weer eens een muzika le rondgang gemaakt door Beverwijk. Bij het stadhuis in Scheybeek speelde het korps onder andere het Wilhelmus waar na de muzikanten in de raadszaal werden begroet door burgemeester J.G.S.Bruins- ma. Deze sprak zijn waardering uit over het werk dat door het Leger des Heils in alle groeperingen wordt verricht. Namens het stafmuziekkorps dankte luitenant-kolonel H. Lahuis voor de hartelijke ontvangst door het gemeentebestuur. Zaterdagavond heeft het stafmuziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van de heer W. F. Palstra een concert gegeven in de grote kerk van Beverwijk waaraan medewer king werd verleend door Beverwijks Her vormd vrouwenkoor. De nieuwe trawler „Atlas", die zater dag door H. Zwarts Machinefabriek en Technische Handel in IJmuiden werd overgedragen aan de Belgische Rederij Cattoor en Demeester te Zeebrugge. Zaterdagmiddag is in IJmuiden de I nieuwe trawler Atlas overgedragen aan de Belgische Rederjj Cattoor en Demeester. De overdracht geschiedde tjjdens een fees telijke proefvaart op het Noordzeekanaal, ter hoogte van het Hoogovenspensionschip Arosa Sun, door de heer H. Zwart, direc teur van de Machinefabriek en Technische Handel H. Zwart te IJmuiden aan de heer Robert Cattoor uit Zeebrugge, waar eerder genoemde visserij rederij is gevestigd. De Atlas gaat van Zeebrugge uit ter verre visserj); het is de bedoeling, dat de traw ler in de nabijheid van IJsland gaat ope reren. Aan boord van de Atlas waren enkele tientallen genodigden. Onder de aanwezi gen was de weduwe van de kortgeleden overleden partner van de Rederij Cattoor en Demeester, mevrouw Demeester. Ook de schipper, onder wie de Atlas naar de visgronden zal vertrekken, de 32-jarige Raymond Bernaert, was aanwezig. De Atlas is 35.30 meter lang over alles; de lengte tussen de loodlijnen is 30 m; de breedte is 7.30 m; de holte 3.90 m. De 500 pk Bolnes-dieselmotor moet het vaartuig een snelheid van 11 knopen geven. Het visruim biedt plaats voor 1400 kis ten. Er is een traaninstallatie (voor kabel- jauwlevertraan) aan boord met een ketel capaciteit van 230 liter. Het schip is voorzien van zendappara tuur, radar en echosounder, geleverd door Radio Holland en SAID. De stuurmachine is hydraulisch, van het type „Hydrostar"; de winch is van het type „Neptune". De koeling van het visruim geschiedt door spiralen. De elektrische installatie is van B. en K. van Duivenbode te Katwijk aan Zee, het timmerwerk van K. en H. Harvoort, het schilderwerk van D. Haasnoot en Zoon te IJmuiden. Aan boord van de Atlas is accommodatie voor tien man. H. Zwart leverde reeds vele kotters aan Belgische rederijen; de Atlas is de eerste trawler. De Velsense politie heeft zondag een 16- jarige jongen uit Santpoort aangehouden die ervan verdacht wordt een bromfiets uit de stalling van station Santpoort Zuid te hebben weggenomen. De politie kwam de gestolen bromfiets op het spoor nadat bij haar klachten waren binnengekomen over jongens die nogal luidruchtig met een bromfiets door Santpoort reden. Ach ter een woning aan de Kluiskenslaan werd de bromfiets aangetroffen. De jon gen bekende het voertuig op 20 november uit de stationsstalling te hebben ontvreemd Na verhoor is hij heengezonden. ROME (Reuetr) Zondag zijn in Italië verkiezingen gehouden voor gemeente- en provinciale raden. Ook vandaag wordt nog gestemd. De uitslagen worden dinsdag morgen verwacht. Politieke waarnemers zien de verkiezingen als een graadmeter voor het vertrouwen van het volk in de vierpartijencoalitie van premier Aldo Moro. Ongeveer 33 miljoen kiezers beslissen ovder de nieuwe samenstelling van de provinciale raden in 74 van de 92 provin cies en van de gemeenteraden in 7000 steden. Kolendamp. Drie dagen na haar man is in Venlo de 60-jarige mevrouw A. Tim mermansTholden overleden. Het echt paar werd woensdag bedwelmd door ko lendamp, doordat de pijp tussen kachel en schoorsteen was doorgeroest. Foto boven: In Velsen-Noord. Foto onder: Op het IJmuider Sluisplein. (Van onze correspondent) WENEN Zaterdag zou een nieuw pas sagiersschip van de Oostenrijkse Donau- Stoomvaartmaatschappij op de werf van Fussach aan het Bodenmeer dichtbij de provinciale hoofdstad Bregenz van stapel lopen. Deze maatschappij staat onder toe zicht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat; de socialistische minister Probst had voor dit schip de naam „Karl Renner" uitgekozen. Renner was een so cialistische politicus van grote betekenis voor Oostenrijk, die twee maal staatspre sident is geweest. De Inwoners van Vorarlberg waren het hiermee helemaal niet eens. Toen de auto riteiten met het feestcomité, de eregasten en journalisten naar de werf wilden gaan, werden zij met bedorven eieren en toma ten bekogeld. Bovendien was de nacht te voren. de naam „Karl Renner" op de boeg van het schip overgeschilderd met de naam „Vorarlberg". Een groot aantal demonstranten tus sen de 4000 en 5000 had de werf be zet en zorgde ervoor dat gasten het ter rein niet konden bereiken. De rijkswacht, die de orde trachtte te handhaven, was machteloos en liep de nodige klappen op. Ook minister Probst, die tijdig was ge waarschuwd, kon niet op de werf komen, ofschoon hij een andere weg had genomen. Hij moest met de gasten onverrichter za ke terugkeren. Intussen is het schip, dat alleen op het Bodenmeer dienst zal doen, in alle stilte te water gelaten zonder enige plechtigheid en dus ook zonder naam. Deze kleine re volutie zal wel een nasleep hebben, want minister Probst heeft met de nodige scherpte verklaard dat de provinciale auto riteiten van Vorarlberg tot nu toe geen enkele verontschuldiging hebben aangebo den. Om dit optreden van deze kalme en vlijtige bevolking te kunnen begrijpen, moet men zich voor ogen houden dat deze meest westelijk gelegen provincie zich dikwijls door de centrale regering in We nen benadeeld voelt. In tegenstelling met de overige Oostenrijkers, voelen de bewo ners zich er niet zo sterk met Oostenrijk of Wenen verbonden, maar veel meer met Zwitserland. Zij zijn ongetwijfeld eigengereidheid en hebben een soort minderwaardigheidscom plex. Daarom protesteerden zij ertegen dat de naam „Renner" hun eenvoudig door het ministerie in Wenen werd opgedrongen zonder de nodige ruggespraak. Bovendien zijn de meeste bewoners an ti-socialistisch. zodat zij er niets voor voe len dat een schip op „hun" meer de naam van een socialist zou dragen. De manier echter, waarop de demonstranten zijn op getreden wordt in Oostenrijk sterk ver oordeeld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5