Actie heeft tot doel zoveel mogelijk gijzelaars te redden Minister wil wel praten met Kamercommissie over andere mogelijkheid HET WEER Ir J. Kips overleden Zuiderpier gesloten Amerikaans bij start in passagiersvliegtuig Rome verongelukt Van 72 inzittenden kwamen er 45 in de vlammen om Verzekeringmij „De Unie" neemt „Emma" in Haarlem over Controle op betaling wellicht met foto's van nummerborden Autorijders op 9 pet na tegen weggeld Beambten in de Metaal willen ook 7 percent AVRO gaat een meer offensief beleid voeren Bejaarde man door gasverstikking overleden Voor modieuze dames- en teenerkleding I Koning terug Geen geweld HEFFING VAN WEGGELD ONZEKER? modehuis tó'MORRIS êeforetjou êuif! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Nat en veel wind - oud-voorzitter KNVB - Het woord is aan In de krant van heden: Desintegratie van het Westen pagina Jan Fabricius overleden pagina 11 Ook in Amerika rente duurder pagina 15 Afremmen Automobielbedr. Velserbeek n.v. Hoofdprijzen staatsloterij h 50e JAARGANG NUMMER 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Belgische para's bezetten Stanleystad WASHINGTON (AP, AFP en Reuter). Vanochtend in alle vroegte is een bataljon Belgische parachutisten ongeveer zeshonderd man door Amerikaan se vliegtuigen boven Stanleystad afgeworpen. Zij hebben opdracht de ongeveer duizend blanke gijzelaars uit handen van de rebellen te redden. De para's hebben de stad vrijwel onmiddellijk bezet. Tezelfdertijd rukten troepen van de regering van Tsjombe de stad binnen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken meldde later op de ochtend dat gijzelaars het vliegveld binnen stroomden en zo snel mogelijk met vliegtuigen worden geëvacueerd. De ge wonden worden naar Leopoldstad gebracht. Zeker vijftig gijzelaars zouden door de rebellen zijn vermoord. Onder de geredden zou zich de Ameri kaanse consul in de bevrijde stad bevin den, Michael Hoyt. De Amerikaanse zen deling-arts dr. Paul Carlson, die door de rebellen ter dood werd veroordeeld, schijnt niet meer in leven te zijn. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben hun staatsbezoek aan Iran afgebroken en zijn naar Brussel te ruggekeerd. Het nieuws van de landing van de „rode baretten" is vrijwel gelijktijdig in Washington en Brussel bekendgemaakt. De regering van premier Tsjombe heeft er haar toestemming voor gegeven. De Verenigde Naties zijn van de operatie vantevoren op de hoogte gesteld. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft vanochtend in een officiële verklaring gezegd dat zijn regering zich volkomen bewust was van de ernst van de stap. „De aktie die werd ingezet is geen militaire operatie. Zij heeft geen ander doel dan te pogen het leven te redden van duizend buitenlanders mannen, vrouwen en kinderen uit meer dan tien landen, die in strijd met alle internationale verdragen en in strijd met de rechten van de mens al wekenlang als gijzelaars worden vastgehouden door rebellen." Spaak verklaarde verder dat de militai ren opdracht hebben alleen geweld te ge bruiken als zij worden aangevallen of ge hinderd in het uitvoeren van hun opdracht, of wanneer blanken of gekleurden moeten worden verdedigd wier levens door de re bellen worden bedreigd. Spaak wees er voorts op dat nog een laatste poging is gedaan met de afgevaar digden van de rebellen in Nairobi tot een vergelijk te komen. Toen dat mislukte, omdat de rebellen-regering onmogelijke politieke voorwaarden stelde, besloot men tot actie over te gaan. Vlak voor de landing van de Belgische parachutisten waren door radio-Leopold- stad berichten uitgezonden waarin werd meegedeeld dat steeds meer rebellen in Stanleystad de wapens neerlegden na de oproep die premier Tsjombe zondag tot hen had gericht. Dat bericht kon niet wor den bevestigd. Het schijnt dat de Belgische parachutis- De tot het EN-NEN-concern behorende N ederlandsche V erzekeringmaatschappij „De Unie" n.v., in Amsterdam, en de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Emma" in Haarlem, hebben tot nauwe samenwerking besloten. De directeur van de Nederlandsche Ver zekeringmaatschappij „De Unie" is nu tevens benoemd tot directeur van de ver zekeringsmaatschappij „Emma". De heer J. W. Th. Fibbe Jr., directeur van N.V. Verzekeringsmaatschappij „Emma", zal met ingang van 1 januari 1965 tevens worden benoemd tot adjunct directeur van de Nederlandsche Verzeke ring Maatschappij „De Unie" n.v. De heer H. J. M. E. Dohmen, directeur van de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Emma", zal met ingang van 1 januari 1965 als zodanig aftreden en tot hoofd buitendienst van de beide maatschappijen worden benoemd. De ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën hebben zich be reid verklaard met de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die voor het gebruik van rijkswegen andere mo gelijkheden dan de heffing van weggeld heeft geopperd, daarover van gedachten te wisselen en eventueel bepaalde denk beelden in overweging te nemen. Dit verklaren de beide ministers in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de bijzondere commissie over het wetsontwerp Rijkswegenfonds. De mi nisters onthullen daarin ook hoe zij zich de controle denken op de betaling van het weggeld. Deze controle zal niet geschieden door aanhouden op de autowegen, noch aan de hand van op de ruit geplakte vignetten, maar gelijktijdig met de con trole op de betaling van de motorrijtuigen belasting. Daarbij zal men de nummerborden van de op de wegen rijdende auto's al dan niet fotografisch opnemen, waarna met behulp van een centraal register kan wor den nagegaan of het weggeld al dan niet is voldaan. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de Memorie van Antwoord zetten de ministers nog eens de redenen uiteen waarom zij het hoewel zij in beginsel gekant zijn tegen afzonderlijke fondsen voor de continuïteit van de wegenbouw noodzakelijk achten zo'n apart fonds in het leven te roepen. Wegens het nationale belang van een goed rijkswegennet is de regering van oor deel, dat een groot deel van de financie ring daarvan uit de algemene rijksmidde len zal moeten geschieden. Zij meent ech ter dat de voorgenomen versnelling van de wegenaanleg een zó belangrijke factor voor de weggebruikers zelf zal gaan uit maken, dat het gerechtvaardigd is, hen een zekere bijdrage te laten betalen in de kosten van die voorgenomen versnelling. Het zijn immers de weggebruikers die in de eerste plaats de nadelen ondervinden van een ongunstige wegsituatie, die tot vertragingen leidt en de verkeersveiligheid in ongunstige zin beïnvloedt", zeggen de ministers. „Het zijn dus ook de wegge bruikers die profijt zullen hebben van de uit te voeren werken." Onelegant De A.N.W.B. heeft reeds commentaar gegeven op de manier waarop controle zal worden uitgeoefend op de betaling van het weggeld. Hoewel de A.N.W.B. tegen het weggeld is heeft de voorgestelde controlemaatregel thans het voordeel dat geen politieperso neel aan zijn wezenlijke taak wordt ont trokken en dat geen verkeersonveiligheid bevorderende controlemaatregelen op rijks wegen zullen plaatsvinden. Niettemin is de A.N.W.B. van mening dat de controle methode zoals die is voorgesteld, even on elegant is als de eventuele instelling van het weggeld zelf. Niet minder dan 91 percent van de Nederlandse automobilisten heeft zich uitgesproken tegen het door de rege ring aangekondigde weggeld. Slechts zes percent is voorstander deze ma nier van tolheffing. Dit blijkt uit een enquête die door het N.I.P.O. is ge houden onder een representatieve groep van ruim vijfhonderd mannen en vrouwen. Bij de automobilisten was er nie mand die niet van de weggeld plannen had gehoord of gelezen. Van de niet-automobilisten was 57 percent tegen het heffen van weggeld. De voorstanders onder de niet-auto mobilisten (10 percent) meenden dat er door het weggeld betere wegen zouden komen. Een deel van hen achtte het billijk dat de autorijders de wegen betalen. Van de tegenstanders antwoordde 35 percent, dat de autobelasting toch al zo hoog is. „Ouderwets", „Uit de middeleeuwen" en „De klok wordt teruggezet" waren andere opmerkin gen van de tegenstanders van weg geld. fen reeds zondagochtend in Kongo zijn aangekomen. Zij zouden toen zijn onder gebracht in de voormalige Belgische kam pementen in Kamina. Premier Tsjombe is van plan woensdag naar Stanleystad te gaan. Na een ziekte van enkele weken is dins dagmorgen in het ziekenhuis Bronovo in Den Haag ir. J. Kips overleden. De heer Kips, die 85 jaar is geworden, was van 1919 tot 1930 voorzitter van de (K)NVB waarvan hij sedert 1906 al bestuurslid was. Van 1903 tot 1906 was hij voorzitter van het Haagse HBS. Veel is in de elf jaar dat ir. Kips de hoogste functie in de voetbalbond bekleed de tot stand gebracht. Het belangrijkste besluit, waarvan de overledene de geeste lijke vader was, is wel de instelling van de algemene bondsvergadering, waardoor de sterk groeiende NVB aanzienlijk beter bestuurbaar werd. Zijn verdiensten voor de voetbalsport zijn alom erkend. Hij was erelid van o.a. de KNVB, de Belgische voetbalbond en de voormalige Haagse voetbalbond. In 1926 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Voorts was de overledene officier in de Belgische Leopold-orde en officier van de Académie Franchise. De werknemersorganisaties in de Me taal hebben voor de beambten een loons verhoging voorgesteld van 7 percent Hiervan zou 5 percent kunnen worden gebruikt voor regelingen die van de C.A.O. afwijken als ondernemingsge wijze differentiatie. Dit is vorige week ook voorgesteld voor de handarbeiders De verdere voorstellen zijn: Een gegarandeerd minimuminkomen voor beambten van 23 jaar en ouder van 477 per maand. Een aanpassing van de jeugdsalarissen aan dat minimuminkomen. Gelijke beloning vrouwen. voor mannen en Opheffing van de zogenoemde meentegroepenindeling. ge- Voorts hebben de werknemersorganisa ties het verlangen kenbaar gemaakt de verplichte toeslag van gemiddeld tien per cent op de persoonlijke minimumsalarissen tot tenminste vijftien percent te verhogen. De werknemersorganisaties hopen de be sprekingen met de werkgevers over de wijzigingsvoorstellen binnenkort te kunnen beginnen. De Rotterdamse beiaardier Leen 't Hart zweefde maandagmiddag al spelende tussen wal en schip. Het reizende carillon, waarvan hij de be speler is, werd naar de Verenigde Staten verscheept. Het zal in Kerst programma's van de Amerikaanse televisie worden bespeeld. Op advies van de Velser politie is Rijkswa terstaat ertoe overgegaan de Zuiderpier in IJmuiden voor het publiek te sluiten, ook op zaterdagen en zondagen. Dit om onge lukken te voorkomen. Op het pas gevorm de „strand" ontstaan door opgespoten zand uit de havenmond, is het namelijk levensgevaarlijk, omdat de zandmassa nog te zacht is. Rijkswaterstaat meende, dat kon worden volstaan met waarschu wingsborden, maar diverse borden zijn daarna door baldadige jongelui in zee ge worpen. Vooralsnog is niet te zeggen, wan neer 't verbod om de zuiderpier te betre den, ook op zaterdag en op zondag, zal worden opgeheven. Pas wanneer het nieu we strand volkomen veilig is, zou Rijks waterstaat het weer willen proberen. Frederik de Grote: Geen enkel gevoel is zo onafscheide lijk met ons wezen verbonden als het gevoel der vrijheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Tijdens een bijeenkomst van al het AVRO-personeel hebben de directie en het bestuur gistermiddag enkele besluiten meegedeeld die zaterdag door de algeme ne bestuursvergadering zijn genomen. Be kend werd gemaakt dat een werkgroep met ruime bevoegdheden is ingesteld die tot taak zal hebben de positie van de AVRO als algemene omroep te verstevi gen. Met name door maatregelen op het terrein van de public relations. Tijdens de bestuursvergadering werd tevens besloten een vernieuwing van de AVRO-structuur in studie te nemen. Dat deze maatregelen genomen zouden zijn in verband met groot ledenverlies wordt van AVRO-zijde tegengesproken. Het zijn de ontwikkelingen van de laatste tijd (REM e.d.) die de AVRO tot een meer offensief beleid nopen. De overige omroepen heb ben het gemakkelijker, aldus de AVRO. Zij hebben een (waardevolle ruggesteun van hun welgezinde groeperingen in pers en parlement. De AVRO zal dus met man en macht gaan werken om haar betekenis als algemene omroep onder de aandacht van de massa te gaan brengen. De AVRO heeft reeds een adviserend public rela tions-bureau in de arm genomen. Resul taat was onlangs onder andere een adver tentie met een afbeelding van het AVRO- gebouw. In Amsterdam is de 78-jarige heer M. Homan levenloos op de vloer in de keuken van zijn woning in de Schoolstraat aange troffen. Buren die een sterke gaslucht ro ken, waarschuwde de politie. Toen deze kwam bleek de heer Homan door gasver stikking om het leven te zijn gekomen. De ravage op het Romeinse vliegveld Fiumicino was verbijsterend onmid dellijk na de ramp met de Ameri kaanse Boeing 707. Brandweerlieden en vele anderen snelden naar de plaats waar het vliegtuig lag te bran den in een poging passagiers en leden van de bemanning te redden. 44 inzit tenden kwam bij de ramp om het leven. (Telefoto) ROME (AP, AFP en Reuter). Een Boeing-707 van de Amerikaanse Trans- world Airlines is maandagmiddag op het Romeinse vliegveld Fiumcino vergaan. Van de 72 inzittenden kwamen er 45 om het leven, 37 passagiers en acht beman ningsleden. Acht overlevenden verkeren in levensgevaar. Zij zijn met zware ver wondingen in ziekenhuizen opgenomen. Het toestel, een viermotorig straalvlieg tuig, steeg op om zijn reis naar Athene te vervolgen. Het kwam uit Chicago. Het schijnt dat bij het opstijgen een van de motoren in de rechtervleugel in brand is gevlogen. De reusachtige Boeing schoof van de startbaan en botste tegen een asfalteermachine. Daarna ontplofte het toestel. Het was nog niet van de grond geweest. Onder de 27 overlevenden bevindt zich een aantal bemanningsleden, waarbij ook de 44-jarige gezagvoerder Lowell. Die werd lichtgewond. Sommige inzittenden liepen geen schram metje op. Toen het vliegtuig brandend tot stilstand kwam, vlogen de deuren open. Passagiers begonnen eruit te springen en weg te rennen. Anderen werden uit de ma chine geslingerd. Enkele slachtoffers wer den bijna honderd meter van het wrak van het toestel gevonden. Een aantal inzit tenden vond in het brandende vliegtuig de dood. De meeste inzittenden waren Amerika nen. Er zaten slechts 29 betalende passa giers in het toestel. De overige inzittenden waren in dienst van de luchtvaartmaat schappij. Er was een dubbele bemanning van zeventien koppen aan boord. De gezagvoerder verklaarde dat hij be zig was af te remmen, omdat hij niet vol doende snelheid kreeg om op de startbaan hoogte te nemen. Hij gelooft daarbij een voertuig te hebben geraakt. Ooggetuigen vertellen echter dat het toe stel eerst van de startbaan was afgeraakt en er een ontploffing had plaatsgevonden. Daarna zou de asfalteermachine zijn ge raakt. Er speelden zich in en rond het brandende toestel hartverscheurende tone len af. Het vliegveld werd onmiddellijk na de ramp door de autoriteiten gesloten. Alle binnenkomende vliegtuigen werden naar het vliegveld Ciampino geleid. Een van de concilievaders, bisschop Daly van Des Moines uit Iowa in de Verenigde Sta ten, behoort tot de omgekomenen. Vier Franse stewardessen die naar Cairo onder weg waren overleefden de ramp niet. Twee van haar collega's bleven in leven. De bestuurder van de asfalteermachine bleef ongedeerd. De plaats van de ramp bood een afschu welijke aanblik. Gewonden lagen kreu nend op de grond. Verkoolde lijken van slachtoffers kon men duidelijk in de bran dende verwrongen wrakstukken zien. Het metaal straalde zo'n grote hitte uit, dat de bergingsploegen pas vanochtend aan het werk konden. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 Prijzen van: 2000 20990 1000 3352 8307 15408 19406 21465 400 4028 7831 9128 9404 10091 10324 21189 200 1166 1432 2019 5621 5632 5652 5833 6388 6728 7834 8188 8522 8976 9160 10235 11727 12600 13587 13588 14823 16397 17014 17386 18243 19184 20050 20377 20914 21796

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1