wiel 8 NIEUWS IN HET KORT TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RIANT PIKEUR RITMEESTER De „Snellius" neemt deel aan het Navado-project Nog een dode bij vliegramp Aanbevelingen voor veiliger toerusting van de auto Magneet brengt bromfiets met schijfremmen Rapport uit Oostenrijk Niet hinderlijk MICROBUS VAN FIAT Werkgroep bezorgd over de route naar Twente Automatisering neemt toe Automatisch Groei Weer spreekverbod voor Paardekooper in België Belastingen omlaag in Indonesië Grootste oceanografische expeditie na de tweede wereldoorlog 25.000ste schip in R'dam binnen Duitse interesse voor driemastbark Pieter A. Koerts Voedselvergiftiging in Verenigde Staten Portretten weg van Auschwitz-expositie WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 11 Schelde-Rijnverbinding nog niet in Belgisch parlement West-Australië naast alle oude scheepswrakken Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Naar aanleiding van het steeds toenemende aantal auto's op de Europese wegen en het groeiende getal der verkeersslachtoffers heeft de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa besloten een studie te laten maken van de verkeersveiligheid. Men richtte de aandacht vooral op de personenwagen en de verbeteringen die nodig zouden zijn om van dit vervoermiddel een veiliger gebruik te kunnen maken. In de studie die de Oostenrijkse afgevaardigde Czer- netz tenslotte op schrift stelde kwamen de volgende aan bevelingen voor: Banden: Het verdient aanbeveling in autobanden een ge kleurde laag aan te brengen, die duidelijk laat zien wanneer het loopvlak zover versleten is dat de band vervangen moet worden, of het voertuig ongeschikt wordt voor hoge snel heden op autowegen. Remmen: Onderzoekingen toonden aan, dat meer aan dacht voor remmen, en vooral een juiste remafstelling ge boden is. Voor vrachtwagens met luchtdrukremmen ver dient het aanbeveling een geluidsignaal te ontwerpen, dat waarschuwt als het luchtdruksysteem hapert. De ontwikkeling van de automatische schakeling heeft het voordeel, dat het rempedaal beter kan worden geplaatst en met de linkervoet bediend, wat de reageertijd (schrik- seconde) kan verkorten. Verlichting: Mistlampen op auto's moeten in paren en zo laag mogelijk worden geplaatst. Verblinding door achter lichten kan een probleem worden, zodat het aanbeveling verdient de lichtschakeling zodanig te ontwerpen dat bij inschakeling van de koplampen de achterlichten minder stroom krijgen. De beste plaats voor de lichten der richtingaanwijzers is niet bij de achterlichten, doch op de zijkant van de wagen, en de beste kleur oranje-geel. Exterieur: Men zou de autofabrikanten en automobilisten ervan moeten overtuigen, dat een wagen zonder chroom of andere blinkende versiersels minder hinderlijk is voor de ogen en dus veiliger voor zowel de eigen bestuurders als de andere weggebruikers. Veiligheidsgordels: Deze vormen de beste bijdragen van de afgelopen paar jaar aan de veiligheid. Volgens Ameri kaanse ramingen hebben jaarlijks ongeveer 5500 mensen hun leven eraan te danken. In Zweden heeft een onderzoek van 250 ongevallen tot de conclusie geleid, dat het aantal ernstig gewonden in auto's die bij een botsing betrokken waren, met tweederde is verminderd. Verwarming: Auto-ontwerpers zouden er nog eens op moeten worden gewezen, dat ook autorijden „een koel hoofd" vereist. De verwarmng dient dus laag te worden geplaatst. Fiat is tamelijk onverwacht te voorschijn gekomen met een microbus. Zeven personen kunnen ruimschoots zitten in dit nieuwe ontwerp, dat beschikt over de motor van Fiat 600. Met een inhoud van 767 cc en een ver mogen van 32 pk schenkt deze krachtbron aan het busje een topsnelheid van 95 kilometer per uur. De achterbank en eventueel twee zetels kunnen worden neergeklapt, zodat een grote laadruimte ontstaat. Het is nog niet bekend wanneer Fiat dit model in produktie neemt. Sinds kort bestaat er in ons land zoiets als een werk groep E8. Algemene bezorgdheid over de verbinding over de weg met Twente en in het bijzonder de trage werk zaamheden aan de E 8, de route die eens een groot deel van Twente zal moeten „openleggen", heeft de veront waardiging en verontrusting gewekt van een aantal industriëlen. Er zijn dan ook van ministeriële zijde een paar be sluiten gevallen die enige grond geven aan deze veront rusting. Zo is in de Memorie van Toelichting op de be groting 1965 en in het nieuwe Wegenplan komen vast te staan, dat er slechts tien miljoen beschikbaar komt voor de weg Hoevelaken-Apeldoorn (de geraamde kos ten van dit weggedeelte zijn gestegen van 30 tot 75 mil joen). Het wekte eveneens verbazing dat men verwacht in 1970 met de aanleg van de E 8 slechts tot en met Holten te zijn gevorderd. Op de bestaande E 8 route zijn nu ten behoeve van de verkeersveiligheid zoveel snelheidsbeperkingen ingelast, dat de verkeersvertraging op deze weg vol gens de werkgroep te grote vormen heeft aange nomen. Het één gecombineerd met het ander, en het feit dat er voorlopig geen plannen bestaan om tot een snelle op lossing van het geheel te komen (steden zoals Apel doorn en Deventer zullen op deze nationale en inter nationale autoweg nog jarenlang een steeds drukker wordend verkeer krijgen te verwerken): de gehele situatie dus van vertraging in wegenaanleg, verkeers- belemmeringen en het lange uitstel van een doeltreffen de oplossing, acht de werkgroep onaanvaardbaar. il&iïi: Schijfrem, gemonteerd op bromfiets van Magneet. De Nederlandse fabriek van rijwielen en motoren „Magneet" heeft thans een bromfiets op de markt ge bracht die is uitgerust met schijfremmen. Hoewel de trommelremmen waarmee de oudere modellen waren uitgerust volledig voor hun taak zijn berekend, biedt de montage van een schijfrem, vooral bij vochtig weer, meer zekerheid. Bovendien is de schijfrem minder ge voelig voor hitte dan de trommelrem. Het bijstellen van de rem is volgens de fabriek zeer eenvoudig. Versleten onderdelen kunnen in korte tijd worden vervangen. Hoewel het enige tijd slecht is gegaan met de verkoop van bromfietsen de jaren 1962-1963 vertoonden een op merkelijke daling blijkt thans het vervoer per bromfiets weer meer in trek te komen. De verkoop van bromfietsen heeft in vergelijking met verleden jaar een stijging van zestien percent doorgemaakt. De bromfiets is dan ook met zijn tijd meegegaan. De een voudige beginmodellen (het eerste Solex je) zijn vaak tot ergernis van de medeweggebruikers uitgegroeid tot bijna volwaardige motoren die worden voorzien van de technische bijzonderheden, die bijvoorbeeld in de automobielindustrie reeds lang worden toegepast. Als voorbeeld de automatische transmissie die in Frank rijk al enige tijd geleden op de bromfiets werd toegepast. Duitsland heeft dit voorbeeld nu nagevolgd en de bestaande versnellingen „automatisch" gemaakt. Sachs en Ilo zijn nu uitgerust met twee automatische versnellingen en zelfs met een zogenoemde automatische startkoppeling. De voordelen liggen voor de hand: de bediening wordt eenvoudiger, het toerental wordt correct geregeld en afslaan van de motor bij een plotselinge stop wordt voorkomen. Overigens is de fabrikage van bromfietsen allang geen Europese zaak meer. Men hoeft maar de naam Honda te noemen om duidelijk te maken dat Japan een forse concur rent is geworden voor de fabrieken op dit continent. De Japanse industrie heeft op dit gebied dan ook een spectacu laire groei doorgemaakt. Zoals in Europa iedereen naar een nieuwe auto lijkt te streven, zo is de Japanner met het middelgrote inkomen nu toe aan de aanschaf van een nieuwe motor of op zijn minst een bromfiets. De produktie van bromfietsen steeg van 50.000 stuks in 1958 tot 715.000 stuks in 1963. Dat de bromfietsindustrie in het land van de rijzende zon inmiddels niet alleen de blik op de binnenlandse markt ge vestigd houdt, moge alweer blijken uit het ten tweede male noemen van de naam Honda. Deze fabriek heeft inmiddels in het Belgische plaatsje Aalst een fabriek gesticht, waar thans zo'n 250 man personeel maandelijks ongeveer tien duizend bromfietsen aflevert. De helft hiervan wordt afgezet in de Beneluxlanden. Voor Citroen begint het leven pas bij veertig. Dit is de nieuwe spreuk van de Nederlandse vestiging van deze fabriek, dat onlangs het feit herdacht dat veertig jaar ge leden de Automobiles Citroën n.v. een bedrijf in ons land stichtte. De KNAC heeft een nieuwe rjjstylcursus ontworpen waarvoor, voorlopig, nog slechts groepen automobilisten in aanmerking komen. De cursus omvat een opleiding gericht op verbeterd rij-inzicht, een anti-slipcursus en een theore tische voorbereiding die deels mondeling en deels schriftelijk wordt gegeven. BRUSSEL (ANP) De Nederlander P. C. Paardekooper heeft het bestuur van de Vlaamse Volksbeweging medegedeeld, dat hem door de Belgische staatsveilig heidsdienst is verboden voor de leden van deze organisatie een rede uit te spreken. Hij was door de beweging uitgenodigd dinsdagavond in Mechelen te spreken over het onderwerp „taalculturele slagvaardig heid", een lezing die hij reeds op 10 juli zou hebben gehouden naar aanleiding van de herdenking van de Slag der gulden spo ren. Ook toen werd hem een verbod op gelegd. De aanleiding tot het verbod is, dat Paardekooper in vorige lezingen poli tieke kwesties heeft besproken. Volgens het socialistische Vlaamse blad „Volksgazet" zou Paardekooper na de spreekbeurt een vragenuurtje organiseren „Men zou dan kosteloos de goede raad van deze Nederlander hebben kunnen in winnen", merkt het blad op, erop wijzend, dat „dr. P. C. Paardekooper zich met alle geweld tracht te mengen in de binnen landse aangelegenheden van België". DJAKARTA De Indonesische regering zal met ingang van 1965 de inkomsten-, vermogens- en vennootschapsbelasting drastisch verlagen. Dit is aangekondigd door het hoofd van de inspectie van finan ciën voor Djakarta op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van het Indo nesische bedrijfsleven in de hoofdstad. De verlaging heeft tot doel de tarieven aan te passen aan het door de inflatie naar boven gesprongen prijs- en inkomenspeil. BRUSSEL De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft dinsdag be sloten de behandeling van het wetsont werp over de Schelde-Rijnverbinding uit te stellen tot de volgende week. Het on derwerp zou vandaag aan de orde komen PERTH (Australië) (AP) De regering van West-Australië heeft alle zeventiende en achttiende-eeuwse scheepswrakken in de territoriale wateren genationaliseerd De minister van Onder wij s Edgard Lewis heeft verklaard, dat de Nederland se en Britse marine de staat door scheeps rampen veel waardevols heeft nagelaten. De wrakken worden door kikvorsmannen opgespoord en voor persoonlijk profijt leeggehaald zonder dat acht wordt ge slagen op hun historische waarde. Enkele groepen kikvorsmannen hebben explosieven gebruikt in hun jacht op mun ten en goud en daardoor in een wrak tal van kostbaarheden vernield. De nieuwe wet heeft ten doel historisch kostbare wrakken te beschermen. Het is bekend, dat negen wrakken voor de kust liggen terwijl de ligplaats van zes andere op kaarten staat getekend. Advertentie In het begin van zijn studie wijst de schrijver erop, dat de verbeteringen die de auto-industrie in de loop der jaren in de personenwagen heeft aangebracht, ongetwijfeld de verkeersveiligheid in het algemeen ten goede zijn gekomen. Daar staat echter tegenover dat bij definitieve beslissingen de verkoopmotieven altijd een leidende rol hebben gespeeld, behoudens waar aan wettelijke voorschriften moest worden voldaan. Morgen, 26 november, 's middags om twaalf uur, zal uit Den Helder het opne mingsvaartuig „Snellius" uitvaren om, zo als reeds is bericht, te gaan deelnemen aan de grootste oceanografische expeditie wel ke wordt uitgevoerd in nauwe samenwer king met Amerikanen en Engelsen en aan boord van de „Snellius" zijn dan ook we tenschappelijke medewerkers ingescheept die behoren tot de Engelse en Amerikaan se marine. De expeditie, die onder de naam „Navado-project" te boek staat, zal ongeveer elf maanden duren. In die tijd worden ongeveer 40.000 zeemijlen (72.000 km) afgelegd. Het schip staat onder com mando van luitenant ter zee eerste klasse F. Brabander. Het doel van het Navado-project is meer kennis te vergaren omtrent het oceaanwa ter, de oceaanbodem, de zwaartekracht en het aardmagnetisme op de oceaan. Het niet-militaire wetenschappelijke onderzoek zal worden uitgevoerd door deskundigen van de afdeling geodesie van de techni sche hogeschool in Delft, het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut, het Vening Meinesz-laboratorium te Utrecht, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in Den Helder en de Vrije Univer siteit te Amsterdam. De coördinatie van het Navado-project ligt in handen van de chef der Hydrografie van het ministerie van Defensie. De „Snel lius" is voor de expeditie voorzien van de modernste meetapparatuur, die gedeelte lijk ter beschikking gesteld is door weten schappelijke instituten en universiteiten in Nederland en Engeland. Ook apparatuur van de Britten en Amerikanen is aan boord gebracht. Het schip werd verder uitgerust met de modernste elektronische navigatie- apparaten, die gedeeltelijk nog in een sta dium van beproeving zijn. Deze apparatuur werd van Amerikaanse zijde ter beschik king gesteld. De voorbereiding van het Na vado-project is geschied in nauw overleg met de Britse hydrografische dienst en andere marine-instellingen. Zij heeft onge veer anderhalf jaar in beslag genomen. De chef van de Britse hydrografische dienst, schout bij nacht E. G. Irving, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de „Snel lius". Hij werd daarbij vergezeld door zijn Nederlandse collega, commandeur ir. W. Langeraar. Verschillende diensten van de Koninklij ke Marine hebben de noodzakelijke ver bouwingen en veranderingen aan de „Snel lius" verricht. Pas een tiental jaren geleden is men in maritieme kringen begonnen met het meer intensief onderzoeken van de zee in het algemeen. Een groot gedeelte van de oorlog ter zee speelt zich onder water af. Er wordt een groot aantal wapens onder wa ter gebruikt, zoals mijnen, torpedo's en dieptebommen. En niet alleen onderzeebo ten maar ook oppervlakteschepen maken een druk gebruik van onderwater-detectie- apparatuur. Het belang van een dergelijk onderzoek blijkt onder meer uit de enorme sommen welke er in de Verenigde Staten per jaar voor oceanografisch onderzoek worden besteed; voor 1965: 130 miljoen dol lar. Uit militair-nautisch oogpunt is het beschikken over uitgebreide militair-ocea- nografische gegevens van de Atlantische Oceaan zeer belangrijk. Om deze gegevens te verzamelen werd door de Britten een uitgebreid onderzoek opgezet. Hierbij wordt de Atlantische Oce aan door een onderzoekingsvaartuig in oost-west en west-oost-richting in parallelle lijnen overgestoken. Deze lijnen liggen drie breedtegraden uit elkaar. De lijnen wor den „afgestoomd" met een snelheid van on geveer tien knopen. Op elke lijn wordt een aantal malen gestopt. Elke stop duurt twaalf tot zestien uur. Terwijl de schepen varen of gestopt lig gen wordt een aantal gegevens verzameld over zwaartekracht, aardveldmagnetisme, zeewaterhelderheid, zeewatertemperatuur en diepteprofiel. Ook worden er bodemfo to's en bodem- en watermonsters geno men. Het totale project duurt twee jaar. Elf maanden daarvan zal de „Snellius" de lij nen tussen 22 graden noorderbreedte en 55 graden noorderbreedte afstomen. De „Snellius" heeft een lengte van 71,4 meter, een breedte van 10.8 meter en een gemiddelde diepgang van vier meter. De standaardwaterverplaatsing is 1100 ton. Het schip heeft een machinevermogen van 2000 pk en een maximumsnelheid van 15 zeemijlen per uur. De bemanning be staat uit 95 officieren, onderofficieren en manschappen en tien wetenschappelijke medewerkers. Zeventien dagen eerder dan vorig jaar is gisterochtend het 25.000ste schip sinds het begin van dit jaar de Rotterdamse haven binnengelopen. Het was de vracht vaarder Alhena van de rederij Van Nie- velt Goudriaan. Vorig jaar was de Noorse vrachtvaar der Tarija de 25.000ste. Rotterdam ver wacht dit jaar 27.500 schepen. DELFZIJL Een aantal particulieren uit de Westduitse havenstad Emden heeft het college van B. en W. van Delfzijl mee gedeeld bereid te zijn de driemastbark Pieter A. Koerts te kopen. De Westduitsers hebben zich al laten inlichten over de mo gelijkheden om het schip naar Emden te slepen. Overigens zijn de Duitsers niet de enigen die belangstelling voor het schip ge toond hebben. ROME (AP en Reuter) Het aantal slachtoffers van de vliegramp op het Ro meinse vliegveld Fiumcino is gestegen tot 46. Dinsdagavond overleed de tweede pur ser, de Fransman Constant, aan zijn ver wondingen. Een voorlopig rapport van de Trans World Airlines maakt melding van motorstoring tijdens de start. De gezag voerder moest afremmen, waardoor het toestel overhelde naar rechts. Een vleugel kwam daarbij buiten de startbaan en raak te de asfaltmachine. Benzine stroomde ver volgens uit de beschadigde vleugel die vlam vatte en ontplofte. WASHINGTON (AP) Meer dan 150 leerlingen van twee lagere scholen zijn gis teren in ziekenhuizen in Washington opge nomen met symptomen van voedselvergif tiging. Hun toestand is niet ernstig. In Marietta in de Amerikaanse staat Georgia moesten 216 kinderen en leer krachten van lagere en middelbare scho len worden behandeld voor voedselver giftiging. Van geen van hen is de toestand ernstig. BONN De organisatoren van de Auschwitztentoonstelling in de Pauluskerk in Frankfurt, die er bij de opening blijk van gaven niet geheel achter hun eigen tentoonstelling te staan, hebben toch niet willen toegeven aan de wens van drie ver dedigers in het proces tegen de Ausch- witz-verdachten dat eveneens in Frank furt gevoerd wordt om de tentoonstelling te sluiten. Deze blijft in volle omvang ge handhaafd alleen zijn de portretten van beklaagden in het proces, zoals Boger, Kaduk en Klehr van de tentoonstelling verwijderd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11