deelnemers snel hun bri Koor Katholiek Haarlem met AEG werken van Fauré en Bach Schatvinder in moeilijkheden NEGEN MUZEN OTEM, TVN-TER en Televizier samen Actie Antwoord '64 22 miljoen gulden tfZ WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 13 f nabeschouwingen „Tel uit je winst' De radio geeft donderdag - ...ryl*#*** „Rats en Repelnieuwe t.v.-jeugdserie Geen invochten geen natte persdoeken stoom AfcO strijkijzer Eduard Heymans gaat in Miami exposeren Protesten in Jordanië tegen jodenverklaring Lustrum van Culturele Raad Noord-Holland TV-uitzending van Hartewens Festival De dirigent Albert de Klerk en zijn koor Katholiek Haarlem hebben gister avond in de Haarlemse Concertzaal het Requiem van Gabriel Fauré en de Can tates „Also hat Gott die Welt geliebt" en Wachet auf, ruft uns die Stimme" van Johann Sebastian Bach uitgevoerd; werken dus die religieus van aard zijn en ook zijn geschreven met een liturgische intentie waardoor het gehele programma een eenheid kreeg, al kon die uiteraard niet tot uitdrukking komen in het muzikale stijlmedium van de composities van Fauré en van Bach. P. Zwaanswijk T elevisie programma Rats, de muzikant met de gitaar, wordt gespeeld door Henk Votel, terwijl de rol van Repel, de trompettist, wordt gespeeld door Willem Wagter. Bij het zoeken naar de verloren melodie worden ze geholpen door de marionettenvogel Lollipop, ge speeld door Maja Alexander, en gespro ken door Kitty van Wijk. De jeugd maakt ook kennis met detec tive Triller (Jan Korevaar) en zijn secre taresse, juffrouw Lila (Truus Dekker). Hans Kemna treedt op als een chauffeur. Tijdens de jaarvergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dinsdagochtend in Amsterdam ge houden, heeft de 84-jarige voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Reizende Bibliotheken, mr. G. J. Salm die sinds 1907 in het be stuur van deze vereniging zit de voorzittershamer overgedragen aan zijn opvolger, dr. P. H. Schroder uit Haarlem. Advertentie Wim Meuldijk heeft een nieuwe serie televisiespelen voor de jeugd geschreven. Zaterdagmiddag 28 november a.s. beginnen deze avonturen van Rats en Repel, twee straatmuzikanten die op zoek zijn naar een verloren melodie. De opvoering van deze serie komt tot stand in samenwerking met de toneelgroep Arena. Camera-regis seur is Frits Butzelaar, en Carrie Rens debuteert (voor tv) als toneelregisseuse. De Reina Prinsen Geerligsprijs 1964 is gisteren in de Lutherse kerk te Amsterdam uitgereikt aan de 23- jarige Kees Holierhoek voor zijn ver halenbundel „Slow-Quick-Slow". De heer R. J. Prinsen Geerligs (zie foto) overhandigde de prijs. Een scene uit het toneelspel Asmodee van de Franse schrijver Frangois Mauriac, dat de N.C.R.V. donderdag op het scherm brengt. Het speelt zich af in een Zuidfrans landhuisje, waar zich in het gezin van de jonge weduwe Marcelle de Barthas (Ank van der Moer) de gevolgen doen ge voelen van een jarenlange doelbe wuste ondermijning van de goede verhoudingen door de huisleraar Blaise Couture (Coen Flink). Men kan in deze hoogst geraffineerde kwelgeest een menselijke gedaante zien van de kwade demon Asmodée, „de duivel, die de daken van de hui zen licht". Het stuk dateert uit 1938. Arnold Gelderman en Etha Coster (zie foto) spelen resp. een jonge En gelse logé en de oudste dochter Emmanuele, die in haar genegenheid voor deze jonge man wedijvert met haar moeder. De Aerdenhoutse kunstenaar Eduard Heymans is door het Museum of Modem Art van Miami (V.S.) uitgenodigd voor een expositie. Deze zal begin maart worden geopend. Zij zal 25 materieschilderingen en 5 olieverven op ruwe ondergrond om vatten. De opening zal worden verricht door de president van de museumstichting, Bernard Davis. Eduard Heymans, die zich ook als dichter heeft doen kennen met de bundel ..Reliëf'', zal binnenkort een tweede bundel publi ceren „Gedeeltelijk ik". I Viering in Haarlem Tijdens een bijzondere zitting van de raad wordt op woensdag 16 december in de Stadsschouwburg te Haarlem het tien jarig bestaan gevierd van de Culturele Raad Noord-Holland. De voorzitter van de raad, de heer J. B. Kalb en de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kra nenburg, zullen toespraken houden. Ver der staan op het programma een optreden van het Nederlands Dans Theater en een beschouwing van de heer J. Kassies, secre taris van de Raad voor de Kunst: „Op Zoek naar Cultuur". Op maandag 28 december verzorgt de VARA-televisie op het tweede net een uitzending van het Hartewens Festival in Haarlem. Onder meer zal Boys Big Band onder leiding van Boy Edgar te zien lijn. Advertentie AUTOMATIC TOASTER f 69.50 Brief van Goethe geveild. In een veiling te Marburg (Hessen) is 12.000 mark neergeteld voor een exemplaar van het „Dagboek van een schrijver" van Dos- tojevski, door hem eigenhandig van een opdracht voorzien. Een brief van Goe the en het originele manuscript van het drama „Die Sedemunds" van Ernst Bar lach brachten elk 9100 mark op. Voor twee geschriften van Heinrich Heine betaalde de Landsbibliotheek van Dus- seldorp 5800 mark. Op de twee dagen durende veiling worden meer dan 100 brieven en manuscripten van grote Europeanen uit de laatste vier eeuwen aangeboden. De kostbaarste stukken zijn drie partituren van Mozart en Beet hoven. die elk op 30.000 mark worden geschat. Het Requiem van Fauré is geen voorbeeld van de voorgeschreven vorm van de dodenmis. Het is het onvervreemd bare geestelijke eigendom van de compo nist zelf en daarom is het uniek. De uit beelding van de vermeende verschrikkin gen van de „Dies irae". waarmede Verdi zich in zijn Requiem als dramatisch be wogen zuiderling kon uitleven, kon van de lyrisch en mystiek denkende Fauré niet verwacht worden. Geen huiveringwekken de passies of felle contrasten worden in zijn Requiem gevonden. Wel de uitdruk king van een verstilde droefheid, een ver langen naar uitredding en naar zekerheid omtrent de bestemming van de mens ge zien in het licht der eeuwigheid. Een stil voortvloeiende stroom van melo dische muziek, klinkend met een rijkdom van harmonieën en vocale en instrumen tale kleuren, droeg de vertolking, die het koor Katholiek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk heeft gegeven. Mild en evenwichtig als de muziek zelve was hier bij de collectieve koorklank of de klank van de afzonderlijk ingeschakelde vrou wen- en mannenstemmen. MET DE BEGELEIDING van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de vaak uitnemende zang van de solisten, de sopraan Nelly Groenevelt en de bas David Hollestelle en mede door de mede werking van de organist Kees Bornewas- ser werd door Albert de Klerk een uitvoe ring verkregen, die de bezonken muzika liteit van de componist treffend reflec teerde. Afzonderlijk wil ik nog het door Nelly Groenevelt devoot gezongen „Pie Jesu" en de sfeer van verijlde klank van het „In paradisum" noemen waarmede de uitvoering in verstilling besloten werd. MET DE VERTOLKING van de cantates van Bach kwam het koor voor een taak te staan, waarvoor het nog geen veeljari ge traditie heeft kunnen opbouwen. De di rigent Albert de Klerk heeft evenwel door veelvuldige medewerking aan uitvoe ringen door de Nederlandse Bachvereniging een grote ervaring kunnen verkrijgen en deze ervaring heeft hij op dit concert uiter aard doeltreffend kunnen benutten. Het koor bleek al een belangrijk contact met Bachs muziek en haar religieuze zin te hebben ontwikkeld. Een knappe uitvoering van de slot-fuga van de Cantate „Also hat Gott die Welt geliebt" getuigde hiervan, alsmede de vertolking van de koren „Wa chet auf ruft uns die Stimme", de uni sono cantus firmus-vertolking door het mannenkoor en het bekronende „Gloria sei dir gesungen" van de tweede cantate. De tenor Anton Trommelen heeft zich met een uitstekend gezongen recitatief bijzon der onderscheiden. Ook het aandeel van de sopraan Nelly Groenevelt kan, afgezien van enige scherp te voor hoog geïntoneerde tonen, met waardering vermeld worden, evenals de voordrachten van David Hollestelle. Het barok-orkest van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de organist Kees Bornewasser begeleidden over het algemeen naar wens en enkele leden van het orkest konden met het spelen van obli gate partijen goed werk leveren. De „Actie Open Bestel" van het week blad „Televizier" heeft met de OTEM en de combinatie TVN-TER overeenstemming bereikt tot het bundelen van krachten om te komen tot een zelfstandig Nederlands (reclame) televisieprorgamma. Op initiatief van de OTEM en de TVN- TER zijn gisteren onder leiding van ir. A. G. Maris besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de OTEM en de TVN-TER en van de Stichting „Open Be stel" (Televizier") met de bedoeling om te komen tot coördinatie van de plannen voor een zelfstandig Nederlands televisie programma. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat in principe overeen stemming werd bereikt, zodat besloten werd tot bundeling van de activiteiten. AMMAN (Reuter) Een aantal chris telijke afgevaardigden in het Jordaanse parlement heeft dinsdag gezegd dat zij de regering zullen vragen het bestuur over al le rooms-katholieke missiescholen over te nemen. De regering zou de rooms-katho- lieke Jordaniërs voorts moeten verzoeken zich af te scheiden van Rome. Christelijke Arabieren van verschillende gezindten veroordelen sedert enkele dagen de verklaring van het concilie over de jo den. Aan paus Paulus zijn protesttelegram men gezonden en aan monseigneur Alber to Gory, de rooms-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem is verzocht de protesten van de bevolking persoonlijk over te bren gen aan de paus. Het vinden van een verborgen schat van de vinder grote moeilijkheden brengen, wanneer hij niet de juiste weg behandelt. Dit heeft de 24-jarige pluimveefokker L. R. uit Echt moeten ervaren. De jongeman had begin 1963 in Echt een boerderij gekocht, waar hij in de zo mer, toen hij zijn eigendom aan een an dere inspectie ;nderwierp, op een zolder tussen het stro een metalen kistje vond. In dat kistje zaten twee sigarenkistjes met geld en gouden sieraden. Een groot gedeelte van het geld, een bedrag van ƒ15.000 was waardeloos, daar de bank biljetten waren verlopen. Er bevond zich echter ook nog 1200 aan geldige bank biljetten in de kistjes. Het een en ander had toebehoord aan de vorige eigenaar van de boerderij, die was gestorven. R. deed aangifte van 't vinden van het waar deloze geld en behield de rest voor zich, waarvoor hij zich voor de rechtbank te Roermond moest verantwoorden. Een fa milielid van de overleden vorige bewoner had gemeend, dat de schat groter moest zijn geweest dan het aangegeven bedrag aan waardeloos geld en de zaak aan het rollen gebracht. Wegens verduistering eiste de officier van justitie een voorwaardelijke straf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 250 gulden of 25 dagen. De verdediger pleitte clementie op grond van de vele twijfel die in deze zaak be stond. In de eerste aflevering van de nieuwe VARA-quiz „Tel uit je winst" werd zo leek ons Theo Eerdmans nog wat ge plaagd door een lichte camerakoorts die het hem wat moeilijk maakte, tot een ont spannen, gezellig babbeltje met de deel nemers te komen. De voor dit spel geko zen kandidaten bewezen bijna allen, dat zij de kwalificatie „hobbyist" ten volle waard zijn. Theo en Maud zijn met dit gewijzigde vervolg op de quiz „Je neemt er wat van mee" dus aan een nieuwe en waarschijnlijk succesrijke serie begon nen. Als de dichter Hendrik de Vries het zou moeten hebben van massa-consumptie, dan was zijn populariteit na de uitzending „Spreken met schrijvers" beslist gedaald. Deze uitzonderlijke figuur in onze litterai re wereld, o.m. bewonderd om zijn Atlan tische balladen en zijn copla's, kwam in dit programma niet tot zijn recht, omdat hij gewoon onverstaanbaar was; dit deed zich vooral gelden als hij verzen voor droeg. De later op het scherm gebrachte ondertitels bewezen wel dat de samenstel lers, H. A. Gomperts en Henk Barnard, zich van dit grote bezwaar bewust waren geworden, maar zij droegen al te snel opgenomen nauwelijks bij tot een betere „ontvangst", omdat men genoodzaakt was het tempo van de zichzelf citerende/dich ter te volgen. Zelfs al wordt een uitzen ding als deze slechts gevolgd door een kleine schare van geëngageerde kijkers, die graag bereid zijn zich extra moeite te geven om „dichter 'bij een schrijver te komen", dan stelde men hier toch te hoge eisen aan het publiek. Wij nemen nogmaals gaarne aan, dat De Vries niet het slacht offer is geworden van deze goed bedoelde, maar mislukte uitzending. Gelukkig slaag de wel het daarop volgende programma van het Lurelei-cabaret, waarin vooral Jasperina de Jong en Sylvia de Leur ex celleerden. J. Damshuizer Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.43 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levend» Woord. 7.15 Ouverture..., radio voor vroe ge mensen. (7.55 Overweging). 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture..., verv. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Amusements- en klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Van alle markten thuis: lichte muziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoonmu- ziek. 15.30 Bas-bariton met piano: Klassie ke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 16.40 Moderne orkestmuziek (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Kinderkoor. 17.35 Grammofoonmuziek. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Licht instrumentaal kwintet. 18.30 So ciaal perspektief, lezing. 18.40 Stereofoni- sche uitzending: Amusementsmuziek (gr.; 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren en bur gers in Buitenveen, hoorspel (VIII). 20.35 Samen uit-Samen thuis, gevarieerd pro gramma. 22.00 Rondom het kind: pedago gische etherleergang. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Kerkorgelconcert 23.35 Nobelprijs winnaars in vertaling, lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 N'ws- 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Muziek uit de 16e en 17e eeuw (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radiophilharmonisch orkest: klassieke en moderne muziek. 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammo foonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen, eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht in strumentaal ensemble en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 14.00 Stereofoni- sche uitzending: Cello en piano: moderne muziek. 14.30 Woedende welvaart II, klank beeld. (herhaling van donderdag 5 novem ber jl.). 15.35 Omroepsorkest en solist: mo derne Nederlandse componisten. 16.00 Nieuws. 16.02 Voordracht. 16.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie: Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Licht orkest en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Kamerorkest en solisten: Klassieke en moderne muziek. 20.55 Het levende lijk, hoorspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieu we grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I New Yorks debuut Kees Kooper. De Ne derlandse violist Kees Kooper heeft zijn New Yorks debuut gemaakt. De muziek criticus van de „New York Times" schreef over dit optreden: „De heer Koo per was van begin tot eind een bedacht zaam musicus. Zijn spel was beschaafd en technisch heel zeker. Maar zijn stok- voering leverde weinig opwinding op en zijn nogal dunne, ofschoon goed ge fixeerde toon, hield de muziek koel". Tot het programma van vier werken be hoorde een sonate voor viool zonder be geleiding van Henk Badings. „Gouden boek" voor Jan Cremer. Jan Cremer zal, in verband met het feit dat de oplage van zijn boek „Ik Jan Cremer" de 100.000 exemplaren heeft overschre den, een „gouden boek" worden aan geboden. Dit gebeurt vrijdagmiddag op het kantoor van de Amsterdamse uit geverij De Bezige Bij. Anneke Elro. Het Kindertoneel van An neke Elro zal, na een tienjarig bestaan, worden ontbonden. In januari wordt „ergens" in Het Gooi begonnen met de aanleg van een sprookjestuin waarover Anneke de artistieke scepter zwaaien zal. Waar de tuin zal komen is nog niet bekend. „Maar" zegt de zakelijke leider C. Spaan „dit gebied is zo groot dat het altijd wel ergens zal lukken". Aanvankelijk was het de bedoeling de tuin in de omgeving van Apeldoorn te vestigen maar de besprekingen met het gemeentebestuur hebben niet tot een goed resultaat geleid. De ideeën van Anneke Elro zullen in de tuin worden gerealiseerd door de heer C. Weert, oud- chef-tekenaar van de studio's van Mar ten Toonder. De verkoop van ijs in de tuin zal gebeuren in een ijslandschap, die van limonade in een limonadefles. De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in haar vergadering te Wassenaar de Actie Antwoord '64 be sproken. De heer A. W. Sabel, voorzitter van de kerkbouwcommissie, deelde mee, dat het eindresultaat nog niet nauwkeurig is vastgesteld doch dat het kan worden geschat op ruim 22 miljoen gulden. De verwervingskosten worden geschat op 6 percent. Ds. H. J. F. Wesseldijk, voorzitter van het werkcomité merkte over de critiek op de voor de actie gebezigde advertentie op dat deze critiek de indruk wekte als zou den de teksten niet zorgvuldig zijn be zien. Ds. Wesseldijk zei dat zij juist bij zonder zorgvuldig zijn samengesteld. NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.45 Voor de kinderen. KRO: 19.30 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal en 20.50 Piste, gevarieerd programma. 21.30 Stadhuis op stelten, TV-spel. 22.00 Verbon den tot Hij komt: beschouwing over de H. Eucaristie, n.a.v. het Congres in Bom bay. NTS: 22.25 Journaal. 22.30-22.45 So- Pi 1 tprj) NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Confrontatie, Amerikaanse documen taire over de achtergronden van de Ita liaanse communistische partij. 20.50-22.10 Georges Dandin, gefilmd TV-spel. TV-NOORDZEE 18.30 Beaver knapt het op; 18.59 Mr. Magoo; 19.06 Jazz Noordzee; 19.30 Star for Today; 22.00 The Saint. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I NCRV: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kinderen. 19.30 Barend de Beer, film voor kinderen. 19.35 De Bever ly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. BTS: 20.45 Con Moto, speelse filmfantasie. NCRV: 20.55 Asmodee, toneelspel. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Lucy Ball-show. 20.25 Mijns inziens, discussies over kunst en cultuur. 20.55 East Side-West Side, TV-film. 21.45 Ach ter het nieuws. TV-NOORDZEE 18.30 Mr. Ed, het sprekende paard; 18.59 Popeye; 19.07 Wist u dat?; 19.23 Victory at Sea; 22.00 „The new Breed".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13