f Politiek gerommel over actie in Kongo klinkt door Afrika Para 's teruggetrokken op vliegveld van Stanleystad HET WEER Werkgevers spraken met kabinet over prijzen Aardbeving op de Philippijnen Hoogovenjubilarissen massaal in „Krasnapolsky" gehuldigd UST E Kamer komt op voor de kleine bouwers Vijf foutloze totoformulieren Miljoenenbedrag voor ontwikkelingshulp terug in de schatkist Protestmars van studenten tegen hoger collegegeld 5.90 «f WIE WAT WAAR 1965 W.A. VERWOERD en ZONEN 20 li,.,; -• Eerste vluchtelingen in Brussel aangekomen tó'MORRIS éeforeyou êuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Angst Toenemende wind Min. Bogaers: „Een overtrokken zaak In Amsterdam Het woord is aan In de krant van heden: Voor u 't vergeet. ONS JAARBOEKJE boterletter Patisserie DEKKERS KOLEN DAMESKAPSALON Hoofdprijzen staatsloterij 50e JAARGANG NUMMER WOENSDAG 25 NOVEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hnofdred. en alle afd Tel. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zen- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening Ilrmiider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der r iihj;r::;i r Een aangrijpend tajereellje op het vliegveld van Leopoldstad. Een vrouw bij wie het doorstane leed op het ge zicht getekend is, heeft een deken omgekregen. Haar zoontje nestelt zich in de armen van een Rode- Kruis-helpster. (Telefoto) BRUSSEL (AP, AFP en Reuter). Dinsdagavond hadden vliegtuigen reeds ongeveer 1300 vluchtelingen uit Stanleystad naar Leopoldstad overgebracht, negenhonderd Belgen en vierhonderd van andere nationaliteiten. Er zijn ongeveer dertig gijzelaars door de rebellen vermoord. Vast staat nu dat onder hen de Amerikaanse zendeling-arts dr. Paul Carlson zich bevindt. De Belgische parachutisten zijn teruggetrokken op het vliegveld van Stanley stad. Het Kongolese leger zorgt voor het handhaven van de rust in de stad. Het staat nog niet vast dat de para's onverwijld naar België worden terug gevlogen. Er gaan stemmen op ze te gebruiken om elders in Kongo blanke kolonisten te beschermen tegen opstandige elementen. Een aantal communistische landen heeft vrijwel unaniem de actie van de Belgische para's in Kongo afgekeurd. De regeringen van Egypte en Algerije willen vandaag nog een bijeenkomst van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid houden. Ook overwegen zij te vragen om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Het schijnt dat de leiders van de rebellie gevlucht zijn. Hun chef, Christophe Gbenye, zou een half uur na de landing van de „rode baretten" nog in Stanleystad zijn gezien. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft dinsdag avond op een persconferentie scherp ge reageerd op de vraag, of hij de actie ook een politiek succes vond. „Hoe kunt u van een politiek succes spreken als der tig mensen het leven verloren", zo vroeg hij. Hij vertelde verder dat vooral Belgen en Amerikanen door de rebellen als ge vangenen zijn behandeld. Desondanks heeft slechts vijftien percent van de Bel gen besloten het land te verlaten. Het secretariaat van de Verenigde Na ties in New York heeft bekend gemaakt dat vijf VN-vertegenwoordigers die tech nische bijstand verleenden, worden ver mist. Onze speciale verslaggever meldde van ochtend uit de Belgische hoofdstad dat om ongeveer kwart voor tien op het vliegveld Zaventhem bij Brussel de eer ste vluchtelingen uit Stanleystad zijn aan gekomen, een trieste groep van 163 men sen. Vlucht C 1123 uit Leopoldstad: een prop volle Boeing, gisteravond om elf uur tweeenvijftig opgestegen met bestemming Brussel. Aan boord 32 kinderen, zes baby's, 49 vrouwen en 66 mannen. Zes van die passagiers waren gewond, twee van hen waren Belgische parachutisten. Onder de vluchtelingen zijn ook vier Nederlandse geestelijken, de 74-jari- ge broeder Alexius Nelemans uit Hulst, pater Bastiaanse uit Schiedam, pater Vlaar uit Nibbixwoud en de 26-jarige broeder Paul de Lepper uit Oerle. De ontzetting van de laatste dagen nog ln hun blik en op hun gezichten. Ze waren Advertentie BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 veel te moe om blijdschap te tonen. Deze mensen staarden iets meer dan 24 uur vóór hun aankomst in de Belgische hoofd stad nog de dood in het gelaat. En nu dat Brussels vliegveld, met prins Albert en prinses Paola, de minister van Volksge zondheid Custers, de Rode-Kruismannen de hoge en lagere militairen, de fami lieleden. Zwijgende mensen allemaal die de dorre telegramtaai van de dienst- telexen ineens werkelijkheid zagen worden, die achter de dikwijls verkeerd gespelde namen van de incomplete passagierslijst plotseling personen tevoorschijn zagen treden: vermagerd, berooid, zonder baga ge, blote voeten in sandalen, in korte broek, in spijkerbroek, in dunne blousjes en hemden, met blauwe Sabena-dekens om het huiverend lijf geslagen. Een bibberende oude vrouw met groeze lige grauwe haarstrengen om het hoofd zat met een krijsende baby op schoot op een bank. Ze scheen het kind niet eens te horen. Zij staarde alleen maar voor zich uit. Het waren verbijsterende tonelen die zich in de aankomstkamer afspeelden. Ook voor degenen die er eigenlijk persoonlijk niet bij waren betrokken. In deze sfeer was er nauwelijks plaats voor de Leuven se studenten die waren gekomen om dui delijk te doen blijken dat zij niet, zoals een christelijke studentengroepering, het optreden van de para's verwierp. Er was eigenlijk ook niet veel plaats voor de oud kolonialen die dankzij hun lange met her inneringen aan de goede tijd gestoffeer de gesprekken de nacht waren doorgeko men. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen. Matige, later krachtige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit vertelde gehaast broeder De Lepper. „Wij zaten in de missiepost ongeveer een kilometer van de startbaan van het vlieg veld. Wij werden duchtig bewaakt en wa ren juist opgestaan, toen we de vliegtui gen hoorden en de parachutisten zagen springen. De bewakers, gewapend met stokken, lansen, vergiftigde pijlen en bogen en maar heel enkele met een geweer schrok ken geweldig. Zij gaan ons allemaal dood maken", riepen ze en toen kwamen de parachutisten al binnen. „Zijn er hier nog rebellen", riepen die. „Ja", schreeuwde ik terug „achter die muur". En toen heb ben ze er drie meteen doodgeschoten. Op het vliegveld heb ik twee opstandelingen zien neerschieten en voor het hotel bij het vliegveld nog eens drie. Die rebellen gingen meteen op de loop. Ze hadden nog nooit parachutisten gezien en ze dachten dat het bommen waren die uit de vliegtuigen naar beneden kwamen". Een Engelse zakenman vertelt: „Som migen van ons werden geslagen. Toen wij na de landing van de para's naar buiten werden gebracht, begonnen ze op ons te schieten. Met mijn vrouw en vijf kinderen stond ik in die groep. Maar we zijn geen van allen geraakt; wij niet." „Hebt u dr. Carlson gekend?" „We hebben hem de laatste dagen eigenlijk niet meer gezien". Hij haalde zijn schouders op en ging naar zijn gezin. In de hal van het aankomstgebouw van het vliegveld dromden de kijkers teza men. We zagen hoe de mensen de armen om elkaar heen sloegen, hoe dan tenslotte toch zo nu en dan werd gelachen en con stateerden vol verwondering het zwijgende toezien van al diegenen die in alle vroegte al de twaalf kilometer naar Zaventhem hadden afgelegd om hun landgenoten te zien thuiskomen. Onder deze mensen was ook de vrouw die de hele nacht met een blauw telegram formulier in de hand geklemd steeds op nieuw de passagierslijsten had doorge keken op zoek naar de naam van haar zoon. Zij bleet nog wachten. Want mis schien komt hij met het volgende toestel, dat vanmiddag opnieuw een merkwaardig chaotisch beleven van vreugde en droef heid zal veroorzaken. De grote stapel geld waarvan het Rode Kruis stond uit te delen en de manden vol gloednieuwe kleren die de manschappen steeds weer aandroegen, hadden tegenover dit alles slechts een zeer geringe betekenis. Minister Bogaers heeft vanmorgen in Maastricht de eerste steen gelegd voor een nieuwe stadswijk en daarbij in een toe spraak de bewering dat kleine aannemers geen werk kunnen krijgen tegengesproken. Hij releveerde een door de R.K. Aanne mers- en Patroonsbond gehouden enquête waarvan hij de uitkomst verbluffend noemde. De zo genoemde „droogstand" van kleinere annnemers in de zuidelijke provincies vond hij een overtrokken zaak. Van de door de aannemers ingezonden 200 formulieren behoefden slechts 54 ge verifieerd te worden. Het bleek dat 35 van deze 54 aannemers inmiddels werk in uit voering hadden, dat van een rijksgoedkeu ring was voorzien. Van de resterende 19 bedrijven hadden er zes geen contacten met opdrachtgevers, zeven wensten alleen wo ningen voor de verkoop te bouwen en de overige zes hadden slechts dure of zeer recente plannen in reserve. De minister legde in Maastricht de eerste steen voor het woningcomplex „Mal berg" voor 9000 bewoners. Vier woning bouwverenigingen werken er samen. De uitvoering geschiedt met gebruikmaking van standaardbouwelementen. De minister heeft gisteren in Noord-Bra bant drie „woningfabrieken" geopend. Hij vloog daartoe met een helikopter van de marine naar 's Hertogenbosch, Lochem en Beringen. 's Avonds was de minister weer present in de Tweede Kamer, waar hij zich opti mistisch uitliet over de fabriekswoning bouw. In het Kamerdebat kwamen ook de kleine aannemers ter sprake. Mr. Aantjes (A.R.) verweet de minister dat deze het rijksgoedkeuringsbeleid misbruikt om de kleine bouwers weg te saneren. Woordvoerders van de C.H.U., de K.V.P en de V.V.D. verlangden ook meer kan sen voor „de ruggegraat van het bouw bedrijf". En de heer Bommer (P.v.d.A.) toonde zich zeer sceptisch over de ver wachting van de minister dat het woning tekort in 1970 zal zijn ingehaald. De Ka met ging tenslotte zonder hoofdelijke stemming met de begroting van Volks huisvesting en Bouwnijverheid akkoord. De hoofdprijs in de sporttoto van deze week wordt door vijf personen, die het allen tot 13 juist voorspelde wedstrijden brachten, gedeeld. Ieder ontvangt bruto 29.586,20. Voor de tweede prijs waren 112 gegadigden, die ieder netto f 720,40 incasseren. De derde prijs wordt versnip perd door 1256 juiste oplossingen. Hiervan waren negen personen, die twee kolommen juist hadden voorspeld. Ieder ontvangt netto ongeveer 32 gulden. Vanmiddag is voordat het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid werd voortgezet het door de werkgevers aan gevraagde gesprek met de minister van Economische Zaken prof. dr. J. E. An- driessen gehouden. Zoals bekend gaat het gesprek om de vraag in hoeverre loonsverhogingen die boven de drie per cent uitgaan het volgend jaar in de prijzen kunnen worden doorberekend. Vrij algemeen wordt verwacht dat in dit overleg door de leden van het kabinet zal worden vastgehouden aan de uitgangs punten voor de beleidslijnen zoals die in de troonrede en in de begrotingsstukken zijn neergelegd. Nog begin deze maand heeft minister Veldkamp (Sociale Zaken), na het overleg tussen het bestuur der Stichting en leden van het kabinet, ver klaard dat er geen aanleiding was een wijziging in die beleidslijnen aan te bren gen. Het kabinet wenste onverkort aan de uitgangspunten voor dat beleid vast te houden. Verder wordt verwacht dat op grond daarvan het overleg van vanmiddag van korte duur zal zijn en dat tengevolge van het verwachte resultaat daarvan het vrij wel uitgesloten wordt geacht dat het be stuur van de Stichting van de Arbeid vanmiddag tot overeenstemming kan ko men. Het bestuur der Stichting zou in dat geval een nieuw gesprek met een dele gatie van het kabinet kunnen aanvragen. Dat gesprek zou zich dan bijvoorbeeld zaterdag kunnen ontwikkelen, waarna het beraad in de Stichting zou kunnen wor den hervat op de daarvoor reeds vast gestelde dag: maandag 30 november. Op de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1963 was een post van 47,5 miljoen gulden opgenomen voor het Ontwikke lingsfonds van de E.E.G. Omdat dit geld niet op tijd is geïncasseerd door het Ont wikkelingsfonds zal het nu weer terug vloeien in de schatkist. Het Tweede- Kamerlid de heer Ruygers (P.v.d.A.) is daar bijzonder ontevreden over. Hij ver klaarde in de Kamervergadering dat het bedrag overgeschreven zou moeten wor den op een volgend jaar. De regering stelt een bedrag beschikbaar, maar neemt dat bedrag weer in de schatkist terug als het niet op tijd wordt opgenomen en ziet ook geen mogelijkheid om het op een andere manier voor de ontwikkelingshulp te besteden. Dat is niet elegant, zei de heer Ruygers, die bij de begrotingsbe handeling van Buitenlandse Zaken op deze zaak zal terugkomen. De genodigden aan de gezellig ge dekte tafels genietend van de maal tijd hun aangeboden door de directie van Hoogovens. „Weg met Bot" werd gistermiddag door ongeveer 250 tegen de voorgestelde colle gegeldenverhoging demonstrerende Am sterdamse studenten geroepen tijdens een protestmars van Weesperplein naar Wes- termarkt. Op meegevoerde spandoeken stond ook: „Collegegeld dubbel, Bot dubbel af". ASVA-voorzitter P. T. Treuman zei op de Westermarkt: „Een eventueel onaanvaard baar van de minister is een onaanvaard baar voor ons. Wij demonstreren voor to tale afschaffing van het collegegeld". Verschillende colleges waren door de hoog leraren terwille van de mars afgezegd. MANILLA (AP) Het Zuidoosten van Loezon en de in de omgeving liggende eilanden zijn dinsdagavond getroffen door een vrij hevige aardbeving. Dit meldt de Filippijnse meteorologische dienst. Er zijn geen berichten over slachtoffers of scha de. Marie von Ebner Eschen- bach: Gelukkige slaven zijn de bitterste vijanden der vrijheid. Weerrapporten 1, 2 Uitgaan in Haarlem2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Langs sluizen en havens7 Weg en WielH Kunst 13 Radio en t.v13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Volgens de nieuwe Hoogoventraditie zijn dinsdagavond in het Amsterdamse hotel „Krasnapolsky" weer ruim driehonderd jubilarissen bijeengeweest, die tijdens het afgelopen jaar bij dit bedrijf hun 25- of 40-jarig jubileum hebben gevierd. Om precies te zijn waren dit er 295 van de eerste en 36 van de tweede categorie. Zij hebben allen reeds een intieme huldiging achter de rug, welke op de dag van hun jubileum op de respectieve afdelingen heeft plaatsgehad, om dan aan het einde van het kroonjaar met hun dames in „Krasnapolsky' nog eens massaal door de directie te worden gefêteerd. Grandioze feestavonden overigens, compleet met diner en een programma, waar slechts door artiesten met een grote naam aan wordt meegewerkt. Een andere attractie bestaat ongetwij feld uit het feit, dat er op deze jubileum avonden zo weinig wordt gesproken. Zo beperkte ir. P. van Delden zich als direc teur slechts tot een kort inleidend woord, waarbij hij even zinspeelde op zijn eigen naderend afscheid. Maar hij wilde toch niet verzuimen even te wijzen op het ver heugende verschijnsel, dat zoveel werkers het bedrijf zijn trouw gebleven, waarvoor de directie hen bijzonder erkentelijk is. De vraag waarom het verloop bij Hoog ovens minder groot is dan bij andere be drijven, meende spreker dan ook te mo gen beantwoorden met te veronderstellen, dat het loonpeil, de sociale voorzieningen en de sfeer hier wellicht gunstiger zijn dan elders. Al deze factoren hebben er ongetwij feld aan meegewerkt, dat opnieuw ruim driehonderd tot de club der „Hoogoven jubilarissen" konden worden toegelaten, die met trots mogen verklaren de groei en de voorspoed van het bedrijf mede te hebben bevorderd. Na een even kort dankwoord van de secretaris van de ondernemingsraad de heer Piet Mulder, kon een aanvang wor den gemaakt met het feestprogramma, waarvan de diverse nummers telkens wer den aangekondig door de „gastvrouw" Ka rin Kraaykamp. Voor de pauze waren dit vier solisten van de Nederlandse opera: Sophia van Santen, Wilma Driessen, Gé Genemans en Wim Koopmans, die met hun diverse aria's, duetten en kwartetten uit bekende opera's -Rigoletto! waarlijk ovationele successen behaalden, zodat men geneigd was zich af te vragen of het Ne derlandse publiek niet meer „opera-min- ded" is als wel eens wordt beweerd. Na de pauze was het de beurt van op- L»: i treden van Frans van Dusschoten, met zijn verbluffend knappe imitaties van talrijk» bekende toneel- en televisiefiguren: de fe- nomele goochelaar Fred Kaps, die kenne lijk niet voor niets wereldkampioen is ge worden; de populaire komieken „De Moun- ties", die met de parodist Bueno de Mes- quita het publiek de slappe lach bezorg den, met als niet minder gewaarde inter mezzi enige moderne balletten van Jan Arntz T.V.-ballet. In totaal een program ma van wereldformaat, dat de honderden jubilarissen terecht in verrukking heeft gebracht. Advertentie ZWARTE PIET bezorgt uw mits tijdig besteld LANGE NIEUWSTRAAT - TELEFOON 4301 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Ook voor u de meest perfecte permanent» behandelingen PERMABEL STYLING PERMA TIËDA Voor uw afspraken telefoon 8161 LANGE NIEUWSTRAAT 471 Vierde klasse f 1.500: 18622 1.000: 1391 5676 6788 7778 19823 f 400: 2599 4401 9566 12037 16122 17387 200: 2299 2348 2754 2899 3851 5822 5995 6395 6501 8330 8391 9787 10026 10576 11137 11220 11299 11401 11424 12053 12676 12687 14302 14383 14705 15663 15898 16921 17073 17082 18215 19422 19778 20541 20959 21323 21375

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1