Israel bezorgd voor „Kahir's" opvolgers Messerschmidfs straaljager is het meest directe gevaar en „Zafir in Egypte Geneeskundig onderzoek van bejaarden ELEZERSSC LEZ Ut Üt GROEN CO J. BRIJS „TOTAL" SCHIPPERSTRUIEN KOSTUUMS Geen oplossing Yermoeden Prestige Vader en dochter zagen elkaar na dertig jaar terug Anderhalf jaar voor 23-jarige boekhouder Veel belangstelling voor de proefneming in Arnhem In zeven jaar twee ton verduisterd VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 17 ant HAARCREME fant-astisch! Centrale verwarming „Duiker" oiiebranders „Duiker" aardgasketels Hij verduisterde 50.000 en pleegde gefingeerde inbraak BENZINE - SERVICESTATION Wassen smeren reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 ia»'- J (DE ECHTE) in marineblauw en zwart 33.50 ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM (t.o. Twentse Bank) Kerkelijk nieuws „Zachtkens" Supermarkt Hulde Beschamend Onrechtvaardig „Licht" (waarover mèn spreekt) Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 (t.o. Twentse Bank) Eis tegen procuratie houder twee jaar en negen maanden Minister Schouwenaar spreekt in Jeruzalem Adviescommissie voor het Wetboek van Strafrecht OSRAM lamoen (Van onze correspondent) JERUZALEM. De werkzaamheid van de Duitse kerngeleerden en -tech nici in Egypte houdt de openbare me ning hier druk bezig. Nadat Bonn te kennen heeft gegeven, dat het tot zijn spijt tegen deze staatsburgers wettelijk niets kan ondernemen, minister-presi dent Esjkol bondskanselier Erhard een scherpe persoonlijke brief had gezonden en het Israëlische parlement zijn veront waardiging had geuit over wat het als gebrek aan doortastendheid beschouwt, is het de Israëli uit officieuze inlich tingen duidelijk geworden, dat er met de Duitsers in Egypte iets aan de hand is. Prof. dr. Heinz Kleinwachter en prof. dr. Paul Görcke, twee van de meest vooraanstaande kerngeleerden, die lang voor Nasser hebben gewerkt, zijn naar Duitsland teruggekeerd, nadat prof. dr. Eugen Sanger, er al in het najaar 1961 de brui aan had gegeven. Ook een aantal ondergeschikte technici schijnt naar huis te zijn teruggekeerd. In Israël meent men. dat het niet meer dan enkele tientallen zijn van de vijfhonderd, die in Egypte werkzaam zijn. DEZE MENSEN zouden huiswaarts zijn getogen, ondermeer omdat de Egyptena ren weigerden om hun contract te verlen gen. De Duitsers in kwestie zouden er niet in geslaagd zijn een oplossing te vinden voor bepaalde problemen. In het bijzon der moet hier worden gedacht aan het vraagstuk van de bestuurbaarheid van ra ketten, die Nasser wil gebruiken om Israël op de knieën te krijgen. In de tweede plaats zou, vooral bij Klein wachter en Görcke, bezorgdheid voor ei gen veiligheid een rol hebben gespeeld Ook wordt het hier niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Duitsers uit eigen bewe ging huiswaarts zijn gegaan, omdat zij voelden, dat zij de Egyptenaren niets meer te leren hadden. Deze stelling vindt steun in het feit, dat Egypte via 'buiten landse bemiddelingsinstituten nieuwe krachten, merendeels óók uit Duitsland, heeft gerecruteerd, die moeten voortbou wen op wat mannen als Sanger, Klein wachter en Görcke hebben bereikt. Volgens de Israëli ligt de eerstgenoenv de reden het meest voor de hand. Toen Sanger drie jaar geleden naar Duitsland terugkeerde bleven Görcke en zijn collega Wolfgang Pilz, alsmede de juirst dr. Krug, die later directeur werd van de United Arab Airlines, in Egypte achter. Görcke en Pilz hadden kort na de oorlog in Frankrijk gewerkt en waren later verbon den geweest aan het onderzoekcentrum voor straalaandrijving in Stuttgart, dat onder leiding stond van Sanger. hulp aan Israels doodsvijand nummer één is algemeen. Het is er niet minder op ge worden, toen de Egyptische pers meldde, dat in een Westduits memorandum aan het departement van Buitenlandse Zaken in Cairo werd verzekerd, dat, voor zover het aan West-Duitsland ligt, de nauwe samen werking op alle gebieden bestendigd zou blijven. Men vermoedt in Israël kwade trouw. Want de laatste tijd had de Westduitse regering op de Israëlische druk steeds ge reageerd met de verzekering, dat de werk zaamheden van Westduitse staatsburgers in Egypte ook haar een doorn in het oog was. DE EGYPTISCHE raketten, die met Duitse hulp tot stand kwamen, worden hier militair niet hoog aangeslagen, al geeft men grif toe, dat ze Nassers prestige vooral bij zijn mede-Arabieren sterk heb ben verhoogd. Het resultaat van de Duit se bijstand was dan ook aanvankelijk spec taculair. Al vijftien maanden na de aan- VAN DE VIJF wetenschappelijke en or. ganisatorische kopstukken uit de Duitse Bondsrepubliek bevindt alleen prof. Pilz zich nog in Egypte. Zal hij daar nog lang blijven? Kort ge. leden is een pakket ontploft, dat voor de Duitsers in Egypte bestemd was. Het was niet de eerste keer. Uiteraard zijn deze explosies weinig bevorderlijk voor de ant mo om Nasser nog langer te dienen. Voor de Egyptenaren staat het vast dat Israël hier de hand in heeft. Volgens het vooraanstaande Egyptische blad ,.A1 Ahram" is kort geleden in „een zeker Europees land" een bom ontdekt aan boord van een vliegtuig, dat een Duitse technische expert naar Egypte zou bren gen. Ook daarvan zou, volgens het Egyp tische orgaan, Israël meer afweten. Hier wordt dat natuurlijk in officiële kringen ontkend. Maar de verontwaardiging over Bonns komst van Pilz 'en Görcke in juni 1962, lanceerde Egypte zijn eerste raketten. Zij werden El-Zafir („de zegevierende") en El-Kahir („de veroveraar") gedoopt, want Nasser had er nooit een geheim van ge maakt, dat hij deze wapens bouwde om Israël ten gronde te richten. Al spoedig trad echter een zekere ont nuchtering bij de Egyptische leiders in. Beide modellen werden aangedreven door vloeibare brandstof. Ze werkelijk operatief te maken kostte veel tijd. Hun navigatie schiep problemen, waarin de Duitsers niet konden voorzien. Atoomkoppen bezit Egyp te niet. Natuurlijk zou het mogelijk zijn de projectielen van normale explosieven te voorzien, maar dat zou geldverspilling zijn. Bommen kunnen goedkoper en doelmati ger door vliegtuigen worden vervoerd. Met het oog op dit alles volgt men in Israël met intense belangstelling de pres taties van de Egyptische vliegtuigindustrie, die het heeft klaargespeeld een ultra-mo derne straaljager te bouwen. Net als bij Zafir en Kahir beroemt Cairo er zich op dat het gaat om een zuiver Egyptisch pro- dukt. In werkelijkheid werd deze machine ont worpen door de Duitser Willy Messer- schmidt en gebouwd door Duitsers, Oos tenrijkers, Italianen en Spanjaarden. De Israëli erkennen, dat dit vliegtuig uit militair oogpunt in tegenstelling tot de Egyptische raketten, een direkt gevaar voor hen oplevert en militair van veel gro ter betekenis is. Toch blijft men ook voor .Zafir" en „Kahir" beducht. Of beter: voor hun mogelijke nakomelingen. Advertentie juist als St.Nicolaas geschenk! VERKRIJGBAAR BIJ UW KAPPER De 67-jarige Rotterdammer W. Zaal heeft zijn thans 45-jarige dochter terug gezien van wie hij sinds de tweede wereld oorlog niets meer had gehoord. De doch. ter verbleef in 1940 in Engeland (haar moeder was Engelse) en is daar sinds dien voor de tweede keer getrouwd. Ver moedelijk door haar tweevoudige naams verandering zijn nasporingen van de heer Zaal op niets uitgelopen. Een Engels echt paar, waarmee hij tijdens een vakantie reisje deze zomer in contact kwam, wist echter de dochter op te sporen. Zij meende dat haar vader bij het bombarde- ment van Rotterdam in 1940 was omge komen. De dochter is nu met haar tweede man naar Rotterdam gekomen. Op het vliegveld konden marechaussees en doua niers hun ontroering nauwelijks de baas blijven toen vader en dochter elkaar in de armen vielen terwijl hem de tranen over de wangen stroomde. Het Britse anti-onderzeeboot ireaat H.M.S. Wakeful brengt tot 30 no vember een bezoek aan Amsterdam. De 2240 ton metende oorlogsbodem staat onder bevel van Ltn. Cdr. C. J. Slocock. Het schip dat ligt afge meerd aan het Stenen Hoofd in het Amsterdamse IJ heeft een bemanning van honderdvijfenzeventig koppen aan boord. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De rechtbank in Rotterdam heeft een 23- jarige boekhouder wegens verduistering van 50.000 en diefstal van 22.000 ten na dele van een Rotterdams automobielbe drijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Door ingenieuze manipulaties met de ad ministratie eigende de jongeman zich de afgelopen vier jaren totaal een halve ton toe. In juli van dit jaar liet hij zich op een avond insluiten in het gebouw waar hij werkte, opende daarna de brandkast en verdween met 22.000. De volgende dag ontdekte hij zelf de „inbraak". Maar de politie ontdekte al heel gauw wie de „inbreker" was geweest. Advertentie Het initiatief, dat in Arnhem is genomen van Onderling Beheerde Ziekenfondsen be- om de bejaarden in die gemeente vrijwil- schouwt men de proef als een soort voor lig te onderwerpen aan een periodiek ge- postengevecht voor een meer algemeen neeskundig onderzoek, heeft in kringen bevolkingsonderzoek, dat eigenlijk al op van de volksgezondheid veel belangstelling lagere leeftijd zou moeten beginnen, maar gewekt. Algemeen ziet men dit initiatief waaraan voorlopig wegens gebrek aan des als een goede stap op weg 'naar een meer kundig personeel nog niet valt te denken, preventief gerichte gezondheidszorg voor Tenslotte schenkt ook de overheid aan- de bevolking in het algemeen. dacht aan het Arnhemse plan. Een woord- Het gaat in Arnhem om een proef, voerder van het ministerie van Sociale Voorshands wil men op kleine schaal be- Zaken en Volksgezondheid heeft meeg- ginnen door alleen de ingezetenen, die vol- deeld dat de Directie van de Volksgezond- gend jaar de 66-jarige leeftijd bereiken, bij heid met belangstelling van de proef ken- het onderzoek te betrekken. Daarbij gaat nis heeft genomen en voornemens is het het om 800 mensen, van wie er 650 ver- projekt nauwlettend te volgen, ook al ligt zekerd zijn bij een ziekenfonds. Het is de hier in de eerste instantie geen taak voor bedoeling dat het onderzoek door de huis- de rijksoverheid, maar voor de gemeente arts van de betrokkenen wordt verricht. besturen. De kosten worden voorzover het de fondsverzekerden betreft gedragen door het ziekenfonds dat het initiatief tot deze proef heeft genomen. Voor de niet-fonds- verzekerden worden de kosten voor twee- vijfden betaald door een Arnhems zieken- huis-verplegingsfonds en voor drie-vijfden I door de gemeente Arnhem. De gemeente raad heeft daartoe zijn goedkeuring ge geven. Het denkbeeld van het periodieke onderzoek is opgeworpen door een be stuurslid van de Maatschappij Voorzorg, de heer J. E. S. Holthaus, die ook voor zitter is van het P.G.E.M.-ziekenfonds. De P.G.E.M. controleert al enkele jaren de gezondheidstoestand van de bejaarden, die aan dit Gelderse elektriciteitsbedrijf ver bonden zijn geweest. In medische kringen wordt het Arnhem se initiatief toegejuicht, zo is reeds na- I mens de Kon. Maatschappij tot Bevorde- ring der Geneeskunst verklaard. De resul taten van de proef kunnen voor een verde- re uitbreiding van het periodieke bevol kingsonderzoek van belang zijn. Ook in de kring van de ziekenfondsbe- sturen wordt de Arnhemse proef met be langstelling gevolgd. Bij de Centrale Bond Advertentie Advertentie Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Diepenveen A. W. J A. Knorth, vic. te Velp, die bedankte voor Lemelerveld. Beroepen te Ede (wijkgemeente II) H. C. Cuperus te Rouveen te Vinkeveen (toez.) E. F. Vergunst te Ede. Geref. Kerken Beroepen te Scheemda A. C. Langedijk te Knijpe te Borger J. de Jongh te Nes (W.D.)te Doetinchem (2e pred.pl.) G. v. Driel te Ouddorp. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor \ppingedam-Overschild Joh. Strating te Alkmaar-Broek op Lange dijk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Amsterdam J. W. de Bruin te Zaandam. Vrijwel dagelijks passeer ik in Haarlem de brug over het Spaarne richting Amster dam-Schiphol. De eenrichtingsverkeerweg heeft natuur lijk, nu men aan de tweede brug bezig is, zijn nadelen. Maar wachttijden van 45 minuten zijn toch ergens ergerlijk. Ik heb het meege maakt, dat ik op één dag 's morgens moest wachten van tien vóór elf tot tien vóór twaalf.én 's middags van onge veer kwart vóór vier tot half vijf. Ik kan me toch echt niet indenken, dat een en ander een plagerijtje is van d'e brugwachter. Maar kent u het liedje „Hoe zachtkens glijdt ons bootje..." De jaren rond 1800 laten het verkeer van 1964 in Haarlem toch echt weten, dat in Haarlem de „Camera Obscura" is geschreven. F. DE WAART, Zandvoort. Ik vraag mij af waar het naar toe gaat: steeds nieuwe supermarkten waar van al les te koop is. Toen ik op zo'n pas geopende super markt had rondgekeken kwam ik tot de conclusie dat daar omheen vele winkels niets maar dan ook totaal niets te doen hadden. Deze hebben toch ook hun hoge lasten en belastingen? Kan men zulke supermarkten geen halt toeroepen of moe ten deze kleine winkeliers maar verdwij nen? P. SIKSMA, Haarlem-O. Naschrift: Over de problemen van de middenstand ook met betrekking tot de supermarkten, schrijft onze medevoer ker Jhr. Mollerus sinds jaar en dag uit voerige artikelen, die op geregelde tijden in ons blad verschijnen. Uw vraag kan slechts worden beantwoord met een ver wijzing naar de omvangrijke litteratuur over dit sociologische en commerciële as pect van een ontwikkeling die onderdeel is van onze moderne maatschappij. Red. Hulde aan onze „Hoogovens", die als Ne derlands bedrijf van de eerste orde steeds bij de tijd blijven en nu weer met hun kaliberwalserijen een stap voorwaarts op Europees niveau hebben gezet. Een voor beeld voor andere ondernemingen in onze IJmond, waarvan sommige lijken te zijn ingeslapen, vooral op het gebied van de personeelshuisvesting en dergelijke. So ciaal raken zij bij „Hoogovens" jaren ach ter, waardoor het geen wonder is dat het personeel niet bij hen wil komen. Men is bedrijfsleiding of men is het niet! H. POST, IJmuiden Naschrift: Inderdaad, hulde.' Red. De door u genoemde Amerikaanse jour nalist Charles Murphy blijkt in wezen wel wat subjectief te zijn, als hij als zeker aanneemt dat de de U-2 vluchten nog wor den uitgevoerd. Maar och, Pentagon, en dus ook hij, weten waarschijnlijk niet be ter, en dus publiceren maar. Is het niet waarschijnlijker dat de Rus sen inmiddels sinds dat incident-Powers weer een stapje gevorderd zijn met de ontwikkeling van hun precisie-raketten, die toen reeds in staat waren „een vlieg in de ruimte" te treffen. Men zou den ken van wel, gezien hun prestaties op dat gebied. De vraag is dan ook, wat weerhoudt hen ervan die spionagevliegtuigen op elk mo> ment van de dag of de nacht neer te halen, om zodoende de wereld te confron teren met de Amerikaanse verbreking van de beloften, afgelegd na het neer schieten van de U-2 van Powers? Het is reeds enige tijd geleden dat de ze verliespost voor het Westen moest wor den geregistreerd. De feiten spraken toen een overduidelijke taal. Het is bescha mend daar nu over te moeten spreken en dan nog in de zin als de Amerikanen zich menen te kunnen veroorloven. J. DE GRAAFF, Haarlem Ik vind het onrechtvaardig dat de ver drukte volken van de voormalige koloniën, die trachten enige vrijheid te bereiken op nieuw aangevallen worden door onze zo genaamde beschaafde regeringen. Terwijl de uitslag van de onderhandelingen, die nog aan de gang waren, niet bekend was, is in Kongo voor een aantal mensen die niet door direct gevaar bedreigd wer den, een militaire maatregel getroffen. Het is wel toevallig dat juist Amerika zich daarin zo uitslooft. Eerst Korea, Zuid- Vietnam en nu Kongo. Als de Sovjet-Unie dit nu eens zou doen. Wat heeft ons Nederlanders de strijd tegen Indonesië en in Nieuw-Guinea opge leverd? Vele doden, een massa verspild belastinggeld en meer vijandschap in de wereld. De bewoners van de voormalige koloniale gebieden willen niet langer on der het juk van de blanken leven. J. SCHMIDT, IJmuiden. In de Vestestraat, de parkeerstraat in Haarlem, heerst een Egyptische duisternis bij avond, omdat men daar een verlich ting heeft aangebracht die die naam nau welijks verdient. Een flinke jongen met een elektrische uitrustingsdoos zou dat be ter kunnen dan wat er nu aan „verlich ting" te zien is. Geneert ons elektriciteits bedrijf zich daarvoor niet? Trouwens, dan heeft men dagwerk, want ook elders in Haarlem is de straatverlichting hopeloos verouderd, ook daar waar ze pas is ver nieuwd. Gaan onze ingenieurs wel eens bui ten Haarlem kijken, wat op dit gebied in de buitenwereld de laatste jaren is uitge vonden? J. BAKKER, Haarlem Naschrift: Er is geen geld, en de gemeenteraad ziet het donker in. Vandaar. Red. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Tegen een procuratiehouder, die de af- I gelopen zeven jaren ten nadele van een ruim 200.000 heeft verduisterd, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam een gevangenisstraf van twee jaar en negen maanden gevorderd. De officier sprak in zijn requisitoir ver „misselijke bedriegerijen" maar I hield er bij het bepalen van zijn eis re kening mee dat de thans 41-jarige procu ratiehouder nu een volkomen gebroken mens is. In 1957 hij was toen al zestien jaar in dienst van de verzekeringsmaatschappij begon de procuratiehouder gefingeerde bedragen in te vullen op blanco of reeds ingevulde giroformulieren, waarmee aan verzekerden schadeuitkeringen werden be taald. Het geld stak hij in eigen zak. Ook ging hij zelf talloze malen binnengekomen postwissels innen. Het geld droeg hij niet af. Op de vraag van de rechtbankpresident hoe hij tot zijn misdadige handelingen was gekomen antwoordde de verdachte dat hij financieel was vastgelopen, omdat zijn slaris 22.000 inclusief tantièmes) volko men ontoereikend was voor zijn veel eisende huishouding met een vrouw en drie kinderen. Maar uit de processen-ver baal bleek dat de man zijn relaties vele zakenlunches en diners aanbood om het spel van de gevierde zakenman te kun nen spelen. Een ander deel van het geld bleek te zijn opgegaan aan auto's, drank en een huis. „Na de zeven vette jaren komen er nu eindeloos magere jaren" zei de verdedi ger. „Als hij uit de gevangenis komt zal hij op de een of andere manier bijna twee ton op tafel moeten brengen om de vor dering, die zijn vroegere werkgever op hem heeft, te kunnen betalen. Een zeer scherpe aanval deed de verdediger op het i verzekeringsbedrijf. „Men heeft bij de con trole van de boeken een fatale achteloos heid begaan. Als gedurende die zeven ja ren één steekproef was gedaan, zou de fraude onmiddellijk aan het licht zijn ge komen" zei de verdediger die verzocht de procuratiehouder een gedeeltelijk voor- voorwaardelijke straf op te leggen op 10 j december uitspraak doen. De minister van Maatschappelijk Werk mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Fransen. vertoeft momenteel op uitnodiging van de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, mevrouw Golda Meir, in Jeruzalem, waar zij een congres bijwoont van vrou wenorganisaties uit Afrikaanse, Aziatische Amerikaanse en enkele Europese landen. Minister Schouwenaar zal er spreken over sociale planning in Nederlandse probleem gebieden. Het congres duurt tot 1 decem ber. De minister van Justitie heeft bij be schikking van 24 november een commissie ingesteld met de opdracht hem van advies te dienen over de vraag in hoeverre het Wetboek van Strafvordering wijziging of aanvulling behoeft, zulks in het bijzonder de bepalingen omtrent: a. Inverzekeringstelling en voorlopige hechtenis; b. De positie van de beledigde partij in het strafgeding, en c. De sanctie van nietigheid op over treding van vormvoorschriften. Tot leden van deze commissie zijn be noemd: mr. G. H. A. Feber, president van de Hoge Raad der Nederlanden, tevens voorzitter; professor mr. J. M. van Bem- melen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit van Leiden; mr. W. Duk, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie; professor mr. Ch. J. Enschede, hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam; mr. M. H. Gelinck, offiicier van Justitie, hoofd van het arrondissements parket te Leeuwarden; mr. L. Hollander, raadsheer in het Gerechtshof te Amster dam; mr. J. H. H. Huelsmann, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden; mr- M. Ch. de Jong, raadsheer in het ge rechtshof te Den Haag; mr. Ch. M. J. A. Moons, advocaat-generaal bij de Hogs Raad der Nederlanden en mr. Ph. C. M van der Ven, advocaat en procureur te Den Haag. Secretaris is mr. L. Oranje, administra teur bij het ministerie van Justitie. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17