Dagelijks bestuur Velsen eenstemmig tegen fusie Beverwijk en Heemskerk Sint gaat Gymlokaal Kennemerzaal in IJmuiden geopend speciaalzaak HEREN-MODE! Driebaansweg bij Halfweg blijft doden vragen Procedure wetsontwerp samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk „Het Witte Kruis" per 1 januari 1966 „Het Groene Kruis" Mooie aanwinst maar niet genoeg RyUswalerstaat weigert een door de politie bepleit inhaalverbod Hoogovens wil nu ook flatgebouwen in de IJmond „Nederland" opende de zesde zaak Zeven maanden voor een schietende stroper Drie maanden voor een kwakzalver Maak van 5 december een gezellige avond Banketbakkerij J. N. TROMP HAARLEMSE RECHTBANK r SINT-NICOLAASGESCHENKEN HEREN- EN JONGENSMODE-ARTIKELEN UIT DE ZAKENWERELD VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 heeft t e iui Zes weken geëist voor aanrijding in Hillegom .NIEUWS. Burgemeester en wethouders van Vel sen zijn van gevoelen, dat er redenen zijn om de Tweede Kamer te verzoeken het wetsontwerp, voor zoveel betreft de sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk niet te aanvaarden. Deze motieven heb ben B. en W. opgenomen in een ontwerp van een adres aan de Tweede Kamer, dat naar de mening van het college van de raad zou moeten uitgaan. B. en W. geven de raad in overweging te besluiten tot het zenden van bedoeld adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Desgewenst zou van een afwij kend standpunt in een het adres begelei dende brief melding kunnen worden ge maakt. Acht jaar geleden De minister van Binnenlandse Zaken voert als argument voor de samenvoeging aan, onder andere, de intrekking (in 1956) van het wetsontwerp tot instelling van een IJmondraad. Dit wetsontwerp wilde echter doorslag gevende bevoegdheden toekennen aan Ge deputeerde Staten. Het valt nog steeds te betreuren, dat indertijd geen gehoor is ge geven aan het advies der drie gemeente raden (van Beverwijk, Heemskerk en Vel sen), volgens hetwelk deze competenties zouden behoren te berusten bij het uit de ingezetenen van het IJmondgebied te vor men hogere bestuur (de IJmondraad). Daarmee zou een beslissing zijn genomen, die wellicht aan de toenmaals al bestaande verwikkelingen in het IJmondgebied een einde zou hebben gemaakt en die tevens tot gevolg zou hebben gehad, dat de IJmondraad reeds gedurende 7 8 jaren zijn nuttig werk had kunnen verrichten. De dwingende invloed, die van deze IJmond raad zou hebben kunnen uitgaan, had ertoe kunnen bijdragen, dat de indiening van het wetsontwerp tot samenvoeging van de twee gemeenten achterwege had kunnen blijven. IJmond Adviescollege Een ander argument ontleent de minis ter aan de onbevredigende werking van het vrijwillig ingestelde IJmond Adviescollege (dat door het uittreden van Velsen inmid dels heeft opgehouden te bestaan). De oorzaak moet primair worden gezocht in de omstandigheid, dat door het hoger gezag zo lang (veel te lang) is getalmd met een beslissing omtrent datgene, wat in het bestuurlijke vlak met het IJmondge bied zou moeten geschieden. Streekplan „Onvoldoende bereidheid van Heems kerk om het streekplan IJmond-Noord uit te voeren," is een volgend argument van de minister. Op de totstandkoming van het plan en op de opstelling van de daaraan ten grondslag liggende prognoses, die in het streekplan gestalte hebben verkregen, hebben de be trokken gemeentebesturen (overigens ge heel overeenkomstig de toenmaals gelden de wetgeving) geen genoegzame invloed gehad. Toen het streekplan na vele jaren was vastgesteld en na nogmaals vier ja ren eindelijk rechtskracht had verkregen, waren de ontwikkelingen in de IJmond reeds jaren daarvóór in volle gang. Het bleek in die overgangsjaren, dat Heemskerk noch Beverwijk enthousiast stond achter de uitvoering van dat plan. Slechts in de laatste tijd toont Beverwijk enige geneigdheid de conceptie van het streekplan te volgen, niet omdat deze con ceptie de van nature gegeven oplossing vormt, maar wijl het volgen van dit plan een mogelijkheid biedt om tot het realise ren van zijn inzichten te komen. In het streekplan is een nieuw winkel centrum geprojecteerd; de invloedrijke winkeldrijvende winkelstand heeft zich echter hevig verzet tegen een verplaatsing: het centrum blijft de Breestraat. Als gevolg van een en ander heeft de gemeenteraad van Beverwijk op 14 juli 1964 met algemene stemmen een structuur plan voor die gemeente vastgesteld, vol gens hetwelk zulks in afwijking van het streekplan niet alleen het oude centrum wordt gehandhaafd, maar wordt gebe zigd als uitgangspunt voor uitbreiding naar het noorden. Hier moet de vraag worden gesteld wat er overblijft van het uitgangspunt van de minister, dat Beverwijk zich in de laatste jaren wèl achter de conceptie van het streekplan heeft gesteld. Weinig elegant Met nog een hoofdfacet van het streek plan namelijk de Coentunnelweg. deden zich moeilijkheden voor. Heemskerk voel de zich genoodzaakt zijn bezwaren bij de Kroon kenbaar te maken, daarbij verzoe kende aan het besluit van de Provinciale Staten goedkeuring te onthouden. Hangen de deze procedure wordt een wetsontwerp tot samenvoeging van de beide gemeenten ingediend, met als de gewichtigste basis: de realisering van het streekplan IJmond- Noord. Het lijkt weinig elegant, wanneer met negering van een door een staatsor gaan als de Raad van State nog uit te bren gen advies, bij de indiening van een wets ontwerp wordt uitgegaan van een pre misse, die toch nog geenszins vast staat, ook al laat een minister bij voorbaat ver klaren, dat hij met deze premisse instemt. Immers het wetsontwerp is overbodig, wanneer Heemskerk in het gelijk zou wor den gesteld. De medewerking aan de uit voering van het streekplan van Heemskerk zou dan buiten kijf zijn, terwijl in het te- I genovergestelde geval zou moeten worden afgewacht of werkelijk van onwil bij Heemskerk ter uitvoering van het streek plan sprake zou zijn, als eenmaal ten aan zien van het vorenvermelde gewichtige fa cet van het streekplan een beslissing zou zijn genomen. Als oorzaak van de bestuursmoeilijkhe- den is niet de onvoldoende bereidheid tot uitvoering bij de betrokken gemeente aan te wijzen, doch veeleer de aard van het streekplan IJmond-Noord en de langdurige procedures vooraleer de dynamiek van de steeek daarin gestalte heeft verkregen, als ook de verwarring, die daarvan het ge volg was. De procedure van behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp voor de samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk, verloopt als volgt. Na onderzoek van het ontwerp verschijnt er van de zijde der Kamer een eindver slag; daarna komt er van de leant der regering een memorie van antwoord, ge volgd door een verslag en eventueel een nota naar aanleiding van dat verslag; mo gelijk is ook, dat de betrokken vaste com missie uit de Kamer tussentijds monde ling overleg pleegt met de minister. In discussie zal zijn het wetsontwerp zoals dit is aangeboden; dit wordt, behou dens wijzigingen van ondergeschikte aard, al of niet aanvaard. Door de Kamer ge wenste wijziging van ingrijpende aard, bij voorbeeld om van het IJmondgebied één gemeente te vormen, zal als te zijn van destructieve aard leiden tot intrek king van het wetsontwerp. Daarna zou de regering kunnen beslui ten tot de indiening van een ander wets ontwerp, maar dan zou eerst weer de procedure van de Gemeentewet moeten worden gevolgd (horen van Gedeputeer de Staten en Gemeenteraden). Advertentie Advertentie ELECTRISCHE DEKENS volmaakt veilig Philips - Erres e.a. v.a. 79.00 VELSERuoiTIWEG 173 - TELEFOON 4402 De naam van de provinciale Noordhol landse Vereniging „Het Witte Kruis", wordt met ingang van 1 januari 1966 ver anderd in „Het Groene Kruis". Dit is van morgen tijdens de jaarvergadering van de vereniging in het Hildebrandgebouw aan de Smedestraat in Haarlem besloten. Van de 133 stemgerechtigden stemden 103 voor het voorstel van het hoofdbestuur en 30 tegen. De tegenstemmers, waaronder de afdeling Haarlem, motiveerden hun standpunt door te verklaren dat aan de naamsverandering grote financiële bezwa ren kleven en dat aan de naam „Het Witte Kruis" een traditie van tientallen jaren menslievende arbeid ten grondslag ligt. Alle provinciale verenigingen gaan nu dezelfde naam dragen. naar de Advertentie Boterletters en boterstaven be reid van zuivere roomboter en amandelspijs. Speculaaspoppen en brokken speculaas, rijk voorzien van amandelen. Kleine speculaaspoppen voor de kinderen. Chocoladeletters. GROTE SORTERING ORIGI NELE MARSEPAIN-FIGUREN Heerlijk opgemaakte taarten een traktatie voor het hele gezin Planetenweg 4 - Tel. 4008 Mening in gemeenteraden en dagelijkse besturen Hoe luidt de mening ter zake van de huidige gemeehteraden en dagelijkse be sturen in het IJmondgebied? Beverwijk: Tegen de samenvoeging van de beide gemeenten zijn de V.V.D., de P.S.P. en de C.P.N. Het dagelijks bestuur is voor de samenvoeging. Heemskerk: Indien de oplossing niet kan worden gevonden door de instelling van een bovengemeentelijk orgaan, moet vol gens het eenstemmig oordeel van college en raad, de voorkeur worden gegeven aan één gemeente in de IJmond boven de sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk. Velsen: Het dagelijks bestuur neemt een stemmig het standpunt in, dat samenvoe ging van Beverwijk en Heemskerk niet in het belang van het IJmondgebied is. (De mening van de raad zal nog moeten blij ken, namelijk bij de openbare behandeling van het ontwerp-adres - red.) Niet uitzonderlijk Het is niet duidelijk, waarom twee le-1 venskrachtige gemeenschappen met straks elk 45.000 a 50.000 inwoners niet in staat zouden zijn, elk voor zich de omstandighe den te scheppen, waarin het voor de inwo ners goed wonen en leven is en met ieder een kern, gebaseerd op eigen behoeften, die door de winkeldrijvenden ook werke lijk kan worden tot stand gebracht. Er zijn zovele steden in Nederland met minder on- woners (immers driekwart van 978 ge meenten telt minder dan 25.000 ingezete nen), die een goede gemeenschap vormen en geen last ondervinden, omdat te wei- nig voorzieningen zouden zijn getroffen. Overkoepelend lichaam Ten aanzien van de centrale collectieve voorzieningen voor de streek kan, ook bij een ernstig wil tot samenwerking, een ver schil van mening zich voordoen, dat leidt tot dadenloosheid of tot afzonderlijke be slissingen, die niet tot het belang van het IJmondgebied strekken. Daarom is het noodzakelijk, dat naast de handhaving van de drie gemeenten, bij de wet een overkoepelend lichaam wordt inge steld. Dit lichaam, dat zou kunnen worden aangeduid als het Districtsbestuur voor het IJmondgebied, zou als orgaan een IJmondraad moeten verkrijgen. De leden van de IJmondraad zouden moeten wor- I den verkozen door en uit de stemgerech tigde inwoners van het gebied. Het dage- I lijks bestuur zou door en uit de leden moeten worden geformeerd. De voorzitter van de IJmondraad en van deszelfs dage lijks bestuur ware door de Kroon aan te wijzen uit kandidaten uit of buiten het IJmondgebied. De IJmondraad zou tot taak moeten krijgen: het opstellen en het bijhouden van een werkplan, bevattende de centrale col lectieve voorzieningen (met plaatsaan duiding) voor het IJmondgebied met daar naast een kostenverdeling en een schema tisch aangegeven tempo van uitvoering. voor de betere Overhemden Sjaals - Dassen Pyjama's - Kamerjassen Handschoenen Pullovers - Slipovers Truien - Vesten Manchetknopen Sokken - Ankiets Bontmutsen - Hoeden Petten Uw speciaalzaak heeft volop keus in 't allernieuwste Kennemerlaan 61 - IJmuiden Zaterdagavond 28 nov. tot 9 uur geopend Met de opening en ingebruikneming van I de „Kennemerzaal" gisteravond is Velsen een prachtige gymnastiekzaal rijker ge worden, die met haar plaats aan het Moerbergplantsoen, midden in de nieuw- bouwkom van het nieuwe IJmuiden, een I schitterende aanwinst is. Deze aanwinst, naar het ontwerp van I gemeentearchitect H. J. Peters, heeft weliswaar veel voeten in aarde gehad tot I de totstandkoming ervan (in 1953 beston den hiervoor al plannen, naast een I sporthal) doch nu het mooie gebouw is gerealiseerd kunnen gemeente en gebrui kers trots zijn. Onder de genodigden, die door de heer A. H. Wedemeijer, gemeentelijk consulent voor de sport werden begroet, waren wet houder H. de Boer, de rijksinspecteur voor de lichamelijke opvoeding in de in spectie Zaandam, de heer Bunnink, de rijksinspecteur van het lager onderwijs de heer M. Holl, de heren ir. D. N. Dammers en H. A. Peters, respectievelijk directeur en architect van openbare werken, raads- en commissieleden, de beeldende kunste naar Bouke IJlstra uit Dordrecht, het be stuur van de Velser Sportstichting en een groot aantal vakleerkrachten. De wethou der van Onderwijs, Sport en Culturele I zaken, de heer- De Boer-liet-zij» gereetet- vaardigde trots de vrije loop. Hij toonde zich bijzonder verheugd met de nieuwe aanwinst, waarbij hij dank bracht aan al len die tot de totstandkoming van het ge bouw en zijn inrichting hadden meege werkt. Er zijn veel zorgen geweest voor dat alles in kannen en kruiken was, waar bij ook aandacht werd besteed aan de fraai uitgevoerde kunstopdracht, die in floodlight op de buitenmuur aan het Moer- I bergplantsoen inderdaad een kunstzinnig beeld liet zien van de te beoefenen sport. De raad der gemeente keurde inmiddels een krediet goed voor de bouw van op nieuw een gymnastiekzaal in Driehuis. He lemaal tevreden was hij niet, maar er was vooruitgang te bespeuren. De prijs was wel hoog (ongeveer 283.000) maar deze was goed besteed, vond de heer De Boer. Met een fluitsig naal stelde de heer De Boer de fraaie zaal voor gebruik open. Vervolgens werd vlot en leuk een programma uitgevoerd, dat zich bepaalde tot vrije oefeningen op de grond en de lange mat. tie in Velsen voor het gebruik van de be staande gymzalen. Namens de commissie van vakleerkrach ten bracht de heer C. Rozenstein evenzeer hulde aan het gemeentebestuur met de nieuwe aanwinst en ook hij drong aan op een sporthal, waarna tenslotte de heer Kosters namens de Nederlandse Onderwij zers Vereniging, afdeling Velsen, de voort varendheid van Velsens gemeentebestuur in het licht stelde. Zijn wens is: een eigen gymlokaal voor de 3 b.l.o.-scholen in Vel sen. Met een fraaie vrije oefening met hoepels, geïnspireerd op de West Side- story door een aantal dames, werd het officiële gedeelte afgesloten. Advertentie De heer Bussink, rijksinspecteur L. Op voeding, wees er op dat Velsen nu 17 gymnastieklokalen heeft, waarvan er zes na de oorlog zijn gebouwd. Toch blijft er op dit terrein wegens de grote hoeveelheid scholen nog veel te wensen. De heer Bun nink dacht voorts een goede sporthal in Velsen niet misplaatst, doch de regering laat te dien aanzien sombere geluiden ho ren en niet alleen voor Velsen. Dankbaar was hij overigens voor de goede coördina- S3ERADEN Menno MARKTPLEIN In de IJmuider Courant van donder dag berichtten wij de vondst van vijf waterputten op de terreinen van Hoogovens, die dateren uit het be gin van onze jaartelling. Abusievelijk is de bij dit bericht behorende foto van zo'n waterput niet geplaatst. Wij drukken deze foto hierbij alsnog af. De waterputten zijn gevonden door drs. J. F. van Regteren Altena, con servator bij de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek. De wanden van de cilindrische putten zijn opgebouwd met lagen venige plaggen. Op de bodem van een der putten zijn enige botten en fragmen ten aardewerk aangetroffen. Water putten van dit type en deze con structie zijn nog maar zelden in zo'n goede staat aangetroffen. Advertentie Behalve de aankoop van een tweede hotelschip door Hoogovens en andere activiteiten die gaande zijn om buiten lands personeel te huivesten, waarom trent wij gisteren bijzonderheden gaven, streeft Hoogovens eveneens naar de bouw van flatgebouwen voor dit doel in de IJmond. een keurcollectie in Speciale aanbieding BEL-O-FAST overhemd - wit 8.75 bender Heren- en Jongenskleding N.V. BREESTRAAT 17-19 (natuurlijk óók tussen de middag geopend) Advertentie Klein spaaroffer groot vakantiegenot! Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Voor de Haarlemse rechtbank diende gisteren de strafrechterlijke nasleep van een dodelijk verkeersongeluk op de weg Haarlem-Halfweg. Het zoveelste dodelijk ongeluk op deze gevaarlijke driebaans weg, zo werd achter de groene tafel ver zucht. Een Mercedes sportwagen, die met veel te hoge snelheid over de middenbaan was genaderd uit de richting Haarlem, had zich te pletter gereden op een autobus met schoolkinderen, die op diezelfde mid denbaan stond voorgestorteerd om vanuit de richting Amsterdam komend naar links het weggetje in te slaan naar de speeltuin „De Zoete Inval". De bestuur der van de sportauto was vrijwel op slag dood geweest. De busschauffeur moest zich nu verant woorden wegens roekeloos rijden. Na dit zoveelste ongeluk op deze gevaarlijke plek, waar van beide kanten zijwegen op I de grote weg uitkomen, heeft de plaatse lijke politie Rijkswaterstaat nog eens ver zocht om ter plaatse een inhaalverbod in te stellen. Dit verzoek is genegeerd. Wel zijn na het ongeluk vakken met pijlen op de weg geschilderd voor het afslaande verkeer. De maximumsnelheid is ter plaatse 90 km. Het ongeluk gebeurde op de middag van 8 juli van dit jaar, bij hevige regen val, terwijl de weg in beide richtingen werd bereden door files auto's. De bus chauffeur vertelde, dat hij vanwege hem passerende auto's de grootste moeite had gehad om uit zijn file los te komen, ten einde naar links de middenbaan op te rijden. Daar kwam hij „voorgesorteerd tot stilstand. Toen hij even later optrok om links af te slaan, zag hij op de weg die hij vrij waande ineens de Mercedes op zich afstormen met een snelheid van ver Haarlemse rechtbank Zes weken gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs heeft de of ficier van Justitie bij de Haarlemse recht bank gisteren geëist tegen een 27-jarige bakker uit Zandvoort, die in het dorp Hil legom een afslaande wielrijder met zijn auto had aangereden en er vervolgens vandoor was gegaan, naar zijn zeggen vanwege de zenuwen van het ogenblik. De bakker reed over de grote weg, met een volgens vele getuigen veel hogere snelheid dan de toegestane 50 km/uur. De fietser stak over in een bocht van de weg bij de haven. De automobilist maak te een scherpe uitwijkbeweging, helaas echter in dezelfde richting als waarin de fietser een heenkomen zocht. De fietser kwam op de motorkap terecht en brak een pols. Een 17-jarig meisje, dat banden hoorde gieren en de auto zag wegrijden, noteer de het autonummer. De bakker ontkende dat hij zo hard had gereden, i Uitspraak op 10 december. VAN DE IJMOND Van het nieuwe winkelcentrum aan de Wijkerbaan in Beverwijk, dat in korte tijd de allures van een Rotterdamse Lijn baan heeft aangenomen, heeft de woning inrichting „Nederland" bijna tweehonderd vierkante meter gereserveerd voor haar zesde zaak. Bij de opening konden de talrijke bezoekers er zich gisteren van overtuigen dat hier één van de modernste zaken op dit gebied van de IJmond is verrezen, waarbij vrijwel de gehele op pervlakte als een enorme toonkamer is ingericht. Deze ruimte is met een aantal moderne voorbeelden van woninginrich ting gevuld. De boven-étalge is eveneens als tijde lijke woning ingericht, met huis-, slaap-, tiener- en studeerkamer. De directie heeft ook nog een „pendeldienst" ingesteld, waardoor de kopers per personenauto naar de „moederzaak" in IJmuiden wor den overgebracht, waar hun weer een verdere keuze wordt geboden. over de honderd kilometer. Remmend en slippend was de wagen tegen de rechter voorkant van de bus gevlogen. Getuigen bevestigden dat de sportwa gen met een buitensporig hoge snelheid was genaderd terwijl de buschauffeur met zeer geringe snelheid zijn voorsor- teermanoeuvre had gemaakt welke hij lang van te voren met zijn richtingaan wijzers had aangekondigd. De buschauffeur was bekend met ds situatie ter plaatse. De manoeuvre dia hij gedwongen was te maken, noemda hij desgevraagd levensgevaarlijk. De officier van Justitie vond dat 't slacht offer zijn dood grotendeels aan zichzelf te wijten heeft. Hij meende dat er bij de ver dachte geen sprake was geweest van .hoogst roekeloos" rijden, maar hield vast aan het subsidiair ten laste gelegde „in het gevaar brengen van het verkeer". Daarvoor eiste hij 150 boete. De verdediger, mr. J. M. Gasille uit Den Haag, stelde dat zijn cliënt slechts veroor deeld kan worden als is bewezen dat de Mercedes eerder op de middenberm kwam dan de bus. Dat bewijs is er niet (integendeel: het tegenovergestelde is veel waarschijnlijker), derhalve dient vrij spraak te volgen, aldus de advocaat. De rechtbank doet op 10 december uit spraak. De rechtbank te Breda heeft een 21-ja- rige landbouwer uit Zundert wegens het schieten met een jachtgeweer op de land bouwer P. Brosens in de nacht van 19 op 20 augustus te Zundert conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. In de bewuste nacht was de man met nog twee anderen met de lichtbak aan het stropen op het jachtterrein van Bro sens. Deze wilde het drietal verjagen met een lamp en ging zijn jachtterrein in. Plotseling werd hij in het licht gezet en viel er een schot, waardoor hij aan de on derbenen gewond raakte. De verdachte ont kende voor de rechtbank met opzet ge schoten te hebben. Zijn geweer en de staaf lantaarn werden verbeurd verklaard. Wegens oplichting is een 29-jarige Bre- danaar door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd Samen met een 29-ja- rige Tilburger had hij in juli en augustus van dit jaar op het platteland in West-Bra bant en rond Gorkum staafjes lasijzer, gordijnroeden en knoflookpillen als genees middelen voor hoge prijzen aan chronische zieken verkocht. Tegen de Bredanaar was negen maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de Tilburger was twee jaar ge vangenisstraf geëist, maar de zaak tegen hem werd aangehouden voor een psychia trisch onderzoek.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5