Produktschap voor Siergewassen weer in conflict met „Brussel" looi VAN de ARTI STIEKE SINT' Mooi Velsen: de Duin en kruidbergerweg IJmuidense fotograaf exposeert in Parijs stouten bee' k HPC-successen in kringzwemstrijd letsvanubij? ^eer uw hond reinheid betrachten Sint Nicolaas-puzzelrit 5 Mei 1965 **9 nop andere leuke dingen in de VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 GOUDEN HORLOGES Juwelier R. DE BOER WONINGINRICHTING - BEVERWIJK mi5<5chién "TrarT I IR MORGEN W£l. fN Nieuwe bijdragen voor het carillon 1.55 2.75 Kennemerlaan 60 Tel. 4938 Advertentie Advertentie (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdagmiddag bemerkt, dat het leven er niet eenvoudiger op wordt. Het bestuur zou de verordening aannemen, waarbij de verschillen in aankoopprijs van bloembollen in Nederland en Duits land op de snijbloemen zouden worden weggewerkt door middel van een heffing. De Europese Commissie had hiertegen in het begin van dit jaar geprotesteerd en Leiden was in last. De Duitsers willen namelijk dan dezelfde bloembollen kunnen inkopen als de Nederlanders. Daarmede viel de gehele mooie regeling van alles en nog wat in duigen. Heftige protesten bij de Europese Commissie en naarstig overleg tussen de regeringen van de Bondsrepubliek en Nederland hebben geleid tot het verzoek aan de Europese Commissie om krachtens artikel 46 van het Verdrag van Rome toch die heffing in te stellen. Het zat allemaal zo mooi rond, dat het PVS meende een verordening te kunnen aannemen. De vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw stak een spaak in het wiel. Om het regeringsstandpunt duidelijk te maken verzocht hij ten laat ste een besloten vergadering te houden. Voor het eerst in de geschiedenis van het PVS werden publiek en pers verzocht de zaal te verlaten. Er is al meer gebleken, dat de rege ring veel sterker georiënteerd is op „Brus sel" dan het Produktschap voor Sierge wassen. Deze verordening was er weer een bewijs van. De minister van Land bouw zou er moeilijk zijn fiat aan kun nen geven. Hij gaat uit van het stand punt, dat eerst de beschikking van Brus sel moet komen en dat men dan een daar op steunende Nederlandse verordening zou kunnen maken. Dr. Verhage betoogde echter, dat er dan al bolbloemen naar Duitsland zouden worden gezonden, zonder dat de heffing daarop van toepassing zou zijn. De heer Kralt vond vijftien december als beginda tum al aan de late kant. De bollen schie ten hard op, zodat er spoedig export van afgesneden tulpen mogelijk zou zijn. En toch, hoewel de regering begreep dat er haast bij was, werd met klem be toogd, dat men deze verordening niet moest doorzetten, want men zou goodwill kunnen verspelen. Men zou Brussel doen geloven dat men hen niet nodig had. De regeringsvertegenwoordiger speelde heel even met het argument van „onder maatse bollen" d.w.z. plantgoed dat we niet mogen uitvoeren. Dr. Verhage bleef echter bij zijn standpunt, dat Nederland deze heffing zou mogen invoeren op grond van artikel 43 van het Verdrag van Rome, dat een marktordening toestaat, zolang er geen E.E.G.-regeling tegenover staat. Prof. Samkalden deelde deze mening, blijkens een hem gevraagd advies enkele maan den geleden. Er bleken nog Nederlandse wijzigingen te zijn ontdekt, waardoor de verordenin gen op de uitvoer zouden moeten worden gebaseerd op de in- en uitvoerwet sierge wassen 1963. Het bestuur van het PVS In het Haarlems Sportfondsenbad werd dins dagavond de eerste ontmoeting gezwommen ln de zwemcompetitie Kring Haarlem KNZB. De organisatie was in handen van DWR. HPC heeft zich ln deze wedstrijden het beste geweerd. De voornaamste uitslagen zijn: 66 2/3 meter rugslag meisjes: 1. C. Driessen (HPC) 53 sec.; 2. H. Witmans (Haarlem); Thea Baars (DWT) 1 min. 1 sec. 100 meter schoolslag meisjes 14 en 15 jaar: 1. R. Zwanenburg (NVA) 1 min. 34,7 sec.; 2. L. Ruyg- rok (HPC) 1 min. 36,9 sec.; 3. M. Graaf (HPC) 1 min. 37,7 sec. 66 2/3 meter vlinderslag jongens: 1. R. Bosson (HPC) 46,8 sec.; 2. D. van Elsas (HPC) 51,4 sec.; 3. R. Loeb (HPC) 51,4 sec. 100 meter vrije slag jongens: 1. Rob Gruppe- laar (NJord) 1 min. 4,9 sec.; 2. A. v. d. Veen (HPC) 1 min. 5,2 sec.; 3. L. van Eik van Voort huizen (HPC) 1 min. 5,9 sec. 100 meter rugslag meisjes: 1. N. Neuteboom (HPC) 1 min. 21,8 sec.: 2. Marja Dirkse (DWT) 1 min. 27,3 sec.13. S. Schmidhamer (HPC) 1 min. 28 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. N. Dlx (HPC) l min. 22,2 sec.; 2. Loes Wildschut (Njord) l min. 29,7 sec. wenste niet door de knieën te gaan en dr. Verhage heeft zeer duidelijk gezegd, dat het zich niet al te gemakkelijk zou neerleggen bij de mening van Brussel. Men wil een eigen mening laten horen. De pogingen om het bestuur van het PVS de verordening niet te laten aanne men mislukten en toen kwam het verzoek om een besloten vergadering. Er bleken dringende redenen aanwezig te zijn, zodat het bestuur na enig tegenstribbelen toe stemming gaf het publiek de deur aan de andere kant te laten sluiten. Voordien was al medegedeeld, dat in overleg met Engelse organisaties wordt getracht de vijftien percent invoerheffing in dat land te laten vervallen. Argument, Gatt-afspraak in 1947, waarbij Nederland de uitvoer naar Engeland beloofde te re gelen en zich altijd daaraan gehouden heeft. Engeland zou de invoerheffing niet opvoeren. De minimumprijzen voor Engeland en de Benelux werden zonder slag of stoot aangenomen. Maar exportverordeningen werden weer gekritiseerd door „Land bouw"; sinds 1963 zouden verordeningen op een andere wet, namelijk in- en uitvoer wet siergewassen 1963 moeten stoelen. Men gaat er over praten. 100 meter vlinder jongens: 1. B. Huizinga (HPC) 1 min. 11 sec.; 2. Theo Schouten (HVGB) 1 min. 14.3 sec.; 3. K. Mantje (HPC) 1 min. 16, 2 sec. 100 meter rugslag heren: 1. B. de Jong (HPC) 1 min. 10,8 sec.; 2. J. C. van Staalen (HPC) 1 min. 14,6 sec.; 3. J. Oortwijn (VZV) 1 min. 16,3 sec. 66 2/3 meter vrije slag meisjes: 1. H. Luiting (DWR) 46,1 sec.; eveneens 1: C. Driessen, 46,1 sec.; 3. Thea Baars (DWT) 52 sec. 66 2/3 meter rugslag jongens: L. R. Bosson (HPC) 52 sec.; 2. H Kracht (HPC) 52,9 sec.: 3. H. van Lienden (HVGB) 54,4 sec. 100 meter vrije slag meisjes: 1. Carla Jansen (NJORD) 1 min. 8,8 sec.; 2. J. Sieverding, 1 min. 18.4 sec.: 3. J. de Jong (HPC) 1 min. 24,3 sec. 100 meter schoolslag jongens: 1. C. Rombout (HPC) 1 min. 23,2 sec.; 2. R. Gruppelaar (Njord) 1 min. 28,5 sec.; 3. A. v. d. Veen (HPC) 1 min. 28,9 sec. Estafette 4 x 66 2/3 meter wisselslag meisjes: 1. HPC I 3 min. 31,4 sec.; 2. DWT 3 min. 48,9 sec.; 3. HPC II 3 min. 49,5 sec. 4 x 66 2/3 meter wisselslag estafette jongens: 1. HPC 3 min. 5,8 sec.; 2. HPC II 3 min 10.9 sec.; 3. Haarlem en HVGB 3 min. 17 sec 4 x 100 meter vrije slag estafette heren boven 18 Jaar: 1. HPC 4 min. 19,9 sec.; 2. DWR 4 min. 39,8 sec.; 3. Njord '59 4 min. 43 sec. Tijdens de onlangs gehou den begroetingsavond voor de nieuwe Inwoners van Vel sen, werd door enige aan wezigen hun bezorgdheid tot uitdrukking gebracht over de voorgenomen verande ringen aan de Duin en Kruid bergerweg, omdat zij vrees den dat hiermee weer een stukje natuurschoon tot ver dwijnen zou zijn gedoemd. Gelukkig konden zij door ir. D. N. Dammers enigszins gerust worden gesteld, om dat deze als directeur van Openbare Werken verzeker de, dat het karakter van deze mooie weg zo min mo gelijk zal worden aangetast. Met nevenstaande foto's ho pen wij te hebben aange toond, dat het stellig de moeite waard zal blijken dit natuurschoon voor Velsen te behouden. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: sjaal, herenportemonnee m. inh., aktentas m. bankbescheiden, autoped, gouden zegelring, bedeltje, vier bankbiljetten, dameshandschoenen, zilveren rijksdaalder, draagbaar ra diotoestel, fietstas, dames handschoen, sleutel, das, kinderportemonnee, gympak- je, kindermuts, want, heren wanten, twee autopeds, vier wielig trapwagentje, vier zakjes kinderpostzegels, he renhorloge, bakkersmand, zandschep, nylontas, kinder wantjes, portemonnee met inhoud, broche, zaklantaarn, parkiet, meisjesschoenen, 2 sleutels aan ring. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar aan het hoofd bureau van politie te Vel sen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Hoewel de details nog niet geheel zijn vastgesteld, kan toch reeds worden meege deeld dat het in de bedoeling ligt de dag met een aubade te openen, waarvoor men hoopt gebruik te kunnen maken van het Plein 1945. Daarna zullen in IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord korte bezinningsbijeenkom sten worden gehouden, ge volgd door afzonderlijke pro gramma's in diverse wijken. Met dit onderdeel houden de Velser Jeugd Centrale en de Velser Sport Stichting zich onder meer reeds bezig. Des avonds wordt de viering dan weer gecentraliseerd met waarschijnlijk een taptoe en vuurwerk. Voorts bestaan er plannen gedurende enige dagen een expositie open te stellen van materiaal uit de bezettings tijd. De bedoeling hiervan is niet alleen een terugblik te werpen op deze donkere pe riode, maar hier tevens een visie aan te verbinden op heden en toekomst. Surprises als op dit prentje weer gegeven zijn altijd, ook in de dagen rond St. Nicolaas, bijzonder onwelkom. Speciaal om de aandacht te vesti gen op dit ongerief worden de hon denbezitters in Velsen dezer dagen verrast met een keurig uitgevoerd klein boekwerkje. Hierin wordt op geestige wijze een ernstig beroep ge daan op hun medewerking. In een speelse opeenvolging van tekst en tekening maakt Jo Spier op zijn onnavolgbare wijze duidelijk, dat als honden „menselijke" dingen kunnen aanleren, zoals bijvoorbeeld een varieténummer verzorgen of blinden geleiden, het toch ook moge lijk moet zijn hen bij te brengen bepaalde „hondse" dingen in de goot en niet op de stoep te doen. Het gemeentebestuur van Velsen is het met deze opvatting volledig eens en heeft dan ook gaarne haar mede werking verleend aan dit initiatief, dat is uitgegaan van de centrale werkgroep van de nationale cam pagne „opgeruimd staat netjes". En nu maar hopen, dat dit appèl zijn uitwerking niet zal missen en dat de onaangename verrassing van de meneer op bijgaande aan het boekje ontleende illustratie in Velsen spoedig tot de onmogelijkheden gaat behoren. Zondagmiddag 6 december zal op het parkeerterrein aan de Minister Van Houtenlaan in Velsen-Zuid weer eens het startschot worden gelost voor een rally van de automobiel vereniging „De Rjjmonders". Ditmaal betreft het een Sint- Nicolaaspuzzelrit, die met het oog op de meerijdende kinderen eenvoudig van samenstelling zal worden. Zo bedraagt de to tale lengte van de tocht 40 km, waarbij de gemiddelde snel heid is vastgesteld op slechts 20 km per uur. Bovendien is een extra kwartiertje uitgetrokken voor een kinderbezoek aan Sint Nicolaas, die zich bereid verklaarde ergens onderweg een controlepost in te nemen, teneinde de kinderen een trac- tatie te kunnen overhandigen. Er wordt in één klasse ge reden volgens het nationale reglement voor betrouwbaar- heidsritten, echter met een korte aanvulling, welke de deelnemers met de opdrach ten voor de kinderen aan de starttafel zal worden uitge reikt. De kinderen zijn daar voor in drie leeftijdsklassen ondergebracht. De kinderen tot 6 jaar zullen aldus de cijfers op een kaart moeten schrijven, die onderweg op de route bordjes kunnen worden aan getroffen. Kinderen van 7 tot 11 jaar moeten de foto's en platen herkennen en deze op een lijst vermelden, ter wijl voor de deelnemers van 11 tot 15 jaar de moeilijkste opdracht is gereserveerd. Zij zullen namelijk uit een vra genlijst met drie antwoord mogelijkheden de juiste ant woorden moeten distilleren. Voorts wacht hen nog een verrassing in de m.m.-school naast 't paviljoen Schoonen- berg. Gedurende de tijd dat de uitslag moet worden bere kend, zal hier om half 5 in de hal een film worden ge draaid, waarna de prijzen door Sint Nicolaas persoon lijk worden uitgereikt. Daar na vertrekt hij naar het pa viljoen om hier de prijzen aan de oudere deelnemers te overhandigen. Omdat aan deze rit een behoorlijke organisatie is verbonden, zal inschrijving na maandag 30 november niet meer mogelijk zijn. Men kan zich opgeven bij de heer R. Rotmans, Burgemeester Rambonnetlaan 39 in IJmui den, telefoon 7033. De in- schrijvingskosten bedragen 6,per equipe, inclusief kinderen. Het comité „5 Mei 1965", dat voor de Velser Gemeen schap de lustrumviering van de twintigste bevrijdingsdag voorbereid, heeft thans een voorlopig schema opgesteld, dat ter nadere uitwerking aan de verschillende secties van deze stichting is door gezonden. Het ligt in de be doeling hier een kostenbe- groting uit samen te stellen, welke met de definitieve plannen aan het gemeente bestuur zal worden voor gelegd, dat uiteraard over een eventuele subsidie zal moeten beslissen. Hedenmiddag zou door de heer C. Gorter, cultureel attaché aan de Nederlandse ambassade te Parijs, in het Institut Néer- landais aan de Rue de Lille een expositie worden geopend van foto's, die door de IJmuidense fotograaf Ross Th. van Heyst destijds in opdracht in het Franse plaatsje Simorre zijn gemaakt. Deze tentoonstelling omvat opnamen van kerk- in- en exterieurs, houtsnijwerk, portretten (waarvan er hier een is afgebeeld) en een fotografische visie op een mis in dit oude kerkje. De foto's werden gejureerd en uiterst gunstig beoordeeld door Walther Caronne van „Paris Match", de Radio-Télé- vision Frangaise, de culturele afdeling van de Nederlandse ambassade te Parijs en de „Association des Anciennes Mai- sons Frangaises". Daarop werd tot expositie besloten van deze 93 foto's, die door de fotograaf zelf op formaten 50 x 60 en 100 x 80 werden afgewerkt. Ook is reeds door de Universi teit te Nijmegen besloten de gehele serie uit culturele over wegingen aan te kopen. In verband met zijn expositie „Impressions de Simorre", zal de heer Ross van Heyst zaterdag 29 november door mede werkers van de Franse televisie worden geïnterviewd. Fleurig gedecoreerde kop en scho tel van geglazuurd aarde- werk per stuk Z.«l5 Voorraadpotten van wit en bruin glas, met kurken stop. In diverse maten vanat 0.75 Onderzetter volgens het oude Friese am bacht met de hand gesneden. Ook toe te passen als wandver siering. Div. modellen vanaf 4.25 Het comité, dat beoogt gel den te verzamelen voor de aankoop van een compleet carillon in de toren van het nieuwe Velsense stadhuis, kan nogmaals een aantal gif ten verantwoorden. Deze zijn van: oud-inwoner van Vel sen, thans burgemeester van Kerkwijk, 10; A. W. de P. 2.50, mevr. K. de J. 10, J. P. ƒ2,50, dr. J. 25, R.K. 2 50, Arbeiderstoneelver eniging „PALVU" 10, bond van bejaarden 25, Chr. Gymnastiekver. 10. P.SP. 5, Rotary Velsen 95.20, Bloemenmagazijn „Abelia" 25, Noord-Zuid Hollandse Vervoer Mij. 1000, F. Lem 150, Personeel secretarie 423, Personeel Openbare Werken 32.10, Personeel Sociale Zaken 25.25, Per soneel Woningstichting en Volkshuisvesting 28.24, Personeel Reinigings- en Ontsmettingsdienst en Plant- soenbedrijf 23, collecte be groetingsbijeenkomst nieuwe inwoners 37. Voorts werden toezeggin gen ontvangen van de leden van de Velsense gemeente raad en de heer J. van O., welke laatste een bedrag van 150 in het vooruitzicht heeft gesteld. Van de fami lie Pirovano werd vernomen dat 250 zal worden over gemaakt, zodat een der klok jes straks de naam J. J. Pirovano draagt. En nogmaals voor de goede verstaanders, bijdragen kun nen worden gestort op de Rotterdamse Bank aan de Kennemerlaan, giro 21.50.69; de Nederlandse Midden- standsbank, Plein 1945, giro 31.65.98, of op girorekening 27.04.75, ten name van de penningmeester van de Vel ser Gemeenschap in IJmui den, met vermelding „caril lon". Gele of witte kaars kompleet met bruin glazen kandelaar per stuk Artistieke ketting van qekleurde bonen Ook vele kettingen in keramiek, metaal en edelhout. Grappig aapje met be wegende lichaams delen. Eén van de vele originele houten dierfiguren in de Sunart 2.75

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9