,,Dorp"-directeur mr. Bijleveld: praten, praten. Eerste bewoners kunnen pas voorjaar 1966 ontvangen worden Wanneer gaat nu eindelijk HET DORP eens open De opzet: geen instelling maar gewoon een open stadswijk, waar iedereen vrij kan komen en gaan Open wijk ;x#ii „Ik kan me best voorstellen," zegt mr. Bijleveld, „dat er meneen zijn, die na het wonder van die enorme spontani teit nóg een wonder verwachtten, na melijk, dat van de ene op de andere dag Het Dorp er zou zijn. Het geld was er, de blanco bouwvolmacht van de mi nister. Ja, wat stond de bouw eigenlijk nog in de weg? Dat was een heleboel. Omdat er op de 26ste en 27ste november toch iets tastbaars, iets concreets moest zijn is een maquette gemaakt door de gebroe ders Das te Aerdenhout. Eerst na de actie kon een definitieve opdracht wor den gegeven voor een ontwerp en wel aan de Rotterdamse architecten van den Broek en Bakema. Die opdracht was gebaseerd op het verrassend grote bedrag, dat bijeen was gebracht. Het is toch logisch, dat het maken van het ontwerp tijd vergde, maar dit was zeker het knelpunt niet. Dat lag in het basisplan, dat voor het Heijenoordsebos was opgesteld en dat voorzag in hoog bouw voor dit terrein. Zoals u weet hebben wij de grond geschonken gekre gen van de Zwolsmangroep. Het heeft nogal wat voeten in de aar de gehad voordat het basisplan kon worden gewijzigd. Maar nu is het toch wel zo, dat wij behalve de Rijksgoed keuring, die we al twee jaar hebben, eind van deze maand, begin volgende maand ook de toestemming voor de bouw van de gemeente Arnhem zullen Dit fraaie administratiegebouw is het «nige wat er van Het Dorp is te zien. krijgen. We beginnen met de eerste wooneenheid, die uit 9 woningen zal bestaan. Als het weer en zo meewerkt zal deze eenheid in het voorjaar klaar zijn. Nee, daar komen nog niet direct definitieve bewoners in. We gaan drie maanden proefdraaien. We zullen verschillende groepen gehan dicapten uitnodigen er een poosje hun intrek te nemen. Dan kunnen zij ons precies vertellen, wat hun ervaringen zijn en wat zij nog voor wensen hebben. Aan de hand daarvan gaan we onmid dellijk verder met de bouw van de vol gende wooneenheden. Tegelijkertijd zal aan de grotere gebouwen, het recreatie gebouw, de winkels en dergelijke wor den begonnen. Het is de bedoeling, dat in het voorjaar '66 de eerste definitieve bewoners zich in Het Dorp kunnen ves tigen. Wanneer het helemaal klaar is? Dat is met nog geen enkele zekerheid te zeggen. Uiteindelijk zullen we onge veer vierhonderd bewoners hebben. On geveer 500 personen hebben zich aan gemeld om in Het Dorp te komen wo nen. Zij hebben allemaal bezoek gehad van onze maatschappelijke werkster, die uitvoerige rapporten voor de selec tie heeft opgesteld. De gelegenheid om zich aan te melden is en blijft altijd open. Is te zijner tijd Het Dorp vol, dan zal men op een wachtlijst worden ge plaatst, zoals dat ook bij huisvestings bureaus het geval is. Het Dorp wordt 'n gewone open wijk van Arnhem, die is gelegen tussen, wat men noemt een arbeiderswijk en een wijk voor de middenstand. Er zijn geen hekken, geen afrasteringen. Het Dorp is een deel van Arnhem. Iedereen kan er komen en de bewoners van Het Dorp kunnen gaan, waar zij willen. Er zijn geen verplichte tijden om thuis te ko men en men is vrij om te ontvangen, wie men wil. Er wordt op niemand dwang uitgeoefend om te blijven als men bij nader inzien toch maar liever ergens anders gaat wonen. Kortom vrij heid zal hier een zeer groot goed zijn. Er komt een centrale keuken, maar men zal in elke woonunit ook een keu ken aantreffen, waarin alles zoveel mo gelijk is aangepast, zoals dat trouwens in het gehele dorp het geval is. Er zijn ook winkels gepland; één van de kandidaten voor het dorp zou zo dol graag patates frites gaan verkopen. Waarom niet? Zij zal zeer zeker ook haar klanten uit de aangrenzende wij ken krijgen en voorts zullen ook vakan tiegangers wel inkopen in Het Dorp doen. Bewoners, die in Het Dorp willen werken zullen we daartoe zoveel moge lijk in de gelegenheid stellen. Wil men liever, en men is daar toe in staat, ergens anders arbeid verrichten, ook goed. Ik zei al: vrijheid en nog eens vrijheid. Weet u, dat we eigenlijk een schaap met vijf poten hebben gevonden", merkte de heer Bijleveld plotseling op. „Gaat u maar eens na. We moeten vlak bij een revalidatiecentrum zitten. Dat doen we, bij de Johanna-stichting. Het is goed een onderdeel van een stad te zijn en je toch nauw met de natuur verbonden te voelen. Dat is ook zo. Het is allemaal uniek. Een moeilijk punt vormde de vallei in het terrein, maar die hebben de archi tecten fantastisch goed opgelost. Als de plannen doorgaan komt er een open luchttheater. In 't hoofdgebouw zal ge legenheid tot logeren zijn. Ten eerste voor de familie en kennissen van de be woners, ten tweede voor de gehandicap te vakantiegangers uit binnen- en bui tenland en ten derde voor gehandicap ten, die in Het Dorp willen komen wo nen, maar die eerst eens willen ervaren hoe het hier precies is. In het „gemeen tehuis" zal een soort wijkraad bijeen komen, die adviezen kan uitbrengen aan het bestuur en de directie van de Stichting. Natuurlijk moet er een aantal leef- en woonregels worden opgesteld. „Bent u niet bevreesd, dat vooral in het begin tal van nieuwsgierigen naar Het Dorp zullen trekken, waardoor de bewoners het idee zouden kunnen krij gen, dat zij doorlopend, om het zo maar eens uit te drukken, worden aange gaapt?" vroegen wij aan mr. Bijleveld. „Zeker zal dit wel gebeuren, maar we hebben heel goede hoop, dat ongezonde belangstelling heel spoedig voorbij zal zjjn. Mede door de voorlichting, die zal worden gegeven en waartoe wij een be roep op de verschillende voorlichtings media zullen doen. We zullen in het be gin een moeilijke tijd hebben. Daar ben ik van overtuigd. Maar dat is het alle maal waard, want nooit zal Het Dorp 'n inrichting mogen worden. Bovendien trekt elke nieuwe woonwijk nieuwgieri- gen. Allesbehalve gemakkelijk zal het aantrekken van verzorgingspersoneel zijn. We krijgen allerlei aanbiedingen van goedwillenden, ven hulpvaardigen, die voor niets of bijna niets in Het Dorp willen komen werken. Maar die kant moeten we volgens mij niet op. Je moet het zakelijk zien. Met het aantrekken van administratief personeel is het heel voorspoedig gegaan, zodat ik thans zeer competente medewerkers heb. We hebben behalve geld ook veel schenkingen in natura en aanbieding van diensten gekregen. Het was een enorm karwei om dit allemaal te ad ministreren. Een groot deel van de goederen, die we per se in Het Dorp niet kunnen ge bruiken, hebben we na toestemming van de schenkers met een spel te gelde ge maakt. Er zijn echter ook goederen, die we wel zouden kunnen gebruiken, maar die door de langdurige opslag in het magazijn er niet beter op worden. Ik denk hierbij aan bijvoorbeeld dekens. Ook die worden in overleg met de schenkers te gelde gemaakt. Het kost allemaal tijd, veel tijd zelfs. Wat de verbondenheid met de rest van Arnhem betreft kan ik nog zeggen, dat er zelfs een speciaal viaduct van het Dorp over de Amsterdamseweg naar de wijk aan de andere kant van die weg wordt gebouwd. Het Dorp en de Johannastichting staan volkomen los van elkaar, al verzorgt de Johannastich ting de revalidatie. Dokter Klapwijk is onze medische adviseur. In de nieuwbouw van de Johanna stichting, waarmee men op het ogenblik druk bezig is, zit beslist geen cent van Het Dorp. Het zijn financieel twee streng gescheiden stichtingen. Tot nu toe hebben we ons kwartaal blad De Dorpskoerier in een oplage van tweehonderduizend laten verschijnen. We zonden 'em aan allerlei gevers, maar na 1 januari kan dit niet meer. Te beginnen in 1965 krijgen uitsluitend donateurs De Dorpskoerier. We hebben momenteel zo'n 35.000 donateurs, die een minimumcontributie van een rijks daalder per jaar betalen. „Uiteraard kunnen we er best nog wat gebrui ken „Hoe bent u directeur van Het Dorp geworden?" hebben wij ge vraagd aan mr. W. P. Bijleveld, die verleden jaar nog de advo catuur te Dordrecht uitoefende. „Ja, hoe ben ik hier directeur geworden? Nee, ik heb niet ge solliciteerd. Ze hebben me ge woon gevraagd. Ik heb er geen spijt van, dat ik deze functie heb aanvaard. Als een man nabij de veertig is, gaat hij de balans op maken. Hij gaat zich afvragen: wat heb ik bereikt in m'n leven. Dat heb ik ook gedaan en ik kwam tot de slotsom, dat het tijd was eens iets anders te gaan doen. Hoewel, dat moet ik er di rect aan toevoegen, ik heb met groot genoegen de advocatuur uitgeoefend." Mr. Bijleveld, 41, gehuwd en vader van drie kinderen, heeft dit geduwnde zestien jaar ge daan. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Van Dordrecht is hij thans naar Oos terbeek verhuisd. Zijn gezellig ingerichte werkkamer in het Dorpse administratiegebouw ge tuigt van grote ordelijkheid. Zijn betoogtrant is helder en zakelijk. „Ik heb nooit eerder iets aan werk voor gehandicap ten gedaan. Maar dat was oo kde bedoeling. Men wilde iemand als dirrtteur hebben, die niet zou behoren tot de groep van medici, wer kers enzovoort. Het zou iemand moeten zjjn uit een geheel andere bran che, anders zou het ge- vaar kunnen bestaan, dat hjj zjjn eigen aan deel in het werk te veel zou overtrekken. Ja en toen hebben ze mjj ge vraagd. Ik kan u verzekeren, dat het verdraaid interessant werk is, wat ik nu sinds april doe. In Dordrecht ben ik voorzitter van de Raad voor de Kinderbe scherming geweest. Ook dat heeft me veel voldoening ge geven. Maar nu moet ik de vol gende bezoeker ontvangen." Zo is thans het leven van mr. Bijleveld: praten, vergaderen, confereren. In het belang van de honderden gehandicapten, die hopelijk binnen niet al te lange tijd in de Arnhemse wijk Het Dorp een gelukkig onderdak zul len vinden. Zij wachten vol span ning op het moment, dat die prachtige gedachte zal zijn ge realiseerd. En wachten duurt lang, vaak zo heel erg lang Deze week is het twee jaar geleden dat de actie Open het Dorp ons in haar ban hield. De stortvloed van offervaardigheid die op 26 en 27 november 1962 losbarstte zullen wij nooit vergeten, maar sindsdien is er veel gebeurd. Mies Bouwman ondervond hoe smal de marge is tussen roem en verguizing; dokter Klapwijk werkte zo hard dat hij nu het bed moet houden. Van Het Dorp zelf hoorden wij echter wei nig meer. Hoe staat het ermee? We zijn er eens gaan kijken, in het fraaie Heyenoordse hos aan de Amsterdam- weg in Arnhem, waar Het Dorp verrijst. Van de weg af ziet men alleen een laag en breed modern bouwsel met veel glas en hout: het administratiegebouw. Voor de rest bestaat het complex nog altijd uit struiken en bomen, bomen en struiken. Zoals wij zijn er in de afgelopen maanden honderden komen kijken en ook zij zagen door de bomen het bos (of liever Het Dorp) niet. Dat heeft velen die destijds zo ijverig hebben bijgedragen tot het bijeenbrengen van die glorieuze 21 miljoen gulden, naar pen of telefoon doen grijpen. Zij allen vragen: Wanneer gaat er nou 's wat gebeuren?", of zelfs „Wanneer gaat Het Dorp nu eindelijk eens openF' Vragen waarop Dorpdirecteur mr. W. P. Bijleveld en zijn stafleden niet moe worden, van repliek te dienen. Kalm en omstandig leggen zij dan uit, waarom het allemaal niet zo vlug gaat ah wij gehoopt en gedacht hadden, maar ook: wat er „achter de schermen" inmiddels al gebeurd is om het reusachtige miljoenenproject een begin van uitvoering te geven. En dat is, zoals hieronder blijken zal, niet weinig.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15