discoucs DE IN DE KOMENDE WEEK Gevarieerd disconieuws BAILEYS LANDING Omroepster Denise zingt Kronkel op de televisie ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 Erbij ir PAGINA VIJF Maandag 30 november wordt de Engelse staatsman Sir Winston Churchill 90 jaar. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft de BBC een groots feestprogramma (kosten f 200.000) samengesteld. Zondag avond wordt dit voor Nederland 1 uitgezonden. In Ninety years on" passeert bijna een eeuw muziek de revue. En daarvoor zorgt een reeks bekende Engelse artiesten. De samen stelling van dit spectakel heeft Noel Coward; de teksten zijn van de niet minder bekende Terence Rattigan. Behalve dit opvallende programma nog enkele die de aandacht verdienen: de eenakter „Hughie" van Eugène O'Neill, de documentaire „Durven ivij bang te zijn?* van Gabri de Wagt, de tragedie „Le Cid" van Corneille en het toneelspel „Judith" van Charles de Peyret Chappuis. Henny Schoute OP Rob du Bois ZATERDAG Nederland 1. De zaterdag is en blijft DE dag van het amusement. In de mid daguren een Deense klucht, de film „Sol daten op herfstmanoeuvre". 's Avonds Top of Flop, de Rob de Nijs show, Theater Thuis en „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". In Theater Thuis krijgen de Waldens weer bezoek. Moeilijk bezoek deze keer. Rob de Nijs krijgt assistentie van zijn vaste groepje, d.w.z. Trea Dobbs, Ria Valk en Marijke Merckens. Als specia le gaste Jacky de Shannon een 22-jarig zangeresje uit Amerika. Ze is in Ameri ka een sterretje, niet alleen om wat ze zong, maar vooral ook om de vele lied jes, die ze zelf schreef. Aan het slot van de avond een repor tage van de Europese kampioenschap pen Ball-roomdancing in Neuss. Nederland 2. De NCRV begint de avond op het tweede net met een aflevering van de komische detectiveserie Die Karte. Het detectivebureau Lynx krijgt te maken met de zaak van het gestolen collier. Vervolgens de muzikale show „Acht plus", met als vaste medewer kers Marco Bakker, Bert Buitenhuis, Perry Cavello, René Frank, John van Heumen, Ab Heydens, Hans Maertens en Robert Smit. De „plus" is Conny van den Bosch, die een aantal chansons ten gehore brengt. In het documentaire vlak ligt „Small town USA" van de Amerikaanse NBC. In deze film een beeld van „het ande re Amerika", niet de Verenigde Staten van New York en Washington, maar van de kleine stadjes. Tot slot van de week een muziekfilm: Milo saf Stefek, Vladimir Kubat en Alexander Cir spe len zes trio's voor waldhoorn van de Praagse componist Antonin Reicha. Met hun hoorns blazen zij het lampje achter de beeldbuis voor deze week weer uit. ZONDAG Nederland 1. 's Morgens een heilige mis vanuit studio Irene in Bussum. De NTS verzorgt 's middags voor tal van Eurovisielanden een rechtstreekse re portage van twee hoogtepunten van het grote concours hippique van de stichting Jumping Amsterdam in het RAI-ge- bouw. Alle grote ruiters en amazones zijn van de partij. Onder hen is de Olympisch kampioen Pierre Jonquiere d'Oriola uit Frankrijk. Uitzendingen kan men 's middags zien op Nederland 1 van half vier tot vijf (het jacht- springconcours) en 's avonds op Neder land 2 van tien tot half elf (het spring concours om de grote prijs van de stad Amsterdam). Er is nog meer te doen ©p het scherm zondagmiddag: eerst een herhaling van De Bezetting (De be vrijding van Zuid-Nederland) en vervol gens voor en na het paardenfeest de Europese tafeltenniskampioenschappen in Malmö. Het avondprogramma omvat naast de bekende bestanddelen zoals Leer om Leer, Sport in Beeld, het Kunstmaand- orkest, 'n anderhalf uur durend amuse mentsprogramma, dat de BBC vervaar digde ter gelegenheid van de negentig ste verjaardag van Sir Winston Chur chill. De medewerkenden zijn o.a. de balletdanseres Dame Margot Fonteyn, het orkest van Billy Cotton, het zange resje Alma Cogan, de zanger Frankie Vaughan, de komiek Jimmy Edwards, de acteur Ian Carmichael. Nederlar1 2. De Tijdcapsule (Het Koffertje) en de Tom Ewellshow dfüwe- lijksplannen) behoren tot de gebruike lijke programmaonderdelen, gevolgd door een Japanse documentaire, „Het zwarte eiland". Dit werkstuk kreeg een hoge onderscheiding tijdens het zeven de internationale televisie-filmfestival in Cannes. Onderwerp van deze documen taire is het feit, dat het in 1963 gedu rende ruim een half jaar geen enkel ogenblik regende op het eiland Kuro Shima. Alvorens de camera's bij Jumping Amsterdam weer in actie komen eerst nog een Duits televisiespel, „Blatter lm Winde". Een van de medespelenden is Hans-Joachim Kuhlenkampf, die ook •ls quizmaster optreedt. MAANDAG Nederland 1. Anderhalf uur lang be kende kost: de Engelse les, een comedy caper, Openbaar Kunstbezit, het Jour naal en tien minuten voor de politiek. Daarna de hoofdfilm. Het is de Engelse comedie „Last holiday" met in de hoofdrollen Beatrice Campbell en Alec Guinness. Hij speelt het eenvoudige manneke, dat van zijn dokter te horen krijgt, dat hij aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en nog maar een week of wat te leven heeft. Die laatste weken wil George genie ten van het leven. Lij gaat in een luxe hotel logeren. Daar wint hij schatten met gokken en wedden. Dan bekent de dokter dat hij een verkeerde diagnose heeft gesteld en dat er geen sprake is van snel doodgaan. George belooft zijn nieuwe vrienden een geweldig diner om dat te vieren. Maar als alle gasten op hem zitten te wachten, verschijnt hij niet ten tonele. De algemene ongerust heid blijkt niet ongegrond Tot slot van de avond nog een Duit se documentaire van Karsten Dierckx en Dr. Berg: „Op reis door Azië". Zij volgen een aantal gelovige Hindoes op hun pelgrimstocht naar de grotten, waar volgens overlevering .het heilig dom van Sjiwa gelegen is. Nederland 2. Sam en Jim Bailey en Buck Singleton raken weer verzeild in komische situaties, zoals dat te doen gebruikelijk is in Amerikaanse filmse ries. Na hun belevenissen een amuse mentsprogrammaatje rond 't zangeresje Shirley Zwerus vanuit „Riche" in Zand- voort. In haar showt je treedt de Poolse zanger Tadeusz Wozniakovski op. Er zullen meer van zijn collega's volgen. Vervolgens „Hughie", een nogal wrang stuk van Eugene O'Neill in een vertaling van A. Westerling. De rol van de nachtportier wordt gespeeld door Bernard Droog; Hans Tiemeyer speelt de bijna een uur aan het woord zijnde eenzame oude hotelgast Eric Smith. De jonge Jan van de Rest maakt zijn re- DINSDAG Nederland 1. Na het Journaal voor gehoorgestoorden weer een Engelse les, het Journaal en een aflevering van de den van de Comedie Frangaise aan meewerken. Corneille begon zijn litte raire carrière met het schrijven van en kele blijspelen, maar zijn grote succes kwam pas met Le Cid, dat in 1636 voor het eerst werd gespeeld. Het stuk handelt in het Spanje der vijfde eeuw, waar Don Rodrigue in het huwelijk zal treden met Chimène. De oude vader van Rodrigue wordt even wel door Chimènes vader dodelijk be ledigd en Rodrigue krijgt de opdracht zijn vader te wreken. Hij offert zijn liefde op aan zijn plichtsgevoel en doodt Chimènes vader in een duel. Chimène doet nu op haar beurt pogin gen wraak te nemen. Rodrigue wordt uitgezonden om de leiding te nemen van een expeditie tegen de Moren. Als hij terugkomt overwint hij ook Don Sanche, die naar de hand van Chimène dingt. Opnieuw trekt hij daarna ten strijde tegen de Moren, omdat de ko ning de jonge vrouw de tijd wil geven over haar liefde voor haar vijand en tegelijk haar held na te denken. In de pauze de litteraire rubriek van de NCRV; na afloop van „Le Cid" Attentie en tenslotte een reportage van de ijshockeywedstrijd tussen het Haag se HYS Hocky en het Italiaanse Ortisei. DONDERDAG Nederland 1. Het programma voor de vrouw begint 's middags om drie uur met „In ogenschouw" (nieuws). Daarna „Huwelijksbureau", 'n programma over huwelijksadvertenties en huwelijksbe middelingsbureaus. Van vier tot kwart over vier wordt het kinderprogramma „Narretje Notedop" uitgezonden. 's Avonds het Agrarisch journaal, het serie „Car 54". Daarna de medische rubriek van dokter Van Swol. Ernst van Altena verzorgt vervolgens een tweede uitzending over de dichter-zanger Fran cois Villon. Van Altena heeft tal van bölladen van Villon in 't Nederlands be werkt. Voor de vierde en laatste maal de uitzending Oorlog en Vrede met me dewerking van drs. P. Vallenburgh van het Polemisch Instituut van de Groning se Universiteit. De actualiteitenrubriek Extra vormt het sluitstuk van dit praat avondje. Nederland 2. Na het korte nieuws- praatje „Stijd tegen het water", een Engelse televisieserie. Daarna de strip van Bill Dana, de onhandige liftboy. Het programma Film '64 wil de aan dacht vestigen op documentaires, die niet voor het grote publiek zijn, of, zoals samensteller Bob Bertina zegt „wil van de levende mens het signalement zoeken, voor zover dit in het filmbeeld van onze tijd te vinden is". Dit onder deel wordt gevolgd door een pianoreci tal van de Nederlandse pianist Gerard van Blerk en vervolgens de KRO-corre- spondent in Parijs. Het IKOR zorgt voor de afsluiting met een tweede reportage over protes tanten in België. Wat betekenen de pro testanten in de Belgische samenleving, die zo sterk wordt beheerst door de con troverse tussen de rooms-katholieke denkwereld en het sterk groeiende hu manisme, zo vragen Henk Biersteker en Alexander Leffelaar zich af. WOENSDAG Nederland 1. Op het jeugdmiddagpro- gramma staan: „De Verrekijker" (nieuws) en 'n wedstrijd. Het avondpro gramma opent met het politieke, con- troversionele programma Contrast. Na 't Journaal en Achter het Nieuws, Per ry Mason. Op deze avond zal blijken, dat hij niet onfeilbaar is. Simon Car- miggelt draagt dan twee van zijn „Kronkels" voor. Hoofdschotel van de avond is het en kele weken geleden uitgestelde televi siedebuut van radio-documentairema ker Gabri de Wagt. Onderwerp is de Angst. Durven we bang te zijn, vroeg Ga bri de Wagt. Welke rol speelt de angst in het leven van kinderen, van oudere mensen, van waaghalzen en van hen, die gaan kijken naar sensationele eve nementen, om maar enkele voorbeelden te noemen. Nederland 2. Een groot programma en wel de Franse televisiebewerking van het vermaarde „Le Cid" van Corneille, waar onder regie van Roger Iglesis, le- tegenover wie Holofernes zich niet kan verweren en die hem de baas is. Judith geeft zich aan hem, maar de hoogmoed waarmee ze dat doet, maakt dat Holo fernes zich nog kleiner gaat voelen. Hij laat de belegerde stad Bethulië bom barderen om te bewijzen, dat hij nog steeds dezelfde gevoelloze veldheer is. Het drama eindigt in zijn zelfmoord. De regisseur was de jonge Vladek Sheybal. Henni Orri en André van den Heuvel hadden de zware taak deze dra matische voorstelling te verzorgen. Nederland 2. De opera Der Schau- spieldirektor van Wolfgang Amadeus Mozart. Mozart schreef deze opera in hetzelfde jaar als zijn vermaarde La nozze di figaro. Hij voert een direc teur van een theater ten tonele, die de rollen voor een stuk moet verdelen en daarvoor audities houdt. De goede man raakt evenwel verstrikt in de in triges van de kandidaten. In deze Ne derlandse opvoering horen en zien we o.m. Christine Deutekom, Bert Bijnen, Cora van Doesburg en Chris Reumer. Vervolgens het verhaal van de man en de vrouw, die geheim moeten zien te houden, dat ze getrouwd zijn, omdat hun baas bezwaren heeft tegen het in dienst hebben van een echtpaar. Een kwartiertje met Los Indios Taba- jaras, de twee Indianen, die tijdens het Grand Gala du Disque optraden. Twee mannen, die niet lang geleden deel uitmaakten van een stam in het oerwoud, die gitaar leerden spelen en daarna tot aan de allereerste plaats van de hitparade kwamen met hun Maria Elena. Na de maandeditie Televizier het laatste programma-onderdeel: „Wat zegt die naam U nog." Deze keer Chris- tiaan Huygens, Neerlands grootste sterrekundige in de zeventiende eeuw en de man, die de grondslag legde voor de golftheorie van het licht. VRIJDAG Nederland 1. Nadat de hele kleintjes hebben gekeken naar Barend de Beer, presenteren Rita Reys en het Trio Pim ZZ en de Maskers in de show „Nou jij weer". Vrijdag 'Jacobs: „Dzjez Zien". Deze keer geen gast maar een filmintermezzo over de blues. Na het Journaal en Attentie weer een aflevering met vader en zoon Stief- been in „Avondrood". Vanavond pro beert zoon Dirk zijn oude vader in een bejaardentehuis onder te brengen, om dat hij zelf een wereldreis gaat maken. Het komt zelfs zover, dat Stiefbeen sr. de drempel overgaat. Maar dat zal niet voor lang zijn. Hij is niet iemand, die past in de sfeer van zo'n rustige oude avond-gemeenschap. Nico van Vliet komt vervolgens voor de derde maal met beelden van Suri name. Tenslotte Bueno de Mesquita en Rita Corita met „Nou jij weer". De serie van vorig jaar, die werd gepro longeerd. Een reeks gasten deze keer: o.a. de Zwitserse zangeres Lys Assia, de Belgisch-Italiaanse vocalist Rocco Granata, Z. Z. en de masters, de South Jazz Band. Nederland 2. „Langs de Weg" is de titel van de Dick Powell show, waarin twee niet zo heel jonge mannen een nogal wilde avond doorbrengen. Na af loop belanden ze in een verlaten boer derij, waar een oude boer woont met zijn aantrekkelijke dochter, gespeeld door Rosemary Clooney. „Vertrouwde handen" confronteert de kijkers met een operatie, een zoge naamde wisseltransfusie bij pasgebore nen. Het gaat hier om een van de ge vallen, waarin de bloedgroepen van va der en moeder niet harmoniëren. Deze Engelse film geen speelfilm, maar een filmverslag van wat echt in een ziekenhuis gebeurt werd voor Nederland bewerkt en aangevuld met Nederlandse opnamen. Alvorens Herman Wigbold nog aan bod komt met Achter het Nieuws, nog een optreden van de Pools-Israelische zangeres Belina. De Baileys op hun schuit „Island prin cess" waarmee ze avonturen beleven rond het watersportcentrum Balbao. (Maandag) Nieuwsjournaal, Brandpunt en Kijk op Kunst en het televisiespel „Judith", dat de toneelgroep Centrum vorig jaar op z'n repertoire had staan. Het is een Frans spel van Charles de Peyret Chappuis, dat tijdens de tweede wereld oorlog ontstond en dat een moderne versie wil geven van de ontmoeting tussen Judith en de belegeraar Holo fernes, zoals die wordt beschreven in het apocriefe bijbelboek „Judith". Zij is een godsvruchtige en vaderlandslieven de weduwe. Zij ook is de eerste vrouw Woensdag en zaterdag komt de Sint op het scherm. WE SLUITEN ONS AAN bij de tra ditionele gebruiken en doen een greep in de zak van Sinterklaas. Daar komt dan als eerste surprise uit een plaatje van het zingende Franse filmsterretje Marie Laforêt: „La tendresse" en „La plage". Twee beminnelijke chansons. (Festival DN 591). Een wat forsere stem heeft de Belgische Sophie Pascal, van wie we indertijd een goed, eerste plaatje kregen. Nu van haar: „Seule sous la pluie" en „Plus la même", oorspronke lijk Engelse liedjes. (Palette PB 40.206). VAN ADAMO KWAM uit „Dolce Pao- la", een lief-klaaglijk chanson voor de hit-parade. Op de keerzijde „A vot'bon coeur", beide liedjes zijn composities van de zanger zelf. (His Masters Voice 7 QH 5.047). De Franse Johnny Hally- day met een plaat waarop de Franse versie van „The house of the rising sun": „Le pénitencier". Keerzijde „One more time, encore une fois". (Philips JF 328.026). VAN JOHNNY'S verloofde Sylvie Vartan een e.p. met: „Sha la la, La vie sans toi, II n'a rien retrouvé, U.S.A". Zij, ook een twistidool, brengt het er wat rustiger af als Johnny. (RCA Victor 86.060 M). Een heel ander genre: dat van de volksliedjes. Hierbij past de naam van Pete Seeger. Hij verzamelt zijn liedjes uit alle landen en reist hier voor de wereld rond. Op zijn nieuwe plaatje staan: „Guantanamera" en „If you miss me at the back of the bus". Beide liedjes worden meegezongen door Salvatore Adamo het publiek en begeleid door de gitaar. (CBS 1.547). VAN HET ZINGENDE paar Rex Gil- do-Gitte een e.p. waarop staan: Jetzt dreht die Welt sich nur um dich, Wenn du musikalisch bist, Hokuspokus, Bravo Bambina. Vier vlotte schlagers in een eveneens vlot tempo gezongen. (Elec- trola E 41.636). Gloednieuw is het plaatje van Dusty Springfield: „Losing you" en „Summer is over". Beide nummers zijn geschreven door Tom Springfield, de broer van het zangeresje. Een uit stekend plaatje, dat een goede kans op de hitparade maakt. (Philips JF 329.913). VAN HET DAVE Brubeck Quartet „Toki's theme" en „Unisphere". Twee typische Brubeck-nummers, dus op be hoorlijk peil. (CBS 1.541). We zouden niet graag het plaatje van Barbra Strei sand overslaan. Deze zangeres verdient eigenlijk iedere keer weer een plaats bovenin de kolom. Twee nummers uit de Broadway-musical „Funny girl": „People" en „I am a woman". Haar stem blijft grandioos en overweldigend, voor al voor een 22-jarige. (CBS 1.543). NA VAN HERMAN van Keeken een paar jaar niets of heel weinig te hebben gehoord, een plaatje: „Du bist schön" en „Warum denn goodbye". Een come back in de showbusiness is voor hem nog steeds de moeite waard. Wellicht past een Engelse repertoire iets meer bij hem (we denken aan zijn oude lied jes „The greenleaves of summer" en „Corinna Corinna"). (Philips JF 329.015). EEN SMELTEND LIED van James Darren: „Gegetta" uit de film „Gidget goes to Rome". Keerzijde: „Grande luna Italiana" waarover we niets willen zeg gen. Alleen maar luisteren! (Colpix VCX 42.898). Van Rob de Nijs een e.p. met vier van zijn toppers: Jong en ver liefd, Wit satijn, Loop naar de maan, Troela troela troela-la. (Decca BU 70.001). VANDAAG worden besproken opnamen van het London Symphony Orchestra. Met solistische medewerking van Barry Tuckwell en onder leiding van Peter Maag in de vier hoornconcerten van Mozart (DECCA LXT 6108), met mede werking van dezelfde Tuckwell en van Peter Pears onder leiding van Benjamin Britten in twee werken van Britten (DECCA LXT 6110) en onder Antal Dorati in werken van Schönberg, Berg en Webern (PHILIPS A 04909 L). HET SPELEN VAN een van de hoornconcerten van Mozart is nog altijd voor iedere hoornist de mees terproef; ondanks het feit dat in Mozarts tijd de hoorn een nog maar zeer gebrekkig ontwikkeld instru ment was heeft Mozart de techni sche beperkingen zo meesterlijk we ten te elimineren, dat zelfs met de tegenwoordige, geperfectioneerde hoorns het spelen van zijn muziek ook technisch allerminst een sine cure is. Daarbij komt, dat de vier hoornconcerten gecomponeerd zijn in de jaren 11783-1786, in de tijd dus, dat Mozart de hoogste top van zijn kunstenaarschap had bereikt. De vier hoornconcerten laten dat duide lijk horen, vooral het derde is een hoogtepunt in 's componisten oeu vre. Barry Tuckwell toont zich in de opname die Decca maakte van de vier concerten een waardig opvolger van de enige jaren geleden omge komen en diep betreurde Dennis Brain; Peter Maag zorgt voor een passende, zij het soms wat slordi ge begeleiding en Decca verzorgde een plaat, die technisch in alle op zichten vlekkeloos is. OOK DE speciale liefhebbers van de muziek van Benjamin Britten zullen via de grammofoonplaat ken nis kunnen maken met de grote kwaliteiten van Barry Tuckwell. Sa men met Peter Pears is hij name lijk solist in de nieuwe opname van Brittens Serenade opus 31. Ook hier is hij de goede opvolger van Dennis Brain, die de solo speelde voor een vorige opname (ook met Pears). De uitvoering van dit lang zamerhand populair wordende werk voldoet aan de hoogste eisen: Pears is nog altijd onovertroffen als het gaat om het werk van zijn grote vriend Britten en Britten zelf is nu eenmaal een voortreffelijk dirigent aan wie het uitvoeren van eigen werk zeer wel is toevertrouwd (het geen men zeker niet van alle com ponisten kan zeggen). Dat blijkt ook overduidelijk uit de keerzijde van de plaat: de uitvoering van de variaties op een thema van Pur- cell „Young man's guide to the orchestra" voldoet aan de hoogste eisen. Men heeft, gelukkig, op deze plaat de educatieve tekst, die Eric Croizier voor de oorspronkelijke ver sie van het werk schreef weggela ten: deze tekst mag misschien op jeugdconcerten goede diensten be wijzen, kopers van een plaat met Britten's muziek zullen over het al gemeen het verschil tussen een fluit en een fagot wel kennen. De plaat voldoet technisch aan hoge eisen van kwaliteit. DE MODERNE MUZIEK is, daarover is iedereen het langzamer hand wel eens, ondenkbaar zonder het werk van de drie grootmeesters van de Weense school: Schönberg, Berg, Webern. In de Philips Mo dern Music Series verscheen nu een plaat, waarop Antal Dorati het Lon don Symphony Orchestra aanvoert in drie werken, die voor deze drie componisten zeer representatief zijn: van Schönberg de Fünf Or- chesterstücke opus 16, van Berg de Drei Orchesterstücke opus 6 en van Webern de Fünf Stücke für Orches ter opus 10. Enerzijds kan men in deze respectievelijk in 1916, 1914 en 1913 geschreven werken horen hoe zeer vooral Schönberg en Berg nog gebonden waren aan de uitdruk kingsmiddelen van de negentiende eeuw, anderszijds is de muziek, de vijftig .jaar oude muziek, van deze drie voorlopers nog zo weinig ge meengoed geworden, dat deze plaat zeer goed kan dienen tot inleiding op de muziek van de twintigste eeuw. Wij zouden iedere tegenstan der van de moderne muziek willen aanraden deze plaat te kopen en vele malen te draaien. Trouwens ook de liefhebbers zullen met deze opnamen in hun schik zijn: de uit voeringen zijn voortreffelijk. Denise Maes, de charmante Belgische televisieomroepster, die in ons land vooral bekendheid kreeg door haar pre sentatie van de programma's uit club Domino, is nu zelf gaan zingen. Ze houdt haar traditie van Domino hoog. Nu zingt ze Nederlandse vertalingen van Franse liedjes. Op haar eerste plaatje staan: „Een klaproos rood" (Comme un petit coquelicot) en „Ik kan zo slecht onthouden" (J'ai la memoire qui flanche). Simon Carmiggelt alias Kronkel start deze week met een nieuw televisie rubriekje. Het is de bedoeling, dat hij eens per maand een van zijn Kronkels zal voorlezen. Dat duurt een minuut of vijf. De VARA wil de uitzendinkjes zo eenvoudig mogelijk houden. Op tweede kerstdag komt de tweede Kronkel.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19