Uitbreiding van „Petten" kan wellicht niet doorgaan Frankrijk blokkeert fiat Euratom-ministerraad KLM waarschijnlijk in 1965 zonder verlies „President" naar Soedan Gbenye is uitgeweken HET WEER Ball weer in Europa Hovercrafts over Kanaal Journalist en kantoorbediende in Haarlem overvallen en beroofd Kamerleden keken en luisterden in Beverwijk en Heemskerk UST Beslissing zal in januari vallen DOS-voetballer Van de Bogert verongelukt Aardgas aangeboord bij Harlingen sfee MORRIS"before ijou, êuy! President Johnson wordt beter beschermd A. Quaison-Sackeyl als VN-voorzitter Nieuwe directeur voor Scheveningen-radio in IJmuiden ELZER's GHRISTIAANSE ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 1 99 Betogingen in Moskou tegen België en S UITDEUKEN - REPAREREN DAMES- EN HERENREGENJASSEN Vrij koud Het woord is aan In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant 50e JAARG N U M M E R DAGBLAD VOOR VEL S E N - IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (ANP) De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie is in de afgelopen nacht om twee uur uiteengegaan zonder overeen stemming te hebben bereikt over de be groting voor het programma voor onder zoek en investeringen van Euratom voor 1965. Het voornaamste geschilpunt was de Frans-Nederlandse tegenstelling over het onderzoekcentrum in Petten, dat de Fran sen zo beperkt mogelijk willen houden. De Euratom-ministerraad heeft thans vijf keer vergeefs getracht tot een akkoord over de begroting te komen. De Euratom- commissie moet thans een aantal over gangsmaatregelen aan de ministers van de zes Euratom-landen voorleggen om de ge meenschap in staat te stellen de werk zaamheden voort te zetten. Deze maatre gelen, alle van financiële aard, zullen op 14 december in de raad worden bespro ken. Het verdere overleg over de begro ting zal pas in januari van het volgend jaar worden gehouden. Met steun overigens van de Westduitse delegatie bleek het Franse streven er op gericht te zijn de activiteiten van het cen trum in Petten te beperken tot de reactor. Voor de bestaande gebouwen zouden wel de uitrustingen mogen worden gekocht, maar de Fransen willen geen fondsen toe staan voor de aanbestedingen van nieuwe gebouwen. De Franse delegatie verzette zich zelfs tegen een Belgisch compromis-voorstel, dat het mogelijk wilde maken met de reeds uitgetrokken, maar nog niet gebruikte fondsen voor Petten de afgelopen twee jaar, tot de aanbesteding van nieuwe ge bouwen over te gaan. Op dat moment zei de Nederlandse permanente vertegenwoor diger bij de gemeenschappen in Brussel, D. Spierenburg, dat daardoor een akkoord over de begroting niet mogelijk bleek en de besprekingen op een later tijdstip die nen te worden voortgezet. Behalve de Franse poging om de uitbrei ding van Petten op deze wijze te beper ken was er ook een woordenstrijd over de formulering in het verdrag, dat in juli 1962 tussen de Euratom-commissie en de Nederlandse regering over een gezamen lijk onderzoekprogramma in Petten werd gesloten. De Franse lezing kwam er op neer, dat bijvoorbeeld de bouw van een chemisch laboratorium niet uitdrukkelijk in de overeenkomst wordt genoemd en dus niet is voorzien. In de Nederlandse tekst van het akkoord zijn een aantal pro jecten opgesomd, voorafgegaan door het woord „waaronder" waarmede dus andere projecten niet worden uitgesloten. Het Franse standpunt was overigens moeilijk houdbaar, want hoewel een chemisch labo ratorium niet in het akkoord wordt ge noemd, zijn er in 1962 en 1963 met Fran se toestemming wel door de Euratom-mi nisterraad gelden voor beschikbaar ge steld. Zoals al eerder is gebleken wenst Frank rijk het einde van Petten als een van de twee centra met een algemeen program ma ISPRA in Italië is het tweede en het grootste voordat de opbouw te ver is gevorderd. Aanleiding is, dat wat in Petten wordt gedaan niet past in het Franse programma en de regering in Pa rijs niet interesseert. Hoewel Nederland wat Petten betreft niet geïsoleerd is in de Euratom-ministerraad en van België meer steun kreeg dan an ders wel eens het geval is geweest, blijft de kans bestaan dat de Nederlandse de legatie wordt overstemd, aangezien begro tingen met gekwalificeerde meerderheid worden vastgesteld en er dus geen veto recht voor bestaat. Dat het nog niet tot een stemming is gekomen ligt aan het feit, dat de voorgeschreven ministers van drie van de zes Euratom-landen niet meer aan wezig waren. De bekende Utrechtse voetballer Ries van de Bogert van DOS, die speelde in Jong Oranje en door bondscoach Denis Neville in het oog werd gehouden voor het nationale elftal, is vanmorgen in Den Bosch bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij was onderweg van Vught, waar hij in militaire dienst lag, naar huis. Bijna een uur lang heeft boven het land van de landbouwer J. Braaksma te Kims- werd, bij Harlingen, een gasvlam gebrand ten teken dat de Franse oliemaatschappij „Petroland" daar aardgas heeft aange boord. Het gas moet zijn aangeboord op een diepte van circa 1600 meter. Het is nog niet bekend of het hier een exploitabele - hoeveelheid betreft. De ministers Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) en Witteveen (Financiën) hebben goede hoop, dat de KLM er in 1965 in zal slagen haar bedrijfsrekening in evenwicht te brengen. Er is volgens de ministers sedert de inwerkingtreding van de wet tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de KLM in 1962 veel bereikt bij de KLM. In alle gele dingen van het bedrijf is efficiëncy snel LEOPOLDSTAD (Reuter, AFP en AP) In Soedan is bekendgemaakt dat „de president van de volksrepubliek Kongo" C. Gbenye naar Soedan is uitgeweken Hij was vergezeld door Gaston Soumaliot, de eerste minister van de Kongolese revolu tionaire regering, generaal Olenga en Pier re Moelele. Betogers in Moskou hebben vandaag de auto van een Amerikaanse correspondent, die voor de ambassade geparkeerd stond in brand gestoken ais protest tegen het Amerikaanse optreden in Kongo. Ook de Belgische ambassade werd het doelwit van de betogers. Op de muren werden anti- Westerse leuzen geschilderd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft alle Afrikaanse leiders voorgesteld een buitengewone bijeenkomst te beleggen. Alle regerings- en staatshoofden van de Afrikaanse landen zouden hieraan moeten deelnemen om de toestand in Kongo te bespreken. De Afrikaanse groep bij de Verenigde Naties heeft besloten de kwes- tie-Kongo aan de Veiligheidsraad voor te Advertentie N.V- CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 leggen, wanneer de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, die in Nairobi vergadert, zich daarvoor uitspreekt. De Belgische parachutisten, die de afge lopen week meer dan 2000 mensen uit de bolwerken van de Kongolese rebellen heb ben geëvacueerd zullen morgen naar Bel gië terugkeren. Terwijl enerzijds de inter ventie van Belgische para's, die volgens de Belgische minister-president Th. Le- fevre, „niet langer mag duren, want an ders zouden wij beschuldigd kunnen wor den van inmenging in de binnenlandse Kongolese twisten", wordt beëindigd neemt anderzijds het verzet tegen het op treden van de Verenigde Staten en België in Kongo toe. De blanke huursoldaten van het Kongo lese nationale leger hebben gisteren in het aan de linkeroever van de rivier gele gen deel van Stanleystad de lijken van twintig blanken, onder wie priesters en nonnen aangetroffen. Vluchtelingen uit Paulis zeiden dat ongeveer vijftig blanken in Wamba bij Paulis door opstandelingen zijn vermoord. In totaal is nu van tachtig blanken be kend dat zij zijn gedood. In Stanleystad werd vrijdag nog steeds gevochten. Volgens gisteravond in Leopoldstad aan gekomen vluchtelingen zouden de 130 blan ken in Aketi een maand de gevangenen van de rebellen zijn geweest. Deze plaats die maandag door het Kongolese nationa le leger werd bezet, zou door 2000 op standelingen zijn omsingeld. Men ver wacht, dat de rebellen de plaats ieder ogenblik opnieuw in handen zullen krij gen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien, vooral in de kust provincies. Matige tot krachtige, morgen aan de kust af en toe harde wind tussen zuid en zuid west. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. toegenomen en de ministers menen dat er thans een belangrijke ontwikkeling ten gunste is gekomen in de gang van zaken bij onze nationale luchtvaartmaat schappij. De bewindslieden delen dit mede in hun memorie van toelichting op een bjj de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet tot verlenging van de geldigheidsduur van de wet van 2 augustus 1962 tot ver lening van tijdelijke financiële steun aan de KLM. De voorgestelde wet heeft tot strekking de tot 1 januari 1965 verleende financiële steun met één jaar te verlengen, De financiële steun houdt in, dat de staat zich garant stelt voor de betaling van rente en aflossing op door de KLM op te nemen geldleningen tot een bedrag van 375 mil joen en voorts dat de staat directe liqui diteitshulp tot een bedrag van 50 miljoen kan verlenen. De omvang van de steun, waartoe de wet de mogelijkheid verschafte, is de af gelopen jaren ruim voldoende gebleken, zo zeggen de ministers in hun memorie van toelichting. De KLM had tot heden nim mer meer dan 250 miljoen gegarandeerde leningen uitstaan, bij een limiet van 375 miljoen. Het bedrag aan opgenomen lenin gen onder rijksgarantie zal per 1 januari 1965 217 miljoen bedragen. De iiquidi teitspositie van de KLM bleef in de be trokken periode bevredigend, directe rijks steun was niet nodig. Wat het lopende jaar betreft, hoewel dit nog met een verlies zal afsluiten zal er volgens de .ministers van een aanmerke lijke verbetering ten opzichte van het voor gaande jaar sprake zijn. De minsters achten de situatie rond de KLM op dit ogenblik nog te weinig over zichtelijk om een definitieve regeling door te voeren en wel voornamelijk omdat het overleg inzake het tot stand komen van Air Union nog in volle gang is. Daarom hebben zij een wetsontwerp ingediend waarbij de geldigheidsduur van de wet van 2 augustus 1962 tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de KLM slechts met één jaar wordt verlengd. Op Schiphol arriveerden gistermid dag twee jonge Nederlandse vrou wen die beiden tijdens de jongste terreur van de rebellen in Kongo hun mannen hadden verloren. Hier het ontroerend weerzien tussen vader, moeder, grootmoeder en dochter. (Voor meer nieuws zie ook pag. 9.) L u d o v i c Halévy: Als men geld wil krijgen, moet men eerst zorgen dat men het niet nodig heeft. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Financiën Douglas Dillon heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse geheime dienst, de organisatie die het le ven van de president van de Verenigde Staten moet beschermen, belangrijk zal worden uitgebreid. Als eerste stap in die uitbreiding zullen 75 nieuwe agenten, administratieve krach ten en technici alsmede betere hulpmidde len worden aangetrokken. De geheime dienst heeft nooit het juiste aantal van zijn personeel bekend gemaakt, maar men gelooft dat de dienst op het ogenblik on geveer 400 agenten in dienst heeft. Na de moord op president Kennedy is het aantal agenten reeds uitgebreid. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, is gisteravond op nieuw naar Europa vertrokken. Hij zal in Londen en Parijs besprekingen voeren over militaire en economische vraagstukken in verband met het Atlantisch bondgenoot schap. Veertien dagen geleden is Ball in Bonn geweest. Ball zal de bijeenkomst bijwonen van de ministerraad van de Organisatie voor Europese Coöperatie en Ontwikkeling die op 2 en 3 december in Parijs wordt gehou den. Begrijpt u zo'n apemoeder nou, om twee vah die schattige baby's te verstoten? Toch gebeurde het on langs in Fountain in de staat Colo rado waar moeder Orang oetan alle belangstelling voor haar kroost ver loor. De vrouw van de directeur van de Cheyenne Fountain dieren tuin, op de rug gezien, nam de baby's liefderijk in haar huis op en verwen de ze danig. En hier zijn ze dan: Nog te klein om apestreken uit te halen, maar toch al nieuwsgierig en wat on deugend loerend over de schouders van hun pleegmoeder. Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2,9 Beeldverhalen 2,25 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel v3 Buitenlands Nieuws3,9 Films 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8, 10 In de Vishal en op Zee10 IJmuider Courant. Economisch Nieuws11 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Erbij15 t.e.m. 21 Kunst 23 Feuilleton 25 Radio en Televisie 23 Luidsprekers 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif LONDEN (AFP) De Britse scheep vaartmaatschappij „Townsend Ferries" heeft meegedeeld, dat misschien spoedig een geregelde dienst over het kanaal tus sen Dover en Calais zal worden geopend met Hovercrafts, voertuigen die zich op een luchtkussen over het water voortbe wegen. De plannen zullen binnenkort aan de Britse regering worden voorgelegd. Elke Hovercraft zal 250 passagiers en een dertig auto's met een snelheid van zestig NEW YORK (AP) De Afrikaanse I groep van 33 delegaties van de Verenigde Naties heeft gisteravond met algemene stemmen de 40-jarige Alex Quaison- Sackey van Ghana als Afrika's kandidaat I voor het presidentschap van de volgende zitting der Verenigde Naties gekozen. Quaison-Sackey is hierdoor zeker van I dit presidentschap, omdat Afrika aan de beurt is voor deze functie. Met ingang van 1 december is tot direc teur van het rijkskuststation Scheveningen Radio in IJmuiden henoemd de heer B. J. H. van Eijkelenborg. Dit werd gistermiddag bekend gemaakt tijdens het afscheid van de heer C. van Geel, directeur van genoemd rijkskuststa tion, die per 1 december met pensioen gaat. De heer Van Eijkelenborg is reeds langer dan zeven jaar werkzaam bij Scheveningen Radio op het IJmuider sluiseiland als „tweede man". In de laatste twee jaar trad hij op als waarnemend-directeur, ge durende de ziekte van de heer Van Geel. In Haarlem zijn in de loop van vrijdag avond en in de nacht van vrijdag op zaterdag twee roofovervallen gepleegd. De Haarlemse politie heeft twee jongemannen aangehouden, die ervan worden verdacht bij een van deze overvallen betrokken te zijn geweest. Een 20-jarige kantoorbediende uit Heem stede is gisteravond om negen uur, toen hij op weg was van de avondschool naar zijn ouderlijk huis door vier jongemannen overvallen en van ruim tweehonderd gul den beroofd. In de loop van de nacht heeft de Haarlemse politie twee jonge mannen aangehouden, die ervan worden verdacht in deze overval een aandeel te hebben gehad. De kantoorbediende fietste door de Haarlemmerhout van Haarlem naar Heem stede. In een urinoir werd hij aange sproken door een onbekende jongeman. Zij maakten een praatje en de onbekende vroeg om een sigaret. Die werd hem ge offreerd. Toen de kantoorbediende weer wilde opstappen riep de ander: „Jongens, kom op!" en uit het struikgewas doken op dat teken nog drie knapen op, die zich op de niets vermoedende jongeman wier pen. Zij beroofden hem van een porte monnee met tweehonderd gulden en maakten zich daarna ijlings uit de voeten. Een 37-jarige journalist uit Haarlem heeft bij de politie aangifte gedaan van beroving van honderd gulden. De man stond vannacht omstreeks half vier in een automatiek aan de Kruisweg toen drie jongemannen deze gelegenheid binnen liepen en van hem geld eisten. De journalist gaf de jongelui wat klein geld, maar dat werd uit zijn hand ge slagen. De jongens begonnen hem te slaan en te trappen. Door een schop in de maag streek verloor de journalist even het be wustzijn. Toen hij bijkwam waren de knapen verdwenen en bleek dat zij hem honderd gulden afhandig hadden gemaakt. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Een aantal leden van de vaste commis sie voor binnenlandse zaken uit de Twee de Kamer heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Haarlem en de IJmondgemeen- ten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, in verband met het wetsontwerp tot samen voeging van de twee laatstgenoemde ge meenten. Nadat van gedachten gewisseld was met Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, werd een bliksembezoek (van nog geen twee uur) aan het „oorlogstheater" gebracht, waarbij burgemeester Bruins- ma van Beverwijk en burgemeester Nie- len van Heemskerk, elk op eigen gebied voorlichting verschafte. Daarna volgde in het Provinciehuis te Haarlem een „hearing", waarbij de „B. en W.'s" van elk van de drie IJmondge- meenten werden gehoord. Heemskerk had hierbij weinig toe te voegen aan hetgeen staat in het adres, dat daags tevoren was gezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Ook Velsen verwees naar een adres (in ontwerp), dat, na goedkeuring door de raad, de leden van de Tweede Kamer zal worden toege zonden. Voor het in bedoelde adressen gesugge reerde „overkoepelend districtsbestuur" legde de commissie bijzondere belangstel ling aan de dag. Burgemeester Bruinsma bestreed het Heemskerkse adres op een aantal pun ten, om daarna tot de conclusie te komen, dat de brief van Heemskerk aan de Twee de Kamer „onomstotelijk de noodzaak tot samenvoeging aantoont". Meer hierover kan men lezes op pagina 8. Advertentie DAMESKAPSALON Ook voor de meest perfect» permanentbehandelingen. PERMABEL STYLING PERMA TIÊDA Voor uw afspraken telefoon 816 6 LANGE NIEUWSTRAAT 471 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1