Gladde, brede ringen het meest in trek bij de verloofde paartjes „Linda Christian is niet blind" fSÖÜW Sinterklaasgebak op z'n Venetiaans DAMESTAXI zegt Rotterdamse distillateursvrouw fvJ ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 Erbij PAGINA ZES ONDANKS STORTVLOED VAN SIERMODELLEN Leugenverhalen in boulevardpers ontmaskerd Maatwerk Een moderne woonkeuken met af- zuigapparaat voor kookluchtjes boven mm) Stevige winterkost Bruine bonensoep met winterwortel De eerste en enige Siciliaanse vrouwelijke taxichauffeur wil alleen dames rijden. Deze chauffeuse, de 44-jarige Vita Matranga, kocht een tweedehands wagen en begon haar ver voer van uitsluitend dames nadat haar echtgenoot door een bedrijfsongeval ar beidsongeschikt was geworden. De Amerikaans-Neder landse filmster Linda Christian met haar dochtertjes Komina en Taryn uit haar huwelijk met Tyrene Power. (Van een onzer verslaggeefsters December, feestmaand bij uitstek, is ook dè maand van de verloofde paartjes. Vooral tijdens de kerst steken tal van jonge mensen elkaar de ring aan de vinger. De juweliers kunnen erover mee praten. In de weken voor Kerstmis gaan er meer blinkend gouden ringen dan ooit over hun toonbank. Want vóór de meubeltjes, de keukenuitzet en alles wat bij het klassieke „nestje bouwen hoort, kiezen de verloofden meestal een ring uit. Als een bekroning op hun geluk en als een uiterlijk teken van hun verbondenheid. (De ononderbroken band is symbolisch voor de trouw). de naam en de verlovingsdatum en het op maat maken van de ring zijn in de prijs begrepen. Wie zich een bewerkt model aanschaft, moet wel bedenken dat de „sier" er binnen een jaar of vijf wel is afgesleten. Dat geldt vooral voor mensen, die intensieve handenarbeid verrichten. Ook zilveren verlovingsrin gen zijn sterk aan slijtage onderhevig, omdat dit edel metaal bijzonder zacht is. Voor wie helemaal bij de tijd wil zijn, zijn er nu ook naar Engels voor beeld gouden verlovingsringen met briljantjes. De prijs voor dit exclusie ve model is er ook naar: 300. Een geruststelling voor de man, die een ring met steentjes te fatterig vindt: alleen de ring van de dame bevat briljant jes Net als bij de kleding is er confectie en maatwerk; zijn er fabrieksringen en modellen die speciaal worden ontwor pen. Ook Haarlem is zo'n ontwerper goudsmid rijk. Zijn naam? Hans van der Heijden (22), eigenaar van een ju weel van een zaakje in de Spekstraat, dat hij en zijn vrouw „Arachne" hebben gedoopt. „Nog veel te veel mensen denken, dat zo'n speciaal ontwerp duur moet zijn, maar dat is beslist niet waar. Ik maak ze al vanaf 100. En dan heb je ook iets, waar niemand anders mee loopt." Vol trots wijst hij naar zijn vitrine: „Dóèr liggen er een paar, die ik pas heb gemaakt. Ze zijn geïnspireerd op ringen met een steen, zijn van boven wat gewelfd, maar er zit geen steen in. Een verlovingsring hoort glad te zijn, vind ik. Gek eigenlijk, dat we tegen woordig nog over speciale verlovings ringen spreken. Vroeger hield verloven écht iets in. Je mocht pas met je vrijer over straat, als je een ring droeg, 't Be tekende iets, er stak een gedachte ach ter. Voor de buitenwereld was het een bevestiging, dat je bij elkaar hoorde enblééf. De inhoud is tegenwoor dig natuurlijk nog wel 't zelfde, maar toch is er in de praktijk veel veran derd." Hij ontwerpt niet alleen enkele stuks, maar ook serie-ringen. Rechte, mesdunne modellen, soms iets uitgebo gen. Heel simpel, maar je proeft er de liefdé van de ambachtsman uit. Iedere ring of die nu van de fa briek of van een ontwerper komt gaat, voor hij zijn weg vindt naar de etalage, naar de Dienst van de Waar borg om „gekeurd" te worden. Ieder voorwerp wordt er chemisch-analytisch onderzocht op zijn samenstelling. Om het publiek ervan te verzekeren dat het 't volle pond (goud) krijgt voor zijn geld. Zo moet een 14-karaats ring uit 58,5 percent goud bestaan en voor de rest uit bijzetmetaal (koper, nikkel, zilver). De ring krijgt dan een keurteken mee, dat aan de binnenkant wordt gegra veerd. Voor een 14-karaats ring is dat het fornuis, gescheiden oven en gas komfoor en kastjes met luchtgaatjes. Wilt u op Sinterklaasavond eens van iets anders smullen dan van de klas sieke boterletter of gevulde speculaas? Probeert u dan eens dit recept (voor een cakevorm met plm. 1 L inhoud). Voor de vulling: 2 eieren, 8 beschuiten, 50 g krenten, 50 g rozijnen, 50 g sukade, 100 g ge pelde walnoten, de geraspte schil en het sap van 2 kleine sinaasappelen, 2 eetlepels honing, zout, llh theelepel koekkruiden. De vulling: De vulling bij voorkeur enige dagen tevoren maken. De eieren in een grote kom losklop pen. De beschuiten fijn wrijven en door de losgeklopte eieren roeren. De kren ten en rozijnen wassen en opzetten met zoveel water dat ze juist onder staan. Ze tegen de kook aan brengen en plm. 10 minuten op een laag vuur laten wel len. De krenten en rozijnen goed af gieten en koud laten worden. De sukade fijn snijden, de walnoten fijn hakken. De honing met het sinaasappelsap los roeren. Het beschuitmengsel, de kren ten, rozijnen, sukade, noten, geraspte sinaasappelschil, het sinaasappelsap met de honing, iets zout en de koekkruiden goed door elkaar roeren. Voor het deeg: 100 g (ruim 1 kopje) bloem, zout, 75 g (plm. 1/3 pakje) harde boter of marga rine, Vi dl (1'3 kopje) koud water, poe dersuiker. Het deeg: Voor het deeg uitgaan van zeer harde boter of margarine en koud water en werken in een koude omgeving. De bloem met het zout in een kom zeven. Een gedeelte ervan achter houden. Hierop de boter of margarine leggen en deze met 2 messen in stuk jes snijden. Het water erbijdoen en luchtig door de massa scheppen. Het aanrecht en de deegrol met bloem bestuiven en het deeg uitrollen tot een rechthoekige lap van plm. 1/3 cm dikte. De lap deeg in de lengte en in de breedte in drieën vouwen, in de andere richting leggen, weer uitrollen en op vouwen en deze bewerking nog eens herhalen. Het deeg plm. Vi uur afge dekt op een koude plaats laten opstijven. Het deeg uitrollen tot een lap van pl.m. Vi cm dikte en hiermee de bodem en zijkanten van de met koud water omgespoelde cakevorm voeren. De vulling in de gevoerde vorm over brengen en vrij stevig aanduwen. Zo nodig aan de smalle kanten van de vorm het deeg vlak boven de vulling afsnijden. De snij randen van het deeg bevochtigen met water en de lange zijden van het deeg over de vulling heen vouwen, de randen op elkaar plakken met water. Het gebak in het midden van een hete oven (200 gr. C) plaatsen en in plm. 30 minuten gaar en bruin bakken, 't Gebak koud laten worden, bestuiven met poedersuiker en desgewenst garneren met gekon fijte sinaasappelschil of plakjes ge konfijte kersjes. Vroeger was de keuze van de ring heel gemakkelijk. Er was maar één soort en die was glad. De ring kon wat dikker of dunner zijn, maar daarmee waren de mogelijkheden dan ook uit geput. Tegenwoordig wordt het de ver loofden heel wat moeilijker gemaakt. Er zijn maar liefst 300 modellen! Sinds een jaar of vier heeft namelijk een nieuw soort verlovings- en trouwring zijn intrede gedaan in Nederland: de bewerkte ring. De 12 Nederlandse fa brikanten en 1 Duitse collega, die aan deze liefdesbanden een dikke boterham verdienen, steken elkaar de loef af met deze sieraden, die zijn verfraaid met sterretjes, ingelegde bandjes van rood en wit goud en glanzende facetten. Vooral heel jonge mensen lopen weg met deze modellen. Maar de meeste verloofde paren geven toch (nog) de voorkeur aan het klassieke gladde exemplaar. Hoewel ook dat een gedaan teverandering heeft ondergaan. De dun ne gladde ring heeft plaats gemaakt voor de forse band, van 5 tot 12 milime- ter breed. De stijgende welvaart zal er wel alles mee te maken hebben. Wat kost nu zo'n paar verlovingsrin gen? Dat hangt sterk af van de samen stelling en het model. Maar f 100 is toch wel het minimum. Sierringen zijn l'/i maal zo duur. Het graveren van ROTTERDAM Het begon in de Italiaanse boulevardpers en het vond gretig zijn weg naar andere sensatie bladen Ook naar de overigens zo stijf opgemaakte Wereldkroniek van Haagse bodem. Het bericht dat de filmster van Nederlandse afkomst Linda (Welter) Christian blind zou zijn. In de Wereld kroniek schreef een onbekende Linda in Madrid te hebben bezocht, waar zij tij delijk verbleef omdat haar man, Ed mund Purdom, in de Spaanse hoofdstad moest filmen. In het verhaal wordt de naam van een Spaanse professor ge noemd, die zou hebben vastgesteld dat het licht snel uit haar mooie ogen weg vloeide. „De vrouw die eens de mooiste van de wereld was", zo is er te lezen, „zal gedoemd zijn voortaan in het don ker te leven." „In het begin wilde zij dood zijn, maar nu geeft de gedachte dat zij toch het voorrecht heeft gehad eens haar kinderen te kunnen zien, haar weer moed. Deze dappere vrouw strijdt een verbeten strijd." Zo stond het in de sensatiepers. En wat is er van dit alles nu waar? Ik heb er over gesproken met mevrouw Hoogeweegen, de echtgenote van een Rotterdamse distillateur, die een harts vriendin van de filmster is. Zij kennen elkaar van de kostschool en sindsdien zijn zij steeds in contact met elkaar gebleven. „Linda mankeert niets aan haar ogen. Integendeel, zij heeft wat je noemt haviksogen. Zij ziet bijzonder scherp. Het is gewoonweg een verzinsel van Romeinse sensatiejagers. Een paar weken geleden ben ik nog bij haar ge weest in Rome, waar zij aan de Vi» Appia Antiqua woont. Ze was toen juist uit Madrid terug. Er was niets aan de hand. Linda was zo opgewekt als het maar kan. Ik heb er een heerlijke tijd gehad. Na al die verhalen is Linda over stroomd met bewijzen van medeleven. Een Hongaarse wilde haar ogen afstaan. „Gisteren had ik haar nog aan da telefoon", zegt mevrouw Hoogeweegen. „Ze zit nu in Londen, waar Edmund voor zijn werk moet zijn. Als alles goed gaat komt ze over een paar weken naar Nederland en dan zal ze zeker ook bij ons aan de 's Gravendijkwal logeren." Iemand die ons attent maakte op het verhaal over de blindheid van Linda in een Italiaanse krant, zei het onbehaag lijke gevoel te hebben dat het hier een bijzonder onkiese stunt van een public relationsman betrof. kijken IN HET CENTRUM voor Industriële Vormgeving te Amsterdam kan ieder een, die daar belangstelling voor heeft, tot 1 februari een kijkje nemen in de moderne keuken. Onder de naam „Keu kens Kijken" worden vijf zogeheten aanbouwkeukens tentoongesteld: keu kens, die stukje bij beetje kunnen wor den opgebouwd omdat de verschillende onderdelen los verkrijgbaar zijn. NU LIJKT DAT aanlokkelijker dan het is, want de inrichting is afgestemd op een zeer goed gevulde portemonnaie. Voor veel jonge mensen zullen het dan ook wel „droomkeukens" blijven, maar toch heeft het zin hier zijn licht op te doen. Al was het alleen maar om te constateren hoe aantrekkelijk en smaak vol een keuken er tegenwoordig uit kan zien. Opmerkelijk is, dat al deze keu kens vier zijn van Duitse en een van Nederlandse makelij tegelijk woon keukens zijn. Er staan (uitschuifbare) eettafels. In Nederland wil men daar (nog) niet erg aan. Misschien omdat de woonkeuken nog te vaak wordt ge associeerd met het begrip „armoedig". VEEL MENSEN stoot het af te moe ten eten in een ruimte, waar allerlei kookluchtjes hangen. Nu behoeven we daar in deze keukens niet bang voor te zj^n. Ze zijn veelal uitgerust met lis tige afzuigapparaten. (boven het for nuis), die de atmosfeer zuiveren. In Nederland willen we aan nog meer din gen niet. Volgens goed vaderlandse be grippen moet een keuken wit zijn. Blin kend wit, dus schoon. Dat geeft ze ook iets steriels. Dat bezwaar is in deze moderne huis- vrouwen-domeintjes goed ondervangen. Het keukenmeubilair is inderdaad wit, maar de deuren en sommige werk bladen naast de gootsteen zijn in een kleurig jasje gestoken. Bovendien kan een kleurig stel plate-mats en een bloe metje op de eettafel de ruimte ook al wat opvrolijken. EEN OPMERKELIJK verschijnsel is ook, dat in deze keukens oven en gaskomfoor zijn gescheiden. De oven met grill en tijdklok is op ooghoogte aangebracht zodat de huisvrouw niet meer hoeft te bukken, het gas- of elek trisch komfoor op de breed uitgemeten aanrecht. Details om te onthouden: kastjes met draaiende pannenschappen, met ingebouwde vuilnisemmertjes die automatisch openspringen door een druk op het pedaal aan de buitenkant, aanrechten die doorlopen onder 't gas stel. Het materiaal van deze keukens is uiteraard afgestemd om prettig te werken. De vier Duitse keukens zijn van kunststof, de Nederlandse keuken van wit gelakt hout. een eikeblaadje, voor een 18 karaats een tulp en voor een 20 karaats een klim opblad. Na die kleine omweg verhuizen ze naar de vitrine van de juwelier. Fonkelend in hun eigen licht wachten zij daar op de paartjes, die er zich mee zullen tooien en er hun geluk mee zullen bezegelen. Winterwortel is een groente met twee grote voordelen: goedkoop en - gezond o.a. door een hoog gehalte aan vitaminen A. In huts pot, waar de smaak van de ui over heerst, wil iedereen wel winterwortel eten, maar verder ziet de huisvrouw vaak knorrige gezichten, als ze winter wortel als groente op tafel brengt. Hier volgt 'n recept waarbij de huisgenoten niet merken, dat ze een stevige portie winterwortel naar binnen krijgen. Een pond bruine bonen 24 uur laten weken en dan opzetten met lVs pond fijnge sneden winterwortel, twee uien, één laurierblad en zout. Als de bonen goed gaar en zacht zijn, (na ongeveer een uur, afhankelijk van de soort boon) de massa zeven. Als de massa te dik is, deze aanlengen met wat bouillon, maar het mag wel een stevige soep zijn, als u haar als éénpansgerecht geeft. Vóór het opdienen er een flinke portie fijn gesneden peterselie en selderij door roeren. Gehaktballetjes smaken er erg lekker in, maar zijn niet noodzakelijk. Een paar druppeltjes pikante saus bijv. Worcestersaus geven de soep een extra pittige smaak. Dure keukens

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 20