Bijoux Tassen Petit Point Met MLF bedreigt het zichzelf meer dan het W esten Oosten Mysterieuze moord op getuige in Ward-zaak ARACHNE J VAN DAG TOT DAG Stepverstuiver, Rookverdrijver VAN NIEL IZVESTIA: „Tijd gunstig vooi regeling van Duitse kwestie" WERELDNIEUWS mee Parijse Libération ter ziele DE DESINTEGRATIE VAN HET WESTEN (slot) Even afstappen en pauzeren Geen wapens voor overzees Portugal Roemenen vieren bevrijding van Albanië mee ^Praatótoel ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 niiiiiiiiuiiiiiiiimiiniiiiimiiiiimniinminniimiiiiininnnnifiinnnminr Vijf zendelingen in Tanzania gearresteerd alle bekende huizen in zilver en doublé - kristalcolliers Cultivé-, Majorica- en Pompadour-parelcolliers Boxcalfs-, Nappa-, Rund- en Schapenleder, Plastic voor uw tas en toilettafel - voor u voor uw huiskamer ir de grote mode in Poederdozen, Lipsticks, Kametuis, Sigarettenaanstekers en in Kapstellen AL DEZE GESCHENKEN BIJ GROTE HOUTSTRAAT 92 - TELEFOON 12160 - HAARLEM VOOR BABY'S HUIDJE Premier Wilson: Kroesjtsjev vermaakt zich goed met jagen Onmisbaar dak Gezond verstand Grootste fout 0p ele Jackie Piaff gouden schakelarmband De Italiaanse communistische partij heeft sinds enkele jaren duidelijk de wind in de zeilen. Ze wint langzaam maar ze ker stemmen. Enige jaren geleden gaf 24,7 percent van de kiezers haar hun steun. Daarna werd dat 25,6 percent. Bij de raadsverkiezingen van vorige week stemden 26 percent van de kiesgerechtig de Italianen op de communistische kandi daten. Het is een politiek feit dat wel enige aandacht verdient, omdat alle andere communistische partijen in West-Europa hun kiezerscorps gestadig zagen vermiin- deren. De Franse partij, bijvoorbeeld, die zeven jaar geleden nog kon rekenen op de daadwerkelijke sympathie van een kwart van de kiezers, haalde bij de laat ste verkiezingen nog geen twintig percent van de stemmen. Een van de redenen voor de Italiaanse uitzondering schijnt te zijn dat Palmiro Togliatti er in de loop der jaren in is ge slaagd zijn partij een status van burger lijkheid en politieke gematigdheid te ge ven. Bovendien heeft hij steeds op uiterst knappe wijze de nadruk gelegd op het sociale programma van zijn partij en veel minder op de ideologische poespas die het Italiaanse kiezersvolk als regel volkomen koud laat. Zijn tactiek is bepaald gewor den door de toestand in Italië zelf en minder door voorschriften die uit het Kremlin kwamen, waardoor een grote stabiliteit eraan niet vreemd was. Dat heeft ertoe geleid dat kiezers die ontevreden zijn over allerlei politieke, eco nomische of sociale gebeurtenissen in hun land er gemakkelijk toe komen op de communistische partij te stemmen. Zij zien in die partij niet in de eerste plaats de politieke organisatie die ideologisch het communistische standpunt verdedigt, maar die wel radikale sociaal-econo mische hervormingen wenst. Dat blijkt ook wel uit het feit dat naast grote stem menwinst bij de verkiezingen het leden tal de laatste jaren met ongeveer een kwart is gedaald. Togliatti heeft kennelijk de toevloed van ideologisch sterk in hun schoenen staande communisten geofferd aan het versterken van de invloed van zijn partij in de vertegenwoordigende or ganen op verschillend niveau. De maatregelen van de huidige Italiaan' se regering Aldo Moro hebben de com' munistische aantrekkingskracht voor ve len nog extra onweerstaanbaar gemaakt. Men moet erkennen dat deze centrum links coalitie er inderdaad in is geslaagd de levensstandaard van het Italiaanse volk te verbeteren. Maar anderzijds, en psychologisch is dat waarschijnlijk door slaggevend, heeft het optreden van het kabinet-Moro verwachtingen gewekt die eenvoudig niet op korte termijn te ver wezenlijken waren. „De revolutie van de groeiende verwachtingen", is dat in an der verband al eens genoemd. Die teleur' stelling zoekt zich een uitweg die heel vaak leidt naar het stemmen op de com munistische partij. Maar geheel in de lijn van de politiek die Togliatti steeds heeft gevolgd, hebben de communisten er bovendien voor ge zorgd steeds blijken van goede wil te ge ven als zij ergens geroepen werden hun programma waar te maken. Zij hebben zich dan niet laten verleiden tot ideolo gisch geharrewar, maar hebben normaal geholpen misstanden te bestrijden binnen het raam van de hun gegeven mogelijk heden. In Bologna, bijvoorbeeld, hebben zij er voor gezorgd dat de begroting in even wicht kwam zonder dat zij zich lieten ver leiden tot het heffen van zware belastingen van de groepen met de hogere inkomens Dat heeft ook in die kringen het wan trouwen verminderd. Het is dan ook op vallend dat juist in het noorden van het land in de grote steden, waar de commu nisten al sterk waren, door hen opnieuw fikse stemmenwinst is gemaakt. De politieke barometer staat heel slecht. De weermannetjes op het Binnenhof kij ken somber omhoog: er is een formidabele depressie op komst, die over een paar dagen boven het regeringskasteel zal los barsten. Victor Marijnen en de andere kasteelbewoners hebben gedaan wat ze konden om stormschade te voorkomen. Dinsdag is het zover. Dan wordt de politieke wanhoop van dit kabinet de Tweede Kamer ingedragen. Bovenop ligt de belastingverlaging: één miljard niet zo vreselijk harde guldens, die de geterg de belastingbetaler nu al anderhalf jaar verlokkend worden voorgehouden. Het parlement houdt zijn begerige vingers uitgestoken. De regering wil de buit nog niet prijsgeven omdat de tijd nog niet rijp is. „Economisch kan het nog niet", zegt Witteveen. „Toch moet het", zegt een groot deel van de Kamer. „Eén juli volgend jaar willen we een flink stuk van de verlaging doorvoeren". Wie zal het winnen? Onder de belastingverlaging ligt de ver hoging van de collegegelden en de heffing van het weggeld. „Politiek onmogelijk", zegt de meerderheid van de Kamer. „Fi nancieel noodzakelijk", antwoordt de re gering. Wie zal het winnen? De grootste regeringszorg komt dinsdag alleen indirect aan de orde. Dat is het loonbeleid, waarover geen verstandig woord meer is te zeggen. Na de loon explosie van vorig jaar hebben we de smaak te pakken gekregen. De nasmaak was niet zo prettig, want de prijzen en de belastingen gingen met de lonen mee omhoog, maar een 'flink deel van ons volk gelooft dat bij een minder grote loonhap de nasmaak minder wrang zal zijn. „Zeven percent dan maar", zeiden de vakbonden. „Als de prijzen dan ook wat omhoog mogen", zeiden de werk gevers. „Kan niet", zei Andriessen. En daar zitten we dan. Een crisis? Zoiets is nauwelijks voor te stellen. Een andere regeringscombinatie is nog niet goed mogelijk. De oppositie staat nog lang niet te popelen om in de regeringsboot te stappen. Het ziet er het meest naar uit dat iemand nog wel met een slim compromis zal komen. De ministers Van Aartsen en Witteveen hebben de eerste steen voor zo'n compromis al gelegd door te laten blijken niet helemaal afkerig te zijn van een andere financiering van het Wegen fonds. Er is echter een praktische politiek probleem: volgende week komt eerst de belastingverlaging aan de orde, daarne pas de weggeldheffing. Wie wat toegeeft bij de belastingverlaging moet maar afwachten of hij iets terugkrijgt bij het hoofdstuk weggeld. PARIJS Het Parijse linkse ochtend blad Libération is, na een bestaan van 23 jaar, gisteren voor het laatst versche nen. Libération, dat geleid werd door de uitstekende schrijver-journalist „de rode markies" Emanuel d'Astier, tijdens de oorlog commissaris voor binnenlandse za ken in de emigrantenregering van De Gaulle was als ondergronds blad in 1941 opgericht om de idealen van het verzet nog zo lang mogelijk hoog te houden. En kele jaren geleden had Libération zijn on afhankelijkheid echter al moeten opgeven om de „gecamoufleerde" financiële steun van de communistische partij te aanvaar den. Niettemin heeft d'Astier sedertdien nog verschillende malen publiekelijk met de communisten overhoop gelegen. De plotselinge verdwijning van Libéra tion, dat zich met een oplage van 50 a 60.000 exemplaren vooral wel tot de linkse intelligentia richtte moet, zo liet d'Astier in zijn afscheidswoord doorschemeren, dan ook worden verklaard uit het feit dat het communistische partijbestuur hoogst vermoedelijk om politieke redenen zijn subsidies onverwacht heeft ingetrokken. Een deel van de redactieleden van het ochtendblad verzocht de lezers in het laat ste nummer in het vervolg het communis tische partijblad ,,1'Humanité" te kopen. DAR ES SALAAM AP) Vijf Amerika nen, waaronder vier Lutherse zendelingen, zijn gisteravond in het voornaamste poli tiebureau van Dar Es Salaam, de hoofd stad van Tanzania, in hechtenis genomen. Ze werden onder geleide naar het bureau overgebracht. Advertentie Parfums en Cosmetica (Van onze speciale verslaggever W. L. Brugsma) PARIJS. Het Westen handelt de laatste tijd als een fietser, die denkt: „Als ik niet blijf trappen, val ik om". An ders gezegd: als het Westen zijn integra tieproces niet voortzet, verdiept, uit bouwt, dan zal dat proces onherroepelijk verdorren, inschrompelen en afsterven. Dat klinkt helder, maar helaas zijn poli tieke realiteiten niet altijd helder. En als men het fietsersbeeld wil gebruiken, dan kan men ook zeggen: „Als mijn Franse been terugtrapt en mijn Amerikaanse vooruit, als mijn Engelse hand linksaf wil en mijn Duitse rechtsaf, dan val ik niet alleen om, maar dan word ik mis schien ook nog in stukken gescheurd, op z'n minst schizofreen". En dus, laatste wielerterm, wordt het tijd om even af te stappen en te pauzeren. MOSKOU (Reuter) - Het Russische rege ringsblad „Izvestia" heeft gisteren ge schreven dat na de oorlog de tijd zelden zo gunstig is geweest als nu voor een re geling van het Duitse vraagstuk en andere Europese kwesties: „De Sovjet-Unie is al tijd bereid tot overleg." „Een wezenlijk veiligheidsstelsel kan zonder twijfel alleen worden ontwikkeld op basis van de historische veranderingen die tot het Europa van de jaren zestig heb ben geleid". Als het Westen de nieuwe rea liteiten onder ogen wil zien, als de weste lijke politieke leiders zich aan hun verkie zingsbeloften houden, dan is het nu de tijd. Het is niet aan de Sovjet-Unie een stap te doen. Zij is altijd bereid tot besprekin gen over het lot van Europa en dat van de gehele wereld", aldus Izevestia. Voor hei eerst sinds de nieuwe Russi sche leiders zes weken geleden aan de macht kwamen, wordt duidelijk aange- LONDEN (A.P.) Het mysterie van de vermoorde naakten in Londen is weer in het brandpunt van de belangstelling ge komen door de lugubere vondst van het naakte lijk van een prostitué in een hoop dorre bladeren. In de afgelopen weken zyn In West-Londen vijf publieke vrouwen op dezelfde wijze vermoord aangetroffen. De vermoorde bleek de 23-jaar oude Margaret McGowan te zijn, die in Lon den en Glasgow voor prostitutie is veroor deeld. Het lijk van Margaret is gevonden op een parkeerterrein in Kensington, een van Londens meest luxueuze woonwijken. Een B.B.-functionaris gaf een schop tegen een rondslingerende deksel van een vuilnis vat. Toen zag hij het hoofd van een vrouw tussen de vuilnis. Volgens politie-patholo- logen is zij tenminste zes weken geleden vermoord. De politie heeft klanten en vriendinnen van de vermoorde vrouw ondervraagd. Men gaat bij het onderzoek van twee theorieën uit: 1. Zij is slachtoffer van een maniakale moordenaar; 2. Zij is vermoord door een groep soute neurs, die op deze manier de discipli- na onder de meisjes wil handhaven. Scotland Yard gelooft, dat de tweede theorie de beste aanknopingspunten biedt. Miss McGowan kwam verleden jaar in het nieuws als getuige in het proces tegen Stephen Ward, toen legde zij verklaringen af onder de naam Frances Brown. Ward, societyschilder en kwakzalver, was betrokken bij het schandaal-Profumo. Hij was de man die Christine Keeler bij de toenmalige minister van Oorlog, John Profumo, geïntroduceerd had. Ward pleeg de zelfmoord, voordat de jury hem kon veroordelen wegens souteneren. Tijdens het proces zei Margaret McGo wan dat zij via een andere getuige klan ten wierf. De rechter wees er toen op, dat haar getuigenverklaring over Ward strijdig was met die van andere getuigen. Heeft haar dood iets te maken met de affaire-Ward? Advertentie drongen op een ontmoeting tussen oost en west over Europese vraagstukken. De leiding van de christen-democrati sche partij van kanselier Erhard heeft aangedrongen op een nieuwe poging om het Duitse probleem met de Sovjet-Unie te regelen. De partijleiding verklaarde niet wat zou moeten worden voorgesteld, maar „de tijd voor nieuwe activiteit van het Westen is gekomen", aldus een com muniqué. Het congres van de Westduitse sociaal democratische partij, dat donderdag burge meester Willy Brandt van West-Berlijn als partijleider heeft herkozen, is gisteren in Karlsruhe geëindigd. Partijvoorzitter Brandt beloofde te zullen werken voor de vreedzame hereniging van Duitsland. LONDEN (AFP) Premier Wilson heeft in het Lagerhuis gezegd dat de Britse regering geen toestemming zal verlenen voor export naar Portugal van wapens die bestemd zijn voor de Portugese overzeese gebieden. Een sub-commissie voor het regionale luchtverkeer boven Afrika en de Indische Oceaan van de Internationale Organisatie voor burgerluchtvaart (ICAO) heeft in Romeen motie aanvaard waarin wordt geëist dat de Portugese gebieden in Afrika en Zuid-Afrika worden uitgesloten bij de toekomstige luchtverbindingen tussen on afhankelijke Afrikaanse staten. Tot dia landen die tegenstemden behoorde Neder land. AKRON, (Reuter) De 36-jarige Sergei Mikoyan, zoon van de Russische president Anastas Mikoyan, heeft gisteren in de Verenigde Staten gezegd dat ex-premier Kroesjtsjev buiten Moskou woont. Hij is begonnen met datgene wat hij altijd heeft willen doen wanneer hij zich zou hebben teruggetrokken. Een groot deel van de tijd brengt hij met jagen door. „Hij maakt het geweldig. Hij is voor niet iedereen verdwenen, dat is krante praat", aldus Mikoyan jr., die in de VS de industrieel Cyrus Eaton bezoekt, die een vriend van Kroesjtsjev is. Die tijd is nu gekomen. In de Europese en de Atlantische Gemeenschap. De E.E.G. stokt op een technische kwestie: de graan prijs. Een betrekkelijk eenvoudige kwestie. Als de Duitsers hun verdragsverplichtingen nakomen en hun graanprijs verlagen, dan is de Europese economische integratie niet alleen in zijn huidige stand gered, maar dan kan zij zich zelfs verder ontwikkelen. PUNT TWEE in de Europese integratie is de politieke unie. Op theoretische gron den wordt die als onmisbaar dak op de economische unie gezien. Maar is dat werkelijk zo? De politieke unie is wen selijk wanneer de deelnemers er gelijk gerichte ideeën over hebben. Hetgeen niet hét géval 1s. Nóch over de vorm van de politieke eenwording, nóch over de ver houding tussen Europa en Noord-Amerika bestaan in het Europa der zes soortgelijke concepties. Wil men desondanks met alle geweld een politiek dak op het econo mische huis drukken, dan zal het resul taat daarvan zijn dat het huis mitsgaders het dak ineenstort. Tussentijdse moraal: dan liever een huis zonder dak. En tevens: ook liever geen beeldspraak gebruiken, want dan krijgen de economische Europeanen het nodeloze gevoel dat zij politiek in de kou zitten. Er is een Atlantische parallel voor de Europese situatie. De N.A.V.O. heeft haar primaire taak, bescherming van het Wes ten, vervuld en vervult die nog steeds. Misschien niet perfect, maar we leven nog en daar ging het om. Misschien zou het wenselijk zijn een proces van politieke, militaire en econo mische integratie van de Atlantische we reld tot stand te brengen om haar in staat te stellen een gecoördineerde wereld wijde politiek te laten bedrijven. Maar als die pogingen (door iedereen ondernomen met nationale gedachten in het achterhoofd) in verschillende rich tingen gaan en dreigen het bestaande te vernietigen, dan hoeft men geen politiek genie te zijn om te concluderen dat het beter is het voor iedereen aanvaardbare minimum te handhaven dan naar het voor sommigen onaanvaardbare maximum te streven. of met de N.A.V.O. dingen worden ge daan, die hem niet bevallen en waartoe hij geenszins verplicht is, dan zegt hij Ik blaas de hele N.A.V.O.-winkel op". DEZE PORTIE gezond verstand wordt in sommige westelijke hoofdsteden niet meer geserveerd. Parijs wordt daar het meest op aangezien, maar De Gaulle schendt geen verdragsverplichtingen. Als hij harde pressiemiddelen gebruikt en dreigt zijn partners de rug toe te keren, dan is dat formeel niet om bepaalde dingen van zijn partners gedaan te krijgen maar om bepaalde dingen door zijn part ners ongedaan te laten. (Behalve de graan prijs, waarin hij al het gelijk van de wereld heeft). De drang om bepaalde dingen, die som mige partners ongelegen komen, wél te doen, komt uit Washington en Bonn. Uit Washington, dat de M.L.F. door het keel gat van zijn bondgenoten wil rammen Uit Bonn dat uit nationale overwegingen nucleaire integratie nastreeft en uit elek- torale overwegingen cerebrale integratie weigert. Nu zijn drukmiddelen in de politiek zelfs die tussen bondgenoten, geen onge woon verschijnsel. Men zal in Washington en Bonn misschien veronderstellen dat men De Gaulle in het gareel kan dwingen Maar hier is voorzichtigheid geboden. De Gaulle's nationale kernpolitiek vertoont een merkwaardige overeenkomst met zijn diplomatie in de alliantie. Zijn nucleaire „force de dissuasion" (ontradingsmacht) is niet gebaseerd op gelijkwaardigheid maar op het voetzoeker-in-de-vuurwerk- winkel-principe. Dat veronderstelt een zekere mate van gecalculeerde zelfmoorddreiging. Van Speycks kreet: „Dan liever de lucht in' zou de generaal goed bevallen. Hij voert nu een „politique de dis suasion", zegt Raymond Aron. Als er in DE GAULLE wordt niet graag voor dit alternatief gesteld. Hij heeft tegen intimi gezegd: „Dit wordt de grootste diploma tieke veldslag van mijn carrière". En ook De grootste fout in mijn carrière was de onderschatting van het M.L.F.-idee Zo is de M.L.F. nog eerder een nucleaire bedreiging van het Westen dan van het Oosten geworden. Amerika riskeert het verlies van Frankrijk om Duitsland te behouden, zegt Sulzberger in de New York Times. Dat wil zeggen: Amerika koejeneert een land dat de alliantie zij het met pijn kan verlaten voor het behoud van een land dat met handen en voeten aan de N.A.V.O. is gebonden omdat zyn systeem, zijn veiligheid en zijn toe komstdromen van die alliantie afhanke lijk zijn. Kleine landen hebben de historische taak om hun gezond verstand te gebruiken, aangezien het hun nu eenmaal ontbreekt aan het substituut daarvoor: macht. Het gezonde verstand dicteert ons land in zijn nationale belang nu te streven naar behoud en ze mogelijk consolidering van de bestaande westelijke instituten: E.E.G. en N.A.V.O. Naar het. voorlopig naar later datum verschuiven van controversiële voorstellen als politieke unie en M.L.F. België is ons, zoals gewoonlijk, op die weg al voorgegaan. Zeker: het Gaullisme ligt ons slecht. Maar het is tenslotte aan een hogere macht dan die van minister Luns om te bepalen wanneer voor het Gaullisme het uur moet slaan. BOEKAREST ((Reuter) Een afvaardi ging van de communistische partij van Roemenië is in Tirana aangekomen, om er de viering door Albanië van de bevrij ding van dit land, twintig jaar geleden, bij te wonen. Roemenië is tot nu toe het enige Oost- europese land, dat hiervoor een afvaardi ging naar Albanië heeft gezonden. Tips voor de feestdagen Mag ik met het oog op de komende feestdagen in december nu al even uw bijzondere aandacht vragen? We zullen het er allemaal wel roerend over eens zijn dat je bedolven onder de folders en adverten ties werkelijk de kluts kwijt raakt. Waar vind ik nu eens een origineel cadeau, eens iets echt bijzonders? Niet de eeuwige prul laria van handschoenen, kosmetiekjes, truitjes, kralen en sjaaltjes. Laten we eer lijk zijn, we zwemmen er bijna allemaal in en als je eens een paar jaar de boel laat antimotten, ik bedoel de hele sante- kraam in de motteballen laat liggen ben je nóg bij de tijd, want die dingen zijn niet zo erg aan mode onderhevig. Neem nu die colliers eens, ik heb snoeren van zes jaar her en als ik op een feestje kom is het strijk en zet: „Zeg, waar heb je dat nu weer op de kop getikt?" Op regen achtige zondagmiddagen zit ik soms met een doos kneusjes op mijn schoot die zijn dan gesneuveld bij de gymnastische oefe ningen om de rits op mijn rug dicht te krijgen. Ik fantaseer dan zelf maar wat en krijg van al die restanten kralen soms exotische resultaten. Maar om nu op die cadeaus terug te ko men, slenterend langs helverlichte etala ges met verleidelijkheden van allerlei aard, met mechanische trekpleisters dit als een bonte kaleidoskoop langs je ver moeide ogen dwarrelen raakt een mens soms zijn hoofd kwijt. Je zou zelfs in een toestand van totale uitputting tot zoiets onpersoonlijks als een cadeaubon je toe vlucht nemen. Nee, dames niet doen! Ik heb hier een greep in mijn ideeënmixer gedaan en daarmee een nieuwe horizon voor originele geschenken geopend. Zelfs de plat en smalgebeursden kunnen nu het hoofd fier omhoog dragen. Wat is immers gemakkelijker, de gevulde portemonnaie trekken of liefdevol juist dat persoonlijke aan een geschenk geven dat het zal onder scheiden van ieder ander. Hier komen dan enkele tipjes. Neem eens een houten of spanen kistje, dit vult u met briketten en middenin, wijd uitgeplooid als een klap roos, doet u een vuurrode bikini. Garneert u het kistje eens langs de rand met wat verse boerenkool. Dat geeft een verrassen de kleurkombinatie. Zou dit niet iets zijn voor uw vriendin die zo kouwelijk is en 's zomers graag ligt te zonnebaden op het strand? Ook kunt u een tenen mandje vul len met een kilo tomaten, wat komkom mers en enkele citroenen. U weet toch dat die groentefruitslaatjes een weldaad zijn voor uw huid? Gewoon rauw in schijf jes opbrengen en dan een kwartiertje op uw bed gaan liggen voor rust en concen tratie. Tot uw verbazing kijkt na deze heilzame behandeling een tienersnuitje u in uw spiegel aan. Het volgende tipje is iets spitser. Geef een tonnetje badzout met een vrolijke strik. Hierin verstopt u een paar oranje tafelklemmen, met schuimrubber bekleed, die ook als lipklem voor bepaalde dames goede diensten kunnen bewijzen. Het vier de tipje, heeft u een handige man, kijk hem dan eens lief aan misschien snijdt hi) wel een spekulaasplankje voor u uit met de kop van Adamo voor uw zestienjarige dochter. Voorts neemt u een Frans stok brood. Hierin graaft u voorzichtig met een puntig mesje een kuiltje, ongeveer in het midden. Plaats daarin een kristallen flakonnetje met verzilverde vermage- ringsdragées. Wanneer u nu het geheel be kroont met miniatuurvlaggetjes is succes verzekerd. Tenslotte smelt u alles in een pannetje en vult hiermede een Beatlevorm- pje. Rustig een nachtje af laten koelen en een fraai stuk badzeep is het resultaat. Uw tienerdochter zal het „het einde" vin den. Het is te hopen dat ze er niet „in" blijft. Prettige feestdagen wenst u Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) tel, 15745 Maatregelen. Veertien Westduitse profes soren dringen in een open brief bij bondskanselier Ludwig Erhard, minis ter van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, bondsdagvoorzitter Eugen Gerstenmaier en de bondsdagcommissie voor Buitenlandse Zaken aan op norma lisering van de betrekkingen met Israel en het nemen van maatregelen tegen de Duitse raketdeskundigen die in Egypte werkzaam zijn. Vrijspraak. Radhames Trujillo, de 22-jari- ge zoon van de vermoorde Dominicaan se dictator is in Genève vrij gesproken van de beschuldiging dat hij op fraudu leuze wijze 800 miljoen dollar verkre gen heeft uit het fortuin van zijn va der. De Zwitserse rechtbank acht zich niet bevoegd te oordelen over zaken die zich in de Dominicaanse republiek heb ben voorgedaan tijdens het bewind van wijlen Rafael Trujillo. Breuk Door een breuk in de kabel van een mijnlift bij Rheinhausen zijn vier mijnwerkers om het leven gekomen. De lift stortte naar beneden toen de kabel brak. Leider. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, zal de Russische afvaardiging leiden op de 10e algemene vergadering van de Verenigde Naties die dinsdag in New York begint. Cholera. Negentien inwoners van het Phi- lippijnse eiland Cebu zijn aan cholera overleden. De cholera-epidemie brak uit nadat de wervelstorm „Louise" het eiland had geteisterd. Beslag. De verdedigingsraad in Soedan heeft tien hoge officieren met pension gezonden. Op geld en goed van alle ministers en van vele ambtenaren van het vorige bewind is beslag gelegd. Spionnenschool. „Wij weten dat er een school voor Egyptische spionnen in Frankfort bestaat, die door Duitsers ge leid wordt", aldus de chef van de Ro meinse mobiele politie, dr. Sciara in een vraaggesprek met het Israëlische blad Maativ. Sciara zei verder te gelo ven dat Mordechai Louk, de man die in een Egyptische diplomatieke hutkoffer gevonden werd, daar zijn opleiding ge had had. Tentoonstelling. De aan wijlen president John Kennedy gewijde tentoonstelling, die een internationale rondreis maakt, zal op 28, 29 en 30 november in Parijs te bezichtigen zijn. De moeder van Kennedy, echtgenote van de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Londen, Joseph Kennedy, zal de opening ver richten. Verloving. In Parijs is de verloving be kendgemaakt van de 26-jarige prinses Anne van Frankrijk, dochter van de graaf en gravin van Parijs, met prins Carlos de Bourbon.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3