Snelle start leidt nu tot akelig behuizingsprobleem Burgerlijke stand van Velsen Onderwijs mist outillage in noodgebouw Een kijkje bij de „concurrent" 6 ƒ898.- A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 i 'Ai TELEVISIE RADIO BECKER Snelle start welke de leerlingen de praktijk ingaan, maar nog één dag in de week de school blijven bezoeken. Het mag dan zijn dat de Grafische School geen strikt-omschreven praktijk opleiding verschaft, zodat er bjj het onder richt ruimte blijft voor improvisatie, het lesrooster voor de derdeklassers vermeldt toch zestien uur praktijkles in de week. Zij moeten immers de geur van hun toe komstige beroep kunnen opsnuiven en vertrouwd raken met de elementaire be ginselen daarvan. Het is vrij duidelijk, dat daar aan de Raaks weinig van terecht komt. De school beschikt er over één schamel praktijk lokaaltje. Er staan een paar zetbokken, er staat een Degelpers en er is een apparaat voor het trekken van proeven. Daarmee is het uit. De houten vloer, waarvan de gaten zijn dichtgespijkerd met stukjes board, is zó gammel dat een normale pers er door zou zakken. Hij zou trouwens niet eens door de deur naar binnen kunnen. De uit rusting is zo pover, dat de school zelfs niet in staat is om eenvoudig drukwerk voor eigen gebruik zelf te vervaardigen. De omgeving waarin gewerkt wordt ademt bovendien een sfeer van verval, die bij de leerlingen het gevoel voor orde en netheid ondermijnt dat bij het grafisch onderwijs zo belangrijk is. Het is een toestand die niet al te lang meer moet duren. Directeur Van der Hulst en zijn leraren klagen niet. Zij improviseren in goede teamgeest en beproeven hun inventiviteit om er nog zoveel mogelijk van terecht te brengen. Dat improviseren heeft zijn eigen voordelen, zegt de heer Van der Hulst. Hij zit niet bij de pakken neer, hij is zeer te spreken over zijn'leraren, maar hij kan er toch moeilijk onderuit toe te geven, dat de gang van zaken een bittere teleurstel ling voor hem betekent en de school onder een zware druk zet. Directeur Van der Hulst moet een klein hokje delen met zijn administrateur. Als de lessen zijn afgelopen komen de leerlin gen er hun tekendriehoeken, papier en ander lesmateriaal opbergen, want 's avonds nemen avondscholen bezit van de lokalen en dan moet je maar afwachten of je je spullen de volgende dag nog in goede orde terugvindt als je ze in de lokalen laat liggen. Zo wordt de directeurs kamer tot een opbergplaats waarin soms nauwelijks een plaatsje is te vinden om te gaan zitten. Als de school de aula van het gebouw wil gebruiken moet die voor elke gelegen heid van de gemeente worden gehuurd (het gebouw is van de gemeente). Zo zouden we door kunnen gaan, maar dit lijkt ons wel voldoende. De situatie is hoogst ongewenst. Daarover is iedereen het eens. Maar te doen valt er weinig. Men wacht. Men wacht op het loskomen van de bouwvergunning, op „Den Haag", voor velen een onduidelijk, bijna mystiek con glomeraat van verordeningen, vergunnin gen, reglementen, stempels en ambtenaren, véél ambtenaren, waar de ogen in af wachting op zijn gericht. Advertentie Met een toestel van RADIO BECKER bekijkt u het goed. Een voorbeeld uit onze kollektie Super ontvanger met 59 cm beeldbuis, gradatiefilter. UHF en rapidovision- druktoets. Keus uit vele andere modellen ln de merken PHILIPS - ARISTONA - ERRES - BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 Grafische School Haarlem raakt in de knel t (Van een onzer redacteuren) Advertentie Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten KENNEMERLAAN 56-58 TEL 6083 BEVALLEN: J. M. Huijbens-Schrijver, zn., Bonairestraat 41, Santpoort; A. van Roon-Fok, dr., Duvenvoordenstraat 14, Haarlem; M. Westland-De Vries, zn., Rijn straat 34, IJmuiden; A. J. M. Nooij-Van Oudheusden, zn., Eenhoornstraat no. 83, IJmuiden; J. van der Tweel-Goudswaard, zn., Oranje-Nassaulaan 156, Bloemendaal; E. de Jong-Uijtendaal, dr., Lange Nieuw- straat 260, IJmuiden; B. Dorreboom-Van 't Hof, zn., Lange Nieuwstraat no. 139, IJmuiden; J. Hildering-De Krijger, zn., Mercuriusstraat 2, IJmuiden; J. F. Meijer- Van Dijk, zn., Stuverstraat 1, Haarlem. ONDERTROUWD: J. G. A. Fraterman, Brederoodseweg 76, Santpoort, en L. J. Blok, J. M. van Nassaulaan 1, Santpoort; J. J. D. Meegdes, Wilgenstraat 30, IJmui- den-Oost, en C. Harlaar, Warmenhoven- straat 84, IJmuiden; toekomstig adres: IJmuiden, Bloemstraat 80; P. L. van den Tol, Rijsoordstraat 68a, Rotterdam, en E. de Waal, Wijk aan Zeeërweg 170, IJmui den; t.a.: Rotterdam, Rijsoordstraat 68a; J. Schoo, Heemskerkerweg 82, Beverwijk, en G. Meijer, Bakkerstraat 35, IJmuiden; t.a.: Beverwijk, Heemskerkerweg 82; H. A. de Meijer, Joseph Scaligerstraat no. 9, Amsterdam, en E. Manten, Eridanusstraat 3, IJmuiden; t.a.: Vlissingen, Paul Kru- gerstraat 4143; F. Vrijhof, Mercator- straat 3, ÏJmuiden-Oost, en E. Hofman, Planetenweg 156, IJmuiden; J. van der Leek, J. P. Coenstraat 135, IJmuiden, en A. A. Scholder, Kompasstraat 71, IJmui den; t.a.: Santpoort, Van Dalenlaan 12 bv.; B. G. Vreenegoor, Rijksstraatweg no. 14, Heemskerk, en C. J. Prins, Van Leeuwen straat 74, IJmuiden; t.a.: IJmuiden, Van Leeuwenstraat 74; C. .B. J. Vogels, Botha- straat 4, Wassenaar, en A. M. Vink, Meeuwenlaan 26, IJmuiden-Oost; D. M. Lamme, Van Dalenlaan 132, Santpoort, en M. S. Fortuin, Van Dalenlaan no. 132, Santpoort; J. M. de Meij, Jansveld 22 bis, Utrecht, en T. M. M. Kockman, Valerius- laan 68, Driehuis; t.a.: Utrecht, Jansveld 22 bis; B. van Burgel, Duinvlietstraat 88, Velsen-Noord, en E. G. Bakker, Thomson- laan 53, Haarlem; t.a.: IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 109; B. A. H. Noordman, Hendrikslaan 27, Beverwijk, en M. Zwier, Zwaanstraat 13, IJmuiden; t.a.: Beverwijk, Plesmanweg 281. GETROUWD: M. Abbo en E- C. M. Duin, Heemskerk, Zeelaan 85; P. A. Prins en B. Slot, IJmuiden, Kompasstraat 30; A.' J. Harland en S. G. P. van der Heijden, Beverwijk, Waalstraat 117; J. J. Uijtten- daal en C. J. F. Lokerman, Santpoort, Voorplaats 19; L. G. A. P. de Vries en C. M. de Looze, IJmuiden, Grahamstraat 156; C Oldenburg en J. M. van Veen, Haarlem, Hyacinthenlaan la; A. W. J. Dernison en A. M Bol, Haarlem, Bakker straat 57 rood; J H G. Beelen en J. M. van Amerongen, Heemskerk, Zeelaan 87; M. Schaap en M. G. Groenendijk, Am sterdam, Blaziusstraat 18 I; W. C. Barg en M. de Bruijn, IJmuiden, Hunzestraat 2; W. A. Stet en J. Kramer, IJmuiden, Spaar- nestraat 15; J. Scherf en J. Bosse, A'dara, Wagenaarstraat 47 I; A. van der Steen en J. Anker, Heemskerk, Jan van Pola- nenstraat 11; F. van Ketwich Verschuur en K. E. Kramer, Amsterdam, Leidsekade 69 huis. OVERLEDEN: J. H. Anderson. 73 jr„ weduwe van L. W ten Broeke. Lange Nieuwstraat 806, IJmuiden-Oost: J. M. Bouma. 50 jr., weduwe van H. P. Siecker, Van Diepenstraat 28, Velsen-Noord. Wie de Grafische School in Haarlem opbelt en naar de directeur vraagt, krijgt na een tijdje wachten een hijgende man aan de lijn. Niet dat er met de gezond heid van de heer J. W. van der Hulst iets mis zou zijn, maar hij is zojuist vier trappen afgerend om het telefoontoestel te bereiken. Dat toestel bevindt zich in de conciergekamer op de begane grond van het gebouw van de voormalige RBS-A aan de Raaks. De Grafische School is in dat gebouw gehuisvest op de tweede verdieping. Het is een oud gebouw, de huisvesting is er primitief, en een eigen telefoon is bepaald niet het enige dat er ontbreekt aan de uitrusting van deze onderwijs instelling, die zich thans in haar tweede jaar bevindt en ruim 125 leerlingen telt. Niet het enige, en zeker ook niet het meest nijpende van de tekortkomingen. Wat met name ontbreekt Is zetters- en drukkers apparatuur voor de praktische scholing van de leerlingen Die is er niet, of juister gezegd: nauwelijks. Zo lang zij ontbreekt, behelpt men zich. Men impro viseert. En men wacht. Want die huisvesting in het holle, ver vallen gebouw aan de Raaks is een tijde lijke. Er komt een nieuw gebouw met een moderne technische uitrusting in Schalk wijk. Alleen: hoe lang is tijdelijk? Hoe rekbaar is het begrip „binnenkort", waar van de elasticiteit heeft gezorgd voor de huidige onaangename situatie? De inspecteur van het nijverheidsonder wijs, de heer D. va* Dreumel, formuleert de voor de hand liggende conclusie: „Ach teraf gezien is men een jaar te vroeg be gonnen. Het bestuur is te optimistisch ge weest". onderdak. Voor het eerste jaar nog zonder veel praktijkonderwijs kon dat wel, meende het bestuur. De snelle start zou een demonstratie zijn van het belang dat men aan de zaak hechtte Een jaar later, op de eerste schooldag van het tweede jaar van de school (28 augustus 1964), werd ook een derde klas gevormd, waarmee de driejarige opleiding compleet was. Het was de bedoeling, dat de school die dag het gebouw zou betrek ken dat in Schalkwijk zal worden ge bouwd. Op 15 juni deelde het bestuur de pers mee, nog goede hoop te hebben dat die bedoeling kon worden verwezenlijkt, al hield men rekening met een overgangstijd waarin het een en ander zou moeten wor den geïmproviseerd. De rijksgoedkeuring om met de bouw te beginnen zou een kwestie zijn van enkele weken. Nu zijn we vjjf maanden verder, maar de rijksgoed keuring is er nog niet. Het wachten is op „Den Haag". In het kamertje van de directeur (hokje is een beter woord) aan de Raaks staat in tussen de maquette van de nieuwe school. Zij komt te liggen tussen de Italiëlaan en de Griekenlandlaan, vlak bij het gebouw van de Coöperatie. Het gebouw, dat onge veer een half miljoen gulden zal kosten, zal geheel gelijkvloers worden opgetrok ken uit geprefabriceerde elementen en zal bestaan uit vier evenwijdig liggende vleu gels, verbonden door een verzorgings vleugel. Het complex zal een oppervlak beslaan van ruim vijftig bij vijftig meter. De bouw kan heel snel gebeuren, want de school ligt in onderdelen gereed bij de aannemer. In een van de vleugels zal een zetterjj worden ingericht, in een andere een druk kerij. Alle machines daarvoor zijn aange vraagd bjj het ministerie. Daarmee is een bedrag gemoeid van enkele tonnen. Maar zo lang er van het gebouw nog geen paal in de grond staat, blijven de bestellingen bjj het Rijksinkoopbureau in portefeuille liggen. Het nieuwe gebouw is overigens slechts bedoeld als een tijdelijke huisvesting, namelijk voor ten hoogste tien jaar. Voor die termijn heeft de gemeente het terrein ter beschikking gesteld (op die wijze, die snelle bouwgoedkeuring mogelijk maakt, verrijst in Schalkwijk een hele „tijdelijke" wijk). In de komende jaren kan het be stuur dan zijn gedachten laten gaan over de bouw van een meer duurzaam school gebouw. Directeur Van der Hulst: wachten. De Grafische School Haarlem opende voriig jaar haar deuren met ruim vijftig leerlingen, verdeeld over de klassen één en twee. Een gebouw was er nog niet, maar het enthousiasme was groot. Haar lem, een stad met zo veel grafische in dustrie, moest nu toch eindelijk eens een eigen grafische school krijgen en niet steeds aangewezen blijven op de school in Amsterdam. De school zou ook bedoeld zijn voor leerlingen uit de IJmond. De voorbereiding was snel verlopen. Voor het beheren van de school was op gericht de Stichting Grafisch Onderwijs, waarvan het bestuur gelijkelijk werd samengesteld uit vertegenwoordigers van de grafische werkgevers- en werknemers organisaties, alsmede uit vertegenwoor digers van de gemeente Haarlem en de Centrale Opleidingscommissie Grafische Bedrijven. Men popelde om te beginnen. Aan de Raaks vond men een voorlopig r nnnfinn mmTiniinjiiiiniiMiuiJiiiJiiuinniJiiiiiiimnniinnniiJi-nrinr In het vooruitzicht in Schalkwijk „zeer binnenkort" met de leerlingen een nieuw gebouw met een technische uitrusting te gaan opbouwen, heeft men er van af ge zien veel ten koste te leggen aan verbete ring van de accommodatie aan de Raaks. Die accommodatie schiet derhalve over de hele linie tekort. De sfeer van het oude gebouw is voor een jonge school weinig opwekkend. „Tijdelijk" en „binnenkort" zijn de verlossende sleutelwoorden. In het handvaardigheidslokaal is de uit rusting beperkt. Het was oorspronkelijk een tekenlokaal. Werkbanken zijn er niet. Intussen is de school uitgedijd tot ruim 125 leerlingen (waarvan zes meisjes): 40 eersteklassers, 60 tweedeklassers en 30 derdeklassers (verdeeld in een klas zetters en een klas drukkers, de twee richtingen waar de school voorlopig voor opleidt). In het eerste jaar wordt algemeen vor mend onderwijs gegeven (voor degenen die regelrecht van de lagere school komen), in de tweede klas is het onderwijs „algemeen grafisch" en pas in het derde jaar is het de beurt aan het vakgerichte onderwijs. Het leerprogramma omvat vakken als Nederlands, Engels, Duits, aardrijkskunde, geschiedenis, biologie, natuurkunde, schei kunde, rekenen, algebra, meetkunde, maat schappijleer, muzikale vorming, lichame lijke oefening, kunstgeschiedenis, tekenen, schetsen, praktische kunstzinnige vorming, handvaardigheid, algemene grafische theorie, gerichte vaktheorie en praktijk der grafische technieken. De opleiding streeft er niet naar volleer de vaklieden af te leveren (dat zou alleen al gezien de leeftijd van de leerlingen on mogelijk zijn), maar wil een algemene oriëntatie geven in de grafische mogelijk heden. Zij wordt dan ook gevolgd door drie jaren parttime-onderwijs, tijdens Hoe mooi het kan zijn, en in Schalkwijk voor de Haarlemse Grafische School ongetwijfeld ook wordt, tonen deze foto's die wij maakten in de Grafische School in Amsterdam. Boven: leerlingen aan de zetbokken in de handzetterij. Midden: in de drukkerij maken de leerlingen folders in kleurendruk. Onder: een scholier achter het toetsenbord van een zetmachine. Foto links: een leslokaal van de Gra- fische School. De situatie svreekt voor zichzelf: een naargeestig vertrek onder de hanebalken. een oude en stoffige houten vloer, achterin, boven de rommel die er ligt opgeslagen, een klein raampje. De leerlingen krijgen geen daglicht te zien. „Tijdelijk" is het sleutelwoord. Foto rechts: In dit vertrek, een voor malig scheikundelokaal, moeten de leerlingen hun praktijkervaring op doen. De technische uitrustina is bij zonder schamel. Links op de voor grond een degelpersje, rechts-achter- in enkele leerlingen aan de zetbok. Daar is het wel mee bekeken. De gammele vloer zou trouwens geen zwaardere machines verdragen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6