Vaste commissie voor binnenlandse zaken hoorde besturen van IJmondgemeenten I 1 Nadeel voor visserij door uitstel in Scheveningen 5 tlli ld i a m A A erom I NA ORIËNTATIETOCHTIN IJMOND-NOORD Burgemeester Nielen i>an Heemskerk optimistisch gestemd na rondrit I I I Rustige week op Beverwijkse bloemenveiling Jubilaris M. J. Marcus in Velsen-N. gehuldigd I Proefvaart van een unieke tanker Havenberichten Groenten uit Beverwijk Tien mille boete voor bollenexporteur eW\ AfeA*0ndMd2(MAk£tlxJ(ldM ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 VOOR SENT NICOLAAS- AVOND om eens lekker te smullen BOTERLETTERS 5.50 BOTERSTAVEN 2.25 SPECULAASPOPPEN KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak Marinevliegtuig van VS tegen heuvel gevlogen LEUK OM TE GEVEN FIJN OM TE KRIJGEN Twee staatssecretarissen ontvangen deelnemers aan Parolympische Spelen Advertentie i „Ik ben bepaald optimistisch gestemd over het resultaat van deze oriëntatierit door de IJmond. De commissie van de Tweede Kamer heeft een grote belang stelling aan de dag gelegd voor wat in Heemskerk tot stand is gebracht. Ze hebben, hoe kort het bezoek aan onze gemeente is geweest, heel wat kunnen zien. De commissie heeft voor de zaak van Heemskerk niet lang na te denken, dacht ik zo. Als we onze kansen om zelfstandig te blijven mogen afmeten naar hun interesse voor de groei van Heemskerk, wel, dan zeg ik dat we deze ronde goed zijn doorgekomen. Een vergenoegd lachende burgemeester H. Nielen van Heemskerk gaf aldus zijn eerste indrukken weer na afloop van de oriëntatierit per touringcar, die een aantal leden van vaste commissie voor binnen landse zaken uit de Tweede Kamer vrij dagmiddag in gezelschap van vertegen woordigers van de gemeentebestuurders van Velsen, Beverwijk en Heemskerk door de IJmond hebben gemaakt. De kamercommissie heeft op deze ma niet een vrij vluchtige indruk de rond rit duurde nog geen twee uur kunnen krijgen van de structuur van het woon- en werkgebied in IJmond-Noord, dat nu al jaren de inzet vormt van een touwtrekke- rij tussen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk om de bestuurlijke indeling. Zoals bekend, heeft minister Toxopeus bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend hetwelk ten doel heeft de gemeenten Heemskerk en Beverwijk op te heffen en samen te voegen tot een nieuwe gemeente Beverwijk. Het gemeentebestuur van Vel sen heeft in deze IJmondiale verwikkelin gen duidelijk de zijde gekozen van Heems kerk. De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft vrijdag over deze kwestie eerst van gedachten ge wisseld met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in het Provinciehuis te Haarlem. Om twee uur in de middag stap ten de leden van de kamercommissie t.w de heren Beernink (C.H.U.), voorzitter van de commissie, Geertsema (V.V.D.), En gelsman (P.v.d.A.), Blom (P.v.d.A.), Cor- ver (V.V.D.), Kolfschoten (K.V.P.) Albe- ring (K.V.P.), Aarden (KV.P) en Laan (K.V.P.) met de vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten in de autobus voor hun rit naar het „strijdtoneel". Even eens maakten van het gezelschap deel uit de commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg en de gedeputeerden dr. W. M. Wester man en ir. W. Merkx. Van het Velsense gemeentebestuur wa ren aanwezig burgemeester mr. J. C, Bührmann en de wethouders Verbeek, De Boer, Van Leeuwen en Kolkman en voorts de gemeentesecretaris, de heer J. Veen- stra. Beverwijk was tijdens de rondrit vertegenwoordigd door burgemeester G. S. Bruinsma en de directeur van Open bare Werken, ir. J. Stoelinga; van het Heemskerkse college van B. en W. reden mee burgemeester H. Nielen, de wethou ders Van Herpen, Roozen, De Graaf en ge meentesecretaris J. Schram. Advertentie roomboter zuivere am.spijs met amandelen per 250 gram I.ZU CHOCOLADEFIGUREN CHO COLADELETTERS (Droste en Union) MARSEPAINFIGUREN TAARTEN met St. Nic. motief. Aan de Beverwijkse bloemenveiling is het betrekkelijk een rustige week gewor den. Er was een behoorlijke handel en de prijzen staken niet ongunstig af tegen de achtergrond van het St. Nicolaasfeest. De chrysanten gingen vrij vlot weg; hiervan was een ruim aanbod, voor 75 tot 165 cent per bos. Er waren ook nog wat halfslag crysanten, waarvoor rond de 30 cent per stuk werd betaald. De aanvoer van anjers was niet over weldigend; de prijzen lagen tussen de 18 en 42 cent per stuk. Bij de rozen liepen de prijzen weer iets; voor Super Star en Pink Sensation werd tot ruim 50 cent per stuk betaald. Er komen nog grote partijen fresia's, waarvoor (vooral voor de blauwe en witte) veel belangstelling bestond; de prijzen hiervan kwamen tot de twee gulden per bosje. De gele fresia stond lager geno- teerd, rond da gulden per bosje. Voor de gerbera's bestond veel animo, met prijzen tot goed 70 cent per stuk. Nerinen zijn nog steeds aan de markt; de vraag is hog steeds goed te noemen, waardoor de prijzen tot dicht bij de gul den per stuk kwamen. In het begin der week werd er voor de witte irissen (White Excelsior) tot 2,30 per bos betaald. De aanvoer van potplanten was vooral woensdag van grote omvang; de prijzen gingen omhoog. Het jubileum van de heer M. J. Mar cus te Velsen-Noord, die vrijdag vijfen twintig jaar bij Hoogovens in dienst was, is uitgegroeid tot een erkenning van zijn vele verdiensten in het maatschappelijk en cultureel werk. De jubileumviering geschiedde deze keer ook niet aan het bedrijf, doch tij dens een zeer druk bezochte receptie in I het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. Ir. P. van Rijn, de chef van de heer Marcus, die verge zeld was van de heer Gigengack namens I het personeel, bood hem namens de direc tie de gebruikelijke geschenken aan, waar onder het gouden Hoogovenembleem met robijn, oorkondegedenkbord en bloemen, waarna de heer Gigengack een fraaie gou- als één van de krachtigste motieven voor I den ring met diamant aanbood namens I de samenvoeging. Heemskerk wil grote de- het personeel Voor de afdeling culturele len van in het streekplan voor bebouwing zaken van de Velser Gemeenschap com- I aaangewezen gronden onbebouwd laten, plimenteerde de heer G. W. F. de Man Volgens Beverwijk zijn er nog ruime mo- de jubilaris, onder aanbieding van bloe- geliikheden; het is bereid die ontwikke- men, en van de speeltuinbesturen SchujL- - IJ- was mevrouw Het gezelschap, bestaande uit de leden van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van de drie IJmondgemeenten, stapt in de bus, die hen door Velsen, Beverwijk en Heemskerk zal rijden. In nog geen twee uur was men uit en thuis. CIGARCTT&S- f*ctus tri KING G1Z-E- P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH Op 25, 26 en 27 november vond de ge- ons land is geworden. Via het uitbreidingsplan Assumburg en I andere nieuwe wijken, waar honderden woningen uit de grond worden gestampt, reed men terug naar Beverwijk. Tot grote teleurstelling van burgemees- Door nieuwe woonwijken De route van de oriëntatierit was uitge stippeld door de Provinciale Planologische Dienst in Haarlem. Via de westelijke rand- weg in Haarlem reed men over de rijks- ling te bevorderen, maar Heemskerk wil pen-De Meerweide was mevrouw G. weg en door de Velser tunnel naar Be- ^;e verhinderen. Hoogeweg-Welleman de vertolkster om de verwijk. Na de Breestraat toerde het gezel- De brief van Heemskerk aan de Tweede heer Marcus te danken voor zijn vele schap vervolgens door de woonwijk Oos- Kamer toont onomstotelijk de noodzaak tot activiteiten gedurende vijftien jaar, waar terwijk om dan Heemskerk een bezoek te samenvoeging aan", aldus burgemeester bij vooral de oprichting en stimulering brengen, waar burgemeester Nielen de ge- Rrujnsma van de drumband een hoogtepunt is. Een legenheid kreeg met cijfers en andere ge- om al deze en reeds eerder bekend ge- fraaie huiskamerklok vormde het geschenk slaagde proefvaart plaats van de „Joseph gevens aan te tonen waarom Heemskerk maakte redenen heeft Beverwijk tegen het waarna vervolgens van de speeltuinen een p Grace", in aanbouw bij de Verolme de relatief snelst groeiende gemeente van wetsontwerp tot samenvoeging van Be- cadeau werd aangeboden. Voor de contact- en scheepsbouwmaatschappij op Ro- verwijk en Heemskerk geen bezwaar. commissie Velsen-Noord van Burgemeester Nielen van HeemsL__ verklaarde na de „hearing", dat hij de le loofde de heer W. B. Kleijwegt even heren van de commissie weinig meer te I zeer de bijzondere activiteit van de jubi- vertellen had dan in het adres aan de laris, die twee platenbonnen kreeg aange- - - Tweede Kamer staat. Naar zijn indruk, boden. Tenslotte was het de heer W.P.J. ter Bruinsma werd niet bij de trots van iegcjen je heren bijzondere belangstelling Mudde, die namens het bestuur van de zijn gemeente de torenflat aan de Pies- aan ^ag voor <je suggestie van een afdeling en het hoofdbestuur van het Ko- manweg met het stadskantoor, stil gehou- overkoepelend districtsbestuur" voor de ningin Wilhelminafonds met grote dank den. De heer Bruinsma vond, dat de ka- umon(jgemeenten. voor de vele verdiensten ten behoeve van Het waren de burgemeester en wethou de kankerbestrijding de heer Marcus ders van Velsen, die gisteren in het Pro- zilveren KWF-speld overhandigde, vinciehuis de spits afbeten. Met het vallen van de avond kwam de Het onderhoud met de commissie duur- drumband van Schulpen-Meerweiden de de veel langer dan op het programma actieve voorzitter nog een pittige serena- stond. ofschoon het ontwerp-adres van het de brengen, waardoor het bijzondere ju- college, dat nog door de raad moet wor- bileumfeest nog een verrassend element den goedgekeurd, alvorens het naar de kreeg Tweede Kamer gaat (de behandeling in de raad is 16 december aanstaande) veel vragen en antwoorden overbodig maakten. Ook hier mocht een bijzondere belangstel ling voor een eventueel bij de wet in te stellen „overkoepelend districtsbestuuror gaan" worden geconstateerd. Dat de „oriëntatierit" nauwelijks over Velsens gebied ging, is niet zo verwon mercommissie geen betere plaats voor een uitzicht over de noordelijke IJmond had kunnen vinden dan het dak van de toren flat (56 meter boven de begane grond). Erg jammer dat de commissie aa mijn uitnodiging om op het hoogste punt van de IJmond het gehele gebied te over zien geen gevolg heeft gegeven. Daar had men juist zo goed kunnen zien hoe weinig coördinatie en samenhang er in dit gebied is. Ik vind, dat men bovendien te weinig van Beverwijk heeft gezien om er een goede indruk van te krijgen. Ik heb me tijdens de korte rit door onze gemeente dan ook beperkt tot een sober verslag. Nee, ik ben van mening dat Beverwijk niet de kans heeft gekregen om te laten heemskerk ^meOTschap^en' dè^Velser °*Jei^gdcMitra- zenburg voor Oswego Chemical carriers - Corp. (een fililaal van de Marine Trans port Lines Incorp) in New York. Dit schip zal, evenals het reeds in de vaart gebrachte zusterschip, dat ook bij Verolme is gebouwd, watervrije ammo niak in vloeibare toestand als gekoelde la ding vervoeren. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 156.44 m, breedte naar de mal 21.18 m„ holte 12.49 m„ terwijl 'de maximum diepgang 7.52 meter be draagt. De „Joseph P. Grace" meet 9850 longtons en krijgt een bemanning van 38 personen en accommodatie voor vier pas sagiers. Alle verblijven zijn airconditioned grensaanwijzing tussen Velsen en Bever- gen nadelen berokkend aan de visserij. .1 T-tNl.'.l. n. I-i.t.. nnlr niat nraiZAOTfl Ulfltl. zien wat het h* de laatste acht jaar I derlijk: volgens het wetsontwerp van minis-1 Er worden door het uitstellen van de heeft renresteerdopallerleigebiedlnheï ter Toxopeus zal er slechts een geringe werken aan de buitenhaven vanScheven» heett gepresteera op aueriei genieu, nci h»rnkk<>nri aan de vissero. bijzonder bij de bouw van nieuwe wonin gen" Burgemeester Bührmann van Velsen had weinig commentaar over de oriëntatierit. Het bezoek van de kamercommissie aan zijn gemeente was trouwens beperkt geble ven tot een weinigzeggende doortocht door een smalle strook van Velsen-Noord. wijk plaats hebben en zowel Beverwijk als Velsen heeft hiertegen geen bezwaar; er is, wat dit betreft, geen enkel geschilpunt gerezen tussen beide gemeentebesturen, Hearing" in Provinciehuis Nadat het gezelschap in het Provincie- De minister heeft ook niet gezegd, wan neer de verbetering van de buitenhaven dan wel tot stand zal worden gebracht. Hierdoor ontstaan vele vertragingen on der meer met betrekking tot de verbete ring van de binnenhaven, met de plannen voor aanleg van een derde binnenhaven, met de vermindering van de deining in de binnenhavens en met het in gebruik nemen KODIAK (Reuter) Een verkennings vliegtuig van de Amerikaanse marine is van de nieuwe visafslag huis was teruggekeerd; werdVn'de'vëuë- I vannacht bij slecht weer bij Kaap Newen- Dit deelde wethouder mr. R. M. van Ree- 5«iSheWgesteld tcnjWe resten"van"elf leden van de be- I termiddag mee in antwoord op vragen bij ten groepsgewijs in de gelegenheid gesteld manning zijn geborgen. Een bemannings- de behandeling van de gemeentebegroting lid wordt vermist. (Kaap Newenham ligt voor 1965 400 kilometer ten noord-westen van Ko- Hij kondigde aan dat volgende maand diak). 'waarschijnlijk een slooppremieregeling KENNEMERLAAN «8, IJMUIDEN, TEIEEOON 5520 hun opvattingen over de bestuurlijke inde ling van de IJmond aan de kamercommis sie kenbaar te maken. Op zijn vroegst zal de Tweede Kamer aan de hand van de rapporten van de vaste commissie van binnenlandse zaken het wetsontwerp van minister Toxopeus over de opheffing van de gemeente Heems kerk medio 1965 in behandeling nemen. Heemskerk adres bestreden Tijdens de „hearing" in het Provincie huis heeft burgemeester Bruinsma enke le opmerkingen gemaakt ten aanzien van het adres der gemeente Heemskerk, dat daags tevoren aan de Tweede Kamer was gezonden. Hij bestreed de bewering als zou de ontwikkeling niet vanuit Beverwijk hebben plaats gevonden; indien dit dan niet volledig is geschied, dan is zulks uit sluitend het gevolg van het onjuiste be leid van Heemskerk. Beverwijks burge meester ontkende ten stelligste, dat er een opdracht is, van welke minister ook, om ver van Beverwijk af te bouwen inplaats van aansluitend aan Beverwijk. Als Heemskerk stelt, dat er in de I IJmond-Noord geen centrum van allure tot stand kan komen, dan is deze stelling een kenmerkend voorbeeld van de negatie- ve instelling van Heemskerk. „Hoogstmerkwaardig" noemde burge meester Bruinsma de bewering in het I adres van Heemskerk, dat de gedachte concentratie vanwerknemers bij Hoog ovens in de IJmond-Noord niet heeft plaats I gevonden. Dit gebied is namelijk voor ge noemd doel ontoereikend geworden en nu Hoogovens dientengevolge woningen bui ten de IJmond-Noord tracht te verkrijgen, mag zo iets toch niet gezien worden als I een van het streekplan afwijkende ontwik- keling. Heemskerks stelling, als zou de ontwik- keling van de IJmond-Noord praktisch be ëindigd zijn, ziet burgemeester Bruinsma Advertentie ROL- ZAKMESSEN GEREEDSCHAP- O SCHAATSEN 9ejchenk KISTEN Q IJSSCHAATSEN raak! In houten of staten Welkome Zeer uitgebreide uitvoering. De geschenken. Nu kollektie. voor Brandkast voor nog volop keuzeii«dere beurs wat. uw gereedschap. II STANLEY GEREEDSCHAP voor elke hobby. Stanley, het beste gereedschap "O CO BOREN kunt u op vele manleren. Wij hebben alle mo dellen. O O GELDKISTEN AUTO- MOERSLEUTELS waarin u ook be- WASBORSTEL WATERPOMP- langrijke papieren Gevuld m. zuiver TANGEN kunt bergen. haar. Krast niet. COMBINATIE TANGEN ELECTRISCHE boormachines en HOBBYSETS VAN DER LANGE NIEUWSTRAAT 491 TC O O "O BANK SCHROEVEN L'JMTANGEN voor opgelegde vissersvaartuigen door de regering bekend zal worden gemaakt. Hij hoopte, dat de regeling een stimulans zal zijn om een einde te maken aan de onge wenste situatie in de Scheveningse haven waar opgelegde schepen kaderuimte en lig plaatsen onttrekken aan de capaciteit van de haven. Dat de nieuwe vishal nog niet in gebruik kon worden genomen, komt, volgens mr Van Reenen, doordat de inrichting eerst half december gereed komt. Bovendien heeft het bedrijfsleven over verschillen de technische zaken, als de lossing en het transport in de nieuwe hal, nog geen een stemmigheid weten te bereiken, hetgeen ook de oplossing van een arbeidsprobleem zal moeten inhouden. Mr. Van Reenen maakte gewag van oriënterend overleg over de beheersvorm van de nieuwe buitenhaven, opdat het mo' gelijk wordt dat de gemeentelijke haven meester ook bevoegd is op te treden in de buitenhaven. Een ongebruikelijke maar wellicht dienstige vorm is het als de ge< meente het beheer wordt overgedragen van de buitenhaven, die door het rijk wordt aangelegd, meende mr. Van Ree nen. De nieuwe buitenhaven kan op zijn vroegst in 1969 gereed zijn. Vrijdag kwamen ln IJmuiden aan: Francesca van Narvik; Lelykerk, Rotterdam; Valkenier Haparanda; Mithras, Antwerpen; Frans Boeh mer; Delfzijl; Banaderos, Bergen, IJmuiden Velox, Plymouth; Frieda Buss, Londen, IJmui den; Slamat, Bremerhaven; Marathon, Antwer pen; Vechtstroom. Rotterdam; Mare Liberum Dagenham; Helios 2, Koeping; Berit, Jacobstad: Eastwood, Immingham: Alexander, Kristinestad Deborah, Londen', Ritornel, Londen; Linge stroom, Rotterdam; Donau, Swansea; Amstel stroom, Duinkerken; Katsina Palm. Dakar. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Adrena naar Hamburg; Caravelle, IJstad, IJmuiden; Peter, Gothenburg, IJmuiden; Peperkust, Freetown Jytte Bres, Sarpsborg, IJmuiden; Gerda Schnell Hamburg: Tottesund, Kristinestad, IJmuiden; Keizersgracht, Kotka; Nista, Baluda; Schelpwijk Bahrein; Jans, Londen; Heriot, Leith; Rote, Mal vö; King Fisher, Felixstowe; Zonnekerk, Bre men; Oosterburgh. Stockholm; Ilias, Rotterdam Stainless Tanker, Sete; Wedlooper, Norkoeping Willemijn, Gibraltar; Banaderos, Cassablanca Bijlegger. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hawkwood van Hartlepool; Baarn, Tampa; J. H. Jonas, Hu diksvall; Europa, Singelham. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Canada naar Huil; Blankenstein, Hamburg; Neutron. Leith; Eiderhoeft, Antwerpen; Aldebaran, Hel sinki; Asphalion, Hamburg; Mirkenstein, Crhis- tobal; Ammon, Curacao; Leliekerk, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Na een vrij goed begin in deze week lie pen de groenteprijzen op de Beverwijkse veiling iets terug. Andijvie neemt nog steeds een grote plaats in en vooral de eerste kwaliteit werd grif verkocht. Ook het aanbod van witlof werd groter; de prijzen liepen terug. Voor de andiijvie werd in het begin der week nog tot ruim zestig cent per kilo be taald, later was de hoogste prijs 54 cent per kilo, maar toen was er voor belang rijk minder ook wel wat te koop. Bloemkool kwam ook van de 96 cent per stuk in het begin der week te vallen naar een (hoogste) notering van 65 cent per stuk. De aanvoer van sla heeft weinig meer te betekenen. Nog altijd is er een behoorlijk aanbod van bospeen, waarvoor tot goed 45 cent per bos werd betaald. Waspeen varieerde van 12 tot 35 cent per kilo. De aanvoer van tomaten gaat snel ach teruit; voor de eerste soort lag de rijt tot een gulden per kilo vrijdag hoger dan in het begin der week. Voor witlof werd er in het begin der week nog ruim een gulden per kilo be taald; vrijdag was de hoogste notering 82 cent per kilo. De geschoonde spruiten waren nog flink aan de prijs en kwamen tot 1,29 per kilo; de ongeschoonde spruiten waren van 30 tot 92 cent per kilo te koop. Prei komt in grote hoeveelheden aan de markt; ook hier een iets stuggere prijs in het begin tot 31 cent per kilo, later niet meer dan 24 cent per kilo. Ook de sel- derijknollen waren goedkoper en gingen tot 26 cent per stuk. Bij de verschillende koolsoorten was het de boerenkool, die het nog tot 22 cent per kilo bracht; de overige koolsoorten kwamen niet hoger dan 18 cent per kilo. Uien gaan grif weg tot 28 cent per kilo. Breekpeen varieerde van 6 tot 16 cent per kilo. De noteringen waren: Andijvie 1254; bloemkool 1865; spi nazie 91—112; bospeen 2446; waspeen 12 30; tomaten 35100; witlof 4685; sprui ten 56—128; prei 12—24; knollen 11—26; groenen kool 715; rodekool 1018; boe renkool 9—22; uien 21—28; breekpeen 7— 16. De economische rechtbank te Den Haag heeft de directeur van een N.V. uit Lisse tot een geldboete van 10.000 in totaal wegens overtreding der in- en uitvoer- voorschriften veroordeeld. Verdachte had 6500 gladiolenbollen naar Noorwegen ge ëxporteerd, maar op de certificaten waren andere bloembollensoorten vermeld. De of ficier van Justitie had twee weken tegen verdachte en 15.000 boete geëist. Ten einde persoonlijk uitdrukking te kunnen geven aan hun waardering voor hetgeen de Nederlandse afvaardiging naar de tweede Paralympische spelen 1964 (Olympische Spelen voor lichamelijk ge handicapten) te Tokio heeft verricht en mede voor het vele goede werk van de Nederlandse Invaliden Sportbond, zullen de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. J. van de Laar en de staatssecretaris van volksgezondheid, dr. A. Bartels, op vrijdag 11 december 1964 een ontvangst geven in het gebouw van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Voor deze ontvangst zijn de Nederlandse afvaardiging naar de tweede Paralympische spelen te Tokio en de besturen der betrokken sportorganisa ties uitgenodigd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7