Verrader van het gezin Frank is niet meer op te sporen Velsen Drie afscheidsrecepties SENORITAS EXTRA Nieuw onderzoek is op niets uitgelopen \fda4qwi4 Snel politie-optreden redt een kleuter Voorlopig nog papieren rijksdaalders Minister J. Luns leidt delegatie naar Y.N. Een maand voor Haagse leraar Groningse schone sjouwt kolen en berijdt vrachtauto ZATERDAG 28 NOVEMBER 1964 8 Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar Auto-ongeluk na Schelde-Rijnverbinding volgende week in de Belgische Kamer Sleepzuiger „Mohana" met Indisch ritueel te water gelaten feestje kostte een leerling het leven 'I De Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere Amster damse joden aan de Sicherheitsdienst heeft verraden, is niet gevonden. Het nieuwe onderzoek werd een jaar geleden gelast door de Amsterdamse justitie, nadat dr. Simon Wiesenthal de Weense politie- inspecteur Silberbauer had ontmaskerd als één van de SD'ers, die bij de arrestatie van Anne Frank en haar familie waren betrokken. Het heropende onderzoek is gestrand op het ontbreken van voldoende aanknopingspunten en het feit, dat in middels veel mogelijk belangrijke ge tuigen zijn overleden, o.a. een Duitser, van wie men aanneemt dat hij veel nut tige informaties had kunnen geven. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. G. R. Nubé, heeft het onderzoek in samenwerking met de rijksrecherche on der leiding van commissaris Y. Taconis geleid. Enige tientallen getuigen werden verhoord, dikke stapels P.R.O.-dossiers tegen allerlei SD'ers werden nog eens doorgenomen en in Wenen werd Silber- Advertentie Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cm, dus: niet te lang, niet te kort, nèt goed. De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor Ct biedt! Vraag RIBA9. In de groene doosjes en blikjes. Het optreden van de bemanning van een radiowagen van de Rotterdamse politie heeft het leven gered van de tweejarige Arie Cornelis van Noppen. In de nacht van donderdag op vrijdag kreeg Arie in zijn ouderlijk huis een aan val van „kroep". Een in de buurt rijden de politiewagen werd gealarmeerd en met grote snelheid werd de kleuter naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Tijdens het vervoer raakte Arie buiten bewustzijn, maar een van de agenten paste in de auto mond op mondbeademing toe. In het Dijk zigtziekenhuis verklaarden de artsen dat het vervoer van het kind beslist niet veel langer had mogen duren. Wegens de grote drukte bij 's rijks munt zullen de papieren rijksdaalders voorlopig nog in omloop moeten blijven. Dit blijkt uit het antwoord, dat minister Witteveen (Financiën) in een nota heeft gegeven op vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van het staatsmuntbedrijf. De minister deelt mede, dat de behoef te aan kleingeld sterk toeneemt en dat daarom het aanmaken van munten met een lagere nominale waarde een grotere prioriteit geniet, hetgeen ook geldt voor de aanmaak van zilveren guldens. Even als in 1964 zal ook in 1965 derhalve het aanmaken van zilveren rijksdaalders slechts op beperkte schaal mogelijk zijn. De Nederlandse delegatie naar de negen tiende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties, die op 1 december te New York aanvangt, zal onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken tijdens diens aanwezigheid bij de zitting. Dê staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. I. N. Th. Diepenhorst, zal bij af wezigheid van de minister als voorzitter optreden en dr. J. G. de Beus, Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties te New York, als vice-voor- zitter. Voorts maken van de delegatie deel uit het lid van de Eerste Kamer mr. D. A. Delprat, en de Tweede Kamerleden mej. jnr. J. C. Rutgers en mr. Th. J. A. M. van Lier. Mevrouw D. HeromaMeilink treedt op als vertegenwoordigster van het Neder lands vrouwencomité, de vakbeweging zal vertegenwoordigd zijn door de heer Joh. Zwanikken, lid van het Katholiek Vak verbond. Verder zijn in de delegatie op genomen prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., dr. L. A. M. Lichtveld, vertegen woordiger van Suriname, benevens een aantal ambtenaren. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nisterraad heeft aanvullende maatregelen goedgekeurd, die de Waalse oppositie te gen het verdrag voor de verbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn moet opheffen. Het verdrag komt de volgende week in de Kamer van volks vertegenwoordigers aan de orde. De maatregelen dienen om de Walen de verzekering te geven, dat de zoetwater voorziening in Wallonië en de bevaarbaar heid van de Waalse binnenvaartwegen niet in gevaar komen ten gevolge van de Belgische verplichting bij te dragen tot de watervoorziening van de nieuwe ver binding. De Belgische vice-minister van Buitenlandse Zaken, H. Fayat, had derge lijke maatregelen reeds toegezegd op een vergadering van de socialistische kamer fractie. Daarna bleken de Waalse socia listen, die zich tot dusverre tegen het ver drag hebben verzet, bereid voor het wets ontwerp te stemmen. De aanvullende regeringsmaatregelen zullen in de vorm van een wetsontwerp aan de kamer worden voorgelegd bij de behandeling van het verdrag. Indonesië en Nederland. Het Indonesische ministerie voor de verbindingen over zee is van plan een kantoor in Amster dam te openen om de betrekkingen tussen Indonesië en Europese landen wat de zeeverbindingen aangaat te be vorderen, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. bauer uitgebreid aan de tand gevoeld. Desondanks heeft de justitie geen vol doende houvast kunnen vinden. Bij het heropende onderzoek hebben justitie en recherche nog eens ervaren, dat het moeilijk is een beroep te doen op het geheugen van ex-nazi's, voor wie het ophalen van joden destijds dagwerk was. In 1944 behoorde het gezin Frank tot de tienduizenden Amsterdamse joden die voor transport naar de vernietigings kampen werden opgehaald. Pas veel later kreeg de naam Frank een symbolisch# klank door het dagboek van Anne. Van de vele Nederlandse SD'ers, die mogelijk de justitie op een nieuw spoor hadden kunnen zetten, bleken er nog twee in leven te zijn. „Dat zijn inmiddels „ver kalkte mannen" geworden", aldus mr. Nubé. Het is de tweede keer dat een onder zoek naar het verraden van het gezin Frank op niets uitloopt. Kort na de oorlog werd reeds een onderzoek ingesteld naar de rol, die een magazijnbediende uit de hoofdstad mogelijk bij het verraad kan hebben gespeeld. Het kantongerecht in Amsterdam besliste evenwel in 1949 „dat het niet bewezen acht dat de magazijn bediende zich op de in de beschuldiging aangegeven wijze heeft gedragen". Het verraad van de onbekende Neder lander leidde tot arrestatie van Otto Frank, zijn vrouw, hun dochters Margot en Anne, de familie Van Pels (man, vrouw en zoon) en een tandarts. Van deze acht joden, die ondergedoken zaten in het later door het dagboek van Anne Frank als „Het Achterhuis" bekend geworden Amsterdamse grachtenhuis, cverleefde al leen de heer Frank de verschrikkingen van de concentratiekampen. De Weense politie-inspecteur Silber bauer, die bij de arrestatie was betrokken, werkte in de oorlogsjaren voor de af deling religieuze zaken, kerken en joden zaken van Willy Lages' beruchte Sicher heitsdienst in Amsterdam. (Van onze correspondent) De 22-jarige Gienie Boes uit Nieuw-Bui- nen, die ondanks haar lange krullende ha ren de mannen in haar omgeving al jaren een minderwaardigheidscomplex bezorgl door als een kerel haar vader dag in da? uit te helpen in de kolenhandel, door hel sjouwen van zakken kolen, heeft voor een nieuwe verrassing gezorgd. Naast haai drukke werkzaamheden slaagde zij erin het diploma beroepsgoederenvervoer t« halen. Over het gedeelte a deed zij zeven maanden en gedeelte b kostte haar twin tig weken. Vorige week deed zij examen Het werd een succes. Gienie is heel bedreven in het vak van kolenhandelaar dagelijks zit ze achter het stuur van de vrachtauto maar als goede zakenvrouw ziet zij de toekomst van de kolenhandel somber in. Olie en kolen worden volgens haar te grote concurren ten. In het goederenvervoer ziet zij meer toekomst en bovendien trekt het haar wel eens op een „echte" vrachtauto van twin tig ton te rijden. Gienie is overigens nog niet aan het eind van haar latijn. In januari zal zij de weinige vrije tijd die ze heeft weer voor studie gebruiken want ze wil ook nog de nodige papieren voor internationaal trans port in haar zak hebben. Het ziet er dus naar uit dat haar vader die met zijn doch ter als belangrijkste steun de zaak drijft over enige tijd naar een gelijkwaardige nieuwe kracht zal moeten uitzien. Want dan zit Gienie achter het stuur van een 20-tonner met vracht op weg over Euro pa's autowegen. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Snel- lius" verlaat met muziek van de marinekapel Willemsoord en een driewerf hoezee de haven van Den Helder. Het schip is vertrokken voor een expeditie naar het midden en noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. De expeditie Navado pro ject geheten zal ongeveer elf maanden duren, waarin omstreeks veertigduizend zeemijlen zullen wor den afgelegd. Doel van de weten schappelijke onderzoekingsreis is het vergaren van meer kennis omtrent het oceaanwater, de oceaanbodem, de zwaartekracht en het aard magnetisme. Onder de zeer velen die naar „Vei serbeek" kwamen om de heer en mevrouw van Geel de hand te druk ken waren dr. Noordzij en echt genote, uit Santpoort. In het bijzijn van de ambassadeur van India, de heer Rajkumar Raghunath Sinha, heeft diens echtgenote de sleepzuiger „Mohana" gedoopt en tewater gelaten op de werf Gusto in Schiedam. De doopplechtigheid geschiedde volgens Indisch ritueel, waarbij rozeblaadjes, roze- water, rijst, saffraan en een kokosnoot een rol speelden in plaats van de traditionele fles champagne. De „Mohana" zal gebruikt worden om de Hoaghlyrivier bij Calcutta op diepte te houden. De lengte van het schip is 123 meter, de breedte 18 meter, de hoppercapaciteit on geveer 3.000 kubieke meter en de bagger- diepte zeventien meter. Het schip, het negentiende vaartuig dat via de Industriële Handelscombinatie Hol land op een Nederlandse werf voor India werd gebouwd, zal op eigen kracht de reis naar Calcutta maken. Het heeft twee schroeven #n is zeer manoeuvreerbaar. De rechtbank in Den Haag heeft een 33- jarige leraar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In de nacht van 9 mei van dit jaar reed de leraar met een auto met vijf leerlingen over de boulevard in Scheveningen. Hij nam een bocht met zo'n grote snelheid, dat de wagen kantelde. Daarbij kwam een der leerlingen om het leven. De leraar had die avond een feestje bijgewoond voor ge slaagde leerlingen van de Haagse hotel school. Het is niet uitgesloten dat enkele notabele figuren uit de IJmond elkaar vrij dag meer dan eenmaal op diverse plaatsen hebben ontmoet, omdat deze middag niet minder dan drie afscheidsrecepties werden gehouden waar hun aanwezig heid was gewenst. In Hotel „Royal" aan de Kennemerlaan hebben namelijk een groot aantal vrienden en relaties notaris J. H. A. M. Anten duidelijk gemaakt, dat hij zich gedurende zijn drieëndertigjarige ambtsperiode in wijde kring veel achting, vriendschap en waardering heeft verworven; in het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf was het havenmeester I. Kuyper, wie door zijn colle ga's en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven een hartelijke afscheidsreceptie werd aangeboden; terwijl in het paviljoen van de theeschenkerij „Velserbeek" de heer C. v. Geel als scheidend directeur van het Rijkskuststation Scheveningen Radio in IJmuiden het middelpunt van een dergelijke bijeenkomst was. De heer I. Kuijper werd in het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf eerst toegesproken door de directeur, mr. J. R. van Eerde, wiens afscheidswoord voor een groot deel betrekking had op de interes sante levensloop van de scheidende haven meester. De heer Kuijper kon aldus op talrijke uitzonderlijke prestaties terugzien, waarbij spreker speciaal de nadruk legde op zijn grote activiteiten tijdens de ramp nacht van februari 1953, toen hij binnen betrekkelijk korte tijd ongeveer zestig schepen naar het bedreigde gebied wist te dirigeren. Voorts wees mr. Van Eerde erop dat de havenmeester gedurende zijn ambts periode honderdduizenden schepen onder zijn hoede heeft gehad, die niet alleen moesten in- en uitvaren, maar ook van ligplaats veranderen. Zijn beslissingen werden daarbij niet altijd even zeer op prijs gesteld, maar hoofdzaak was toch dat hij zich daarbij altijd heeft laten ken nen als een onverstoorbare en oprechte fi guur, op wie nimmer vergeefs een beroep werd gedaan. Met zijn beste wensen voor een gelukkige levensavond voor hem en zijn familie overhandigde mr. Van Eer de de havenmeester tenslotte een elektri sche boormachine met toebehoren, die hem door het personeel werd geschonken, waar even later door de chef van de tech nische dienst, de heer B. Voerman, ing. namens de havendienst nog een boorma chine met boren aan werd toegevoegd. Tenslotte zorgde de heer P. Plug, eerste havenwachter nog voor een geestig inter mezzo door zijn voordracht van een lang gedicht, dat op de levensloop van de heer Kuijper betrekking had. Ook deze originele toespraak werd met het aanbieden van een geschenk besloten. De laatste spreker was de heer Kuijper zelf, die zich voor deze sympathieke hul diging bijzonder erkentelijk toonde, waar bij hij nog verzekerde dat men ook in de toekomst te allen tijde op zijn assistentie zal kunnen rekenen. Na dit afscheid in intieme kring werd de receptie opengesteld voor bezoekers uit het bedrijfsleven en de visserijwereld, van welke gelegenheid ook velen gebruik heb ben gemaakt om de heer Kuijper de hand te komen drukken. Afscheid notaris Anten De afscheidsreceptie van notaris J. H. A. M. Anten in hotel „Royal" werd inge leid door de heer J. J. M. van der Kroft, die hier optrad als woordvoerder van het huldigingscomité. Een comité, dat volgens spreker spontaan was opgericht, omdat ve le inwoners van Velsen zich bijzonder aan hun notaris verplicht achten. Notaris An ten was immers altijd bereid geweest een ieder met raad en daad terzijde te staan, zodat het aantal akten, dat van zijn zegel en stempel is voorzien, bij geen benade ring meer kan worden vastgesteld. Ook meende spreker te mogen stellen dat notaris Anten in vele gevallen een bij zonder man is geweest, omdat hij nim mer aarzelde zijn bijstand geheel belange loos te verlenen, indien hij de noodzaak hiertoe aanwezig achtte. En daarbij bezat hij geduld genoeg om zelfs de meest in gewikkelde stukken ook aan de eenvoudi- gen van geest duidelijk te maken. Geen wonder dat notaris Anten zich op deze wijze vele honderden oprechte vrienden wist te verwerven, die hem dan ook niet zonder meer wilden laten vertrekken. Er ls spontaan en naar vermogen bijgedragen voor een afscheidsgeschenk, dat aldus uit een televisietoestel bestond, dat door de heer Van der Kroft werd aangeboden on der het uitspreken van zijn beste wensen voor een goede gezondheid naar lichaam •n geest. Vervolgens sprak de heer M. J. Witte- man, voorzitter van de raad van bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, die als klein bewijs van erkentelijkheid voor de vele aan de bank bewezen diensten een fraaie schemerlamp kwam aanbieden. Door een broer van de notaris, de heer A. Anten werd hier namens de familie nog een dia tafel aan toegevoegd. Hartelijke woorden van afscheid werden voorts gesproken door notaris J. S. Stuart, voorzitter van de kring Haarlem, pastoor A. J. Leenders uit Driehuis en de heer H. Homburg, na mens de makelaarsvereniging „Kennemer- land". Bureau studiehulp. In Utrecht is het bureau studiehulp van de stichting het Nederlands studenten esanatorium ge opend door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die de kantoorruimten namens het curatorium van de rijks universiteit in Utrecht ten gebruike gaf #an het stichtingsbestuur. In het kantoor van het Staatsvissers havenbedrijf werd de scheidende havenmeester I. Kuijper door een ver tegenwoordiger van het personeel toegesproken. Tijdens het dankwoord van notaris An ten, „recht uit het hart" gesproken en waarin door hem ook zijn echtgenote werd betrokken, betrad het college van B. en W. de zaal, dat zojuist van het werkbe zoek door de kamercommissie aan de IJmond was teruggekeerd. Hiervan fun geerde burgemeester mr. J. C. Bührmann als woordvoerder, die daarbij onder meer de nadruk legde op de integriteit en de eerbeid voor het recht van notaris Anten. Namens het gemeentebestuur overhandig de de burgemeester hem een globe. Na dit afscheidswoord van de burgemeester werd de receptie weer voortgezet, waarbij de heer en mevrouw Anten door talloze bezoekers de hand werd gedrukt. In „Velserbeek" De afscheidsreceptie in de Theeschenke rij Velserbeek, waar honderden de heer Van Geel en zijn echtgenote de hand kwamen drukken, duurde langer dan in de bedoeling lag. Onder de bezoekers wa ren velen van buiten Velsen. Het gemeen tebestuur van Velsen was vertegenwoor digd door de tweede gemeentesecretaris, de heer Van Uffelen. Er waren opmerkelijk veel marine- en koopvaardij-uniformen, maar de belangstelling kwam bepaald niet uitsluitend uit de scheepvaartwereld, ook handel en industrie waren sterk vertegen woordigd, alsmede de medische wereld. Aan de receptie in „Velserbeek" was een bijeenkomst in de kantine van Sche veningen Radio op het IJmuider Sluis- eiland voorafgegaan. Daar werd de heer Van Geel „in eigen kring" gehuldigd, zij het zonder toespraken (overeenkomstig zijn wens). Uit Den Haag waren speciaal naar IJmuiden gekomen de hoofddirecteur van algemene zaken en radio, de heer Ur- banus, en de heer Van Doorninck, hoofd van de inspectie en scheepsradio. Alle personeelsleden, voor zover niej op post waren aanwezig in de kantine, waar de scheidende directeur diverse geschenken aangeboden kreeg. Uit handen van de heer Urbanus ontving hij de bronzen afscheids- penning en van het personeel nuttige on derdelen voor het zeejachtje van de Van Geels. Notaris Anten ontvangt van de heer J. J. M. van der Kroft een televisie toestel als afscheidsgeschenk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8