Prof. Vondeling nogal verbaasd over reactie van de NAM Grotere populariteit voor omslagstelsel door waardedaling van het geld Duitse regering beslist vandaag over graanprijs Deze week worden aan minister Andriessen 4 bronnen genoemd Omzet Dagra 24 pet hoger Steeds achter de feiten #0^ Valutastunt van de Oostduitsers De Beurs DE AARDGASVOORRADEN IN HET NOORDEN Vernieuwingen bij Hoogovens HABO lijdt verlies op bouw van bejaardenhuis Een „Air Union" opnemen in EEG Verlaging waarschijnlijk Consumentenbond fors gegroeid Proost en Brandt verwacht een hoger resultaat Roerkompels gaan stemmen over staking SCHEEPVAARTBERICHTEN Soekarno plaatst Britse bedrijven onder zijn beheer Schuldenregeling met Brazilië Norddeutsche Lloyd koopt „Kungsholm" SPALT MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 11 I aag Bedrijfsnieuws William Pont IM Zutphen Nijverdal-Ten Cate Helft Staathuishoudkundeover pensioenen Staatssecretaris Keyzer t werkt binnen 10 minuten Akkoord met Italië De voorzitter van de Partij van de Arbeid prof. dr. A. Vondeling heeft zaterdag in Heerlen gezegd verbaasd te zijn over het feit dat de Nederland se Aardolie Maatschappij (NAM) zijn mededelingen over de veel grotere aardgasomvang in het Noor den van ons land dan de tot nu toe bekende 1100 miljard m3 heeft tegen gesproken. De heer Vondeling zei dat hij deze week aan de minister van Economische Zaken prof. Andriessen vier bronnen zou noemen. Twee er van kon hij reeds zeggen, omdat die voor een ieder toegankelijk zijn. Op 9 november heeft de directeur van de Duitse Bundesanstalt für Bodenfor- schung prof. Martini in Hannover gezegd, dat de officiële schatting van de Neder landse voorraad weliswaar 1200 miljard m3 is, maar dat deskundigen al over voorraden van 2000 tot 4000 miljard m3 spreken. Door de export politiek van de NAM op basis van 1100 miljard m3 zou jaarlijks 15 miljard m3, dat is de helft van de totale jaarproduktie voor export beschikbaar ko men. Het is zonneklaar dat de NAM hier bij op basis van een veel groter kwantum contracten met het buitenland afsluit. Al leen al naar België gaat per jaar 6 mil jard m3. Prof. Vondeling vervolgde: „Op de vraag waarom ik mijn mededelingen deed op de wijze waarop ik ze gedaan heb, is mijn antwoord dat de openbare mening tot nu toe weinig aandacht heeft geschon ken aan deze ongelooflijk belangrijke zaak. Beseft men bijvoorbeeld wel, dat het contract met België over een bedrag gaat van jaarlijks 300 miljoen gulden en dat twintig jaar lang. Ik schat, heel ruw weg, dat van dat bedrag jaarlijks zeker 50 miljoen gulden naar buitenlandse aandeel houders gaat. Daar kunnen de Nederlan ders naar fluiten", aldus prof. Vondeling Dr. Vondeling drong er andermaals op aan dat de regering de oorspronkelijke met de oliemaatschappijen gesloten over eenkomsten zal herzien. Deze overeenkom sten immers zijn destijds gesloten op basis van veel geringere aardgasvoorraden, zei hij. aanwijzingen zouden berusten op hypothe sen van het instituut van prof. Martini. Van de zijde van de NAM-gasexport ver némen wij, dat zij bij haar onderhande gingen voor langlopende contracten met het buitenland uiteraard uitgaat van het binnen het door de minister van economi sche zaken vastgestelde plan voor gasaf- zet beschikbare kwantum voor het buiten land. Wanneer in 1975 de aardgasproduktie op volle toeren draait zal er volgens de be staande plannen 15 miljard kubieke meter per jaar naar het buitenland kunnen wor den geleverd, d.i. de helft van de totale produktie. Van deze 15 miljard kubieke meter is nu 5 6 miljard zo goed als verkocht naar België. Met West-Duitsland (de Thyssen Gas) wordt onderhandeld over een leverantie van 4 miljard kubie ke meter per jaar en voorts zijn er onder handelingen met Frankrijk gaande over 5 miljard kubieke meter per jaar. Deze hoeveelheden zijn steeds bedoeld zowel voor de openbare gasvoorziening als voor de industrie in de desbetreffende landen, zoals dat ook het geval is met de 15 miljard kubieke meter die de gas-unie in Nederland denkt af te zetten. Daarmee zou dan het exportkwantum op zijn. De mogelijkheid bestaat echter, dat ook Engeland tot vijf miljard kubieke me ter per jaar zal willen afnemen en dan zal moeten worden bezien, wat het beste is voor de Nederlandse gemeenschap. Uiteraard is de NAM-gasexport er ais goede verkoper op ingericht, wanneer meer gas voor export beschikbaar kan worden gesteld, hiervoor een lonende afzet te vin den, zo zei men ons bij de NAM-gasexport. Het Westduitse ministerie van economi sche zaken en het instituut van prof. Mar tini hebben onze correspondent in Bonn desgevraagd verzekerd, dat prof. Martini veronderstellenderwijze heeft gezegd dat er mogelijk weieens meer dan 3000 mil jard m3 aardgas in het Noorden van ons land zou kunnen voorkomen. Deze vage De omzet van de farmaceutische sec tor van Dagra N.V. is in de eerste helft van het boekjaar 1964-65 24 percent hoger geweest dan in de eerste zes maanden van 1963-64. Hoewel het bestuur meent dat de omzetstijging zich niet in dezelfde ma te zal voortzetten, gelooft het toch dat de ze stijging aan de ruime kant zal blijven. Een zekere groei in de omzetten wordt noodzakelijk geacht voor de compensatie van de loonkostenstijging en de stijging van de overige kosten, die voornamelijk met de nieuwbouw verband houden. Alles bijeengenomen ziet Dagra de ontwikkeling in het lopende boekjaar met een gerust hart tegemoet, aldus de voorzitter in de jaarvergadering. De uitbreiding van de produktiecapaciteit in de farmaceutische sector zal eerst aan het begin van 1965- 66 gunstig op de omzetten gaan inwer ken. De N.V Houthandel v.h. William Pont heeft tot dusver in 1964 een goed resultaat bereikt. Zowel de moedermaatschappij als de deelnemingen hebben in ruime ma te hun deel gehad van de in dit jaar be haalde hogere omzetten. De directie ver wacht dan ook dat het totale concernresul taat 1964 zeer bevredigend zal zijn, aldus een tussentijdse mededeling. Over 1963 betaalde William Pont een di vidend van 14 percent op gewone aande len. Het resultaat over de eerste negen maanden van 1964 van de N.V. Industriële Maatschappij „Zutphen" is nagenoeg on veranderd vergeleken met dezelfde perio de van 1963. Naar de directie meedeelt meent zij te mogen verwachten dat, on voorziene omstandigheden voorbehouden, ook de resultaten over geheel 1964 niet be langrijk zullen afwijken van die van 1963 In 1963 is het resultaat achtergebleven bij dat van 1962. Het dividend werd echter gehandhaafd op 25 percent. De directie van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-ten Cate N V. bericht, dat de resultaten over de eerste drie kwartalen van 1964 niet zijn achtergeblfr ven bij die van de overeenkomstige perio de van het vorige jaar. De orderstand is redelijk. Over 1963 betaalde Nijverdal-Ten Cate zes percent dividend. In Praag is een staatshandelsbank opgericht welke een soepeler financiële politiek voor de Tsjechoslowaakse buitenlandse handel mogelijk zal maken. Ol' dr. Vondeling gelijk heeft of niet met zijn schatting van de noordelijke aardgas reserve, zeker is dat de Nederlandse aard- olieinaatschappij en de regering steeds achter de „feiten" hebben aangelopen, die door anderen werden onthuld. Dat blijkt duidelijk uit het onderstaande overzichtje. Augustus 1959: De NAM boort aardgas aan bij Slochteren, maar maakt in eerste instantie geen melding van de vondst. 15 oktober 1960: de Belgische senator, prof. Leemansschat (in het Europese parle ment) de Groninger aardgasvoorraad op 300 miljard kubieke meter. De NAM be vestigt gas te hebben gevonden, maar ont kent dat het zoveel zou zijn. 11 november 1960: minister De Pous deelt officieel mee, dat de aangetroffen aardgasreserve 60 miljard kubieke meter bedraagt. 17 juli 1962: minister De Pous zegt, dat er in Groningen tenminste 150 miljard kubieke meter aardgas in de grond zit, en mogelijk zelfs 400 miljard. 5 oktober 1962: minister De Pous stelt dat de voorraad 400 tot 500 miljard kubie ke meter bedraagt. 18 juni 1963: senator Leemans onthult, dat er in Groningen zeker 1000 miljard kubieke meter aardgas is aangetroffen. De directie van de NAM ontkent dit. 1 augustus 1963: prof. Andriessen, de nieuwe minister van economische zaken, zegt dat er niet meer aardgas is gevonden dan 470 miljard kubieke meter. 23 oktober 1963: NAM-directeur Bon- gaerts maakt persoonlijk bekend, dat de aardgasreserve in de Groningse bodem officieel is vastgesteld op 1100 miljard kubieke meter. 26 november 1964: dr. Vondeling zegt dat de noordelijke gasvoorraad 2 of maal zo groot is als 1100 miljard kubieke meter. Voor het moeilijke probleem van waar devaste pensioenen hebben de leden van Vereniging voor de Staathuishoudkunde zaterdag getracht een oplossing te vinden. De gehele dag hebben zij daarover in hun door 200 economen bezochte jaarvergade ring in het Utrechtse Esplanade gediscus sieerd. Het ging er om langs welke weg de pensioenen waardevast, ja zelfs wel- vaartsvast kunnen worden gemaakt: via het omslagstelsel (waarbij de pensioenuit keringen worden betaald uit de lopende premie-inkomsten) of via het kapitaaldek kingstelsel (K.D.S.), dus via fondsvorming en belegging. Drie preadviseurs hadden hierover tevo ren hun rapporten uitgebracht. Het waren twee voorstanders van omslag te weten dr. A. van Doorn, medewerker der sociaal- economische afdeling van Philips te Eind hoven, en dr. W. Eizenga, lector aan de economische hogeschool in Rotterdam, en één voorstander van kapitaaldekking na melijk prof. dr. J. P. van Rooijen, voor zitter van de Verzekeringskamer in Am- rrsterdam. De conclusie van de onpartijdige voor zitter, prof. dr. C. Goedhart, aan het ein de van de beraadslagingen was: met in achtneming van alle vermelde nuancerin gen zijn we er nu wel van overtuigd, dat de elementen van het omslagstelsel gelei delijk in onze samenleving veld gaan win nen. En prof. Ch. Glasz, hoogleraar in Rotterdam, zei de indruk te hebben gekre gen dat de gedachte van het omslagstelsel bezig is een grote overwinning te behalen, vooral als gevolg van de voortdurende waardedaling van het geld. Onderwerp van de preadviezen was: pensioenverzekering in de particuliere sector, een analyse van mogelijkheden tot verwezenlijking van Waardevaste c.q. wel- vaartvaste pensioenaanspraken. Hierbij had dr. Eizenga speciaal aandacht besteed aan de macro-economische aspecten van kapitaaldekking en omslag. In aandelenbe legging bij de fondsvorming door het K.D.S. had hij weinig vertrouwen. Toen de A.O.W. werd ingevoerd, bestond er geen vrije keus. Men moest toen wel het om slagstelsel nemen, hetgeen kenmerkend is voor een periode van stijgende welvaart, Walserij-West van Hoogovens wordt uit gebreid door de noordhal en de midden hal met ruim 100 meter te verlengen. In dit nieuwe gedeelte, zo meldt de Bedrijfs- courant Samen, komt een staalgrit-instal- latie te staan, waarmee platen van roest en walshuid kunnen worden ontdaan Ze worden daarna door een verfspuit van een beschermende laag voorzien. Het is de be doeling dat deze uitbreidingen in het voor jaar 1965 in gebruik worden genomen. In Breedband wordt de hardingswals- groep voor blik verbouwd. Doel van deze verbouwing is de ontwikkelingen op kwali teitsgebied in de blikfabricage (dunner en stijver blik) mogelijk te maken. De streefdatum voor het inwerkingstellen van de verbouwde installatie is gesteld op 1 maart 1965. De loskade van de buitenhaven van het hoogovencomplex wordt verlengd. Dit is nodig geworden omdat de grondstoffen met steeds grotere erts- en kolenschepen worden aangevoerd. Daartoe wordt de 330 meter lange kade 80 meter langer ge maakt. Het werk zal, incl. de verdere af werking, tot in het najaar van 1965 duren. De bouw van een r.-k. bejaardentehuis aan de Melis Stokelaan in Den Haag levert de n.v. HABO, waarvan de aandelen in handen zijn van de gemeente Den Haag, waarschijnlijk een verlies van een half miljoen gulden op. De HABO heeft het werk aangenomen voor 3,6 miljoen gulden, een bedrag dat ver onder de inschrijvin gen van andere aannemers laig. De HABO zou alle risico's van prijsstijgingen zelf dragen. Maar sinds de gunning in 1962 zijn de prijsstijgingen in de bouw zo aanzien lijk geweest, dat het bedrijf voor een ver lies komt te staan. De bouw zal pas tegen het eind van het volgend jaar zijn voltooid. Op andere werken wordt voldoende ver diend om het verlies voor een deel te kun nen opvangen. Bovendien zijn er reserves, zo heeft de Haagse wethouder mr. Dankel- man, die president-commissaris is van het gemeentelijke bouwbedrijf, meegedeeld. Italië en Nederland zijn het er over eens, dat zo men ooit er al in zal sla gen een Air Union op te richten deze on der de „aegis" (bescherming) van de E.E.G. moet worden gebracht en naar de staatssecretaris van verkeer en water staat zaterdagmiddag op Schiphol beves tigde dan dus als een onderdeel van de E.E.G. kan worden beschouwd. De staatssecretaris keerde terug van een tweedaags bezoek aan Rome. „Tot nu toe zijn alle voorbereidende be sprekingen voor een air union buiten de E.E.G. om gevoerd" zo zei de heer Key zer. Hij had in Rome over de samenwer king der zes E.E.G.-landen in de lucht uitvoerig van gedachten gewisseld met zijn Italiaanse ambtgenoot Jervolino en twee van diens staatssecretarissen. Nog wordt er hard gewerkt aan het eind rapport, dat de hoofdambtenaren over de Air Union aan het opstellen zijn. Het wordt thans spoedig verwacht. Pas als het rapport is verschenen zal een datum worden vastgesteld voor een ministerscon ferentie. (Van onze correspondent) BONN. Vandaag zal in het Duitse kabinet een beslissing worden genomen over de graanprijzen. Ondanks de zon dag heeft bondskanselier Erhard gis teren nog besprekingen gevoerd met de fractievoorzitters van de partijen in de Bondsdag en met dr. Rehwinkel, de voorzitter van de machtige Duitse boerenbond. Bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt, maar men neemt te Bonn algemeen aan dat besloten is de prijs voor zachte tarwe per 1 juli 1967 met DM 35 te verlagen tot DM 440 per ton. Advertentie verpakkingen van 1.05 en 1.90 De regering zou zich bovendien bereid hebben verklaard een bedrag van DM 780 of DM 800 miljoen uit te trekken om de boerenstand compenserende steun voor de verlaagde graanprijzen te geven. Oor' spronkelijk had de boerenbond meer dan 'één miljard mark gevraagd, doch dat is kennelijk te veel geweest om zich een on derhandelingsbasis te bezorgen. Het is ook zeker mogelijk dat buiten het genoemde bedrag van DM 800 miljoen nog wordt ge dacht aan een investeringshulp voor de landbouw van de zijde van de Duitse in dustrie. Deze heeft zich daartoe onlangs tegen over dr. Erhard bereid verklaard om al dus een bijdrage te leveren tot het helpen wegnemen van de belemmeringen voor het totstandkomen van de gemeenschappelijke markt voor industrieprodukten. Het ligt voor de hand dat de regering in de eerstkomende zitting van de Bonds dag (woensdag) een verklaring over de graanprijzen zal afleggen, en dat minister Schwarz te Brussel morgen het Duitse be sluit bekend zal maken. Daarmee zou dan de mogelijkheid zijn geopend voor zover het althans een tegemoetkoming van Duit se zijde betreft, voor de zogeheten fatale datum van 15 december tot overeenstem ming te Brussel te komen zodat Frankrijk zijn dreigementen voor een volgende gele genheid in petto kan houden. Deze vier schoonheden zullen de paus vergezellen op zijn reis naar Bombay op woensdag, 2 december. Het zijn stewardessen van de Air India, waar van Cynthia Kate (rechts) de op dracht heeft gekregen alle aandacht aan de paus te wijden. (Telefoto) Op de in Utrecht gehouden bondsraad vergadering van de Nederlandse Consu mentenbond, heeft de voorzitter mr. L. H N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, mee gedeeld dat zijns inziens de groei van de bond (in 1964 toegenomen van ruim 50.000 tot bijna 70.000 individuele leden) samen gaat met een toegenomen begrip voor het streven van de organisatie en met een duidelijk waar te nemen stijgende interesse voor consumentenvraagstukken. Bij Proost en Brandt n.v. (groothandel in papierwaren) kan in 1964 vergeleken met het vorige boekjaar in algemene zin van voortgang van de opgaande lijn worden gesproken aldus de directie in een tussentijds bericht. Weliswaar liep het kostencijfer verder op, met name ten ge volge van de directe en indirecte loon maatregelen omstreeks de vorige jaarwis seling, doch het nadelig effect hiervan werd meer dan goedgemaakt door omzetstijging en verbetering van de produktiviteit. Het laat zich dan ook aanzien, dat het ge combineerde brutoresultaat 1964 van de zeven werkafdelingen het totaal in 1963 zal overtreffen. - (Over 1963 betaalde Proost en Brandt een dividend van 10 percent, tegen 9 per cent in 1962. Red.). Tien december zullen 330.000 kompels uit het Roergebied hun stem uitbrengen voor het al of niet houden van een mijn werkersstaking. Valt hun besluit positief uit dan zullen de vakbonden toch wachten tot het begin van het volgend jaar met het afkondigen van de staking. In die tus sentijd hoopt men uiteraard dat overeen stemming tussen de partijen zal worden bereikt. In eerste instantie gaat het om een loonsverhoging. De vakbonden vragen er een van negen percent, de werkgevers willen voorlopig niet verder gaan dan 2,! percent. De vertegenwoordigers van de vakbonden hebben het aanbod zaterdag „een provocatie" genoemd. Achter deze salariskwestie staat echter de grote strijd om de energiepolitiek van de bondsrege ring. De vakbonden zijn van mening dat de petroleumindustrie wordt bevoordeeld ten laste van de kolenmijnen. De onze kerheid maakt dat vele mijnwerkers een ander beroep kiezen en dat jonge mensen er weinig animo voor hebben. De staatssecretaris van O., K. en W., mr. J. H Grosheide, heeft zaterdag In Heerlen de nieuwe mijnschool (kosten drie miljoen gulden) ge opend. Aagtekerk 28 v. Genua n. Port Said. Abbekerk 29 te Paita. Acmaea 28 v. Tripoli n. Port Said. Acteon 28 v. Rotterdam n. Curasao. Adonis 28 dw. Oporto n. Amsterdam. Alca 28 dw. Cayenne n. Georgetown. Alchiba 28 dw. Kreta n. Genua. Alcor 29 te Lor Marques. Alhena 29 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkmaar 28 dw. Casquets n. Durban. Alnati 28 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Alnitak pass. 28 Quessant n. Hamburg. Aludra 20 te Buenos Aires. Ampenan 28 v. Barcelona n. Hamburg. Amstelland 29 v. Las Palmas n. Santos. Angolakust 30 te Monrovia. Archimedes 29 te Rotterdam. Argos 28 v. Finike n. Saloniki. Arkeldijk 27 v. Genua n. Port Said. Balong 30 te New York. Barendrecht 28 te Khoralamaya. Batjan 29 te Paita Bawean 30 te Buffalo. Blitar 1/12 te Kuwait verw. Breda 28 v. Curacao n. Santa Martha. Burl S. Watson 28 v. Porta Cardon n. Rio de Janeiro. Bussum 30 dw. Wight n. Swansea. Caltex Amsterdam 28 te Bahrein. Caltex Delfzijl 27 v. Rotterdam n. Gothenburg. Caltex Gorinchem 29 te Rotterdam. Caltex Rotterdam 30 v. Sidon n. Pembroke Caltex Utrecht 30 te Karachi. Carrillo 28 te Seattle. Colytto 27 v. Duluth n. Montreal. Diogenes 30 te Barbados. Dinteldijk 28 te Rotterdam. Doelwijk 28 v. Gibraltar n. Rotterdam. Dongedijk 28 te Rotterdam. Eemhaven 29 te Houston. Eemland 30 te Itajai. Esso Amsterdam 29 te Bayway. Esso Rotterdam 28 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Eumaeus 28 v. Blinju n. Belawan. Forest Town 28 dw. Finisterre n. Wilhelms haven. Friesland 28 te Rotterdam. Gaasterdijk 29 te Rotterdam. Gorredijk 28 v. New York n. Boston. Hagno 29 te Rotterdam. Hathor 28 v. Rotterdam n. Tripolis. Heemskerk pass. 30 Finisterre n. Antwerpen. Helicon 30 te Izmir. Jagersfontein 29 te East London. Johannes Frans 28 v. San Niicolas n. Monte video. Kalydon 27 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kamperdijk 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kara 28 v. Perth Amboy n. Curasao. Katelysia 30 te Dublin. Katendrecht 29 v. Barcelona n. Duinkerken. Katsedijk 28 v. Rotterdam n. New York. Keerkring 29 te Malakka. Keizerswaard 30 te Piraeus. Kelletia 28 v. Aruba n. Rotterdam. Kennemerland 30 te Santos. Khasiella 29 v. Searsport n. Curasao. Koratia pass. 28 Perim n. Durban. Korendijk 28 dw. Cape Race n. New York. Korovina 28 dw. Finisterre n. Eastham. Kosicia 29 te Kaapstad. Labotas pass. 29 Quessant n. Lissabon. Ladon 28 te Rotterdam. Laertes 28 dw. Oporto n. Malaga. Leiderkerk 29 te Bedi Bundur. Lelykerk 28 te Londen. Limburg 30 v. Colombo n. Bombay. Madison Lloyd 29 v. Rotterdam n. Yokohama. Main Lloyd 28 v. Rotterdam n. Bremen. Maron 28 v. New York n. Curasao. Medon 28 te Antwerpen. Memnon 29 v. Bonaire n. Nassau. Mentor 28 v. Bremen n. Amsterdam. Midas 29 180 mijl n van Villano n. Antwerpen. Minos 28 v. Brunsbuttel n. Amsterdam. Mississippilloyd 28 v. Hongkong n. Cristobal. Moordrecht 28 dw. Colombo n. Mena al Ahmadi. Musilloyd 28 v. Tripoli n. Beyrouth. Neder Elbe 30 ten anker Sandheads n. Calcutta Neder Rhone 28 v. Manilla n. Hongkong. Nestor 28 v. Piraeus n. Alexandrië. Nista 28 dw. Dover n. Zwarte Zee. Oberon 28 v. New York n. Santo Domingo. Ondina 28 dw. Lissabon n. Rotterdam. Oostkerk 28 te Hamburg. Ouwerkerk 28 v. Rotterdam n. Amsterdam Overijsel 28 v. Mtwara n. Dar es Salaam. Parthenon 28 v. La Guaira n. Aruba. Pericles 28 v. Antofagasta n. Ilo. Philine 28 v. Skaramanga n. Mena al Ahmadi Pieter S., 29 te Rotterdam. Poseidon 28 dw. Landsend n. San Juan. Prinses Margriet 28 te New York. Prins Maurits 28 v. Casablanca n. Genua. Prins Willem-3 28 te Aqaba. Roepat 30 te Newport News. Roggeveen 28 dw. Sumbawa n. Fiji. Rossum 28 dw. Port of Spain n. San Nicolas Rotte 29 te Rotterdam. Sarpedon 28 v. Ponce n. Amsterdam. Schelpwijk 30 dw. Finisterre n. Spezi. Schiekerk 1/12 te Singapore verw. Serooskerk 29 te Rotterdam. Socrates 29 te Georgetown. Sophocles 28 v. Ciudad Bolivar n. Georgetown, Stad Amsterdam 29 te Antioco. Stad Vlaardingen 29 te New Orleans. Stad Zwolle 28 dw. Almeria n. Genua. Straat Clarence pass. 28 Straat Torres n. Singapore. Straat Cook 28 v. Singapore n. Port Swetten- ham. Straat Magelhaen 29 te Hongkong. Telamon 30 te Baltimore. Theron 28 v. Paramaribo n. Miami. Tjipanas 29 te Kaapstad. Triton 28 v. Cumana n. Port of Spain. Utrecht 28 v. Suez n. Djeddah. Van der Hagen 28 rede Beira. Van Neck 29 te Singapore. Vasum pass. 28 Masira n. La Spezia. Viana 29 v. Wilmington n. Mamonal. Vlist 28 dw. Singapore ^n. Trivandrum. Westertoren 28 v. Teesport n. Thameshaven Wieldrecht 28 v. Bremen n. Tampa. Wonosobo 27 te Rotterdam. World Hill 28 v. Pulo Sambu n. Osaka. Zaankerk 28 dw. Ameland n. Antwerpen. Zaanland 28 v. Bahia n. Hamburg. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering is niet van plan zonder meer akkoord te gaan met de eenzijdige regeling die Oost-Berlijn heeft gemaakt voor het omwisselen van valuta voor bezoekers uit het Westen. Oost-Berlijn heeft namelijk vorige week plotseling bekend gemaakt dat door iedere bezoeker uit West-Berlijn of uit West- Duitsland in Oost-Berlijn of in Oost-Duits- land drie of vijf westmarken per dag van het bezoek a pari in oostmarken moeten worden omgewisseld. De vice-bondskanselier Mende heeft thans gezegd dat Oost-Berlijn grote kre- dietwensen bij de bondsregering heeft ken baar gemaakt. Het zou daarbij voorlopig gaan om vijfhonderd miljoen Westduitse marken. Na de eenzijdige maatregel voelt de Bondsregering echter weinig voor het verlenen van een dergelijk krediet aan een handelspartner die zich op de genoem de manier jaarlijks ongeveer honderd miljoen Westduitse marken zal toeëigenen. DJAKARTA (Reuter) Bij een besluit van president Soekarno zijn thans alle Britse maatschappijen en hun filialen in Indonesië onder rechtstreeks bestuur van de Indonesische regering gesteld. In het besluit wordt niet gesproken over „ontei gening" of „verbeurdverklaring". De maatschappijen waaronder Uni lever bedrijven, tabaksplantages, rubber plantages en verzekeringsmaatschappijen behoren, zijn onder beheer van verschil lende ministeries geplaatst. Veel van de Britse directies die niet in Djakarta zete len, heeft men verzocht „voor hun eigen veiligheid" te vertrekken. De maatschap pijen waren reeds hangende een presi dentieel besluit onder tijdelijke „voog dij" gesteld. Brazilië en Italië hebben een akkoord ge tekend over een nieuwe regeling voor de aflossing van termijnen tot een totaal van 17 miljard lire, die Brazilië in 1964-1965 aan Italië had moeten voldoen. Het bedrag vertegenwoordigt circa 70 percent van Bra- zilië's totale schuld aan Italië. In totaal heeft Brazilië thans een regeling weten te treffen voor de aflossingster mijnen ten bedrage van 180 miljoen dollar die in 1964-1965 vervielen. Andere landen, die soortgelijke overeen komsten met Brazilië getekend hebben, zijn Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland en de Verenigde Staten. Een ak koord met Japan moet nog getekend wor den. Verder hebben de Verenigde Staten erin toegestemd uitstel te verlenen voor de aflossing van 50 miljoen dollar hoofd som van langlopende leningen. De Norddeutsche Lloyd heeft van de Zweden-Amerikalijn het 21.000 brt. meten de passagiersschip „Kungsholm" gekocht. Het in 1953 door de werf De Schelde te Vlissingen gebouwde schip zal worden om gedoopt in „Europa". Eind 1965 zal de „Europa" haar eerste reis onder Duitse vlag maken. Het zal, evenals de beide andere schepen van de Norddeutsche Lloyd, de „Berlijn" (vroeger Gripsholm, ook een Zweeds schip) en de „Bremen" (vroeger Pasteur, van de Compagnie Gé nérale Transatlantic), dienst doen op de lijn Bremerhaven-New York en voor crui ses worden gebruikt. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv 2de tijdv. A.K.U484 482 Hoogovens Kon. Olie 157,80-158,00 157,50 Philips 155,90-156,00 155,90 Unilever 146,20-146,20 gl 146,20

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11