Feijenoorders brachten snelvuur-geschut in stelling tegen arm Ajax Kampioenselftal van EDO blies verzamelen bij praeses Luyken DWS heeft weer nieuwe kanonnen Dikstaal hielp Telstar aan een overwinning op Fortuna Flinkevleugel hoorde na bioscoop van verkiezing CA SPOR TIEF BEZIEN Doesselaar in schijnwerpers Bouwmeester-Moulijn weer in oranje Eén doelpunt was voldoende VJ MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 13 WÊÊÊÊÊmÊ# Voorwedstrijd Temperament Extra premie Tweehonderdste i y-.-y-.-y De feestelijkheden rond de KNVB zijn zaterdag ingezet met de recepties van de onderafdelingen. Overal in het land heb ben plaatselijke en regionale autoriteiten hun erkenning uitgesproken voor 't prach tige werk, dat de KNVB in de loop van de 75 jaar van zijn bestaan heeft gedaan. En terecht. Zaterdag hebben wij in de krant al even de loftrompet gestoken op de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Hoe men ook moge denken over het beleid op sommige punten en hoe men ook moge oordelen over vroeger genomen beslui ten, die achteraf onjuist zijn gebleken maar wat is gemakkelijker dan achteraf redeneren? één ding staat vast: de KNVB heeft miljoenen mensen enorm veel vreugde verschaft en doet het nog steeds. Dank zij het raderwerk van de voetbal bond van hoog tot laag kan iedere voet baller zaterdags of zondags een balletje trappen en zich ontspannen. Dank zij het werk van de KNVB kunnen honderddui zenden vanaf de tribunes of gewoon langs het lijntje hun wekelijkse portie voetbal verstrooiing opdoen. Nu vooral het hoge re kader van de KNVB in deze dagen op de voorgrond treedt bij recepties en ont vangsten, willen wij toch graag even een pluim op de hoed steken van de stille werkers in de clubs. Als zij er niet wa ren liep het raderwerk van de KNVB vast. Hulde dus ook en vooral aan deze mensen. De nieuwe voorhoede van DWS (Lena was door de club geschorst, Hollander en Geurtsen waren gepasseerd) heeft tegen een falende Sparta-defensie een schutters feest van formaat gehouden, waarbij voor al de jonge rechtsbuiten Bennie Roode is opgevallen. (7-1). Deze snelle en met bei de benen goed schietende ex-AFC'er is een geduchte concurrent voor het de laatste tijd vernagelde kanon Frans Geurtsen. Fris en gretig ging de thuisclub van start maar toen het na zes minuten al 2-0 stond door Temming en Roode wilden de DWS'ers het vaak te mooi gaan doen. De aanvallen van de Rotterdammers waren te doorzichtig en verder dan een treffer Van Miert kwam Sparta dan ook niet. In de tweede helft liep DWS door twee gelukkige doelpunten van Van Lier en Aarts al snel naar 4-1 en toen stortte de Rotterdamse achterhoede ineen. Roode, Van Lier en Aarts brachten de eindstand op 7-1. Ere-voorzitter J. Luyken van EDO heeft zaterdagavond zo niet de mooi ste, dan toch wel een van de mooiste verjaardagsfeesten van zijn leven ge vierd. Zoals wij al meldden was hij van plan de oude garde van EDO rond zich te verzamelen, omdat hij zijn vijf enzeventigste verjaardag extra luister wilde bijzetten. Wel, dat is gebeurd. En het is een enorm gezellig feest ge- weeest, tot twaalf uur in restaurant Spaans, in de intieme, versierde bo venzaal, en daarna in een snel gearran geerde zaal bij Brinkmann tot half twee. De heer Luyken kreeg geluk wensen in ontvangst te nemen van oud gedienden en commissieleden Steffens en Gerritsen, van de echtgenoten van Schij venaar en Hulsenbosch, van voor zitter Henstra, die hem namens de club een transistorradio aanbood en bloemen voor mevrouw Luyken, oud penningmeester Veenstra, Klaas Zand- stra en Henk Schijvenaar, die sprak namens de spelers van het kampioens elftal uit 1948. Ze waren er allemaal: Van de Berg, Lasschuit, Karpers, Schildwacht, Spek, Verdam, Roodse- laar, Van Straten, Steendam, Koning en Baks. Ook de scheidsrechters, van wie de heer Luyken ere-voorzitter is, gaven acte de présence. Voorzitter Kort prees zijn verdiensten. re voetbal, dat was gepresenteerd, elftal geformeerd worden, dat a.s. zondag een voorwedstrijd speelt voor de bekerwedstrijd EDO-Feijenoord op het Haarlem-terrein tegen een ploeg van Haarlem, samengesteld uit spelers van het kampioensteam 1948. De oude garde speelt twee maal een half uur. Men verwacht een enorme belangstel ling voor de bekerwedstrijd, zeker na de overwinning van Feijenoord op Ajax (9-4) en niet te vergeten het goe de spel van EDO tegen Wageningen. Na afloop van dit bekerduel wil men bij EDO de oude en nieuwe garde bij el kaar brengen. De nieuwe garde van EDO kreeg na de wedstrijd tegen Wa geningen in de kleedkamers bezoek van HVB-voorzitter Van Turnhout, die de spelers complimenteerde voor het bete re voetbal, dat was gepresenteerd. Bij RCH-AGOVV werd stevig voet bal getoond. Er kwamen nogal wat ge wonden uit de strijd en het is dan ook vrijwel zeker, dat de Racing volgende week een revolutionair elftal voor de bekerwedstrijd bij Heerenveen het veld op zal sturen. Of Honout dan van de partij is, is niet zeker. Honout was er gisteren niet bij. Hij was voorlopig voor één wedstrijd geschorst, omdat hij een te grote mond heeft gehad. Maar, zegt men bij RCH, we hopen nog veel ple zier van hem te beleven. Hij heeft zich wat te veel door zijn temperament la- ten leiden. De RCH-er, die in Beverwijk woont, was nu toeschouwer bij VVB- Hillegom, waar hij enkele oud-clubge noten zag spelen. Bij RCH speelde Doesselaar voor treffelijk. Het schijnt, naar men ons verzekerde, dat er van verschillende zij de flinke belangstelling voor Doesse laar bestaat. Hij zou in aanmerking komen voor een nationale selectie. Di verse clubs hebben nu al gesproken over een eventuele transfer voor vol gend jaar. Wie RCH zegt, zegt strafschop,. En wie RCH en strafschop samen uit spreekt voegt er misser aan toe. Zo was het ook gisteren weer. De Racing mocht een strafschop nemen wegens hands. Maslo en Nanai waagden zich er niet meer aan. Euwes kwam zelf verzekerd naar voren. Hij schoot over. Nu snapt men er bij RCH hele maal niets meer van. Elke avond bij de training heeft men de afgelopen week geoefend op het nemen van pe nalties. Er werden zelfs om de spanning voor de nemers wat op te voeren speciale premietjes beschik baar gesteld voor wie het beste vanaf de stip schoot. Euwes bleek het goed te doen, na Poerwo overigens, die de beste schutter bleek. Men zou haast Poerwo opstellen in het eerste voor het nemen van de strafschoppen. Bij Ere-voorzitter J. Luyken van EDO met echtgenote in gesprek met Schildwacht de spil van de kam- pioensploeg in 1948, terwijl de andere „oude gloriën" van EDO toeluisteren. Links voorzitter Henstra. RCH zucht men: „Als we een penalty krijgen, juichen we niet eens meer. Het is voor ons hetzelfde als een cor ner". Over Bleyenberg hadden de RCH-ers niet veel goede woorden over. Toen het duidelijk werd, dat er voor AGOVV geen winst meer in zat begon de oud- internationaal nare dingen te zeggen aan het adres van zijn tegenstanders om ze uit balans of concentratie te ha len. Wullems werd op het veld even kwaad, maar spil Van de Brink hield hem verstandig tegen. Het bestuur van AGOVV verscheen na afloop niet bij RCH in de koffiekamer. „Dat vinden we jammer, want onze relaties met AGOVV zijn altijd goed geweest". Bij Haarlem sukkelt men op het ogenblik met blessures. Voor twee elf tallen moest men tien spelers vervan gen. Boom was er weer. Hij speelde een behoorlijke partij. Voor Otto Be- rendregt was het een prettige dag. Hij speelde zijn tweehonderdste wedstrijd in het eerste. De heer Paardebek over handigde hem namens het bestuur een fruitmand. Geen cadeaus en geen ap plaus waren er voor Huibers van Vites se. Hij leed aan de RCH-kwaal. Toen hij een strafschop tegen Haarlem moest nemen, schoot hij de bal tegen de paal Het was hem in al zijn lange voet baljaren nog nooit overkomen. De wedstrijd Fortuna—Telstar was 55 minuten oud toen Telstars rechts buiten Dikstaal op volle snelheid het Limburgse doelgebied van Fortuna binnensprintte. Hij vond bij zijn rush met de bal niemand op zijn weg want de gehele Geleense achterhoede bleef staan wegens vermeend buitenspel van mid- voor Bakker. Dikstaal bereikte de bal juist iets eerder dan doelman Vogels en lepelde het leer over de verslagen kee per in het verlaten doel. Een onbevredi gend doelpunt in een onbevredigende wedstrijd. Geen moment bereikte in deze wedstrijd het spel een aanvaard bare hoogte. Van het begin tot het einde zagen de 10.000 toeschouwers kort, fan tasieloos spel, slidings, ballen over de zijlijn en overtredingen. Geen mooie aanvallen, zelfs geen spanning. Over het geheel genomen een wedstrijd om gauw te vergeten. Telstar verdiende toch de zege omdat het in de eerste helft harder werkte dan Fortuna en daardoor meer aan de bal bleef en omdat de Telstar defensie zich in de tweede helft ijzig kalm een fel opdringend Fortuna voor namelijk door een betere koptechniek van het lijf hield. Voor de aanvang van de wedstrijd werd een minuut stilte voor de zo tragisch om gekomen 19-jarige Ries van de Bogerd van DOS in acht genomen. Telstar begon agres sief en al na drie minuten kwam er een scherpe voorzet van Dikstaal, die Vogels, hangend aan de lat, kalm overtikte. Cor ner. Het zou de enige corner zijn die op Telstars conto kwam voor de rust. Een kwartier lang gebeurde er niets noemens waardigs. Wel beging men een serie over tredingen door een aantal onbesuisde tackles. Desondanks bleef de wedstrijd sportief wat ook wel te danken was aan scheidsrechter Gerritse die het spel stevig in dè hand hield. Telstar combineerde na een aarzelend begin wel aardig maar voor het doel stier ven al deze acties in de spreekwoordelij - ke schoonheid. Er zat geen raffinement in dit aanvalsspel. De buitenspelers werden verwaarloosd en in het midden kon Fortu na gemakkelijk de passes onderbreken. Maar ook bij de Limburgers was het niet zo best. Pas in de 24ste minuut kwam de eerste redelijke aanval van Fortuna. Cus- ters lanceerde midvoor Kohn en deze schoof de bal voor het doel waar Koopal miste. Het leer rolde door naar Petacovic; deze zette voor maar een aarzeling van Ge- rards was voldoende voor de teruggeko men Hassie van Wijk om voor een oprui ming te zorgen. De volgende minuut ves tigde Koopal de aandacht op zich door een solo die hij besloot met een knap schot. Stuy plukte de bal uit de bovenhoek. Het was of beide ploegen het zo voldoen de vonden. Het spelpeil zakte nog meer, vooral toen de vechtlust, die er in het be gin wel was, wegebde. Na 3 minuten in de tweede helft kwam er even sensatie. Een rush van Petacovic stuitte op linksback Pirovano. Het publiek meende hierin een strafschop te zien, maar de scheidsrechter wees alle protes- Het tweede doelpunt van DWS ge maakt door rechtsbuiten Roode Cl.). De twee Spartanen Ter Horst en Eykenbroek kijken vertwijfeld toe hoe keeper Den Hertogh mist. ten terecht van de hand. Een solo van ear lier bracht Gerards in schietpositie. Het schot zeilde echter in het zijnet. Toen startte Dikstaal voor zijn run die Telstar de overwinning zou brengen. Na dit doelpunt bleef de verwachte tegenzet van Fortuna niet uit. Telstar werd op eigen helft teruggedrongen en daarmee bereik te men die positie die vrijwel de gehele tweede helft gehandhaafd zou blijven. Zelfs spil Van der Hart en back Beenen gingen mee in de aanval. Koopal kopte in de be nedenhoek maar een voortreffelijge Stuy haalde de bal uit de hoek. Kohn kopte bij een corner op de lat, Koopal schoot tegen de vallende Stuy. Het mocht allemaal niet baten. De verdediging van de Noordhollan ders met Liptak en Althoff als uitblinkers bleef ijzig kalm overeind. Geen paniek, he lemaal niet. Rustig kopten ook Pirovano, Brom en Hendriks de vele hoge ballen uit het doelgebied. De heerschappij van Tel star in de lucht was duidelijk. Fortuna verwaarloosde zijn defensie in deze periode volledig. Slechts Brull en Ge rards beleven voortdurend achter en daar door kwam Telstar bij enkele snelle uit vallen bijna nog tot een hogere score. Met name linksbuiten Kleef kreeg tot drie maal toe een prachtige kans. Eenmaal verscheen hij zelfs alleen voor doelman Vogels. Het schot ging echter naast. Een tweede treffer heeft Telstar echter niet nodig gehad. Hassie van Wijk kwam in deze laatste minuten zijn verdedigers nog te hulp maar dat was eigenlijk zelfs niet eens nodig. Het Nederlands elftal, dat woensdag 9 december in Amsterdam tegen Engeland uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Eddy Pieters Graafland (Feijenoord), ach ter: Frits Flinkevleugel, Rinus Israel, Daan Schrijvers (allen DWS) en Cor Veld hoen (Feijenoord), midden: Benny Mul ler (Ajax) en Piet Fransen (GVAV), voor: Pummy Bergholtz (Feijenoord), Henny van Nee (Heracles), Frans Bouwmeester en Coen Moulijn (beiden Feijenoord). Re serves: Ton van Leeuwen (GVAV), Peter Kemper (PSV), Klaas Nuninga (Ajax) en Mick Clavan (Holland Sport). De drie weken geleden 25 jaar geworden Amsterdamse sigarenwinkelier Frits Flin kevleugel maakt op woensdag 9 december a.s. in het hem vertrouwde Olympisch Sta dion zijn debuut in het Nederlands elftal, dat tegen Engeland in het veld zal komen. Flinkevleugel, die het nieuws van zijn voor velen verrassende verkiezing hij was niet aangewezen voor de centrale training zondagavond laat te weten kwam (hij zat met zijn vrouw in een bios coop.stond aan het begin van dit sei zoen overigens slechts in het tweede elftal van DWS. Hij raakte vorig seizoen in een wedstrijd tegen ADO geblesseerd en moest zijn plaats afstaan aan Pijlman. De ach terhoede van de landskampioen draaide ook aan het begin van dit seizoen voor treffelijk en trainer Talbot zag geen aan leiding Flinkevleugel in zijn keurploeg te rug te halen. Toen Joop de Jong na enke le wedstrijden zijn been brak kwam Flin- kevleugel's kans weer. De kleine, vinnige DWS'er heeft die met beide handen aange grepen. Zijn keuze werd in de hand ge werkt doordat zowel de Fortunaspeler Quaedackers als de PSV-er Kemper met blessures te kampen hebben. Voor een an dere DWS-er linksbinnen Huub Lenz, ver liepen de zaken minder naar wens in de afgelopen dagen. Lenz werd door zijn ver eniging disciplinair geschorst en verspeel de daarmee tegelijkertijd zeer waarschijn lijk een plaats in het Nederlands elftal. Bondscoach Denis Neville had Lenz name lijk in verband met zijn uitstekende spel van de laatste tijd graag een kans gege ven. Wanneer Bergholtz, die zondag jl. niet met Feijenoord meespeelde, niet fit zal zijn, zal hij op rechts worden vervangen door Klaas Nuninga. In vergelijking met het Nederlands elftal, dat Albanië op 25 oktober jl. met 2-0 sloeg, is Quaedackers vervangen door Flinkevleugel, Van Wis sen door Muller en in de voorhoede het duo Geurtsen-Clavan door Feijenoords wing Bouwmeester-Moulijn. Het elftal van Engeland is nog niet bekend. Venneker maakt het tweede doelpunt van Feijenoord. Zuurbier en Ruiter (r.) proberen het hem nog te beletten, maar het hielp niets. Op de achter grond Groot en Schaaphok (m.) dat Ajax toen al tegen een 5-2 achter stand aankeek. Toch wilden de Amsterdammers de wit te vlag niet hijsen. Ze kwamen na rust terug met een doelpunt van Swart (5-3) dat alleen maar een nieuwe Rotterdam se uitbarsting tot gevolg had: 8-3 door twee doelpunten van Bouwmeester en weer een van Venneker. Daarmee was het tumult nog niet bedaard. In de laatste fa se van deze door 63.500 toeschouwers gadegeslagen tweekamp maakten Nunin ga en Venneker ieder nog een doelpunt. En dan zeggen sommigen nog wel, dat er in het moderne voetbal geen doelpunten meer worden gemaakt. Ajax-keeper Hoogerman murw ge speeld onder het Rotterdamse geweld. Feijenoord heeft voor een uitverkocht huis een beste voetbalshow ten beste gegeven. Het slachtoffer was Ajax, dat zich niettemin toch redelijk geweerd heeft. Want tenslotte hebben de Amsterdammers toch maar vier doelpunten gemaakt. Maar de Rotterdammers met de uitstekende vleugel Moulijn-Bouw- meester waren nu eenmaal nog veel beter. Zij schoten negen keer raak. Reserve-speler Venneker genoot het meest. Hij nam nl. vijf doelpunten voor zijn rekening en wat is er plezieriger in een bomvol stadion? Scheidsrechter Dorp mans was trouwens ook in zijn nopjes. Hij floot goed en had geen last van irri tante spelers, want het duel verliep zeer sportief. Feijenoord moest, tegen Ajax, Kreijer- Venneker kwam op de plaats van Krui- ver waar hij het respectabele aantal van vijf doelpunten scoorde. De jonge Van der Vall kwam toen op zijn plaats. Het kwam er op een invaller meer of minder niet aan, want Feijenoord stond onder de bescherming van magische krachten, die Ajax tot een lichtelijk be schamende nederlaag doemden. maat natuurlijk missen. Hij was er wel maar volgde de strijd vanaf de zijlijn warm ingepakt in een ziekenwagen. Berg holtz deed verder niet mee en na twintig minuten ruimde ook Kruiver het veld, ter wijl na rust Hans Kraay op halve kracht naar de voorhoede verhuisde. Het kon de Rotterdammers allemaal niet deren. Hans Het eerste half uur kwamen de Amster dammers nog aardig mee. Tijm opeode reeds na anderhalve minuut de score, die na tien minuten door Kruiver 1-1 werd. Na twintig minuten toen Krui ver verdween weer een doelpunt van Tijm, dat echter binnen de minuut door Venneker werd beantwoord: 2-2. Pas in de 38e minuut, toen De Haan het verlan gen niet kon weerstaan om een zeer ac tieve Moulijn de voet dwars te zetten, viel de beslissing: penalty, die door Henk Groot aangegrepen werd om er 3-2 van te maken. Vóór de rust aanbrak had Ven neker nog tweemaal de roos getroffen, zo-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13