Belgische para's morgen in België terug Honderd Nederlanders verkeren in Kongo nog in levensgevaar HET WEER f Belasting per 1 juli 1965 omlaag BONT Mariner-4 raast door het heelal naar Mars Juli 1965 kritieke maand ELZER's R egeringstroepen raken in de knel Drie paters en broeder van het H. Hart in Kongo gedood Kongo-Brazzaville wijst Fransen uit VÈÉÊÊkXMk Geen TV van voetbalinterland Duizenden brieven voor Churchill Beverwijkse jongen uit auto geslingerd en direct overleden Anne de Vries overleden SHV maakt bezwaar tegen concessie aanvraag NAM i Afgeslacht 'efore you êuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Weer regen of sneeuw •V7 -v- 1 - tï V" A KOMGO Den Haag verwacht Als compensatie voor geringe loonstijging Bestel tijdig uw. BOTERLETTER HAZEMBERG VOOR NAAR ...nèt even anders! Het woord is aan In de krant van heden: De auteur van „Bartje" Hoofdprijzen staatsloterij 50e JAARGANG NUMMER 24 MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem:, hnofdred en alle afd. Tel. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 dent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije LEOPOLDSTAD (Reuter, AP en AFP) De Belgische parachutisten, die 2100 gijzelaars uit het door rebellen bezette gebied in Kongo hebben bevrijd, zijn te ruggetrokken op het Britse eiland Ascen sion. Ze zullen morgen in Brussel aanko men. Volgens voorlopige cijfers zijn zeker 83 blanken bet slachtoffer geworden van de rebellen. Geschat wordt dat nog onge veer duizend blanken in deze gebieden zijn achtergebleven. Onder hen zijn, voor zover in Leopoldstad bekend, 130 Neder landers. Het Kongolese centrale leger, waaronder de 250 huurlingen van de Britse majoor Mike Hoare, staat in Stanleystad onder grote druk. Zij hebben dringend mu nitie nodig en de rebellen voeren zware aanvallen op hen uit. Premier Tsjombe van Kongo is vandaag in Parijs aangekomen. Hij zal een onder houd hebben met president De Gaulle over „de toekomst van Kongo en interna tionale vraagstukken". In een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie heeft Alex Quaison-Sac- key, kandidaat voor het voorzitterschap van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd, dal het ver moorden van de gijzelaars in Kongo ver haast is door de landing van de Bel gische parachutisten, die de flanken van de Kongolese opstandelingen blootstelden aan de strijdkrachten van de regering in Leopoldstad. „Sommige Afrikanen zijn niet erg ge lukkig met de binnenlandse situatie in Kongo, omdat zij zich herinneren hoe premier Moise Tsjombe eens tegen de cen trale regering vocht en hoe negentig Gha- nezen, die bij de V.N.-strijdmacht dienden destijds in Katanga zijn afgeslacht" aldus Quaison-Sackey. Door de Spaanse regering is bij de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen „het op gruwelijke wijze afslachten van on schuldige gijzelaars in Kongo". De leider van de Algerijnse delegatie bij de Verenigde Naties, Tewfik Bouattoura, heeft met secretaris-generaal Oe Thant gesproken over de mogelijkheden van een De pater provinciaal G. Bakker van de priesters van het Heilig Hart heeft te Breda bekendgemaakt dat er van zijn congregatie tijdens de jongste ongeregeld heden in Kongo drie paters en een broeder om het leven zijn gekomen. Van 26 paters en vier broeders, die nog In het door de rebellen bezette gebied ver blijven, is tot op heden niets vernomen. Veertien paters en zes broeders zijn veilig In ons land teruggekeerd. De vier geestelijken, die om het leven zijn gebracht, zijn de paters H. van der Vegt uit Glanerbrug, F. ten Bosch uit Lichtenvoorde, H. Verberne uit Asten en broeder Davianus Brabers uit Breda. Alle Nederlandse slachtoffers zijn geval len op de linker-oever van de Kongorivier In Stanleystad, waar ze waren geconcen treerd. PARIJS (AP) Zes door Brazzaville in het voormalige Frans-Kongo uitgewezen Franse Katholieken zijn in Parijs aange komen. Een priester vertelde aan verslag gevers op het vliegveld dat hij en een an dere geestelijke, die nog vastgehouden wordt, mishandeld waren. Het schijnt dat verscheidene Franse vrouwen nog in Braz zaville gevangen worden gehouden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt me* voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen of sneeuw en vooral aanvanke lijk ook nog mistgebieden. Zwak ke tot matige, later aan de kust af en toe krachtige zuidelijke wind. Enige stijging van tempe ratuur, maar in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. ingrijpen der Verenigde Naties in Kongo. De Algerijnse regering heeft eerder cri- tiek uitgeoefend op de Belgisch-Ameri kaanse interventie in Kongo. Ook president Sekou Toure van Guinea heeft in een boodschap bij Oe Thant aan gedrongen op een onmiddellijke bijeen komst van de Veiligheidsraad, voor een onderzoek naar de „imperialistische inter ventie in Kongo". Zulfikar Ali Bhutto, minister van Buiten landse Zaken van Pakistan, heeft de te rugtrekking van alle vreemde troepen uit Kongo .geëist. In Peking is zondagochtend een grote betoging gehouden tegen de „interventie van het Belgisch-Amerikaanse imperialis me" in Kongo. Aan de demonstratie op het Tien An Menplein namen volgens het persbureau Nieuw-China 700.000 mensen, onder wie Mao Tse Toeng, president Lioe Sjao Sji, premier Tsjoe En-Lai en de se cretaris-generaal van de partij, Teng Hsiao Ping, deel. Het was de eerste maal dat Mao Tse Toeng, die doorgaans alleen officiële fees telijkheden als de 1-mei viering bijwoont, aan een dergelijke demonstratie deelnam. In een proclamatie riep Mao „de volke ren in de gehele wereld op de Amerikaan se agressors en hun lakeien moedig te be strijden". In de Joegoslavische hoofdstad Belgra do hebben honderden jongeren betoogd te gen „Tsjombe, de lakei van het Westen" en de „Belgische moordenaars in Kongo". De politie had de straten naar de Bel gische en Amerikaanse ambassades afge zet. Er deden zich geen gewelddadigheden voor. In Roemenië werd snel een einde ge maakt aan een demonstratie van Afri kaanse studenten voor de ambtswoning van de Amerikaanse gezant in Boekarest. Ook in Tel Aviv werd een betoging voor de Belgische ambassade snel de kop inge drukt. Vijf Israeli werden gearresteerd. Bij de betogingen in Moskou, waarover wij zaterdag reeds meldden, werd ook de Kongolese ambassade vernield. De be togingen in Moskou hebben drie uur ge duurd en behoorden tot de ernstigste, die westelijke inwoners van de stad zich kun nen herinneren. (xM- - -aL -.'V Geholpen door zijn vrouw verscheen de vandaag 90 jaar geworden Sir Winston Churchill voor het raam van zijn huis in Hyde Park om een zingende menigte te danken voor de hulde. V v..-fe. SU DA KONGO ^anga 0 RicNlAL '.^-vysUd ®»Basankusu Coquilhatstad (f» Boende Uganda Butemb GABON Mongoeo KIVU Kmdu- •••*- &%-//////* Port Empaini® Bukavufy////l ®*Lodja ftl »"///V/,* Kasongo YWy//// Köngolo ®*Banningstad Port Franc qui Lusambo K A \\S A f Luluaburg Tsh'rkapae® nc'///*» zzaville Kikwit® Iber iSta OCEAAAf'/Luanda Pweto Kar.V.na'*® Sandoa 3 ANGOLA K 'A TWA N G A adotstad flL..# Elisabethsta Hoofdstad Belangrijkste Spoorlijnen Vliegveld (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - Politieke kringen verwachten, dat de regering in de komende dagen bereid zal zijn tot belastingverlaging per 1 juli als com pensatie voor de beperkte loonstijging, die zij voor 1965 wil toestaan. De ministerraad komt morgen bijeen en zal later op de dag de Stichting van de Arbeid laten weten tot hoever zij met de lonen wil gaan. Algemeen be staat de indruk, dat het bij een loon stijging van 3 tot 5 procent zal blijven. Hoewel minister Witteveen van Finan ciën de datum voor de belastingverlaging tot dusver uit conjuncturele overwegingen heeft opengehouden, wordt aangenomen dat nu zal worden aangestuurd op door voering van de eerste fase per 1 juli. Die eerste fase betreft de helft van de beoogde verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting met ongeveer een miljard gulden. Daar het de bedoeling is de verhoging van de belastingvrije voet in één keer te reali seren, is met de eerste fase van de maat regel 250 miljoen gemoeid. Het staat wel vast, dat de regering hier voor niet alleen de regeringspartijen in het parlement, maar ook de werkgevers in de Stichting van de Arbeid meekrijgt. Onzeker blijft alleen nog de medewerking van de vakcentrales, die met een geringe loon stijging stellig niet akkoord zullen gaan. Niet onmogelijk is echter, dat voor som mige sectoren in het bedrijfsleven, die dat zonder doorberekening in de prijzen kunnen opbrengen, een bedrijfstaksgewijze uitloop naar boven zal worden toegestaan. Ook bestaat de kans dat een tegemoet koming wordt gevonden in de verhoging van het minimale loon. Advertentie HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Een vader en een zoon zijn elkaar zondag in de armen gevallen, nadat zij elkaar 46 jaar niet hadden gezien en zelfs dood gewaand. De vader, de 72-jarige heer G. Mulderij, was in 1918 naar Duitsland vertrokken om werk te zoeken. Zijn vrouw was over leden en zijn zoontje Jan had hij toe vertrouwd aan de familie Hartgers in Klazienaveen. Het ging de vader aanvankelijk niet goed en na veel omzwervingen kwam hij in Emmeln terecht, waar hij voor de tweede maal huwde. De zoon hoorde drie weken geleden, dat zijn vader nog leefde en in Wesuwe woonde, op nog geen 20 km afstand van Klaziena veen. Op de foto vader en zoon her enigd, en de tweede vrouw van de vader. (Zie ook pap. 2) Met het oog op de geringe belangstelling die het Nederlandse voetbalpubliek toont voor de wedstrgd NederlandEngeland op 9 december, heeft het bestuur van de KNVB besloten geen toestemming te ver lenen voor een televisie-reportage. De voorverkoop voor deze jubileumwedstrijd van de 75-jarige KNVB loopt slecht. Maan dagmorgen waren ruim 10.000 kaarten verkocht. Advertentie Hoogste kwaliteit 6.per stuk (500 gr.) Suikervrije boterletters f 3.per stuk LONDEN (AP) Sir Winston Church ill viert vandaag zijn negentigste verjaar dag met een vorstelijke ijstaart van 54 kilo, een glas van zijn geliefde cognac en een stortvloed post. Telegrammen en brieven komen per vrachtauto aan. Het postkantoor heeft hét totaal op meer dan 60.000 geschat. De vie ring zal haar gewone patroon volgen: ont bijt op bed met de dagbladen, daarna de officiële bezoekers en vanavond een rustig diner voor de intiemste vrienden en fami lieleden. Sir Winston heeft moeite om alleen te lopen. Hij eet nog graag en met smaak. Inayat Khan: Een edel karakter is als de geur van een bloem; het is aangeboren en kan niet worden geleerd of onderwezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Luidsprekers 10 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 t/m 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Op de Rijksweg 4, dicht bij de kruisihg met de Rijksweg 4A in de Haarlemmer meer is zondagmiddag om vier uur een ongeluk gebeurd, waarbij de negenjarige Martin Pirovano uit Beverwijk om het leven kwam. Dicht bij het viaduct waar de wegen Amsterdam-Den Haag en Amsterdam-Rot terdam zich splitsen was een automobilist uit Beverwijk, die uit de richting Am sterdam kwam aan het inhalen. Plotseling kwam hij in de linker grasberm terecht en zijn wagen kantelde twee maal. Het jongetje werd uit de wagen geslingerd en was vrijwel op slag dood. Zijn moeder, die ook in de auto zat, werd naar de Ma- riastichting in- Haarlem overgebracht. De bestuurder werd niet gewond. KAAP KENNEDY (FLORIDA). - Een Amerikaanse Mariner-4 is sinds zaterdag op weg naar de planeet Mars. Als alles volgens de plannen verloopt zullen de televisie-camera's die door het voertuig - dat 260 kilogram weegt - worden meegevoerd omstreeks 15 juli 1965 22 foto's van Mars maken en naar de aarde zenden. Zondagochtend moesjt de Mariner-4 zijn koers gaan bepalen op de ster Canopus. Dat mislukte echter. Een poging om een correctie in de koers aan te brengen slaag de evenmin. Een nieuwe correctie-poging wordt van de week gedaan. Men zal later opnieuw proberen de koers te corrigeren. De afstand die het voertuig moet afleggen bedraagt ongeveer 240 mil joen kilometer. Er was berekend dat de raket op 15.000 kilometer afstand de rode planeet voorbij zou schieten. De koers die echter nu wordt gevolgd brengt de Mari- Anne de Vries, de schepper van „Bartje", is zondagavond, terwijl hij bij vrienden in Zeist, zjjn woonplaats, op bezoek was, aan een hartverlamming overleden. Anne de Vries, wiens boeken in vele talen zjjn ver taald, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hij werd op 22 mei 1904 in Assen geboren. Van 1923 tot 1935 is Anne de Vries onder wijzer geweest, het laatst in Zeist. In 1935 verscheen „Bartje", zijn eerste boek, dat een enorm succes is geworden en wereldvermaardheid heeft gekregen. Het jaar na het verschijnen van „Bartje" legde Anne de Vries zijn onderwijzersfunctie neer om zich voortaan alleen aan het schrijven te wijden. In 1938 verscheen „Hilde", in 1940 „Bartje zoekt het geluk". Andere romans van zijn hand zijn „De Levensroman van Johannes Post'' en „De man in de Jachthut". Samen met de on langs overleden auteur Jan Fabricius schreef Anne de Vries „De Ring van de Profeet". Evenals Jan Fabricius was Anne de Vries ereburger van Assen. Anne de Vries heeft ook tal van kinder boeken geschreven. Veel succes oogstten ook zijn kleuterbijbels, die in achttien talen zijn verschenen. Ook op onderwijs gebied heeft Ann de Vries publicistische arbeid verricht; hij schreef onder andere leesmethoden voor het lager onderwijs. In 1951 werd hij door de regering van Suri name belast met de vernieuwing van het onderwijs in lezen en Nederlandse taal. ner-4 niet dichter dan 300.000 kilometer bij Mars. Vijf november mislukte een schot op Mars vijf minuten nadat het was gelost. De directeur van het project, James, heeft gezegd dat de zes instrumenten die ontworpen zijn om de geheimen van inter planetaire reizen te ontrafelen alle func tioneren. Ze sturen duidelijke signalen naar de aarde. Elektronische breinen ver werken alle gegevens die de Mariner-4 naar de aarde zendt en berekenen nauw keurig de baan van het toestel. Zaterdag om 15.22 uur maakte de enorme Atlas- Agena-raket zich los en begon de Mariner- 4 de reis die het toestel moet brengen naar een rendez-vous in juli 1965 met de „rode planeet". Aan boord bevinden zich elektronische apparaten om gegevens te verzamelen welke de ingenieurs nodig hebben om de capsules te bouwen welke de V.S. in 1969 op Mars willen doen landen. Zij hopen onder andere inlichtingen te krijgen over de dichtheid van de atmo sfeer van Mars. Dit zal moeten gebeuren tijdens de minuut waarin de Mariner-4 langs de planeet scheert op weg naar een baan rond de zon. (Op pagina 3 is de reis van de Mariner-4 op een kaart in beeld gebracht). De N.V. Dyas (dochter van de S.H.V., A-moco en Gelsenkircher Bergwerke, AG) heeft bij Gedeputeerden van Noord-Hol land bezwaren ingediend tegen de conces sieaanvrage van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) voor de aardgas- en oliegebieden in Noord-Holland. Er lopen op het ogenblik van beide maat schappijen aanvragen voor zo'n concessie. Het is niet uitgesloten dat een derde aan vrage bij het provinciaal bestuur van Noord-Holland zal binnenkomen. Zoals be kend wordt door de minister van economi sche zaken over concessie beslist na ad vies van de provincies. 5000 12219 17480 2000 6229 1500 12050 21408 1000 19426 400 3076 4137 4790 9236 11084 11625 13883 18543 19097 20693 20898 200 1332 1348 1384 2743 3432 3749 5294 5397 5966 6711 7508 8579 9256 9436 10280 10944 11032 11289 11361 13671 13734 14117 14662 15420 16288 17041 17641 17783 18813 18937 19044 20395 21320

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1