Parijs ook van de week centrum van de westelijke diplomatie 1VI3SUW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. filter tippED Saragat lanceert een Verenigde Staten plan voor van Europa Italiaanse minister rekent op de steun van mr. Luns WERELDNIEUWS J sigaren uitzonderlijk goed! Explosie in Lamia ei^t 13 levens Grote demonstratie in onrustig Saigon In Mexico door paniek 24 mensen gedood *praatótoel Haarlems matrassenhuls Afe Op de MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 3 Tsjombe is van plan De Gaulle te polsen Bezoeken uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Van Franse vijfling nog drie kinderen in leven Rugdekking Player's Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Nauwkeuriger Een keer per jaar Hoxha voorspelt nieuwe verandering in Kremlin Crisis over stemrecht in Verenigde Naties? Cri Stellweg Wie een medicijnkastje heeft, zet er Norit in (Van onze correspondent) PARIJS De kanselarijen, ministeries en internationale organisaties die in Pa rijs gevestigd zijn, krijgen deze week weer veel werk te doen. De organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling, OESO, waarvan met de Ver enigde Staten en Canada, vrijwel alle Westeuropese landen lid zijn, houdt woens dag en donderdag een ministeriële zitting die door minister Luns zal worden gepre sideerd. De heer Luns is zondagmorgen al in Parijs gearriveerd. Hij ontmoette er 's middags de voorzitter van de beweging voor een federaal Europa, Jean Monnet. Zoals we al eerder berichtten werd Mon net kortgeleden door generaal De Gaulle op het Elysée ontvangen. Het lijkt dus niet onwaarschijnlijk dat minister Luns via zijn Europese geestverwant Monnet zich wat nader heeft laten informeren over de diverse plannen die de generaal met be trekking tot een Europese kernmacht, de NAVO en de Euromarkt worden toege dicht. De multilaterale kernmacht, ofwel de MLF vormt ook de voornaamste aanlei ding voor twee korte bezoeken die de Amerikaanse onderstaatssecretaris Geor ge Ball sinds zaterdag aan Parijs en aan Londen brengt. Ball zal ook deelnemen aan de OESO-conferentie, maar men mag aannemen dat in Washington aan zijn officieuze missie over de MLF toch nog wel het hoogste gewicht wordt gehecht. Ook in Amerika begint men, schijnt het, zo langzamerhand toch in te zien dat de MLF een zware bevalling tegemoet gaat. De NAVO-parlementariërs hebben zich in Parijs deze maand op de vlakte gehouden en de regeringen zeker niet aangemoe digd veel haast achter de huidige plannen voor de MLF te zetten. Advertentie h. de graaff .lOOV (Van onze correspondent) PARIJS Zaterdagmiddag is, vier da gen na zijn broertje Jean Luc, een tweede jongetje van de Franse vijfling gestorven. De vader, postbode Sambor moest het droeve nieuws zelf aan zijn echtgenote, die nog altijd in het kraambed ligt, mee delen. Met rood behuilde ogen verliet hij een uur later weer de kliniek. Onder de drie resterende kindertjes gaan de zorgen van de specialisten nu vooral uit naar het meisje Catherine. Ze heeft met ademhalingsmoeilijkheden te kampen. Ook voor haar is een kunstma tige long ingeschakeld. Voor de twee andere baby's, het meisje Monique en het jongetje Thierry, heeft men nog een redelijke hoop om ze in le ven te kunnen houden. Een nog kwalijker symptoom voor Washington van de gevoelens die in Euro pa voor de MLF leven is misschien wel de definitieve beslissing van België ge weest zich nu al uit de combinatie terug te trekken. Aan George Ball is thans dus de delicate taak opgedragen in de twee voornaamste Europese hoofdsteden, Parijs en Londen over Bonn zijn de Ameri kanen wel voldoende ingelicht eens na te gaan of er nog enige hoop voor een red ding van het project aanwezig kan zijn. En ten slotte verwacht men vandaag de president van de Kongo, Moise Tsjombe in Parijs, die zijn opwachting bij generaal De Gaulle hoopt te kunnen maken. In officië le Franse kringen ontkende men dat Tsjombe zijn collega-staatshoofd generaal De Gaulle in verband met de laatste bloe dige ontwikkelingen in zijn land zou wil len spreken. Het bezoek was, zo verzekert men, veel eerder afgesproken. Een datum voor de audiëntie was vanmorgen echter nog niet vastgesteld. Van Kongolese zijde is echter meege deeld dat Tsjombe in het licht van zijn be sprekingen met generaal De Gaulle, te gen het einde van deze week besluiten zal eventueel wel of niet naar Washington en New York door te reizen. Uit die me dedeling zal men dus eerder op kunnen maken dat de Kongolese staatsman in Pa rijs en in Washington steun of rugdekking zoekt alvorens in New York voor het fo rum van de Verenigde Naties te verschij nen. LAMIA (Reuter). Bij gen ontploffing in de buurt van Lamia in Midden-Grieken land zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen en 51 gewond. De explosie deed zich voor tijdens de herdenking dat 22 jaar geleden Britse commando's en Griekse verzetstrijders hier een viaduct opbliezen. Deze verzetsdaad luidde min of meer de strijd in tegen de Duitse bezetters. Ongeveer 5.000 mensen woonden de her denking bij. Het is niet bekend of de ont ploffing veroorzaakt is door een granaat of een oude mijn. Advertentie GOLD LEAF r? 7 (Van onze correspondent ROME Het was al sedert enige tijd bekend dat de. Italiaanse mipister van Buitenlandse Zaken, Saragat, werkte aan een plan voor de eenheid van Europa en dat hij het voornemen had dat plan toe te lichten in de vergadering van de Ver enigde Naties die dinsdag in New York begint. Hij heeft echter de voorlopige pun ten voor zijn plan zaterdag doen toeko men aan de ambassadeurs van de landen die aangesloten zijn bij de Europese markt, alsmede aan de Britse en Ame rikaanse ambassadeurs. Aan de Britse, omdat het zijn vurige verlangen is dat ook Groot-Brittannië zal willen mee werken en aan Amerika, omdat een toe komstig Europa zoals Saragat zich dit droomt ten nauwste zal moeten samenwer ken met de Verenigde Staten. Het was een ongewone manier om een diplomatieke nota te overhandigen die Sa- WARS l DEC ■3 AN. ITJAN. I FEtJH aawoe U| ia? a Baan VIOUNI I3UNI IOULI AARUE- EIND 3UU '65 ragat toepaste. Gewoonlijk wordt een der gelijke nota door een hoge ambtenaar van Buitenlandse Zaken aan de ambassade af geleverd, maar ditmaal heeft Saragat de ambassadeurs bij zich ontboden en per soonlijk zijn plan toegelicht. De betekenis ervan is vooral gelegen in het feit dat in het Oosten het communis tische blok is gevormd dat bijna de helft van de gehele bevolking v&n de wereld omvat, in het Westen de V.S. een mogend heid is waarmee ter dege rekening moet worden gehouden en dat naast deze lan den er de staten van de zogenaamde „der de wereld" zijn, die op velerlei gebied ple gen samen te werken. En Europa blijft he laas steeds maar verdeeld. Het is kenmerkend dat Saragat speciaal de Britse ambassadeur bij deze samen komst aanwezig wilde zien. Saragat staat op hetzelfde standpunt als minister Luns. Ook voor hem is een Europa waarin het Britse rijk ontbreekt, onvolledig. De voor stellen die Italië doet komen na die van minister Spaak en Erhard. Ze zijn veel nauwkeuriger en gaan op allerlei bijzon derheden in. Ze stippelen een gedragslijn uit die tenslotte zal moeten leiden tot een verenigd Europa binnen een tijdsbestek van drie jaar. Saragat gaat uit van het punt waar in april 1962 het voorstel Fouchet een misluk king werd en de Europese gedachte schip breuk heeft geleden. Hij wenst een inte gratie en niet een eenvoudig samenwer ken binnen een Europa der vaderlanden. Saragat stelt voor dat binnenkort, bijvoor beeld over een maand of drie, de minis ter van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de E.E.G. en indien enigszins mogelijk ook Engeland in Rome zullen sa menkomen om daar overleg te plegen om te besluiten tot een proef een generale repetitie die drie jaren zou moeten du ren. Gedurende die drie jaren zouden elk kwartaal de ministers van Buitenlandse Zaken moeten bijeenkomen, de ene keer vergezeld door de ministers van Financiën, de volgende keer door de ministers van Culturele Zaken enzovoort om een bepaald onderdeel grondig te bespreken vanuit Europees gezichtspunt. Eenmaal per jaar zouden de eerste mi nisters moeten samenkomen. Er is dan ook voorzien in een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken met de hoofden van de uitvoerende diensten van de reeds bestaande gemeenschappen. Zij zouden moeten streven naar een de mocratisch verenigd Europa waarin geen plaats is voor het dictatoriaal geregeerde land. Tegelijkertijd stelt Saragat voor dat het Europese Parlement nieuw leven moet worden ingeblazen, om te geraken tot een nuu oui-i '6? Deze tekening toont schematisch hoe de baan moet zijn van de „Mariner 4", het Amerikaanse ruimteschip dat zaterdag werd gelanceerd. echt Parlement, voortkomend uit algeme ne verkiezingen in de zes landen. Tevens zouden de drie reeds bestaande eenheden, de kolen- en staalgemeenschap, de Europese markt en Euratom, zich moe ten verenigen in een overkoepelend li chaam. Engeland zou, zolang hët land zelf nog niet is aangesloten, volledig worden ingelicht over de hele gang van zaken. Na deze voorbereiding van drie jaar zou Europa als eenheid moeten gaan werken en zouden dus de Verenigde Staten van Europa een feit worden. Saragat verzeker de dat hij tijdens de vergadering van de V.N. zijn plan zal toelichten en dat hij in het bijzonder overleg zal plegen met mi nister I.uns van wie hij veel begrip ver wacht voor deze opzet. SAIGON (Reuter/AFP) Zuidvietna- mese studenten hebben zondag getracht de begrafenis van een vijftienjarige jon gen die bij de relletjes van woensdag werd gedood tot een betoging tegen de re gering te maken. Ondanks het feit dat onder de staat van beleg maximaal tweehonderd men sen aan een begrafenisplechtigheid mogen deelnemen en een speciale route moet worden genomen, poogden tweeduizend op de grond zittende scholieren de stoet door de drukke straten van de binnenstad van Saigon te leiden. De weg was echter versperd door prik keldraad en parachutisten. De gehele weg die de stoet moest volgen, werd zwaar bewaakt door politie en militairen. Toen twaalf mensen waren gearresteerd gin gen de scholieren, wier aantal tot drie duizend was toegenomen, opnieuw op de grond zitten om de vrijlating van de ge arresteerden af te dwingen. Zuid-Vietnams nationale raad heeft pre mier Tran Van Hoeong geadviseerd zijn kabinet te reorganiseren zodra de toe stand in Saigon dit toelaat. In een com munique verzocht de raad de bevolking geen politieke betogingen te houden tegen de regering. De samenstelling van het kabinet had aanleiding gegeven tot grote onenigheid onder de bevolking, aldüs de hoge raad, vandaar zijn advies aan de premier. WENEN (AP) De Albaanse commu nistische partijleider Hoxha heeft in een rede voorspeld dat er binnen drie maan den wijzigingen in de Russische top in het Kremlin zullen komen. Hij noemde de huidige Russische leiders verraders en kondigde aan dat zijn land de strijd zal voortzetten „totdat alle Kroesjtsjevisten en revisionisten in de hele wereld vernietigd zijn". Hoxha hield zijn rede op een plechtig heid ter herdenking van de bevrijding van Albanië in de tweede wereldoorlog. NEW YORK (AP) Bij de Verenigde Naties geaccrediteerde diplomaten ver wachten, dat de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten zullen proberen met elkaar tot overeenstemming te komen om een cri sis over het geschil met betrekking tot het Russische stemrecht te voorkomen, wan neer de algemene vergadering dinsdag gaat vergaderen. Maar de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft ver klaard, dat de vergadering geconfronteerd wordt met „consitutionele vraagstukken, die de kern van de organisatie raken" En Amerika's gedelegeerde Adlai E. Ste venson verklaarde, dat dit een van de kritiekste zittingen in de geschiedenis van de Verenigde Naties dreigt te worden. Naar verluidt heeft V.N.-secretaris-gene raai, Oe Thant, aan belangrijke V.N.-dele- gaties het voorstel gedaan dit jaar in de algemene vergadering alleen besluiten te nemen bij acclamatie of met algemene in stemming om moeilijkheden over het stemrecht van de Sovjet-Unie te vermij den. Er zou een werkgroep moeten worden gevormd die tijdens het kerstreces een op lossing zou moeten zoeken voor de finan ciële crisis waarin de V.N. door de achter stallige betalingen van enige landen ver keren. MEXICO CITY (AP en AFP) Tij dens een politieke demonstratie in de Mexicaanse stad Jalapa zijn gisteren door paniek 24 mensen om het leven gekomen en 37 gewond. Een menigte van 3000 boeren raakte zo in geestdrift over de uitnodiging om een dansfeest bij te wonen dat ze volgens een overlevende als een „kudde buf fels in paniek raakten, toen in het ge drang een vrouw struikelde". Anderen lie pen over haar heen. Binnen enkele secon den was de chaos compleet. Tientallen personen vertrapten de gevallenen omdat steeds meer mensen van achteren begon nen op te dringen. Hondse overweging Citaat: Hoe meer ik de mensen leer kennen, hoe meer ik mijn hond waardeer. Eigen commentaar: Maar een mens ii een mens, een hond een dier, de twee zijn niet alleen biologisch verschillend. Mijn kind: „Ze hebbe zo'n enge bek, vin ik altijd Krantebericht: In Tilburg is een drie jarig meisje door honden aangevallen. Overdekt met wonden is ze naar het zie kenhuis overgebracht. Het eigen commentaar komt niet met een in keurig-eNderlandse spreektaal, het is meer, en eigenlijk alleen, een woord loze emotie; één van weerzin, van een plotseling haarscherp beseffen van die grens die ligt tussen mens en dier, een pijnlijk herkennen van een vijand in een vermeende vriend. Mijn kind: „Ik durf niet in de winkel... ik durf niet! Die hónd is tur..ik..mam ik durf niet!" Krantebericht: In Californië is een klein meisje de lip afgebeten toen ze een hond wilde aaien. Citaat: Voor zijn hond is iedere man een Napoleon, vandaar dat honden zo po pulair zijn. Eigen commentaar: Dat kritiekloze van honden.daar hou ik niet van. Mijn kind na een emotionele ontmoe ting: „Ze hebben van die enge grote tan den, hè? En die tongen die hangen dur al tijd uit, hè? Ze blaffen altijd zo en je weet nooit wat ze zullen gaan doen, hè? En zoveel haar hebben ze! Gos, óóveral haar.Ze zijn wel een beetje eng, hè? Vin jij ze ook. een beetje eng?" Ik durf het hier te zeggen: Vaak vind ik ze wel een beetje eng, ja. Ze reageren en komen zo snel in aktie, té snel, té onvoorspelbaar. Ze komen naast je fiets hollen, blaffend naar je bewegende benen. Waarom vind ik dat niet leuk? Eèn hon- debeet zal niet zo zeer doen, denk ik, niet meer zeer dan een kies trekken. Als je bij de slager bent geweest, zetten ze po ten tegen je op en snuiven met grote wilde halen. Dat klinkt barbaars en zeer dier lijk. eZ gaan bij je zitten, kijken naar je en kijken je toch nooit helemaal aan. Mijn kind en ik waren een nachtje over in een huis met een boxer. Boxers zijn lief, zegt men, maar .ze zijn groot, dat zagen wij. Toen zij in bed lag kwam hij de trap op. Tik tik tik van keiharde na gels op hout, op het zeil van de boven gang, nader en nader, stilte, dan snuiven de, zware ademhaling aan de deur waar achter zij lag, dierlijke geluiden, door de spleet, onder de deur, gevaar... Het GEVAAR in levende snuivende lijve. Een dunne deur ertussen.Wat begint een kleiner, zwakker, onbehaard mensje te gen deze briesende, harige bundel dierlijke kracht die iets wil.iets.wat?! Iets waar jij geen idee van hebt maar dat niet anders dan ERG en ENG kan zijn... Krantebericht: De hond in Californië is afgemaakt. Het lipje van 't meisje is uit zijn maag gehaald en daarna weer in haar gezicht genaaid. Citaat: Wanneer honden konden praten zouden we misschien net zo slecht met ze kunnen opschieten als met de mensen. Commentaar: Misschien, misschien ook juist niet. Advertentie Norit is een vertrouwd middel bij maag- en darmstoornissen. Bovendien kan Norit levens reddend zijn bij vergiftiging s- gevallen. Het hoort in elk medicijnkastje thuis. Norit behoudt zijn heilzame kracht. Vraag Norit aan Uw apotheker of drogist. Tsjechoslowaakse. Het toenemende aantal echtscheidingen in Tsjechoslowakije is voornamelijk aan de mannen te wijten, zeggen de statistieken Het aantal echt scheidingen is toegenomen van 16.427 in 1961 tot 17.040 in 1963. Ontrouw van de man was de hoofdoorzaak van tweeder de van de echtscheidingen. In totaal 1.123 mannen werden beschuldigd van mishandeling van hun vrouwen. Ander zijds mishandelden 258 vrouwen hun mannen. Toename. Het aantal misdaden in de V.S. is in de eerste negen maanden van dit jaar met dertien percent toegenomen in vergelijking met dezelfde periode in 1963. Fornuis. In Philadelphia is een zes maan den oud meisje verbrand dat door haar twee vierjarige neefjes in een fornuis was gestopt. Advertentie Weduwe. De 25-jarige Schotse weduwe Cathie Connolly heeft zaterdagavond het wereldrecord „twisten", dat met 100 uur op naam van de Fransman Pierre Gas ton stond, op 101 uur gebracht. Cathie Connolly, die moeder is van drie kinde ren, was dinsdagmiddag begonnen Kiesrecht. De Soedanese vrouwen zullen bij de algemene verkiezingen in maart volgend jaar voor het eerst het actieve en passieve kiesrecht hebben. Asyl. Vijf Cubaanse verstekelingen die in een Cubaanse haven aan boord van een Grieks schip waren gegaan, hebben po litiek asiel in Griekenland gevraagd. Koloniaal. Volgens de cijfers, door Ameri kaanse ambtenaren verzameld, zijn er de laatste jaren 746.000 Afrikanen uit hun vaderland vertrokken. Zo gingen 'n kwart miljoen Afrikanen uit Portugees Angola naar Kongo, 30.000 uit Portugees Guinea naar Senegal en 10.000 uit Por tugees Mozambique naar Tanzania. Verdronken. Eenentwintig Philippijnen, meest vrouwen en kinderen, zijn ver dronken toen het vaartuig waarop zij langs de kust van het eiland Zanoanga voeren, zonk. Bezweken. Door het bezwijken van een steunmuur van een opslagplaats van slakken bij een ijzermijn in de Spaanse plaats Puentenuevo, zijn drie mensen omgekomen en twee gewond.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3