In flexibele de kamers woningen groeien mee met het gezin Proefobject nadert de in Utrecht voltooiing r> af* 'ctcddt (mfêlclcocj spom m en nu... een I DRUM! SPORTS half zwaar heel lekker! In de Vishal en op zee Uit auto gevallen Tweemaal brand UWUjWll aetM 5.60 3.25 3.so 2.1° 98 1. 98 5. Geschenkentips van Dictus SP0K1S Adverteert in dit blad m 2.io MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 4 Twee dozen Snelle bouw ElektrO'plint A ardgasverwarming ROOMBOTER BEULINGEN letter M ROOMBOTER BANKETSTAAF BANKET le"e'M BEULINGEN 500 gram BANKETSTAAF ,.25 GEVULD SPECULAAS SPECULAAS BROKKEN 09 SPECULAAS SAUCIJZENLETTER SPECULAAS -n POPPEN v a 42-3. MARSEPAIN FIGUREN va 55 50 BANKETBAKKERIJ 50 broodverkopers - 24 winkels - tel. 60793-56440 achterlichten schakelaars buddysits helmen stuurhoezen DICTUS ST. NECGLAAS- VERKOOP DIVERSE SPELEN Mannen, die samen pauzeren draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke so- lidariteit, want Drum is een mannelijke |l mélange van liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. DIQ.UAV.T Pittige, rijp-bruine tabak uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd envers verpakt in de handige tabakszak. f.1.- NIEMAND ook niet de ontwerper verwacht er een onmiddellijke oplos sing van de Nederlandse woningnood van, maar alles bij elkaar is het een in teressant proefobject dat, zoals gemeld, op het punt staat in het Utrechtse stads deel Overvecht opgeleverd' te worden: 65 eengezins-koopwoningen met twee markante punten. Punt 1: de complete woning, aldus de bouwer, vergt maar 700 manuren, wat betekent dat zo'n huis gebouwd wordt in de helft van de tijd van een traditionele woning. Punt 2: de koper kan niet alleen zelf zeggen hoe hij zijn huis door binnenmuren ingedeeld wil zien met de keus tussen een 2- en een 6-kamerwoning hij kan met weinig kosten en moeite in de loop van de jaren zijn woningindeling aanpassen aan de wisselende gezinsomstandigheden. Om bij het begin te beginnen.' archi tect J. Leicher, die de geestelijke vader van deze flexibele woning is zoals hij dat ook was van de Bunnikse A-fraime woning wilde af van het steeds terug komende verschijnsel in de woningbouw dat de ruwbouw heel snel gaat, maar dat zich enorme vertragingen voordoen in de afbouw. Vaak zitten bouwer en toekom stige bewoner met smart te wachten op loodgieter, elektricien, tegelzetter, of kan de schilder niet uit de voeten omdat de stukadoor nog niet klaar is. Als we nu de ruwbouw eens beperken tot het casco, tot de kale romp van het huis, was de gedachte van architect Lei cher. En als we dan de afwerking eens „Als u de tussenwand daar zet, is mijn woonkamer precies zoals ik hem hebben wil," zegt mevrouw-de- koopster. Zeggenschap over de in deling van het gekochte huis ziet architect J. Leicher als een stap in de richting van bewuster en individueler wonen. zo organiseerden dat we kunnen werken met onderdelen die zoveel mogelijk kant en klaar uit de fabriek komen: dan moe ten er heel nieuwe mogelijkheden ont staan. Die mogelijkheden lijken voor de bewo ner vooral aantrekkelijk te worden door de combinatie, van deze gedachte met een andere. Waarom moet een huis vijftig, zestig jaar een vrijwel onwrikbaar harnas zijn; precies eender wanneer het bewoond wordt door een groeiend, druk gezin met twee, drie, vier kinderen, als wanneer de bewoners een ouder wordend echtpaar Aanvoer van maandag Negentig vaartuigen hebben maandag morgen in IJmuiden gelost: 10.335 kisten vis, 450 stuks stijve kabeljauw en 25.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 900 kisten schelvis, 340 wijting, 620 gul en kabeljauw, 180 koolvis, 5200 haring, 140 roodbaars, 50 wolf, 1750 schol, 75 tarbot, 580 diversen. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 3.60- 3.10, tarbot 5.30-3,90, grote tong 7.39-7.23, grootmiddel tong 6.20-6, kleinmiddel tong 5.64-5.05, tong I 7.60-6.77, tong II 7.43-6,96. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 190- 150, middel kabeljauw 122-104, grote kool- vis 134, middel koolvis 136, grote leng 110- 100, grote wolf 88-80. Per tien stuks: grote kabeljauw 200-150, middel kabeljauw 70-50. Per stuk: kreeft 17-14. Per 50 kilogram: jumbo's 62, grote schel vis 48-43, middel schelvis 43-33, kleinmid del schelvis 42-40, schelvis I 43, schelvis II 43-36, grote gul 65-55, middel gul 53-37, kleine gul 30-18, kleine leng 41, lom 40, koolvis I 35-30, koolvis II 33-30, grote en grootmiddel schol 57-53, zetschol en schol I 58-56, schol II 47-44, schol III 37-32, schar 43-30, haai 41-26, wijting 43-25, ha ring 18-13.40, tarbot 210-124, griet 170-130, roodbaars 29-27, heilbot 106, kreeft 31, tongschar 124-92, kleine wolf 44-40. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 310 kisten schelvis, 40 wijting, 80 gul en kabeljauw, 2200 haring, 200 schol, 3200 kilogram tong. Op zee Nadat donderdag en vrijdag de visserij op haring bij de Galooper ten einde was, ls men het zuidelijker gaan zoeken. Het was de SCH 246 Geertruida, die reeds vrij dagavond de thuisreis aanving, nadat die dag 22 last haring was buitgemaakt. In de omgeving van Dungeness werd deze haring gevangen. Op het succes van de Geertruida spoedden diverse trawlers zich naar de genoemde vangplaats; echter, bij het pas seren van de Colbertbank werd veel haring op de echometers waargenomen en prompt werden daar de netten uitgezet. Hier wer den zaterdag dagvangsten gemaakt van 600 tot 1000 kisten haring. Er werden even wel veel netten vernield, daar de zeebodem bezaaid ligt met wrakken uit de tweede wereldoorlog. zijn met alle kinderen het huis uit? Uit deze gedachten is het „eigen-keuze huis" gegroeid: in Overvecht een eenge- zins rijenhuis met een woon- en een slaapverdieping. In principe bestaat het huis zoals de bouwer dan met zijn eigen mensen neer zet, uit twee kamerhoge dozen boven el kaar; elk 8.63 bij 5.80 meter, dus vijftig viekante meter. De enige vaste onderde len zijn trap en schoorsteen met ventila tiekanalen. Binnenwanden zijn er op dat moment nog niet; de plafonds worden in wendig geschraagd door stalen balken. Zo'n romp of casco is vlug gebouwd: echte massaproduktie is mogelijk. Bere keningen hebben de bouwer overtuigd dat een efficiënte rompenbouw het aantal ar beidsuren per woning terug brengt tot 500. Nu komt de afmontage. Een onderzoe kingstocht langs velerlei toeleveringsbe drijven heeft architect en bouwer onder andere standaardwand-units opgeleverd: verplaatsbare binnenwanden, die vaak te gelijk kasten zijn. Mevrouw de koopster mag het nu zeg gen: Hoe groot wilt u de keuken? Wilt u een halletje of een gang? Wilt u één grote woonkamer of liever een kleinere met een eetkamer. Of voelt u voor een keuken met een eethoek? En boven: één geweldig grote slaapkamer met een bad kamer? Twee slaapkamers; drie slaap kamers? Zelfs vier kan nog, maar dan wordt de douchecel wel klein. Doordat de binnenwanden veelal met kasten gecombineerd zijn, is er veel berg ruimte in deze eigen-keuze-huizen: 10 15 kasten per woning. Wordt het gezin groter of in de loop van de jaren weer kleiner, dan kunnen de binnenwanden met weinig kosten worden aangevuld, ver plaatst of verwijderd. Handige bewoners kunnen daarbij veel zelf doen. Het gebruik maken van kant en klare onderdelen maakt dat voor de afbouw van het huis maar 200 manuren nodig zijn. Samen met de 500 uren van het cas co is dat voor de bouwer 700 uren: hij kan met zijn werkploegen de dubbele produktie halen van de normale traditio nele bouw. Een flexibel huis als dit vraagt voor allerlei problemen nieuwe oplossingen De elektriciteitsvoorziening bijvoorbeeld is geregeld met 'n elektro-plintsysteem. In plaats van de gebruikelijke houten plinten worden plinten van harde kunst stof aangebracht waarin drie kanalen lo pen met kabels voor stroom, radio-tv. an tenne, te,efoon en stroom voor koken. In de plinten zitten om de 60 cm aansluit- punten. Daardoor hoeft bijvoorbeeld de televisie geen vaste plaats meer te heb ben en zijn er overal aansluitpunten voor lampen en voor elektrische apparaten. Voor de schakelaars in de verplaatsba re wanden is gewerkt met zwakstroom kabeltjes. Gebruik van normale 220 volts- leidingen zou in strijd zijn met de ver plaatsbaarheid. Zwakstroomkabeltjes (6 volt.) met drukknoppen bedienen nu via 'n relais de eigenlijke schakelaars, die zijn aangebracht in de vaste wanden. Voor de verwarming van het huis is in de eerste plaats gedacht aan centrale ver warming, want er is maar één stookgat op elke verdieping Aardgas verwarming is mogelijk door aansluiting op het schoorsteenelement van een geprefabriceerd paneel waarop alle verwarmingsattributen aanwezig zijn en dat met 6 bouten tegen de schoorsteen wordt aangebracht. Alle vertrekken zijn dan centraal verwarmd met radiatoren. De kosten van zo'n installatie liggen tus sen 4150 voor een tussenwoning en 4320 voor een hoekhuis, aldus architect en bou wer. De totale kosten van de huizen zoals die in Utrecht staan aan Taagdreef, Rho- nedreef, Charmantedreef, Bruis en Hilde- branddreef, bedragen circa 34.000 (exclusief centrale verwarming, inclu sief 6000 grondkosten). Bouwer van het proefobject in Over vecht, waarvoor het ministerie een extra woningcontingent ter beschikking heeft gesteld, is bouwonderneming Van Oost rum en Van Laar NV in Utrecht. Behalve 65 woningen in de ongesubsidieerde sec tor zijn er 27 premiewoningen van deze soort in De Bilt in aanbouw. Bovendien worden in Overvecht ook nog 29 dergelijke huizen in de B-premieregeling gebouwd. Deze woningen zijn verkocht aan de Stich ting Eigen Huis en aan de coöperatieve vereniging PoBu (voor Politie en Bur gers). Bouwondernemer H A. van Oostrum heeft met een aantal bouwers in andere delen van Nederland contact opgenomen bij de uitwerking van de ideeën. Daar uit is de werkgroep Ontwikkeling Eigen- Keuze-Huis gegroeid. Liefst zouden deze bouwers gezamenlijk' een paar duizend van deze woningen per jaar voor hun re kening gaan nemen. ,Dan worden ook speciale leveranties mogelijk, zegt de heer Van Oostrum. „Drie duizend maal tien kasten per jaar is 30.000 kasten: dat worden orders waarmee in de industrie wat te doen valt". In ieder geval hopen hij i architect Leicher een stoot te hebben age ven tot nieuwe aanpak in de woningbouw. Met als Een volkswagen-bestelauto uit Hellen- doorn, met als inzittenden twee verloof de paartjes, waarvan de dames op klap stoeltjes achter in de auto waren gezeten reed zondagmiddag om vijf uur op het Velser traverse in Velsen-noord. De be stuurder moest een bocht naar links ne men, waardoor een der dames haar even wicht verloor en met de arm de portier- kruk raakte. De deur vloog open en de dame viel uit de wagen, waarbij zij geluk kig terecht kwam op het gras van de wegberm. Zij werd door de ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis overge bracht, waar zij vermoedelijk met een hersenschudding is opgenomen. sterk argument: onze huizen verouderen niet; ze gaan langer mee en ze kunnen méé veranderen met de woonideeën van de mensen. Foto onder: zo zien de eiaen-keuze- huizen er uit, die aan de Hildebrand- dreef in Utrecht in aanbouw zijn. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn zo wel de Velsense brandweer als de politie tweemaal voor brandjes gealarmeerd, zon der dat daarbij handelend behoefde te wor den opgetreden. De eerste keer was dit voor een melding uit de Daltonstraat, waar men bij het aansteken van de olie- haard teveel brandstof had toegediend, waardoor zulk een grote vlam ontstond dat de bewoners zich ongerust maakten en de brandweer om assistentie verzochten. Toen deze arriveerde was de olie echter al weer opgebrand. Voorts had een huisvrouw aan het Moer- bergplantsoen zich bij het aansteken van het gas in de pit vergist, zodat zij het vuur inplaats van onder de fluitketel, on der de braadpan ontstak. Daarop sloeg de vlam in de pan, welk begin van brand evenwel door een buurman kon worden ge blust. Het resultaat waren enige verbran de gordijnen en een keuken vol met roet. Auto in de sloot Zaterdagmorgen reed een inwoner van Beverwijk met zijn personenauto op de parallelweg achter het benzinestation in Santpoort, toen hij plotseling schrok van een naderende tegenligger. Hij wierp met een ruk het stuur om, waardoor de wa gen slipte, van het wegdek gleed en ver volgens in de sloot terecht kwam. Enige materiële schade was van deze manoeu vre het gevoig. Klokkenluidster. De klokkenluidster van Steenwijk, de 73-jarige weduwe Boon stra, die haar functie bijna veertig Jaar heeft uitgeoefend, heeft wegens ernstige ziekte haar werk moeten neerleggen. met amandelspijs 500 gram idem 300 gram idem 300 gram 2 staven 500 gram zilverzak LETTER S Official Trabant-dealer Plein 1945 no. 7 IJMUIDEN - Tel. 4694 Zusterkring „Dorcas" houdt dinsdag 1 dec. een speciale verkoopmiddag v. praktische St. Nic.-cadeaus o.a. wantjes, kousjes, sokken en wollen gebreide truien. Aanvang 2.15 n.m. tot 5 u. in de Elon-kapel, Varenniusstraat. Komt u ook even kijken Schaatspakken, wol, vanaf 55, Helanca, nieuwe uit voering, vanaf 64,50 Schaatspantalons v.a. 22,50 Noorse truien v.a. ƒ35, Noorse sokken v.a. f 3,75 Noorse wanten v.a. 3,75 Schaatsmutsen 3,25 Sportdassen, 2 m lang 8,95 Nylon wanten, ge watteerd, speciale pr. vanaf4,95 Lederen wanten met of zonder kap, wol en vachtvpering, oh, zo veel soorten van 5,50 tot 24,50 Sjoelbakken v.a17,50 Schaak- en damspelen Scrabble Board-script Stratego Tafeltennis enz. enz. mmmm t •i. 1 BshSSbhS

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4