SHIRLEY m Sombere zonloze dagen maar toch: zacht weer PANDA EN DE MEESTER-BALLONMST i Leven boven de wolken in een fantastische super*torenflat m Ons vervolgverhaal door Charlotte Brontë Muziek voor de werkers De mens krijgt kieuwen... 11 IN PIKANTE SAUSEN STEUN EN BIJVAL VAN VELE ZIJDEN VOOR PLANNEN VAN DUITS ARCHITECT Pc/lyFlcid DINSDAG 1 DECEMBER 1964 rmttie&r- Ademen onder water thans mogelijk Tijd Voor hartigheid Altijd zon Eerste huurders 72) Zij begrijpt onze strakke blik; zij voelt dat zij mach teloos is, een uitdrukking van woede verschijnt op haar voorhoofd, zij kan ons niet betoveren, maar zij zal ons aan het schrikken maken; zij stijgt hoog op en glijdt geheel onthuld op de donkere rand van een golf. Vre selijke verleidster! afschuwelijke ge lijkenis met onszelf! Ben je niet blij, Caroline, wanneer zij ten slotte met een wilde kreet onderduikt?" „Maar Shirley, zij is niet zoals wij: wij zijn noch verleidsters, noch schrikbeelden, noch monsters." „Men zegt dat sommige van onze soort alle drie zijn.. Er zijn mannen, die in het algemeen de „vrouw" zul ke eigenschappen toekennen." „Lieve kinderen," onderbrak me vrouw Pryor hen, „vinden jullie niet, dat jullie gesprek in de laatste tien minuten tamelijk fantastisch is ge weest?" „Maar er steekt toch geen kwaad in onze fantasieën; is het wel, me vrouw?"* „Wij weten, dat zeemeermin nen niet bestaan, waarom er dan over te praten alsof ze wel beston den? Hoe kunnen jullie belang stellen in iets, dat niet bestaat?" „Ik weet het niet," zei Shirley. „Lieve, ik geloof dat er iemand komt. Ik hoorde voetstappen in het laantje terwijl jullie aan het praten waren; en is dat niet het knarsen van het tuinhek?" Shirley ging naar het raam. „Ja, daar is iemand," zei zij, zich kalm omkerend; en terwijl zij weer ging zitten kwam er een levendige blos op haar gezicht en een lichtstraaltje begon in haar ogen te gloeien en ver zachtte tevens haar blik. Zij hief haar hand op naar haar kin, sloeg haar oogleden neer en scheen na te denken terwijl zij wachtte. De dienstbode kondigde de heer Moore aan en Shirley draaide zich om toen hij in de deur verscheen. Zijn gestalte leek heel lang toen hij binnenkwam en daar stond hij, in te genstelling tot de drie dames, die er geen van allen op konden bogen dat zij ver boven de middelmaat waren. Hij zag er goed uit, beter dan hij de afgelopen twaalf maanden had ge daan, een soort vernieuwde jeugd was in zijn ogen en gelaatskleur te zien en zijn houding verried sterkere ver wachtingen en een vast zelfvertrou wen. Vastberadenheid was nog wel op zijn gelaat te lezen, maar geen stuursheid. Het zag er even- opge wekt als ernstig uit. „Ik ben juist terug van Stilbro," zei hij tegen juffrouw Keeldar terwijl hij haar begroette, „en ik dacht dat ik u maar even moest komen bezoe ken om u het resultaat van mijn zen ding te vertellen." „U hebt gelijk, dat u mij niet in onzekerheid laat verkeren," zei zij, „en uw bezoek komt te rechter tijd. Gaat u zitten, wij zijn nog niet klaar met de thee. Bent u Engels genoeg om van thee te houden, of blijft u trouw aan de koffie?" Moore wilde graag thee. „Ik doe mijn best een genaturali seerde Engelsman te zijn," zei hij; „mijn buitenlandse gewoonten raak ik één voor één kwijt". En nu stak hij zijn compliment af bij mevrouw Pryor en hij deed dat op de juiste wijze, met een ernstige bescheidenheid die bij zijn leeftijd, vergeleken bij de hare, paste. Toen keek hij naar Caroline maar niet voor het eerst zijn blik was al eerder op haar gevallen. Hij boog zich naar toe toe, gaf haar de hand en vroeg hoe het met haar ging. Het licht van het raam viel niet op juf frouw Helstone, haar rug was er naar toe gekeerd. Een rustig, zij het ook tamelijk zacht antwoord, een kalme houding en de vriendelijke bescher ming van de vroege schemering ver borgen ieder verraderlijk symptoom. Niemand kon' zeggen dat zij gebeefd had of bloosde, dat haar hart had ge sidderd en haar zenuwen trilden, nie mand kon haar ontroering bewijzen, nooit hadden mensen elkaar met min der uitbundigheid begroet. Moore nam de stoel naast haar, tegenover juf frouw Keeldar. Hij had zijn plaats goed gekozen. Zijn buurvrouw, die juist door zijn nabijheid beschut was tegen zijn onderzoekende blik en nog meer schuil ging in de duisternis, die elk ogenblik toenam, kreeg spoe dig niet alleen de uiterlijke maar ook de werkelijke beheersing terug over haar gevoelens, die in opstand waren gekomen bij de eerste aankondiging van zijn naam. Hij begon zijn gesprek met juffrouw Keeldar. „Ik ben naar de kazerne geweest," zei hij, „en ik heb een onderhoud ge had met kolonel Ryde. Hij heeft mijn plan goedgekeurd en mij de hulp, die ik verlangde, toegezegd. Hij heeft mij zelfs een veel talrijker krijgsmacht aangeboden dan ik nodig heb een half dozijn is voldoende. Ik voel er niets voor om door rood jassen over stroomd te worden; zij zijn er om in druk te maken en verder niets. Ik ver trouw het meest op mijn eigen bur gers." „En op hun kapitein", viel Shirley in. „Wat, kapitein Keeldar?" vroeg Moore met een glimlachje en zonder zijn ogen op te slaan: de schertsende toon waarop hij dit zei, was zeer eer biedig en ingehouden. „Neen," antwoordde Shirley, ook met een glimlach; „Kapitein Gérard Moore, die vooral op de manhaftig heid van zijn eigen rechterarm ver trouwt, geloof ik." „Toegerust met zijn kantoor-liniaal" voegde Moore er aan toe. Weer op zijn gewone ersntige toon ging hij verder: „Met de avondpost kreeg ik een brief van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in antwoord op de mijne. Het schijnt dat zij zich be zorgd maken over de stand van za ken hier in het noorden; zij veroorde len vooral de laksheid en de klein moedigheid van de fabriekseigenaars. Zij zeggen, zoals ik ook altijd gedaan heb, dat niet-optreden in deze om standigheden misdadig is en dat laf heid wreedheid betekent, daar beide alleen de wanorde kunnen aanmoedi gen en ten slotte tot bloedige uitbar stingen kunnen leiden. Hier is de brief: ik heb hem voor u meege bracht om te lezen; en hier is een stapeltje kranten waar verslagen in staan over de gebeurtenissen in Not tingham, Manchester en andere plaat sen." Hij haalde brieven en kranten te voorschijn en legde ze voor juffrouw Keeldar neer. Terwijl zij ze doorkeek, dronk hij rustig zijn thee; maar hoe wel hij niets zei, scheen zijn waarne mingsvermogen op zijn post te zijn. Mevrouw Pryor, die op de achter grond zat, viel niet" binnen het bereik van zijn blik, maar de beide jonge dames genoten dit voorrecht des te meer. Juffrouw Keeldar, die vlak tegen over hem zat, kon hij gemakkelijk zien: wanneer hij zijn ogen opsloeg was zij natuurlijk het eerste wat hij zag; en, daar het daglicht dat nog over was de gouden glans in het westen op haar viel, kwam haar gestalte duidelijk uit tegen de donkere lambrizering er achter. Shirley's blan ke wang was nog gekleurd door de blos, die een paar minuten geleden daarover getrokken was; de donkere wimpers van haar ogen die zij neer sloeg terwijl zij las, de zwarte maar fijne lijn van haar wenkbrauwen, de bijna pikzwarte glans van haar krul len, lieten door het contrast de die pere tint van haar huid op een rode veldbloem lijken. Er was een natuur lijke bevalligheid in haar houding en de ruime, glanzende plooien van haar zijden japon hadden een artistiek ef fect de japon was eenvoudig ge maakt maar leek bijna schitterend door de veranderende nuances van de kleur, schering en inslag hadden die pe, wisselende tinten als de veren op de hals van een fazant. Een glimmen de armband vertoonde de tegenstelling van goud en ivoor; er was iets stra lends in de gehele verschijning. Men mag wel aanenemen dat Moore dit dacht, daar hij zijn blik lang op haar liet rusten, maar de uitdrukking op zijn gezicht toonde zijn gevoelens of meningen zelden. Zijn temperament verheugde zich in een zekere mate van koelheid en hij gaf altijd de voor keur aan een onbewogen, niet on vriendelijk, maar ernstig uiterlijk. (Wordt vervolgd) Van onze weerkundige medewerker) WIJ ZIJN alweer een heel eind op weg naar de kortste dag en de zo genoemde „donkere dagen voor Kerstmis". Tassen 10 en 25 november mat men in De Bilt nog geen vier uren zonneschijn. De tot heden in deze eeuw meest sombere november- maanden waren die van 1938 en 1962, beide met totaal 22 uren zon. Geen wonder dus dat vele neusjes al weer bleek gaan worden en dat men in verschillende gezinnen ijverig „plat" gaat onder de hoogtezon. NU ZOU MEN VERONDERSTELLEN dat het met zo weinig zon ook snel kouder weer zou moeten worden. En toch kenmerkte de tweede november- NEW YORK (AP) Ongeveer 12 miljoen Amerikanen werken thans met begeleiding door achtergrond-^ Een werkster in een ziekenhuis, een bediende op een fabriekskantoor en een luchtpassagier op 10.000 meter hoogte, zij melden allen dezelfde reactie: de muziek ontspant hen. Maar een arbeider aan de lopende band in een grote fabriek zegt dat de muziek hem aandrijft tot steeds snel ler werken. Het grootste deel van deze muziek wordt geleverd door „Muzak", een maatschappij die sinds de dertiger jaren hierin zaken doet. Muzaks directeur Charles C. Cowley zegt dat hij zijn grootste afzet vindt in kantoren en fabrieken. Aan vankelijk waren hotels en res taurants zijn enige klanten, maar de vraag heeft zich zo uitgebreid, dat de maatschappij verleden jaar een omzet had van 45 miljoen dollar. Muzak telt 250 filialen in 19 landen. Zij levert ingeblikte achtergrondmuziek aan luchthavens, supermarkten, restaurants, flatge bouwen, banken, verzekeringsmaat schappijen en aan 22 van de 25 groot ste Amerikaanse industrieën, waar onder General Motors. Achtergrond-muziek zou helpen, het verzuim van de werknemers te verminderen en de produktie op te voeren. Zelfs de statige Federal Reserve Bank in New York laat sinds 1944 muziek voor haar employé's horen. Het werkt prettiger en doel treffender. De muziek die Muzak levert, is aangepast aan de aard van het be drijf en van de werknemers. De fabriek krijgt een luide, vlugge muziek om de arbeidsgeluiden te kunnen overstemmen. Kantoorbe dienden worden vergast op zachte muziek van snaar- en houten blaas instrumenten. w///m i|g 3. Met moeite bedwong de ballonnist zijn lachbui. „Ha- hum" kuchte hij, zijn gezicht in de plooi trekkend. „Het spijt me zeer". Maar Jolliepop nam met deze eenvou dige woorden geen genoegen. „Het komt niet te pas" meneer!" riep hij verwoed. „Eerst met ankers door huis kamers zwaaien en ons dan nog eens komen uitlachen. Dat is een toppunt van onbeschaamdheid!" „Jaja, een hinderlijke trekje van me", beaamde de ballonnist. „Dat lachen bedoel ik, Ik kan me voorstellen, dat..ha- hum .dat het.haha-hum.dat het prikkelt". Zijn mondhoek begon weer te trekken Hij schraapte zijn keel en vervolgde: „Maar ik zal niet meer lachen. Ik begrijp hoe u zich voelt. Eerst een anker door het raam.ha-hum.pijnlijk getroffen.haha-hum. en dan nog eens.hahahaha!" Helaas kon hij zich weer niet goed houden. Hij boog dubbel en lachte tot de tranen hem over de wangen biggelden. „Er uit!" riep Jolliepop hees. „Kijk eens!" riep Panda bij het venster. „Er hangt een ballon boven ons huis! Wat een mooie grote!" Maar Jolliepop kon op dat ogen blik niets moois in ballonvaart zien. „Er uit!" herhaal de hij met overslaande stem. helft zich door bijzonder zacht weer. Dit laatste danken wij aan een over wegend krachtige zachte luchtstroom van de Oceaan en aan de zware be wolking die overdag de zon het „uit zicht" belemmert. Waterdamp en wolken werken als ruiten van een broeikas. Onze damp kring filtert de zonnestralen met hun korte golflengte en zet deze straling om in warmtestraling. Deze stralen kunnen, wanneer zij door het glas van de broeikas zijn binnengedrongen niet meer „terug" als warmtestralen; van daar dat het zo warm in een broeikas wordt zodra de zon schijnt. Dit zelfde doen ook de waterdamp en de zware bewolking. De stralen die er nog door dringen tot de aarde krijgen als warm testralen vrijwel geen kans weer te ontsnappen. Zo hadden wij dagen ach tereen een temperatuur die overdag maar heel weinig verschilde met des nachts. Bij heldere hemel straalt de over dag opgevangen warmte 's nachts snel weer naar het heelal terug en is het temperatuurverschil tussen dag en nacht groot. NU HANGEN de stralingseigenschap pen van de aarde sterk af van het bodemoppervlak: kaal of begroeid, nat of droog, vlak of een helling al of niet besneeuwd. Het vasteland kaatst gemiddeld 15 percent van de opge vangen zonnewarmte terug, maar vers gevallen sneeuw retourneert maar liefst 70 tot 90 percent van deze warmte. Vandaar dat bij zonnig winterweer de Vele jongeren in Engeland dragen tegenwoordig het hoofdhaar in Rolling Stones-stijl, hetgeen betekent dat zij zich maandenlang niet door de kapper laten kortwieken. Onlangs is zo'n jon geling in een fabriek met zijn lange lokken tussen een sneldraaiende ma chine bekneld geraakt en bijna gescal peerd. Na dit ongeluk verbood de be drijfsleider dit modekapsel voor al zijn werknemers op straffe van ontslag. De Rolling Stones-bewonderaars achtten zich door dit verbod aangetast in hun persoonlijke vrijheid en dreigden met massale ontslagname, tenzij de baas op zijn besluit terugkwam. Gelukkig vond iemand een compromis dat iedereen bevredigde: haarnetjes. Het resultaat daarvan ziet men hierboven. luchttemperatuur, wanneer er sneeuw ligt, niet licht boven het vriespunt komt. Droge zwarte modder stuurt 14 percent, gras 15 tot 30 percent, loof 1418 percent en zand 1518 percent van de zonnewarmte terug. DE ZON stuurt per minuut 2 calo rieën warmte per vierkante centimeter naar de aarde, waarvan al 50 percent wordt opgevangen door de zee (water) waaruit 2/3 van het aardoppervlak bestaat. Ruim 30 percent wordt terug gekaatst naar het heelal, 15 a 20 per- ment wordt door de aarde geabsor beerd. Gelukkig dat wij hier geen maan- klimaat hebben, want door het ontbre ken van een dampkring stijgt daar de temperatuur overdag (en een „maan dag" duurt 14 dagen) tot ongeveer 100 graden celcius en daalt zij in de maan-nacht tot ongeveer 150 graden celsius onder nul! Dan is het op onze aardbol ook al laat de zon zich rond de kortste dagên helaas maar weinig zien, toch wel prettiger! Onder water ademen: het „on mogelijke" is waar geworden. De Amerikaanse vorser dr. Walter L. Robb van General Electric heeft een synthetische membraan gemaakt, die in staat is, zuurstof uit water te fil treren. De membraan bestaat uit een ragdun vlies van siliconenrubber, dat bepaalde gassen uit een anders on bruikbaar mengsel kan filtreren. Zo kan deze membraan bijvoorbeeld ook zuivere zuurstof isoleren uit de lucht die wij inademen. Deze vinding biedt tabijke mo gelijkheden zowel voor lucht- en ruimtevaart als voor de zeevaart. Onderzeeboten die met zulke mem branen worden uitgerust behoeven geen samengeperste lucht meer mee te voeren, omdat het apparaat de be nodigde zuurstof aan het zeewater kan onttrekken, terwijl het tevens schadelijke gassen kan afvoeren. Bovendien kan deze membraan alle zout aan het zeewater onttrekken. Het kan dus behalve als zuurstof- ook als waterleverancier worden gebruikt. De „kunstmatige kieuwen", zoals men de nieuwe vinding noemt, kun nen ook worden gebruikt bij open hartoperaties, ter vervanging van de hart-longmachine. Ook voor de industrie betekent deze uitvinding een belangrijke voor uitgang. Zo kan voor de winning van helium of het uitfilteren van gassen deze membraan worden gebruikt. Advertentie Het supertorenflatproject van de Berlijnse architect Robert Gabriel gaat vastere vormen aannemen. De laatste tijd heeft de architect van vele zijden verzoeken om nadere inlichtingen, toezeggingen van morele en materiële steun en adhesie betuigingen ontvangen, die erop duiden dat er een enorme belangstelling voor zijn plan bestaat. Dat plan behelst de bouw van een gigantische woonflat, welks top zich 1250 meter boven de begane grond zal verheffen en dat daarmee het hoogste gebouw ter wereld zal zijn: driemaal zo hoog als de huidige titelhouder: het Empire State Building in New York City, dat met zijn 102 verdiepingen „slechts" tot 381 meter hoogte reikt. GABRIELS torenflat daarentegen zal 372 verdiepingen omvatten, waarvan 16 ondergronds. De bovengrondse etages zul len woonruimte bieden aan 25000 mensen, verdeeld over circa 8000 woningen van 3, 4 en 5 kamers. Per 20 of 30 etages komen er winkelcentra en werkplaatsen, terwijl in de onderaardse verdiepingen 4000 auto's onderdak zullen vinden. Ook zyn gepro jecteerd: een theater-concertzaal, een aantal bioscopen op diverse niveaus, als mede restaurants, snelbuffetten, een eigen politiebureau en een idem „gemeentehuis" VERKEERSPROBLEMEN zullen er in Gabriels torenstad niet zijn: er komen zes liftschachten met ieder 18 liftstoelen voor snelverkeer, die alleen op de 20ste ver dieping en veelvouden daarvan zullen stoppen. Het „lokale" verkeer op de tus senliggende etages wordt onderhouden door niet minder dan 168 pasternosterlif- ten. De totale capaciteit van dit liftenpark zal 6 8000 mensen per uur bedragen. De gigantische toren zal niet alleen wolken „krabben", maar er goeddeels ook hoog boven uitsteken. Ongeveer de helft van de bewoners zal daardoor in een heer lijk klimaat kunnen leven, ver boven re gen, sneeuw en mist, het straatstof, het straatlawaai, met vrijwel altijd volop zon neschijn. Dat weegt ruimschoots op tegen het geringe ongerief dat het uitzicht voor deze „hooggeplaatsten" nogal saai is: meestal zullen zij niets anders zien dan de strakblauwe hemel boven en de witte wolkenzee beneden hen. De eerste huurders hebben zich ook al gemeld. Dat zijn echter geen wanhopige woonruimtezoekers, maar astronomen, ra dio- en tv-maatschappijen, die uit de aard der zaak vooral belangstelling hebben voor de bovenste etages. TV- en radar-antennes zouden, op de top van het reusachtige gebouw, een reik wijdte hebben die drie- tot viermaal gro ter is dan de huidige zendmasten en -torens. HOGE BOMEN vangen veel wind hoge gebouwen eveneens. De top van de Eiffel- toren b.v. zwiebert zelfs bij matige wind zo merkbaar dat mensen met gevoelige magen er „zeeziek" van worden. Gabriel's toren echter zal door zijn hoge eigen ge wicht alleen al 500.000 ton staal vrij wel ongevoelig voor windbewegingen zijn (zegt Gabriel). VAN FUNDAMENTELE betekenis (in de meest letterlijke zin) is natuurlijk de keuze van de bouwplaats. De Duitse hoofdstad komt, zeer tot leedwezen van de architect, door bodemgesteldheid en om vliegveiligheidsredenen niet in aan merking. Maar in West-Duitsland Keeft Gabriel een plaats gevonden, die hem na genoeg ideaal lijkt: een stuk grond bij Munster-Eifel, 50 kilometer ten zuidwes ten van Keulen. na«oiH Advertentie k duin&ut m eór, mcAi Kcatteui Vraag Uw PollyFloid. Nu ook goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 6 o m Ontwerptekening van de supertorenflat. AL BESTAAN al die plannen voorlopig nog slechts op papier, er is al een schaal model van 12 meter hoogte in bewerking, waarvan de kosten 20.000 mark belopen. De totale bouwkosten worden geraamd op ongeveer twee miljard mark, de bouwtijd zal tien jaar belopen. Amerikaanse ban ken en industriële ondernemingen, o.a. in het Ruhrgebied, zouden reeds financiële hulp bij de verwezenlijking van het pro ject hebben aangeboden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11