„Europoort nog wel te redden maar dan heel spoedig steun" Industrieën zullen naar het buitenland vertrekken AKU en General Electric samen in plastics NAM en Britten studeren samen op een gasleiding - DE BEURS - Duitsers met geheime instructies in Brussel Dividenden NOODKREET VAN IR. F. POSTHUMA: Een joint venture Claeryn P. van Reeuwijk verwacht gelijk eindresultaat Zes percent lening Herstellingsoorden Kromhout contract met Indonesië is 2.5 min waard Mogelijk twee buizen in Noordzee Grote loonstijging zeer gevaarlijk Lening Stichting „Kennemerduin" geheel geplaatst „Lido" gaat al op 15 december dicht Vermoedelijk DM 840 min steun voor graanboeren Boete voor betalen van zwarte lonen KLM trekt banden met dë PIA aan SCHEEPVAARTBERICHTEN Daggeld lager OPEC-besluit over royalty's „Besoeki" vraagt weer beursnotering Kort economisch nieuws DINSDAG 1 DECEMBER 1964 13 licht et1 ^telfris, 'tjonge moet Weerslag Ziekenverpl. Zwolle dé surpriseff gezond, lekker! cent Mr. W. J. Geertsema: AMSTERDAM WALL STREET „Een ieder denkt als hij de cijfers ziet, dat het Rotterdam zo goed gaat. Dat kan ik ook niet ontkennen maar Europoort maakt hierbij een uitzondering. In ieder geval zou men de noodzakelijke verbindin gen en de reeds in optie gegeven maar nog niet voltooide terreinen gereed moe ten maken wil men de zaak daar nog kun nen redden. Hoge aanloopkosten zijn nu eenmaal bij een plan als dat van Euro poort onvermijdelijk". Dit zei gisteren de directeur van het Rotterdamse havenbe drijf ir- F. Posthuma in een rede over de gevolgen van de investeringsbeperking voor de Rotterdamse haven. Hü sprak ter gelegenheid van een bezoek van de Amsterdamse havenjournalistenvereniging „'t IJ en Wij" aan Rotterdam. AKU en de Amerikaanse General Electric Company hebben besloten samen te gaan werken op het gebied plastic. Daartoe is opgericht een ge zamenlijke onderneming de n.v. Poly- chemie AKU-GE. Dit bedrijf zal zich bezighouden met het ontwikkelen en produceren van een nieuw thermoplas tisch materiaal PPO (polyphenyleen oxyde). De verkoop zal geschieden door het Verenigd Plastic-Verkoopkantoor n.v. te Zeist. De nieuwe joint venture is een voor beeld van het streven van zowel AKU als GE naar samenwerking met andere op nieuwe ontwikkelingsgebieden. Beide con cerns hebben reeds joint ventures in Eu ropa. Tot directeur van de nieuwe onder neming is benoemd dr. L. S. Moody. PPO is een thermoplastisch materiaal, dat unieke hittebestendigheid paart aan uitstekende mechanische en elektrische (isolatorische) eigenschappen, die ook bij verhoogde temperaturen behouden blijven. Het kan verwerkt worden op spuitgietma- chines en extruders. PPO kan gebruikt worden voor vele toepassingen, o.m. in de elektronische industrie; voor doelein den waarbij het materiaal veelvuldig met water in contact komt, zoals bijvoorbeeld huishoudelijke artikelen; voor voorwerpen die herhaaldelijk gesteriliseerd dienen te worden, zoals bijvoorbeeld medische in strumenten; voorts in het algemeen toe passingen waarbij hittebestendigheid noodzakelijk is. Advertentie drink Tijdens de hedenmorgen te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering van P van Reeuwijk N.V., Maatschappij voor woninginrichting, heeft het bestuur de ver wachting uitgesproken dat de eindresulta ten van 1964 gelijk zullen zijn aan die van het jaar daarvoor. Over 1963 werd een di vidend van 22 percent, waarvan 12 percent ln contanten en 10 percent in aandelen, uitgekeerd. De heer D. J. Bruijn werd be noemd in de raad van commissarissen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9710.07, Amerikaanse dollar 1.57—3.61, Canadese dollar 3.31'/i—3.367i, Belgische frank (100) 7.21—7.26, Zwitserse frank (100) 83.00— 83.50, Franse frank (100) 73.15—73.65, Duitse mark (100) 90.1090.60, Noorse kroon (100) 49.60—50.60, Deense kroon (100) 51.40—52.40, Zweedse kroon (100) 69.1070.10, Italiaanse lire (10.000) 56.50— 88.50, Oostenrijkse schilling (100) 13.86—13.96, Por tugese escudo (100) 12.37'/!—12.52>/« en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.00—6.05. Er kunnen belangrijke rijksuitgaven zijn die echter toch minder belangrijk kunnen zijn dan bepaalde gemeentelijke uitgaven. De regering heeft tot op zekere hoogte de gemeentebegroting als sluitpost laten fungeren. Het niet tijdig gereedkomen .van havens en terreinen in Europoort zal onherroepelijk tot gevolg hebben dat belangrijke industrieën zich in het buiten land gaan vestigen. Met Europoort is het ten aanzien van deze industrieën niet nu of later maar nu of nooit, aldus ir. Posthu ma. Hij noemde de ingreep van de regering veel te ruw. Oorspronkelijk waren de in vesteringen in de gehele haven geraamd op f 150 miljoen, waarvan 94 miljoen voor Europoort. Rotterdam heeft duchtig op deze uitgave besnoeid en deze 94 mil joen teruggebracht tot 62 miljoen. De eis van de regering ten aanzien van het investeringsplafond komt er echter op neer dat nog slechts ongeveer 15 mil joen in 1965 in Europoort aan werken mag worden uitgevoerd en dat zal betekenen dat er verschillende uitbreidingen en nieu we vestigingen niet in Europoort kunnen worden verwezenlijkt. Het is niet de gemeente Rotterdam of het rijk die het tempo van uitvoering van de werken in Europoort kan bepalen, maar dit tempo ligt in de aard van het plan en in de aanvragen voor vestiging die binnen komen. Nergens mag bij de uitvoering van dit plan een „bottleneck" ontstaan. Dat zou zijn weerslag hebben op het gehele havenapparaat. De geïntegreerde haven moet op een harmonische wijze worden ontwikkeld. Ten slotte vertelde de heer Posthuma Donderdag verschijnt het prospectus in zake de uitgifte van een 6 percent 30-jari- ge obligatielening groot 2,5 min. ten las te van de Stichting R.K. herstellingsoor den in Amsterdam, tegen de koers van 99 percent. De stichting R.K. Ziekenverpleging te Zwolle (Ziekenhuis De Weezertlanden) gaat over tot de uitgifte van 47a min zes percent. 30-jarige obligaties, waarvoor in schrijving op dinsdag 8 december tegen 99 percent. Storting op dinsdag 5 januari. Officiële beursnoteringen zal worden aan gevraagd. De lening is groot 5 min waar van reeds 500.000 op inschrijvingsvoor- waarden is geplaatst. Zij is a pari aflos baar in 1971 t.m. 1995. Vervroegde aflos sing is toegestaan vanaf 1968 en wel t.m. 1975 tegen IOIV2 percent, 1976 t.m. 1980 te gen 101 en daarna tegen lOO'/s percent. Be sloten is tot de bouw van een geheel nieuw algemeen ziekenhuis in twee fasen. Voor de eerste fase zullen de bouwkosten 32 a 33 min bedragen. Deze lening vormt een onderdeel van de financiering. Eén der overeenkomsten, die Van Swaay International onlangs met de In donesische autoriteiten heeft getekend, be treft de levering en de assemblage van snellopende Kromhout-dieselmotoren. Met de transacties is in eerste instantie een bedrag gemoeid van 2 min, zo verne men wij van de directie der Kromhout Motoren Fabriek N.V. Als gevolg van de overeenkomst zullen in 1965 een 70-tal motoren wordea gele verd, waarvan een aantal in de vorm van onderdelen. Verder zullen de technische diensten in Indonesië door het Nederland se bedrijf worden geïnstrueerd. Een aan tal specialisten van Kromhout gaat hier voor naar Indonesië. Onder de overeen komst valt ook de levering van proefstan- den en het ontwerpen van de assembla gelijn. De gehele opdracht zal in 1965 worden uitgevoerd. Van de zijde van Van Swaay Interna tional wordt nog meegedeeld dat ook voor de produkten van de motorenfabriek „Amofa" N.V. in Harderwijk, een deelne ming van Kromhout, een overeenkomst is' gesloten voor de assemblage van statio naire en scheepsmotoren. Deze overeen komst beloopt ruim een half miljoen gul den. In totaal zal Samofa in 1965 105 moto ren leveren, alles in onderdelen. nog dat als belangrijkste gebeurtenissen van de laatste twee jaar hij het feit zou willen noemen dat Europoort thans toegan kelijk is voor schepen van 130.000 ton met een diepgang van 51 voet en dat reeds nu een steiger in Europoort in aanbouw is, vermoedelijk gevolgd door meerdere, geschikt voor schepen van 160.000 ton met een diepgang van 53-54 voet. Deze 160.000 tonners zullen in 1967 of 1968 om de Kaap moeten varen om West-Europa op de goedkoopste wijze van ruwe olie te voor zien. Advertentie Het wordt steeds waarschijnlijker dat te gen 1970 van de Noordzeekust tussen Hoek van Holland en IJmuiden uit jaarlijks mil jarden kubieke meters Nederlands aard gas door stalen leidingen over de zeebo dem naar Engeland zullen stromen. Al geruime tijd heeft N.A.M.-export over de levering van aardgas naar Engeland con tact met de Britse Gas Council. Men neemt aan dat, als er een contract komt, dit voor tenminste 5 miljard kubieke meter per jaar moet zijn. Nu is het al zover dat N.A.M.-export en de Gas Council hebben aangekondigd dat zij gezamenlijk de mogelijkheden gaan be studeren van een circa 180 km. lange pijp leiding in de Noordzee. N.A.M.-export heeft deze zaak al voor zichzelf, uitvoerig beke ken. Er is nagegaan wat ten naaste bij de kosten zijn, welke problemen zich bij de leidingaanleg kunnen voordoen met de gesteldheid van de zeebodem, enz. Bij de gezamenlijke studie gaat het thans behalve om de verdere technische, vooral om de economische kanten van het project. Een aardgasleiding vanuit Neder land moet in Engeland bij voorkeur uit komen in een streek waar industrie- zo wel als huisafname kan zijn en waar de afnarjne over het algemeen genomen zo re gelmatig mogelijk wordt. Over land kan De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de V.V.Ei.,' mr. Geertsema, heeft in een openbare vergadering van zijn partij in Rotterdam gezegd, dat een loonsverhoging van enige omvang onver mijdelijk zal moeten leiden tot prijsstij gingen. Het is niet eenvoudig om tijdens een gespannen arbeidsmarkt loonsverho gingen binnen enge grenzen te houden. Is dat wel het geval dan zullen zich bij enke le bedrijven toch wel weer gevallen van „zwarte" lonen gaan voordoen. „Het bedrijfsleven zou zoveel discipline moeten hebben om hiertoe niet over te gaan," aldus mr. Geertsema. „Maar mocht het officiële loonpeil hoger worden dan wij ons in feite kunnen permitteren dan zie ik toch maar liever een minder hoog loonniveau met „zwarte" toeslagen bij enkele bedrijfstakken. Bij een omslag in de conjunctuur zouden deze zwarte lo nen vanzelf weer wit worden." Mr. Geertsema sprak over „Politiek op kort en op lang zicht". De binnenlandse situatie biedt naar zijn mening op het ogenblik veel stof tot spreken omdat het kabinet geconfronteerd wordt met een aantal explosieve problemen. Bij de oplos sing van die mogelijkheden zal de samen hang van het regeringsteam op korte ter mijn worden getoetst, omdat binnen af zienbare tijd de loonsituatie en het om roepbestel om een oplossing vragen. Mr. Geerstema achtte een grote loonsverho ging voor Nederland zeer gevaarlijk, om dat deze een verdere kostenstijging ver oorzaakt, de exportpositie verder aantast en daardoor de werkgelegenheid vermin dert. Naar w(j vernemen is de lening van 300.000 6 percents obligaties „Stichting Kennemerduin", tehuis voor bejaarden in de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken, in Haarlem geheel geplaatst. Zo als zaterdag gemeld dient de lening voor de inrichting en noodzakelijke bijkomende kosten van een verzorgingshuis in Heem stede. 5 miljard kubieke meter aardgas per jaar worden geleverd door een buis met 90 cm. diameter, waarvan ook hele trajecten ln het hoofdnet van de Gasunie in ons land zitten. Op zulke buizen kan op het land wat meer druk worden gezet maar dit is onder zee te riskant. Het is daarom waarschijnlijk dat er in- plaats van één grote leiding twee kleinere naar Engeland worden gelegd waardoor bij elkaar de totale export-hoeveelheid wordt getransporteerd. Dit maakt de levering ook minder kwetsbaar in geval van defect. In Engeland bestaat grote behoefte aan aard gas. Het land voert reeds gas uit de Saha ra in met koelschepen, een heel wat duur dere methode dan via een pijpleiding uit Nederland. De stemming voor praktisch alle inter nationale waarden is gedrukt geweest. Hierbij lagen aandelen Koninklijke Olie beslist flauw in de markt. Na een opening op 157.60 daalde dit fonds tot 156.60. De slotkoers van de laatste tape van vrij dag was 159.30. De handel in de olie aandelen had echter weinig te betekenen. De flauwe stemming in dit fonds was geheel voor rekening van Wall Street, alwaar deze stukken vrijdag flauw sloten. Philips en Unilever noteerden eveneens lager. Philips daalde van 156 tot 155.50. Unilever verloor bijna een gulden op circa 146. AKU circa drie punten lager op 481V2, terwijl voor Hoogovens een advies- koers van 550 (549) werd opgegeven. In alle hoofdfondsen ging zeer weinig om. Het publiek, de beroepshandel alsmede de arbitrage voelden er nog niets voor met kooporders in de markt te stappen. Dit is de voorgaande beursdagen ook steeds praktisch het geval geweest. Hierdoor heeft het geringe aanbod de laatste tijd bijna steeds de overhand gehad, vandaar de koersafbrokkelingen. Hiervan getuigt het algemeen indexcijfer van ANP-CBS, dat sinds 11 augustus 1964 vorige week vrijdag weer beneden de 400 is gekomen. In Amsterdam Het café-restaurantbedrijf „Lido" aan het Amsterdamse Leidseplein zal 15 de cember definitief zijn poorten sluiten. Dit is gisteren aan het personeel meege deeld. Zoals bekend heeft Zwolsman het pand verkocht aan een Utrechtse make laar. Het lag in de bedoeling het bedrijf tegen eind februari te sluiten, maar het sterk teruglopende bezoek dwong Zwols man tot eerdere sluiting. Voor het perso neel (77 a 80 man) is nog geen ontslagver gunning verkregen. Voorlopig krijgen zij nog een garantieloon. Het aapje van de Duitse graanprijzen is, tegen veler verwachting in, gisteren nog niet helemaal uit de mouw van de Duitse regering gekomen. Wel is meege deeld dat, na langdurige besprekingen met de desbetreffende leden van het kabinet, de fractieleiders van de regeringscoalitie en de leidende figuren van het Duitse boerenverbond is vastgesteld dat de aan passing van de Duitse graanprijzen in de Europese markt moet worden voorafge gaan door het opheffen van de maatrege len die de concurrentie scheeftrekken. De Duitse landbouw moet in staat wor den gesteld op de gemeenschappelijke landbouwmarkt van de E.E.G. haar posi tie te verstevigen. Daarvoor is het nodig dat de landbouwpolitiek wordt voortgezet die de sociale en economische bestaan- bases van de landbouw aanpast aan die welke binnen de gemeenschappelijke markt bestaan. Het gaat erom voor de Duitse landbouw compensatie te vinden voor de nadelen welke zij bij haar con currentie in de E.E.G. ondervindt op het gebied van kosten, lasten en sociale ver plichtingen, zolang deze harmonisering niet op andere wijze tot stand is geko men. De bondskanselier zal de Duitse bondsdag ter zake voorstellen doen. Ontdaan van de voor binnenlandse poli tiek gebruikte franje kan die verklaring aldus kort worden samengevat: a. Duitsland is bereid tot verlagen van zijn graanprijzen; b. de Duitse boeren krijgen daarvoor compensatie in de vorm van lagere belas tingen, lagere premies voor sociale verze keringen e.d.; c. Duitsland zal bij de E.E.G. blijven aandringen op het opheffen van maatre gelen die de vrije concurrentie op de een of andere wijze belemmeren (vervoer van landbouwprodiukten binnen een land tegen lagere kosten dan normaal, staatssubsi dies voor de aankoop van landbouwmachi nes). De Duitse delegatie die gisterenmiddag naar Brussel is vertrokken heeft wel om schreven, maar tot nu toe geheim gehou den instructies ontvangen die haar het handelen mogelijk zullen maken. De hoog te van de nieuwe prijzen is dus nog niet bekendgemaakt en dat is van het begin af de juiste onderhandelingstechniek van de Duitse regering geweest, die haar kaar ten zolang mogelijk vast heeft willen hou den. In het algemeen verwacht men te Bonn dat de prijs van de zachte tarwe (dat is een soort basisprijs voor andere graan prijzen) met DM 35 zal worden verlaagd tot DM 440, met ingang van 1 juli 1967. Dat is dan een prijs die nog DM 15 ligt boven de in het zogenaamde plan-Mans- holt genoemde, die op DM 425 uitkwam. Hoeveel miljoen Duitse mark de Duitse re gering de steun aan de landbouw zal kos ten schijnt ook nog niet vast te staan. Er wordt een bedrag van DM 840 miljoen per jaar genoemd mogelijk zal het nog hoger zijn en 1100 miljoen Duitse mark bedragen. Mogelijk dat bondskanselier Erhard in zijn verklaring voor de Bondsdag prijzen zal noemen, nadat de Duitse delegatie te Brussel haar plannen heeft bekend ge maakt. Een Papendrechts bouwbedrijf is wegens uitbetaling van zwarte lonen door de economische politierechter te Dordrecht veroordeeld tot een boete van 5.000,— waarvan 3.500,voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Boven het maximaal toegestane loon was 9Vz percent meer be taald. De directie van de onderneming mo tiveerde dit met het werken volgens ar beidsbesparende methoden. Hierbij was zo hard gewerkt dat de werknemers in vier dagen aan het plafond van hun loon waren en dus de vijfde dag vrijwel voor niets werkten. De politierechter verwierp in de moti vering van zijn vonnis het aangevoerde beroep op overmacht omdat niet aan nemelijk was gemaakt dat het bedrijf, indien geen zwarte lonen zouden zijn uit betaald, door een staking zou zijn ver lamd. Hij deelde mee dat een volgende overtreding de directie op een veelvoud van de thans opgelegde boete zou komen te staan. De officier van Justitie had 10.000,— waarvan de helft voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, ge- eist. De Pakistan International Airlines (PIA) en de KLM hebben besloten nauwer te gaan samenwerken. Dit besluit is ge nomen na overleg tussen de president directeuren van beide luchtvaartmaat schappijen, vice-luchtmaarschalk M. Nur Khan en dr. H. Albarda. Deze samen werking houdt in een gemeenschappelijke exploitatie van het KLM Midway House op het vliegveld van Karatsji. De PIA zal een meerderheidsbelang in dit hotel verwerven. De dagelijkse leiding zal aan de KLM worden toevertrouwd. De naam van het hotel blijft Midway House. Aalsum 30 te Pladju. Adrastus 1/12 te Makassar verw. Agamemnon 1/12 te La Guaira verw. Alchiba 30 te Genua. Alkes 30 te rede Beyrouth. Almdijk 29 v. Singapore n. Bangkok. Alnati 1/12 te Salvador verw. Alnitak 30 te Hamburg. Amerskerk 30 v. Cadiz n. Antwerpen. Ammon 28 v. Amsterdam n. West Indië. Ampenan pass. 30 Gibraltar n. Hamburg. Annenkerk 1/12 te Fremantle verw. Archimedes 1/12 te Amsterdam. Argos 30 te Saloniki verw. Arkeldijk 1/12 te Port Said verw. Baarn 30 v. Hamburg n. Nordenham. Banda 1/12 v. Antofagasta n. Tocopilla. Banggai 30 te Bremen, Batjan 30 te Guayaquil. Bengalen 1/12 te Los Angeles. Bennekom 30 v. Tampa n. Europa. Borneo 30 v. Bremerhaven n. Hamburg. Bovenkerk 1/12 v. Port Said n. Genua. Breda 30 te Cartagena. Bussum 29 v. Rotterdam n. Swansea. Caltex Delft 30 te Nagasaki. Caltex Gorinchem 30 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Castor 1/12 te Volos verw. Ceres 1/12 te Tocopilla. Doelwijk pass. 30 Quessant n. Rotterdam. Eenhoorn 30 te Rotterdam. Eos 30 dw. Tunis n. Patras. Forest Lake 1/12 v. Djibouti. Forest Town 30 dw. Cherbourg n. Wilhelms haven. Friesland 1/12 v. Rotterdam n. Stettin. Gaasterkerk 29 te Amsterdam. Gaasterland 30 te Amsterdam. Giessenkerk 2/12 te Melbourne verw. Goeree 30 v. Lake Ontaria n. Montreal. Gooiland 30 dw. Sint Pauls Rocks n. Recife. Graveland 30 v. San Francisco do Sul n. Vitoria. Gulf Italian pass. 30 Gibraltar n. Thameshaven. Hoogkerk 28 v. Amsterdam n. Kaapstad. Ilias 27 v. Amsterdam n. Spanje. Ittersum 30 te Antwerpen. Kamperdijk 30 v. Antwerpen n. Hamburg. Katsedijk 30 v. Antwerpen n. Boston. Keerkring 3 te Rangoon verw. Kinderdijk 1/12 te Miami verw. Koningswaard pass. 1/12 Little Quoin n. Bandar- mashur. Korendijk 1/12 te New York verw. Korovina 30 dw. Liverpool n. Eastham. Kreeft pass. 30 Quessant n. Rotterdam. Kylix 30 v. Curapao n. Porta Arenas. Ladon 1/12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Laertes 30 v. Malaga n. Genua. Langkoeas 30 te Penang verw. Lelykerk 28 v. Amsterdam n. Perzische Golf. Limburg 1/12 te Bombay verw. Lycaon pass 30 Gibraltar n. Bremen. Main Lloyd 30 v. Bremen n. Hamburg. Marathon 30 dw. Wight n. Paramaribo. Medon 1/12 te Rotterdam. Mentor 29 te Amsterdam. Minos 29 te Amsterdam. Musil Lloyd 1/12 te Beyrouth. Mijdrecht 1/12 te Tokuyama verw. Neder Ebro 1/12 te Portland. Neder Rhone 29 te Hongkong. Neder Rijn 30 te Antwerpen. Nista pass. 30 Kaap Finisterre n. Zwarte Zee. Nijkerk 30 v. Melbourne n. Sydney. Ossendrecht 30 te Philadelphia. Ouwerkerk 1/12 v. Amsterdam n. Bremen. Palamedes 1/12 te Hamburg. Peperkust 30 dw. Kaap Villano n. Dakar. Pericles 1/12 te Matarani. Philidora 30 dw. Algiers n. Le Havre. Pieter S. 1/12 v. Rotterdam rv, Swansea. Poeldijk 1/12 te Le Havre. Polydorus 30 v. Aden n. Singapore. Prins Willem-2 1/12 te Aqaba. Prins Willem-3 29 v. Aqaba n. Mukallah. Rempang 30 v. Shanghai n. Porio Point. Rotterdam 1/12 te San Juan. Schelpwijk 27 v. Amsterdam n. Berre. Scherpendrecht 28 te Amsterdam. Seine Lloyd 30 v. Genua n. Port Said. Senegal 28 v. Vlaardingen n. Motril. Sepia 1/12 te Banias verw. Servaaskerk 29 v. Port Said n. Tripoli. Sinon 1/12 te Ponta Delgado. Sirrah 30 v. Panama n. Punta Cardon. Skadi 30 te Thessaloniki. Slamat 27 te Amsterdam. Sliedrecht 30 v. Gdansk n. Kiel. Sloterdijk 30 te Le Havre. Solon 1/12 te Halifax verw. Straat Clarence 2/12 te Brisbane verw. Straat Colombo 30 te Kobe verw. Tahama 30 te Emden. Tamara 30 te Emden. Togokust 30 dw. Quessant n. Le Havre. Towa 30 v. New Orleans n. New York. Triton 1/12 v. Port of Spain n. Matanzas. Tweelingen pass. 30 Quessant n. Rotterdam. van Linschoten 30 v. Lorenco Marques n Dar es Salaam. Van Waerwijck 30 te Semarang verw. Vlieland 30 v. Calcutta n. Abadan Waiwerang 1/12 te Semarang verw. W Alton Jones pass. 30 East London n. Trinidad. Woensdrecht 30 dw. Algiers n. Barrv Zaankerk 1/12 te Amsterdam. Zonnekerk 27 v. Amsterdam n. Bremen. De Northwestern and Pacific Hypo theekbank stelt voor over het boekjaar 1963 64 op de aandelen 9.7 percent (v.j. 8.7 percent) dividend uit te keren en op de bewijzen van deelgerechtigdheid 4,75 3,97). Voor de tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank N.V. wordt op de aandelen acht percent (UVg per cent) dividend voorgesteld. VERHANDELDE FONDSEN 30 nov. 27 nov. Totaal 420 432 Hoger 100 (23,8"/o) 130 (30,l°/o) Lager 236 (56,2°/o) 186 (43,l°/o) Gelijk 84 (20,00/o) 116 (26,8»/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U479-480 Hoogovens Kon. Olie156,00-156,50 Philips 154,70 gb-155,40 Unilever Stemming: Gedrukt. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U477-478 Hoogovens 545 Kon. Olie 155,50 gb-155,80 155,90 Philips 154,50-154,70 155,00 Unilever 145,50-145,60 145,70 Vorige slotkoers A'dam Rubber 1107a H.V.~ 142 Vj A.K.U 4815/§ Deli M'ï 119, Hoogovens 547 Philips Gerr Bez 155,60 Unilever 146,— Dordtsche Petr 715V« K Ned. Petr. Mij 156,95 Holl. Am. Lijn. 997s K.L.M 74,70 K.N.S.'W 1347* Ned. Stoomv. Mij 128 Ommeren, Phs. v 23874 Scheep/. Un. Ned. 12674 Interunie 206,50 109,50 230,— Unitas 491,— Ver. Bezit v. 1894 128, AMRO Bank 65,60 Alg. Bank Ned. 291 Albert Heijn 628 Amstel Brouwerij 412 Berkel'<- Patent 200 Bols ..v 211,— Bührm.-Tetterode 7107: Fokker 233 930 Gelder Kon. Pap 1257i Gist Spir.f. Kon 279 Van der Heem 309 Heinekens Bier 444 Hoogenbosch Sch 315 Indola 395 Kon. Zout-Ketjen 8827a Muller Nat. Bezit 2597a Ned Kabelfabr. 340 Philips Pref 56,20 Stokvis 189 Thomassen en Dr. 672 Ver. Machinefabr 166 Wessanen 438 Wilton Fijenoord 182 Zwanenburg-Org 965 Billiton Mij II 407 Aluminium Ltd. American Motors 1574 Anaconda 555/s Bethlehem Steel. 367s Cities Service. 7674 General Motors. 977a Kennecott Copper 96 Va Republic Steel. 43% Shell Oil 60% U.S. Steel 54 Gedane noteringen. (Verstrekt door AMRO Bank) Wall Street heeft gisteren een scherpe daling te zien gegeven. Sporen waren zwak met verlies voor Chicago en North western van meer dan 5 dollar. Bij de auto's verloor Ford een halve dollar, maar Chrysler +1. Van de 1380 verhandelde fondsen waren er 288 hoger en 852 lager. De omzet steeg tot 4.87 miljoen shares te gen 4.09 miljoen shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 875.43 6.69). sporen 212.27 2.97) en openbare nutsfondsen 153.99 0.20). Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande heden, wederom verlaagd en wel met een half percent tot 2V« percent. Deze verlaging houdt verband met de ruimere geldmarkt. Dit hoofdzakelijk doordat de banken dollars aan de Nederlandsche Bank hebben verkocht. Deze dollars wer den verkregen uit de verkoop van Engelse ponden. In geldkringen wordt de eerstko mende dagen een verdere verlaging van de daggeldrente verwacht. DJAKARTA (Reuter) Volgens een me dedeling van het secretariaat van de Or ganisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) hebben acht leden van deze or ganisatie tijdens hun jongste besprekingen in Djakarta een besluit genomen over de royalty's die de buitenlandse oliemaat schappijen aan deze landen zouden moeten betalen. In de mededeling worden geen bij zonderheden genoemd. Wel werd gezegd dat de conferentie een nieuwe politiek goedkeurde en besloten had in de naast» toekomst in Genève een buitengewone con ferentie te houden. Zoals bekend is, heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel half november de notering in Besoeki gestaakt, omdat de aandelen op naam waren gesteld in- Plaats van aan toonder en omdat het merendeel in vaste handen was gekomen door een bod van 60 percent van de Zwolsman-groep. Thans is circa 90 per cent van het aandelenkapitaal in vaste handen. Of dit zo zal blijven is niet met zekerheid vast te stellen. Het bestuur acht het echter van belang dat de aan delen weer ter beurze officieel worden genoteerd. De consumentenorganisaties van de landen van de EEG hebben zich georganiseerd in de BEUC, het Bureau Europe des Unions de Consomma- teurs. Als zodanig zullen ze zich tot de EEG- autoriteiten wenden om de consumentenbelan gen te bepleiten Daar er vrij veel artikelen zijn, waarvan de markt in de diverse landen aardig overeenstemt, zullen ook gezamenlijk warenonderzoeklngen verricht worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13