Amerika en Sovjet-Unie drijven Verenigde Naties naar afgrond Standpunten over Russische schuld lopen ver uiteen Geen eensgezindheid over de para-acties in Kongo HET WEER Russen met „Sonde-2" naar Mars Gerechtelijke procedure van VSV tegen Telstar ELZER's „In juli '65 enige ruimte voor bestedingen" Anti-REM-wet vandaag in de Eerste Kamer Vijf Nederlanders in Kongo gered Bonn verlaagt graanprijs Elburgse predikant nu geschorst Afspraken worden niet nagekomen Mogelijk gasbuis van IJmuiden naar Engeland ejore you ouy! WIE WAT WAAR 1965 Voor modieuze dames- en teenerkleding Ruilhandel Witteveen in nota Belasting dan omlaag Zoek de staf op pag. 7 Britse conservatieven willen ook ingrijpen Téiégramme .-. DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Oostenwind CADEAU-TIP Dagelijks aan onze loketten Het woord is aan In de krant van heden: DE ORIËNT I BOTERLETTERS per stuk 5.75 VAN BREUKELEN Hoofdprijzen staatsloterij DINSDAG 1 DECEMBER 1064 50e JAARGANG NUMMER 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUÏDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,-. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster NEW YORK (AP en Reuter). - Ach ter de schermen van de Verenigde Na ties is de afgelopen dagen intensief gepoogd een botsing tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie in de negen tiende algemene vergadering over de contributieschuld te vermijden. Veel vorderingen schijnt men daarbij echter niet te hebben gemaakt. Secretaris generaal Oe Thant heeft tenminste maandagavond meegedeeld dat de ope ning van de algemene vergadering van daag misschien zal worden uitgesteld. Het is ook mogelijk dat de vergadering zich vandaag alleen zal bepalen tot het kiezen van een voorzitter en daarna weer uiteengaat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, en zijn Russi sche collega, Gromyko, hebben elkaar maandag langdurig gesproken. De Russen hebben bekend gemaakt het voorstel van Oe Thant te hebben afgewe zen waarin deze was gekomen met de ge dachte voorlopig bepaalde belangrijke za ken niet te laten behandelen door de alge mene vergadering, waardoor stemmingen niet nodig zouden zijn. Onze correspondent in Washington te kent hierbij nog aan dat er vermoedens De eerste helft van de aangekondigde verlaging van loon- en inkomstenbelas ting zal ingaan op 1 juli 1965. Dit stellen minister Witteveen en de staatssecreta ris van Financiën voor bij nota van wijziging op de deze week te behandelen voorstellen tot verlaging ten bedrage van ruim één miljard gulden. Deze nota van wijziging spreekt van twee gelijke gedeelten. In een nota naar aanleiding van het eindverslag zeggen de bewindslieden te verwachten, dat bij doorvoering van deze beslissing en handhaving van het overige complex van conjunctuur-politieke maat regelen, het verloop van de totale beste dingen binnen de grenzen van het ge wenste evenwichtsherstel zal blijven. Naast andere belangrijke redenen voor het vast stellen van de datum van 1 juli 2ien de bewindslieden als voordeel, dat per 1 juli enige bestedingsverruimmg zal ontstaan. De teruggang aan inkomsten van het ge meentefonds zal in 1965 op rond 30 miljoen gulden gesteld kunnen worden. De reserve zal niet uitgeput raken, maar het voedings percentage zal moeten worden gewijzigd. Het provinciefonds zal op grond van re serves de verlaging kunnen dragen. De Eerste Kamer is vanmiddag begon nen met de behandeling van de Anti- REM-wet, of, zoals zij officieel heet, de „Wet Installaties Noordzee" Op 17 september heeft de Tweede Ka mer deze wet aangenomen met 114 tegen 19 stemmen. Vijftien leden van de V.V.D.- fractie, drie leden van de Boerenpartij en één lid van de Partij van de Arbeid (de heer Goedhart) stemden tegen. Op 29 oktober verscheen het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer, waarvan prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst (A.R.) voorzitter was De commissie had geen ernstige bedenkingen tegen het wetsontwerp. Tevoren had de R.E.M. reeds aan de Eerste Kamerleden verzocht het wetsont werp niet aanvaardbaar te verklaren. La ter, op 18 november, publiceerde de R.E.M. afzonderlijke rapporten van vier internationaal bekende rechtsgeleerden, die van mening zijn dat de anti R.E.M - wet in strijd is met het volkenrecht. De persafdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat vijf Nederlanders in goede gezondheid in Leopoldstad zijn aangekomen. Het zijn pater Antonius Johannes Peters en pater Bernardus Siebelink, beiden Norbertijnen afkomstig uit kloosters in België, en voorts pater Alfons Maria Bytdehaag van de ab dij van Tongerloo uit Aketi, pater Leo- nardus Martinus Rooyakkers, kruisheer, uit Bondo en Jan Schoolmeester van de societé cominière uit Aketi. In het gebied, dat in handen van de Kongolese rebellen is, bevinden zich naar schatting, met inbegrip van de 31 missio narissen van de congregatie van de priesters van het Heilig Hart, in totaal ongeveer vijftig Nederlandse missionaris sen, over wier lot men in onzeker heid verkeert. Het totale aantal missiona rissen in de oostprovincie, van wie niets meer is vernomen, wordt geschat op tweehonderd a driehonderd. bestaan dat een uitweg uit het dilemma mogelijk is na het lunchgesprek van Rusk en Gromyko. Na afloop werd officieel mee gedeeld dat behalve over de VN-financiën over ontwapening was gesproken. Toen kwamen er speculaties over een eventuele ruilhandel. De Russische bereidheid om een deel van hun schulden aan de Ver enigde Naties te betalen, zou dan worden gekocht met toezeggingen van de Ameri kanen niet door te gdan met hun plan voor de multilaterale kernstrijdmacht in zijn huidige vorm. Maar hiervoor bestaan geen officiële aanwijzingen. Voorlopig lijken Rusland en Amerika vastbesloten aan het eigen standpunt vast te houden onder het motto dat de tegen stander op het laatste moment wel zal toe geven. De Verenigde Naties kunnen het kind van de rekening zijn als de specula tie niet opgaat en een conflict in de As- semblée toch het gevolg is. (Zie pag. 3 voor de beschouwing „Zware onweerswolken stapelen zich op boven de Verenigde Naties".). Het verkeerscircuit bij de nieuwe Van Brienenoordbrug bij Rotterdam zal baden in een zee van licht. Zes tien palen van veertig meter hoog elk, voorzien van een bordes waarop 24 natriumlampen zijn bevestigd, zullen daartoe in de komende weken wor den geplaatst. Gisteren heeft men de eerste kolos naar zijn standplaats vervoerd. Boven: Het lichtbordes, dat een doorsnede van negen meter heeft, met de vierentwintig lichtbakken. Onder: Het ophijsen van de eerste mast. BRUSSEL (Reuter en AP) De afge vaardigde van de Belgische Christelijke Volkspartij, Antoine Saintraint, heeft de Verenigde Staten er vandaag van beschul digd voorbarig bevel gegeven te hebben een einde te maken aan de reddingsactie van de para's in oostelijk Kongo. Anderzijds wordt gesteld dat België en de Verenigde Staten van te voren overeen stemming hadden bereikt over de aard en de omvang van de reddingsactie in Kongo. Geen van beide landen had de illusie, dat alle blanken uit het opstandige gebied ge red zouden kunnen worden. rr+ton snnr. xr.7/M 7t»nr, ft#**? fto y** E uU i Oï*r.6l**f,v.-A;ke.y r> h r?T*K, ïi/r*+( 9. TfU.%rnm a>: r. I-». V v Tt - 6,S/*7 &us L- HM T*. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden maar ook op klaringen. Op de meeste plaat sen droog weer. Matige wind tussen zuidoost en noordoost. Temperatuur overdag enkele graden boven nul, 's nachts kans op lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een in Leopoldstad gevonden tele gram van luitenant-generaal Nicholas Olenga, opperbevelhebber van het Kongolese rebellenleger aan majoor Oscar Tchenda met de (Franse) tekst: Amerikanen en Belgen moeten in verzekerde bewaring worden gehou den. In geval van bombardementen in de streek allen om het leven te bren gen zonder verklaring te vragen." De voorlichtingsdienst van de Ame rikaanse ambassade te Leopoldstad heeft van dit telegram fotokopieën laten maken. (Telefoto) Advertentie mmmmmmmm pwiPvwpw w «p h mmm pi_bm m» MMM»■WIMi m JMmWlPP w PPP P PP PP BRUSSEL (Reuter) De Westduitse mi nister van Economische Zaken, Schmücker, heeft vandaag in de ministerraad van de E.E.G. in Brussel meegedeeld, dat West- Duitsland akkoord wil gaan met de invoe ring van gemeenschappelijke graanprijzen op 1 juli 1967 en ook bereid is de Duitse graanprijs, op het ogenblik de hoogste in de E.E.G. te verlagen. Meer nieuws hierover op de pagina eco nomie en financiën, MOSKOU (AP en Reuter). - De Rus sen hebben maandag een ruimtevaartuig naar Mars gelanceerd. Het is de „Sonde- 2". De raket is uitgerust met een appara tuur die allerlei gegevens verzameld en naar de aarde zendt. Het nieuws van het Russische schot op Mars komt ongeveer 48 uur na de mede deling van Kaap Kennedy dat de Ameri kanen de „Mariner-4" naar de rode pla neet hebben gestuurd om foto's te ma ken. De „Sonde-2" is het tweede voertuig dat de Russen naar Mars sturen. De eerste poging ondernamen zij op 1 november 1962. Zes maanden na de lancering verlo ren zij echter het contact met de „Mars- 1". Het voertuig had toen 105 miljoen ki lometer afgelegd, een record. De Russen zijn bijzonder zwijgzaam. Zij hebben meegedeeld dat de lancering tot doel heeft de beproeving van het systeem van ruimtestations, het opdoen van erva ring en het op wetenschappelijke wijze verkennen van de ruimte. De „Sonde-2" zou de uitgestippelde koers vrij nauwkeu rig volgen. Er schijnt iets mis te zijn met de energievoorziening. Die levert slechts de helft van hetgeen berekend was. Dit is dé reactie van Belgische' en Ame rikaanse zegslieden op de critiek, dat de beide landen de reddingsoperatie gestaakt hebben, hoewel nog een groot aantal Europeanen in door rebellen bezet gebied is. De woordvoerders van beide landen toon den zich geïrriteerd over de suggestie, dat de Verenigde Staten druk op België zouden hebben uitgeoefend om een einde te ma ken aan de actie. De ongeveer 600 Belgische parachutisten, die de afgelopen week ongeveer 2000 gij zeiaars uit de handen van de rebellen in Kongo hebben gered, zijn weer thuis. Van morgen vroeg aldus meldt onze correspon dent in Brussel stapten zij in hun soms ge- 1 scheurde camouflagepakken ongeschoren maar triomfantelijk het flitslichtkordon van de fotograven tegemoet op het militai re vliegveld Meisbroek in Brussel. Twee doden en negen gewonden zijn de niet offi cieel bevestigde tol, die de Belgen voor hun militaire werkzaamheden in Kongo hebben moeten betalen. Met een voorschot op hun salaris, dat zij door de Kongo-ope ratie hebben verdiend gaan ze acht dagen met verlof. Hun resultaten hebben een reactie ver oorzaakt in het Britse Lagerhuis. Meer dan 100 conservatieve parlementsleden hebben onmiddellijk Brits optreden geëist om de veertig tot vijftig Britten te redden, die gevangen zitten in door rebellen bezet te gebieden in Kongo. De blanke bevelhebber van de Kogole se strijdkrachten in Stanleystad, majoor Hoare, heeft na een vergeefse poging om naar Stanleystad te vliegen gezegd dat het vliegveld van Stanleystad gisteren „als gevolg van de gevechten rond het vlieg veld tijdelijk gesloten was". Volgens sommige berichten is de toe stand in Stanleystad hopeloos voor de re geringssoldaten. Eén van de blanke sol daten zei dat van de 250 blanke huurlingen die Stanleystad na de Belgische parachu tistenlanding waren binnengetrokken nog zestig over waren. Majoor Hoare, die in Leopoldstad is om versterkingen te halen, zei dat de toe stand niet te veel moet worden gedrama tiseerd. Dertig huurlingen hebben met ongeveer 200 man van het Kongolese leger de stad Boenia in noordoostelijk Kongo veroverd. Er was geen spoor te bekennen van de verscheidene honderden buitenlanders, on der wie tientallen Grieken, die in de stad bij het Albertmeer hebben gewoond. Zij zouden zijn overgebracht naar Watsa in het noorden van het land. De Russische krantenlezers hebben de eerste aanwijzing gekregen dat er in Kon go westerse gijzelaars zijn vermoord. Maar opnieuw werd er in de Russische pers de nadruk op gelegd dat blanke mi litairen duizenden Kongolese inboorlin gen hebben afgeslacht. Métastase: Alles is gewoonte bij de mens, zelfs de deugd. W eerrapporteh 1> 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Nadat de classicale commissie voor het opzicht in de classis Harderwijk de ker- keraad van de hervormde gemeente van Elburg voorlopig uitgesloten had van het verrichten van kerkelijke handelingen, heeft thans de provinciale commissie voor het opzicht in de provincie Gelderland besloten ds. H. G. A. v. d. W. van Elburg provisioneel te schorsen. Deze schorsing geschiedt hangende het onderzoek in deze zaak. (Van ónze sportredactie) De vierde klas amateurvoetbalvereniging uit Velsen, VSV, meent een gerechtelijke procedure te moeten aanspannen tegen de eredivisieclub Telstar. Het heeft daartoe gisteravond op een bestuursvergadering besloten. De reden is, dat Telstar tot op heden de gemaakte afspraken voordat de fusie van VSV met Stormvogels tot stand kwam en Telstar ontstond, niet na is ge komen en ook geen activiteiten heeft on- plooid, die wijzen op een spoedige nale ving van de afspraken. Directe aanleiding tot het aanspannen van de gerechtelijke procedure zijn de uit- Advertentie Dit fors uit de kluiten gewassen schaalmodel van een metrorijtuig- stel heeft de directeur van Werk spoor Utrecht, ir. J. van Zwet, (mid den) gisteren aangeboden aan de wethouder van Openbare Nutsbedrij ven te Rotterdam, de heer H. W. Jet- tinghof flinks) en aan de directeur van de Rotterdamse tram. drs. C. G. van Leeuwen (rechts). Na rijp beraad is de keus tenslotte gevallen op rij tuigstellen van twee wagenbakken op drie draaistellen. De lengte over de buffers bedraagt 29 meter, de breedte 2.67 meter, de hoogte 3.60 meter, ge wicht leeg: 38 ton. Het aantal zit plaatsen bedraagt 212. De perrons van de metrostations worden zo lang dat er met vier eenheden tegelijk kan worden gereden. latingen van Telstars voorzitter mr. Cre- visieclub („we menen dat VSV zich heeft neergelegd bij de bestaande situatie") en de lakse houding, die de KNVB tot dus verre heeft getoond bij de afwikkeling van de Velser -fusiekwestie. VSV's voornaamste bezwaar tegen Tel star richt zich tegen het feit, dat de be- roe,psvoetbalclub de binding met de amateurclubs waaruit het is ontstaan aan het eind van dit seizoen volledig wil ver breken. VSV heeft een rechtskundig adviseur, die de procedure gedurende een jaar heeft voorbereid. Deze week zal hij beslissen welke weg er gevolgd zal worden om het VSV-bestuursbesluit van gisteren uit te voeren. De voorzitter van Telstar, mr. Crefeld, toonde zich vanmorgen verrast over het besluit van VSV. Hij vond het onaan genaam, maar wilde zich voorlopig van verder commentaar onthouden. De Britse Gas Council en de N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij gaan samen de mogelijkheid bestuderen voor de aan leg van een gasbuisleiding in de Noordzee, die naar alle waarschijnlijkheid zal be ginnen ter hoogte van IJmuiden en zal uitmonden in het Britse graafschap East Anglia. Dit zou de kortste afstand zijn met Noord-Nederland voor de levering van gas uit de bel van Slochteren. Het uit ons land eventueel in te voeren gas is goedkoper dan het Britse gas. Doorgaan van de plannen zou dan ook betekenen dat de Britse gastarieven omlaag gaan. Voor meer nieuws verwijzen wij naar de pagina economie en financiën. Advertentie nu ook JANSWEG 30 MEER DAN 3000 aparte OOSTERSE GESCHENKEN Paarlaarsteeg 10 - Telefoon 14615 Jansweg 30 - Haarlem mmm WS Advertentie zuiver roomboter zuiver amandelspijs le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 536J achter de De Noostraat HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Hoge prfjzen: 10.000: 8931 5.000: 14483 2.000 9542 16158 1.000: 4415 5774 10797 11027 15707 400: 3065 6184 6362 7993 11948 15158 15708 16062 17593 21086 I 200: 1695 1733 2198 2848 3467 3791 4031 i 5083 5804 6384 6428 6812 7469 7771 7822 9355 9788 10463 11455 12058 12111 12171 14100 14480 16069 16486 16847 17497 17869 19905 20083 21434 21985

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1