Mariner moet deel van heelalgeheim onthullen VAL DA Eendracht is ver te zoeken bij de Oostenrijkse socialisten verkouden? IX Zware onweerswolken stapelen zich op boven Verenigde Naties Amerika en de Sovjet-Unie koersen op een botsing aan Peron terug naar Zuid-Amerika? VAN NIEL WERELDNIEUWS J Haal de Stikt* spons erover! r snuiten weg ern-w HORLOGES Van dag tot dag In 1968 volgt de Voyager Jodenverklaring is religieus document Britten tegen de uitbreiding oorlog in Zuid-Vietnam c~Praatótoet[ VLUG DINSDAG 1 DECEMBER 1964 3 Leven 'ERKOUDEI de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Geroyeerde Olah is aan het onthullen geslagen Ander motief Ingewikkeld Netelig Op de M. Mok ETERNA OMEGA TISSOT De noodzaak om een wereldomvattende strijd tegen de honger op aarde te orga niseren wordt bijna dagelijks duidelijker. In de loop van enkele jaren hebben wij de ontzagwekkende omvang van het vraag stuk waarmee de hele mensheid wordt geconfronteerd bijzonder goed leren ken nen. Niet het minst door de publikaties van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. iDe begon vier jaar geleden haar actie tegen de honger. Maar ondanks veel goede wil en acties is er aan het regime van de honger geen ein de gekomen. Integendeel, het begint zo langzamer hand duidelijk te worden dat dit vraagstuk de mensheid plaatst voor een van de grootste uitdagingen waarvoor zij zich ooit gesteld heeft gezien. In vele delen van de wereld wordt honger geleden, het' zij doordat er onvoldoende eten is voor de mensen, hetzij doordat het beschikbare voedsel niet de juiste voedingswaarde be zit, waardoor de gezondheid ernstig wordt aangetast. De wereld wordt op het ogenblik door ongeveer drieduizend miljoen mensen be volkt. Die bevolking zal tegen het jaar 2000 verdubbeld zijn. Men heeft berekend dat er jaarlijks 63 miljoen mensen bijko men. Uitgebreide onderzoekingen hebben tezelfdertijd aangetoond dat sinds 1958 de voedselproduktie op de wereld niet is ge stegen. Op dit moment echter is die voedselpro' duktie in tal van ontwikkelingsgebieden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika reeds on voldoende. Ze vertoont zelfs een neiging tot dalen. Als de ondervoeding steeds meer mensen in haar greep krijgt, neemt de lichamelijke geschiktheid van die mensen af om hèt zware werk te verrichten dat nodig is om de bodem voedsel te laten voortbrengen. Het vraagstuk van de voed selproduktie in grote delen van de wereld belandt dan in een vicieuze cirkel die zonder hulp van buiten op den duur tot een catastrofe moet leiden. Slechts zeer drastische en wereldomvat tende maatregelen kunnen de mensheid uit het slop halen. Daarop wees in Bom bay de directeur van de Indische voedsel- en landbouworganisatie, Sen, toen hij aan de hand van harde cijfers aantoonde dat de ontwikkelingen nu reeds zo is dat in 1980 in sommige delen van de wereld chroni sche hongersnoden zullen optreden. Hij sprak tot het internationale eucharisti sche congres en zei onder andere: „Vrij te zijn van honger is een fundamenteel menselijk recht". Hij stelde dat de mens heid in deze fundamentele kwestie ook richtlijnen verwacht van haar geestelijke leiders. „Het is niet langer voldoende lip pendienst te verlenen aan allerlei mooie manifesten, maar verder de zaak op de lange baan te schuiven". Het is ondenkbaar dat miljoenen hon gerenden hun trieste lot zonder vorm van protest zullen aanvaarden. Dat betekent dat humanitaire én politieke overwegingen de geestelijke en wereldlijke leiders ertoe dienen te brengen dolor samenwerking binnen afzienbare tijd het vraagstuk van de honger in de wereld grootscheeps aan te pakken. Het is daarbij dan te hopen dat kortzichtige politieke berekeningen die uitgaan van vermeend ideologisch gewin de humanitaire inzichten niet naar de achtergrond dringen. Belangwekkend is nog dat de heer Sen het eucharistisch congres wees op het pro bleem van de geboorteregeling. „Als hongersnood en hongerdood het alterna tief zijn, kunnen wij ons dan blijven dis tantiëren van cte geboortebeperking In het complex van vraagstukken dat de opmars van de honger in de wereld op roept, is het door de heer Sen genoemde alternatief, dunkt ons, niet het minst be langrijke. (Van onze correspondent) LEIDEN Wanneer het Amerikaanse ruimtevaartuig „Mariner" 229 dagen na de lancering zijn taak bij Mars vervult, is het een zeldzaam nauwkeurig schot ge weest. Het komt overeen met het treffen van een dubbeltje op een kilometer af stand. Bovendien is de berekening van de reistijd dan bijzonder nauwkeurig geweest. Mars verplaatst zich met een snelheid van 24,14 kilometer per seconde langs zijn baan en een afwijking van meer dan tien minuten in de ontmoeting, na ruim acht maanden reizen, maakt dat Mars en de Mariner zich niet meer in de juiste onder linge positie bevinden voor de beoogde metingen en opnamen. In verband met dit alles zijn de technici er de komende maanden allesbehalve zeker van dat de reis van meer dan 500 miljoen kilometer met succes zal worden bekroond. De waarnemingen die bij Mars moeten worden gedaan, zijn niet alleen op zichzelf belangrijk in wetenschappelijk op zicht, maar zij moeten ook bijdragen tot het slagen van toekomstige meer ambi tieuze ondernemingen, zoals het doen lan den van instrumenten op Mars en ook de landing van ruimtevaarders op deze pla neet, over ongeveer vijftien jaar. Twee soorten waarnemingen houden hiermede direct verband. Het onderzoek naar een eventueel magnetisch veld om de planeet met de mogelijkheid dat zich daardoor soortgelijke stralingsgordels heb ben gevormd als de Van Allen-gordels om de aarde en bovendien de meting van de dichtheid van de Mars-atmosfeer. Wan neer een stralingsgordel ontbreekt is het onwaarschijnlijk dat zich ooit hogere levensvormen op Mars hebben ontwikkeld dan de meest primitieve. Hoge levensvor men, zoals wij die kennen, zouden zeker niet bestand zijn tegen de sterke kosmi sche stralingen, die dan ongehinderd de oppervlakte van cfe- planeet zouden berei ken. De Van Allen-gordels om de aarde vangen het grootste gedeelte daarvan op of zij zetten ze om in minder gevaarlijke Stralingen. De meting van de dichtheid van de at mosfeer is van belang voor het ontwerpen van verder ontwikkelde ruimtevaartuigen voor een landing op Mars. Meh moet weten hoe de remsystemen moeten worden ont worpen. of men gebruik zal maken van parachutes, hoe de hitteschilden voor de binnenkomst in de atmosfeer moeten wor den ontwikkeld en dergelijke. Reeds nu zou men over deze gegevens moeten beschik ken om op tijd een goed ruimtevaartuig voor zo'n onderneming in de tachtiger ja ren gereed te hebben. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, wil nog twee Mariners naar Mars lanceren voordat de verder ontwikkelde „Voyager" vermoedelijk in 1968 naar deze planeet zal gaan. Er zullen zich in de komende tien jaar slechts zes perioden van ongeveer een maand voordoen, waarin de onderlinge stand van aarde en Mars gunstig is voor ruimtevluchten tussen beide planeten. Het aantal Voyagers, dat men na de Mariner- serie in deze zeer korte periode zal lan ceren is nog niet bepaald. De resultaten van de Mariner-experimenten zullen daar op een grote invloed hebben. Wellicht zal met de laatste Mariner een kleine capsule naar de oppervlakte van Mars worden ge dirigeerd voor onderzoek naar de aanwezig heid van bacteriën. De Voyagers zullen veel uitgebreider en zwaarder instrumen tarium op Mars kunnen deponeren voor bodemonderzoek en analyse van mogelijk leven. Het voorkomen van levensvormen op een ander hemellichaam is een van de meest intrigerende vraagstukken. Mocht blijken dat op Mars leven voorkomt dan wordt Advertentie Van onze correspondent) WENEN De gang van zaken rond de voormalige Oostenrijkse minister Olah, die kort geleden door de socialistische partij werd afgezet en bovendien als lid werd geroyeerd, heeft velen het vertrouwen in de partijleiding ontnomen. Olah zelf wak kert dit vuurtje aan door in zijn toespra ken flink uit de school te klappen. De de tails die hij onthult, missen hun uitwer king niet. Er zijn bewijzen dat hij zonder rugge spraak met 't partijbestuur financiële ma nipulaties ten gunste van de arbeiders heeft genomen, maar het is niet duidelijk waarom een eigengereid, maar eerlijk man, opeens in ongenade moest vallen. Men neemt hem kwalijk dat hij zoals hij heeft toegegeven een bedrag van anderhalf miljoen schilling heeft gebruikt ter versterking van de kleine neo-nazisti- sche Vrijheidspartij om de r.k. Volkspar tij te verzwakken. Doch Olah heeft kunnen aantonen dat andere partijfunctionarissen voor ditzelfde doel nog grotere bedragen beschikbaar hebben gesteld. Wat bij vele socialisten het gerezen wan trouwen nog vergroot is, dat de partij in de verkiezingscampagne zolang gebruik van Olah heeft gemaakt, terwijl het bestuur reeds bezig was zijn liquidatie voor te be reiden. Toen Olah als klap op de vuur pijl nog kon aantonen dat vooraanstaande socialisten in 1960 contact hadden opgeno men met Otto von Habsburg, niettegen staande de leden nooit anders hoorden dan dat er nimmer onderhandeld zou worden met deze vertegenwoordiger uit de feodale tijd, was het gedaan met de eensgezind heid in de partij die bij de komende verkiezingen een zekere zege tegemoet dacht te gaan. Er kwamen demonstraties waarbij minister Pitterman aan gezag ver loor, doordat hij nooit op het juiste ogenblik ingreep Onlangs bij de rel op een scheepswerf aan de Bodenmeer kwam ook minister Probst in diskrediet. Uit dit alles blijkt wel, dat de partijdiscipline niet veel meer te betekenen heeft. Het ziet er intussen naar uit dat Olah de strijd niet zal opgeven. Het lijkt niet uitgesloten dat hij een eigen partij zal oprichten. Wier koers dan extreem links zal zijn. het praktisch zeker dat ook elders in het heelal levensvormen in ruime mate be staan. Het zou namelijk bijzonder toeval lig zijn, wanneer niet op één, maar zelfs op twee planeten van een der vele miljar den sterren leven zou voorkomen en ner gens anders. Het is dan tevens waarschijnlijk dat zich onder dat leven elders in het heelal ook vormen met intelligentie hebben ontwik keld. De foto's die de thans gelanceerde Mariner zal maken, zullen over dit pro bleem nog geen uitkomst bieden, maar wel mogelijke sterke aanwijzingen kunnen geven. Advertentie 1x (Van onze correspondent) WASHINGTON Zullen de Verenigde Naties de komende algemene vergadering, die vandaag zou beginnen overleven? Dat is de vraag, die steeds meer mensen beheerst. Zal de droom over 'n organisatie, waarin alle volken ter wereld vreedzaam samen werken voor het welzijn van de mensheid als een zeepbel kapotspringen door het uit eenvallen van de V.N., wier trotse groen- glazen paleis symbool is van die droom? Niemand weet het. Er is één ding zeker: de twee machtigste staten ter wereld, de V.S. en de Sovjet-Unie koersen op een bot sing aan in de vergaderzaal van de volken organisatie die iedereen het hart doet vast houden. De kwestie waarom het gaat is de achterstand in de betaling van bijdragen aan de V.N. van een aantal landen: Sovjet- Unie, Oekraïne, Byelorusland, Polen, Tsje- choslowakije, Hongarije, Roemenië en Je men. Deze staten zijn zo achtergeraakt met het nakomen van hun financiële ver plichtingen dat hun schulden de som van twee normale jaarlijkse bijdragen hebben overschreden. En dat is het punt, waarop het rode licht gaat branden. Volgens arti kel 19 van het handvest der V.N. kunnen landen, die zoveel achter zijn met beta ling, door de Assemblee vervallen worden verklaard van hun stemrecht. De Amerikaanse regering is vast van plan Moskou aan te pakken met een voor stel de Russen het stemrecht te ontnemen, als zij niet met hun roebels op de proppen komen. De schuld van de Sovjet-Unie be draagt nu ruim 52 miljoen dollar, bijna zes miljoen meer dan bovengenoemde som van twee normale jaarlijkse contributiebij- dragen. Washington kan het voorstel dus volgens het handvest doen. Als een meer derheid van de lidstaten het met de dol larkoningen eens is worden de stembrief jes aan het grote Rusland ontfutseld. Wel mogen de afgezanten van de Sovjet-Unie dan nog redevoeringen uitspreken en voor stellen doen, maar stemmen zal er voor hen niet meer bij zijn. De Russen hebben al aangekondigd dat zij in dat geval hun biezen zullen pakken en het V.N.-paleis aan New Yorks East River zullen laten voor wat het is. Een niet erg aanlokkelijk perspectief, want na een aftocht van de Russen wellicht vergezeld door een aantal andere communistische staten zou de V.N. ni^t veel meer zijn dan een platonische praat club met nog minder gezag en invloed dan waarop de volkenorganisatie nu kan bo gen. Er is dan ook goede reden om zich af te vragen of een Amerikaans anti-Rus sisch voorstel ooit kans zou zien een meer derheid te krijgen. Ten slotte weet ieder een dat het overgrote deel van de leden weinig macht of wereldbelang heeft, zodat de V.N. hun enige internationale forum vormen. Het is daarom niet aan te nemen dat de ze landen ik denk vooral aan de meeste Afrikaanse, Aziatische en Zuidamerikaanse naties eraan zullen willen meewerken dit forum van elk werkelijk politiek belang te ontdoen. Van dit gezichtspunt uit zou Washington dan ook weinig kans maken met een voorstel de Russen stemdood te maken. Maar er is ook een ander gezichtspunt namelijk dat van de overal ter wereld zo populaire dollar. De meeste landen in Afri ka, Azië en Zuid-Amerika hebben 't groot ste belang bij de door Amerika jaarlijks voor veertig percent met dollars gevulde ontwikkelingshulpfondsen. Met het oog daarop kan er voor hen alle reden zijn de Amerikaanse positie in de V.N. toch te steunen. VATICAANSTAD (Reuter) In het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" van maandag komt een verklaring voor van kardinaal Bea, waarin hij zegt dat de recente voorlopige uitspraak van het con cilie over de niet-christenen en joden „een zuiver religieuze strekking" heeft en geen politieke interpretatie toelaat. Aan het do cument ligt volgens de kardinaal „het streven naar waarheid, rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde" ten grond slag, „duidelijk in volledige overeenstem ming met het evangelie". Om de grote groep ontwikkelingslanden de dollarverhoudingen nog eens extra dui delijk te maken heeft Washington dezer da gen trouwens zijn gebruikelijke bijdragen aan deze fondsen rond vijftig miljoen dollar afhankelijk gemaakt van een op lossing voor de kwestie der communisti sche V.N.-schulden. Met andere woorden: voelen de leden van de Assemblée er niet voor Moskou het stemrecht te ontnemen als straf voor zijn wanbetaling dan vloeit er ook geen Amerikaanse dollar meer in de ontwikkelingsfondsen, die voor drie kwart van de V.N.-leden van zulk essen tieel financieel belang zijn. Een ingewikkelde situatie. Een toestand waaruit allerlei door niemand igewilde ram pen kunnen voortvloeien. De Amerikanen lijken te denken dat de Russen als puntje bij paaltje komt wel zullen toegeven. Mos kou van zijn kant schijnt er weer op te rekenen dat nimmer een meerderheid zal worden gevonden voor het Amerikaanse voorstel, zodat alles met een sisser zal af lopen. Nu moet men niet denken dat de Rus sen zomaar niet willen betalen. Zij heb ben hun redenen. Hun achterstand komt namelijk niet door de normale contributie, die elke staat aan de V.N. moet bijdragen, maar door hun weigering hun aandeel te betalen in de kosten van de militaire ope raties van de organisatie in het Nabije Oosten en de Kongo. Zij redeneren daarbij dat tot actie in het Nabije Oosten ten onrechte hesloten werd door de Assemblee en niet door de Vei ligheidsraad, die voor dergelijke besluiten in het handvest genoemd wordt en waarin Moskou een vetorecht heeft. En zij betogen dat de V.N.-actie in de Kongo door de overleden secretaris-generaal Hammar- skjöld op eigen initiatief is omgebogen, zo dat de actie tot heel andere resultaten leid de dan bedoeld was door de Veiligheids raad, die in dat geval inderdaad het be sluit tot de operatie nam. Tegen deze argumenten is natuurlijk in te brengen dat de Russen met hun reeksen veto's er zelf de schuld van zijn geweest dat de Veiligheidsraad niet zo effectief kon opereren als bij de oprichting van de V.N. in 1945 gehoopt werd. Maar aan de ande re kant geven vele delegaties Moskou ge lijk wat betreft het argument dat eigenlijk alleen de Veiligheidsraad tot V.N.-acties zou mogen besluiten en dat in het geval van een dergelijk besluit de instructies van de raad stipt moeten worden opgevolgd. Op deze punten staat bij voorbeeld De Gaulle aan de kant van Moskou en ziet het er naar uit dat in hun hart een groot aantal gedelegeerden er net zo over denkt. Vast staat dat bijvoorbeeld Zweden be grip heeft voor het Russische standpunt en dat het wel betreurt dat de Russen niet willen meebetalen aan de operaties van de V.N. die in totaal al voor 135 miljoen dollar in het krijt staat maar ook meent dat men Moskou om deze reden niet in het strafhoek je moet zetten. Washington wil dat wel. Op zichzelf zoekt de regering-Johnson weliswaar naar ont spanning tussen Oost en West, maar zij vindt niet dat zij daarvoor hoeft te slik ken dat de Moskovieten hun roebels in hun zak houden en in feite de yankees voor het grootste deel der kosten van de volken organisatie laten opdraaien. Daarom koerst Washington ditmaal kaarsrecht aan op een frontale botsing over de V.N.-financiën. Wie het eerst bang wordt en of één van de twee bang zal worden ligt nog in de schoot der goden verborgen. Om dit alles belooft de huidige zitting van de Algemene Vergadering hoogst in teressant te worden. En mocht de V.N. de financiële impasse overwinnen dan is te verwachten dat nog een paar andere nete lige zaken de spanning er zullen inhouden. De toetreding van communistisch China komt ook dit jaar weer aan de orde en belooft haar oude rol van Oost-West-twist- appel weer met verve te zullen spelen. En verder heeft secretaris-generaal Oe Thant nog een aardige kwestie op het vuur staan: namelijk de uitbreiding van het aantal waarnemerdelegaties bij de V.N. Tot nu toe nemen alleen de westelijk georiënteerde staten West-Duitsland, Zuid- Korea en Zuid-Vietnam via bescheiden de legaties waar wat er in New York gebeurt. Oe Thant zou echter met recht ook graag waarnemerdelegaties uit landen als Oost- Duitsland, Noord-Korea en Noord-Vietnam in New York zien. In dat geval zouden de Amerikanen even wel visa moeten afgeven voor de betreffen de diplomaten uit die staten, zodat die hun waarnemersposten in New York aan de East River zouden kunnen betrekken en een probleem daarbij is natuurlijk weer dat Washington bovengenoemde communis tische staten niet erkent en op dit moment geen enkele bereidheid toont officieel ooit toe te geven dat er staten van die namen op de aardbol voorkomen. Problemen te over dus dit jaar. Maar zolang er over deze problemen gepraat wordt en zolang aan de internationale ta fels in de elegante wolkenkrabber van de V.N. pogingen worden gedaan overeen stemmingen te bereiken is er geen man overboord. Maar als door scherpslijperij en financiële plus politieke druk van ver schillende kanten 't internationale volken schip tot stranden wordt gedoemd is er meer verloren dan alleen het in rook op gaan van een mooie droom. MONTEVIDEO (AFP) De minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay heeft medegedeeld, dat ex-president Peron van Argentinië woensdag uit Madrid naar Asuncion de hoofdstad van Paraguay zal vertrekken. De minister zei deze inlich ting te hebben ontvangen van de ambas sadeur van Uruguay in de Spaanse hoofd stad. LONDEN (AP) In de besprekingen van de Amerikaanse onderminister voor Buitenlandse Zaken, George Ball, maan dag met de Britse premier Harold Wilson en een aantal Britse ministers heeft de Britse regering te kennen gegeven, gekant te zijn tegen iedere uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam. Het Britse standpunt houdt onder meer in dat de uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de situatie in Zuid-Vietnam be rust bij de regering en de bevolking van dat land en dat de beste oplossing, volgens de Britse regering, nieuwe internationale onderhandelingen over deze kwestie zou zijn. Over de Amerikaanse voorstellen betref fende de multilaterale kernvloot zou de Britse regering hebben te kennen gegeven dat het Britse standpunt nu inhoudt dat de Amerikaanse voorstellen dienen te wor den vervangen door een project waarin zowel landstrijdkrachten als zeestrijd krachten moeten worden opgenomen. Volgens de voorstellen van premier Wil son zou het denkbeeld van gemengde be manningen voor deze strijdkrachten kun nen worden gehandhaafd, maar tevens zou een aantal eenheden enkel Amerikaan se of Britse bemanningen dienen te heb ben. Het Britse plan zou tot doel hebben Groot-Brittannië op zijn minst evenveel zeggenschap te geven als welk ander land ook over de mulilaterale kernmacht. W inkeldief stallen Er is een tijd geweest waarin men meen de de mens naar een hoger niveau te kun nen opheffen door hem in staat te stellen meer kennis op te doen. De sporen van dit geloof treft men nog altijd in de opzet van ons onderwijs aan. Nu zou ik niet graag willen bestrijden dat het vergaren van kennis een aangename en nuttige be zigheid is, maar ik ben er niet zo heel zeker van dat een ruime geestelijke baga ge ook een hoog zedelijk peil waarborgt. Met verbazing, om niet te zeggen met ont zetting heb ik, menigmaal geconstateerd dat lieden met indrukwekkende diploma's en titels op uiterst primitieve wijze kun nen ageren en reageren, ja dat hun intel lectuele ontwikkeling hen niet vrijwaarde voor het aanhangen van misdadige begin selen. Gedekt door het gezag van dergelij ke intellectuelen heeft men pseudo-weten- schappen gebruikt als politiek agitatiemid del, met alle noodlottige gevolgen vandien. Toch komt wanneer ik lees dat iemand in een winkel op diefstal betrapt is, mij niet het beeld voor ogen van laat ik zeg gen een doctor in de letteren, maar van een eenvoudige huisvrouw die, bij de aan blik van pakken rijst, stapels chocoladere pen of blikken boenwas de onweerstaanba re drang voelde opkomen zich gratis te bedienen. Het geloof in het heil van de intellectuele vorming heeft ook bij mij zijn sporen achtergelaten. Daar komt nog bij dat het soort diefstallen dat ik zoeven ge noemd heb, inderdaad eerder zal worden gepleegd door iemand die in huishoudelij ke bezigheden zijn levensvervulling ziet dan door een mens die de wijsheid der eeuwen in zijn hoofd, althans in zijn bi bliotheek heeft verzameld. Dit woord bibliotheek herinnert mij aan iets dat ik dezer dagen gelezen heb. Win keldiefstallen blijken niet alleen in het krui denier sbedrijf voor te komen, maar ook in boekhandels, die paradijzen van intellec tuelen. In de Verenigde Staten becijfert men hetgeen jaarlijks in boekwinkels ge kaapt wordt, op circa honderd miljoen gul den. Daarvan zal maar weinig in de bood schappentassen van eenvoudige huisvrou wen verdwijnen, des te meer echter in de aktentassen van ontwikkelde dames en he ren. In Frankrijk, waar het boeken-gappen ook druk wordt beoefend, had een boekhan-^ delaar in zijn zaak een bord aangebracht met het volgende opschrift: „Ik verzoek mijn geachte gewoontedieven hun boeken op de linkerplanken te kiezen die zijn minder kostbaar en gemakkelijk te hante ren." Dit bord is inmiddels ook gestolen. Er schijnt echter voor de zwaarbeproefde boekverkopers uitkomst in zicht te zijn. Een Amerikaan heeft een magnetisch blaadje ontworpen dat in ieder boek kan worden aangebracht. Bij betaling wordt het blad gedemagnetiseerd. Tracht men met het boek weg te glippen, dan wordt automatisch de deur geblokkeerd, er klinkt een alarmschei en op een bordje verschij nen in lichtende letters de woorden: „Wij maken u erop attent dat u vergeten hebt naar de kassa te gaan." De kosten van deze installatie worden op een dikke veer tigduizend gulden per jaar geraamd, wat voor grote winkels een aanzienlijke bespa ring betekent. Hetgeen men wel de enige opwekkende noot in dit relaas mag noe men. Advertentie MET GOUDEN BAND VANAF f 420.— GROTE HOUTSTRAAT 86. HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Roddel. Vijf Polen zijn maandag in War schau tot gevangenisstraffen variërend van enkele maanden tot twee en een half jaar veroordeeld voor het versprei den van geruchten tegen het staatsbe lang. Landingen. In Macao zijn vijftien lan dingsvaartuigen in aanbouw voor de In donesische marine. Er zijn in deze Por tugese kolonie reeds eerder lichte lan dingsvaartuigen voor Indonesië gebouwd. De in aanbouw zijnde vaartuigen zijn van staal en krijgen twee motoren. Thee. De theeproduktie van Pakistan is dit jaar 42 miljoen pond groot geweest. Dat is 35 miljoen pond meer dan in 1962. Pakistan is de op vier na grootste thee producent van de wereld. Hinderlaag. De Zuidafrikaanse politie heeft vanuit een hinderlaag bij Sinkwazi ten noorden van Durban vier Afrikanen verrast die een posttrein, waarin zij een grote hoeveelheid geld aan maandsala rissen meenden aan te zullen treffen, wilden overvallen. Twee hunner werden gearresteerd en de anderen ontsnapten. In Reunion bij Durban werden twee Afrikanen doodgeschotèn, die hadden in gebroken in een winkel van een Indiër. Advertentie Stille tocht. Ongeveer driehonderd rab bijnen zijn in New York in een stille tocht van de Russische VN-missie naar het hoofdkwartier van de VN getrokken. Op een spandoek stond: „Herstel de godsdienstvrijheid en culturele rechten van 3.000.000 joden". De betoging werd gehouden ter gelegenheid van het Cha- noeka-feest en was gericht tegen de Sovjet-Unie. Munters. In Valencia is een valsemunters bende opgerold die ongeveer vierduizend muntstukken van vijftig peseta in om loop zou hebben gebracht. Een tiental verdachten is gearresteerd. In een werk plaats vond de politie nog zevenduizend munten van dezelfde waarde, terwijl materiaal voor het maken van nog 100.000" muntstukken werd aangetroffen. Grens. Twee Oostduitse jongemannen zijn er zondag bij Eschwege in geslaagd on der een hagel van kogels van de Oost duitse grenswachten, naar West-Duits land te vluchten. De jongemannen, die ongedeerd bleven, hadden tevoren een waarschuwingssysteem buiten werking gesteld. Roofoverval. Drie gemaskerde mannen hebben in Bremerhaven twee kantoorbe dienden van een warenhuis beroofd van 191.000 mark die zij naar de bank moes ten brengen. Volgens de politie werd een van hen geraakt door een schampschot. Sneeuw. Er is sneeuw in de Italiaanse Al pen gevallen. In de Dolomieten ligt de sneeuw een halve meter dik en 35 cm bij het wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo. Veertig cm sneeuw maakte het autorijden over de Brennerpas tus sen Oostenrijk en Italië hachelijk, maar de pas bleef open. De Alpenpassen van Stelvio, Giovo. Pennes, Sella, Gardena en Falzarego zijn gesloten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3