Belasting volgend jaar omlaag dank zij geringe loonstijging Regering houdt niet vast aan weggeld en hoger collegegeld Kongo-rebellen willen een steunpunt in Soedan HET WEER Paus Paulus in Bombay Geen verzet van Verolme tegen uitvoering anti-REM-wet „Grote kans op arbeidsonrust" UST Scherk crèmes nu ook in Nederland! ELZER's MINISTER WITTEVEEN IN TWEEDE KAMER: De bruid zag er stralend uit Nieuwe helden en een vergissing NA AANVAARDING IN EERSTE KAMER NVV-er Kloos SCHERK SCHERK Patisserie DEKKERS WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 26 Veiligheidsraad komt binnenkort bijeen 'efore you êuij! NAPPA- EN SUËDE JASJES Meer wind Het woord is aan In de krant van heden: Hoofdprijzen staatsloterij ZWARTE PI ET bezorgt zelf BOTERLETTERS 5.90 DAMESKAPSALON BESTEL TIJDIG UW BOTERLETTER Hoogste kwaliteit 6.— per stuk (500 gram) HAZENBERG Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ M ÜIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft zich achter de voorstellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting geschaard. Het eerste deel van deze ver laging zal op 1 juli 1965 ingaan. Minister Witteveen van Financiën liet er geen twijfel over bestaan dat deze datum zeer nauw samenhangt met de gisteren genomen loonpolitieke beslissing, te weten: Een loonsverhoging van 4.7 percent bestaande uit 1.5 percent als gedeeltelijke compensatie voor de hogere A.O.W.- en A.W.W.-premie per 1 januari en 3.2 percent bij herziening van de contracten. Verhoging van het minimum-weekinkomen van 102 tot ruim 108. Geen verdere verruiming van de ondernemingsgewijze differentiatie en voor- lopig geen verdere doorvoering van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Minister Witteveen zorgde voor een St. Nicolaasverrassing met zijn mededeling, dat de regering niet vasthoudt aan in voering van weggeld en aan verhoging van de collegegelden en het kleuter schoolgeld onder voorwaarde dat de schat kist er geen nadeel van heeft. De 70 miljoen voor het Wegenfonds en de 8 miljoen van de college- en kleutergeld- verhoging moeten dus ergens anders ge vonden worden. Voor de vervanging van het weggeld hebben de Kamerleden Joekes (V.V.D.), Aantjes (A.R.) en Nootenboom (K.V.P.) een invoering van opcenten op de motor rijtuigenbelasting met een maximum van 75,per jaar voorgesteld. Minister Witteveen liet duidelijk mer ken niet verder te zullen gaan dan de 1050 miljoen die voor de belasting verlaging is gereserveerd. Maar de heer Peschar (P.v.d.A.) diende een amendement in om de belasting voor vrijgezellen met 50 miljoen te vermin deren. Hij wilde ook een andere ver deling van de verlaging over de inkomens- LEOPOLDSTAD (Reuter en A.P.) De Kongolese opstandelingen proberen in Soe dan een basis te maken voor hun strijd tegen de regering van Tsjombe. Het lijkt niet onmogelijk dat de nieuwe Soedanese regering hieraan zal meewerken. Volgens berichten uit Soedan is opstandelingen president Gbenye nog in Kongo waar hij aan de gevechten deelneemt. In de buurt van de steden Dingila en Bambili hebben huurlingen en centrale Kongolese troepen zeker 160 Belgen uit handen van de rebel len bevrijd. Zestien landen hebben gisteren officieel om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad over Kongo gevraagd. Zij wil len onder meer de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Kongo. Het zijn veertien Afrikaanse landen, Afghanistan en Joegoslavië. De raad zal morgen of overmorgen bijeenkomen. Volgens de New York Times zou de Amerikaanse regering iedere maatregel Advertentie ■Ti.want een tintelend schone huid was da basis voor haar make-up. Het werk van Scherk Gezichtslotion. Scherk Gezichts lotion reinigt de huid diep van stof-, crème- en poederresten. Elke avond een watje met Scherk Gezichtslotion en de huid kan rusten en vrijuit ademen. Uw dagelijkse minuutje voor 'n fris en jong Uiterlijk! In flacons v.a. f2.95 6 109 van de Veiligheidsraad waardoor opnieuw een vredes-actie van de V.N. in Kongo tot stand wordt gebracht, toejuichen. Onder voorwaarde dat de meerderheid van de Afrikaanse leiders dit voorstel zou steu nen. „Een militaire oplossing is niet voldoen de. Er moet ook een of andere politieke oplossing gevonden worden voor dit land" zegt de leider van Tsjombe's huurlingen Hoare. Ofschoon zijn voornamelijk in Bel gië en Zuid-Afrika gekochte „vreemdelin genlegioen" deel uitmaakt van het Kon golese leger, heeft Hoare juridisch weinig greep op zijn mannen. Hij is hun leider door zijn militair optreden. Hoare is het niet eens met de wijze, waarop de campagne gevoerd wordt: „Zo kost het te veel munitie". Hij geeft er de voorkeur aan te wachten totdat de vijand het vuur opent, om hem dan met mitrail leurs van repliek te dienen. Discipline Hoare dweept met de discipline in het Britse leger. Properheid is een obsessie van hem. Zelfs wanneer het heet toegaat, komen zijn mannen vers geschoren in ac tie. Zelfs diep in het oerwoud blijft Hoare het type van een onberispelijke Britse of ficier. „Als ik je ooit nog eens betrap zet ik je op het volgende vliegtuig naar Johannes burg," zo donderde hij tegen een van zijn soldaten, toen hij deze betrapte met een flesje bier. De huurlingen banen zich schietend een weg door het Kongolese oerwoud. Achter de voortrollende, zwaarbewapende kolon- nes sluiten zich echter weer de rijen der rebellen. Voor Michael Hoare, die nog maar enkele weken geleden zegevierend Kindoe bezette komen weinig geruststellen de berichten uit Kindoe. Het klein aantal blanken dat hier nog achter is gebleven heeft verzocht te worden geëvacueerd. De activiteit van de rebellen rond Kindoe is scherp toegenomen. In Kindoe bevinden zich grote hoeveelheden wapens en ammu nitie van het Kongolese leger. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. groepen en uitstel van het verzwaarde belastingtarief op overwerk tot 1 juli 1965. Een amendement dat vrijwel ieders in stemming had kwam van de heer Schol ten (C.H.). Hij wil de kleine zelfstandigen toestaan tot 1 juli 1965 de premie voor de sociale verzekeringen extra aftrekbaar te maken voor de belasting. Dat kost de schatkist weliswaar 25 miljoen, maar van regeringszijde bestond tegen deze tijdelijke aderlating geen overwegend be zwaar. (Zie verder pagina 2, 11 Advertentie Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotion bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid; Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL. Het Belgische volk heeft zich nieuwe helden gekozen: de para's van Stanleystad. In wilde spreekkoren gaven duizenden gisteren uiting aan hun gevoelens voor het Bel gische militaire vertoon, waarmee on geveer tweeduizend blanke levens wer den gered. Maar de opschik van Bel- gië's hoofdstad werd overstemd door de gedachte aan een benauwend dra ma dat zich 's morgens vrijwel onge merkt op het militaire vliegveld Meis broek had afgespeeld. Een van de twee para's die in Kongo sneuvelden, heette volgens het officiële bericht uit het mi nisterie van Landsverdediging Didier Welvaert, 23 jaar, uit Brugge. Maar gistermorgen stapte Didier Welvaert uit het vliegtuig. Hij werd door zijn vrienden van de vliegbasis Meisbroek als een geest bekeken. De- werkelijkheid was ontstellend: de om gekomen parachutist heette inderdaad Welvaert. Zijn voornaam luidde even wel Lucien, hij was 21 jaar en kwam uit Gent. Zijn vrouw, zijn zoontje van vijf maanden en zijn ouders waren er om hem af te halen. Terwijl Didier zijn rouwende familie in Brugge op belde om zijn volledig verbijsterde zus ter Marie-Chantal te laten weten dat hij leefde, moest het gezin Welvaert uit Gent vernemen dat zij voor niets wa ren gekomen. Lucien was dood. Zijn vrouw en zijn moeder zakten ineen toen zij dit bericht hoorden, terwijl zijn va der schreiend de baby tegen zich aan drukte. „Slechte verbindingen en het ontbreken van een identiteitsbewijs", zo werd de oorzaak van de vergis sing genoemd. BOMBAY (Reuter en AP) Paus Pau lus VI is vandaag in de Indische stad Bombay aangekomen. Hij zal er het in ternationale eucharistische congres bezoe ken. De paus maakte de reis aan boord van een lijnvliegtuig van de Air India. Het pauselijke gezelschap in totaal twintig mensen had de gehele eerste klasafdeling voor zich. In de tweede klas zaten 26 journalisten en dertig andere pas sagiers nonnen, priesters en leken. De reis van 6400 kilometer is niet alleen de langste die ooit door een paus werd on dernomen, maar ook de eerste pauselijke reis naar een overwegend niet-christelijk land. Paus Paulus staat geen onverdeeld har telijke ontvangst te wachten in India. In de afgelopen maanden hebben de leiders van bepaalde Hindoegroepen hun volgelin gen opgezweept om tegen het pauselijk bezoek te demonstreren. In New Delhi en Bombay verschenen opschriften als „Paus ga naar huis". Pas na op zijn minst 250 opposanten te hebben gearres teerd en tientallen huisarrest te hebben opgelegd, is het de politie gelukt de mili tante Hindoeleiders te bewegen om hun agitatieplannen openlijk in te trekken. Ongeveer 16.000 politieagenten patrouil leren met lange bamboestokken in de straten van Bombay. Ook een groot aan tal agenten in burgerkleding is op de been om een oogje in het zeil te houden. De paus zal in Bombay niet de achter buurten bezoeken. Om ongeveer één uur landde het toestel op het vliegveld van Bombay. Hij werd officieel ontvangen. In een korte toespraak legde hij de nadruk op zijn bewondering voor het volk van India en wees hij erop dat hij als pelgrim was gekomen. Comtesse Dia<na: Men bewaart een geheim het best door het te vergeten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7, 8 Langs sluizen en havens8 Knipselkrant 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 4.. 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Paus Paulus op de trap van het Boeingtoestel Naga Parbat van de Indische luchtvaartmaatschappij Air India waarmee hij vandaag van Rome naar Bombay is gevlogen. Bovenaan de trap wacht Cynthia Kytes de ste wardess van de paus tijdens de vlucht. (Telefoto) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het lot van de R.E.M. is bezegeld. Met 57 tegen 9 stemmen (V.V.D. en P.S.P.) aanvaardde de Eerste Kamer gisteravond het wetsontwerp „Installaties Noordzee", dat de regering de bevoegdheid geeft de Telegraaf- en Telefoonwet op het R.E.M.-eiland van toepassing te verklaren, waardoor T.V. Noordzee een illegale zender wordt. Tot een daadwerkelijk optreden tegen de zender zal het echter niet komen, aangezien de heer Verolme de regering heeft toegezegd zich als een loyale staatsburger te zullen gedragen en zich niet tegen de uitvoering van de wet te zullen verzetten. Die belofte is gedaan in een kort on derhoud dat minister Scholten van Justitie onlangs met de heer Verolme heeft ge had. Daarmee wil echter niet gezegd zijn dat de R.E.M. het hoofd in de schoot legt, zo zei de mister gisteravond in de Eer ste Kamer. De kans dat de R.E.M. zal gaan procederen achtte hij niet uitgeslo ten. Niet onmogelijk is het overigens, dat de R.E.M. nog eens in een andere gedaante op het televisiescherm terugkeert, maar dan in het kader van het open bestel dat de regering nastreeft. Minister Bot van O.K. en W. liet weten dat hij een even tuele aanvrage van de R.E.M. om een zendvergunning evenals elk ander verzoek om zendtijd in overweging zal nemen en objektief beoordelen. De minister ontken de dat aan de R.E.M. toezeggingen zijn gedaan. Dat ook de Eerste Karr^r tenslotte in overgrote meerderheid met het wetsont werp akkoord ging, werd na de uitvoeri ge behandeling in eerste termijn, waarbij men zich van verschillende zijden nogal critisch uitliet, toch nog een verrassing. Niet alleen bij de V.V.D.maar ook bij een deel van de K.V.P. bleken bezwaren te bestaan tegen de opzet van de regering. Dat was voor de oppositie aanleiding zich op de vlakte te houden totdat over de De Belgische para-commando's, die de afgelopen week in actie zijn ge weest in Kongo, zijn dinsdag bij hun terugkeer in Brussel met een grootse parade ingehaald. De foto geeft een idee van de massale huldiging die hun ten deel viel. stemverhoudingen wat meer klaarheid zou ontstaan. Die klaarheid kwam na het ant woord van de ministers Scholten en Bot, dat de aarzeling bij de K.V.P. wegnam en een aan suggestie van liberale zijde om de behandeling op te schorten, in afwachting van een nader advies over de volkenrech telijke kant van de zaak, alle kracht ont nam. Even leek het er op dat deze suggestie, gedaan door de heer De Wilde (V.V.D.), in de Kamer ingang zou vinden. Het voor stel hield in dat nogmaals aan de com- „De regering krijgt koekjes van eigen deeg", zo beoordeelt de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos, de moeilijke beslissing over het loonbeleid die de regering gisteren heeft genomen, maar waarvan hij nog geen kennis droeg toen hij een hoofdartikel voor de N.V.V.- bladen schreef. De heer Kloos geeft daarin te kennen, dat het hele econo mische en financiële beleid van de re gering tot het ontstaan van de huidige situatie heeft bijgedragen. Hij vestigt ér de aandacht op dat enkele weken scheiden van de fatale datum van 1 januari, waarop de C.A.O.'s aflopen. In diverse bedrijfstakken zijn de onderhande lingen al begonnen. Het zal volgens de heer Kloos van de werkgevers afhangen of men tot loonakkoorden met de afzonder lijke bonden komt. Houdt men zich aan het advies van de centrale organisatie van werkgevers, dan komen die C.A.O.'s niet tot stand. Zou de regering een naar ons oordeel te lage loonsverhoging willen af dingen door middel van het college van rijksbemiddelaars, dan kan de situatie ont staan dat onze bonden weigeren C.A.O.'s af te sluiten. Het behoeft volgens de heer Kloos geen nader betoog dat de situatie in beide ge vallen grote spanningen in het bedrijfsle ven gaat veroorzaken met een toenemende kans op arbeidsonrust. Wij zoeken derge lijke explosies niet, maar zij kunnen door de omstandigheden wel eens onvermijde lijk worden, zo meent de vice-voorzitter van het N.V.V. 1.000 7753 7925 13255 13949 14730 18154 18875 21482 ƒ400 1221 4700 4926 7420 7487 8730 10259 14818 14901 16101 19543 20824 21415 ƒ200 2720 3161 3285 3525 4954 5175 5583 6368 7520 10544 10624 11034 11440 11768 12363 12709 13146 13418 14098 14745 15426 15440 17347 18475 20667 21070 21169 21195 missie-Frangois zou worden gevraagd om een oordeel over de juridische consequen ties van het wetsontwerp, gezien in het licht van de adviezen die een viertal bui tenlandse volkenrechtgeleerden op verzoek van de R.E.M. hebben uitgebracht. Maar de mededeling van minister Scholten dat de commissie-Frangois in die adviezen geen aanleiding heeft gezien op haar oor spronkelijk standpunt terug te komen, deed de suggestie stranden. De minister verklaarde dat de bestaan de rechtsorde is doorkruist zonder dat de R.E.M. zich in een andere rechtsorde heeft begeven. Er is een golflengte ingepikt die aan Nederland voor radionavigatie is toe gewezen. De minister liet voorts blijken dat tegen radio-Veronica zal worden opge treden zodra de Straatsburgse conventie van kracht wordt. (Zie verder pagina 2). Advertentie Zeer exclusieve verpakking Al onze TAARTEN hebben een zeer bijzondere VULLING, o.a. boerenjongenstaarten - chipo- latataarten - crème- en mocca- taarten - hazelnoottaarten - slagroomtaarten - vruchtentaar ten - vanaf 2.50 BOTERSTAVEN, per stuk2.25 SPECULAASPOPPEN 0.60 - 1.90 - 3.10 MARSEPEIN BONBONS, 100 gr. 0.88 Een keur van marsepein-artikelen Elke gewenste Droste chocolade letter Onze automatiek is 5 december van 19 uur af gesloten. HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Ook voor u de meest perfecte permanent behandelingen PERMABEL STYLING PERMA TIËDA Voor uw afspraken telefoon 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1