VAN DAG TOT DAG VAN NI EL Britse journalisten werden Stanleystad uitgezet Geen Antwoord J Wereldnieuws r anders dan andere v. Imdia^Pakistae Wilson gaat zondag naar Washington Roofoverval op bus in Birma Netelig Foto's van razzia's werden afgenomen West-Duitsland weigert DDR nieuw krediet Indonesië denkt aan betere betrekkingen met Oost-Duitsland jk. ^^raatótcel "N DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 nniiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimüiiiniiinimniiii OMEGA HORLOGES edelstaal vanaf 125.— Geen verjaring voor oorlogsmisdaden in België mimiiiiiiiiinniiiiiiRiniiiiniiiiiniiiiiiiüiïïiniiiiiiinimiininiiniiimninii constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 Op de Ine Wierda DIT JAAR GEEFT SINT GEEN KLATERGOUD President Ajoeb Khan van Pakistan heeft medegedeeld dat de Volksrepubliek China en India elkaar heel wat nader zijn gekomen. Hij opende zelfs het vooruitzicht dat binnenkort de geschillen tussen beide landen vreedzaam geregeld zullen worden. Hij trok daaruit de conclusie dat de nood zaak om wapens aan New Delhi te le veren niet meer bestaat. India zou dat oor logstuig misschien gaan gebruiken om ge schillen met Pakistan in zijn voordeel te beslechten. De conclusie van Ajoeb Khan is interes sant, maar staat helemaal los van zijn mededeling. Die lijkt op goede gronden te zijn gedaan. Het is sinds Sjastri Nehroe opvolgde opvallend stil geworden aan de grenzen van India die door de Chinezen worden betwist. Sjastri heeft er nimmer een geheim van gemaakt dat hij het als een van zijn voornaamste doelen ziet met Peking tot een hanteerbare overeenkomst te komen. Het is heel goed mogelijk dat hem lukt wat Nehroe niet tot stand kon brengen. Sjastri is een veel minder spectaculaire figuur. Hij treedt zelden op de voorgrond, maar blijkt in eigen land groot gezag te hebben. In zijn buitenlands beleid richtte hij zich in de eerste plaats op een ontspanning in de verhouding met Peking-China en Pakis tan. Hij had daarhij het voordeel dat hij in deze kwesties voor de andere partijen een vrijwel onbeschreven blad was. Dat, en zijn „moderner" aanpak van de contro' versen, heeft mogelijk de weg geopend naar een gesprek dat niet bij voorbaat zonder uitzicht was. Sjastri gaat over enkele dagen zijn eer ste bezoek aan Londen brengen. Alle offi ciële reacties uit Groot-Brittannië duiden er op dat zijn optreden groot vertrouwen wekt. De mededeling van Ajoeb Khan draagt daartoe ongetwijfeld het hare bij. Een andere kwestie is dat Pakistan blijk baar niet veel vertrouwen in de Indiase be doelingen heeft gewonnen. Een aansporing om India geen wapens meer te leveren kan door Sjastri moeilijk als een vriend schappelijke daad worden opgevat. Het is de vraag of de mededelingen van de Pa kistaanse president over de betere betrek kingen tussen India en China ook niet be doeld zijn om India in de ogen van de niet- communistische wereld te desavoueren. Pa kistan is Amerikaanser dan Amerika zelf. In dat opzicht zullen India en Pakistan el kander heel moeilijk kunnen vinden, aan gezien de onafhankelijke „politiek van het midden" door Sjastri onveranderd van Nehroe is overgenomen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 LONDEN (AFP) De Britse premier Wilson gaat zondag naar Washington, waar hij maandag en dinsdag besprekin gen zal voeren met president Johnson. De Britse premier zal bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten worden vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, Gor don Walker, de minister van Defensie, Healey, de chef van de Britse generale staf, Lord Mountbatten en twee hoge ambtenaren. Minister Healy zal, voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Mc- Namara, een dag langer in Washington blijven dan de premier en de minister van Buitenlandse Zaken. Laatstgenoemden rei zen woensdag door naar New York, waar zij een ontmoeting zullen hebben met se cretaris generaal Oe Thant. Dezelfde dag nog vertrekken zij naar Ottawa voor be sprekingen met de Canadese premier Les ter Pearson. RANGOON (AP) Gisteren zijn 26 buspassagiers o mhet leven gekomen toen een bus op een mijn liep die gelegd was door communistische guerrillastrijders in Tavoy, 480 kilometer ten zuidwesten van Rangoon de hoofdstad van Birma. Ook zes politiemannen werden gedood. Nadat de mijn ontploft was, kwamen de guerrillastrijders uit hun schuilplaatsen te voorschijn en beroofden de doden van waardevolle bezittingen. Van de dode vrouwen sneden zij de oren af om de oor ringen mee te kunnen nemen. BRUSSEL De Belgische Senaat heeft gisteren met 124 tegen tien stemmen en drie onthoudingen het wetsontwerp goed gekeurd waarbij de verjaring van bij ver stek uitgesproken doodstraffen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd van twin tig tot dertig jaar. Het ontwerp werd de vorige maand reeds aangenomen door de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het ontwerp beoogt in het bijzonder de terugkeer in België van oorlogsmisdadi gers als de rexistenleider Leon Degrelle, die na de oorlog een heenkomen zocht in Spanje en daar nog steeds verblijft, te ver hinderen. Het netelige probleem van Kongo, dat tot een diepe depressie in de Verenigde Na ties heeft geleid en de tegenstellingen in deze organisatie bijzonder scherp heeft aangetoond, is vooral voor de niet direct betrokken landen uiterst subtiel. België is een van de wèi direct betrok kenen, evenals de Verenigde Staten, om dat dit land met Amerikaanse hulp mili taire acties heeft ondernomen tot redding van gevangen blanken. Nederland heeft in deze kwestie de morele plicht tot steun- door-dik-en-dun aan de Belgische opvat ting, maar kan aan de andere kant niet blind zijn voor de kans op formele kwet suren aan de Kongolese onafhankelijkheid, die door de Afrikaanse landen met volle dige steun van het communistische blok hoog worden opgenomen. Frankrijk heeft Tsjombe op bezoek ge had, maar De Gaulle heeft zich heel voor zichtig van het probleem verre gehouden en zich niet in de Kongolese chaos laten betrekken. Wanneer een land als Frankrijk of Nederland een initiatief in deze zaak zou moeten nemen, zou dat enkel kun nen neerkomen op een poging tot een wapenstilstandsdictaat, gedurende welke periode zou moeten worden getracht zo spoedig mogelijk alle blanken uit Kongo te evacueren. Dat zou enkel kunnen worden bereikt, indien Tsjombe tegelijkertijd al zijn blanke adviseurs en huurlingen zou af schaffen en wegzenden. Pas daarna zou de eigenlijke krachtmeting tussen de centrale regering van Tsjombe en de opstandelin gen kunnen beginnen zonder welke buiten landse inmenging ook. Dat de stabiliteit van Kongo niet eerder zal worden bereikt dan nadat deze krachtmeting haar beslag zal hebben gekregen, is een duidelijke ont wikkeling. Zolang de wapenstilstand en de redding der blanken niet zijn bereikt, is uit niet- politieke overwegingen de Belgisch-Ameri kaanse inmenging eenvoudig een daad van menselijkheid tegenover de vele bedreig de levens. Als de Verenigde Naties in Kon go een urgente plicht hebben, dan is het deze levens te redden. Dat kan gebeuren zonder de politieke situatie toe te spitsen, indien de communistische en Afrikaanse landen overwegingen van menselijkheid toevoegen aan hun formele standpunt, dat Kongo moet worden bevrijd van vreemde bemoeienis. Dat een dergelijke actie de positie van Tsjombe danig zou verzwak ken, staat vast. Maar de hopeloosheid en eindeloosheid van een bloedige situatie in een Hieuw onafhankelijk land, indien de mogendheden zich niet onthouden van in menging, worden door Vietnam nu al jaren gedemonstreerd. Zoiets zou in Kongo nóg rampzaliger zijn. LEOPOLDSTAD (Reuter en AP) Gis teren zijn uit Stanleystad drie Britse journalisten in Leopoldstad aangekomen. Een Belgische officier had hen ge last Stanleystad te verlaten, omdat zjj fo to's van razzia's in de Afrikaanse wijken van de stad hadden genomen. De filmrol van een van de journalisten werd in be slag genomen. „Militairen van het Kongolese leger en blanke vrijwilligers hebben op het voetbal veld van Stanleystad tienduizend Kongole zen bijeen gedreven. Ze worden één voor één door een speciale jury ondervraagd. Zij, die niet als rebellen worden be schouwd, krijgen het recht een witte zak doek of een das van die kleur te dragen. Maar degenen die niet in het bezit zijn van zo'n „vrijgeleide" worden zonder par don neergeschoten", zo vertelde een van de Britten. In Stanleystad vechten de honden om de rottende lijken, waarmee de straten van de stad zijn bezaaid. Over de hele stad hangt een ondraaglijke stank. i De rebellen beschieten Stanleystad onop houdelijk vanuit stellingen op de linker oever van de rivier de Kongo. Hun vuur isechter erbarmelijk slecht gericht", al dus deze journalist. „De Soedanese regering heeft de naar Soedan gevluchte Kongolese opstandelin gen toestemming gegeven militaire oefe ning op haar grondgebied te houden", zo meldt het Soedanese persbureau. Maar de Soedanese minister van Buiten landse Zaken Mohammed Ahmed Ma- goeb denkt daar anders over. „Onze re gering is niet van plan Soedan tot basis van de Kongolese opstandelingen te maken. De persberichten uit Khartoem dat er thans in het gebied van Gezira, nabij de Soedanese hoofdstad verzamelcentra voor vrijwilligers worden opgericht zijn belache lijk", aldus Magoeb. De Soedanese regering acht zich overi gens wel verplicht vluchtelingen uit Stan leystad die de Soedanese grens overste ken, te helpen. BONN (AP) De Westduitse rege ring heeft een verzoek afgewezen van de Oostduitse regering voor een nieuw kre diet van DM 500 miljoen (125 miljoen dol lar). De weigering is een tegenmaatregel door de Westduitse regering voor de Oost duitse maatregel van 25 november waarbij werd bevolen dat alle bezoekers aan Oost- Berlijn een bepaald bedrag aan Oostduit se marken moeten kopen tegen de offi ciële koers. Een woordvoerder van de Westduitse re gering zei dat Oost-Duitsland de econo mische consequenties zal moeten aanvaar den van zijn éénzijdige beslissing over de aankoop van Oost-marken. Premier Tsjombe is woensdagavond uit Parijs haar Leopoldstad teruggekeerd na onder meer besprekingen met president De Gaulle. Voor zijn vertrek zei de Kon golese premier dat zijn overleg met de Franse president „zeer opbouwend" was geweest. Ook de Belgische minister van Technische Bijstand, Maurice Brasseur, had gisteren in Parijs een ontmoeting met Tsjombe. Het onderhoud vond plaats op verzoek van de Kongolese minister-president. Voor zijn vertrek naar Leopoldstad zei Tsjombe dat het onmogelijk is met de re bellen te onderhandelen. „Onderhandelen met moordenaars?" vroeg hij verbitterd. „Er is geen sprake van dat wij met Chri- stophe Gbenye zullen spreken. Gbenye zal voor een gerechtshof worden gebracht. DJAKARTA (AP) In Westduitse di plomatieke kringen in Indonesië bestaat ongerustheid over een aan een hoge Indo nesische functionaris toegeschreven uit spraak dat Indonesië „zeker" zijn verte genwoordiging in Oost-Duitsland het vol gend jaar zal verheffen tot het ambassa deursniveau. Een woordvoerder voor de Westduitse ambassade sprak de hoop uit dat dit plan niet zal doorgaan. Volgens Antara, het of ficiële Indonesische persbureau, heeft dr. Dieckmann, het hoofd van de bezoekende Oostduitse parlementaire delegatie, aan de waarnemende premier Saleh gezegd dat „het hoogst welkom zou zijn" indien het Oostduitse consulaat-generaal „in de loop van december" verheven zou kunnen worden tot het niveau van ambassade. Advertentie caba De wereld mag dan klein zijn, en haar bewoners mogen wel eens aardwormen heten, maar een feit is het dat zij de enige planeet blijkt van waar af raketten naar Saturnus, Mars en de Maan worden ge schoten. Veel grotere hemel lichamen wentelen in volko men passiviteit door de ruim te, zonder ooit enige moeite te doen met hun soortgenoten in contact te komen. Zelfs de Maan, die volgens volksver halen en Duitse „songs" zo actief zou zijn in haar be moeienissen met de aardse ro mantiek, is in feite een suffe rig, seniel blok steen, dat als enig tijdverdrijf een beetje speelt met eb en vloed maar verder geen enkel blijk van initiatief te zien geeft. De Schepper van het heelal beleeft op deze wijze, van ons standpunt uit gezien, alleen van de wereld wat plezier. Misschien was dat ook van den beginne af de bedoeling. Of er is ergens in die ruim te nog heel wat interessanters en plezierigers te beleven, waar wij geen weet van heb ben. En dan komen we heel dicht bij de betekenis van de verzuchting, die ik een oude, grijze kloosterbroeder eens hoorde slaken: „Als we de mensen er maar eens toe zou den kunnen brengen het mis verstand kwijt te raken, dat zij het middelpunt der schep ping vormen, waar de rest om draaitEn hij voegde er heel zacht en devoot aan toe: „Als we om te beginnen onze abt maar eens daarvan zou den kunnen genezen Zo ziet men dat de zelfge noegzaamheid kruipt waar zij niet gaan kan. Zij maakt zich meester van staatslieden en abten, onderwijzers en con cerndirecteuren, journalisten en magazijnbedienden, politie mannen en oude dames, kleu ters en kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders. Omdat het zo'n wijdverbreide en onge neeslijke aandoening is, heeft het geen zin er elkander ver wijten over te maken. Het is ook, om met de kloosterbroe der te fluisteren, een misver stand en geen misdaad. Helaas heeft dat ene mis verstand een legio aantal an dere tot gevolg, waardoor het leven en samenleven langza merhand onontwarbaar ge compliceerd is geworden. Bij alle genialiteit die de mensheid tentoonspreidt moet men de allergrootste bewondering toch hebben voor de genialiteit waarmee zij van alles een pro bleem weet te maken. Als men de warwinkel be schouwt, waarin de mens zich bijvoorbeeld dient te begeven als hij zich geroepen voelt een godsdienst te beoefenen, dan behoeft het geen verbazing te wekken wanneer velen daar bij de moed in de schoenen zinkt en zij hun pogingen hal verwege opgeven. Het is daar bij merkwaardig dat de roe ping tot een zekere geestelij ke verheffing zich massaal kalendergewijs demonstreert. Wij leven nu in een periode dat het naderende kerstfeest bij kerkelijken zowel als on- kerkelijken een meer of min der vage intuïtie tot omhoog kijken oproept, die zich op een groot aantal verschillende manieren uit. Al naargelang men gevoelig is voor herdenkingsdata, be tekent de nadering van de de cembermaand een zekere ver wijdering van het materiële en een onbestemde honger naar iets dat zich ergens boven de wolken moet bevinden. In deze, uiterst algemene, aan duiding liggen alle varianten die men om zich heen be speurt. Kerkse mensen wor den nog kerkser, bleke kosters worden wasgeel, vrijgevige lieden worden filantropen, harde bolsters verraden zach tere kernen, samenzang wordt populairder, geloof wordt ze kerheid, fatsoen wordt zedig heid, de oecumene vertoont een hoogtepunt, vriendschap loopt uit op verlovingen, elek trische lampen raken in on bruik en kaarsen beleven een grote vraag, burenruzies wor den gladgestreken en huisge noten glimlachen vaker tegen elkander. Dat alles hangt met de kalender samen, dat kan niet anders, want het gebeurt ieder jaar in dezelfde tijd. Wat ook ieder jaar in de zelfde tijd gebeurt, maar dan in januari, is het volgende: kaarsenstompjes belanden in de vuilnisbak, zedigheid wordt matig fatsoen, de oecumene vertoont bedenkelijke scheu ren, buren krijgen ruzie, huis genoten reageren geprikkeld op elkander, kerkse mensen blijven kerks, kosters worden gezonder van uiterlijk, verlo vingen raken stuk, geloof wordt onzekerheid, zachte kernen krijgen harde bolsters, vrijgevige lieden worden zui niger, de Franse films met veel bloot komen uit de opberg- kasten der filmbeurs en de films met sneeuw en flikker sterren gaan erin. Voor de kerken komt dan weer een harde tijd. Geduren de december hebben zij het gemakkelijk, want dan lopen de kerkgebouwen vanzelf vol en bij de samenzang behoeft men nauwelijks de maat te slaan. Maar na de jaarwisse ling moet er weer danig ge trokken worden en met het afnemen van de vergevings gezindheid der mensen ver mindert ook de vraag naar vergeving sterk. En ofschoon de kerken dus zouden kunnen wensen dat het 't gehele jaar door kerst tijd was, weten zij best dat die vrome illusie met andere mid delen een handje dient te worden geholpen. Het afge lopen jaar is in dat opzicht tekenend geweest, want toen heeft men zich op nieuwe pa den begeven die menig door kneed gelovige even hebben doen huiveren, namelijk: op de paden der „public relati ons". „Antwoord 64" bijvoorbeeld was een poging om een soort van permanente kerststem ming te verwekken. Een po ging overigens, die geheel en al geslaagd mag heten wan neer men tenminste haar suc ces in guldens berekent. Het is echter de vraag of het ge loof erdoor verdiept is. Men kan op dit terrein niet voor zichtig genoeg zijn, want de verzuchting van de oude, wij ze kloosterbroeder is algeme ner geldend dan men denken zou: het oorspronkelijke mis verstand van de mens, die zich zó belangrijk vindt dat hij de rest van het heelal met heer- sersblik beschouwt, vindt men dunkt mij zeer levendig terug in het misverstand, dat het vergaren van miljoenen en het daarvan bouwen van tempels een geloofsact zou be tekenen. „Antwoord 64" heeft op mij de indruk gemaakt als of de mensen op een gegeven moment, sprekend tot hun Heer, korzelig zeggen: „Ga even opzij, want we hebben het nu te druk met kerken bouwen". Het enthousiasme en de vrijgevigheid waren overweldigend, maar zij hin- gen samen met de kalender van 64 en zij liepen uit op het keurig opstapelen van stenen. En de wijze waarop dat en thousiasme en die vrijgevig heid werden losgemaakt, ver schilde niet van de manier waarop in deze december maand de koopkracht wordt geëxploiteerd. Het eigenlijke misverstand van dit alles is eigenlijk, dat de mensen hun wijze van samenleven als bio logische wezens tot voorbeeld nemen van hun relatie met God. In de slagzinnen van „Antwoord 64" vindt men geen eenvoudige verklaring van die relatie terug, maar slechts een volkomen maat schappelijke liefhebberij van samenkomen. Het samenko men in een mooi gebouw, om er te zingen en te zitten met het idee, dat men zelf aan die omringende muren heeft mee- gebouwd. En dan te bedenken dat het bouwen van kerken eigenlijk niets anders is dan een klimatologische noodzake lijkheid, versterkt door de zucht tot afsluiting van an dersdenkenden In primi tieve godsdiensten van war mere streken vindt men nog de openluchtplechtigheden, omdat de oorspronkelijke mens zijn God zocht in de wijde hoogte, en niet tegen de hanebalken van architecto nisch uitgebalanceerde bouw sels. „Public relation" is een ver derfelijk middel als het om geloofszaken gaat. Als kerken verkooplokalen voor gods dienst worden, kan public re lation uitstekende diensten be wijzen bij het bijeenbrengen van mensen en guldens, maar dat eindigt toch altijd tegen het plafond van de gebouwen en op de balans der collecten Public relation kan vinding rijk en slim zijn, maar God is geen shownummer. Er moet ergens in Amerika een pastoor op het wel zeer Amerikaanse idee zijn gekomen om de biecht wat populairder te ma ken, door er eenvoudig een massaal shownummer van te maken. Eens per week een volle kerk met een collectieve absolutie. Slagzin van public relation: „One hour cleaning service". Er is in dit opzicht nog veel meer leuks te bedenken, maar het zijn grappige, slimme of dankbare handigheden op het fundament van een elementair misverstand. Public relation telt zijn succes af aan aantal len, niet naar de winst van verborgen zielen aan rust en vrede. Public relation maakt méér, niet beter. „Antwoord 64" verwaait met een eeuwige vraag in de wind, als de ka lender van 65 welgedaan aan de muur hangt. De wind speelt om de daken van nieuwe, mooie kerkgebouwen, maar wat neemt hij mee aan nieuws, goeds, groots naar de onbe reikbare verten waarheen de kruisen wijzen? Nieuwe muren om de men sengroepen, nieuwe daken bo ven de hoofden, nieuwe beel den aan de wanden, nieuwe banken van glanzend hout waarin dezelfde, oude, onver anderde mensen zitten om hun „one hour cleaning ser vice" te ondergaan, maar die drieëntwintig uren van het et maal leeg en donker zijn. Zo draait de kleine, belang rijke aarde door de ruimte: met etmalen van vierentwin tig uur, gedurende welke de mens zichzelf belangrijker vindt dan al het andere. Al het andere dat hij niet kent en niet kennen zal en zegt te wil len kennen en weigert te le ren kennen, omdat hij leeft op het motorische misverstand van: geroepen te zijn om zich op te sluiten met velen, van de ene kalender in de andere. Bent u een Sinterklaasmier? Er bestaat een soort vrouwen, dat om streeks augustus al van het winkelen thuiskomt met een nieuwe poederdoos, of een das, of een tafelschuiertje. Vraagt men haar dan, of er iemand jarig is, dan glundert ze: „Welnee, maar dan heb ik vast iets voor Jan en Greetje, met Sin terklaas!" Ik vind zulke vrouwen rechtuit be wonderenswaardig. Ze bouwen om zo te zeggen een heel jaar aan hun Feest. En half november liggen alle pakjes al, voor zien van verantwoorde of minder verant woorde Sinterklaasrijmen, op hun toekom stige gelukkige eigenaren te wachten. In alle gemoedsrust en zonder schele hoofd pijn zien ze dan ook het vrolijk avondje te gemoet. Het is een soort vrouw dat je op 2 december opbelt om te vragen, of je een kopje koffie komt drinken. Hijg je ver wilderd door de telefoon: „Hoe kóm je erbij? Ik moet nog van alles doen voor Sinterklaas!", dan antwoordt ze kalm: „Dan mag je wel opschieten, zeg. Je hebt nog maar drie dagen. Kind, ik ben allang klaar!" En al is het dan je beste vriendin, op zo'n moment zou je haar met plezier een schop geven. Want natuurlijk wéét je wel dat je nog maar drie dagen hebt en dat je weer veel te laat begonnen bent, en dat je wel mag opschieten. Maar daar zit hem juist de kneep. Wij, van het andere soort, wij zijn geen opschieters. Wij den ken in augustus alleen nog maar zorgeloos aan de zon en als de hei begint te bloeien worden we een beetje weemoedig, want dan is de herfst op komst. Maar in elk geval is Sinterklaas nog heel ver weg. Bovendien houden we gedurende drie maanden staande, dat we er dit jaar nu eens niets aan doen. We hebben geen geld, of geen tijd. En ons hoofd staat dit jaar niet naar surprises en onze inspiratie voor het maken van malle dichtwerken is verre. Nee, dit jaar maar eens geen Sinterklaas, lekker rustig. Maar dan gaan op zekere dag in alle winkelstraten de lichtjes branden. Je ruikt alom gevulde speculaas en boter letter en op een dag rijdt plotseling de Goedheiligman in eigen persoon door de straten. Kijkt zijn schimmel je verwijtend aan? Welnee, onzin. Maar in je binnenste begint iets te rommelen, dat wel. De kin deren van je buren zingen zo hartroerend en uitbundig hun liederen bij de schoor steen, dat het door de muren heendringt. En op een ochtend krijg je een telefoontje van je buurvrouw die je vertwijfeld vraagt, of je soms een rijmwoord weet op slaapsok. Op dat moment ben je verloren. Je belt je man, die op kantoor middenin een conferentie zit, op en zegt „Zeg, zullen we tóch maar nieteen kleinigheid Hij begrijpt je natuurlijk niet direct en hij wordt boos vanwege de storing bij de conferentie. Enfin, u kent het verloop. Uw huis is plotseling een ander huis. Vol van gefluisterde gesprekken en deuren die voor uw neus worden dichtgegooid. Met huisgenoten die met wazige blikken in zichzelf lopen te prevelen of midden in de nacht met potlood en papier gewapend door de kamers dolen. En op 5 december, 's avonds om kwart over acht, rijmt u uw laatste onverantwoorde rijmwoord en met schele hoofdpijn, maar intens gelukkig, schuift u het vrolijk avondje binnen. „Maar het vólgend jaarneemt u zich voor! Ach nee, mevrouw, neemt u zich maar niets voor. U leert het toch nooit, net zomin als ik. Advertentie ZELFS zijn MIJTER en STAF zijn van goud en hij geeft met gulle hand. Daarom vraag of zoek iets in goud. Onze collectie fantasie- en zegelringen - armbanden - col liers is wel bijzonder mooi. Ook onze briljant-collectie is uniek en u vindt voor een aan trekkelijke prijs iets zeer moois. U weet 't adviseert u goed. het huis met het carillon grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 Sneeuw. In het Westen van Joegoslavië is woensdag de eerste sneeuw van het sei zoen gevallen. Belgrado en Oost-Joego- slavië bleven echter voor sneeuw ge spaard. In Bosnië ondervond het weg verkeer grote moeilijkheden en in som mige Montenegrijnse gemeenten kwam het zelfs volkomen tot stilstand. Verkeer. In september kwamen bij ver keersongelukken in West-Duitsland 1495 mensen om het leven, gemiddeld onge veer vijftig per dag. Dit betekent een toeneming met 4,2 percent in vergelij king met september vorig jaar Op 26 december wordt een wet van kracht in West-Duitsland, die voorziet in automa tisch verlies van het rijbewijs bij het in dronkenschap besturen van een voer tuig en het opleggen van gevangenis straffen voor roekeloos rijden. Loonsverhoging. 1,2 miljoen arbeiders en employés van de Westduitse openbare diensten krijgen op 1 januari ongeveer zes percent loonsverhoging of zeventien Pfennig meer basisloon per uur. Zij krij gen verder met Kerstmis een gratifica tie van een-derde deel van het maand loon. Haarlok. In Saint Brieuc in het Franse de partement Cötes-du-Nord is woensdag op een openbare verkoping een haarlok van Napoleon voor ongeveer vierduizend gulden verkocht. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3