IN DE VISHAL EN OP ZEE N oord wester storm over IJmuiden IJmuider Courant Urker vissersvloot krijgt experimentele hekkotter JONGEJANS Bromfietser botste tegen vrachtauto in Velsen-Noord die. verloofd is met Rob Politie waarschuwt tegen poncho's Spurs verzoekt doelman Brown te blijven spelen Velsen-Noord helpt Dordtse kinderen aan speelgoed Stratenmaker gewond in Velsen-Noord Auto's botsten op rijksweg Santpoort Beverwijk gaf geld voor goede ideeën IS UIT 'n altijd welkom geschenk DE NIEUWE DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 7 Kerkelijk nieuws Cadeau-Idee voor alle verlief den en verloofden. Een foto toestel om wat nu zo mooi is vast te leggen voor altijd! Wij hebben vele fototoestellen in prijzen voor bescheiden en wat ruimere beurs. Kom maar eens kijken. Wij hebben duizend tips voor fulle gevers. Kennemerlaan 5 (bij de brug) Dagelijks verkrijgbaar bij Lange Nieuwstraat 427 van 9—12.30 u. en van 2—5 u., zaterdags 9—11 uur. TELEF. BESTELLING OF RESERVERING IS NIET MOGELIJK! een GEWATTEERDE NYLON DUSTER, effen 19.95 pracht bloemdessins 27.50 PLEIN 1945 no. 49 BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Faillissementen Woensdag Woensdag zijn 4800 kisten vis in IJmui- den aangevoerd; hiervan waren: 55 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 2 tongschar en schartong, 80 schol, 73 schar, 12 bot, 1950 haring, 1050 schelvis, 250 wijting, 705 Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waardenburg-Neerrijnen G. J. Voortman te Dussen (N.B.); te Nieuw- Stadskanaal F. J. Veldman te Drachten', te Oisterwijk-Helvoirt H. J. v. Duyl, kand. te Hilversum; te Lopikerkapel (toez.) J. C. Terlouw te Lage Vuursche; te Waarder R. C. Cuperus te Rouveen; te Oud-Alblas (toez.) B. J. Wiegeraad te Herkingen; te Hulst (Zld.) J. A. H. Brok, kand. te Wad- dinxveen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Tweetal te Ulrum A. Geelhoed te Zwa- gerveen-Zwaagwesteinde en E. Koop te Enumatil. Een negentienjarige volontair, werkzaam bij Hoogovens en afkomstig uit Den Haag, is vanochtend met zijn bromfifets op de Simon Martinstraat in Velsen-noord tegen een achteruitrijdende vrachtauto gebotst. Waarschijnlijk heeft de jongeman de vrachtauto niet opgemerkt, doordat hij voorovergebogen op zijn bromfiets zat. Met een diepe hoofdwonde en een hersenschud ding is hij in het Rode-Kruisziekenhuis opgenomen. j - lilBT iÜl kabeljauw en gul, 10 leng, 70 haai, 4 ham, 16 poon, 480 kool vis en 41 diversen; voorts 2964 kilogram handelsgarnalen. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor: heilbot 5.70—5.50, grote tong 7.26 7.15. grootmiddel tong 6.045.53, klein- middel tong 6-115.74, kleine tong één 7.49—7.30, idem twee 6.736.60, tarbot één 4.904.60, zalm 5, handelsgarnalen 1.28 1.23. Per 50 kilogram: tarbot twee 194, idem drie 144, idem vier 162, tongschar 132, kleinmiddel schol 62, kleine schol twee 66.34, schar 2818, bot 31.25, verse haring 16.6014.20, pieterman 4036, kleine kool- vis zwart 41—31, idem wit 7565, grote schelvis 7765, grootmiddel schelvis 66 57, kleinmiddel schelvis 5650, kleine schelvis één 4940, idem twee 328, wij ting 359.80, grote gul 6251, middel gul 5340, kleine gul 2816, kleine leng 45, kleine haai 3327, ham 194172. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 232 120, grote koolvis zwart 122108, idem wit 264250, grote, leng 112. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 123—15.970, KW 132—8370, KW 180— 5610, IJM 154—7140, SCH 117—5620, SCH 261—7100, VL 7—5620, VL 14—8040, VL 84—8100, VL 110—8570, VL 131—9070. De aanvoer in IJmuiden, verzorgd door 28 vaartuigen, bestond donderdagmorgen uit 4625 kisten vis en 2500 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 920 kisten schelvis, 100 radio, 120 wijting, 90 gul en kabel jauw. 450 koolvis, 2550 haring, 100 sprot, 120 schol, 5 tarbot, 50 varia en 100 rog, poon en haai. Prjjzen van donderdag Per kilogram (in guldens): heilbot 5.705.50, tarbot 4.904.60, grote tong 7.30—7.21, grootmiddel tong 6.05—5.88, kleinmiddel tong 6.59—6.18, tong één 8.137.73, idem twee 7.026.70, zalm 5.70. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 150, middel kabeljauw 130, witte koolvis 264, grote zwarte koolvis 92, middel zwarte koolvis 104—98, grote leng 106, grote lom 80. Per tien stuks: grote kabeljauw 140 108, middel kabeljauw 7060. Per hoop: vleet 152—80. Per 50 kilogram: grote schelvis 5449, middel schelvis 29—40, kleinmiddel schel vis 4948, schelvis één 6048, idem twee 33—25, radio 25—10, grote gul 61—55, middel gul 47—43. kleine gul 35—18, witte koolvis 62, koolvis één 4136, idem twee 32—27, grote schol 73—62, grootmiddel schol 6558. zetschol en schol één 65—58, schol twee 63—52, schol drie 60—44, schar 37—28. bot 31—22, poon 25—13, haai 22—19, gestripte wijting 39—17, dichte wijting 20—13, haring 17—14, tarbot 170 152, griet 132, ham 200—172, leng één 41, hake één 126, kleine heilbot 140. Het ongeluk gebeurde toen de Haarlem mer een voor hem rijdende auto wilde passeren. Op hetzelfde moment haalde de bestuurder van de laatste auto naar links uit om een andere wagen in te ha len. De afdelingschef moest het stuur om gooien om een botsing te voorkomen met het vervolg, dat hij door de middenberm op de oostelijke rijbaan van de rijksweg te recht kwam. De bestuurder van de wagen, die de onjuiste inhaalmanoeuvre uitvoer de, is zonder te stoppen doorgereden. Zijn kenteken is echter bekend. Bij haar actie tegen niet goed functio nerende verlichting van voertuigen er vaart de Velsense politie dat vooral scho lieren zich aan een slechte fietsverlichting bezondigen. De politie is van plan tegen dit groeiende euvel streng op te treden. In het bijzonder waarschuwt de politie tegen het gebruik van regencapes, zoge noemde poncho's, die over het stuur en meestal ook over de fietslantaarn worden gehangen. Bill Brown, een van de beste doelverde- digers van de wereld, wil een punt achter zijn voetbalcarrière zetten. Tottenham Hotspur, zijn club, is echter niet bereid hem te laten gaan. De 32 jaar oude Schot se international, die thans bij Tottenham op de reservelijst staat, heeft zijn wensen kenbaar gemaakt in een brief aan de club directie. Hij zei meer tijd te willen geven aan zijn eigen kleurendrukkerij in Londen. Bill Nicholson, manager van de Spurs, merkte op: „de directie verwacht, dat Brown zijn contract zal accepteren". Brown was doelman van de Spurs in de ja ren 1960 en 1961, de grote jaren van de club. Bovendien speelde hij in 21 interna tionals voor Schotland. Thans wordt zijn plaats in het eerste elftal ingenomen door Pat Jennings, een jonge ster uit Noord- Ierland. Brown zegt: „Ik wil mijn carriè re niet als reserve afsluiten en ik heb geen belangstelling voor een andere club. Ik wil stoppen met herinneringen aan vijf prachtige jaren met de Spurs". Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 20 kisten wijting, 80 gul en kabeljauw, 420 trawlharing! 700 spanharing, 120 sprot, 100 schol, 1000 kilo gram tong. GEBOREN: Johannes, z. v. J. Bruin en E. P. Biskanter; Johanna P. C., d. v. H. J. van der Veldt en J. C. van der Klugt; Monica B., d. v. T. H. Valk en H. M. C. Krop ff; Marcel A. M., d. v. C. Stam en C. J. Duiker; Liesbeth J., d. J. G. van Meer kerk en S. Akkerman; Antonia M., d. v. W. Rendering en A. Koelemeij; Bernar- dine M M., d. v. G. A. M. Post en M. M. Heere; Bibiana J. M., d. v. J. W. Kleef en J .B. T. van Assema; Theodorus G., z. v. G. T. Rutten en G. M. C. van Herpen; Rocus B„ z. v. R. H. Eland en G. C van Dongen; Vincent N., z. v. M. N. Bouwer en E. A. P. M. Rijkers; Johannes C., z. v. C. Pel en M. Vonk; Simon P. M., z. v. s! P. Kapteijn en C. M. Koomen; Trijntje J., d. v. G. Boomsma en A. Strikwerda. ONDERTROUWD: W. G. W. J. de Rijk en A. E. B. S tra vers; J. Lute en B. C. J. Bijl; A. W. Lubbers en M. F. van der Linde; P. J. C. van Vuuren en A. M. C. Duin; J. F. H. Mooij en M. M. L. H. van den Bergh; J. Dijkman en F. H. W. Roos; B. Aardenburg en H. A. Appel; P. J. Koel man en J. J. van Galen; N. Tamis en J. W. Buitelaar; H. R. Martens en A. H. Baard; H. Bulthuis en W. Hoffman; R. Mirosch en A. de Vries. GETROUWD: H. T. IJkema en E. Ek- hart; J. van Schooten en A. Middel; J. Tuinenbreijer en M. M. A. Apeldoorn; A. N. Dullemans en C. J. de Back; A. J. Meu- lenberg en C. J. M. Verdonk; B. J. van Schaagen en S. J. M. de Ruiter. OVERLEDEN: J. C. de Goede, oud 60 jaren, ongehuwd; A. C. Mengelberg, oud 84 jaren, geh. gew. m. H. L. van Marken; C. C. M. Borghols, oud 86 jaren, geh. m. E. H. T. Wessin©; J. Groot, oud 80 jaren, geh. gew. m. J. van den Berk. De noordwesterstorm, die in de afge lopen nacht opliep tot windkracht tien, heeft sinds kwart over twee hedenoch tend alle in- en uitgaand scheepsverkeer te IJmuiden stopgezet. De loodsdienst voor kleine schepen was een uur tevoren gestaakt. De storm heeft voorts op zjjn geweten, dat het 7600 brt metende Liberiaanse vrachtschip Pacific Victory, dat zonder loods aan boord IJmuiden trachtte binnen te lopen, de uiterste boei bij de zuidpier ramde: deze voor de scheepvaart zeer be langrijke boei, de IJM 1 is verdwenen. Voor het eerst in tien jaar is de markt, die vandaag de gehele dag zou voortduren op het IJmuider marktplein, afgelast: de storm had een groot deel van de reeds ge deeltelijk opgezette kramen omvergegooid. Nog voor de eerste kooplieden vanoch tend vroeg aan het Marktplein kwamen, waren zeven van tien rijen reeds gedeelte lijk opgezette kramen door windstoten om vergeblazen. Er ontstond hierdoor een enorme ravage. Sommige auto's, die al omstreeks middernacht naar het markt plein waren gekomen, werden beschadigd. Zeker de helft van de marktkooplieden, die vandaag zouden verkopen, is niet ko men opdagen. Gezien de reeds aange brachte schade, maar ook met het oog op mogelijke ongelukken, besloot de markt meester dat vandaag in het geheel geen markt zou worden gehouden. Voor de aanwezige kooplieden was deze mededeling teleurstellend. De meesten echter zagen in dat dit wel het verstan digst was. De marktkooplui hadden ge hoopt dat zij juist vandaag goed zouden verkopen in verband met Sint Nicolaas. Velen hadden er al voor gezorgd, dat hun voorraad groter was dan normaal op don derdag. De markt zou, bij wijze van uit zondering, de gehele dag open mogen blij ven, zo was van tevoren beloofd. Sommige marktverkopers zijn niet bij de pakken blijven neerzitten: zij gingen hun waren van de auto af verkopen. Maar veel heelt dit niet kunnen opleveren: ook voor de kopers was het weer te boos om in de openlucht iets goeds voor wei nig geld te kopen. Het handige naslagwerk voor hen die hun geheugen willen opfrissen over mensen, data en gebeurtenissen die het af gelopen jaar actueel waren. Advertentie De UK 121 glijdt feilloos in zijn element. Mevrouw S. G. van den Beldt-de Jong verricht de traditionele doop plechtigheid. De vraagbaak voor een ieder die wil controleren welke sport prestaties geleverd zijn, hoe da voetbal rolde, welke records sneuvelden. De uitgave 1965 vanaf 20 no vember verkrijgbaar bij on» blad. De bijzonder geslaagde VARA-speel- goedactie ten behoeve van minderbedeel de kinderen heeft voor de samenwerken de afdelingen van de vrouwengroep Par tij van de Arbeid, de VARA en Jonge Strijd in Velsen-Noord door haar twee daagse bazaar in „De Meerpaal" een prachtig resultaat opgeleverd van ruim 2500. Dit bedrag is in zijn geheel be steed aan de Dordtse afdeling van de ver eniging „Pro Juventute" waarvan niet minder dan 280 kinderen in deze afdeling, drecht omvat, zaterdag een prachtig Sint Nicolaasfeest zullen hebben in de gezin nen, waar zij zijn ondergebracht. Een delegatie uit Velsen-Noord trok gis teren naar Dordrecht (waar de vele ge schenken inmiddels reeds waren aangeko men) om de cadeaus symbolisch te over handigen aan de staf van Pro Juventute, waarvan de heer Pullen directeur is en waarbij aanwezig was een aantal gezins voogdessen. Mevrouw Van Eijkelen-Bestenbreur, die de delegatie leidde, zei verheugd te zijn dat nu voor de tweede maal Velsen- Noord de adoptie van de 280 kinderen op. zich had genomen, maar bovendien ook* omdat de gehouden bazaar opnieuw heeft bewezen dat er voor het minder bedeel de kind in het algemeen in ons land doch speciaal in Velsen-Noord voor de Dordtse kinderen vele harten hebben openge staan. Daardoor was het mogelijk het aantal geschenken belangrijk uit te brei den en behalve de gevraagde fraaie kle dingstukken ook meer mooi speelgoed be schikbaar te stellen. De heer Pullen zei aangenaam verrast te zijn, hij voelde zich door de geschen kenlading overweldigd. Hij was Velsen- Noord heel erg dankbaar voor de spon tane activiteit, waardoor „zijn" kinderen eens flink verwend zullen worden. Niet minder blij waren de gezinsvoogdessen voor de verzamelde geschenken, die za terdag door haar in de verschillende ge zinnen zullen worden uitgedeeld. Een 39-jarige aannemer-stratenmaker uit Schagen is woensdagmiddag op de Wijkerstraatweg in Velsen-noord aan het hoofd gewond door een ijzeren weghaken, dat in aanraking kwam met het rech ter achterspatbord van een passerende trekker met oplegger. De man is met ernstig letsel naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Op de rijksweg bij Santpoort heeft zich woensdagmiddag een botsing tussen drie personenauto's voorgedaan. Een 54-jarige afdelingschef uit Haarlem werd gewond doordat de door hem bestuurde wagen via de middenberm begon te slippen en vervolgens kantelde. Hij kreeg een wond aan zijn voorhoofd. WIE WAT WAAR 1965 De populaire encyclopedie met een schat van gegevens over alle mogelijke onderwerpen, die de moeite van het weten waard zijn. Wetenschap. Eco nomie. Politiek. Bevolking. Del tawerken. Tunnels. Planten en Dieren. Posttarieven, enz. enz. Op de moderne scheepswerf van T. van den Beidt in het weinig bekende Noord hollandse plaatsje Westgrafdijk is woens dagmiddag een nieuwe hekkotter tewater- gelaten, welk schip volgens sommige ex perts wei eens een omwenteling voor de visserij zou kunnen betekenen. Het betreft hier namelijk de UK 121, bestemd voor de heer Jan Kramer in Urk, die hiermee in het bezit zal komen van het modern ste en snelste vaartuig van de Urker vissersvloot. Woensdagmiddag zijn in de koffieka mer van het Stadskantoor aan de Ples- manweg te Beverwijk aan een aantal per soneelsleden van de Dienst Openbare Wer ken prijzen uitgereikt voor goede ideeën. GEBOREN: Jeroen G. P., z. v. H. J. P. Bannenberg en J. F. Willemsen; Ilse, d. v. J. A. A. van der Horst en M. M. Bokhoven; Sylvia M., d. v. C. J. van den Berg en C. J. van Roosmalen; Robert J., z. v. T. J. Ka non en H. Siegrist; Jacobus J., z. v. J. J. M. Bakker en M. Th. Hoog Antink; Monika, d. v. O. W. Beyer en E. J. Blok; Marcel W. J., z. v. M. A. M. Winands en J. A. M. Schuyt; Elisabeth C., d. v. W. H. Milort en M. de Vroome; Madeleine, d. v. Ch. Ver- straete en F. L. Vermeulen; Luc J., z. v. Sj. Bulthuis en J. A. de Zwaan; Edwin H. P., z. v. J. A. L. Doesburg en H. H. van Zut- phen; Johan, z. v. M. Pruim en B. J. Schoe- maker; Rudolf, z. v. A. A. G. van den Reijen en E. G. Smit; Bianca, d. v. W. J. B. Wimmers en G. E. Tijsinger; Hermanus G., z. v. H. Koomen en M. G. Th. M. Harms; Erik, z. v. A. Smit en P. E. Stammes; Diena, d. v. E. Stammes en J. H. Hamberg; Ingrid, d. v. A. Steketee en S. E. Pihl; Veronica C. M., d. v. A. A. van der Lans en M. J. Zaat. ONDERTROUWD: J. F. Bersee en M. J. Tuijn; D. J. Verkerk en Th. W. Freling; G. W. van Brenk en G. Schoenmaker. GETROUWD: J. C. de Winter en E. M. van Keulen; KI. Lubos en A. M. Heijndijk; L. Zuurman en S. Zwaga; G. H. Duineveld •n A. M. Doodeman. OVERLEDEN; M. Kolder, Er waren 33 ideeën ingediend, waarvan er nog twee in behandeling zijn. Twaalf ideeën werden gehonoreerd, met een aan moedigingspremie of met een waarde ringspremie. De heer F. Th. Hoogeland ontving de hoogste premie, namelijk een bedrag van f 250. Een premie van (200 werd eerder uitgekeerd aan de heer H. G. Smorenberg voor een verbetering aan het nooduitlaatriool op het strand. Ook de he ren J. Bakker, H. P. Noordermeer, A. Luyt en D. Visser werden beloond voor een goed idee. Aanmoedigingspremie ont vingen de heren R. Posthuma, C. Koele meij en H. Steenbakker. De heren M. A. Rumping en C. Schavemaker kregen sa men 140 voor verbetering van een eg voor de atletiekbaan; de heren F. Th. Hoogeland, M. A. Rumping en C. Schave maker kregen samen 112 voor het aan brengen van vijf rubberstrippen aan de baanveegmachine, waardoor minder slijta ge en beter effect worden verkregen en ten slotte ontvingen de heren H. P. Noorder meer en J. Bakker samen 84 voor een verbetering van de riooldoorspuitmachine. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 1 december in staat van faillissement verklaard: C. P. van Oossanen, wonende in Haarlem, Javastraat 13, voorheen wo nende aan de Middenweg 109, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Cu- ratrice: jonkvrouwe mr. R. W. de Ranitz, advocate en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 1 december opgeheven het faillisse ment van Leendert Wilhelm Sijsenaar, wonende in Hillegom, Prins Hendrikstraat 7, uitgesproken op 4 augustus 1964. Rech ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur in Haarlem. De achtersteven is rond gehouden, wel ke bouw het voordeel moet opleveren dat de kotter minder op het water „slaat" en de opvarenden dus ook weinig last zul len hebben van overslaande golven. Dit betekent voor de bemanning een groter veiligheid en de mogelijkheid de vis vangst onder rustiger omstandigheden te beoefenen. De afmetingen van de UK 121 zijn: 25Vi m. lang, 6 m. breed en 2,90 m. hol, waarbij kombuis, stuurhut en logies in de voorsteven zijn aangebracht, terwijl de machinekamer van achteren wordt inge richt. Een en ander ter bevordering van stabiliteit en wendbaarheid. Deze hekkot ter van 79 brt. zal worden uitgerust met een 435 pk. Deutz-motor. Wel een verschil met de eerste Urker (zonder zeil), die, een halve eeuw geleden, slechts over 15 p.k. beschikte. De eer van de doopplechtigheid was ge gund aan de echtgenote van de scheeps bouwer, mevrouw S. G. van den Beldt- de Jong, die met de wens voor een goede vaart en een steeds behouden thuiskomst de traditionele fles champagne tegen de boeg in stukken sloeg. Daarna gleed de fraaie hekkotter feilloos in zijn spreek woordelijke element. Voorlopig alleen als UK 121, daar aan de suggestie van een der aanwezigen het schip „Ik, Jan Kra mer" te dopen geen gevolg werd gegeven. In de loop van de volgende week zal de UK 121 naar IJmuiden worden ge sleept, waar de motoren zullen worden geplaatst. Daarna kan men met de af bouw beginnen. Er behoeft niet aan te worden getwij feld dat, wanneer de UK 121 over enige maanden definitief in de vaart is ge bracht, de verdere verrichtingen van de ze nieuwe hekkotter door vele reders met belangstelling zullen worden gevolgd. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7