Staartbeveiliging" van files op snelwegen werkt doeltreffend Televisieproef heeft succes V Meerjarenplan voor recreatie op komst Staven-lawine 'n GEZELLIG ETENTJE in het feestelijke Het HOGE DUIN sigaren uitzonderlijk goed! Veel schade door twee branden Twee-en een-half jaar geëist voor heling Zuidpoolschip laadt in Antwerpen In 1965 18 miljoen beschikbaar Ambtenaar in beroep tegen ontslag na kastekort Joris Ivens gaat film over Rotterdam maken Vragen over Lurelei DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 9 restaurant van „tf\oderp ,-^iTs WIJK aan ZEE Tel. 02517-322 't sprookje van de Noordzeekust Twee spionnen in VS schuldig bevonden Kort nieuws GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF op Toastjes Vanavond Onthulling van beeld van Mari Andriessen VARA vraagt hulp van „geluidsjagers" De televisieproef, die sinds eind ok tober aan de gang is op rijksweg 12 on der Linschoten tussen Utrecht en Gouda heeft er al vele malen toe geleid dat bi; verkeersopstoppingen de witte Porsches van de rijkspolitie bijzonder snel ter plaatse waren, zodat bij de ontstane files staartbeveiliging kon worden toegepast voor er gevaarlijke situaties ontstonden. Gedurende de twee maanden dat de proef duurt verzamelt de rijkspolitie zo veel mogelijk indrukken en gegevens. Pas na afloop daarvan is een conclusie te verwachten. Die conclusie zal niet zoals trouwens ook nooit verwacht was gaan in de richting van T.V.-observaties over grote, aaneengesloten stukken autoweg. Als de rijkspolitie tot een positief oordeel komt over de waarde van T.V.-apparatuur voor haar deel van de verkeersregeling in Nederland is het het meest waarschijnlijk dat zij de beschikking krijgt over een ver plaatsbare T.V.-unit. Daarmee kan dan bij bepaalde gelegenheden een vlottere ver werking van massale verkeersstromen be reikt worden: T.T. in Assen; bloemen corso; races op Zandvoort; voetbalwed strijden en dergelijke. De staartbeveiliging, waarmee de rijks politie ongeveer een jaar geleden bij v*- keerscongesties op autosnelwegen begon nen is, blijkt goed aan te slaan bij de weg gebruikers. In de praktijk komt het er op neer dat honderd a tweehonderd meter achter een zich vormende file een wagen gestationeerd wordt met blauw zwaailicht. De bijbehorende politieman attendeert door heel rustige en geleidelijk zwaaiende armbewegingen op de noodzaak snelheid te verminderen. Nog lang niet alle automobilisten blijken het gebaar te kennen; sommigen beginnen abrupt te remmen, wat voor hun achter liggers gevaar oplevert. Vandaar de nood zaak voor de politieman vooral langzame armbewegingen te maken. Zijn hele hou ding moet suggereren: „langzaam aan1 niet: „stoppen". Hoe de proef bij Linschoten ook afloopt: de rijkspolitie is er zich van bewust dat over het algemeen het televisie-effect in haar verkeersgebied kleiner zal zijn dan bij de gemeentepolitie. Wanneer bijvoor beeld op de Rotterdamse tunneltraverse per televisie een opstopping geconstateerd wordt kan er direct worden ingegrepen door bij bepaalde stoplichten langer groen te geven. Op grote verkeerswegen en zeker op autosnelwegen kan dat niet: het te gro- Advertentie mSTlUATtURS DE COGNAC OEPUIS 1819 Een zware uitslaande brand heeft een grote fabriekshal van de metaalperserij „Metapers" op het industrieterrein in Grootebroek volkomen verwoest. In deze loods werden gasaanstekers gemonteerd en gevuld met vloeibaar gas. De schade wordt geschat op zeker een half miljoen gulden. In de chemische fabriek Denka te Koot wijkerbroek, tussen Stroe en Voorthuizen, heeft een brand voor enige tonnen schade •angericht. te verkeersaanbod moet eenvoudig door de nauwte worden weggewerkt. Het grote voordeel blijft dat de politie in ieder geval weet wat er op komst is. Meldzuilen Over de resultaten van de proef met verplaatsbare meldzuilen langs rijksweg-12 blijkt de rijkspolitie bijzonder tevreden te zijn. Dagelijks is er een vrij groot aantal meldingen op het Linschotense traject. Naar verhouding meer dan op het weg- vak dat dichter bij Utrecht ligt, maar daarbij moet er rekening mee gehouden worden dat op het weggedeelte westelijk van het verkeersplein Oudenrijn meer mel dingsmogelijkheden zijn in de vorm van benzinestations en boerderijen. De politie gaat nu de provisorische palen een meer definitieve uitvoering geven. Ze krijgen onder andere betere kleuren en een gemakkelijker bèdieningskastje. Het aantal meldingsmogelijkheden wordt uitgebreid: ze komen waar dat no dig is op kortere onderlinge afstanden; bovendien wordt het wegvak, waar ze langs komen, verlengd. In het komende voorjaar wil de politie ook op drukke eenbaanswegen in de om geving meldzuilen plaatsen. De mobiele post in Linschoten blijft daarbij het mei dingscentrum. Advertentie Twee jaar en zes maanden heeft de offi cier van justitie bij de Bredase rechtbank geëist tegen een 46-jarige Rotterdammer wegens heling van bijna 80.000, gestolen door zjjn schoonzoon uit de kazerne van de commandotroepen te Roosendaal. Na maandenlang zijn kans te hebben af gewacht had deze schoonzoon, een soldaat van de commando's, op maandag 24 augus tus zijn slag geslagen. Met een nagemaak te sleutel had hij de brandkast geopend in een lokaal, waarvan hij reeds lange tijd de sleutel bezat en daarna had hij de ka zerne ongehinderd kunnen verlaten. Zijn schoonvader kwam hem per auto halen. Op weg naar huis zei de soldaat dat hij een tori bij zich had, waarna de schoonvader de leiding op zich nam. Het geld voor loonbetalingen deed hij de volgende dag in een geldkist, waarna hij de loonzakjes en -strookjes verbrandde. In Utrecht kocht de man een andere auto. Van het gestolen geld was bij zijn aan houding nog 74.000 gulden over. De soldaat is reeds door de krijgsraad berecht. De uitspraak is over veertien dagen. BRUSSEL Het Deense vaartuig „Mag- ga Dan" is woensdag in Antwerpen aan gekomen om materiaal aan boord te ne men van de Belgisch-Nederlandse zuidpool expeditie. Het schip vertrekt zaterdag en neemt in Kaapstad de deelnemers aan de 'expeditie aan boord. Dit jaar nemen aan de „overwinterings- ploeg" zes Nederlanders en tien Belgen deel. De „Magga Dan" vervoerde vorig jaar de eerste Belgisch-Nederlandse expe ditie naar de koning Boudewijn-basis aan de Zuidpool. NEWARK (A.F.P.). De jury van het federale gerechtshof van Newark heeft de Amerikaanse ingenieur John Butenko en de Rus Igor Ivanov schuldig bevonden aan samenzwering tot spionage. De twee mannen werden in oktober vorig jaar op een spoorwegstation aan gehouden, toen zij zich in gezelschap be vonden van drie leden van de Sovjet vertegenwoordiging bij de Verenigde Na ties. Volgens de Amerikaanse federale recherche zouden zij er toen op zijn be trapt documenten aan de drie andere Rus sen te hebben uitgeleverd. Ivanov was chauffeur bij de Russische delegatie, zonder diplomatieke stgtus. Het Nationale Theater van Lissabon is woensdagochtend door brand verwoest. Tweehonderd vijf tig brandweerlieden kon den niet verhinderen dat het gebouw ge heel uitbrandde. Slechts de archieven konden worden gered. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Van de Laar (O.K. en W.) heeft een meerjarenplan voor de re creatie in de maak, waarin de vele pro vinciale projecten, die ter goedkeuring z\jn ingediend, naar urgentie worden gerang schikt. Om alle plannen te realiseren zou twee miljard gulden nodig zijn. Er is voor 1965 echter maar achttien miljoen be schikbaar, waarvan negen miljoen op de begroting van O. K. en W'. „Alles kan niet tegelijk," zei drs. Van de Laar gisteravond in de vaste onder wijscommissie uit de Tweede Kamer. De suggestie uit de commissie bij voorbeeld om aparte fondsen te vormen voor de aan koop van landgoederen moest hij van de hand wijzen. Afgezien nog van de finan ciële bezwaren gaf hij er bovendien de voorkeur aan de particuliere bezitters zelf in staat te stellen de landgoederen open te houden voor recreatieve doeleinden. De staatssecretaris zei dat nu zevendui zend hectare aan militaire oefenterreinen voor de recreatie is opengesteld. Over de bestemming van de Lauwerszee kon hij de commissie nog geen uitsluitsel geven. Wel wees hij er op dat bij de discussie over deze bestemming de recreatieve belangen duidelijk worden afgewogen tegen andere wensen. Met de commissie betreurde de bewindsman de kapwoede, die aan de be neden-Dinkel in Twente heeft plaatsgevon den. Hij weet die kapwoede aan misver standen bij de ruilverkaveling, die echter onder de nieuwe wetgeving zullen worden voorkomen. Advertentie MM Kleine nieuwsbloempjes De midwinterhoorns klinken weer over Overijsel! Dat is de blijde tijding, die we vonden TUBANTIA, dat verslag deed van een vergadering van midwinterblazers in Olden- zaal. „Wie echt van het geluid van de midwinterhoorn wil genieten, moet een vrijdag avond in de adventstijd erop uit trekken, de buurtschap in", zegt het blad. „Dan zullen de blazers weer gaan oefenen, speciaal tussen 8 en 9 uur. Als het dan een beetje vriest en het is windstil, dan klinkt overal de roep van de houten hoorn, in de Lutte, in Saas- veld, bij Denekamp en rond- Oldenzaal". Men doet het heel serieus laatste jaren. Lees dit re laas maar: om 1 de ,De eerste keer kregen de leden van de commissie die zich hadden voorgenomen het midwinterhoornblazen nieuw leven in te blazen, 19 blikken hoorns en één houten te zien. Nu (na elf jaar) zijn de blik ken hoorns nagenoeg verdwe nen en zijn er tientallen hou ten hoorns in gebruik. Toon Borghuis, groot animator van dit eeuwenoude gebruik, was gisteravond dan ook een te vreden mens. „Het blazen is mooi vooruitgegaan het laat ste jaar" vertelde hij blij. On danks deze lof had hij ook nog wel de nodige aanwijzingen voor de 22 aanwezige blazers, afkomstig uit Krommendiek, Vasse, Noord- en Zuid-Berg huizen, Rossum, Beuningen, Volthe en Denekamp, „Blaas langzaam, en devoot", advi seerde Toon Borghuis, „ge dragen en niet gejaagd. Het moet mooi klinken op het land, 't moet vroom klinken maar ook vrolijk." Hoornmaker Scholte Lubbe- rink uit Denekamp vertelde dat hij steeds meer succes heeft met het maken van een klankkamer in de midwinter hoorn, een eivormige holte di rect achter het mondstuk. Het geluid wordt hierdoor sterker en het is gemakkelijker bla zen. Vreemde eend In het zuiden van Friesland heeft de laatste weken een lelijk eendje" rondgereden met een merkwaardig op schrift: SIDI TAMENTIS ASTOE ENTIS PACTUM Voor degenen, die dit merk waardige latijnse opschrift niet kunnen ontwarren, volgt de oplossing aan het einde van deze rubriek. Nu op de fiets Ondertussen van de auto naar de fiets, want in Losser staan ze voor een groot pro bleem: daar is het C.H.U.- raadslid Holtslag vertrokken. Wat dat met een fiets te ma- - ken heeft? Lees opnieuw Tu- bantia: „De heer Game (comm.) nam op persoonlijke wijze afscheid van het schei dende raadslid Holtslag: U was altijd bereid ons in uw auto mee te nemen naar raads- en commissievergade ringen. Wij zullen u missen. Nu moeten wij het fietsje uit de schuur halen of met de bus gaan In diezelfde raadsvergade ring werd ook gevraagd of de gemeente ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest iets voor de kinderen zou kunnen doen. „Wat moet er hier dan wel op Sint Maarten gebeuren?" vroeg de voorzitter. „Moet ik dan op de oude toren gaan staan en een paar mud snoep naar beneden gooien? Nee, het Sint Nicolaasfeest is een huiselijk feest". Zwolse Venus Dat men in Zwolle van con trasten houdt blijkt wel uit dit knipseltje uit de ZWOLSE COURANT: „Aan de oprit van de IJssel- brug verrijst een doopsgezind bejaardenhuis op de plaats waar vele jaren Venus te pronk heeft gestaan". Een pikant bericht? Maar wat zegt u hier dan wel van? „Het is al weer heel wat jaartjes geleden dat de toen malige minister Witte de eer ste paal voor Holtenbroek sloeg. De herinnering daaraan is door de heer Piet van Kuik samen met zijn zoon vastge legd op een film. Ook dat een slfje en een kabouter uit een paddestoel stapten, waarop sen van de kleuters aan de bewindsman vroeg of zij nu sen plasje mocht gaan doen." Dat die meneer Van Kuik zo onbeschaamd is dit te filmen, alla, maar dat zijn zoon er ook bij was is toch wel onge hoord! Waarom de Zwolse met dit bericht komt? Omdat de film na enkele malen te zijn uitgeleend nu zoek is. Eindhovense kraai In Eindhoven ontspinnen zich volgens het Eindho- vens Dagblad althans regel matig merkwaardige discus sies. Nu heeft het blad dit weer gehoord: „Bij een vogelhandelaar. „Ik zou graag een kraai ko pen!" „Een kraai?" „Ja, mijn vrouw zegt dat die bees ten wel honderd jaar oud wor den en dat wil ik wel eens zien!" Honderd jaar heeft het niet geduurd voor de Rotterdamse leer Verburg zijn portefeuille terugkreeg, die hij op de Blaak had verloren, maar wel mderhalf jaar. Een zesjarig ongetje vond de portefeuille op een pad bij de Iependaal. De portefeuille zag er nieuw en glanzend uit en gaf zeker niet de indruk maandenlang in weer en iyind op straat te hebben gelegen. De papieren zaten er nog allemaal in, maar een bedrag van dertig gulden en een ballpoint ont braken. En na Rotterdam ons eigen Haarlem. In de Haarlemse editie van Het Vrije Volk troffen we in een concert recensie deze merkwaardige zin aan: „Het werk blijkt na het ho ren een zijner begaafdste symfonieën te zijn". Trouwens, volgens hetzelfde verslag was er in deze sym fonie (de nulde van Bruckner) een „hecht verband der samen- stelende delen". Haarlemse Rina Maar een Haarlems accent heeft toch ook zeker dit opstel van een leerling van de o.l.- school „De Klimop" in Tijnje: „Ik wou dat ik de mooiste vrouw van de hele wereld was. Maar dat word je zo maar niet. Je moet eerst aan vele wedstrijden meedoen. En daar zal ik iets over vertel len. Ik ben nou Rina Lodders. Ik ga naar de schoonheids wedstrijden in Den Haag. Er zijn vele mooie andere vrou wen evenals ik. Wij gaan eerst naar de kleedkamer. Iedereen heeft de make-up tas bij zich. Daar zitten allemaal spullen in, zoals: een poeder doos, creme, lippenstift, oog schaduw, wenkbrauwenstift enz. Eerst moeten we op het toneel komen met een baljurk en dan in een zwempak. Iedereen is zenuwachtig. De managers spreken ons moed in, dat we erg mooi moeten lopen enz. Als we dat alle maal gedaan hebben roept de jury Rina Lodders tot de mooiste vrouw van Nederland uit. Ik huil tranen van geluk, zo blij ben ik. Als prijs krijg ik een groot boeket bloemen en een auto zelfs van de Volvo-fabriek. Ook krijg ik nog andere cadeaus maar dat is teveel om op te noemen". En na de belangrijke mededeling dat Joke Cornelis- sen breikampioene van Heer- hugowaard is geworden, ge ven we hier de oplossing van het auto-raadsel: de tekst be tekent in smeuiig Drents: „Zie die tamme ent es, as 't oe ent is pak 't um." Puzzelt u overigens ook maar eens op deze: „Toet ank Amen ad livras perpes assure augur quis ifrat sefas ogustos avus". De commissie kreeg te horen dat de ontsluiting van de stranden langs de Noordzeekust de ruimste aandacht heeft. Er staat al 'n plan op papier, maar aan rea lisering van dat plan is men nog niet toe. Het project is volgens de staatssecretaris ook niet zo eenvoudig uit te voeren als wel lijkt. Hij toonde begrip voor de be zwaren van de commissie tegen het toe nemende verschijnsel van de tweede wo ning, waardoor veel grond voor recreatie ve voorzieningen verloren gaat en beloofde er met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over te zullen spreken. Aan de Centrale Raad van Beroep is de vraag voorgelegd of een ambtenaar altijd aansprakelijk is voor het tekort in zijn kas. De vraag kwam ter sprake in een zaak van een kantoorhouder der P.T.T. uit Boe kei, die voor een tekort van 4500 aan sprakelijk was gesteld en ontslag gekre gen had. De gemachtigde van de ambtenaar, mr. Th. E. E. van Schaik, deed een scherpe aanval op de bepaling in het ambtenaren reglement dat een ambtenaar te allen tij de en in alle gevallen aansprakelijk is voor kastekorten. De P.T.T. grondt deze bepaling onder meer op het feit dat door haar alle middelen worden verschaft die goed beheer van de kas mogelijk maken. Maar mr. Van Schaik zei dat dit in zijn algemeenheid niet juist is. Op kantoren hebben ambtenaren soms sleutels die op verschillende loketkassen passen. Andere kassen kunnen in vele gevallen met weinig moeite op een andere manier geopend wor den. Het tekort in Boekei is niet ontstaan in een lange periode, maar de 4500 zijn in eens verdwenen. Diefstal is niet ondenk baar, want het gehele personeel in Boe kei had een sleutel van het kantoor, het geen de directeur niet wist. De lessenaar waarin het geld zat, was gemakkelijk te openen. De gemachtigde van de P.T.T. stelde dat een ambtenaar altijd aansprakelijk is voor zijn kas tenzij hij kan aantonen dat hij geen fout gemaakt heeft. Voor het risico dat de ambtenaar loopt krijgt hij een te gemoetkoming van 5 cent per uur en dat kost de P.T.T. tweemaal zoveel als de te korten per jaar bedragen. In dit geval moet er sprake zijn geweest van diefstal. Dat anderen dan de kantoor houder dat gedaan hebben is volgens de P.T.T.-gemachtigde onwaarschijnlijk om dat na het ontsluiten van een deur ook nog over een hek moest worden geklom men om bij het geld te komen. Hij ver zocht het beroep tegen het ontslag van de kantoorhouder ongegrond te verklaren. De raad zal op 23 december uitspraak doen. Vanavond zendt de A.V.R.O. op Nederland 2 „Der Schauspieldirek- tor" uit, Mozart's opera over de opera. Regisseur Frans Boerlage maakte er, uitgaande van de be staande gegevens, een libretto in het Nederlands voor. De theaterdirekteur wordt gezongen door Chris Reumer; Christine Deutekom en Cora van Doesburg zijn resp. de dames Harte- klop en Zilvertoon, die komen voorzingen. Advertentie IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL Ons „vluggertje" op het gebied van de prijspuzzels, de 81 Sinterklaas staven, waarvan er twee gelijk waren, heeft een onvoorstelbare stortvloed van oplossingen opgeleverd. Ongeveer tienduizend briefkaarten stroomden bij ons binnen en daarbij waren er uit alle hoeken des lands, tot het uiterste puntje van Zuid- Limburg toe. Als wij ai deze inzenders een banketstaaf zouden moeten bren gen, zouden wij een legertje van 500 chauffeurs met evenzovele auto's op pad moeten sturen, die elk met de bezorging van 20 staven een hele dag werk zouden hebben. Dat kan natuur lijk niet. Wij hebben voor de aardig heid 81 banketstaven ter beschikking gesteld, maar dat aantal is toch wel wat schriel gebleken bij deze stort vloed van goede oplossingen. Om deze reden hebben wij dat aantal ver dubbeld, zodat een groter percentage der inzenders zo'n staaf krijgt. Wie er geen krijgt, zal genoegen moeten nemen met de ontspanning die hij aan de oplossing heeft ontleend. En met de belofte, dat hij dit soort „snel- puzzels" voortaan vaker in ons blad zal aantreffen. Joris Ivens is in principe bereid gevon den een film over Rotterdam te maken. Het zal dan een geheel vrije film worden. De moeilijke financiële situatie waarin de Maasstad zich momenteel bevindt, maakt het moeilijk het benodigde bedrag van cir ca 125.000, voor deze eerste Nederlandse Ivens-film sinds lang uit te trekken. Er zal echter door de gemeente onderwijl naar andere mogelijkheden worden gezocht. Ondertussen heeft de Nederlandse Film- produktie Maatschappij zich bereid ver klaard door een vóórfinanciering het voor- bereidingswerk van de Rotterdam-film mogelijk te maken. Joris Ivens is momen teel in Nederland om zich op dit project te oriënteren. De stad is hem niet onbe kend want hij studeerde destijds aan de Handelshogeschool en hij maakte in 1928 er zijn eerste volwaardige film „De Brug". „Sint Jan" voor Den Bosch Op woensdag 23 december zal het door Mari Andriessen vervaardigde beeld „Sint Jan" op het Burgemeester Loeffplein in Den Bosch worden onthuld. Dit zal geschieden door de oud-burge meester van de Brabantse hoofdstad, mr. H. Loeff, die vier jaar geleden afscheid nam van 's-Hertogenbosch en toen het beeld ten geschenke kreeg. Het Eerste-Kamerlid, Van de Vliet (V.V.D.) heeft aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schrifte lijke vragen gesteld over de televisie-uit zending van het Lurelei-cabaret, die de VARA op dinsdag 24 november uitzond. Het Kamerlid vraagt of de minister de mening deelt, dat verscheidene bevolkings groepen zich terecht door deze uitzending gekwetst kunnen gevoelen. Voorts vraagt hij of de bewindsman zijn zienswijze ter kennis van de VARA wil brengen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De VARA wil voor haar radioreportages gebruik gaan maken van geluidsopnamen die door amateurs zijn gemaakt. Ze verzoekt daarvoor medewer king van de leden van de Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers. De afdeling reportage en klankbeelden van deze om roepvereniging heeft al eens eerder ge bruik gemaakt van amateur-opnamen. Dat betroffen unieke opnamen van „nozem relletjes" in Amsterdam. De VARA vraagt de medewerking omdat de vaste reporters niet altijd gestationeerd kunnen zijn op plaatsen waar zich een plotseling gebeur tenis voordoet die, zo zegt ze „als actua liteit op de voorpagina's van de kranten komt." Als voorbeelden geeft de VARA de treinramp bij Westervoort, grote branden, de juwelenroof onlangs in Amsterdam ge pleegd, acties van de Groningse politie tegen „bromnozems" enz. De VARA doet een beroep op die leden van de N.V.G. de beschikking hebben over een draag bare magnetofoon met een snelheid van liefst 19 cm/sec. en tenminste 9,5 cm/sec. Alleen het geluid van de actualiteit zal worden gebruikt. De „Geluidsjagers" zul- dus geen reportages maken. De stem van de medewerker zal dan ook worden „uitgemonteerd" indien er een vraagge sprek plaats heeft gevonden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9