Novib wil meer hulp aan de ontwikkelingslanden 3 m Geen weggeld maar 65 pet meer wegenbelasting KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO AGE AUTOMONTEURS VAN NIEL en Twee jaar voor oplichter TRF.Sl .ONG-HII ,1 .F.COM Weer handelaren in kadavervlees voor rechtbank Amsterdam ziet wat in nieuw systeem voor woningdistributie Tweede Kamer beslist: Eerste paal voor scholencomplex Ziekenfondspremie: 5,4 percent (mke geschenkjes öm.OimjesPmtm Winters weer mT VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk IBJiJI Restaurant TER BURG Beverwijk AANGEBODEN AFWISSELEND, AANTREKKELIJK EN INTERESSANT WERK in een moderne omgeving NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. REISWEKKERS Kerkelijk nieuws s ca De rechtbank te Amsterdam heeft een 34-jarige koopman uit Southport in Lan cashire wegens twee oplichtingen en een poging tot oplichting conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Deze Engelsman, die door de officier van Justitie een oplichter van internatio nale allure is genoemd, had een employé van de Rotterdamsche Bank en een kas sier van American Express, beiden in Rotterdam, weten te bewegen tot afgifte van traveller-cheques en geld met het ver zonnen verhaal dat zijn traveller-cheques, die hij bij American Express had gekocht, waren gestolen. Op deze wijze vergaarde hij 65 pond aan geld en 200 dollar aan tra veller-cheques. De verdachte heeft tal van Europese banken opgelicht. Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten f 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. nu voor kerstdiner-dansant 0 2520 - 5347 maandags gesloten In een „Nota betreffende hulp aan en samenwerking met ontwikkelings landen aan de leden van de Tweede Kamer stelt de stichting Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB), dat de Nederlandse bijdrage in de ontwikkelingshulp de laatste jaren relatief een dalende tendens te zien geeft tegenover een stijging van het na tionale inkomen. In 1964 vertegenwoordigde deze hulp 0,37 percent van het nationale inkomen (in 1963 0,45 percent) en de Novib ver wacht dat deze daling zich in 1965 zal voortzetten tot 0,35 percent. De stichting herinnert aan de mening van prof. J. Tin bergen dat de noodzakelijke stijging van het nationale inkomen van de ontwikke lingslanden van 5,5 percent per jaar slechts kan worden bereikt wanneer de ontwik kelde landen tenminste 1 tot 1,4 percent van het nationale inkomen beschikbaar stellen voor Nederland zou dit 500 tot 800 miljoen gulden zijn. Ook wordt gewezen op de conclusie, waartoe de landen, die aan de wereld handelsconferentie in Genève hebben deel genomen, zijn gekomen, namelijk dat de bijdrage van ieder ontwikkeld land aan de financiering van de investeringen van ontwikkelingslanden tenminste één per cent van het nationale inkomen moet be dragen. De Novib stelt dat zelfs als over- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Op blote voeten in het park" van Neil Simon. Regie: Jan Teulings. M.m.v. Enny Meunier, Annet Nieuwenhuyzen, Jan Teulings, Sacco v. d. Made e.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 uur en zaterdag 14 en 19 uur: „Het een zame spookkasteel", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 uur „Jason en de duistere machten", 14 j. Zaterdag geen filmvoorstellingen. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 uur en zaterdag 14 en 19 uur: „Duivels der duis ternis", 18 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 uur en zaterdag 14 en 19 uur: „De rode lampjes", 18 j. Minerva, vandaag en zaterdag geen filmvoorstellingen. Rembrandt, vandaag 14 en 19.30 uur en zaterdag 14 uur: „De langste dag". Zater dag 10.30 uur: „Follow that dream", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur en zaterdag 14.30 en 19 uur: „Saskatchewan", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 uur en zaterdag 14.15 en 19 uur: „Limonade Joe", 14 j. Monopole (Zandvoort): Vandaag en zaterdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat/Nieu we Kerksplein): Expositie van tekeningen en grafiek van Ploos van Amstel. Tot 1 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-24 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage Tot 6 december Expositie van schilderijen en aquarellen van J. J. Doeser. Bootzaal: „100 Ambach ten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103). Tot 4 januari: Expositie van werken van leden „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Tot 14 december: „Le poète total". Expositie van tekeningen, foto's, ontwerpen en één maquette van Le Corbusier. Dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 uur. Openluchttheater Bloemendaal (Wilhel- minapark): Tot 6 december: Kunstmarkt. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 14-17 uur. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 4 DECEMBER City, 20 uur: „Irma la Douce". Stadsschouwburg, 19.30 uurOnder wijzers Toneelvereniging Kennemerland met „Berend Bommel". ZATERDAG 5 DECEMBER City, geen film. Stadsschouwburg, geen film. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30- 12 en 14-16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort, gebouw Spaame- berg, Wüstelaan 79, 10 tot 12 u. VRIJDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Gisteren, vandaag en morgen" (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan wordt getart". W.B. Theater, 20 uur: „Wilde haren". Galerie Boumans: Expositie werken van Jan Wiegers. ZATERDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Gisteren, vandaag en morgen" (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan wordt getart". W.B. Theater, 20 uur.: „Wilde haren". K.S.A.-gebouw( 14.00 uur: Filmmiddag voor de K.A.B. Galerie Boumans: Expositie werken van Jan Wiegers. Toeristen leefden van diefstal. Wegens het plegen van een groot aantal dief stallen uit geparkeerde auto's in Kat wijk, Wassenaar en Zandvoort heeft de rechtbank in Den Haag een 27-jarige los arbeider en een 21-jarige los arbeider beiden afkomstig uit Aken, tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. heids- en particuliere ontwikkelingshulp samen worden genomen de één percent niet wordt gehaald. Met een belangrijke verhoging van onze bijdragen boven de verdeelsleutel zo te regelen dat daaraan in de toekomst geen claims of rechten kunnen worden ontleend zou Nederland op het wereld forum een stimulerend gebaar kunnen maken, aldus de Novib. De Novib dringt ook aan op afstemming op elkaar en combinatie van de inspan ningen van overheid, particuliere organi saties en bedrijfsleven. De stichting acht ook nieuwe doordenking en nieuwe open bare gedachtenwisseling nodig, gezien de wijzigingen en nieuwe inzichten, bij voor keur in de vorm van een parlementaire discussie. Wederom heeft de economische politie rechter in Utrecht een weinig frisse vlees affaire moeten behandelen. Deze keer ging het om enige lieden uit Zwartebroek en Terschuur (plaatsjes in de buurt van Bar- neveld) die zich hadden beziggehouden met het opkopen, uitbenen en weer doorver kopen van kadavervlees. De gebroeders Van M. uit Zwartebroek hadden zich tezamen met hun vader ge durende ongeveer een jaar met deze prak tijken belast en het kadavervlees onder meer aan hotels en restaurants verkocht. Mr. R. W. H. Pitlo, de officier van Justitie, verzocht de zaak van de familie M. naar de meervoudige kamer te verwijzen. Tegen een opkoper van het vlees eiste hij drie maanden hechtenis en een boete van 200. De politierechter maakte er één maand hechtenis van en een boete van 200. Een 32-jarige koelhuishouder uit Ter- schuur, bij wie men 85 kilo ongekeurd en bedorven vlees had gevonden, werd ver oordeeld tot boeten van 200,en 150,—. Het college van B. en W. heeft zich in principe gesteld achter de gedachten, neergelegd in het rapport der werkgroep woningdistributie. Zo heeft de wethouder van volkshuisvesting, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, in zijn toelichting op het rap port medegedeeld. Hij verwacht dat het nieuwe systeem in februari eerst zul len nog besprekingen met belanghebbende groeperingen worden gehouden in wer king zal kunnen treden. Het aantal „hoogste urgenten", dat in sep tember 1963 circa 11.000 bedroeg, is thans 15.000. Volgens de voorzitter der werk-1 groep is het mogelijk deze 11.000 waarvan in het rapport werd uitgegaan -in twee jaar „weg te werken", op grond van het berekende aantal woningen dat in twee jaar beschikbaar komt. B. en W. hebben in de voorgestelde wij zigingen reeds aanleiding gevonden voor een naamswijziging van het centraal bu reau huisvesting in: afdeling woonruimte van de gemeentelijke woningdienst. Advertentie Waar uw feestdag een „feestdag" Is Advertentie !n onze gemakkelijk bereikbare hoofdwerkplaats aan de Leidsevaart te Haarlem is plaats voor Vijfdaagse werkweek. Uitstekende sociale voorzieningen en gunstige toeslagregelingen. Vrij vervoer gehele lijnennet. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan de afdeling Personeelszaken van ons hoofdkantoor. HOOFDKANTOOR LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 Nog één nachtje klauteren over daken en door goten, nog één nachtje worstelen m.et tuidraden en antenne masten voor eerste, tweede en (bijna) derde net en dan gaat Sint met Pieten zijn verjaardag vieren om vervolgens een heel jaar lang uit te rusten Vol verwachting klopt ons hart. «5 f 1 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met de instelling van liet Wegenfonds. Het vu rig bestreden weggeld zal niet geheven worden. In de plaats daarvan zullen de weggebruikers volgend jaar 65 percent meer aan motorrijtuigenbelasting moe ten betalen. 105. Op hetzelfde moment, dat Bram met zijn lasso het ondeugende Eskimoo- tje in de kajak terugtrok, kwam de reus achtige ijsberg in beweging. Niet langzaam, maar met een slag, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, klap te de ijsberg plotseling op het water neer. Alsof er ergens onder water een schar nier bevestigd was. „Lieve help!" riep Bram, terwijl het goede schip Kokanje door een grote golf werd opgenomen en rondgedraaid. „Nu be grijp ik, wat die geheimzinnige tekening te betekenen had. Een scharnierende ijsberg.als er iemand langs vaart, klapt hij om.en verplettert alles wat er onder is". „Stel je voor, dat wij er zomaar langs waren gegaan", stamelde Karo. „Stel je voorrherhaalde de papegaai en zijn rode veren werden bleek van schrik Bram was zichzelf weer gauw meester. „Zó kunnen we er niet langs varen", zei hij. „We zullen eerst het geheim van die ijs berg moeten oplossen. Dan kunnen we me teen dat Eskimootje thuisbrengen". En met de kajak op sleeptouw voer het goede schip Kokanje naar het Eskimodorp. O, EEN KEER DIEP IN" EN UITADEMEN - EN DAnj ZOU JE ONS VUCHTSCWP KUNNEN J OPPOMPEN, BOEM?» IK SPR1N6 NIET MEER, JE DOET JE DAAR PUN NATUURW1 1646- Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Bedankt voor Ermelo K. B. Holwerda te Zalk en Veecaten. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Katwijk aan Zee C. Smits te Sliedrecht en E Venema te Zwijndrecht. Beroepen te Urk J. Keuning te Veenen- daal; te Den Haag-West dr. W. H Velema te Leiden. Bedankt voor Meppel D. H. Biesma te Lisse. Met 69 stemmen voor en 47 tegen haal de het Wegenfonds gistermiddag de eind streep. Vijf fracties stemden tegen: de socialisten, de communisten, de pacifis ten, de boeren en de S.G.P. Hun argu menten stemden ongeveer overeen. Zij achtten het fonds niet nodig; de regering moet de weggebruiker geen nieuwe lasten opleggen, maar de wegenbouw financie ren uit de schatkist. Voor de P.v.d.A. gold bovendien het argument dat het fonds geen hulp zal geven aan wegenaan leg binnen de grote steden Het amendement Joekes (V.V.D.) om het weggeld te vervangen door een stel sel van opcenten op de wegenbelasting werd met 72 tegen 43 stemmen aangeno men. Voor de weggebruikers betekent de aan vaarding een fikse verhoging van de we genbelasting, (officieel: motorrijtuigenbe lasting) vooropgesteld dat ook de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt. De verho ging bestaat uit 65 centen voor iedere gulden wegenbelasting die de weggebrui ker jaarlijks betaalt. Het totaalbedrag aan opcenten mag echter niet meer dan 75 gulden bedragen. Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft de Kamer voorgerekend dat vooral de bezitters van kleine auto's en van scooters en motorfietsen met het stelsel van opcenten heel wat voordeliger uit zijn dan bij de heffing van weggeld. De bezitters van personenauto's die volgens het ministerieel plan 50 gulden aan weggeld zouden moeten betalen zijn voor het overgrote deel voordeliger af: 72 percent zal aan opcenten een bedrag gaan betalen dat varieert tussen 31,20 en 50 per jaar; 23 percent zal tussen 50 en 75 per jaar gaan betalen en 5 percent valt onder de maximumregeling van 75 per jaar. Voor deze laatste twee groepen zou dus heffing van weggeld voordeliger zijn geweest. Van de vracht auto's, die volgens het plan-Van Aartsen 75 weggeld per jaar zouden moeten be talen, zal ongeveer de helft minder dan 75 gaan betalen. Het zware vrachtver voer komt uiteraard wel aan dit maxi mum. Door de aanneming van het Wegenfonds, dat voorlopig voor vijftien jaar van kracht zal blijven, krijgt de rijksoverheid de be voegdheid tol te heffen. Minister Van Aartsen zal deze bevoegdheid ongetwij feld gebruiken bij de nieuwe kostbare kunstwerken zoals tunnels en bruggen. Aan de burgemeester Var, Haarenlaan in Schiedam is vanmorgen de eerste paal ge slagen voor een scholencomplex, waarin de rijks-H.B.S. en M.M.S. en het gemeen telijk gymnasium ondergebracht zullen worden. Men verwacht met de bouw, die ongeveer 4,9 miljoen gulden gaat kosten, in het voorjaar van 1967 gereed te zijn. Paradijsvogel gestorven. Diergaarde Blij— dorp heeft gisteren een bijzonder droe vig verlies geleden. De gele paradijs vogel, die in begin 1952 werd aangebo den aan de koningin en sindsdien in Blij dorp werd verzorgd, is gestorven na een verblijf van ruim twaalf jaar in Rotterdam. Oplichter veroordeeld. De rechtbank in Den Haag heeft een 38-jarige koopman, woonachtig in een woonwagenkamp, wegens medeplichtigheid aan oplichting veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In een oplichterscomplot, dat over heel ons land werkzaam was, had deze ver dachte een inwoner van Wassenaar in totaal 45.000 afhandig weten te maken met een verhaal over een partij zeem lappen die hij in Duitsland kon kopen. Politiek. In Leopoldstad heeft een jonge Engelse vrouw het leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. De jongens heten Kasavoeboe, Tsjombe en Holden Roberto (de leider van de Angolese opstandelingen in ballingschap) en het meisje Julienne Aurore (de echt genote van Tsjombes voorganger, Cy- rille Adoela). Overeenkomstig het advies van de So ciaal Economische Raad heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. A. J. H. Bartels, de premi» voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1965 vastgesteld op 5,4 pet. Reeds eerder had de ziekenfondsraad tot dit premiepercentage geadviseerd. In ver gelijking met de huidige premie betekent dit een verhoging met 0,4 percent. Deze verhoging werd oók door de S.E.R. nood zakelijk geacht, in verband met enerzijds de kostenstijgingen en anderzijds een ver sterking van de reserve van de verplichte ziekenfondsverzekering. Zoals bekend is betalen werkgevers en werknemers ieder de helft van deze ziekenfondspremie. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: De aanvoer van koude lucht uit het noord westen hield de afgelopen 24 uur aan. Er kwamen bovendien talrijke hagel- en sneeuwbuien voor. Op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg lag vanmorgen een sneeuwlaag van 8 cm. Daar de depressie boven Denemarken maar weinig van plaats veranderde, hield de noordwesterstorm op de Noordzee aan. Vanmorgen begon de depressie echter minder diep te worden, terwijl zij zich in de richting van Duits land verplaatste. In verband hiermede wordt op zee en aan onze kust een af neming van de wind verwacht. De buiig heid zal echter ook morgen nog aanhou den. Het weer blijft tamelijk winters met in het binnenland over het algemeen lich te vorst gedurende de nacht en ochtend. WKKRRAPPORTEN BC "j Majdnuun-temperaturen binnen- en buitenland. d 2 a Neerslag: laatste 24 uur. ■So S V V SE ben Helder hagelbui nw 7 4 Ypenburg onweer nnw 7 8 Vlissingen hagelbui nw 9 13 Eelde sneeuwbui w 4 8 De Bilt sneeuwbui wnw 5 8 Twente sneeuwbui wnw 4 12 Eindhoven sneeuwbui wnw 4 5 Z.-Limburg sneeuw w 3 15 Helsinki geheel bew. ozo -7 2 Stockholm sneeuw ozo 4 0,4 Oslo sneeuw nno 2 3 Kopenhagen zwaar bew. zzw 3 4 Aberdeen driftsneeuw nw -1 1 Londen onbewolkt nnw 7 0,3 Amsterdam hagelbui nw 7 6 Brussel sneeuw w 6 14 Luxemburg zwaar bew. w 0 5 Parijs zwaar bew. wnw 8 3 Bordeaux regen zw 12 4 Grenoble sneeuw windst. 1 8 Nice licht bew. nw 14 0 Berlijn geheel bew. w 1 7 Frankfort sneeuwbui wzw 2 3 München sneeuw wnw 0 2 Zürich zwaar bew. zw -0 2 Genève sneeuw z 1 5 Locarno onbewolkt O 6 0 Wenen zwaar bew. wnw 2 0 Innsbruck sneeuw windst. -2 7 Belgrado sneeuw nw 5 4 Athene zwaar bew. zzw 20 0 Rome regen windst. 15 10 Barcelona onbewolkt w 14 0 Madrid onbewolkt windst. 13 0 Mallorca licht bew. wzw 14 0 Lissabon onbewolkt no 0 Zaterdag 5 december Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 9.52 uur, onder 17.27 uur. Maanstanden 4 dec. 2.18 uur nieuwe maan 12 dec. 7.01 uur eerste kwartier 19 dec. 3.41 uur volle maan 25 dec. 20.27 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 december Hoog water 3.51 uur en 16.03 uur. Laag water 11.49 uur en uur. Zaterdag 5 december Hoog water 4.27 uur en 16.37 uur. Laag water 0.07 uur en 12.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2