Franse aap komt uit mouw van minister Peyrefitte DIAZ ORDAS Met wat slagroom doet u wonderen! Adenauer wil politieke macht van VS meer laten domineren Eerste stap: Amerikaanse NAVO secretaris-generaal WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Westeuropese Unie wil topconferentie Onderzoek naar de moord op Ghandi Monroeleer voor bescherming van de Europa onder de Franse kernmacht Nieuw middel tegen leukemie gevonden? ^Praatótoel Het Duitse vraagstuk en de VN-Assemblée Juan Peron terug op uitgangspunt Minister Schroder houdt vast aan NAV O-kernvloot Zeg het met bloemen v. DUIYENB0DEN N.V. VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Bergtrein in Italië ontspoorde: 3 doden De nieuwe Mexicaanse president voor 6 jaar Molomut-Padnosvirus Patriotisme Chocolademelk, koffie, cake, pudding, vla-flip-,alles wordt nóg lekkerder en nog gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Op de Verzoening Trap Schelde-Rijnverdrag nadert de eindstreep De bon Schroder aluminium jaloezieën Bij alle discussies en onderhandelingen over de M.L.F., de veelomstreden inter- Atlantische kernmacht, is steeds bijna uit sluitend sprake geweest van een politiek instrument, dat dienstig of niet dienstig zou kunnen zijn om de ambities van Europese landen ten aanzien van hun in vloed tegenover Washington tot gelding te brengen. Dat de M.L.F. een politiek instrument zou zijn, is duidelijker dan ooit naar vo ren gekomen uit de manier waarop het idee gebruikt is in de inter-Europese te genstellingen, bijvoorbeeld bij de graan- prijscrisis in de E.E.G. Nu wekt het niet alleen verbazing, maar zelfs ontsteltenis dat een oud-minister van ons land, omhooggeklommen tot de func tie van secretaris-generaal der NAVO en daarvan inmiddels met alle eer ontheven wegens zijn leeftijd, mr. D. U. Stikker, zich gisteravond tijdens een televisie-inter view heeft verstout de M.L.F. aan te prij zen als een militair Alpha en Omega, een recept voor alle defensieve kwalen die Europa verzwakken in zijn positie tegen over de Sovjet-Unie. In een tijd die zo duidelijk dringt naar een realistisch uitge balanceerde stabiliteit in ons werelddeel, omdat een onmiskenbare ontbinding van verouderde denkbeelden heeft plaatsgehad, komt mr. Stikker met de op zichzelf al uiterst naïef klinkende stelling, dat de M.L.F. nu juist de ontbrekende schakel vormt in een verdedigingsplan van Euro pa tegenover „aanvallen uit Rusland". Mr. Stikker babbelde over dit probleem alsof hij het over een interessant schaak spelletje had. Hij noemde zelfs „voor het gemak" cijfers: „De Sovjet-Unie telt hon derd doelen, die door de NAVO moeten worden uitgeschakeld. Ze zijn allemaal gedekt door de NAVO-wapens, behalve twintig ervan. En deze twintig wachten op dekking door de M.L.F., de gezamenlijke kernonderneming". Kinderlijk of misleidend? Wij achten mr. Stikker te hoog om deze adjectieven op zijn lezing van toepassing te verklaren, maar wel menen wij een verklaring voor zijn onaanvaardbare verhaal te vinden in het feit, dat zelfs een secretaris-generaal van de NAVO niet per se een militair en strategisch deskundige hoeft te zijn. De prestaties van mr. Stikker lagen in het verleden alle op economisch-organisato- rïsch gebied. Het blijkt ronduit ongewenst, dat op zo'n uiterst subtiel gebied als de Europese defensie en de politieke verhou dingen tussen Europa en Amerika ondes kundig maar ook ongerijmd wordt ge praat en nog wel via de t.v., die toch wel heel sterk een instrument tot objectieve voorlichting pretendeert te zijn. Het gezon de verstand van de kijker wordt op deze manier wel heel erg laag aangeslagen. PARIJS (AP) De Assemblée van de Westeuropese Unie heeft donderdag een resolutie aangenomen waarin wordt aan gedrongen op een topconferentie van de staatshoofden van de zeven landen die deel uitmaken van de WEU om de politie ke unie van Europa voor te bereiden. De resolutie werd aangenomen met 49 tegen twee stemmen en zeven onthoudingen. In de resolutie wordt ondermeer gezegd dat de topconferentie de doelstellingen van de organisatie dient te formuleren en dat de regeringen de taak hadden samen te werken om de politieke eenheid van Euro pa voor te bereiden. In de resolutie wordt eveneens aange drongen op het zo spoedig mogelijk slui ten van een verdrag van politieke eenheid dat moet openstaan voor andere Europese staten. Er wordt geconstateerd dat het dringend nodig is dat Europa met één en kele stem spreekt op het terrein van de buitenlandse politiek en de defensie. Een dergelijke eenheid in Europa zal het At lantisch bondgenootschap versterken door een bondgenootschap tussen een politiek verenigd Europa en de Verenigde Staten in het leven te roepen. De politieke unie zou tevens hulp kunnen verlenen aan de ontwikkelingslanden. BOLZANO (DPA) Bij een ongeluk met een bijna zestig jaar oude tandradbaan die de Noorditaliaanse stad Bolzano met een aantal bergdorpjes verbindt zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en ruim dertig gewond. Enkele gewonden zijn er ernstig aan toe. Een benedenwaarts rij dende trein, van twee rijtuigen, ontspoorde en stortte in een wijngaard. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. In de trein zaten 120 passagiers, voor het merendeel middelbare scholieren. Het red dingswerk was buitengewoon moeilijk, om dat alleen een steile en zeer smalle weg naar de plaats van het ongeluk voert. NIEUW DELHI (Reuter) De Indische regering zal een commissie benoemen om de moord op Mahatma Gandhi, zestien jaar geleden gepleegd, te onderzoeken. Op 12 november heeft de hoofdredac teur van het blad Taroen Bharat, G. Ket- kar, op een bijeenkomst in Poona gezegd, dat hij tevoren inlichtingen had gekregen omtrent een komplot om Gandhi te ver moorden, en dat hij deze inlichtingen aan de voornaamste minister van de staat Bombay, destijds de nu overleden B. G. Kher, had verstrekt., Ketkar is op 25 november in Madras ge arresteerd. PARIJS (AP) De Franse minister van Voorlichting, Peyrefitte, heeft op een lunch van de Franse diplomatieke pers een plei dooi gehouden voor een Europese Monroe- doctrine onder de bescherming van de Franse kernmacht. De minister haalde als voorbeeld ter na volging aan de verklaring die door de Amerikaanse president James Monroe in 1823 werd afgelegd. In deze verklaring zei Monroe dat Amerika voor de Amerikanen was en hij waarschuwde de Europese kolo niale mogendheden tegen iedere poging om hun politieke overheersing van Amerika te herstellen. De Franse minister zei dat het doel van de huidige Europese politiek is het zelfver trouwen van Europa te herstellen en stap voor stap te komen tot politieke eenheid. Het doel is een verenigd en onafhanke lijk Europees Europa dat zichzelf kan ver dedigen en zijn eig^n buitenlandse politiek kan volgen. De Franse minister zei in ant woord op een vraag dat een ontmoeting tussen president De Gaulle en president Johnson op dit moment niet onmiddellijk (Van onze Mexicaanse correspondente) MEXICO CITY Met geweldig enthou siasme heeft dezer dagen in Mexico de zes- jaarlijkse presidentiële ambtsoverdracht plaats gevonden. Toen de aftredende presi dent Adolfo Lopez Mateos het wit marme ren paleis van schone kunsten binnen kwam, werd hij met een ovatie ontvangen door het volledige Congres en alle gouver neurs, door het hele corps diplomatique, door kopstukken uit Mexico's financiële en industriële wereld en een internationale persvertegenwoordiging van enige honder den journalisten. Gustavo Diaz Ordaz Terwijl Washington zich, behalve door zijn ambassadeur, nog door senator Mans- field liet vertegenwoordigen, Frankrijk on der meer zijn minister van Culturele Za ken, André Malraux en Polen zijn minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki zond, en 62 andere landen ook van hun belangstelling blijk gaven, vond Nederland zo'n speciale afgezant overbodig. Dit heeft hier een zeer armzalig indruk gemaakt. President Lopez Mateos had goede rede nen er gelukkig uit te zien. Onder zijn beleid heeft Mexico zo'n ontwikkelings- sprong op alle terreinen gemaakt, dat een zojuist verschenen rapport van de Chase Manhattan Bank bericht, dat de „Mexi caanse industriële groei een van de snelste ter wereld is." Mateos is die zes ambtsjaren wel aan te zien. Zeker was een van de redenen voor de gelukkige indruk die hij maakte, dat nu het ogenblik was gekomen, waarop hij eindelijk de zware verantwoording aan zijn intieme vriend en voormalige minister van Binnenlandse Zaken, de 53-jarige Gustavo Diaz Ordaz kon overdragen. Ordaz is een nuchter, scherpzinnig en zeer geestig, maar onpretentieus man. Na een lange, beproefde carrière als profes sor in de rechtsgeleerdheid, strafrechter, afgevaardigde, senator en minister be kleedt hij nu het hoogste ambt. Hij wordt Mexico's machtigste man, zijn macht is constitutioneel alleen begrensd door de tijd. Geen Mexicaanse president kan ooit worden herkozen, na zes jaren. WOODBURY (Reuter) In de Walde- marstichting voor medisch speurwerk in de omgeving van New York is men erin geslaagd een virus te isoleren dat het op treden van bloedkanker (leukemie) bij muizen tegengaat. Dit virus schijnt in staat te zijn de overproduktie van witte bloedlichaampjes, die een kenmerk is van bloedkanker, tegen te gaan. Gewoonlijk sterven muizen die met leu kemie zijn besmet binnen twaalf dagen. Maar de diertjes die geïnjecteerd zijn met het nieuwe Molomut-Padnosvirus zijn nu al 150 dagen in leven en ze vertonen nog geen spoor van bloedkanker. Het vi rus is genoemd naar dr. Norman Molo- mut, stichter en wetenschappelijk leider van de Waldemarstichting, en dr! Morton Padnos, die als geneesheer aan de stich ting is verbonden. Men heeft verder geconstateerd dat het nieuwe virus ook het optreden van borst kanker bij muizen schijnt tegen te gaan. De proefnemingen worden thans voortge zet. De tot nu toe verkregen resultaten van de proeven worden gepubliceerd in het op 5 december verschijnende nummer van the British Scientific Journal. waarschijnlijk leek. Hij zei dat een derge lijke ontmoeting zorgvuldige voorbereiding vereist als de ontmoeting de verschillen tussen Washington en Parijs uit de weg moet ruimen. Peyrefitte vertelde dat de Franse politiek gebaseerd blijft op de voorstellen zoals deze in het plan-Fouchet zijn opgenomen. President De Gaulle heeft dit in zijn toe spraak in Straatsburg, kortgeleden gehou den, nog bevestigd. Deze politiek is geba seerd op de realiteit en op de landen zoals die op het ogenblik bestaan. Peyrefitte merkte op dat de Europeanen een Europees patriotisme moeten ontwik kelen, gebaseerd op de Europese mentali teit die een Europees Europa tot stand zal brengen. „Europa zal zichzelf vormen uit eigen kracht en door eigen geest of er zal geen Europa tot stand komen." De M.L.F., zoals deze door de V.S. is voorgesteld, is geen oplossing voor het probleem van het Europese aandeel in de verdediging van Europa. De Franse kernmacht is echter wel een bijdrage aan de Europese verde diging, omdat Frankrijk deel uitmaakt van Europa. „Frankrijk zal de middelen voor de verdediging van Europa ter beschikking stellen van de Europese organisatie, zodra deze tot stand is gekomen." Advertentie (Van onze correspondent) BONN De politieke kant van de NA VO moet nodig, hoog nodig, worden her zien en gereorganiseerd. Dat zei dr. Kon rad Adenauer, de voormalige Westduitse bondskanselier donderdag op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Bonn. Hij antwoordde op vragen en ging uitvoerig op het onderwerp in toen iemand hem vroeg: „hoe kan volgens u de NAVO worden versterkt?" „Ik ben bevriend", zei Adenauer, „met de vroegere secretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker. Ik heb inzicht gekre gen in de interne verhoudingen van de or ganisatie en ik ben de overtuiging toege daan dat er een heropstelling van de NA VO moet komen. Ik heb dat ook tegen president Kennedy gezegd. Amerika moet verlangen dat de secretaris-generaal van de NAVO een Amerikaan zal zijn. Dan weet men tenminste wat men wil. Ik heb ook één grote zorg: dat men blijft heen en weer praten over de multi laterale kernmacht en dat men daarbij de NAVO vergeet. Maar het is nu eenmaal zo dat Amerika zijn politieke macht wat verborgen houdt. Ik acht dat niet juist. President Johnson heeft gezegd dat er wel te praten valt over de M.L.F. Welnu, een Amerikaanse secretaris-generaal zou al een eerste stap betekenen. „Maar zouden de Fransen daarmee ak koord gaan", vroeg men. Dr. Adenauer antwoordde: „dat weet men niet maar het heeft geen zin het de Fransen te vragen, wanneer de Amerikanen het aanbieden het secretariaat-generaal te bezetten. Men mag daarbij niet vergeten dat Frankrijk een nucleaire macht is. Daarna gevraagd, of hij een verzoening tussen Frankrijk en Amerika zag, ant woordde hij: „vanzelfsprekend." Hij meent dat het in de nabije toekomst daar toe zal komen. Hetgeen zijn gehoor zich NEW YORK (Reuter) De Verenigde Naties hebben negatief gereageerd op een suggestie van de nieuwe voorzitter van de VN-Assemblée, Sackey, om in de huidige zitting de Duitse kwestie aan te snijden. Een Amerikaanse woordvoerder herin nerde eraan, dat de wereldorganisatie er al eerder niet in is geslaagd vrije ver kiezingen in geheel Duitsland te bewerk stelligen. Dat was in 1951, toen een VN- commissie de toegang tot Oost-Duitsland werd ontzegd. Van diplomatieke zijde wordt gemeld, dat ook de Russen niets voor Sackeys denkbeeld voelen. De Russen staan op het standpunt dat Duitsland een zaak is die dient te worden geregeld door de landen die de oorlog hebben gewonnen. Toen de VN in 1945 werd opgericht, is afgespro ken dat de organisatie zich niet met de na-oorlogse regeling van dit vraagstuk zou bemoeien. De Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken Vasco T. Leitao da Cunha heeft het debat in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties geopend met een oproep tot zelfbeschikking voor de bevolking van het verdeelde Duitsland. De Braziliaan zei: Het uitoefenen van het recht van zelfbeschikking is een recht dat alle volken moeten kunnen uitoefenen. Ik denk in het bijzonder aan het Duitse volk dat in tweeën is gedeeld door een de marcatielijn die geen rechtvaardiging heeft en dat onderhevig is aan beperkin gen die niet in overeenstemming zijn met het handvest van de Verenigde Naties". Leitao da Cunha riep niet rechtstreeks op tot een studie door de V.N. van het probleem en ook suggereerde hij niet hoe het recht van zelfbeschikking door de Duitsers zou kunnen worden toegepast. natuurlijk weer deed afvragen of hij daar mee nu iets liet doorschemeren van het geen hij tijdens zijn jongste bezoek aan Pa rijs van generaal De Gaulle had gehoord. Het oplossen van de moeilijkheden over de graanprijzen waaraan W.-Duitsland nu een bijdrage heeft geleverd noemde de oud-kanselier in eerste instantie het op lossen van een politiek vraagstuk van gro te betekenis. „Men moet", zo voegde hij eraan toe, „zorgen dat Europa op natuur lijke wijze groeit. „Een Europa van de zes of van meer", werd er gevraagd. „Des noods kan men met vijf beginnen", was het antwoord. „De anderen komen vanzelf •wel"."- - Of dr. Adenauer dan een Europa zonder Frankrijk voor mogelijk hield?Op die vraag gaf hij een ontwijkend antwoord, maar wel een trap in de richting van Ne derland en België: „Twee jaar geleden is generaal De Gaulle hier geweest om over het Europa der vaderlanden te spreken. Nederland heeft zich daartegen verklaard en naderhand is België gevolgd. Ik was niet steeds blij met de Nederlanders". Twee vragen hadden betrekking op an dere onderwerpen: Kroesjtsjev en de ver jaringstermijn voor oorlogsmisdaden. Over eerstgenoemde: „niemand, onze diploma ten in Rusland niet, de Russische gezant hier niet, zelfs de journalisten niet weten wat er werkelijk is gebeurd rond Kroesj- tsjevs heengaan. De ontwikkeling van de Sovjet-Unie is nu eenmaal volkomen on- MADRID (AFP) Ex-president Peron van Argentinië logeert na zijn mislukte reis naar Zuid-Amerika in het hotel Anda- lucia Palace in de Spaanse stad Sevilla. Het hotel is door politiemannen omringd. Bij zijn aankomst in Sevilla toonde Peron zich slecht gehumeurd. Of hij in Spanje mag blijven zal in de komende dagen worden beslist. Het is al tijd een voorwaarde voor zijn verblijf in Spanje geweest dat hij geen politiek zou bedrijven. Zijn trip naar Zuid-Amerika is een schending van deze overeenkomst. Peron heeft nog 28 dagen om zijn „ope ratie-terugkeer" uit te voeren. Hij had be loofd vóór 31 december naar Argentinië terug te keren. De politie in Buenos Aires heeft gisteren de toegang tot het centrum van de stad moeten afsluiten om te verhinderen dat ongeveer 4000 mensen een demonstratie zouden houden tegen het Braziliaanse be sluit om Peron naar Spanje terug te stu ren. De orde was spoedig hersteld. BONN (A.P.). De minister van Bui tenlandse Zaken van West-Duitsland, Schroder, heeft in de Bondsdag gezegd van mening te zijn dat in februari of maart 1965 een verdrag gereed kan zijn voor ondertekening over de Atlantische kernvloot. Hij zei dat er positieve elementen zit ten in de Britse voorstellen over deze kernmacht. Hij zei niet welke dit zijn. De minister merkte op dat de Westduitse hou ding over de multilaterale kernmacht niet was gewijzigd door de toespraak van pre sident De Gaulle in Straatsburg. Hij noem de deze toespraak een krachtige nieuwe oproep voor Europese samenwerking. Schroder verklaarde dat de Westduitse regering nog steeds wenst dat Engeland deel gaat uitmaken van een Europese po litieke unie, maar dat er geen plannen be staan om Engeland van het begin af in de besprekingen hierover te betrekken. doorzichtig voor ons. Daarom moeten we voorzichtig zijn met voorspellingen en ook met onze pblitiek ten opzichte van Rus land. Het enige dat men wel heeft gehoord kan betekenen dat de verwijten tegen Kroesjtsjev betrekking hebben gehad op zijn interne politiek maar niet op het com munistische dogma in het algemeen. En tenslotte de verjaringstermijn: „mij lijkt het verstandig de termijn van dertig jaar aan te houden, zoals die in het wet boek van strafrecht voor moord is gesteld. Daarbij moet men wel bedenken dat het straks na 25 jaar en langer toch wel heel moeilijk zal zijn bepaalde strafbare feiten te reconstrueren." BRUSSEL (AP) Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft donderdag met 139 tegen zes stemmen en veertien ont houdingen een- Nederlands-Belgisch ver drag over toekomstige kanaalverbindin gen tussen de Schelde en de.Rijn goedge keurd. Het verdrag moet nog door de Bel gische Senaat worden goedgekeurd. Omdat de aanleg van kanalen voor dit doel een verzilting van een aantal Neder landse zoetwaterreservoirs tot gevolg zal hebben, zal België Nederland van zoet water moeten voorzien. Vóór de stemming verzekerde de vice- minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, dat de Belgische regering zal blijven wa ken over de belangen van de Gentse ha ven. Doelende op de vrees van Gent, dat het kanaal van Zuid-Beveland niet in stand zou worden gehouden verklaarde de minister, dat de Belgische regering hier over contact zal blijven onderhouden met de Nederlandse regering. De regering heeft woensdag een vijftien jarenprogramma aangekondigd om de wa tervoorziening in overeenstemming te brengen met de economische expansie, on dermeer door de bouw van twee stuwdam men en het aanleggen van waterreser voirs. Het autootje was slordig geparkeerd. Daarover is geen discussie mogelijk. Het stond half over de witte streep en zo scheef als een krab. Erger was dat de chauffeur kennelijk had verzuimd het'ver- plichte offer aan de parkeermeter te bren gen. Dat zag de agent onmiddellijk. Hij kwam aangesurveilleerd met die bedacht zame pas die kenmerkend is voor iemand die alleen al door te wandelen zijn plicht doet. Toen bleef hij staan. Hij keek. Hij keek nog eens. Hij schreed om het auto- tje heen en keek opnieuw. Hij zag dat het rechtervoor- en het rechterachterwiel op verboden terrein stonden en fronste de wenkbrauwen. Hij constateerde dat het portier niet afgesloten was. Een enkele blik op de parkeermeter leerde hem dat die onvoldoende was gevoed. Er was geen ontkomen aan. Hier moest een bon volgen. De agent stroopte zijn handschoenen lang zaam uit. Maar toen hij die op de auto wilde leggen om zijn bonnenboek te trek ken, zag hij' dat ook het dak openstond. De agent knipperde met de ogen. Hier was sprake van een uiterst onzorgvuldige bestuurder: verkeerd parkeren, geen par- keergeld betalen, je portier niet afsluiten, je dak laten openstaan. Het werd werke lijk tijd te gaan hoofdschuddert en dat deed de agent dan ook herhaaldelijk. Je zag hem denken: hoe is 't ter wereld mo gelijk. Intussen zocht hij naar een potlood. Rus tig begon hij te schrijven. Maar opeens klonk rumoer uit een zijstraat. De agent keek op. En op hetzelfde ogenblik verstar de hij in onverholen verbazing. Daar na derde sprongsgewijs, in ijlende vaart, met wapperende baard en waaiende mantel, met geheven staf en één hand aan de mij ter, de goede Heilige, gevolgd door een hijgende Piet. De Sint dook, de staf geveld, het auto- tje in. Door het open dak staken kromstaf en mijter omhoog. Piet wierp zich op het stuur. Hé, hé, zei de agent, dat gaat zomaar niet. En meteen was de auto omringd door voorbijgangers. Er viel een diepe stilte. Iedereen keek naar Sint die zijn waardigheid had hervonden en minzaam knikte. Iedereen keek naar de agent die schreef. Toen sprak een slagersjongen het ver lossende woord. Sinterklaasje bonne, bonne, bonne! zei hij. En als bij toverslag veranderde het toneel. Do agent begon te lachen en verscheurde zijn bon. De auto begon te rijden en Sinterklaas neeg naar alle kanten. De menigte begon te juichen en verspreidde zich. Voor mij was de slagersjongen de held van de dag. Advertentie en... bestel tijdigI J Pijpleiding. De Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wijkije hebben in het Kremlin een overeenkomst getekend voor de aanleg van een pijpleiding tussen beide landen voor het vervoer van gas. De leiding zal eind 1968 worden aangelegd. Loop-er-'s-uit. In Saxierriet in het kanton St. Gall is de eerste zogenaamde open gevangenis van Zwitserland in gebruik genomen. Alle cellen voldoen aan de hoogste eisen. Er zijn geen tralies voor de ramen. Laat. Het manuscript van Schopenhauers „Die Welt als Wille und Vorstellung" heeft op een openbare verkoping in Hamburg ongeveer 160.000 gulden opge bracht. Christenen. Twaalf miljoen van de 450 miljoen tellende bevolking van India, slechts tweeëneenhalf percent dus, is christen. Het christendom bestaat er al bijna tweeduizend jaar. Van de twaalf miljoen christenen zijn zeseneenhalf mil joen rooms-katholiek. Overleden. Gustave Stern, voormalig hoofdredacteur van het Weense dagblad „Der Anschlusz", is op 78-jarige leef tijd in New York gestorven. Hij werkte voor de tweede wereldoorlog voor de B.B.C. en was voormalig economisch ad viseur van de Tsjechoslowaakse regering in ballingschap. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf Propaganda. Radio Moskou is begonnen met uitzendingen in het Quechua de taal van de Inca's. De programma's zijn bestemd voor de tien miljoen Indianen in Bolivië, Peru,. Ecuador en Noord- Argentinië. Vervanging. Radio-Moskou meldt de ver vanging van Vadim Sayoesjev door Bo ris Pastoechov als secretaris van het centrale comité van Komsomol, de com munistische jeugdorganisaties in de Sov jet-Unie. Kanaalvervoer. De Franse spoorwegen zullen volgend jaar twee nieuwe veer boten voor het vervoer van auto's gaan gebruiken op de lijn Dieppe-Newhaven. Op de route Calais-Dover zal in 1966 een derde nieuwe veerboot voor autover voer gaan varen. Grafreis. Een 35-jarige huisvrouw uit Glasgow, die al dood was verklaard, bleek nog te leven toen men haar in het lijkenhuis wilde leggen voor de be grafenis. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht. De arts die haar dood had geconstateerd heeft moeten bevestigen dat de vrouw nog in leven is. Schadeloosstelling. De Israëlische rege ring heeft aan het Duitse tempelgenoot schap een schadeloosstelling van 54 miljoen mark betaald voor de op Is raëlisch grondgebied liggende eigen dommen van het genootschap, die tij dens de tweede wereldoorlog moesten worden ontruimd. Het tempelgenoot schap is in 1854 door Christoph Hoff mann in Württemberg opgericht, met het doel „het rijk Gods op aarde" te scheppen. Het bezat bloeiende vestigin gen in Israel. Brand. In de 25 kilometer buiten Londen gelegen studio van een Amerikaanse filmmaatschappij is brand uitgebroken door een ontploffing in met olie en verf gevulde bussen, waardoor voor ongeveer een miljoen gulden schade is aange richt. In de studio werden opnamen ge maakt met Sophia Loren en Anita Ek- berg.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3