ook voor particuliere geldzaken een bankrekening bij de raiffeisenbank RAIFFEISENBANK J. v. KOOTEN OUD-IJ MUIDEN HERLEEFT A.R.deBoer IJMUIDEN WAAROM VERSTOOK 7 IK ZOVEEL ederland Noorderdorpenrit Mevr. Marcus-Heusden en de heer B. Koeman in Velsen-N. overleden De Nieuwe Komedie met Wilders' „Onze stad" in Beverwijk Beman n in gs vraagstuk in de zeevisserij wordt onderzocht Havenberichten letsvan ubij? „Berend Bommel" voor 2300 schoolkinderen Velsense N.K.V.-deputatie bezocht Bergisch Gladbach VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Dank namens gehandicapten De Teenager-afdeling' Amateurfilmers vertonen hun werk In Velsen-Noord zijn overleden mevrouw C. J. Marcus-Heusdens en de heer B. Koe man. Kort na de receptie van de heer M. J. Marcus, bij gelegenheid van zijn zilveren dienstjubileum bij Hoogovens, vorige week vrijdag, werd zijn echtgenote, mevrouw Marcus-Heusdens in het ziekenhuis opge nomen. Daar is zij woensdag jongstleden op 62-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Marcus was een bekende fi guur in het gemeentelijk ontspanningslo kaal, waar zij, telkens wanneer een ver eniging van dit lokaal gebruik maakte, zich verdienstelijk maakte door haar me dewerking bij het serveren van koffie en andere dranken. Haar activiteiten ten ba te van het speeltuin- en ander clubwerk werden zeer gewaardeerd. Zaterdagmorgen om half elf zal het stof felijk overschot van mevrouw Marcus op Westerveld gecremeerd worden. De heer Koeman, die nog maar kortge leden gehuldigd werd in verband met zijn jubileum bij de papierfabriek van Van Gelder Zonen, bij welk bedrijf hij veertig jaar in dienst was, is, ofschoon zijn ge zondheid reeds geruime tijd te wensen overliet, toen nog plotseling in de leeftijd van 57 jaar, overleden. Hij was jarenlang een gewaardeerd en actief lid van de har moniekapel De Eendracht, waarin hij kla rinettist was. De begrafenis zal maandagmiddag om twee uur plaats hebben op de begraaf plaats Duinrust te Beverwijk, nadat om een uur in het uitvaartcentrum aan de Vel- serweg te Beverwijk een rouwdienst zal zijn gehouden. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN Ö-ODOI LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Advertentie De Raiffeisenbank is een bank met vele mogelijk heden. Voor al uw bank zaken kleine en grote kunt u bij ons terecht. De Raiffeisenbank is er voor u en iedereen Ook voor uitbetaling van i SALARISSEN PENSIOENEN A.O.W. KINDERBIJSLAG Volledige bankservice sparen rekening-courant bankgiro assuranties reisdeviezen Aangesloten bij de Coop. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht /.V DE RUIM VIJFTIEN JARENdie zijn verstreken sedert de Haagse Comedie op 1 januari 1949 Thornton Wilders' „Our town" in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag introduceerde, is er heel wat toneel over onze planken gegaan, dat heel dikwijls de bedoeling had nog moderner en daardoor nog ver rassender te zijn dan de Amerikaanse stukken, waartoe dit van kort voor de tweede wereldoorlog daterende stuk van Thornton Wilder behoorde. Toneel echter ook, dat in aï zijn geforceerd-moderne vormen slechts zelden de intensi teit van een stuk als dit bleek te kunnen benaderen. Want dat „Onze stad" destijds ontvangen als een van die belangrijke toneelgebeurtenissen, waar wij betrekkelijk kort na de oorlog zo blij mee waren ook nu nog kan boeien, hebben de jeugdige leden van „DgaNieuty# Komedie" donderdagavond in Beverwijk bewezen, waar zij dit stuk in het Kennemer Theater kwamen opvoeren voor de deden van de stichting „Ab/mnementsvoorstellingen'. - j. DIT DOOR ERIK VOS met zoveel arti stieke voortvarendheid geleide gezelschap voor deze gelegenheid geregisseerd door de jonge Belg Walter Tillemans, heeft van dit gevoelige stuk van Wilder een voortreffelijke voorstelling gegeven. Voor treffelijk, omdat men dit niet gemakkelij ke spel over het alledaagse leven in een Amerikaans stadje, waar de toeschouwer veel van zijn eigen alledaagse leven zal terugvinden, met evenveel zorg als eer bied voor het belangrijke detail heeft benaderd. Voortreffelijk verder ook, omdat men niet uit de weg is gegaan voor de herinnering aan de Haagse Comedie van vijftien jaar geleden, die onder regie van Paul Steenbergen tot een evenement werd, waar vele toneellyiefhebbers nog graag aan zullen terugdenken. WALTER TILLEMANS heeft het feit, dat hij bij dit gezelschap louter over jom ge mensen beschikte en dus ook de oude re rollen door jeugdige acteurs en actrices moest laten spelen, niet als een nadeel laten werken. Integendeel, hij heeft dit feit met een hartveroverende vanzelfspre kendheid aanvaard en daardoor in een Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN voordeel omgebogen. Deze voorstelling van „Onze stad" bleek namelijk van be gin tot het indringende einde zo fris, zo alles overstralend enthousiast, dat het pu bliek er zich gaarne aan gewonnen gaf. THORNTON WILDERS' STUK, ge speeld in de vertaling van Caro van Eyck, is een typisch ensemblestuk en het heeft dan ook weinig zin de individuele spel- prestaties naar voren te halen. Door ech ter een uitzondering te maken voor Jan van Kasteren, die de rol van de regisseur en hier tegelijkertijd de inleider van de verschillende delen op simpele, maar juist daardoor zeer overtuigende wijze gestalte gaf en voor Ine Veen en Herman Vinck, die het jonge liefdespaar George en Emi ly zeer gevoelig inhet centrum van de handeling plaatsten en het daar zonder opdringerig te worden konden! handhaven, moge hier de aandacht worden gevestigd op enkele van de jonge mensen, waarop deze aantrekkelijke voorstelling in de eerste plaats steunde. Het visserij schap zal de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor een door een wetenschappelijk in te stellen arbeids- fysiologisch en sociologisch onderzoek naar het bemanningsvraagstuk in de zee visserij, waartoe werd geadviseerd in het eerste deel van het rapport der commissie ontwikkeling zeevisserij, de zogenoemde commissie-Diepenhorst. Het ministerie van Economische Zaken heeft op advies van de commissie opvoering produktivi- teit een aanvullende bijdrage in uitzicht gesteld van 200.000 uit de middelen die voor de produktiviteitsbevordering be schikbaar zijn. Dit Is geschied op wens van de ministers van Landbouw en Visse rij en van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Het visserijschap zal tijdens het onder zoek nauw contact onderhouden met de ministeries en met de commissie opvoering produktiviteit. KORT NIEUWS Met pensioen. Vandaag neemt de heer T. C. Verheij uit Velsen-Noord, na ruim eenenveertig jaar bij Hoogovens gewerkt te hebben afscheid van dit bedrijf, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Verweij, die zijn loopbaan begon als elektriciën bij de elektrische werkplaats, werd in 1949 benoemd tot hoofdopzichter bij N.V. Mekog en in 1962 werd hij onderafdelingschef. Ook vandaag gaat de heer J. Basstra uit Haarlem, na bijna zevenendertig jaar als bankwerker bij Hoogovens gewerkt te hebben, met pensioen. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank in IJmuiden (en ressort) werd in november jongstleden ingebracht 440.651,36; uitbe taald werd 390.365,77. Donderdag kwamen te IJmuiden aan: Geest- sluis, van Great Yarmouth, voor IJmuiden: Grebbestroom, Rotterdam; Capricorne, Noord zee, IJmuiden; Nerlandia, Gothenburg; Prins Willem-4. Londen; Heriot, Grangemouth; Ro- kita, Klaipeda, IJmuiden; Result, Hull; Mees Cremer, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Anne- liese. naar Narvik; World Mariner, U.S. Gulf. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie TIPS van de voor de HEREN Overhemden - Bel-O-Fast - Tricot- nylon - Terlenka Weekenders - idem Zelfbinders diverse soorten manchetknopen Sokken - Ankiets Pyjama's - Kamerjassen Paraplu's - Shawls Handschoenen - diverse soorten, o.a. wol - vinyl - leder Wanten - idem Pullovers - Truien Vesten - Polopull AI deze artikelen in div. prijsklassen vindt u bij onze TEXTIELSPECIAALZAAK MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN En bij totale aankoop vanaf 25.— prachtig speelgoed voor 1/i prijs EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Un.) Gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen de heren D. Harting (cum laude), C. G. M. Dijkhuis en J. Veer man. De heer Harting promoveerde op een proefschrift, getiteld „An experiment on pion-proton and proton-proton elastic scattering at 8.5, 12.4 gev/c". Zijn promotor was prof. dr. J. C. Kluyver. De heer Dijk huis verwierf de bul door zijn verdediging van een proefschrift getiteld „An investi gation of molton cadmium-halide-alkali halide mixtures by e m f measurements". Promotor was prof. dr. J. A. A. Ketelaar. De heer Veerman werd de bul overhan digd na zijn verdediging van een proef schrift getiteld: „Dependence of magneto- crystalline anisotropy of some metals on volume and field strength". Diens promo tor was prof. dr. G. W. Rathenau. AMSTERDAM (V.U.) Doctoraal examen in de klassieke taal en letterkunde mevrouw P. de Bey-de Priester (Hans- weert), J. Kok (Amsterdam). AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal notariaat K. T. Dijkhuizen (Leiderdorp). LEIDEN Doctoraal II geneeskunde mej. S. Horowitz (Eindhoven), mej. A. J. Kammer (eBrkenwoude) en H. L. Haak (Brussel). Arts: W. J. Engelbrecht (Flushing USA) en B. T. de Haas (Leur). Kennemer Kruimels Vele verzamelaars houden hun collecties postzegels, suikerzakjes en andere min of meer kostbare objecten zorgvuldig achter slot en grendel en zijn slechts bereid hun schatten voor te leggen aan een intieme vriend of kennis. Dit is niet het geval met de heer J. Pruis uit de Mercuriusstraat, die slechts wacht op een invitatie om zijn unieke verzameling dia's van Oud-IJmuiden op bij eenkomsten of verenigingsavonden te komen vertonen. Deze verzameling, bestaande uit ongeveer driehonderd- vijftig dias, is inderdaad uniek en hoogst interessant voor elke inwoner van Veisen, die op deze wijze wordt ge confronteerd met de belangwekkende historie van zijn gemeente. De heer Pruis heeft na melijk met het geduld van de ware verzamelaar een verwoede speurtocht ingezet naar oude foto's en ansicht kaarten, waarvan de meeste eigenaars hem gaarne toe stemming verleenden hier een dia van te maken. Het resultaat is een frappante serie beelden uit het ver leden van IJmuiden, waar uit de huidige plaats van .nwoning nog maar nauwe lijks valt te herkennen. De serie begint met een der oudste foto's uit de historie van IJmuiden, namelijk het graven van het Noordzee kanaal omstreeks 1850t waar op men de arbeiders met schop en kruiwagen bezig ziet de toegang tot Amster dam open te leggen. Voorts de triomfantelijke intocht van Slegtkamp omstreeks 3900, een legendarische fi guur, die aan de Boeren oorlog in Transvaal had deelgenomen. Bijna onthul lend over de voormalige toestanden zijn de foto's van de Hoeksteeg in „De Veer tig", de eerste woonwijk van IJmuiden, voor zover hier tenminste nog van „wonen" kan worden gesproken. Op deze wijze wordt de geïnteresseerde toeschouwer in de gelegenheid gesteld een terugblik te werpen op de eerste visafslag, het een maal zo bekende hotel „Nom- mer Een", de eerste bio scoop „De Cycloop", die tijdens de bezetting door een voltreffer in puin werd ge gooid, een bezoek van Prins Hendrik aan IJmuiden en kijkjes in de vissershaven, toen de schepen nog slechts van zeilen waren voorzien en opnamen van het met erepoorten versierde IJmui den, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan in 1926- Een extra attractie van deze serie bestaat ongetwijfeld uit het moment, dat de echte IJmuidenaar op deze beel- Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: sjaal, vulpen, onderjurk, hand schoen, Simca-wieldop, por temonnee m. inh., kinder wantje, Lipssleutel, boek, startpistool, ketting, straat bezem, Fiat-wieldop, porte feuille, plastic regenjas, autoped, damesbril, dames handschoen, motorwant, twee metalen gereed schapskisten, pet, portemon nee, hond, akten tas m. regen broek, thermosfles en hand schoenen, regenbroek, kin derportemonnee, dameshor loge, paar suède wanten, speelgoedbeer, aktentas met regenbroek, brood en snoep goed, paar kinderwanten, rol elektrisch draad, bal, hondje, fietstassen, portemonnee met Lipssleutel. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar aan het hoofd bureau van politie te Vel- sen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. den zichzelf of anderen nog herkent. Ondanks hun ouderdom zijn de meeste afbeeldingen zo minutieus door de heer Pruis bewerkt, dat zij voor treffelijke dia's hebben op geleverd, die op het bijna 2 bij 2 meter grote pro jectiescherm „voorbeeldig" tot hun recht komen. Het is een verzameling van grote historische waarde en het verenigingsbestuur, dat de heer Pruis eens voor een avond met zijn dia's invi teert, zal ongetwijfeld op veel dankbare leden kun nen rekenen. Onnodig hier aan toe te voegen dat de heer Pruis het bijzonder op prijs zal stellen, wanneer bezitters van oude foto's en afbeeldingen hem even in de gelegenheid willen stel- De moeder van een gehan dicapte bezoeker aan de ont spanningsavond, die onlangs in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg werd gehouden, heeft aldus van zeer nabij de erkentelijkheid meegemaakt welke de orga nisatoren zich hiermee heb ben verworven. Zij wilde hier gaarne in het openbaar uitdrukking aan geven met de volgende brief: „Het is mij een behoefte langs deze weg de organisa toren hartelijk te bedanken voor de geslaagde ontspan ningsavond voor de gehandi capten in onze gemeente, die maandag 23 november werd gehouden. Wij hebben grote bewon dering voor het idealisme, waarmee de organisatoren en een groot aantal medewer kers en medewerksters deze avond hebben gemaakt tot wat hij is geworden: enige uren van onbezorgde vrolijk heid. Nogmaals hartelijk dank!" DE MOEDER VAN EEN GEHANDICAPTE. van de openbare gemeente lijke bibliotheek en leeszaal te Velsen is met de volgende delen uitgebreid: Nederlandse romans: Gra- ber: Gevecht om de Vedra; Guerin: Stampede; Van der Zee: Zuster Juuls hoofdprijs. Buitenlandse romans: Tre vor: The flight of the Phoe nix. Studieboeken: Zweig: Een schaaknovelle; „In dienst", tijdschrift voor hen die in dienst gaan; Verdenius: Ba- bysittersboekje; Het grote boek over wilde dieren; Kart en Karter" 1963; Wil- lemse: Van arend tot T.T.; De Beting" 1963; „Wikor" 1963; Buitenlandse letter kunde na 1945; De erfenis van een president; Herzberg: Brieven aan mijn kleinzoon. len hiervan een dia te ma ken. Zij ontvangen hun be zittingen gegarandeerd on beschadigd terug en met het bovenstaande hopen wij dui delijk te hebben gemaakt dat hij, die de tijd en de animo kan vinden een der gelijke verzameling aan te leggen, zich hiermee een zeker recht op medewerking heeft verworven. De uitwisselingen tussen Velsen en de Duitse stad Bergisch Gladbach blijven niet beperkt tot officiële contacten en ont moetingen tussen jeugd-, sport- en culturele organisaties, want sinds kort heeft zich in dit gezelschap nu ook de af deling Velsen van het Nederlands Katholiek Vakverbond gemengd. Het initiatief hiertoe is genomen door de heer Vey, voorzitter van de K.A.B.-Sand te Bergisch Gladbach, die enige tijd geleden een bezoek aan Velsen heeft gebracht. Hij kwam hier in contact met het plaatselijke N.K.V. en het was op zijn uitnodiging dat vier bestuursleden hiervan on langs naar Bergisch Gladbach zijn overgekomen, om hier getuige te zijn van de plechtige inzegening van het nieuwe vaandei van de K.A.B.-Sand. Na deze plechtigheid werden de gasten ook voor het gemeenschappelijk ontbijt in het jeugdhuis geïnviteerd. Uit dit bezoek is tevens een hartelijk persoonlijk contact voortgekomen, het geen niet weinig werd be vorderd door een interessant uitstapje in de omgeving van Bergisch Gladbach. Voorts was er een samenkomst met het bestuur van de K.A.B.- Sand georganiseerd, waar de Velsense bezoekers een her inneringsspeldje werd aan geboden. Op zijn beurt bood de heer M. Lubbers de gast heren daarop een afbeelding aan van de sluiswerken van IJmuiden. Tijdens deze geanimeerde bijeenkomst werd door de heer Vey zijn vreugde tot uitdrukking gebracht over de komst van de Velsense deputatie, waar hij de wens aan verbond dat tussen beide organisaties een hechte vriendschap zal ontstaan. Nadat de heer Lubbers daarop weer een kort dank woord had gesproken over de gulle gastvrijheid en de hartelijke ontvangst, beloof den de gastheren op hun beurt volgend jaar aan Vel sen een tegenbezoek te zul len brengen. De smalfilmclub „Velsen" geeft donderdag 10 december een filmavond in het Cul-i tureel Centrum, waarop werk van de eigen leden zal wor den gedraaid. Het program ma bestaan aldus uit de films „De plaatsvervanger", „Tante Pos", „Pet" en „Ap pèl", die door de werkgroep zijn vervaardigd en „Moe derdag" van A. Retel, „Pa rijs" en „Jaarlijkse nacht merrie" van W. van Schade wijk, „Nieuw-Guinea" van A. C. Rab en de hobbyfilm „Zeilen" van L. H. Woerde. Op zaterdag 12 december wordt door de Automobiel- club Heemskerk wederom een auto-puzzelrit verreden. De rit is 100 kilometer lang. Er zal gereden worden in twee klassen: de A-klasse rijdt drie en de B-klasse twee trajecten; voor beide klassen is tussen eerste en tweede gedeelte een ver plichte rust ingevoegd. Men kan voor deze rit inschrijven bij de volgende adressen: mej. C. E. v. Heijningen, Bartokstraat 13, Heemstede (na 18 uur); E. Konings, Van Gooyenstraat 10, Heemskerk; C. Koetzier, Irislaan 7, Beverwijk. De Velsense Stadsschouw burg is tot en met woensdag elke avond weer geheel be zet door de leerlingen van de derde, vierde, vijfde en zes de klassen van alle openbare en bijzondere scholen, onge veer 2300 in totaal, die zich opnieuw kostelijk amuseren om hetgeen hun door de onderwijzers en onderwijze ressen, verenigd in de on derwijzerstoneelvereniging „Kennemerland" ter gelegen heid van de traditionele Sint Nicolaasfeesten op de plan ken wordt voorgezet. Dit is het slottafereel uit „Berend Bommel", een vrolijk toneel spel door Kasper W. Afman, dat onder regie van Bert Pij pers wordt opgevoerd en waarmee door de spelers weer grote successen bij hun leerlingen worden behaald.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4