I BëérhMI 'mm KENT Prof. mr. Oud wil andere taak voor Eerste Kamer I Vier doden in het verkeer Woningvoorraad en aantal huishoudens evenveel gestegen Slachtoffertje van hondebeten komt morgen thuis Loos bom-alarm voor vliegtuig van KLM P. A. Koerts heet nu „Seute Deern" Franse begroting goedgekeurd Schelde-Rijnverdrag aanvaard door Belgische Kamer mmm C.P.N. krijgt geen zendtijd Minister terug uit Israel - W VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 Teleurstelling voor Romy en Francoise Nieuw Russisch ruimteschip uw kind goed beschermd tegen winterkou wollen Caribische organisatie wil zichzelf opheffen Wilson wil Zuid-Afrika wel petroleum leveren mBSsSStm king size KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak Basketbaluitslagen Hulde Aardgas Boerhaavewijk zonder enige voorziening Haarlem-Osnabrück Krankzinnige wereld Fluor •n J2.<uoojtstejji De avondpantalon vierde hoogtij toen deze week de nieuwe revue in het Parijse Lido in première ging. Dit jongste snufje op modegebied werd op die zeer exclusieve avond onder meer gedragen door Frangoise Sagan en Juliette Gréco (foto onder) en door m Frangoise Hardy en Romy Schneider, die beiden een pantalon van dezelfde -i*:„ 4» v.- stof en kleur droegen. En dat is zo ongeveer het ergste wat een vrouw bij zo'n gelegenheid kan overkomen. Gisteren is op de rijksweg Utrecht-Am sterdam onder Ouder-Amstel de 55-jarige mejuffrouw F. J. Werner uit Amsterdam bij een ernstige autobotsing om het leven gekomen. Op de noord-zuidverbinding in Berghem (N.B.) is gisteren de 23-jarige landbou werszoon J. van Herpen uit Geffen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Ten gevolge van de gladheid van de weg heeft zich venmorgen op de rijksweg Leeuwarden-Sneek ter hoogte van het dorp Rauwerd een ongeval voorgedaan, waarbij twee inzittenden van een uit de richting Leeuwarden komende personenauto het le ven hebben verloren. De beide slachtoffers zijn de heren T. Pompstra en W. Wis- sema, beiden uit Leeuwarden. Hun auto slipte, schoot dwars over de weg, sloeg over de kop en belandde in een diepe bermsloot, waarin de beide inzittenden verdronken. Het centraal bureau voor de statistiek heeft een aantal voorlopige uitkomsten ge publiceerd van het lopende woningbehoef teonderzoek 1964. Blijkens de eerste tellingen is de woning voorraad in oktober 1964 te schatten op 3.120.000, hetgeen inhoudt, dat deze sedert de volkstelling van 1960 is toegenomen met ongeveer 300.000. Het aantal huishoudens is te schatten op 3.001.000, de toeneming daarvan sedert 1960 op ruim 200.000. Dit zou betekenen, dat de woningvoor raad zowel als de huishoudens in de laat ste vier jaren gemiddeld per jaar met on geveer hetzelfde aantal zijn toegenomen als in de periode 1956/60. Het aantal alleenstaanden is, voorzover thans kan worden nagegaan, opgelopen tot ongeveer 415.000. BOCHUM (AP) Het Duitse volgstation Bochum heeft de signalen van een nieuwe Russische ruimtesatelliet opgevangen. De signalen werden gisteren vijf minuten lang gehoord. Surpriseavond 1964 krijgt voor de Til- burgse familie Van Delft een bijzonder cachet, omdat haar driejarig dochtertje Anita dan het ziekenhuis mag verlaten. De kleine Anita werd enige tijd geleden door drie honden aangevallen en liep daar bij 64 beten op. Haar gezondheidstoestand is sneller ver beterd dan aanvankelijk werd gedacht. Zij zal nog wel enkele keren voor behan deling naar het ziekenhuis terug moeten maar het ergste leed is geleden. De ouders van het slachtoffertje krijgen bovendien alle verdere medische hulp gra tis. Toen een KLM-vliegtuig gisteren op de lijn Milaan-Schiphol boven de Alpen vloog ontving het de radiomelding „U heeft een bom aan boord". De piloot zette zijn toe stel op een stille plek van het Frankfortse vliegveld aan de grond, waar de brand weer al wachtte. Er werd niets gevon den. De geheimzinnige boodschap is ook door de verkeerstoren van Frankfort en door andere vliegtuigen opgevangen. De politie vermoedt dat de afzender is geïnspireerd door een recent televisiespel in West- Duitsland. De voormalige Nederlandse driemaster P A Koerts, die in pelfzijl als jeugdher berg dienst heeft gedaan, is zijn toekomsti ge thuishaven Emden binnengevaren. Bij het binnenvaren van de haven droeg de bark weer zijn oorspronkelijke Duitse naam Seute Deern, onder welke naam het als hotel- en restaurantschip in de Hamburgse haven bekend is geworden. Advertentie dubbel-ribsteek kleuter- ondergoed warmte-isolerend, ijzersterk, naadloos. Ook verkrijgbaar in katoen. PARIJS (Reuter) Frankrijks eerste sluitende begroting in 36 jaar tijds is giste ren door de Senaat goedgekeurd met 130 tegen 115 stemmen. De Nationale Vergade ring had er eerder op de dag met 284 tegen 143 stemmen goedkeuring aan ver leend. De Belgische kamer van volksvertegen woordigers heeft donderdagmiddag met 139 tegen 6 stemmen en 14 onthoudingen het Schelde-Rijnverdrag goedgekeurd. Het Belgisch-Nederlandse akkoord voor de verbetering van de verbinding tussen Ant werpen en de Rijn werd in mei van het vorig jaar in Den Haag ondertekend. Het moet nog door de Belgische senaat wor den aanvaard. WILLEMSTAD Op de bijeenkomst van de Caribische Raad, die deze week in Willemstad (op Curagao) wordt gehouden, is een resolutie aanvaard, waarin een be roep wordt gedaan op de regeringen van Frankrijk, Nederland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om stappen te nemen, om per 31 december 1965 het verdrag te beëindigen, op grond waarvan de Caribi sche organisatie werd opgericht. De Raad heeft besloten zijn centraal se cretariaat in Porto Rico reeds midden 1965 te sluiten. Tot deze stap is de Raad gekomen na de financiële en andere ge volgen onder de loep te hebben genomen, die voortvloeien uit het zich terugtrekken van Brits-Guyana, Suriname en Porto-Rico uit de organisatie. De deelnemers aan de bijeenkomst heb ben overwogen, dat het van essentieel be lang is stappen te nemen, die het voort bestaan van regionale samenwerking in dit gebied verzekeren. De Raad beveelt daar om een vergadering aan van een werk- commissie, waarin afgevaardigden van alle regeringen vertegenwoordigd zijn, die thans aangesloten zijn bij de Caribische or ganisatie, alsmede vertegenwoordigers van andere geïnteresseerde democratische lan den in dit gebied. Deze commissie moet zo spoedig mogelijk een nieuwe formule uitwerken voor regionale samenwerking in het sociale, opvoedkundige en culturele vlak. LONDEN (AFP) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft zich in het Lager huis gekeerd tegen een embargo op de uit voer van petroleum naar Zuid-Afrika. Het Labour-lid Frezson had zich uitge sproken voor een dergelijk embargo om een eind te maken aan de apartheid. Wilson vindt dat zo'n maatregel eigenlijk een oor logsverklaring betekent. Advertentie KENT :K:-> P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH Heren: Exercitia 3HCK 4 35-26, Sea Devils 2Typhoons 3 24-46, Rapiditas BC Lisse 29-28, HOC 4—HCK 3 32-41, Fla mingo's 2Exercitia 45-44, HOC 2 Typhoons 2 48-35. Het artikeltje van de heer H. Post uit ÏJmuiden begon zo goed. Inderdaad hul de aan de Hoogovens. Maar de heer Post begeeft zich op glad ijs, wanneer hij schrijft dat er ondernemingen in de IJmond zijn, die ingeslapen zijn op het gebied van personeels-huisvesting. Hieruit blijkt weer dat het zo moeilijk is te oordelen over za ken, waar men geen verstand van heeft. Wij gaan dikwijls te vlug af op geruch ten van mensên, die misschien om één of andere reden teleurgesteld zijn. Door de meeste ondernemingen wordt wel de nodige aandacht aan de huisves ting van personeelsleden besteed. Uiter aard op bescheidener schaal, dan bij de Hoogovens het geval is. Wanneer de heer Post eens kennis had kunnen nemen, wat door andere bedrijven in dat opzicht wordt gedaan, had hij vermoedelijk zijn artikel tje niet geschreven. De laatste regel van zijn artikel zullen we maar vergeten. Er bestaat een gezegde van zekere stuurlui die aan wal staan. G. MARTENS, Haarlem. Naar aanleiding van de vele publikaties over de grote hoeveelheden aardgas in ons land heb ik een vraag te stellen waarvan het antwoord door velen met spanning wordt tegemoetgezien. Wij hebben belang bij de aanleg van een centrale gasverwar- ming: minder investeringskosten, ruimte- besparend enzovoorts. Toen ik bij het Ge meentelijk Gasbedrijf in Heemstede infor meerde, kreeg ik ten antwoord dat nie mand of welke instantie ook kan zeggen wanneer deze gemeente aansluiting op het aardgasnet krijgt. Een en ander houdt ver band met een langlopend contract van ver scheidene gemeenten in de Randstad Hol land met de Hoogovens. Het zou zelfs nog wel drie of vier jaar kunnen duren, aldus mijn (ongetwijfeld deskundige) zegsman. Het ziet er dus naar uit dat wij in het westen een „onderontwikkeld" gebied wor den ten opzichte van andere delen van ons land. Het moet toch mogelijk zijn in ieder geval een termijn te noemen, waarop het aardgas ook in ónze streek een feit zal zijn. In Twente bijvoorbeeld gelden zelfs al „overbruggingstarieven" voor stadsgasver- warming tot de aansluiting op het aard- gasnet plaats heeft. Maar ja: Wie zal dat betalen, als het hier nog vier jaar moet duren? J. P. BORDES-SNIJDER, Heemstede. Naschrift: Hoezeer het ons ook spijt: ook wij kunnen geen antwoord geven op de vraag, wanneer in onze contreien het aardgas een feit zal zijn. Het antwoord dat de schrijfster van dit ingezonden stuk van het Gemeentelijk Gasbedrijf in Heemstede heeft gekregen, klopt vrijwel met de ant woorden die wij in de afgelopen tijd op onze eigen informaties bij de betrokken in stanties, ook buiten Heemstede, hebben ontvangen. Over het tijdstip van aanslui ting van de gemeenten in Kennemerland bestaat nog geen enkele zekerheid. Redactie. In de Haarlemse Boerhaavewijk wonen volgens een ruwe schatting momenteel al enkele duizenden mensen. In deze wijk be vinden zich echter in het geheel geen voor zieningen voor deze mensen. Zo ontbreken met name schoolgebouwen en winkels. Men kan zelfs stellen dat er in feite alleen maar huizen zijn. Er wordt in de Boerhaa vewijk alleen maar gewoond. Een groot deel van de bewoners accep teert dit wonen als een groot feest, omdat velen voor hun verhuizing naar deze wijk in te kleine of slechte woningen verbleven. Om echt te leven moet er echter meer zijn dan woningen alleen. Er moeten win kels en scholen zijn. Het doen van bood schappen moet nu zo ver weg gebeuren, dat men op zijn minst over een fiets moet beschikken. Om bijvoorbeeld een buisje as- perines te halen moet men een groot stuk open land oversteken. Binnenkort komen de eerste woningen voor bejaarden in deze wijk gereed. Voor deze mensen wordt de situatie helemaal hopeloos. Het lijkt me toch wel wenselijk dat het gemeentebestuur van Haarlem zich nu dringend gaat afvragen hoe deze men sen in de voor de deur staande winter hun boodschappen moeten gaan doen. Binnen afzienbare tijd wonen in de Boer haavewijk en Europawijk samen ongeveer 20.000 mensen. Is het met het oog hierop niet hoog tijd dat men met bekwame spoed aan het geprojecteerde winkelcentrum gaat beginnen? Voor zover mij bekend wordt zelfs de hiervoor bestemde grond voorlopig niet opgespoten. Het kan dus nog lang duren voor dit winkelcentrum in ge bruik zal zijn genomen. Laat men dus met spoed aan de verwezenlijking van dit win kelcentrum beginnen, voordat er van een noodsituatie gesproken kan worden. P. DUYS JR., Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn In behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In uw Haarlemse editie van vorige week woensdag en donderdag vond ik een ver slag van het bezoek van ambtenaren uit Osnabrück en Angers aan Haarlem. Dit is een heuglijk feit dat alleen maar toe te juichen is. Een ding bevreemdt mij echter. Op 8, 9 en 10 augustus van dit jaar zijn er 1200 mensen van de Haarlemse Harmonie Ka pel naar Osnabrück geweest op uitnodi ging van het Schuttersgilde van Osna brück. Het gemeentebestuur wist hier van. Ja zelfs werd er een subsidie gegeven en werd de reis meegemaakt door een afge vaardigde van het gemeentebestuur, de heer Huiskes. Bovendien werden wij ver gezeld door 12 mensen van de Haarlemse politie, die hun kracht hebben gemeten met Duitse schutters. De Haarlemse Harmonie Kapel heeft op de zaterdag van het bezoek een grote show gegeven op het Raadhuisplein in Osna brück. Zondag hebben de leden de grote optocht geopend en ik kan u verzekeren dat dit een groot succes was. Maandag hebben zij de schuttersfeesten opgeluis terd. In deze drie dagen hebben zij des avonds van acht tot twee uur de dans muziek verzorgd. De pers in Osnabrück heeft hier veel aandacht aan besteed (bij mij ter inzage) en mijn verbazing was dan ook groot, dat uw krant hierover geen woord heeft gepu bliceerd, te meer daar we voor volgend jaar weer uitgenodigd zijn. Inmiddels zijn er ook al weer vertegenwoordigers van het Schuttersgilde uit Osnabrück in Haarlem geweest, waaronder de schutterskoning 1964. J. J. VERMEULEN, Haarlem, Waam. voorz. H.H.K. Ik heb de tekening over de vernietiging door een 20 megaton-bom in uw krant ge zien en het bijgaande artikel gelezen. We gaan zo wel een blije toekomst tegemoet, wanneer de krankzinnigen de kans krij gen om hun luguber spel te gaan spelen! Want een normaal mens met een gezond stel hersens doet zoiets toch niet. En als ik tussen de regels doorlees trek ik de conclusie dat ze weer een oorlog aan het voorbereiden zijn, waarvan ze zelf de uit slag niet beseffen. Dit is toch moord met voorbedachte ra de? De gehele geheime dienst is in werking om één president of koning te beschermen. Geldt één zo'n mensenleven meer dan de ganse bevolking? Mij dunkt, dat vijanden er niet zijn, maar worden gemaakt. Dat zien we met elke oorlog. Nu zullen de roden weer het slachtoffer worden, maar waarom zorgen ze er in het westen niet voor, dat de roden daar geen kans krij gen, dan hebben ze genoeg te doen. Er is nog armoede en ellende genoeg, laten ze daar hun krachten aan geven, dan behoeven ze de andere niet te vrezen. Maar de leus is nu eenmaal: geld stinkt niet, al moet er bloed voor vloeien. Als er maar winst gemaakt wordt! J. F. DE VOS, Haarlem. In uw courant van 20 november 1964 las ik tot mijn verbazing het bericht, dat de gemeenteraad van Bloemendaal tegen de toevoeging van fluor in het drinkwater is. Volgens mij gaan de leden van deze ge meenteraad niet met hun tijd mee en wen sen slechts „koel, helder water" te drinken, zonder meer. Ik ben blij dat ik in Haarlem woon, waar de gemeenteraad voor onze gezondheid in de bres staat en wel voor toevoeging van fluor is. Uit goede bron heb ik vernomen dat hij nog verder wil gaan. Er zijn natuurlijk plannen voor toevoeging aan ons leiding water van vitaminen van A tot en met Z, asperine en Haarlemmer Olie; wij zullen dan in de toekomst geen dokters en apo thekers meer nodig hebebn. J. DE KONING, Haarlem. Naschrift: Als inzender niet ouder is dan zes jaar, zal hij veel profijt hebben van de Haarlemse fluor. Wij veronder stellen echter dat hij ouder is, en dat niet alleen, maar ook dat hij een ironische in slag heeft. Red. Advertentie en U zult tevreden zijn! ANEGANG 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ondanks de aandrang daartoe vanuit de Tweede Kamer heeft minister Bot van O.K. en W. gisteravond geweigerd zendtijd beschikbaar te stellen voor de Communistische Partij Nederland. „De regering staat op het standpunt dat zij niet door het stellen van een positieve daad medewerking kan verlenen aan acti viteiten, die de essentiële grondslagen van onze samenleving aantasten", zei de be windsman in de Kamercommissie voor O.K. en W.. „De regering is echter bereid haar standpunt te herzien als blijkt dat in de doelstellingen van de C.P.N. wijziging is gekomen". Op het toelaten van de communisten tot de radio en TV. in het kader van de zend tijd voor politieke partijen was aangedron gen door de heer Schuring (C.H.U.). Hij vond dat de uitsluiting van de C.P.N. in strijd is met de democratie, tenzij zou blij ken dat de communistische partij staats gevaarlijk is. In dat geval wilde hij ech ter ook het partijblad „De Waarheid" ver bieden en de communisten elke vorm van communicatie onthouden. Hij werd in zijn pleidooi gesteund door de heer Burggraaf (P.S.P.) en uiteraard door de heer Bak ker (C.P.N.). „Wie de democratie ter harte gaat moet ons zendtijd geven," zei de heer Bakker. Maar hij ving bot De minister van Maatschappelijk Werk drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, is na een bezoek van een week aan Israel op Schiphol teruggekeerd. Op uitnodiging van de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, mevrouw Gol- da Meir, heeft zij in Tel Aviv een congres bijgewoond, waaraan door 82 vooraan staande vrouwen uit 49 landen werd deel genomen. Het betrof een conferentie op sociaal-maatschappelijk terrein en het on derwerp van bespreking was „de gedeelde verantwoordelijkheid (tussen man en vrouw) op politiek, economisch en sociaal gebied." Prof. mr. P. J. Oud meent dat de poli tieke vertegenwoordiging in de Tweede Kamer te eenzijdig is geworden. Er spelen allerlei pressiegroepen, zoals de SER en andere belangengroepen, een belangrijke rol bij de parlementaire beslissingen. Prof. Oud zou het beter vinden als deze invloed wordt gekanaliseerd door een tak van de volksvertegenwoordiging (de Eerste Ka mer) daarvoor te bestemmen. Momenteel is de Eerste Kamer toch maar een dou blure van de Tweede Kamer. Hij zei dit in een voordracht voor een dispuut van de r. k. studentenvereniging Veritas in Utrecht, waarin hij een reeks bedenkingen formuleerde tegen de wijze, waarop de parlementaire democratie de laatste jaren in ons land functioneert. Een ziekte noemde hij het verschijnsel dat er steeds meer ministers komen zon der parlementaire ervaring. Het euvel van de in de Kamers voorgedragen geschreven redevoeringen belemmert de spontane dis cussievorming, die nu eenmaal bij het par lement hoort. Bovendien gaat men in de Kamers tegenwoordig veel te veel op details in, waardoor de ministers niet meer in staat zijn heet van de naald te antwoor den. De Kamer heeft als politiek discussie instrument aan betekenis verloren, zo con cludeerde prof. Oud, die zich afvroeg of een goed georganiseerde televisiedienst van het parlement, die de kunst verstaat in kort bestek samen te vatten wat in de Kamers is voorgevallen, geen zin zou hebben. Vroeger heeft prof. Oud zich wel eens 'n voorstander getoond van het districtenstel sel, omdat het Kamerlid dan dichter bij de keizers zou kunnen worden gebracht, maar dit voordeel is nu in feite vervallen, omdat de politieke leiders op het beeld scherm worden gebracht. Aan het systeem van de evenredige vertegenwoordiging in het parlement zou prof. Oud dan ook niets willen veranderen, maar wel meent hij dat de Tweede Kamer als algemene politieke vertegenwoordiging moet waken voor de behartiging van groepsbelangen, gevolg van het optreden der specialisten. Ook deze ontwikkeling noemde prof. Oud bedenkelijk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7