„La Mamma" van André Roussin GITGAAN IN HAARLEM^ o- en TONEEL IN HAARLEM I Pau lettenylons HÉÉL LANG ©LANGHÉÉL J. BRIJS „TOTAL" V erenigingsexposities in Amsterdam „Gard Sivik" opgeheven NEGEN MUZEN Nationale toneelproduk- ties voor de provincie VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 8 Gespeeld door het Nieuw Rotterdams Toneel Bob Buys Simon Koster Plan van AGreidanus Méér samenwerking tussen BRT en NRU Wk. W nabeschouwingen „Judith" „World Press Photo '64" elke goede zaak heeft ze! ook naadloos gg in plain en micro I. Damshuizer Heijermans herdacht in Rotterdam TENTOONSTELLINGEN De radio geeft zaterdag BENZINE - SERVICESTATION Wassen snieren - reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 T elevisieprogramma BEROEPS- EN AMATEURTONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN JAZZ J. A. van den Berg gehuldigd WAT ZOU ER VAN HET PARIJSE boulevardtoneel in onze tijd zijn over gebleven als André Roussin er niet geweest was? We zouden stukken gemist nebben als „Bobbeltje", „Nina", „De kleine hut", „Als 't kindje binnenkomt" „De man, de vrouw en de moord" en nog zoveel andere waarmee duizenden en duizenden schouwburgbezoekers zich dol geamuseerd hebben. Of het inderdaad een gemis zou zijn geweest? Dat hangt ervan af, aan welk soort publiek men daarbij denkt. Het publiek, dat in de schouwburg eens goed zijn lachspieren wil oefenen, zou zijn Roussin bepaald wel missen. Een een onschuldig nu ja, niet zo helemaal onschuldig genoegen mag men zijn medemensen niet misgunnen. ANDRé ROUSSIN heeft op zekere dag een in 't Frans vertaalde roman van de Italiaan Vitaliano Brancati, „Le bel An tonio", gelezen en daarin de stof voor een blijspel ontdekt. De hoofdrol, een Siciliaan, vader van twee zoons, leek hem geknipt voor de grandioze acteur Raimu. Maar helaas, Raimu was kort tevoren overleden en er stond op het Parijse toneel nie mand klaar om de opengevallen plaats met een soortgelijk type en een even hart- verover&nd talent te vullen. Een minder geroutineerd en geraffineerd schrijver dan Roussin zou daardoor ontmoedigd zijn; maar hij niet. Hij bedacht dat de Roe meens-Franse Elvire Popesco een even briljante actrice was als Raimu een bril jant acteur was geweest, en Elvire leefde nog! Dus veranderde hij de „pappa" van het boek in een „mamma" voor het to neel en daarmee schreef hij (in 1957) een van de verrukkelijkste rollen die La Popesco ooit in het blijspelgenre heeft ge speeld. Ik heb de voorstelling destijds in het Théatre de la Madeleine gezien en ik zal niet gauw vergeten met hoeveel over rompelende en daarbij volkomen levens echte grandezza zij toen de rol vervulde van die Siciliaanse kanjer-van-een-moe der, heersend over en vechtend voor haar gezin. Dat was, behalve onweerstaanbaar komisch, ook toneelspeelkunst 'van grote klasse. WAT DE INHOUD van „La mamma" betreft, daarvan heeft Roussin zelf een treffende karakteristiek gegeven: „Dit stuk zou wel eens een dramatische revo lutie kunnen ontketenen; want er wil hele maal niets mee bewezen worden." Toch be wijst het naar mijn mening wel één ding, namelijk dat de schrijver precies weet, hoe ver hij kan gaan op het gebied van gewaagde, pikante toespelingen zonder uit gesproken obsceen te worden. Zijn intrige van „de held van alle vrouwen", die een absoluut onverdiende reputatie heeft op te houden, en van het volkomen onschuldige, maar toch slimme kloosterschool-gansje dat hem ten slotte door een truc de kans IN HET STEDELIJK MUSEUM te Am sterdam zijn tot 5 januari de tentoonstel lingen van de Hollandse Aquarellistenkring en van het Nederlands Kunstenaars Ge nootschap te zien. Deze exposities lopen in elkaar over. Enkele schilders blijken van beide verenigingen lid te zijn, zodat wij dit keer hun werk betrekkelijk ruim vertegen woordigd zien. Vooral de aanwezigheid van dat van Andrea is mij welkom; ik heb al eerder de aandacht op hem gevestigd naar aanleiding van een expositie van zijn werk in Den Haag. Hij is voor mij een der beste schilders uit deze stad, onvergelijk baar met anderen in ons land door het grafische accent in zijn uitdrukkingsvor men naast een kleurgeving, die echt van een schilder is. Vooral in Spanje en de naaste omgeving van Den Haag vindt hij zijn indringend behandelde onderwerpen, waarvan vele door hem gevarieerd her haald konden worden zonder van zijn oude re Amsterdamse collega Maks, uit wiens grote produktie ik weer tot nu toe onbe kende aquarellen en schilderijen mocht ont moeten. Voorts konden J. J. Roy aards' kwaliteiten als portrettist ook door aantal onderstreept worden. Zij, Broer, Kamer- lingh Onnes en een jonger familielid van Royaards, signerende mét dezelfde naam, zijn de sterkste figuren van het N.K.G., dat zo verstandig was de van exposities in Haarlem mogelijk wel bekende Buyten- dijk te vragen als gast mee te eocposeren met schilderijen en aquarellen. Verder is het hier wat braaf, maar ook integer. HET HEEFT BIJ sommige kunstenaars in Amsterdam enig misnoegen verwekt dat de directie van het museum laat bekend maken dat dit soort tentoonstellingen bui ten de activiteiten van het museum vallen. Ik meen dat men dit moet billijken gezien de kwaliteiten van een en ander op beide exposities, al moet ik opmerken dat hier de kwaliteiten gemakkelijker te schatten zijn dan in een expositie van bijvoorbeeld pop-art. De Aquarellistenkring eert de 70 Ouboter met een ruimere vertegenwoordi ging van zijn beschaafd werk dat, evenals de dit keer niet zo sterke aquarellen van mevr. Westendorp-Osieck, wel wat buiten de sfeer valt van het onlangs van modem leven en rumoer gonzende museum. Ge makkelijker passen hier het werk van Van Heel, de sterk-kleurige aquarellen van De Kat, de op het werk van Breitner terug te voeren fors geschilderde aquarellen van Heynes, het royaal gedane werk van Jeanne Bierum Oosting en de ruige rots landschappen van Bierman. HET FEIT DAT ZOVELE leden van deze vereniging zijn betrokken bij het kunst onderwijs of wel oud-leerlingen zijn van de Rijksakademie lijkt dit keer het karakter van de expositie enigszins te bepalen. Het is er mooi en veelal warm menselijk, maar misschien ook een tikkeltje te dege lijk. Mogelijk is een zekere rust toch ook wel zeer aangenaam. Het is goed te zien in dit museum, dat ook dit schilderen leeft in ons land en gezien enkele jongeren voor lopig wel zal blijven op een verantwoord peil. Hier is een eenvoudig genieten moge lijk. Eens hoorde ik een wat „streberig" artiest een collega vragen: „Waarom schilder jij eigenlijk appels". Het antwoord was: „Omdat ik ze lekker vind." Kuijper zou kunnen antwoorden: „Omdat ik ze zo gezond vind." En zo vormen zijn aquarel len van appels in het gras en een winterse haven, waaraan men een prikkelende kou de proeft, voor mij een zinnig slot aan deze tentoonstelling, waaraan ook de Haar lemmer Damave iets mocht bijdragen. geeft om die reputatie waar te maken, ba lanceert voortdurend op de rand van het nog-nèt-acceptabele, maar Roussin tuimelt nergens in de afgrond. Er wordt de hele avond heel ondeugend gedaan en de toe schouwers worden zelfs telkens weer ver leid heel ondeugende dingen te denken, maar dat blijft dan voor hun eigen ver antwoordelijkheid, want de schrijver zorgt er wel voor dat alles op z'n pootjes te recht komt, dat de deugd wordt beloond en dat zowel de huiselijke als de kerkelij ke moraal zegeviert. Wat wil men meer? „LA MAMMA" HEEFT er lang over ge daan voor zij Haarlem bereikte: eerst ze ven jaar van Parijs naar Rotterdam, waar zij in mei van dit jaar bij het Nieuw Rotterdams Toneel arriveerde, en daar na nog eens zeven maanden van Rotter dam naar Haarlem. Vooral die laatste ver traging heeft de door Luc Lutz geregis seerde voorstelling geen goed gedaan. Ze had kennelijk na de zomervakantie een opfrisser nodig gehad, maar het leek er niet op dat ze die ook heeft gekregen, met het gevolg dat de opvoering ongeloof lijk rammelde en het bliksem tempo, waar mee Roussins pointes moeten worden ge lanceerd, vaak tot beneden de veilige mi nimumsnelheid daalde. Elly van Stekelen burg bracht, met de souffleur als haar grote steun en toeverlaat, de titelrol tot een goed einde. Verder zagen we Henk van Efferen als haar zoon-met-reputatie, Henk Uterwijk als de zoon-zonder-reputa- tie, Ida Bons als het teleurgestelde jonge vrouwtje, Louis Borel als oom Gildo, Pie- ter Lutz als de padre, Robert Sobels als de notaris, en Maria Verheyden als het dienstmeisje. Het publiek heeft onbedaarlijk gelachen en aan het slot geestdriftig geapplaudis seerd. Een deel van dat applaus mocht ongetwijfeld door de souffleur worden op geëist, maar hij kwam niet voor het voet licht. Gard Sivik, tijdschrift voor nieuwe lezers, verschijnt niet langer. De redac teuren Armando, Hans Sleutelaar, Corne- lis Bastiaan Vaandrager en Hans Ver hagen hebben het blad opgeheven. Onderhandelingen tussen de uitgeverijen Nijgh Van Ditmar en De Bezige Bij over voortzetting van de uitgave zijn mislukt. Gard Sivik werd vooral bekend door de lancering van De Nieuwe Poëzie. 125 jaar „Arti et Amicltiae". Ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Maatschappij Arti et Amicitiae wordt van 12 december tot en met 10 januari in de zalen van het gebouw, Rokin 112 te Amsterdam, een jubileum-tentoon stelling gehouden. Deze expositie om vat werken van thans overleden kunste naars, die lid van de maatschappij zijn geweest. De directeur van de Twentse Schouw burg in Enschede, de heer A. Greidanus, heeft plannen ontwikkeld om in samen werking met een aantal directeuren van andere schouwburgen in provincieplaatsen een toneelgezelschap op te richten, dat speciaal in de provincie zal moeten optre den. Verscheidene acteurs en actrices hebben reeds de toezegging gedaan aan de uitvoering van deze plannen te willen meewerken. Het ligt niet in de bedoeling een nieuw toneelgezelschap op te richten. Meer wordt gedacht aan het voorbeeld van de Neder landse Toneelmanifestatie en spelers uit diverse gezelschappen in los verband sa men te brengen voor speciaal voor de provincie bedoelde produkties. Men denkt aan twee voorstellingen per seizoen, die elk ongeveer drieënhalve maand zullen lopen. Het ligt in de bedoeling met de eerste voorstelling begin oktober 1965 te beginnen en met de tweede begin febru ari 1966. Het schijnt dat de toneelgezelschappen nog een afwachtende houding aannemen, aldus heeft de heer Greidanus meege deeld. Hij voegde er echter aan toe, dat het financieel van belang kan zijn voor diverse gezelschappen, omdat men meest al over grote tableaux beschikt, waarin zoveel spelers zijn dat ze niet allen re gelmatig kunnen spelen. Er zal wel steeds naar een zo sterk mogelijke bezetting worden gestreefd. De galavoorstelling, waarmee het Parijse Li do zijn nieuwe show opent, is jaarlijks een der hoogtepunten van het internationale uitgaansleven. De foto toont de operazangeres Maria Callas en de Griekse reder Aristo- toteles Onassis. Tussen hen Elisabeth Taylor. Delegaties van de Belgische Radio en Radio Unie (N.R.U.) hebben bij bespre king van de wederzijdse belangen op het gebied van lichte en ernstige muziek be sloten meer samen te gaan werken. Er komen méér coprodukties en men zal meer aandacht schenken aan het ver lenen van wederzijdse compositie-opdrach ten. Ook zal men meer radio-ensembles en solisten gaan uitwisselen. DE FRANSMAN Charles de Peyret Chappuis bewerkte het bijbelse verhaal van Judith en Holofemes wel zeer dras tisch; hij plaatste deze figuren in de te genwoordige tijd. Judith is een moderne, mondaine vrouw, die blijk geeft genoeg psychologisch inzicht te hebben, om de veldheer Holofernes te analyseren; deze laatste, een machtig veldheer, leert daar door zichzelf kennen als een vereenzaamd man, die het vermogen mist, zijn mede mensen lief te hebben. Zijn eerste liefde, die voor Judith, wordt niet beantwoord, in tegendeel. deze wordt door de van haat vervulde vrouw die door de veldheer haar geliefde Achab verloor gebruikt als middel om Holofernes geestelijk af te Prins Bernhard zal op 17 december om vier uur 's middags in de Ridderzaal de expositie „World Press Photo 1964", die in het Gemeentemuseum in Den Haag wordt gehouden, officieel openen en de hoofdprijs en de wisselprijs voor de Ne derlandse inzending uitreiken. De tentoonstelling in het Haags Gemeen temuseum omvat 2100 foto's uit vijftig lan den. De expositie duurt tot eind januari, waarna zij naar Hamburg gaat. Bij de Stichting World Press Photo zijn verzoe ken binnengekomen om de expositie ook te doen houden in Spanje en België. De in ternationale jury zal op 11 december de ingezonden 'foto's beoordelen. Advertentie paulette NWUX-00S takelen en te brengen tot zelfmoord. Dit zo gemoderniseerde, bijbelse gegeven le verde anderhalf uur boeiend, maar ook vermoeiend televisietoneel op. Vermoeiend vooral omdat tegenover de geringe hande ling slechts de twee genoemde perso nen waren in het beeld een dialoog stond, die slechts onderbroken door een enkel stukje solospel van Judith, voortsnel de van het begin naar,, het eind van het stuk. Het leek soms, alsof de beide spelers bang waren hun tekst te verliezen. Ook al omdat alleen zij tweeën gedurende die anderhalf uur enige beweging in het beeld moesten brengen het drama speelde zich af in de tent van de veldheer moet men toch de grootste bewondering hebben voor de wijze waarop Henny Orri en André van den Heuvel deze rollen vertolkten. De eerste speelde zeer genuanceerd de ver leidelijke, intelligente, van liefdesverdriet en haat vervulde vrouw. Op het wat al te melodramatische einde na, slaagde de tweede er goeddeels in, de onttakeling waar te maken, die zich door het optre den van Judith aan die geweldenaar Ho lofernes voltrok. Met een voorstelling in de Rotterdam se schouwburg door het Nieuw Rotter dams Toneel van Herman Heijermans' „Schakels" heeft het Nederlands Toneel Verbond in samenwerking met de Rot terdamse Kunststichting het feit herdacht, dat Heijermans honderd jaar geleden in Rotterdam werd geboren. Voor de aanvang overhandigde de voor zitter van het Nederlands Toneel Verbond de loco-burgemeester van Rotterdam en wethouder van Kunstzaken, mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, een bedrag dat zal worden gebruikt voor het plaatsen van een gedenkteken voor Heijermans in zijn ge boortestad. Mej. Zeelenberg gewaagde in haar korte toespraak van de mogelijkheid van een Heijermansmonument op een Heijermansplein. REPORTAGE AANKOMST PAUS IN ROME Zaterdag 5 december keert de paus in Rome terug van zijn bezoek aan het Eucharistisch Congres in Bombay. Van de tocht van het centrum van Rome naar Vaticaanstad verzorgt de Italiaanse televi sie een reportage, die de NTS van 17.45 uur tot plm. 18.30 overneemt. De uitzending wordt door drs. M. van Buuren van com mentaar voorzien. Vishal, Grote Markt: Tot en met 13 december werken van de architect en beeldende kunstenaar Le Gorbusier, onder de titel „Le Corbusier, poète totale". Dagelijks van 10-17 uur en zon dag van 13-17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur, 's zaterdags en zon dag 10-18 uur en 20-21 uur. In de maand december tekeningen en grafiek van J. Ploos van Amstel. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland Tentoonstelling van schilderijen en gouaches van J. J. Doeser Dagelijks 10-20 uur. Tot 5 december. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Ope- 'uchttheater Bloemendaal (expositie ruimte in kleedkamers): Kunstmarkt tot en met 5 december (12 uur). Dagelijks van 10-17 uur, zondag 14-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Van 10 december t/m 31 januari kerstexpositie „Vita Jesu" (Rembrandt, Dürer, Lucas van Leyden e.a.) Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 u. en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy, KL Houtweg no. 103: Expositie van werken van leden „Kunst zij ons doel" van 21 november HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Gewijde muziek (gr.). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Angelus. 12.04 Het Eucha ristisch congres in Bombay. 12.10 Liedjes over het Verre Westen. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Zang en instrumentaal kwartet. 12.50 Rege ringsuitzending: Radiozilvervloot. Pre sentatie: Herman Stok. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: vrouwenkoor. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 15.30 Signaal, docu mentaire voor en over jonge mensen. 15.50 Karakteristiek: muzikaal program ma. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Spiegel beeld van Sint Nikolaas (gr.). 17.00 Lichte orkestmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Kinderkoor: Sinterklaasliedjes. 18.20 Jazzmuziek met commentaar. 18.50 Licht baken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actu aliteiten: Aansl. eucharistisch Congres in Bombay. 19.35 Lichte grammofoonmu- ziek. 20.30 Rieleksenamusements programma. 21.35 Met man en paard, actuele kroniek. 21.45 Roulette, muzikaal spelletje. 22.00 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: Liedjes uit Vlaanderen en Nederland. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in Kerk en wereld van vandaag. 23.15 Nieuwe klas sieke grammofoonplaten met commen taar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 11.298 m. 7.00 VARA. 9,40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 L.ichte grammofoonmuziek. 8.40 Orgelspel: Sinter klaasliedjes. 9.00 Loon naar werken, le zing. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Richtlijnen, lezing over de tien geboden in onze tijd. 9.55 Feest en gezin, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Z.O. 135: Gevarieerd programma (Om 11.00 Nieuws). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA- Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Jazzclub. 13.40 Uitlaat, ptogramma voor de twinti gers. 14.00 Radiokadootjes: Sinterklaas programma voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws). 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Nieuwe grammofoonplaten. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Metropole-orkest en solisten. 20.35 Ge varieerde lichte grammofoonmuziek. 21.05 Trammelant in Loeren a/d Hor: amuse mentsprogramma. 22.00 Als de klok der tien slaat: 7. Nooit een droppel, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Te waar om mooi te zijn, cabaretprogramma. 23.10 Even na- platen: licht muzikaal programma. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.25 Weerberichten en berichten voor de schip pers. 12.30 Gevarieerd programma. 12.55 Programma overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuwe grammofoonmuziek voor de jeugd. 14.00 Nieuws. 14.03 Radioweek I, II en III. 14.15 Hoorspel. 16.35 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.30 Orgelreci tal. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Pianore- citaL 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte mu ziek 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Jazzmuziek. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Dansmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziek uit Beieren. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Advertentie VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NCRV: 19.30 Barend de Beer. 19.35 Dzjes Zien: jazzmuziek. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tan te Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.50 Stiefbeen en Zoon, TV-spel. 21.30 Ooggetuige, filmreportage over Suriname. 21.55 Nou jij weer, amusementsprogram ma. 22.30 Delegeren, dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Langs de weg.TV-film uit de Dick- Powell-serie. NTS: 20.50 In vertrouwde handen, medisch programma. VARA: 21.15 Zang en gitaar. 21.45 Achter het nieuws. NOORDZEE 18.30 Mijn drie zonen; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 La Grande Aventure; 19.30 Holly wood Star Playhouse; 22.00 Laramie, pleis terplaats. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal. 15.25 Sinter klaas is jarig: feestprogramma voor de kinderen. AVRO: In het T.V.-lab, popu lair wetenschappelijk programma. 17.00- 17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 9.40 schoot, filmreportage. 19.55 Socutera. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.00 AVRO's Televizier. 20.35 Wie van de drie, intelligentiespel. 21.10 Willy en Willeke, muzikaal programma. 21.50 Wachtwoord, wedstrijdspel. 22.10 Johnny en Rijk, amusementsprogramma. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: Hij komt, bekende en nog onbekende St. Nicolaasliedjes. NTS: 20.25 Die Falie, T.V.-film. KRO: 20.55 Man en paard, St. Nicolaas-documentaire. 21.10 The Alfred Hitchcock-Hour: The star juror (Het ju rylid), Hitchcockfilm. 22.00-22.10 Epiloog. NOORDZEE 18.30 Rin Tin Tin. 18.59 Popeye. 19.07 Sint Nicolaas-programma. 19.29 De onzichtbare man. 22.00 Chaplin-cavalcade, tot 4 januari. Dagelijks van 10-17 uur; zondag van 14-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14- 17 u. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14-17 u. of na afspraak, tel. 43644. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 9-12.30 en 13.30-16.00 u., zondag 10- 16 uur. Vrijdag 4 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Op blote voeten in het Park" van Neil Simon. Regie: Jan Teulings. M.m.v. Enny Meunier, Annet Nieuwenhuyzen, Jan Teulings, Eric Schneider, Sacco van der Made. Maandag 7 december, Stadsschouwburg, 20 u.: R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm met „The Living Room" van Graham Greeve. Regie: Jan Kraakman. Woensdag 9 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging Thalia met „Pechvogels". Donderdag 10 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „De Rosse Bietser" van J. P. Donleavy. Regie: Jurg Molenaar. Zondag 6 december, Aula Teylers Museum, 15 uur: Concert door de hoboïst Cor Cop- pens en de organist Anton de Beer (op 12 toons- en 31 toons-speeltafel). Werken van Buxtehude, Tessarin, Pasquini, Mar cello en Jan van Dijk. Dinsdag 8 december, Concertgebouw, 20.15 u.: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends met als solist de bariton Yi Kwei Sze. Pro gramma: Handel, Haydn, Moessorgski en Janaatsjek. Donderdag 10 december, Concertgebouw, 12.40-13.30 u.: Instructief orgelconcert. Donderdag 16 december, Concertgebouw, 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. De Ark, Nieuw Heiligland Dagelijks van 2023.30 uur Klassiek grammofoon- platenprogramma. In 't Goede Uur, Korte Houtstr./Nieuwe Kerksplein: Maandag, dinsdag en woens dag van 2122 uur: Klassiek grammo- foonplatenprogramma. Woensdag 9 december, Minerva-theater, Binnenweg, Heemstede, 20 uur: De heer G. van Rijn over „A Christmas carol" van Charles Dickens. Zondag 6 december, „Domi" Overveen, 14 uur: Thé-dansant van sociëteit „La Fonternella" met muzikale medewer king van het Kwintet Martin Haak en Léon van Amerongen. Zondag 6 december, Concertgebouw, 20 De Chinese bas Yi-Kwei Sze is solist bij het N.Ph.O. op dinsdag 8 december. uur: Dansavond o.l.v. G. Zeeuwe. Dans- orkest: Thornwood Kwartet. Maandag 7 december, Café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Ver eniging Haerlem. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz over „Bladerend in een oud album". Donderdag 10 december, Hotel-restaurant Lion d'Or, Kruisweg, 20 uur: Vereniging Nederland-Joegoslavië. Mevrouw P. H. M. de Bock-Luiting spreekt over de folklore van Joegoslavië. Donderdag 10 december, Aula voormalige H.B.S.-A, Zjjlvest 25 A, 20 uur: Genoot schap Nederland-Engeland. De heer Christian Bonington over „South Pata- goman Adventure". Hildebrandzaal, Smedestraat, 2023 uur: Iedere zondag dansen op muziek van de Sunbeams. Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal caba retprogramma. Zondag 6 december, jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 uur: Het Kwintet Martin Haak met Hartin Haak (piano), Ferdinand Povel (sax), Jaap Mook (trompet), Michael Mathijsen (bas) en Jan Th. Bes (slagwerk). Veertig jaar bij „De Spaarnestad" Donderdag heeft de heer J. A. van den Berg, chef van de afdeling boekhandel bij de n.v. Drukkerij De Spaarnestad in Haarlem, het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. 's Morgens werd de jubilaris door de di rectie ontvangen, bij welke gelegenheid hem een geschenk onder couvert werd aangeboden. Onder de sprekers die 's middags tij dens de feestelijke bijeenkomst in de ver gaderzaal van De Spaarnestad de heer Van den Berg lof toezwaaiden, was ook de heer N. Molenaar, adjunct-directeur van de n.v. Tijdschriften Uitgevers Mij. in Antwerpen. De heer Van den Berg ont ving geschenken namens het jubileum fonds, medewerksters en medewerkers.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8