ROEMENEN ZIJN EEN PIJL IN HET LICHAAM DER SLAVISCHE VOLKEN" Boekarest speelt „kies uw partner" VOORSPELLINGEN VAN EUGENE DELACROIX Reis achter het ijzeren gordijn slot Rus formuleert Oosteuropees kernprobleem NA KROESJTSJEV'S VAL: Een pocket-uitgave van zijn dagboeken ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 Erbij door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar Winst maken Opruiend Dubbele bodem André Glavimans Wat is de achtergrond van het ver schil tussen de Roemeense en Bulgaar se posities landen die ruim 600 kilo meter grens met elkaar delen en zo veel met elkaar gemeen schijnen te hebben? Het verschil is elementair en belangrijk. Roemenië, moederland van de olie- industrie, werd als natie pas in 1859 in het leven geroepen na de door het congres van Berlijn goedge keurde samensmelting van de Donau vorstendommen Walachije en Moldavië. Het Roemeense volk is niet Slavisch, maar Latijns van oorsprong een om standigheid die Alexander Michailow- itsj, minister van Buitenlandse Zaken van tsaar Alexander II, al in 1856 deed opmerken: „Als ik de kaart bekijk, kan ik mijn toorn niet verbergen over deze acht miljoen leden van een niet- Slavische natie, die de hellingen van de Karpaten bewonen, die een pijl zijn in het lichaam van de Slavische volken en hun vereniging verhinderen. Als er in plaats van Roemenen, Serven of Bul garen zouden wonen, zou het Balkan probleem veel gemakkelijker op te los sen zijn". van een strategische post in de buurt van de nabij liggende zee- engten)-. In plaats van een Duitse prins, kreeg Bul garije een neef van de Russische tsaar Alexander II als regerend vorst: prins Alexander von Battenberg. Had den de Bulgaren reden om de Russen dankbaar te zijn, de Roemenen onder een Duitsgeöriënteerde koning bepaald niet. Toen Roemenië bovendien na de eerste wereldoorlog bij de vrede van Versailles onder meer het tot dan toe aan Rusland behorende Bessarabië kreeg toegewezen (inclusief een milli- oen Oekraïners en wit-Russen), werd de verhouding met Moskou er niet be ter op. (Bessarabië, inmiddels een van de rijkste Roemeense provincies ge worden, verhuisde op 6 september 1944 bij de wapenstilstand tussen Moskou en Boekarest overigens weer terug naar Rusland). BIJ HET NEERLATEN van het ijze ren gordijn aan het eind van de Twee de Wereldoorlog, begon zowel in Roe menië als in Bulgarije het bewind van Een oude Byzantijnse kerk in het hartje van Sofia. Achter het Dimitrov Mausoleum in Sofia wordt een zijstraat afgezet door hulp- politieagenten met rode armbanden waar „kat" op staat) om een bijeenge- trommelde menigte „belangstellende toehorenden" ervan te weerhouden het plein te verlaten. Op het plein vindt het officiële af scheid plaats van Walter Ulbricht, compleet met uren lange redevoeringen en (georganiseerd) applaus SOFIA. Tegen een uur of vijf, zijn de trottoirs van de Bulgaarse hoofdstad Sofia bevolkt met langzaam in het ge lid, maar toch ordeloos sloffende groepen scholieren (her kenbaar aan hun uniform), en vermoeide mannen en vrou wen. Allen bewegen zich in de richting van de binnenstad. Luidsprekers op de hoeken van de straten, die er op het eerste gezicht uitzien als lantaarnpalen, laten opgewekte marsmuziek tegen de massieve gevels opkletteren. Even later liggen de straten stil en leeg onder het geëcho van een forse mannestem die de marsmuziek vervangen heeft. Het is een redevoering ter gelegenheid van het vertrek van Oost-Duitslands Walter Ulbricht, die een bezoek heeft gebracht aan de Bulgaarse premier Todor Zhivkov. De stem pauseert regelmatig en even regelmatig, maar niet altijd meteen, volgt applaus. De spreker is Zhivkov. Hij staat met Ulbricht en andere partijfunctionarissen op een met rode lopers bedekte praattribune voor het mausoleum van Georgi Dimitrov. Op het plein ervoor staan enkele duizenden „spontaan" toegestroomde belangstellenden de scholieren, mannen en vrouwen die zoëven over de trottoirs sjokten. Hoe „spontaan" de massabijeenkomst Is, ziet men in een zijstraat waar met rode armbanden uit geruste mannen, hulppolitie, arm in arm de weg versperren en de menigte ervan weerhouden naar huis te gaan. De toespraken duren ruim twee uur. Daarna wordt de ver sperring opgebroken en stromen de door scholen en fa brieken volgens afspraak geleverde „belangstellenden" de stad in. De volgende dag maken de kranten melding van de duizendkoppige afscneidsbetuiging foto's erbij (en foto's liegen niet). IN BOEKAREST en Sofia heeft het nieuws van de vervanging van Nikita Kroesjtsjev door het duo Brezjnev-Kosygin een effect gehad, vergelijkbaar met de automobilist die willens en wetens het snelheidsverbod overtreedt en nu in zijn achteruitkijkspiegeltje de politie-auto ziet naderen. In Roemenië en Bul garije vraagt men zien af hoe hoog de bekeuring zal zijn vooral in Roemenië met zijn sinds 1960 ver-doorgevoerde liberalisatie. In beide landen waren duidelijke tekenen waar te nemen die op een minder straffe, exclusief Oost europees georiënteerde houding wezen. IN PLOVDIV, 250 kilometer oostelijk van Sofia, werd eind september een jaarbeurs gehouden met 26 paviljoens. Het grootste was dat van West-Duits- land. Langs dezelfde weg, maar iets dichterbij Sofia, worden grote broei kassen neergezet, geleverd door een Ne derlandse firma het resultaat van een toevallig contact, gelegd toen een dele gatie Bulgaarse zakenlieden op door reis naar Amerika Nederland bezocht. Bulgarije hoopte door middel van deze kassen met een vervroegde oogst op de westerse markt mee te concurreren. ANDER VOORBEELD van losser Bulgaars beleid: dit jaar kregen vijftig fabrieken toestemming zelf hun produk- tieschema vast te stellen (voordien het werk van een nationaal comité), zelf hun grondstoffen te betrekken, en de produkten zelf van de hand te doen. Achtergrond van deze ontwikkeling was het succes van de Liliana Dimitro- va textielfabriek in Sofia, die in 1963 bij wijze van experiment eenzelfde ge decentraliseerd systeem toepaste, de voorgeschreven prod uk tie overschreed, winst maakte, en zelfs in staat was een loonsverhoging van tien percent door te voeren. In Roemenië leidde de nieuwe koers nog verder. Zonder ophef (maar met binnensmonds genoegen van de bevol king) werd in Boekarest de naar de Russische generaal genoemde boulevard Tolbukhin omgedoopt in boulevard dul Republicii een van talrijke naams veranderingen. Toen in de lente van dit jaar een Russische professor in de economie, E. B. Valev, in een blad van de Moskouse universiteit voorstelde om een groot (en rijk) stuk van Romenië af te split sen voor een „Donau-projekt" om meer hydro-elektrische centrales te bouwen ten behoeve van de Comecon (de Euro- markt van Oost-Europa) beet Roemenië van zich af. PRESIDENT GHEORGHIU-DEJ, een 62-jarige ex-spoorwegarbeider, liet in zijn partijtijdschrift „Viata Economi- ca" weten dat wanneer het professora le plan door zou gaan, Roemenië wel eens uit de Comecon zou kunnen tre den. Hij liet Moskou ook weten dat wan neer Comecon-leiders Roemenië geen andere rol zouden toebedelen dan die van leverancier van ruwe grondstoffen (vooral olie), men ook niet op de steun van Boekarest kon rekenen in het ge schil met Peking. Het nummer van „Viata Econemica" was bij verschij nen onmiddellijk uitverkocht, en een dringende menigte brak daarbij de éta- lageruit van „onze boekwinkel" op de boulevard Magheru om niet achter het net te vissen. Moskou krabbelde terug en in „Izves- tia" werd een verontschuldiging afge drukt voor het plan-Valev, Gheorgiu- Dej werd gelijk gegeven en in een in Moskou verschijnend tijdschrift „Pro blemen van de vrede en socialisme", kwam een artikel van de Roemeense president te staan waarin hij betoogde dat leiders van communistische staten niet alleen het recht, maar ook de ver plichting hebben eerst aan de belangen van hun eigen land te denken. Opruien de taal voor een satellietstaat, maar Moskou (Kroesjtsjev) slikte het. Het Kremlin slikte meer. Toen het in 1960 Roemenië zijn hulp aanbood bij de constructie van een staalfabriek in Ga- lati, wees Gheorghiu-Dej het aanbod van de hand en het contract (ruim 120 miljoen gulden) ging naar een En gels-Belgische industriële combinatie. Reden tot verslikken werd een onlangs tussen Boekarest en Peking gesloten overeenkomst voor een uitwisseling van Roemeense experts in de olie-industrie en Chinese deskundigen op het gebied van de landbouw, chemie, en de con- serven-industrie. Nikita Kroesjtsjev, dat was wel dui delijk, had zijn satellieten niet meer in de hand. Voor de augustus-feesten ter gelegenheid van de „bevrijding" door het rode leger nodigde Gheorghiu-Dej president Anastas Mikoyan uit, en niet Kroesjtsjev tweede belangrijke gast was communistisch China's vice-pre mier Li Hsien-Nien. ACHTERAF KRIJGEN ook andere, kleinere details een betekenis als een plotseling ontdekte dubbele bodem. On langs vroeg ik een jonge Roemeense in tellectueel in Boekarest waarom de Roemeense intelligentia zo weinig van zich liet horen, nu zij een kans had op meer vrijheden in andere maat schappelijke sectoren. „Waarom zouden wij juist nu rebel leren?" zei hij. „Ik ben juist heel blij dat de verandering zo geleidelijk komt. Je moet het volk gelegenheid geven zich aan te passen." En daarop, met na druk: „Het is de fout van Kroesjtsjev geweest toen hij, zonder enige voorbe reiding, op het twintigste partijcongres in Moskou Stalin plotseling van staats heid tot staatsvijand maakte." Ik vroeg hem wat hij en zijn vrien den van Kroesjtsjev dachten. „Kroesjtsjev is veel te ver gegaan, en hij deed het veel te snel. Kroesjtsjev is stom. Hij heeft sindsdien verschil lende keren bakzeil moeten halen en bepaalde uitspraken moeten verzach ten. Het volk kon na al die jaren van Stalin-verering niet ineens over schakelen." Hoewel er (nog) geen tekenen zijn dat het nieuwe tweemanschap in Moskou, Leonid Brezjnev en Alexei Kosygin, het beleid ten aanzien van de satellietlanden in meer Stalinistische zin zal wijzigen, zijn er evenmin aanwijzingen dat een verzachting van 't Moskou-Peking con flict (nu waarschijnlijk de belangrijkste taak van het Kremlin) niet van invloed zal zijn op de verhouding tussen Mos kou en de Oosteuropese satellietstaten. Het was dankzij het conflict met communistisch China, dat vooral Roe menië zich grotere vrijheden kon ver oorloven, en dat president Gheorghiu- Dej er niet voor terugdeinsde Kroesjt- sjevs politiek te chanteren (door bij voorbeeld de uitnodiging te weigeren voor de voorbereidende top-conferentie waar stelling tegen Peking genomen zou worden en niet naar de Warschau-be- spreking te komen, toen Kroesjtsjev hem daartoe uitnodigde). Het ziet er niet naar uit dat het nieuwe Moskou duo hem nu opnieuw in de gelegenheid zal stellen van dergelijke machtsmid delen gebruik te maken. Misschien dat het nieuwe beleid ge karakteriseerd zal worden door wat er op een bord aan de Joegoslavisch-Bul- gaarse grens staat. Het is opgesteld bij een met water gevulde kuil waar men met de auto doorheen moet rijden. «Desinfectie" staat erop. DAT SCHREEF Delacroix dus in 1854 toen de 25-jarige Jules Verne nog secretaris was van het Parijse „Théatre Lyrique", en meer dan een eeuw voor Cape Kennedy. De andere notitie is er een van 21 februari 1856: „Zeer briljante mannen hebben nooit meesterwerken voortgebracht. Zij heb ben bijna altijd werk gemaakt, dat voor een meesterwerk is doorgegaan op het ogenblik van zijn ontstaan, als ge volg van de mode, of omdat het net in een of andere kraam te pas kwam. Tezelfdertijd bleven de werkelijke mee sterwerken van de geest onopgemerkt temidden van de veelheid, of ze werden op scherpe wijze veroordeeld vanwege hun ogenschijnlijke vreemdheid en hun verwijdering van de ideeën van het ogenblik. Later verschenen zij dan weer en werden geprezen en naar waarde geschat terwijl de conventionele vor men, die de kortstondige werken in de mode hadden gebracht, waren verge ten. Het komt maar zelden voor, dat dit recht niet vroeg of laat wordt gedaan aan de grote voortbrengselen van de menselijke geest DE BROCHEERTECHNIEK van pocketboeken als het onderhavige is voor mij een raadselachtige. Ik consta teer alleen, dat iedere pagina die men omslaat loslaat, zodat men aan het slot van zijn lectuur honderd en negen tig losse velletjes in een verfomfaaid omslagje overhoudt. mecon aspekt: communistisch China liet op een vergadering in mei 1959 weten dat het zich niet langer wenste te specialiseren. Als officiële reden diende dat het land te uitgestrekt was, maar de werkelijke reden ontging wei nig politieke waarnemers: Peking streeft, middels grotere economische afhankelijkheid, naar een deel van de hegemonie die Moskou voor zich op heeft geëist. IN HET POLITIEKE en diplomatie ke behendigheidsspel „kies uw partner" (Moskou of Peking), kijkt men niet al leen naar de ogen van de dobbelste nen, maar ook in die van de medespe lers op wie kan ik rekenen? Walter Ulbricht (een van de weinige overgebleven stalinisten) en Bulga- rije's Todor Zhivkov hebben elkaar als medestanders gevonden. Hun belangen liggen in Moskou, dat sinds 1947 bijna zeven miljard gulden aan leningen en financiële steun in de Bulgaarse eco nomie stortte. En premier Kroesjtsjev kon het zich veroorloven verstek te la ten gaan bij de septemberfeesten in Sofia ter herdenking van twintig jaren communistisch bewind in Bulgarije. Roemenië speelt het „kies uw part ner" met een grotere inzet, met bluf, èn met de voorzichtigheid van een jongleur. Wat in Roemeense diploma tieke kringen het meest gevreesd wordt is een openlijke breuk tussen Moskou en Peking-Moskou, zou als beveiligings maatregel, gedwongen kunnen worden de partij-discipline in de satellietlanden te versterken en ook anderszins de duimschroeven aan te draaien. Van de eerste mogelijkheden om zich wat vrijer te bewegen, heeft Roemenië nu gebruik gemaakt zijn Cómecon-positie te wijzigen. Toen ik een hoge Roemeense partij functionaris vroeg naar de nieuwe (kennelijke sterker op het Westen ge oriënteerde) koers binnen Comecon-ver- band, zei hij: „In het Westen wordt veel te veel belang gehecht aan deze interne Comecon-kwestie. Het is geen conflict. Roemenië heeft alleen andere meningen. Wij zijn het in de eerste plaats niet eens met het organiseren van een centraal plancomité, omdat wij van mening zijn dat de beste manier van werken de coördinatie is van de in dividuele, nationale plannen". „In de tweede plaats zijn wij van mening dat ook wanneer een industrie of een ander bedrijf gebouwd wordt met de hulp van andere landen, deze industrie of dit bedrijf het eigendom moet blijven van het land waar het ge bouwd wordt. Dat wil niet zeggen, dat de anderen niet van de produktie zou den kunnen profiteren". Roemenië, met andere woorden, wil zich in strijd met, of ondanks zijn agra rische Comecon-taak, gaan industriali seren. En het doet dat in toenemende mate. de communistische partij, maar in Bulgarije bestond niet bij voorbaat an tipathie tegen de Russische bevrijders van 1944 en 1878. Ook de bejegening van Moskou verschilde. Dit werd goed duidelijk in de prak tijk van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de Euromarkt in het Westen. Comecon was een idee van Stalin en een antwoord op het Mars hallplan (dat vooral in Polen en Tsje- choslowakije veel aantrekkingskracht had). In opzet een supernationaal plan ningbureau, werd de Comecon al gauw een nieuw medium van Moskou om de satellietlanden aan zich te onderwer- had). In opzet een supranationaal plan nen herzien. Het centraal secretariaat is in Mos kou gevestigd, er zijn commissies voor kolen en transport (in Warschau), staal- en ijzerindustrie (Praag), landbouw (So fia), en machinerieën (Oost-Berlijn). Binnen het bestek van de Comecon is ieder satellietland een produktierol toe bedeeld. En in deze taakverdeling blijkt een ruime marge te bestaan voor po litieke manipulaties. Terwijl het Bulga rije werd toegestaan zich te industriali seren, werd Roemenië opgedragen zich op de landbouw toe te leggen. In alle gevallen trekt Moskou aan het langste eind, want de Sovjet-Unie treedt op als exporteur zonder verplichting zich te specialiseren. Langs een omweg wordt hiermee Moskou's doel bereikt: de satellietlanden blijven van elkaar en van de Sovjet-Unie afhankelijk en Mos kou versterkt zijn politiek-economische, bijna monopolistische autarkie. In het heen en weer geschreeuw tus sen Moskou en Peking zit ook een Co- Hoewel Bulgarije van Moskou mocht I schema van de Comecon, zijn landbouw industrialiseren binnen het produktie- en veeteelt er nog de voornaamste middelen van bestaan. WALTER ULBR1CHTS bezoek aan Bulgarije is een van de steeds duidelijker wordende symptomen van de krachtmeting tussen Moskou en Peking, die in de Oosteuropese satellietlanden een boeiend maar gevaarlijke politiek behendig heidsspel heeft gecreëerd: „Kies uw partner". Inzet is de topconferentie van de ongeveer negentig communistische partijen ter wereld die Moskou het volgend jaar bijeen wil roepen, maar waartegen Peking zich verzet om zich veilig te stellen en zich te verzekeren van de belangrijkste partijen (waaronder de Bulgaarse en Roemeense). Na in 1859 een nationale identiteit verkregen te hebben, werd een Duitse prins, Karl von Hohenzollem - Sigma ringen, op de Roemeense troon gezet. Hij regeerde onder de naam van ko ning Carel I. In Bulgarije lagen de zaken anders. Na vijf eeuwen Turkse overheersing, werd Bulgarije in 1878 door de Russen bevrijd (die zich daarmee verzekerden De Franse schilder Eugène Dela croix, geboren in 1798, begon in 1822 een dagboek bij te houden. Twee jaar later hield hij er mee op, in 1847 hervatte hij de gewoonte aanteke ningen te maken en hij heeft het vol gehouden tot vijf weken voor zijn dood in 1863. Waarschijnlijk heeft hij tussen 1824 en 1847 ook nog wel iets opgetekend, maar de tuinman van zijn buitenhuis in Champrosay dacht er na de dood van de schilder goed aan te doen de zolder op te ruimen en verbrandde stapels schetsen en papieren. Acht dagen was hij ermee bezig. Het is bijna zeker, dat daarbij ook aantekeningen voor het „journal" zijn geweest. Wat er overbleef vult nog drie grote octavo-delen, net als de eveneens uit gegeven correspondentie van de schil der. In een pocketserie van de uitgeve rij Pion te Parijs is thans een keuze uit de dagboeken verschenen. Het is een dubbel deel en het bevat veel belang rijks. TWEE PAGINA'S hebben me bijzon der getroffen. De eerste is een aanteke ning van 27 augustus 1854. Delacroix was toen in Dieppe: „Vanmiddag zou er een groot schip, dat men clipper noemt, te water wor den gelaten. Weer zo'n Amerikaanse uitvinding om vlugger te gaan, steeds vlugger. Wanneer men reizigers zal hebben kunnen onderbrengen in een kanon, zodanig dat zo'n kanon hen zo snel als kogels naar alle richtingen waarheen zij maar willen reizen, zal kunnen sturen, zal de beschaving zon der twijfel een grote stap vooruit heb ben gedaan. Wij zijn onderweg naar die gelukkige tijd, die afstand en ruim te zal opheffen, maar die de verveling niet zal kunnen opheffen, d.w.z. de steeds groeiendenoodzakelijkheid de uren die heengingen met komen en gaan, althans voor een deel te vullen".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15