Loonoverleg in de Stichting definitief vastgelopen Rijksbemiddelaars moeten nu over CAO's '65 beslissen HET WEER 2 Federale recherche gaat over tot massale arrestaties VERHOGING BLIJFT BINNEN 4.7 PCT Als stalen rotsen in de branding KLM mag 45 vliegers ontslag geven Nederlandse kustvaarder gezonken Man sloeg van zuidpier in zee HS Preston Cobb zal opnieuw berecht worden DE LONT IN DE STEMBUS I Antoniusziekenhuis in IJmuiden begint nieuw bouwproj eet CHRISTIAANSE Te koop in villawijk Yelsen- Driehuis DAGBLAD VOOR VELSEN-HM UIDEN. SANTPOORT, BRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 Roemers N.V CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN tó'MORRIS ieforeifouêut)! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Afnemende wind Bosma COIFFURES DE VRIES Het woord is aan In de krant van heden: Loodsboot redde de acht opvarenden mgssÊÊKMBassm mgf» ■Ill 11 Verdachten van moord op drie studenten Op 16 december 50e JAARGANG NUMMER 29 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 n. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. w IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -X- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid is nu definitief stuk gelopen. Het gevolg hiervan zal zijn dat het col lege van rijksbemiddelaars over de C.A.O.'s voor 1965 moet gaan beslissen. En dat strikt binnen de beperking van de 4,7 percent die de regering als maxi mum heeft genoemd. De vakcentrales hebben gisteren in een laatste poging om tot onderhandeling te geraken hun eisen van 7 pereent met verscheidene extra's laten zakken tot 5,4 percent, met minder zwaar wegende extra's. De werkgevers lieten echter weten dat zij zich strikt aan het regeringsbesluit wilden houden. Een poging van minister Veldkamp onder deze onmogelijke omstandigheden nog enigerlei vorm van overleg op gang te brengen, mislukte dan ook. Het kabinet zal nu op korte termijn officieel bepalen op welke manier het loonbeleid over 1965 moet worden gevoerd. De verwachting is dat het de toetsings bevoegdheid voor de CAO's bij de Stich ting zal laten. De werknemers zullen daar echter hun eigen hogere maatstaven toepassen. Met het gevolg dat er over geen enkele CAO een éénsluidend oordeel in de Stichting valt en dat rijksbemiddelaars met het regeringsbesluit in de hand de toetsing zullen overnemen. De Tweede Kamer zal eveneens over de stappen van de regering worden ingelicht. Urenlang is er gisteren gepraat. Eerst tussen werkgevers en werknemers, daarna nog eens met de regering. Daarbij waren de ministers Veldkamp, Andriessen, Witte- veen, Bogaers, Biesheuvel en Toxopeus en staatssecretaris De Meijer aanwezig. Minister Veldkamp die als enige van het kabinet het woord heeft gevoerd zei na afloop dat de 4,7 percent als een regerings beslissing moest worden gezien. Maar in het gesprek met de Stichting schijnt het lang niet iedereen duidelijk te zijn gewor den of hij nu ja of nee de bedoeling had aan dat percentage te laten tomen. De minister zei slechts: „Wij wilden het standpunt van de Stichting van de Arbeid over onze zo redelijk mogelijke oplossing voor de loonkwestie horen. De tegenstel lingen tussen werkgevers en werknemers zijn echter te groot. Wij hebben ons standpunt bepaald met het doel het wel vaartsniveau in ons land te consolideren. Wij weten dat deze afremming naar vele kanten als pijnlijk zal worden ondervon den. Maar wij menen dat zal blijken dat ons standpunt het beste was". Afremming dus ter wille van de economie van het land. Of dit nu precies op 4,7 per cent moest gebeuren, werd twijfelachtig gemaakt door een uitlating van de heer Roemers (vakcentrales), die na afloop zei: „Minister Veldkamp heeft nog pogingen gedaan het overleg te openen. Maar dat was onmogelijk doordat de werkgevers zich onmiddellijk achter het standpunt van de regering stelden. Minister Veldkamp was door dit effect zeer teleurgesteld. Dat was voor mij onbegrijpelijk, want hij had tenslotte zelf dinsdag het regeringsbesluit van 4,7 percent aan de Stichting meege deeld". De heer Roemers klaagde erover dat er dit jaar, ondanks de vele tijd die aan de loonkwestie is besteed, in de Stichting van de Arbeid eigenlijk nauwelijks is onder- Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien of natte sneeuw. Aan de kust aanvanke lijk nog krachtige, later afne mende wind, draaiend van noordwest naar zuidwest. Tem peratuur 6 graden aan de kust, 3 graden in het zuidoosten des lands. Volledige weerrapporten op pagina twee. handeld. De werkgevers bleven steeds op een afwijzend standpunt staan. De vak centrales hadden kennelijk zorgvuldig hun nieuwe voorstellen naar alle kanten „open" gemaakt voor onderhandeling. Dit is het lijstje waarmee zij gisteren vergeefs op tafel kwamen 5,4 pereent loonsverhoging, waarvan ruim 2 percent als loonronde per 1 januari in verband met verhoogde AOW/AWW- premies. Verhoging van het minimumloon met 10 percent, dus tot 110,Vier percent hiervan, het meelopen met de loonstijging 1965, had uit de contract-ruimte gehaald kunnen worden. Ter compensatie van het geringe effect van de belastingverlaging voor deze groep: aanvullende kinderbijslag voor grote gezinnen. Afwijzing van het regeringsaanhod half volgend jaar de lonen nog eens te bekijken (,wij kunnen niet het hele jaar over lonen praten. Andere belangrijke dingen blijven anders liggen", aldus de heer Roemers). Inplaats daarvan 1 percent op de vakantietoeslag, waarvan de be steding toch pas in de tiveede helft van hef jaar merkbaar wordt. Verdere ondernemingsgewijze diffe rentiatie, maar met dien verstande dat over de hele linie naar een limiet van 5 percent wordt gewerkt. Dit dus niet alleen voor het „witten" van zwarte lonen. Afwijzing van het regeringsplan tot uitstel van een gelijke betaling voor mannen en vrouwen. Om deze te verwezen lijken hadden de vakcentrales ook iets uit de „contract-pot" over gehad. Aandacht voor gevolgen van prijs stijgingen door E.E.G.-landbouwmaat- regelen. De werkgevers verweten, bij monde van ir. Bosma, de vakcentrales dat dit alles bij Bruisend, schuimend en kolkend liep de Noordzee vrijdag storm op het strand en de pieren van IJ muiden. Geen schip waagde zich onder die omstandigheden tussen de door de indrukwekkende watermassa's bedolven havenhoofden. Maar onaantastbaar en verheven staan de kraaneilanden Lepelaar en Kraan vogel temidden van de woedende ele menten op hun post als de spreek woordelijke rotsen in de branding. De hel aan hun „voeten" kan voor gewone stervelingen nog zo vreesaanjagend zijn, zij blijven er stoïcijns onder. Voor de ge- isoleerde bemanningen van de kraan eilanden moet deze geseling van de zee overigens een uitermate boeiend schouw spel opleveren. elkaar op 10 a 12 percent zou neerkomen, maar van discussie is verder geen sprake geweest. De heer Bosma betoogde voorts ongeveer het tegendeel van wat de heer Roemers zei. De heer Roemers: „Het gaat goed met export, produktiviteit en bedrijfsresul taten". De heer Bosma: „De situatie in een grote groep bedrijven is goed, maar een even grote groep kan geen verdere kosten stijgingen meer hebben". Hij vond het merkwaardig dat de werk nemers hun bewering niet waar wilden maken door half volgend jaar de zaak nog eens te bekijken. „Het verwijt dat wij niet wilden onder handelen", zei de heer Bosma „is niet billijk. De zaak zat voor ons vast op het prijsbeleid, maar verder lagen de stand punten ook zo ver uiteen, dat er geen over- eensteming te bereiken zou zijn geweest". De werkgevers realiseren zich overigens dat het moeilijk zal zijn een loonsver hoging aan de hand van het regerings besluit in de praktijk te brengen. Met de werknemers zijn zij het eens dat de deur nu open staat voor zwarte loonvorming. Maar de keus van met name onder nemingsgewijze differentiatie hadden zij nog gevaarlijker gevonden omdat dan huns inziens de sterke bedrijven de zwak kere daarin zouden meeslepen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen De K.L.M. heeft van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amster dam toestemming ontvangen om voor 34 vliegers het dienstverband te beëindigen. Zij behoren tot de groep van de 45 laatst aangenomen vliegers die per 1 november 1964, door consolidatie van het bedrijf en standaardisatie van de vloot, overtollig zijn geworden. De overige vliegers uit deze groep hadden zich reeds bij hun ont slag neergelegd. Her merendeel van de betreffende vlie gers is inmiddels, hetzij voor onbepaalde tijd, hetzij voor een aantal jaren, in dienst getreden van andere luchtvaartmaatschap pijen. De K.L.M. verstrekt aan betrokke nen een financiële tegemoetkoming ten einde hen de overgang naar hun nieuwe functies te vergemakkelijken. De in het begin van dit jaar geconsta teerde overtolligheid, welke deed verwach ten, dat vóór 1 april 1965 in totaal zeven tig vliegers zouden moeten worden ont slagen, beschouwt de directie, rekening houdende met de verwachte ontwikkeling van het bedrijf, hiermee als opgelost, om dat sindsdien nog een twintigtal vliegers, niet behorende tot de groep van 45, het bedrijf vrijwillig heeft verlaten. De Vereniging van KLM-vliegers acht de handelwijze van de KLM-directie in strijd met het advies dat de organisaties na de vliegersstaking van 1958 hebben uit gebracht. In verband hiermee heeft het bestuur de bemiddeling ingeroepen van de raad van commissarissen van de KLM en de minister van Verkeer en Waterstaat. St. Nicolaas: Vanavond ben ik nog niet jarig, als u begrijpt wat ik bedoel. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 6 Beeldverhalen ,..-2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Hoe is het ontstaan? 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Effecten en Geldmarkt8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Feuilleton 19 Erbij 11 t/m 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" De federale recherche heeft in de staat Mississippi 21 mensen gearre steerd, waaronder de sheriff van Neshoba County, Lawrence Rainey. Twee agenten van de FBI duwen hen in een auto. Op de achtergrond het gerechtsgebouw waarin de sherif werd aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie studenten die ingeschakeld waren bij de actie voor gelijke burgerrechten Telefoto De Nederlandse kustvaarder „Santa Lu cia" uit Groningen is vannacht bij het Duit se eiland Borkum aan de Westereems. ver gaan. De acht opvarenden werden door de Nederlandse loodsboot „Castor" aan boord genomen. Om half twee vannacht meldde het schip zware slagzij te hebben. Het vroeg drin gend om sleepboothulp. Er waren moeilijk heden in de machinekamer. Om drie uur werd bericht ontvangen dat het schip ge zonken was en dat alle opvarenden gered waren. Het 396 ton metende schip was eigendom van de n.v. rederij Santa Lucia. Vanmorgen omstreeks elf uur is de reddingboot „Neeitje Jacoba" te IJmuiden uitgevaren om te trachten een man te redden, die van de zuidpier was afge slagen. Terwijl de reddingboot zich tussen de koppen van de pieren, bevond berichtte de IJmuidense kustwacht aan de „Neeitje Jacoba" dat geen verdere hulp behoefde te worden verleend omdat de man er zelf in was geslaagd op de pier terug te klim men. De ongevallendienst heeft de man in een van de strandpaviljoens op verhaal gebracht. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se federale recherche heeft vrijdag 21 men sen gearresteerd in de staat Mississippi in verband met de moord op James Chaney, Andrew Goodman en Michael Schwerner, 22 juni van dit jaar. Er zijn daardoor de afgelopen week in deze staat 49 mensen gearresteerd. De directeur van de F.B.I., Hoover, heeft meegedeeld dat beschuldigingen zijn inge bracht tegen 21 mensen in verband met de moord op de voorvechters voor de burger rechten van de negers. Negentien van hen zijn in staat van be schuldiging gesteld wegens samenzwering om-de uitvoering van federale wetten te belemmeren. Twee anderen werden be schuldigd van medeplichtigheid aan dit misdrijf. Hoover zei dat de F.B.I. zijn inlichtingen ter beschikking zal stellen van de autori teiten van de staat Mississippi, zodat de ze de verdachten kunnen beschuldigen van moord. Onder de gearresteerden bevinden zich Sheriff Lawrence Rainey van Neshoba County en zijn plaatsvervanger Cecil Price die volgens zijn eigen verklaring de laat ste was die de drie vermoorden in leven heeft gezien. Hoover gaf het volgende ver slag van de misdaad: Op de morgen van 21 juni gingen de drie slachtoffers vanuit Meridan op weg in een auto om een onderzoek in te stellen naar de brand die zestien juni was ge sticht in een negerkerk in de buurt van Philadelphia in Mississippi. Price die hen arresteerde besloot eveneens dat Goodman en Schwerner voor een nader onderzoek in hechtenis moesten blijven. Ongeveer zes uur later betaalde Chaney een borgtocht van twintig dollar en werden de drie man nen vrijgelaten. De auto werd twee dagen later volko men uitgebrand op een zijweggetje gevon den op ongeveer 21 kilometer ten Noord- De thans negentienjarige Preston Cobb, ter dood veroordeeld op vijftienjarige leef tijd wegens doodslag, heeft de vernietiging van zijn doodvonnis door een federale appèlrechtbank vernomen op de dag van zijn negentiende verjaardag, die hij in de dodencel van Reidsville in Georgia (V.S.) doorbracht. De openbare aanklager die de doodstraf tegen hem eiste en de jury (allen blanken) daarin meekreeg, heeft verklaard van de uitspraak van het hof van appèl hoger beroep te zullen aantekenen. „Als het aan mij ligt zal Preston Cobb de ge vangenis nooit verlaten", aldus aanklager George Lawrence. „Zelfs indien van de uitspraak geen ho ger beroep aangetekend zou worden, zou Cobb opnieuw in staat van beschuldiging gesteld worden en opnieuw terecht moeten staan", aldus Lawrence. „Hij heeft een moord gepleegd en zal daarvoor moeten boeten". Het hof van appèl heeft bepaald, dat de zaak binnen acht maanden opnieuw zal moeten worden behandeld. Cobb heeft in augustus 1961 voor de rechtbank verklaard, dat hij Dumas heeft neergeschoten in een woordenwisseling over een vis, die hij in de vijver op de boerderij gevangen had. Verleden jaar heeft Cobb ontkend de moord gepleegd te hebben, maar onder pressie te hebben bekend. Terwijl de behandeling van zijn zaak in hoger beroep langzaam vorderde, heeft Cobb vier verjaardagen in zijn dodencel gevierd. Hij heeft vijf mannen hun laatste gang naar „de stoel" zien maken. Krachtens de uitspraak van het hof van appèl kan hij vrijgelaten worden lang genoeg om opnieuw gearresteerd, in staat van beschuldiging gesteld en opnieuw be recht te worden. oosten van Philadelphia. Een zorgvuldig onderzoek door de agenten van de F.B.I. en militairen kwam ten einde toen vier augustus de drie lijken gevonden werden onder een nieuwe aarden dam bij Phila delphia. Hoover zei dat de F.B.I. zijn aandacht had geconcentreerd op leden van de Ku Klux Klan en dat de meeste gearresteer den tot die organisatie behoorden. ALS EEN BOSBRAND heeft het Afrikaanse nationalisme sinds het einde van de tweede wereldoorlog om zich heen gegrepen. Zesendertig nieuwe staten werden ten doop gehouden. „Een man een stem" was de leus, die een lont in de stembus is geworden in landen waar een blanke minderheid zich verzet tegen het idee van een Afri kaanse meerderheidsregering. Onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar, be zocht twee zulke landen: Rhodesië en Zuid-Afrika. Ook bracht hij enige tijd door in Zambia, waar het „een man een stem" werd omgesmeed in „één- man één natie", het motto in het nitionale wapen. Van zijn bevindingen en ervaringen brengt hij verslag uit in een reeks artikelen, waarvan het eerste is afgedrukt op pagina 3. In IJmuiden-Oost zal op 16 december een begin worden gemaakt met de uitvoe ring van de nieuwbouwplannen van het Antoniusziekenhuis, Het gehele project, waarvan de kosten twee jaar geleden op 20 miljoen gulden zjjn geraamd, omvat de bouw van een school voor leerling-ver pleegsters, een flatgebouw voor honderd leerling-verpleegsters, een woningblok voor 't huishoudelijk personeel, een nieuwd verpieegafdeling met een capaciteit van voorlopig 276 bedden, ondergebracht in een gebouw van dertien verdiepingen waarin ook de verschillende diensten als mede de aula en het centrale restaurant zijn geprojecteerd, een behandelblok van drie verdiepingen en een polikliniek. Voorts zal een nieuw klooster voor de Zus ters Franciscanessen worden gebouwd. In het bouwplan is rekening gehouden met een eventuele uitbreiding van de opname capaciteit tot 550 bedden. (Zie verder pagina 5)- Advertentie op prima stand riant gelegen hoekhuis, welk zich uitstekend leent voor latere zelfbewoning Gelegen DA COSTA- LAAN 22. Momenteel verhuurd voor f 96.50 per mnd. Koopsom in nad. overleg. Zeer hoge hypotheek beschikbaar. Woning is voorzien van ruime indeling en heeft flinke tuin. Nadere inlichtingen J. BROUWER. Jac. van Looijlaan 18. Soestdijk. Tele foon 02955 - 4410.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1