Redacteuren van televisie actualiteitenrubrieken over vele klachten en verwijten VAN NELLES a\yro E ITT Boekenhoekje Max van Praag beëindigt zijn loopbaan als zanger Jagen achter het nieuws is werk voor uitsluitend jonge mensen Herman Wigbold Dick Houwaart Pim Elfferich Rich. Schoonhoven r~ Na eenendertig jaar Kort geding over auteursrechtkwestie Luipaard op schoot Willy en Willeke Wachtwoord en Wie van de drie Johnny en Rijk ZATERDAG 5 DECEMBER '1964 7 geniet dubbel met branavers gemalen vacuum verpakt Jan van der Zee krijgt culturele prijs Groningen Vanavond Nederland-1 TELEVISIE De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma „Uitgaan in Haarlem" een verbetering T .V.-nabeschouwingen Medische wetenschap (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM. Iedere omroep heeft zijn eigen actuali teitenprogramma. En elk doet zijn best om een paar keer ler week een volwaardig produkt af te leveren. Desondanks omt er geregeld critiek. Critiek die zich vooral bepaalt tot deze punten: 1. Men vindt dat het nieuws van het NTS- journaal en de berichtgeving in de actualiteitenprogramma's elkaar overlappen. 2. Het vragenstellen en het commentaar van de reporter-presentatoren is tendentieus. 3. De inter views zijn zo hard. De mensen hebben geen gelegenheid om uit te praten en worden in een bepaalde hoek geduwd waar ze uit eigen beweging nooit in terecht zouden zijn gekomen. 4. De reporters zijn zo jong. 5. Het taalgebruik is vaak on zindelijk. Men struikelt over het vele „dus"-zeggen en de accenten die plaats van geboorte of werkkring verraden. 6. Er wordt weinig aandacht besteed aan de provincies. Deze zes vragen hebben we voorgelegd aan de vier eind redacteuren van de verschillende actualiteitenrubrieken. Namelijk aan Herman Wigbold van „Achter het Nieuws" (VARA), Dick Houwaart van „Attentie" (NCRV), Pim Elffe- rich van „Televizier (AVRO) en Richard Schoonhoven van „Brandpunt" (KRO). „NEE, ONDANKS HET feit dat wij, ge loof ik, het meest frequent op de beeldbuis komen met „Achter het Nieuws" kauwen wij nooit het N.T.S.-nieuws na. Wij bren gen fris achtergrondnieuws"De heer Wig bold, begin veertiger, werkt met vijf repor ters, cameraman, een regisseur-cameraman een regisseur en een geluidstechnicus. „Ik heb eigenlijk te weinig mensen nu het tweede net erbij is gekomen. Er wordt bij ons dan ook relatief zeer hard gewerkt. Wij brengen op alle V ARA-uitzenddagen behalve op zondag, zowel op het lste als op het 2de net onze rubriek. Och, uitput tend is het niet, maar het is wel zwaar. Tendentieus? Nee, zeker niet meer dan de andere dat zijn. Misschien zelfs wel min der. We hebben natuurlijk wel een eigen mening maar we nemen toch voldoende af stand tot het onderwerp. We praten ook liever met tegenstanders dan met mede standers, dat praat nu eenpiaal beter. Nee, het verwijt dat wij tendentieus zouden zijn is zeker niet reëel. Maar de mensen ver wijten de VARA zoveel. Wij streven slechts naar objectiviteit met behoud van eigen mening". Over het taalgebruik zegt hij: „Wij praten niet onzindelijk. Bij on ze mensen is geen accent. Wat de leeftijd van onze reporters betreft, het gekke is dat je in ons land meetelt als je vijf tig bent. Grijze haren te hebben impliceert nog niet meteen het hebben van wijsheid. Wat doet de leeftijd er toe. Als iemand maar weet waarover hij praat. En als hij maar een bepaalde autoriteit heeft ben ik al lang tevreden. En wat de provincie be treft, overal waar nieuws zit gaan wij naar toe. Kunnen wij het helpen dat het hele politieke en culturele leven en het grote zakelijke verkeer zich in de Rand stad Holland afspeelt. Als Den Haag in Limburg lag dan zaten we iedere dag in Limburg". „ATTENTIE" BEWERKT de actualitei ten met twaalf man, inclusief de eindre dacteur Dick Houwaart (37 jr.). „We over lappen de N.T.S. niet. De N.T£.S. geeft nooit opiniërende uitzendingen of berichten. Neem een recent voorbeeld, dat van de lonen en prijzen. De N.T.S. geeft het fei- Advertentie telijke nieuws. Wij gaan slechts met geest verwanten nader op deze materie in. Dat er doublures zouden zijn is volslagen on zin. We plegen nota bene vaak overleg met de joumaaldienst". Ook hier is de klacht dat er te weinig mensen zijn, al hoewel het aanbod groot genoeg is. De N.C.R.V. is met „Attentie" elke dag dat de N.C.R.V. uitzendt onverschillig of dat nu op het lste of op 2de net is op het beeld behalve des zondags. „Wij stellen geen zaak aan de orde aldus de heer Hou waart we willen gewoon journalistiek werkzaam zijn. Een christelijke radio-om roep behoort een eigen visie te hebben. Begrijp me goed, ik ben een overtuigd Europeaan en ik wil van harte de Euro pese gedachte stimuleren, maar ik wil het in iecjer geval zelf doen. Tendentieus? We hebben een eigen mening, vaak een per' soonlijke visie. Dat is iets anders. Men verwart de dingen. De mening van de om roepen is duidelijk en klaar, maar dat is wat anders dan tendentieus. En dat over taalgebruik: een accent in een stem vind ik een bepaalde charme hebben. Dat vind ik nooit erg. Iets anders is dit. Ik ben een puritein en bovendien lid van het Genoot schap Nederlandse Taal. Daarom vecht ik tegen het gebruik van vreemde woorden Ik schrap ze meteen uit de tekst". Over de jeugd van de verslaggevers zegt de heer Houwaart dit: „Sommige jonkies menen inderdaad de wijsheid in pacht te hebben Van de andere kant: televisie is een jong medium dat gedaan wordt en moet worden door jonge mensen. De jongeren mogen daarbij wel bepaalde dingen zeggen maar opiniërende zaken doe ik liever zelf. Leef tijd zegt overigens weinig". En over re gionale belangstelling: „Ik kan het toch ook niet helpen dat het grote nieuws als poli tiek, parlement en sociale aangelegenhe den zich afspelen in het westen van het land". PIM ELFFERICH (25 jr.) heeft voor „Televizier" de beschikking over vijf vas te mensen, van wie er een reporter-repre- sentator is. Daarnaast werkt hij veel met medewerkers van buiten zoals de heren Peereboom, Hiltermann, Van Wageningen en Hogendijk. Hij zelf blijft achter de schermen. „Ik coördineer, stimuleer en bemoei me van z tot z met de produk- tie." Of hij zich nu te jong acht voor deze post? „Nee, daar heb ik nog nooit last van gehad. Het heeft zelfs een voordeel om zo jong te zijn. Je hebt veel ambitie en veel energie. T.V. en de gehele jour nalistiek, zijn trouwens door hun structuur jonge media." Overlapt hun actualiteitenprogramma wel eens het N.T.S.-journaal? „Nee, be paald niet. Wij doen het namelijk heel an ders. De N.T.S. zorgt voor het naakte nieuws. Wij zijn de bredere, tragere baan- schuiver achter dan nieuws, hoewel we de primeur niet versmaden. We kunnen ook nieuws maken. Je kunt namelijk za ken aanpakken op een zodanige manier dat ze in het nieuws komen". Is „Tele vizier" tendentieus? „Dat is niet waar in zijn algemeenheid. Goed, ik constateer wel eens dat in een „live" uitzending de mensen soms niet uit de verf komen, maar dat vind ik geen bezwaar. Je kunt niet in zeven minuten tijd een rond beeld van iemand maken waar een verslaggever die bij een krant werkt een paar uur over kan doen. Harde interviews komen bij mij niet voor. Daar verzet ik mij met hand en tand tegen. Maar dat impliceert niet dat een „live"-interview niet een ze kere stootkracht moet hebben. Je moet echter fair play spelen". Over taalgebruik zegt hij: „Ik verwacht bij mijn mensen een algemeen beschaafd Nederlands, spreekgemak, een fatsoenlijk optreden en nete kleding, dan pas kan de kijker in zo iemand geloven. Leeftijd is bij mij geen criterium, al is het wel zo dat ouderen soms een andere, betere kijk op de dingen hebben en een stuitend brok je agressie kwijt zijn. En wat de provin cie betreft: we schuwen de buitengewes ten niet, waar nieuws is komen wij. Maar, ja, de Randstad levert nu eenmaal meer nieuws op". RICHARD SCHOONHOVEN (34 jr.) maakt „Brandpunt" met negen mensen, inclusief de vaste cineast-regisseur Piet Kaart. En dan zijn er nog de vier bui tenlandse correspondenten in Parijs, Lon den, Bonn en New York en Henk Neu- man en mgr. Bekkers. Zelf treedt hij nooit op de voorgrond. „Ik volg het En gelse systeem. Daar verschijnt de edi tor ook niet op het scherm. Het is na melijk niet goed om zelf reportages te gaan maken. Je mist je rust en je hebt daar nu eenmaal werk genoeg aan om de hele boel in je vingers te Ifouden. Het N.T.S.-overlappen? Als er al een doublu re is dan heeft dat een goede journalis tieke noodzaak". Op het tweede net heeft de K.R.O. een aparte rubriek, «Mijns Inziens" geheten, een programma vol zuiver persoonlijke meningen. „Op het eerste net zegt Richard Schoonho ven vind ik dat er voldoende actuali teitenprogramma's zijn van gelijke opzet. Op het tweede net is ook nog wel plaats voor een actualiteitenprogramma, maar dat moet dan een totaal andere opzet hebben. Mijn oplossing is deze: eenmaal in de maand komt er in „Onze man in.een correspondent aan bod om over zijn stad. Parijs bijvoorbeeld, een magazine-achtige uitzending te maken. Onze correspondenten krijgen dankzij de ze serie meer ervaring met het medium televisie. Dat moet ook, een journalist die over tien jaren niet met de t.v. kan omgaan, is een journalist met één poot. Ze verwijten ons inderdaad wel eens tendentieus te zijn. En dan komen de men sen altijd met het eerste interview met Zwolsman aanzetten. Tegenover hun me ning staat die van vele anderen. Wij had den toen alleen maar de bedoeling aan de kijkers de map Zwolsman te laten zien. Je mag best een provocerende vraag stel len, het ligt er maar aan wie je tegen over je hebt. De tijd van de zoetige zin netjes is gelukkig voorbij. Overigens het ligt vaak aan de geringe kennis van het medium t.v. bij de geïnterviewden. Als iemand weet vijf minuten geïnter viewd te worden en hem wordt verteld dat hij drie vragen krijgt dan moet hij natuurlijk niet over de eerste vraag zes minuten lang gaan praten. Dan kappen wij zoiets af. Gelukkig zijn er nu enkele grote Nederlandse bedrijven, de Shell bijv., die de topmensen les in het spreken voor de t.v. geven. Wij zijn niet hard, wij zijn alleen maar eerlijk. Vragen staat vrij en we willen graag antwoord hebben op de vragen die ons namens de kijkers kwel len." Over het taalgebruik zegt hij: „Iedereen spreekt hier beschaafd Neder lands". „Mijn mensen te jong? Wat is jong, we hebben trouwens niemand bene den de 30. Een actief journalist kan nooit oud zijn want het vak is- slopend. Tenslot te: geen aandacht voor de provincie? Van de binnenlandse onderwerpen die „Brand punt" in 1963 behandelde kwamen er 60 percent van buiten de Randstad Holland en bij die 40 percent Randstad zat dan ook nog het parlement in Den Haag. Rot terdam en Amsterdam hebben waarach tig meer reden tot klagen." De Culturele Prijs van de Provincie Groningen voor 1964 is, blijkens een be sluit van Gedeputeerde Staten van Gronin gen, toegekend aan de schilder en grafi cus Jan van der Zee te Groningen. De prijs, die op woensdag 17 februari 1965 zal worden uitgereikt, bestaat uit een leg penning en f 1.000,-. Aan de Staten is voor gesteld dit bedrag te verhogen tot f 1.500. Wordt dit voorstel in de eerstvolgende ver gadering aanvaard, dan zal direct f 1.500 worden uitgekeerd. Jan van der Zee werd in 1899 in Leeu warden geboren. Zijn eerste leermeester was Jan Mankes. Het gezin verhuisde in 1913 naar Groningen waar Jan van der Zee aan de academie „Minerva" zijn ver dere opleiding kreeg. In 1920 sloot hij zich aan bij de toen pas opgerichte kunste naarskring „De Ploeg". Hij behoorde niet tot de expressionistische hoofdgroep, maar vormde een aparte vriendenkring met onder anderen Hendrik de Vries. Tevens had hij veel contact met Werkman. Jan van der Zee heeft grote bekendheid verworven door zijn houtsneden en kleur- houtsneden, maar daarnaast is hij werk zaam op het terrein van de gebonden kun sten, waarbij hij zich van vele technieken bedient. Vele scholen en andere gebou wen zijn door hem versierd. „DIEREN IN HUIS EN TUIN" door J. G. Nieuwendijk, (Uitg. Elsevier). J. G. Nieuwendijk is een dierenvriend, die in dit met veel foto's en tekeningen verluchte boekje in kort bestek heel veel vertelt over dieren die voor het plezier van de mensen in huis en tuin worden gehouden. Hij heeft goede raad voor het verzorgen van onder meer zo wel apen als kippen en legt er in een uitvoerig voorwoord de nadruk op, dat men een dier in huis als een familielid moet beschouwen en vóór de aanschaf fing ervan terdege dient te beseffen dat dat men zich soms veel opofferingen voor de huisgenoot dient te getroosten. Onder meer wijst hij erop dat televisie voor hond en kat een verschrikking kan zijn door de zeer hoge (voor mensen on hoorbare) toon, die sommige t.v.-toe- stellen produceren. Max van Praag, de man van de „appel tjes van Oranje", „Op de Sluizen van IJmuiden" en „Wilde Rozen" krijgt op 7 december van het Comité voor Neder landse Amusementsmuziek vanwege zijn verdiensten voor het Nederlandse lied de Gouden Harp. Eenendertig jaar lang heeft hij onverdroten uitsluitend Nederlandse teksten en muziekjes gezongen. „U kunt ze waarderen of niet, die liedjes van me", zegt hij „maar ik wil de tienerster ren van nu wel eens meer dan dertig jaar achter elkaar Nederlands zien zin gen; dat houden ze niet vol". De Gouden Harp vormt voor Van Praag de afsluiting van zijn artistieke carrière. „Een onder scheiding als die Gouden Harp is een mooi punt om bij te stoppen. Ik zal het zingen wel erg gaan missen, maar ik houd toch nog mijn talentenjachten, het jazzfestival in Loosdrecht en de avondjes van het Hilversumse Radiocabaret, die blijf ik ook organiseren. Maar alleen, ik kom niet meer op de planken. Geen, „daar heb je hem weer" over mij". De VARA heeft Max van Praag ontdekt in 1933 toen hij met Wim lbo en Rie Hel- mich deelnamen aan een wedstrijd voor amateurs, uitgeschreven door de VARA. Hij kreeg een radiocontract en zong toen tot aan de oorlog regelmatig zijn liedjes. „DE OPGAANDE ZON" TONEELSPEL VAN HERMAN HEIJERMANS Ter gelegenheid van het Heijermans- j aar waarin wordt herdacht dat deze grote toneelschrijver 100 jaar geleden werd geboren en 40 jaar geleden overleed zendt de televisie op donderdagavond 10 december (Nederland 1) Heijermans' „spel van de middenstand", geheten „De opgaande zon", uit. De rol van Matthijs de Sterke wordt ge speeld door Frans van der Lingen, zijn dochter Sonja wordt vertolkt door Elsje Scherjon. Voorts werken aan „De op gaande zon" mee Nel Koppen, Ad Noyons, Lies de Wind, Wim van den Heuvel, Nel- leke Knegtmans, Guus Oster, Pierre Myin, Sylvain Poons, Bert van der Linden, Gerard Heystee, Sacco van der Made, en Chris Baay. De regie wordt gevoerd door Herman Fortuin. Advertentie 4 programma's van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep ALGEMEEN - ONAFHANKELIJK - NATIONAAL HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 10 00 IKOR. 11.15 KRO. 17.00 CONVENT VAN KER KEN. 18.15 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Klassieke grammo foonmuziek. 8.25 Inleiding Heilige Mis. 8.30 Hei lige Mis. 9.30 Klassieke grammofoonmuziek. 9.45 Nieuws. IKOR: 10.00 Oecumenische zondag: Gemeenschappelijke kerkdienst van de Doopsge zinde en van de Evangelisch-Lutherse Gemeen te. 11.00 Vraag en antwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO: 11.15 Medaillon, klankrijk portret aan de hand van wetenswaardige feiten uit de muziekgeschiedenis. 12.10 Boekbespreking. 12.20 De Springplank, jonge artiesten wagen de sprong naar het succes. 12.45 Gitaarmuziek (gr.) 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie Musketiers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Radio-kamerorkest en solist: Moderne en kiassieke muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte gram mofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. 16,30 Koorzang: Volksliederen uit Columbia. 16.45 Fluitspel met ritmische begeleiding (gr.). CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeer de Kerkdienst (vrijgem.) IKOR: 18.15 Honderd negentien Gezangen. 18.30 Mensen, praatje 18.45 Oecumenische zondag, een plaatsbepaling: ge sprekken. 19.00 De Open Deur. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding: Advents- liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex, meditatie. KRO: 20.15 De Zilvervloot: internationale volks liederen. 20.30 Onderwerp voor een moord, hoor spel. 21.30 Kamermuziek 22.05 Wissewassen. licht programma. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Instrumentaal en semble: licht-klassieke werkjes. 23.10 Muziek van de Lage Landen, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en so cialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Viool en pia no: klassieke en moderne muziek. 10.30 Ad Rem, quizprogramma. 10.50 Populair-klassieke muziek (gr.). 11.25 Boeketje romantiek: liedjes en voordracht. AVRO: 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of geva rieerd programma. 13.20 Programma voor de weggebruikers. 14.00 Gastenmiddag: gevarieerd programma. 15.20 Stereofonische uitzending: Brabants orkest en zangsoliste: klassieke werken. 16 15 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor de tieners (gr.). 17.30 Hoorspel voor de Jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal. VPRO: 18.30 De Kerkdienst, lezing. 18.45 Parlando: licht pro gramma. 19.30 Korte Hervormde kerkdienst. AVRO: 20 00 Nieuws. 20.05 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. Intermezzo: pianoduo. 20.45 Weet ik veel: wedstrijdprogramma. 21.00 Lichte or kestmuziek en zangsolt&ten. 21.30 Wie is de schuldige, hoorspel (3). 22.05 Pianorecital: klas sieke muziek (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten en sportuitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Romantische muziek (gr). 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245.3 m, 1223 kHz. 9.30 Ds. G. Toornvliet. 11.00 Ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 29 nov. 1964. 15.15 Kinderdienst. 16.00 Dienst. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws 13.20 V. d. soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel Can toconcert. 15.00 Sportprogramma met gevarieer de muziek (Om 17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Pianorecital. 18.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerd muzikaal programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke en moderne muziek. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berich- ten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo foonmuziek. 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde mu ziek (opn. en gr.). 8.30 Lichte grammofoon muziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Kamermuziek (gr.). 10.20 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. 12.05 Licht instrumentaal kwintet. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Or gelspel: populaire muziek. 12 53 Grammofoon muziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal trio. 13.45 Amuse mentsmuziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Ge wijde muziek (opn.). 15.00 Als de kat van huis is wedstrijdprogramma (herh. v. 26 no vember jl.). 15.30 Klassieke grammofoonmu ziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal en semble. gèestelijke liederen. 16.50 Harprecital (gr.). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17 30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Regeringsuitzending: sport in Suriname. Spreker: J. A. Hummelen. 18.00 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. Bij de tijd. Een veertiendaagse radiouitgave van de Partij van de Arbeid voor de mikrofoon ge bracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand. Tekst en regie* Gabri de Wagt. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19 00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Metropole-or- kest: Nederlandse amusementsmuziek. 19.55 Op de man af, praatje. 20.00 Opera-aria's (gr.). 20.20 Het paard van Troye, hoorspel. 21.35 Licht instrumentaal trio. 21.50 Wereldpanora ma 22.00 Licht instrumentaal en vocaal ensem ble: Engelse volksliedjes. 22.20 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Aan de bronnen van de muziek, muzikale lezing. 23.20 Lichte orkestmuziek. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram mofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw 9.00 Semi-klassieke grammofoonmuziek. 9.25 Vioolrecital (gr.). VPRO: 9.10 Droom en werkelijkheid, overden king. VARA: 10.00 Voor de huisvrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Voordracht. 11.10 Adelgung en Veenerick, kameropera (opn.). 12.15 Draaior- gelmuziek 12.25 Actualiteiten. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Zang en elektronisch orgelspel. 13.45 Wikken en we gen, lezing. 14 00 Grepen uit de muziekge schiedenis, muzikale lezing. 14.30 Op vrijers voeten, hoorspel (herh. v. 18 november jl.). 15.30 Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Weens Syrrfonie-orkest: amusementsmuziek (gr). 17.30 Wat doet de Friese Academie?, streekuitzending. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.50 openbaar kunstbezit. 19.00 Onder de afwas, licht programma. 19.30 Parlementair overzicht. 19 45 Regeringsuitzen ding: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Ritmisch strijk orkest. 20.30 Etherforum. 21.00 Klein gedrukt: licht programma. 21.20 Het hangt aan de muur en net tikt. vragenspel. 21.40 Radio Filhar monisch orkest: klassieke en semie-klassieke werken. 12.55 I.ichte grammofoonmuziek. 23 55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerberichten en mededelingen voor de scheepvaart). 12 50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14 30 School radio. (Om 15.00 Nieuws.). 15.45 Lichte mu ziek. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal. 15.25 Sinterklaas is jarig: feestprogramma voor de kinderen. AVRO: In het T.V.-lab. populair wetenschappelijk pro gramma. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lui paard op schoot, filmreportage. 19.55 Socutera. NTS' 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.00 AVRO's Televizier. 20.35 Wie van de drie, intelligentlespel. 21.10 Wllly en Willeke. muzikaal programma. 21.50 Wachtwoord, wedstrijdspel. 22.10 Johnny en Rijk, amusementsprogramma. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: Hij komt, bekende en nog onbekende St. Nicolaas- liedjes. NTS 20.25 Die Falie, T.V-film. KRO: 20.55 Man en paard, St. Nicolaas-documentaire. 21.10 The Alfred Hltckcock-Hour: The star juror (Het jurylid), Hitchcockfilm. 22.00-22.10 Epiloog. NOORDZEE 18.30 Rin Tin Tin. 18.59 Popeye. 19.07 Sint Nicolaas-programma. 19.29 De onzichtbare man. 22.00 Chaplin-cavalcade. VOOR ZONDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 De Leeuwenbroeders, documentai re film. 19.50 De geboorte van een boot, film impressie. 20.00 Journaal 20.05 Sport in beeld. VARA: 20.30 Tel uit je winst, quiz. 21.00 De wereld van vandaag 21.10 Moord op Montmartre, TV-spel. NTS: 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, programma voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show, TV-film 20.30 Festival- vierwekelijkse rubriek van korte films. 21.05 Hits hot and sweet, muzi kale show. 21.50 Filmpje over dieren. 22.00-22.15 Sport in beeld. NOORDZEE 18.30 Robin Hood, 18.57 Mr. Magoo. 19.05 Voet bal (Heracles). 19.21 Laurel en Hardy. 22.00 Dokter Ben Casey. VOOR MAANDAG NEDERLAND I CVK-IKOR-RKK: NTS: 19.00 Engelse les. 19.30 Bijbelverhaal voor kinderen. 19.35 Ken merk: Interview met de protestantse theo loog Karl Barth. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. 20.20 Politieke Partij: K.V.P 20.30 Als de kraanvogels overvliegen (Letjat Zjoera- wei), speelfilm (beide keuringen 14 jaar). 22.00 Beren op de visvangst (Giant bears go fishing), natuurfilmpje. 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Het gesprek van de dag: actuele zaken. 20.40 TV-Magazine. 21.25 Conamus- Reünie 1964: licht muzikaal programma. 21.55-22.10 S.terren kij ken: programma over waarnemingen aan de nachtelijke hemel. NOORDZEE 18.30 Supercar; 18.59 Popeye; 19.07 Wist u dat (bomen); 19.24 Dangerman; 22.00 87th Precinct. Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Pianorecital. 18.45 Sport 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, radiokioniek en correspondentie uit Nederland. 19.40 Volksmuziek 20.00 Lichte muziek. 20.45 Kamermuziek. 21.45 Liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 In en om de opera. 22.35 Operafragmen ten. 22 45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws 24.00-0.45 Voor de zeelieden. Na de oorlog kwam hij weer bij de VARA terecht, er kwamen nog meer uitzendingen van hem en zijn populariteit steeg snel. Een onderzoek van het NIPO (het Neder lands Instituut voor Opinie Onderzoek) wees uit dat Benjamino Gigli, favoriet nummer één van het Nederlandse pu bliek in de na-oorlogse jaren was, Max van Praag nummer twee. De talentenjachten die Max van Praag samen met een grammofoonplatenmaat schappij organiseert, leveren altijd weer bedroevend weinig op, vertrouwt hij ons toe. „Schuld van de ouders. Als Pietje of Marietje een leuk versje zingt op opoe's verjaardag dan sjouwen ze opgewonden met zo'n kind naar ons toe. De ouders noch de kinderen zelf hebben enige kri tiek op hun prestaties. Tja, en dan mag er misschien eens een plaatje inzitten, maar op een gegeven moment vallen ze toch door de mand en kunnen het niet waar maken. Dat is met het Jazz-con- cours totaal anders. Sommige jongelui die ik verzoek te komen spelen op het con cours, schrijven dan, „ik kan niet komen, want ik ben nog niet goed genoeg". Dat de Gouden Harp een dikke streep bete kent onder het artistieke leven van Max van Praag, bewijst wel het feit dat deze ■week voor het laatst een plaatje van hem is opgenomen. Een kleintje, met op de ene kant „Als de Deuren zacht opengaan" en op de andere kant „Gouden Medail lon". Deze plaat is dan tevens zijn hon derdste. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft een kort geding gediend dat twee medewerkers en de erven van een medewerker aan de encyclopedie „De Winkler Prins voor de Vrouw" aanhangig hadden gemaakt tegen de uitgever van de encyclopedie, Elsevier. De eisers onder wie de hoofdredactrice van deze encyclo pedie, mevrouw S. A. H. Haitsma Mulier- Van Beusekom, vroegen op straffe van een dwangsom van 500 een verbod tot het uitgeven en verhandelen van een andere, eveneens door Elsevier uitgegeven ency clopedie onder de titel „Encyclopedie voor de Huisvrouw" (later omgedoopt in „Alles voor de Vrouw des Huizes"), dit op grond van een vermeende inbreuk op hun auteursrechten. De eisers stellen dat de tekst van deze encyclopedie voor een be langrijk deel is overgenomen uit de eerder genoemde „W.P. voor de Vrouw" en me nen derhalve recht te hebben op auteurs rechten voor de nieuwe uitgaven. De raadsman van de eisers, mr. C. R. Wijckerheld Bisdom, zei geconstateerd te hebben dat in de tweede en derde encyc lopedie 204 woorden als plagiaat be schouwd konden worden en 417 duidelijk zijn afgeleid van de tekst van de eerste encyclopedie. Hij stelde dat Elsevier zich tot de medewerkers had moeten wenden met de vraag of zij met de wederopne ming van hun artikels konden instemmen. Ook is er geen sprake van dat deze mede werkers hun auteursrechten aan Elsevier hadden overgedragen, aldus mr. Bisdom. Mr. R. Korthals Altes, die voor Elsevier optrad, argumenteerde dat de eisers met betrekking tot de „Winkler Prins voor de Vrouw" weliswaar verantwoordelijk wa ren voor bepaalde rubrieken, maar dat zij niet zelf alle teksten hadden geschreven. Dat hebben zij ook door anderen laten doen. De zelf geschreven teksten waren ook vaak afkomstig uit andere bronnen. Zijns inziens was er dus sprake van „on dermaatse auteursrechten." De nieuwe en cyclopedie bestaat al sinds 1961. Drie jaar lang zijn er nooit klachten van medewer kers bij Elsevier binnengekomen. De president zal later uitspraak doen. In de rubriek „Uitgaan in Haarlem" in de krant van gisteren zijn een paar on juistheden geslopen voor wat betreft toneelvoorstellingen in de komende week. Het schouwburgprogramma ziet er aan het eind van de week als volgt uit: Woensdag 9 en donderdag 10 december: Toneelvereniging Thalia met „De Pech vogels". Vrijdag 11 december: Toneelgroep Studio met „De rose bietser" van J. P. Donleavy. Na vele harde en spannende afleverin gen verliet de Dick Powell-productiegroep het pad van moord en misdaad en kwam terecht in een tot operetteland verworden Wilde Westen. Het resultaat: een flauw verhaaltje, geheel gericht op de zangeres Rosemary Clooney. Via dezelfde zender, Nederland II, bracht de VARA een nieuwe aflevering van de BBC-serie „Your life in their hands", waarin de wisseltransfusie bij pas geborenen behandeld werd. In tekenfilm fragmenten werd het hoe en waarom van deze medische ingreep op duidelijke en boeiende wijze getoond. Bescheiden op namen van een werkelijke transfusie wer den zinvol gevolgd door een gesprek dat de presentator, dokter Soeters, voerde met een moeder wier kinderen kort na de ge boorte een dergelijke behandeling onder gingen. Twee van die kinderen waren bij dit gesprek aanwezig en ze zagen er ge zond uit. Misschien had dit programma beter gepast in een rubriek voor aanstaan de moeders, maar hoogst interessant was het wel 1 Aan de vooravond van het Sinterklaas feest zorgden Bueno de Mesquita en Ri ta Corita op Nederland I voor een verras send goed vervolg in hun show-serie „Nou jij weer". Zeer bekende grammo- foonplatenberoemdheden als Rocco Grana- ta, Lys Assia en Ronnie droegen bij tot dit succes, maar de meeste lof verdient toch het eerstgenoemd tweetal. Bueno had gezorgd voor heel wat surprises, die door hem op clowneske manier wer den gebracht en Rita overtrof zichzelf als een goed gevooisde, levenslustige gast vrouw. die hem goed partij bood. En om volledig te zijn, dit programma was van de NCRV. J. Damshuizer

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7