WurliTzer NAVO staat in topgesprek kennelijk op de helling Wijzigingen in Russische top op komst? Cafébrand in Heerlerheide eist drie slachtoffers HET WEER Johnson en Wilson streven in Washington naar compromis Sneeuw in VS en Europa Twee Nederlandse schepen gestrand (demonstreert Veel vuurhaarden in het weekeinde Protestactie tegen hogere wegenbelasting Veel geschenken voor Anita van Delft ORGELS WIE WAT WAAR 1965 i De bekende WURLITZER-organist JOOP WALVIS ELECTRONISCHE te HAARLEM Hoofddoel ONS JAARBOEKJE is nog verkrijgbaar Stormachtig ejore ijou êiuj! NAPPA- EN SUËDE JASJES Hoofdprijzen staatsloterij ld de krant van heden: Het woord is aan op de wereldvermaarde (uit 's werelds grootste orgel- en pianofabriek!) op woensdag 9 en donderdag 10 december. Beide dagen van 16 tot 18 en van 20 tot 22 uur in benedenzaal Hotel van Aken, E Baan 1, VRIJE TOEGANG. ALLEEN-IMPORTEUR voor Nederland (Van onze correspondent) LONDEN Regeringsleiders en minis ters zijn ook maar gewone mensen. Foto's van de Britse premier Wilson tonen hem terwijl hij voor zijn vertrek naar Amerika overhemden koopt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker, zien we voor het weekeind kruidenierswaren inslaan in een „supermarkt". Maar de boodschappen die beiden en de Britse mi nister van Defensie, Dennis Healey, in Washington gaan doen zijn een beetje ge compliceerder. Het vandaag in de Amerikaanse hoofd stad beginnende tweedaagse gesprek tus sen Wilson en president Johnson is van fundamentele betekenis voor de toekomst van NAVO en het westelijk bondgenoot schap in de ruimste zin. Het is een ge sprek met een verkennend karakter. Zo hoog is de stapel van problemen, dat be slissingen die trouwens alleen in gro ter verband kunnen worden genomen voorlopig nog niet zijn te verwachten. Na de NAVO-bijeenkomst van midden decem ber in Parijs zullen Wilson en Johnson in januari opnieuw in Washington beraadsla gen. heeft zijn dreigend karakter behouden, vooral wat betreft Vietnam. Gezien De Gaulle's verscherpte obstruc tie de Franse president zou tegenover de Amerikaanse ambassadeur Bohlen vol gens de diplomatieke correspondent van de „Sunday Telegraph" hebben verklaard dat Frankrijk van plan is in 1967 definitief met NAVO te breken is Engeland met zijn wereldwijde militaire posities ondanks de aanvankelijke twijfel over de bedoe lingen van de Labour-regering, Amerika's betrouwbaarste bondgenoot. Amerika kan Engeland niet missen. Het was vooral uit vrees dat de Britten zich door hun geldzorgen en de houding van Labour's linker vleugel in hun isolationis tische schulp zouden terugtrekken, dat Amerika Engeland zo royaal mogelijk financieel heeft bijgestaan. In die omstan digheden verwacht Wilson op het ogen blik nauwelijks iets van Europa en bijna alles van Amerika! Ook voor zijn politie ke positie in Engeland zelf heeft hij in Washington een succes nodig. Londen probeert op NAVO-gebied de deur zowel voor Frankrijk als voor West- Duitsland wagenwijd open te houden en zoekt het naar een compromis. (Vervolg op pagina 3 onder Wilson in Washington) Advertentie Wilson formuleerde bij zijn vertrek uit Londen het hoofddoel van de besprekingen als de vergroting van de doelmatigheid van het westelijke bondgenootschap als vredesmacht. Verder wenst Wilson te stre ven naar nieuwe initiatieven ter verminde ring van de spanningen tussen Oost en West, met name door het tegengaan van de verspreiding van kernwapens, alsmede door versterking van de Verenigde Naties •ls bolwerk voor de vrede. Details buiten beschouwing latend, on derstreept het topgesprek opnieuw de be tekenis van het Brits-Amerikaanse bond genootschap, dat ondanks alle moeilijkhe den nog steeds te beschouwen is als een rots in de branding van de algemene on zekerheid. Degenen die menen, dat Wil son met zijn monetaire crisis thuis, als sjofele bedelaar naar Amerika ging, slaat de plank mis. Want de Verenigde Staten en Engeland hebben elkaar op dit poli tiek kritieke ogenblik wederzijds hard no dig. De Amerikaans-Russische verhouding bijvoorbeeld is na Kroesjtsjevs verdwij- MOSKOU (Reuter) De nieuwe Russi sche leiders hebben volgens het partijor gaan „Prawda" maatregelen genomen om buitensporige concentratie van macht bij één man te verhinderen. In een lang hoofdartikel, waarin de voor malige Russische leider Kroesjtsjev niet genoemd wordt, heet het, dat de besluiten genomen op de bijeenkomst van het Cen trale Comité van de communistische partij de weg geëffend hebben voor voortdurende en consequente uitvoering van vroegere partijbesluiten en het partijprogram. De partij heeft maatregelen genomen om meer waarborgen te scheppen tegen bui tensporige machtsconcentratie bij enkelin gen en tegen subjectiviteit en willekeur bij de oplossing van belangrijke vraagstukken van het staatsleven. In het hoofdartikel staat verder, dat het verzet van China tegen het Russische bin nenlandse beleid ontsproten is aan „ver schillen over kardinale kwesties bij de op bouw van het socialisme en het commu nisme". De „Prawda" verdedigt in het hoofdartikel het Russische standpunt tegen de beschuldiging van Peking dat dit een terugkeer naar het kapitalisme is. Tussen de regels door bevat het artikel critiek op Kroesjtsjevs pogingen te recht streeks in te grijpen in alle geledingen van de Russische maatschappij. „Lenin", aldus de Prawda, „vergeleek eens het werk van een staatsman met dat van de dirigent van een orkest, maar wat te zeg gen van zo iemand als hij ook nog wil proberen alle instrumenten zelf te bespe len". In communistische kringen in Moskou verwacht men dat premier Kosygin op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet, die woensdag begint, wijzigingen in de re gering bekend zal maken. Enige ministers die onder Kroesjtsjev dienden zouden wor den verwijderd. Men spreekt o.a. van maarschalk Malinovski, de minister van Defensie, die nauw persoonlijk contact met Kroesjtsjev onderhield. Harold Wilson ning niet bepaald florissant. De gebeur tenissen in de Kongo kwamen ook voor de Amerikanen als een schok. Zij moeten hun standpunt tegenover Afrika opnieuw bepalen. Het probleem Amerika-China Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt maar slechts op enkele plaatsen wat regen. Matige tot krachtige en aan de kust stormachtige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Drie slachtoffers zijn er gevallen bij een van de vele branden die het afgelopen weekeinde in Nederland hebben gewoed. De drie slachtoffers van een cafébrand in Heerlerheide waren de 21-jarige ongehuw de fabrieksarbeidster A. M. van Wijk uit Roermond, de 66-jarige weduwnaar H. Op- genoorth, gepensioneerd mijnwerker, en de 22-jarige ongehuwde stoffeerder W. J. Walraven uit Venray. Toen de brand uitbrak in het café-pen- sionbedrijf aan de Ganzeweide kon een der pensiongasten, de 20-jarige H. L. Zanders, zich door een sprong uit het raam in veiligheid stellen. Hjj moest echter met ernstige brandwonden en een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De 25-jarige Theo Frolings, die in het café logeerde met vrouw en kind, zag nog juist kans zijn tweejarig zoontje van de eerste verdieping te redden. Doordat hij hierbij de deur naar de bovenverdieping moest openen ontstond er een enorme tochtsiuis, waardoor het beneden begonnen vuur in een oogwenk naar boven loeide. Frolings liet zich, het in dekens gewikkelde kind stevig tegen de borst geklemd, langs de trap naar beneden vallen en werd daar uit het vuur getrokken, maar het café brandde nu als een fakkel. De 23-jarige monteur G. P. Nelissen en zijn vrouw wisten nog via een plat dak te ontkomen en de 73-jarige eigenaar van het pand H. Hermans en zijn vrouw ontsnap ten langs een eigen opgang. Maar toen de brand was geblust vond men de overschot ten van drie mensen, die niet meer hadden kunnen ontsnappen. Een tachtigtal van de ongeveer 120 gro tere wegvervoersondernemingen in Am sterdam stelt zich voor door een landelij ke vervoersstaking van enige dagen te protesteren tegen de verhoging van de we genbelasting. Een voorstel hiertoe werd ingediend en aangenomen tijdens een za terdag in Marcanti in Amsterdam gehou den vergadering. De collega's overal in den lande zijn uitgenodigd aan de actie mee te werken. Het is de bedoeling de vervoersstaking te doen samenvallen met een extra goede service-beurt voor het wagenpark. Advertentie BARTEUOR1SSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 In de keramische fabriek Sint-Joris te Beesel in Noord-Limburg heeft een brand voor meer dan een ton schade aangericht, in het Noordiimburgse plaatsje Gennep verloor de caféhouder P. van Arensbergen al zijn bezittingen door een brand in zijn café. De schade wordt op 65.000 geschat. In Zeist heeft een felle brand gewoed in de in 1959 in gebruik genomen nieuwe vleugel van de proefboerderij „De Bun zing" van het instituut voor veeteeltkundig onderzoek aan de Bunzinglaan. De gehele bovenbouw brandde af. Het vee, meer dan tweehonderd stieren, koeien en varkens, werd gered, alleen de grote bijna 2000 kilo zware grote stier moest worden afge maakt, toen hij de bedrijfsleider na zijn redding op de horens nam. Er is voor honderdduizenden schade aan gericht. De grootste schadepost is het vol ledig verloren gaan van het in tien jaar tijd zorgvuldig opgebouwde proefprogram- ma met de strikt geselecteerde veestapel. In. Baarn legde een brand de veeschuur van de heer L. P. van Romen in de as. Een paard, drie kalveren en 37 varkens kwamen om. 13e lijst, 4e klasse 1500.—: 16086 1000.—: 1252 2829 4314 6670 6951 10064 13688 18029 400.—: 1435 3420 3939 8707 13325 13746 16235 16560 17153 17250 17306 18361 200.—: 2009 2269 2301 3206 3892 4271 5766 6737 8268 9463 9693 9701 10046 10111 11287 12697 13069 13139 13285 13354 13553 14028 14062 14169 15940 16392 16775 17181 17784 18093 18283 20434 21050 21398 21520 21730 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4 In de Vishal en op zee4 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Dit nummer Bestaat uit zestien pagina's 50e JAARGANG NUMMER 30 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IF IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 7 DECEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Logan Pearsall 'Smith: Lach een jongmens niet uit als hij zich aanstelt; hij probeert slechts het ene gezicht na het andere, om dat van hem zelf te vinden. LONDEN (AP) Grote delen van Oost en West-Europa zijn in het weekeinde on der de sneeuw bedekt geraakt. In Oosten rijk bestaat het gevaar van lawines. Vele automobilisten bleven in de sneeuwmas sa steken. Advertentie Westersingel42 «ROTTERDAM Anita (links) met haar zusje bij de poppewieg. In Zuid-Duitsiand waren een aantal we gen onbegaanbaar door de hevige sneeuw val. In Hongarije werden de binnenlandse iuchtverbindingen stopgezet. In het Zwitserse kanton Graubünden zijn bij lawines vier mensen om het leven ge komen, twee Italianen en twee Zwitsers. In België werden verscheidene wegen onbegaanbaar in de oostelijke Ardennen en dorpen werden van de buitenwereld afge- I sloten. Een aantal automobilisten moest hun wagens in de steek laten. Een groot aantal verkeersongelukken vond plaats en daken bezweken onder de sneeuwlast. Het driejarige Tilburgse meisje Anita van Delft, dat vier weken geleden is aan gevallen door drie honden van een buur man waardoor zij ernstig werd gewend, heeft het ziekenhuis mogen verlaten. Het kind blijft nog onder medisch toezicht, maar de genezing vordert uitstekend. De stroom van geschenken en prent briefkaarten voor het meisje houdt nog steeds aan. Zij krijgt vooral veel poppen. De hondenhandelaren, die zaterdagoch tend de wekelijkse hondenmarkt in Tilburg bezochten, hebben Anita een fietsje en een pop gegeven. Bij een plaatselijk comité be rust nog ongeveer 1600 van giften uit het gehele land. Dit bedrag zal op een spaar bank worden gezet. Het meisje zal er la ter, als zij meerderjarig is, over kunnen beschikken. naar Antwerpen. De kapitein, de heer M. van der Kamp uit Amsterdam, heeft meegedeeld dat de elf opvarenden allen ongedeerd zijn. Het motorschip, dat vaart voor het bevrach- De „Karei" werd 180 graden gedraaid en liep daarbij aanzienlijke schade op. Er is een groot gat in de romp gestoten. De Nederlandse kustvaarder „Teu- nika", die 19 ton meet en afkomstig is uit Amsterdam, is zondagochtend gestrand ter hoogte van Callantsoog. Het schip is geladen met China-klei en was onderweg van Schotland Het 499 ton metende vrachtschip „Karei" van de heer J. Koopman uit Groningen is zaterdagavond tijdens een westerstorm voor de Westierse kust bjj het rotsach tige eiland Mutton op een afstand van on geveer anderhalve kilometer van de haven Galway aan de grond gelopen. tingskantoor en cargadoorsbedrijf Karebe- ka n.v. te Groningen, was met een lading ijzer op weg van Spanje naar Galway. De „Karei" strandde zaterdagavond om streeks negen uur en kwam daarbij muur vast te zitten. In de nacht van zaterdag op zondag werd het schip bij springtij en windkracht negen nog hoger op de rots kust geworpen. De zeesleper Jacob van Heemskerk van bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft koers gezet naar de omgeving van Gal way. Een expert van Wijsmuller is naar Ierland vertrokken om te beoordelen of vlot trekken mogelijk is. De Jacob van Heemskerk zou in de loop van de morgen bij de „Karei" aankomen. De Nederlandse kustvaarder Teunika, die 199 ton meet en eigendom is van de rederij A. Polder uit Amsterdam, is zon dagochtend omstreeks half acht gestrand tussen paal elf en twaalf ter hoogte van Callantsoog. Het schip, geladen met China- klei, was onderweg van Schotland naar Antwerpen. De sleepboot Hector uit IJmui den is op weg naar het gestrande schip. Het wordt omstreeks elf uur vanmorgen ter plaatse verwacht. De sleepboot zal in de loop van de dag proberen de Teunika vlot te brengen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1